Dolgu Uygulamaları

Yüzünüzden yılları silmek, dolgun dudaklara kavuşmak ya da daha çekici görünmek için dolgu uygulamalarından faydalanabilirsiniz güvenli, çabuk ve pratik…

Medikal estetik alanında en çok başvurulan yöntemlerden birisi de hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılan uygulamalardır. Anti-aging endüstrisinin en popüler araçlarından biri olan dolgu enjeksiyonlarının yüzdeki ince çizgilerin, kırışıklıkların giderilmesinden dudak dolgunlaştırmaya, elmacık kemiklerini belirginleştirmekten yüzde lift etkisi yaratmaya kadar pek çok kullanım alanı var.

Dolgu  uygulaması nedir? 
Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu, güneş hasarı ve yaşla birlikte meydana gelen ince çizgileri, derin kırışıklıkları doldurmak ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan kozmetik bir işlemdir. Kalıcılığı 8-12 ay olan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri, etkili ve sonucunu hemen görebileceğiniz bir anti-aging tedavidir. Sadece 10-15 dakika süren işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülür. İyileşme süreci yoktur, hemen sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

Peki, bu işlemde kullanılan hyalüronik asidin özelliği nedir?  
Hyalüronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Bu maddenin en önemli özelliği doğal olarak vücutta bulunması, bu yüzden de uygulama yapılan kişide alerjik bir reaksiyona neden olma riskinin olmamasıdır. Eğer sonuçtan memnun kalınmazsa hyalurinaz denen bir madde ile anında eritilebilir.

Dolgu Nerelerde Kullanılır?

Nazolabial çizgiler (burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çizgiler)
Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
Dudak üstündeki ince çizgiler
Derin sivilce ve yara izleri 
Dudak dolgunlaştırma
Gözaltlarındaki çöküklüğü doldurmak
Daha net bir çene hattı yaratmak
Elmacık kemiği ve yanak belirginleştirme
Yüze yaşla beraber kaybolan hacmi geri kazandırmak yüzde lift etkisi yaratmak

Dudak dolgusu: Zaman içinde dudaklar incelmeye, şeklini ve dolgunluğunu kaybetmeye başlar. Dudakları tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak, dudak konturunu belirginleştirmek, dudaklardaki asimetriyi düzeltmek için hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılabilir. 

Burun ve ağız çevresindeki oluklar: Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına doğru inen çizgi ve oluklar yağ dokusunun yer değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar. Yüze yorgun ve yaşlı bir ifade veren bu çizgileri yumuşatmanın sağlamada hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır.

Yanaklar, şakaklar ve alt çene: Yaşla birlikte bu bölgelerdeki yağ dokusu azalmaya, yüzde bir hacim kaybı oluşmaya başlar ki bu süreç de sarkma, cildin incelmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Hyalüronik asit bazlı dolgular, alt çeneyi belirginleştirmek, yanak ve şakaklara yeniden hacim vermek, yüze genç bir ifade kazandırmakta başarılıdır.

Gözaltı torbaları: Gözaltı torbaları, alt göz kapağı hizasından başlar ve yanaklara doğru genişler. Torbalanmanın yarattığı şişkinliği kamufle etmenin  etkin yolu yanak üstlerine yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu dokunuş, yanaklardan gözaltlarına doğru düz bir satıh yaratarak, yüze dinlemiş, taze bir görünüm verir.

Daha dengeli bir çene: Yaş ilerledikçe çene de küçülür, adeta geri çekilir. Bazı kişilerde ise çene yapısal olarak küçük ve geridedir. Her iki durumda da dolgu maddeleri ile çene hattı daha güçlü, daha belirgin bir hale getirilebilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri sert görünümlü çene hattını yumuşatmak, daha orantılı bir çene yaratmakta başarılıdır.  

Daha kalkık kaşlar: Sarkık gözkapakları ya da düşük kaşlar sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterir.  Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile kaşları yukarı doğru kaldırmak, bakışlara daha dinamik, genç bir ifade vermek mümkün. Kaş bölgesine yapılan dolgu enjeksiyonları sadece dakikalar içinde yüzünüzden yılların izlerini silebilirsiniz.

Dolgu uygulamaları ile aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dolgu uygulaması ne kadar sürer? 
Uygulama 15-30 dakika arası sürebilir. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde tamamen geçerler.  

Uygulama sonrasında herhangi bir yan etki söz konusu mu?
Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin en önemli özelliği alerjik bir reaksiyona neden olmamalarıdır. Bunun nedeni, bu maddenin vücutta zaten doğal olarak bulunmasıdır.

Sonuçların etkisi ne kadar sürer?
Geçici dolguların etkisi uygulamasının 8 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine, yoğunluğuna ve nereye enjekte edildiğine göre değişir.  

Dolgu ile botoks birlikte uygulanabilir mi? 
Evet, özellikle iki kaş arasında derin çizgilerde dolgu enjeksiyonlarının botoks ile kombine edilmesi hem dolgunun kalıcılığını artırır hem de başarılı sonuçlar sağlanır.

Dolgu uygulamasının fiyatı nedir?

Fiyat, uygulanacak bölgeye ve enjekte edilecek doza göre değişir.

Hemen Doktorunuza Sorun

Doktorun Son Cevapladığı Sorular

Jawline Dolgusu Nedir ve Fiyatı?
Seyit soruyor
Jawline işlemi nedir, fiyat bilgisi ve işlemin kalıcılığı…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Seyit Bey. Jawline dolgu, çene hattı boyunca yapılan ve çenenin daha belirgin, daha net bir görünüm almasını ... Daha Fazla
Emzirirken Yüze Dolgu Yapılır mı?
Aslı soruyor
Bebeğim 15 aylık hala süt veriyorum dolgu yaptırmamda bir sakınca var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aslı Hanım. Doğumdan 4 ay sonra dolgu uygulaması yapmaya başlıyoruz. Ancak dolgu enjeksiyonu yapıldıktan sonr... Daha Fazla

OKUMAYA DEVAM EDİN

119 Sıkça Sorulan Sorular
S***
Merhabalar ben iki ay önce kaş arası dolgusu yaptırdım fakat yaptırdığım günden beri başımda sersemlik hissi ve gözlerde hassasiyet oluşuyor. Birçok doktora gittim ve sonuçlarımda hiç bir sıkıntı çıkmadı bu dolguya bağlı olur mu ve eritme işlemi yapılabilir mi bu bölgeye?
Merhabalar, Kullanılan dolguyu belirtmemişsiniz. Özellikle FDA onayı olamayan dolgularda beklenmeyen yan etkiler görülebilir. Dolgu eritmenin semptomları gidereceğini düşünüyorum, tabii yaşadığınız sorunlar dolgudan kaynaklanıyorsa. Tabii en doğrusu doktorunuza danışmak olacaktır.
E***
Hocam merhaba ben bugün burun dolgusu yaptırdım. Aslında kendi burnumu çok beğeniyordum incecik ve düzdü sadece biraz daha kalkık olmasını istemiştim ve çok az kemerim vardı. İşlemi yapan kişi yan boşluklara çok dolgu yaptı ve çok büyük bir burun oldu. Şu anda aşırı şiş ve morarmaya başladı. Çok korkuyorum. Bu halinden hiç memnun değilim bu kadar şişmesi ve morarmaya başlaması normal mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Öncelikle işlem henüz çok yeni. Dolgu tedavisi sonrasında ilk günlerde şişlik ve morluk meydana gelmesi çok normaldir. İşlemin nihai halini ancak bir hafta – on gün sonra görebilirsiniz. Diğer yandan yan etki riski yüzünden burun dolgusunu tavsiye etmiyorum, bu işlemi bir daha yaptırmayın.
F***
Merhaba hocam. Ben dün parantez yanak dolgusu yaptırdım. Ama bugün gülmem değişti. Burun altımla dudak üstü mesafem uzadı. Ve parantezin başladığı burun altında top gibi beze var. Dün yapılan bir dolgu işlemi. Bugün çektirebilir miyim?
Merhabalar Funda Hanım. Dolguyu çektirmek diye bir şey yoktur. Ama dilerseniz dolguyu erittirebilirsiniz. Hyalüronik asit bazlı dolguları eritmek için kullanılan formülün enjekte edilmesi ile dolgu eritilebilir.
R***
Merhabalar denes dolgusu ile ilgili ne düşünüyorsunuz hocam tavsiye ediyor musunuz?
Merhabalar. FDA onayı olmayan bu dolgu maddesi kliniğimizde uygulanmamaktır bu yüzden de deneyimlemediğim bir dolgu olduğu için yorum yapamıyorum.
M***
Merhaba. Nazobionel dolgu sonrası göz altımda çizgi şeklinde şişlik oluştu. 1 hafta sonra çok rahatsız edici bir görüntü oluştu. Bunu düzeltmek mümkün mü?
Merhabalar Mihriban Hanım. İşlemi ne zaman yaptırdığınızı ve hangi marka dolgu kullanıldığını belirtmemişsiniz. Bunlar önemli detaylar. Önce doktorunuza danışın şişlik için size ilaç önerebilir. Eğer sorun devam ederse doktorunuzdan eritme işlemi yapmasını isteyebilirsiniz.
N***
Merhaba hocam, ben sivilce tedavisi için tetradox kullanıyordum da hyalüronik asit dolgusu yaptırdım. Şimdi ilaca devam edersem bu dolgu erir mi hemen?
Merhabalar Nisa Hanım. Kullandığınız ilaç hyalüronik asit bazlı dolguyu eritmez.
S***
Teoxane marka bir dolgu yaptırmayı düşünüyorum. Sizce dolgu sağlıklı mı, FDA onayı var mıdır? Herhangi bir problem yaşar mıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sevcan Hanım. Teoxane FDA onaylı bir dolgudur. Bir dolgunun FDA onayı olması onun güvenli ve etkili bir formül olduğunun en iyi kanıtıdır. Ama şunu da unutmayın; sadece dolgunun güvenli olması yetmez, dolguyu uygulayan doktorun da dolgu enjeksiyonu konusunda işinin ehli ve deneyimli olması gerekir.
S***
Merhaba hocam fizik olarak kilom iyi ama yüzüm zayıf yapılması gereken herhangi bir çözüm var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Songül Hanım. Yüzdeki zayıflığı gidermede en etkili ve en çabuk çözüm hyalüronik asit bazlı dolgulardır. Yüze anında hacim veren bu dolguların etkisi 6-8 ay kadar devam eder. Daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız cerrahi bir müdahale olan yağ enjeksiyonunu düşünebilirsiniz.
E***
Hocam merhaba, 3 gün önce 1 ml şakaklarıma ve 1 ml elmacık kemiklerime, orta yüz bölgesine stylage marka dolgu yapıldı. Şu an yüzüm geniş, gözlerim küçülmüş, çok yapay kötü duruyor. Korkuyorum bu ödemden ötürü mü yoksa son hali böyle mi diye? Yapıldıktan sonra doktor yandan çektiği fotoğrafları gösterdi sadece ve böyle durmuyor gibiydi. Sizin fikriniz nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. İşlemin nihai sonucu görmeniz için önce ödemin tamamen geçmesi gerekiyor, bu da bir haftayı, hatta on günü bulabilir. Eğer işlemden hemen sonra yandan çekilmiş fotoğraflar doğal görünüyorsa, bu size ödem geçtikten sonra nasıl görüneceği hakkında fikir vermiş olmalı. Tabii şu an bahsettiğiniz ve sizi rahatsız eden durum sizin kendinize önden baktığınızda gördüğünüz yansımanız. Belirttiğim gibi yüzünüzün son hali ancak ödem sonrasında belli olacaktır.
D***
Merhaba doktor bey bu gün nazobial bölgeme dolgu yaptırdım. Dudak kenarındaki iki çizgi işlemi bittikten sonra hafif bir baygınlık gibi bir şey geçirdim. Kulağımda çınlama, uğultu oldu mide bulantım oldu. Artık dolgudan korkar oldum. Daha sonra tekrar ihtiyacım olursa ne yapacağım, onu düşünüyorum. Lütfen yardımcı olun bu durum neden kaynaklanıyor olabilir?
Merhabalar Deniz Hanım. Acı, stres gibi etkenler baygınlık geçirmenize neden olabilir. Bu tamamen kişinin yapısıyla ilgili bir durumdur. Acı eşiğiniz düşük olabilir, stresli durumlara vücudunuz tepki veriyor olabilir. Düzenli gittiğiniz bir doktor varsa işlem öncesinde durumunuzu hatırlatmanızda fayda var.
S***
Hocam merhabalar, ben burun dolgusu yaptırdım, tekrar rötuş için gideceğim, ama korkularım var bazı doktorların burun dolgusunda körlük riskinin olduğunu falan söylemişler. Göze giden damarların olduğu yerler diye. Aklıma çok taktım bir de dolgudan sonra 5 ay geçti ilk 1 ay daha yoğun olmak üzere gözlerimde yanma oldu. Gözüm yaşarsa mesela gözüm dolsa, esnesem falan yanma oluyordu çok fazla. Bunun sebebi ne olabilir? İşlemi yapan doktora sorduğumda dolgu öncesi sürülen kremin etkisi olabildiğini söylemişti ilk günler kadar olamasa da ama aylarca sürdü bu yanma. Kullanılan dolgu Restylane (Doğru yazdım galiba) lütfen aydınlatın hocam sevgiler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar burun dolgusu benim de tercih etmediğim bir uygulama olsa da sizin durumunuzda herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Restylane güvenli bir dolgudur ve dolgu yapılalı zaten 5 ay geçmiş. Bahsettiğiniz yanmanın nedenini bilemiyorum ama endişelenecek bir durum olmadığı belli. İşlemi yaptırdığınız doktora sonrasında bir göz doktoruna danışmanız doğru olacaktır.
B***
Hocam merhaba 27 yaşındayım benim yüzümde şöyle bir sorun var sürekli çöküyor. Sürekli yemek yemek zorundayım. Midem aç olduğu zaman da çöküyor. Hareket etsem bile çöküyor. Spora başlamak istiyorum ama yüzüm çökecek korkusundan yapamıyorum. Ne yapmam lazım çok? Sıkıldım artık bu durumdan.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Bu kilonuz sınırdaysa, ideal kilonuzun birkaç üzerinde olmaya ve orada kalmaya özen gösterin. Diğer yandan yüzünüze hyalüronik asit bazlı dolguyla hacim verilebilir. Bu dolguların kalıcılığı ortalama 8-12 ay kadardır. Ancak her zaman FDA onaylı dolguları tercih edin. Bu dolgu maddelerinin güvenli ve etkili olduğunun en iyi kanıtıdır.
Ö***
Merhabalar doktor bey 1 hafta önce Juvederm dolgu yaptırdım nazobial çizgime. Ertesi gün kaşınmaya başladı ve aşırı derecede şişti davul gibi oldu. Gözümün altı da şişti. Ertesi gün doktorum eritme işlemi yaptı. Ödem dedi iner dedi, antibiyotik ve aerius verdi ama şiş inmedi. Dün tekrar eritme işlemi yapıldı dünden daha çok şiş. Şu an kortizon kullansam mı iltihap mı oluştu acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Juvederm FDA onaylı ve güvenilir bir dolgudur, ama en güvenli dolguda bile çok nadir de olsa alerjik reaksiyona neden olma riski vardır. Antibiyotiğinizi kullanmaya devam edin ve doktorunuzun önerilerini uygulayın.
G***
Merhabalar Mustafa bey. 3 gün önce dolgu yaptırdım gayet güzel duruyor sadece ödemden dolayı ve yeni olduğu için şişliği var fakat inanılmaz derece ağrıyor uykumdan uyanacak kadar bir sızı bunun normal olup olmadığını öğrenmek istiyorum bu kadar şiddetli ağrıması beni çok fazla endişelendiriyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gizem Hanım. Özellikle yüz dolgusu sonrası ağrı görülebilir. Eğer birkaç gün sonra da şikayetiniz geçmiyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.
H***
Yüze dolgu fiyat, adres lütfen ve marka bilgisi ricasıyla.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Handan Hanım. Yüze yapılacak dolgu fiyatı, yüzünüzde ne kadar dolgu kullanılacağına, hangi dolgunun kullanılacağına göre değişiklik gösterebilir. Mesela yüzü çok çökük birine enjekte edilecek dolgu, elmacık kemiklerinde hafif bir belirginlik isteyen birine kıyasla çok daha fazladır. Kliniğimizde Teosyal, Juvederm gibi hyalüronik asit bazlı dolgular kullanılmaktadır. Adres ve iletişim bilgilerimize internet sitemizden ulaşabilirsiniz (www.drmustafakaratas.com.)
A***
Hocam merhaba ben kaş arama dolgu yaptırdım Aralık ayında, bir süre sonra sol gözümde şişlik fark ettim, arşivde fotoğraflara bakınca dolgu sonrasında şişlik oluştuğunu gördüm ne yapmam gerekiyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Asuman Hanım, Yapılan dolgunun markasını belirtmemişsiniz. Eğer kullanılan dolgu hyalüronik asit bazlıysa doktorunuzdan dolgunun eritilmesini isteyebilirsiniz.
D***
Çene, elmacık dolgum ve jaw line’ım var. Scarlet yaptırırsam dolgularım erir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Duygu Hanım. Scarlet tedavisi sadece cilde etki eder, aşağıdaki dokulara, cilt altına yapılan dolgu uygulamalarımda dolgunun süresini kısaltır.
M***
Merhaba. Ben 1 hafta önce yüz dolgusu yaptırdım şişlik olması normal ama sol tarafımda acı var bu normal bir durum mu? Kullanılan dolgu Remedium kutusu mor renk olan.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Mercan Hanım. Bahsettiğiniz dolgu maddesi kliniğimizde uygulanmadığı için formülle ilgili herhangi bir deneyimim yok. Bu yüzden size detaylı bilgi veremiyorum. Enjeksiyon hassas bir noktaya denk geldiyse acı olabilir, bu çok sıra dışı değil. İşlem yapılalı henüz bir hafta olmuş, eğer önümüzdeki günlerde de acıda azalma olmazsa doktorunuza danışmanızda fayda var.
A***
Hocam merhaba ben 2 ay önce nazolabial ve elmacık dolgusu kullandım. Markası ArtFiller ama toplamda 2 cc uygulandı aslında çok ihtiyacım yoktu. Sonra çok pişman oldum erimesini bekliyorum. Eritme yaptırmak zararlı mı acaba? Ne kadar süre dayanır? Etkisi geçince yüzüm daha kötü bir hal alırımı acaba?
Merhabalar Ayşenur Hanım. Eritme yaptırmanın hiçbir sakıncası yoktur. Kullanılan dolgu maddesi hayüronik asit bazlı, FDA onayı yoktur. Etki süresinin 6-8 ay kadar isterseniz bekleyin isterseniz eğer erite bilirsiniz. En doğrusu doktorunuza danışmak olacaktır.
G***
Merhaba hocam gözaltı ve minimum yüzüme dolgu işlemi yapıldı bugün 4. günüm. Fakat gözaltımda mercimek tanesi kadar topaklanma var çok sert değil doktor bey pamuk yardımıyla günde 3 defa masaj yapmamı önermişti işlemden sonra. Masaj yapıyorum orası yumuşak olduğu halde dağılmıyor duruyor. Ne yapmam gerekiyor normal mi böyle bir durum. Çok teşekkür ederim.
Merhabalar Şeyma Hanım. İşlem yapılalı henüz dört gün olmuş, bir haftaya sorun tamamen geçebilir. Eğer topaklanma geçmezse o zaman uygulamaya ya da kullanılan dolguya bağlı olarak böyle bir sorun yaşadığınız anlamına geliyor. Gözaltına uygulanan dolgu Teosyal Işık Dolgusu gibi özel olarak gözaltları için geliştirilmiş bir dolgu maddesi değilse böyle problemlere sık rastlanıyor. Anormal bir durum değil ama istenmeyen bir durum olduğunu söyleyebilirim. Eğer görünüm olarak sizi çok rahatsız etmezse herhangi bir müdahale yapılması gerekmiyor, eğer çok rahatsız ederse doktorunuzdan eritme işlemi yapmasını isteyebilirsiniz.
B***
Yüze gençlik aşısı yaptırmak istiyorum dolgu da gerekiyor. Hangi işlemi önce yaptırmalıyım ne kadar zaman aralığında? Teşekkür ederim.
Tedaviler aynı gün bile yapılabilir, sonuçta bu tedaviler cildin farklı katmanlarına uygulanıyor. Gençlik aşısı cilde yüzeysel olarak, mezoterapi yöntemiyle verilir. Yüze hacim vermek için yapılan dolgu uygulaması ise daha derin katmanlara yapılır. Ama hastanın konforu için ben birkaç gün aralıkla uygulanmasını tavsiye ediyorum.
G***
Merhaba ben 31 yaşındayım. Burnum kemerli ve düşük, düşük olması beni daha çok rahatsız ediyor. Ne işlem uygulanır ve fiyat alabilir miyim? Çünkü İstanbul’dan uzaktayım.
Merhabalar. Burnu şekillendirmede hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu uygulayanlar var, ama benim tercih etmediğim ve önermediğim bir işlem. Seçenek olarak geriye bir tek estetik burun ameliyat kalıyor. Eğer cerrahi bir müdahaleye sıcak bakıyorsanız en doğrusu bir plastik cerraha danışmanız olacaktır.
Ö***
Merhaba elmacık dolgusu ya da nazolabial dolguda da kapsül yapma ihtimali var mı dudaktaki gibi? Ya da FDA onaylı dolguların sonrasında zararı var mı? Yüzde sonradan şişlik yapıyor denmesi kapsül mü acaba? Teşekkürler.
Evet elmacık kemiğine ya da nazolabial hatta yapılan dolgularda da kapsül yapma riski vardır, ancak bu soruna en çok dudak dolgusunda rastlıyoruz. Bu problemi önlemenin en etkili iki yolu var; doktorunuzun (tabii gerekli gördüğü durumlarda) işlemden hemen sonra dolgu yapılan bölgeye masaj yaparak dolguyu dağıtması ve FDA onaylı dolgu kullanılması. Bu arada kapsül yapma vücudun enjekte edilen dolgu maddesinin çevresinde bir kılıf oluşturmasıdır, bu kılıf da dışarıdan görülen, ele gelen bir sertliğe neden olur. Yüzde sonradan şişlik olması illa ki o kapsülleşme anlamına gelmez. Zaten vücut kapsül yaptığında bu yüzde genel bir şişlik yerine dolgu enjekte edilen yerde lokal bir yumru, sertlik olarak kendini gösterir. Mesela FDA onaylı olmayan dolgularda bunlara karşı alerjik reaksiyon gösterme riskiniz çok daha yüksektir, bu da genel bir şişliğe neden olabilir. Doğru kişiler tarafından uygulandıklarında FDA onaylı dolguların bu tür kapsül yapma olasılığı son derece düşüktür ve zamanla ortaya çıkacak olumsuz bir yan etkileri bulunmamaktadır. Zaten FDA onayı dolgunun güvenli olduğunun en önemli kanıtıdır.
A***
Merhaba marka olarak en iyi, dayanıklı botoks var mı? Yüzüm zayıf olduğu için dolgu bende fazla kalmıyor. En kalıcı dolgu juvederm mi teosyal mi? Kalıcılık süresi ne kadar?
Merhabalar. Botox ve botox muadili formüllerin hepsinin kalıcılığı 4-6 aydır. Teosyal ve Juvederm dolguların kendi içlerinde farklı formülleri vardır. Hapsimin kalıcılıkları da kendi aralarında ayrıdır, ortalama 6-12 ay sonra etkileri yok olur. Sorunun dolgunun sizde kalmamasından ziyade kullanılan dolgunun ve miktarı olduğunu düşünüyorum. Eğer yüzünüz çok inceyse belirin bir sonuç alabilmek için daha fazla dolgu kullanılması gerekir. Sonuçta hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı herkeste aynıdır.
S***
Merhabalar, Teosyal mi yoksa Juvaderm dolgu mu daha kalıcıdır?
Merhabalar Selen Hanım. Her ikisi de FDA onaylı, güvenli dolgulardır ve kalıcılık süreleri hemen hemen aynıdır.
E***
Merhabalar. Ben bundan iki hafta önce şakak bölgeme ve gözaltlarıma dolgu yaptırdım. Şakak bölgeme dolgu yapıldıktan sonra buradaki damarlarımın çok belirginleştiğini fark ettim. Bir de yüzümde rahatsız edici bir yoğunluk, gerginlik hissediyorum. Sadece şakaklarıma yapılan dolgu erittirebilir miyim? Eğer bunu yaparsam gözaltlarıma yapılan işlem olumsuz etkilenir mi, yüzümde bir dengesizlik oluşur mu?
Damarlarınız dolgu yapılınca yüzeye, yani cilde daha çok yaklaştığı için daha belirgin görünüyorlar. Tabii altı dolunca damarlar da yukarıya doğru çıktı. İşlem yapıldıktan 15 – 20 gün boyunca o hatta bir gerilim hissetmeniz çok normal. Çünkü şakaklara yapılan dolgu bütün yüzde de lift etkisi yaratır. Ama üç – dört hafta sonra o gerginliği hissetmeyeceksiniz. Sadece şakak bölgenize yapılan dolgu eritilebilir. Ancak şakak bölgesinin gözaltınızla çok bağlantılı bir bölge olduğunu belirtmek istiyorum. Şakak bölgeniz dolduğunda gözlerinizin dış kenarının da yukarı doğru çekilmesini sağlar. Yani şu an gözlerinizin görünümünden hoşnutsanız, bunun şakak dolgusuyla da ilişkili olduğunu unutmayın. Şakak dolgusu eritildiğinde bu çekiklik de yok olacaktır. Benim size önerim, beklemeniz. Bir buçuk ay sonra bu düşünceleriniz değişebilir. Gözünüze çarpan ayrıntıların hiçbiri sizi rahatsız etmeyebilir. Eğer hala rahatsızsanız o zaman doktorunuzdan eritme işlemi yapmasını isteyebilirsiniz.
F***
Stylage dolgu markasını önerir misiniz biliyorum siz juvaderm ve teosyal kullanıyorsunuz ama))) Bu marka hakkında internette pek bir bilgi bulamadım hocam.
Merhabalar Feyza Hanım. Stylage dolg maddesiyle ilgili detaylı bilgiye sahip değilim, ancak FDA onaylı bir dolgu maddesi olmadığını biliyorum. Tercihinizi FDA onaylı dolgu maddelerinden yana yapmanızı tavsiye ediyorum.
B***
Çene dolgusu için fiyat bilgisi rica edebilir miyim?
Merhabalar. Net bir fiyat vermek mümkün değil, sonuçta fiyatı belirleyecek olan çenenize enjekte edilecek dolgu miktarıdır. Çenenize yüzünüzle dengeli bir görünüm yaratmaya yetecek derecede dolgu enjekte edilmesi gerekir, ne kadar dolguya ihtiyacınız olduğu ise muayene sonrasında netleşir.
M***
Merhaba ben dün elmacık kemiği dolgusu ve çene ucu dolgusu yaptırdım. İnanılmaz ödem ağrım var. Su bile içemiyorum yüzüm çok şiş. Bu kadarını hayal etmemiştim. Ödem için ilaç da aldım. Yani merak ediyorum aşırı şişlik ağrı normal mi? Ve ne kadar sürede geçer o doğal görüntü elde etmem ne kadar sürede olur?
Merhabalar Melike Hanım. Yüze yapılan hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarında ciltte hassasiyet meydana gelmesi normaldir. Ödem ve enjeksiyona bağlı morluklar görülebilir. Ancak sizin bahsettiğiniz dozda ağrı ve şişlik çok normal değildir. Doktorunuza danışın ve kullandığı dolgunun markasını öğrenin. Sorunlarınızın birkaç gün içinde hafifleyeceğini düşünüyorum, ancak dediğim gibi doktorunuz danışmanızda fayda var.
Z***
Merhaba ben burun dolgusu yaptırmak istiyorum ama burnumun büyümesinden tereddüt ediyorum zaten burnum büyük ve kemikli daha fazla büyür mü acaba?
Merhabalar Zeynep Hanım. Burun dolgusundan her burun fayda sağlamaz. Bu dolgunun esas etkili olduğu şey, kemerin üst ve alt kısmına yapılacak minik bir doz dolgu ile profilden bakıldığında kemerin belirginliğinin hafifletilmesidir. Sizde de böyle bir fayda sağlayıp sağlayamayacağı ancak muayeneden sonra netleşebilir.
R***
Ben İstanbul’da yüzüme dolgu yaptırdım. Yüzümün sağ tarafı şişik, nazolabial yapıldı. Türkiye’ye dönünce de doktor eritti ama yetmedi. Simdi burada Hollanda da erittim ama hala kötü görünüyor. Çizgi belirgin oldu ve dolgu hala erimedi. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle işlemi yapan doktordan size yapılan dolgunun ne olduğunu, markasını tam olarak öğrenin. Bu bilgiyi öğrenmeniz önemli, çünkü sonra yapılacak müdahaleler dolgunun muhteviyatına göre belirlenir.
B***
Merhaba doktor bey, lütfen cevapsız bırakmayın beni. Çok üzgünüm, 6 ay önce burun estetiği oldum. Gayet güzel bir burun şeklim oldu. Sadece burun ucumda sol tarafta yuvarlak bir çukur gelişti. Bir de tam çukurun üstünde, kanada doğru inen bir yükseklik vardı kıkırdak mı et mi ne anlamadığım bir şey. Bu da bir taraftan bakınca gaga gibi görünüyordu. Doktorum çukur için dolgu yapalım dedi, bugün dolguyu yaptı. Yüksek olan yeri sormayı unuttum. Şimdi o yüksek olan yer daha fazla şişti. Sanki dolgu sadece çukura değil de sol taraftaki şiş yerden burun kanadıma doğru gönderilmiş gibin, sert ve şiş. Tüm burun ucum da şiş. Sormak istediğim dolgu tüm buruna ödem yapar mı? Yaparsa kaç günde geçer.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Bilge Hanım. Dolgu yapılan yer ve çevresinde ödem görülmesi son derece normaldir. Yani çukurun çevresinde, dolgu yapılmayan yerde de meydana gelen ekstra yüksekliğin tamamen ödeme bağlı olduğunu düşünüyorum. Birkaç gün içinde şişlik inmeye başlayacak, bir haftanın sonunda da tamamen yok olacaktır. Tabii bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, ama kısa sürede ödemin ineceğini söyleyebilirim.
R***
Hyaluronic asit ile burun dolgusu yaptırdım. Ama aynı günün akşamı unutup 5- 6 yudum rakı içtim. Bunun bana olumsuz bir etkisi olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Herhangi bir sorun olmayacaktır. Endişe etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil.
Y***
Merhabalar benim sorum şu henüz 27 yaşında olmama rağmen yüzümde çöküklük için dolgu yaptırdım, fakat bir taraf daha fazla şiş duruyor. Ve iğne enjeksiyonunun olduğu yerler resmen iz oldu, morardı. Doktorun kullandığı dolgu Ellanse bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Lütfen cevap verirseniz çok sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Ellanse kliniğimde kullanmadığım bir dolgu maddesi olduğu için sizi bu konuda detaylı bir bilgi veremiyorum. Bildiğim kadarıyla bu dolgu hyalüronik asit bazlı olmadığı için eritilmesi de mümkün değil. İşlemi ne zaman yaptırdığınızı belirtmemişsiniz. Morluklar ve şişlik tamamen enjeksiyonun yarattığı travmaya bağlı olabilir ve durum böyleyse sizi rahatsız eden bu sorunlar kısa sürede içinde tamamen geçebilir. Eğer yüzdeki şişlikler indiğinde de sorun devam ediyorsa, nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda size en doğru bilgiyi verecek olan uygulamayı yapan doktorunuzdur.
H***
Merhaba hocam. Elmacık kemiklerimde dolgu var. Sivilce izleri için de PB serum uygulaması yaptırmak istiyorum. Elmacık dolguma bir zararı olur mu?
Merhabalar. Hayır bu tür işlemlerin dolgulara herhangi bir zararı yoktur. Dolgular cilde değil cildin altına yapılır, bahsettiğiniz tedaviler ise cildin farklı katmanlarına etki eder.
A***
Merhaba hocam benim kanal tedavisi yapılmış dişim apse yapmış. Geçen hafta kanal tedavisini çıkardılar ve apsemin geçmesi için antibiyotik verdiler.10 gün sonra eğer apsem geçmiş olursa, tekrar kanal tedavisi yapacaklar aynı dişe ancak iyileşip iyileşmediği 6 aydan sonra belli olacakmış. Dudak ve burun dolgusu yaptırmak istiyorum. 10 gün sonra apsem geçerse kanal tedavisini tekrarlayacaklar. Bundan 1-2 gün sonra dudak ve burun dolgusu yaptırabilir miyim? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Apse geçtikten bir-iki gün sonra dolgu yaptırmanızda herhangi bir sakınca yok. Ancak 10 gün sonra apse sorununuz henüz iyileşmediyse, dolgu da yaptırmamanızı öneriyorum. Vücutta iltihabi bir durum olduğunda bu tür tedavileri önermiyoruz.
H***
Doktor Bey merhaba. Benim birkaç sorum olacak. Yüzümde burun, yanak, çene ve jawline da dolgum var. Jawline haricinde hepsinden çok memnunum. Jawline dolgumu mayıs ayında çok ünlü bir doktora yaptırdım fakat ilk yapıldığından itibaren sorun yarattı. Kemik hattı boyunca top top dolgular var. Doktora şikayetimi iletince birazını eritip masaj yaparak düzeltmişti. Fakat bu haftadan itibaren aynı top top dolgular aynı şekilde oluştu. Herhangi bir ağrı vs. yok. Sormak istediğim: Acaba dolgular erirken bu şekilde asimetrik bir şekilde mi eriyor? Böyle top top mu kalıyor? Eğer öyleyse hiç yaptırmasak daha iyi ve diyelim ki yenilemedim suratım hiç yaptırmadığım halinden daha mı simetrik olacak? Bu şekilde erimeyen yerlerde topçuklar mı kalıyor? Çünkü söylenene göre vücutta bir kısmı kalıcı olarak kalıyormuş. Bu ciddi anlamda beni çok korkutuyor. Bu konuda samimi görüşünüzü rica ediyorum. Bir de son olarak affınıza sığınarak 3 sorum daha olacak. Masseter kasımı çok sıktığımdan botox yaptırıyorum.4 defa yaptırdım kemiğime zararı olur mu ilerleyen yıllarda felç eder mi? Dolguyu eritirsek kıkırdağa zarar veriyormuş doğru mu? Dermapen,masaj,prp vs. gibi uygulamalar dolguları eritir mi? Son olarak dolgu ve botox uygulamaları ile ilgili fiyat bilgisini iletmenizi rica edebilir miyim? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar eğer yapılan dolgu hyalüronik asit bazlı bir dolguysa hyalüronidaz adlı bir enzim enjekte edilerek dolgu tamamen eritilebilir. Hyalüronik asit bazlı dolgular ister eritme işlemi yapılsın, ister yapılmasın 5-6 ay içinde metabolize olarak tamamen yok olur. Doktorunuzdan önce bu dolgunun maiyetinin ne olduğunu öğrenin. Bu arada hyalüronik asit bazlı dolgularda da vücut nadir de olsa bazen dolgunun çevresinde bir kapsül oluşturabilir. Bu hastalarda sertlik oluşan noktaya yani özel bir enzimle enjeksiyonu yapmak fayda sağlayabilir. Botoksun kemiğe herhangi bir zararı olmaz, ileride felç yapması söz konusu bile değildir. Botoks tamamen güvenli bir uygulamadır. Hayır bahsettiğiniz uygulamalar dolguyu eritmez.
S***
Yüzümde dolgu var. Baby Face uygulaması bu dolgunun erimesine neden olur mu? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sibel Hanım. Baby Face uygulaması yüzünüzdeki dolgunun erimesine neden olmaz. Çünkü yüze enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri cildin altına, yani normalde yağ dokusunun bulunduğu bölgeye enjekte edilir. Baby Face uygulamasında ise tedavi cilde uygulanır.
N***
Hocam merhaba ben burnumun ucuna dolgu yaptırdım. Şu an bir hafta oluyor ve eski halini çok arıyorum. İnce ve düzgün olan burnum şu an ödemli gibi şiş ilk gün çok güzeldi. Bu dolgu süresi ne kadar etkili hemen geçmesini istiyorum kurtulmak istiyorum çok üzgünüm.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Neslihan Hanım. Dolgu ilk yapıldığında burnunuzun görünümünden memnun kaldıysanız uygulamada bir sorun olmadığı anlamına geliyor. Eğer aksi olsaydı dolgu yapıldıktan hemen sonra da sonuçtan memnun kalmazdınız. Tabii enjekte edilen dolgunun hyalüronik asit bazlı bir dolgu olduğunu varsayıyorum. Şu an yaşadığınız sorun büyük ihtimalle ödemle ilgilidir. Ödemin tamamen geçmesi için bir süre daha bekleyin. “Dolgu süresi ne kadar etkili?” diye sormuşsunuz. Hylalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı o ay kadardır. Eğer dolguyu erittirmek isterseniz hyalüronik asit bazlı dolguları eritmek için geliştirilmiş bir enzim var, doktorunuzdan bunu uygulamasını isteyebilirsiniz. Ancak dediğim gibi sorunun ödem olduğunu kısa bir süre sonra da geçeceğini düşünüyorum.
M***
Merhaba bana 22 Mart'ta kendi vücut yağımdan yüzüme dolgu yapıldı. Ama yüzümdeki çizgiler hala var kaybolmadı. Bir de bu dolgunun etkisi 10 yıl sürüyormuş diye söylediler. Böyle bir şey var mı? Bir de bana iki işlem aynı anda yapıldı yüzüme önce dolgu sonra da burun ameliyatı yapıldı bunun bir sakıncası var mıydı? Bir de size sormak istedim cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar Melek Hanım. Başarılı bir şekilde yapılmış yağ enjeksiyonun etkisi uzun süre devam eder. Bu operasyonda teknik, yağın nereye ve ne kadar enjekte edildiği büyük önem taşır. Çünkü enjekte edilen yağ damarlanmazsa orada tutunamaz ve kısa sürede erir gider. Ancak kalıcılığı ile ilgili tam bir zaman vermeyi doğru bulmuyorum. Diyelim ki çok başarılı operasyon geçirdiniz, ama birkaç yıl sonra çok kilo verdiniz, nasıl normalde de çok kilo verdiğinizde yüzünüzdeki hacmi kaybedersiniz, bu işlemden sonra da aynı şey olur. Hem burun hem de yağ enjeksiyonu yaptırdığınız belirtmişsiniz, bunun hiçbir sakıncası yoktur.
K***
Hocam yüzümde silikon olduğunu düşündüğüm dolgu var. Şekil bozukluğu var. Eritilip çıkarılabilir mi? Şekil verilip düzeltilir mi? Bilgi verimisiniz rica etsem?
Merhabalar. Silikon içeren dolgu maddelerini eritmek ya da şekil vermek mümkün değildir. Zaman içinde kendi kendilerine eriyerek yok da olmazlar. Zaten bu yüzden bunlara kalıcı dolgu deniyor. Bazı vakalarda enjekte edilen dolguyu cerrahi yöntemlerle çıkartmak mümkün olabiliyor. Bunun mümkün olup olmadığını bir estetik cerraha danışabilirsiniz.
M***
Doktor bey merhaba. 37yaşındayım. Dün ilk defa alın çizgim ve diş sıkma problemi için botoks, burundan aşağı inen çizgilerim için dolgu yaptırdım. Sorum şu, yüzümde dolgu varken PRP veya cildimi sıkılaştıracak herhangi bir profesyonel bakım yaptırmam sakıncalı mıdır? Bir de dolgu uygulanan yerde ince bir çizgi oluştu. Bu normal midir? Çok teşekkürler.
Merhabalar Merve Hanım. Bu tür uygulamaların yapılan dolguya herhangi olumsuz bir etkisi olmaz. Dolgu derinin altına yapılır, sizin bahsettiğiniz uygulamalar ise cilt tabakasına etki eder. Enjeksiyon yapılalı henüz bir gün olmuş, ödemin inmesi ve nihai sonucun ortaya çıkması için daha birkaç gün geçmesi gerekir. Bir hafta-on gün sonra da çizgi hala varsa ve sizi rahatsız ediyorsa doktorunuz küçük bir dokunuşla sorunu çözebilir.
D***
Merhaba, iki gün önce aquabeauty uygulandı bana ardından da şırıngayla yüzüme hyalüranik asit olduğunu iddia ettikleri bir şey enjekte ettiler, 3 saat sonra acile zor yetiştim. Dudaklarım suratım inanılmaz şekilde çatlarcasına şişti. Alerjik reaksiyon oluşmuş, ateşim çıktı, baygınlık geçirdim. 6,7 tane serumlar taktılar, sizce ne kullanılmış olabilir, iki gün önceydi yüzüm yamuk şekilde şiş, bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Merhabalar. Hyalüronik asit olduğu iddia edilen maddenin ne olduğu konusunda herhangi bir bilgim yok, Ancak kaçak olarak ülkeye sokulan, güvenliği son derece şaibeli pek çok ürün var. Ayrıca enjekte edilen bir çeşit hyalüronik asit de olabilir ama FDA onayı olmadığı için bu tür formüllerin cilde enjekte edilmek için güvenli olup olmadığı bilinemez. Sizin durumunuzda a görüldüğü gibi enjekte edilen kişiyi hastanelik edebilir, bazen de kalıcı estetik sorunlara neden olabilirler. Bu yüzden lütfen bu konuda çok dikkatli olun, dolgu ya da botoks bir yerde ucuz diye gidip oraya yaptırmayın. Sonuçta belli markalar tarafından üretilen ve piyasaya sürülen formüllerin belli bir fiyatı vardır. Eğer bir merkez size diğer kliniklere kıyasla çok daha ucuz bir fiyat veriyorsa bu işte bir iş var demektir. Siz belli ki ciddi bir alerjik reaksiyon göstermişsiniz, yüzünüzdeki, dudaklarınızdaki şişliği bir süre içinde hafifleyeceğini düşünüyorum.
A***
Merhaba ben 3 ay önce çene hattıma ve çene ucuma dolgu yaptırdım. Dün gece ateşlendim 39 civarı oldu ve sabah uyandığımda çene hattımda, her iki tarafta da ağrı ve şişlikle uyandım. Çene ucumun yanında da topçuk gibi bir şey geliyordu elime. Doktorumu aradım enfeksiyon durumlarında olabileceğini söyledi. Bu kalıcı bir şey değildir değil mi? Ve bu görüntü ve ağrı geçer mi? Dokunamıyorum bile. O kadar kötü bir ağrım var. Teşekkür ederim.
Merhabalar. Çok nadir de olsa bazen vücuttaki enfeksiyon durumunda böyle etkiler görülebiliyor. Yine çok nadir de olsa bağışıklık sisteminin hyalüronik asit bazlı dolguya geç bir tepki verdiği vakaların rapor edildiğine dair bazı bilimsel yayınlar var. Eğer problem vücuttaki bir enfeksiyona bağlı ise, siz iyileştiğinizde sorun da geçecektir. Yani, hastalığınızın tedavisi için uygun görülen ilaçlar dolgunun yapıldığı yerdeki problemi de çözecektir. Eğer sorun vücudun dolguya verdiği geç bir tepki ise doktorunuz steroid önerebilir, bu da şişlik ve ağrının tamamen geçmesini sağlayacaktır. Her iki durumda kalıcı bir sorunla karşı karşıya olmadığınızı söyleyebilirim.
Ç***
Badem göz yaptırmak istiyorum fiyat almak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Badem şeklindeki gözler, hafif çekik gibi duran ama gözkapakları çok derinde olmayan bir şekle sahiptir. Gözkapaklarının üzerindeki kaş alanı dar, kaşlar ise yüksektir. Göze şekil vermek için gözaltlarını, gözkapaklarını, gözkapağı ve kaş arasındaki mesafe de göz önüne alınmalı. Bu unsurlara da müdahale edilmelidir. Badem şekli gözleri elde etmek için genelde farklı teknikler bir arada kullanılır. Kaşlar bir miktar düşükse organik iplerle kaşlar asılır. Gerek varsa kaş altları ve şakaklar da bir miktar doldurulur. Şakaklara hacim verildiğinde gözler daha çekik, daha iri görünür. Eğer gözaltlarında boşalma varsa, bu da gözleri aşağı doğru çeken bir etki yarattığı için buraya da dolgu yapılması gerekebilir. Tabii burada gözlatları için tasarlanmış olan ışık olgusu kullanılır. Göz kenarlarında çizgiler varsa bunlar botoksla açılır. Gördüğünüz gibi, hastaya, hastanın göz şekline göre değişen pek çok farklı işlemin bir arada kullanıldığı bir uygulama bu. Doğal olarak göz yapınızı görmediğim için sizde hangilerini kullanmak gerekeceğini önceden bilmek mümkün değil. Bu yüzden de önceden fiyat vermek olanaksız. Ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında daha net bir şey söyleyebilirim.
E***
Merhabalar, hangi markayı kullanıyorsunuz ve fiyatlarınız nasıldır?
Dr. Mustafa Karataş
Dolgu uygulamalarından bahsediyorsunuz sanırım. Hyalüronik asit bazlı dolgularda Juvederm, Teosyal gibi markaları tercih ediyorum. Doğal olarak fiyatlar uygulamanın nereye yapılacağına göre değişiyor. Uygulama yapılacak bölgeye göre kullanılacak dolgu miktarı da değişiyor.
G***
Merhaba hocam ben 1969 doğumluyum yanaklarımda çökme oldu ve kendimi güzel görmüyorum aynaya baktığımda yorgun ve yaşlı bir yüz görüyorum. Resim bile çektirmiyorum. Çalışmasam evden bile çıkasım yok. Hyalüronik asit yaptırmak istiyorum ne kadar süre gider? Ayrıca bir fiyat da almak isterim. Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın saygılar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülşen Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüze hacim vermek, yanak bölgesindeki çökmeyi hafifletmek mümkündür. İşlemin etkisi 6-7 ay kadardır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ayrıca yüzünüze ne kadar dolgu enjekte edilmesi gerektiğini konsültasyon yapmadan söylemek mümkün olmadığı için, fiyat bilgisi vermek de sağlıklı olmaz. Muayene ücretsizdir.
S***
Merhabalar benim yüzümde ciddi anlamda moralimi bozan simetri bozukluğu var bunun için ne yapmalıyım nereye gitmeliyim kesin bir tedavisini istiyorum artık bunun lütfen yardımcı olur musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Seçil Hanım. Simetri probleminde kullanılan tek ve etkili işlem dolgu enjeksiyonudur. Yüzün daha çökük ya da daha silik görünen bölgesine dolgu yapılarak, yüzün diğer kısmıyla daha simetrik bir görünüm yaratılır. Ancak şu unutulmamalı: Bu kalıcı bir tedavi değildir. Çünkü enjekte edilen dolgunun kalıcılığı ortalama 6 aydır, yani işlemin 5-6 ayda bir tekrarlanması gerekir.
S***
Merhaba 46 yaşındayım. Mimik kırışıklıkları var, özellikle kaş arası ve burunla ağız kenarında. Orta yanakta hafif çökme, gözaltında hafif renk değişimi ve çökme durumu beni yorgun ve üzgün gibi gösteriyor. Yüzüm daha yukarıya çıksın, elmacık kemikleri ve çene hattı daha belirgin hale gelsin istiyorum. Ayrıca yağ butonu gibi bir kaç oluşum var. Cildi daha canlı ve diri gösterecek ve saydıklarım için ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Serap Hanım. Anlattıklarınızdan kombine bir tedavi protokolünden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Öncelikle elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek, orta yanaktaki çökmeyi hafifletmek için hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yapılabilir. VShape teknolojisi ise çene hattınızı belirginleştirmek, orta yüz bölgesini sıkılaştırmakta etkili olacaktır. Gözaltına da ışık dolgusu yapılarak daha taze, daha genç bir görünüm yaratılabilir.
E***
Merhabalar Mustafa Bey. Kaşlarımın arasında derin çizgiler var. Bir doktora gittim, dolgu enjeksiyonu yaptı. Ama çizgiler geçmedi. Bir süre sonra dolgu yeterli gelmemiş olmalı, diyerek yine dolgu yaptı. Ama yine fark olmadı. Ne yapmam gerekiyor bunlardan kurtulmak için? Bir de lekelerim var, lekelerim için ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Öncelikle size uygulanan tedavi protokolünde bir sorun var. Kaşlarınızın arasındaki çukurluğu sadece dolgularla gidermeye çalışmak yerine botoks ve dolgu kombinasyonu kullanılmalıydı. Tabii belki öncesinde botoks zaten yapıldı ve siz bahsetmediniz. Mimik çizgilerinde altın standart botoks enjeksiyonudur. Ama çizgi çok derinse botoks enjeksiyonu dolgu maddeleri ile desteklenir. Leke sorunu için lazer tedavisi uygulanabilir. Bu işlemden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Tabii hangi lazer sisteminin uygulanacağı da önemli.
E***
Merhaba. Benim danışmak istediğim konu yüz simetrisi ile ilgili. Şu an 29 yaşındayım. 10 yaşımda geçirdiğim bir kaza sonucu yüz simetrim bozuldu. 1. kattan kafamın üstüne düştüm alnım şiddetli darbe aldı. Şu an alnımda ufak bir iz var sadece. Ancak hasarı, yüzümün sol tarafı aldığı için bu durum yüz simetrimi bozdu. Yüzümün solundaki uzuvlarım, kaş, göz daha aşağıda duruyor. Çene ve yanakta da sağ taraf ile eşitsizlik var. Özetle günlük yaşantımda dikkatli bakılmadığı sürece belli olmuyor. Fotoğraflarda da çoğunlukla sıkıntı yaşamıyorum. Ancak başkaları fark etmese bile ben biliyorum ve beni rahatsız ediyor bakınca direk görüyorum. Bu konuda yardım ve desteğinize ihtiyaç duyuyor geri dönüşünüzü sabırsızlıkla bekliyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esin Hanım. Yüzünüzün sol tarafındaki göz ve kaşınızın daha aşağıda durmasından şikâyetçisiniz. Görmeden herhangi bir şey söylemek gerçekten çok zor. Asimetri problemlerinde kullandığımız belli araçlar var. Nedir bunlar? Öncelikle dolgu maddeleri, ikinci olarak da botoks enjeksiyonları. Dolgu maddelerinin sizin durumunuzda işe yarayacağını düşünmüyorum. Belki botoks enjeksiyonları ile kaşı bir parça yukarı kaldırmak mümkün olabilir. Bu, kaşla beraber gözün de bir nebze yukarı kalkmasını sağlayabilir. Ancak yine de yüzünüzün diğer yanıyla simetrik bir görünüm yaratmak mümkün olmayabilir. Tüm bunlar ancak muayene sonrasında netleşebilir, botoks enjeksiyonundan fayda sağlayıp sağlamayacağınız bu şekilde tespit edilebilir. Çünkü fotoğraflarda en ufak kusurlar bile görünür. Bu arada gündelik yaşamda hiç göze batmayan, fark bile edilmeyen simetri sorunlarının fotoğraflarda belli olduğunu belirtmek istiyorum. Sizin söylediğiniz gibi eğer fotoğraflarda bile belli olmayan bir durumsa bu, tahminen sizi bu rahatsız etmeye değecek bir asimetri bile söz konusu olmayabilir.
Ö***
Merhabalar ben bugün burun ucuna dolgu yaptırdım ve hemen beğenmediğimi eritmesini söyledim erittirdim. Ne kadar süre içerisinde eski halime dönerim lütfen cevap verin lütfen?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Hyalüronik asit bazlı dolgu maddesini eritmek için yapılan enjeksiyon hemen etkisini göstermeye başlar ancak nihai sonucu bir-iki gün içinde alırsınız.
A***
Gözaltı torbası ve çene bölgesine dolgu için fiyat alabilir miyim
Dr. Mustafa Karataş
Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size bilgi vereceklerdir. Gözaltına ışık dolgusu yapılır, çene bölgesine ise bu bölgeye uygun bir hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte edilir. Özellikle çenenizin durumu, yani ne kadar dolgu enjekte edilmesi gerektiği belirlenmeden bir fiyat vermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.
Z***
Merhabalar. Benim yüzüm biraz asimetrik duruyor. Bunu fotoğraflarda fark ettim. Acaba çaresi bulunur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Züleyha Hanım. Yüzdeki asimetrileri düzeltmek için elimizde çok başarılı bir malzeme var: Hyalüronik asit bazlı dolgular. Bu dolguların özelliği su moleküllerini kendilerini bağlayarak enjekte edildikleri yere hacim vermeleridir. Tabii yüzünüzdeki asimetriye tam olarak nasıl müdahale edileceği, nerelere enjeksiyon yapılacağı, hangi dolgu malzemesinin kullanılacağı ancak konsültasyon sonrasında netleşecektir. Bazı durumlarda sorun yüzün bir tarafındaki kasların daha aktif olmasından kaynaklanır, durum böyleyse botoks enjeksiyonu ile yüzde bir denge yaratılabilir. Dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-7 aydır. Etkinin devamlılığı için sonrasında işlemin tekrarlanması gerekir.
S***
Merhabalar. Üst dudak ve burun arasındaki alanda oluk çizgisi oluşturulabilir mi? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Serra Hanım. Üst dudağın doğru noktalarına yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu ile üst dudağın bir parça yukarı doğru kıvrılması sağlanabilir. Böylece burun ve dudak arasındaki bölgede bir oluk yaratılabilir. Ancak dudağınızın formunun böyle bir müdahaleye uygun olması önemli, aksi halde suni bir görünüm meydana gelebilir. Tabii işlemi yapacak doktorun da bu konudaki deneyimi de çok önemli. Amaç hangi müdahale yapılırsa yapılsın doğal bir görünüm elde edilmesidir
H***
Merhaba. Çene dolgusu yaptırmak istiyorum 22 yaşındayım yaşım uygun mudur?
Merhabalar Hasan Bey. Gerideki çene hattını belirginleştirmek için dolgu yaptırabilirsiniz, bu dolgular kalıcı olmadığı için 22 yaşında da uygulanabilir.
C***
Merhabalar. Sdm diyeti uyguluyorum, ketojenik bir diyet. Gözaltı ışık dolgusu, nazolabial dolgu ve botoks yaptırmak istiyorum. Herhangi bir zararı, alerjik reaksiyon durumu olur acaba?
Merhabalar Cansu Hanım. Bu tedavilerin hiçbiri ciltte herhangi bir reaksiyona neden olmaz. Gözaltı ışık dolgusu ve yüze yapılan dolguların aktif maddesi hyalüronik asittir ve bu madde vücutta zaten doğal olarak bulunur. Botoksun da alerjik bir etkisi yoktur. Gözaltı ışık dolgusu sonrası gözaltlarınızda kızarıklık, ödem görülebilir ve bu normaldir. Ancak bunun nedeni enjekte edilen formülün alerjik reaksiyona neden olması değil enjeksiyon yapılan bölgenin gözaltının çok hassas ve ince bir deriye sahip olmasıdır. Son olarak; yaptığınız rejimle yaptırmayı düşündüğünüz işlemlerin herhangi bir etkileşime girmesi söz konusu değildir.
S***
Hızlı kilo verdiğim için yüzümde çökme oldu. Bu yüzden de dolgu işlemi düşünüyorum.
Merhabalar dolgu enjeksiyonları kilo kaybına bağlı kaybedilen yüz hacmini geri koymak için en sık başvurulan yöntemdir diğer bir seçenek ise cerrahi bir yöntem olan yağ enjeksiyonudur. Dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-8 ay kadardır. Sonrasında işlemin tekrarlanması gerekiyor.
M***
Merhaba hocam. Ben yanaklarıma dolgu yaptırmak istiyorum. Acaba olur mu?
Merhabalar. Tabii ki yapılabilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları erkek hastaların da sık sık başvurduğu bir uygulamadır.
T***
Merhabalar hocam, sayfanıza bayıldım. Ben Ankara’da ikamet ediyorum, burada herhangi bir kliniğiniz daha var mıdır acaba? Ziyaretinize gelip birkaç işlem için danışmak istiyorum. Bir de zararsız, ameliyatsız meme büyütme ile ilgili herhangi bir işlem var mıdır, sayfanızda göğüsle ilgili yöntemlere rastlayamadım. Şimdiden teşekkürler, iyi günler.
Merhabalar Tuğçe Hanım. Sadece İstanbul’da hizmet vermekteyiz, başka herhangi bir şubemiz yok. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeler göğüslere hacim vermek için tasarlanmamıştır, ancak bu dolgu maddelerini göğüs büyütmek için kullanan doktorlar olabilir. Dünyada bu uygulamayı deneyen ve aldıkları sonuçları yayınlarda paylaşan doktorlar olsa da, işlem genele yayılmamış, çok ilgi görmemiştir. Bunun en önemli nedeni gün geçtikçe daha başarılı, daha doğal sonuçlar almayı sağlayan göğüs büyütme ameliyatlarıdır. Bu ameliyatlarda kullanılan yeni nesil meme protezleri de son derece güvenlidir. Yani meme büyütme söz konusu olduğunda cerrahi yöntemler güvenli ve kalıcı sonuçlar sağlarken, hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin etkisi 8-12 ay kadar devam eder, sonrasında işlemin düzenli olarak tekrarlanması gerekir. Ayrıca belli bir yaştan sonra kadınların düzenli olarak mammografi çektirmesi gerekir, memeye enjekte edilen dolgu maddesi bu görüntüleme yöntemiyle elde edilen sonuçlarda karışıklığa neden olabileceği endişesi de gündemde yani dolgu maddeleri meme kanseri teşhisini zorlaştırabilir, kanserin gözden kaçmasına neden olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bu uygulama henüz FDA onayı almadığı için ben de işleme sıcak bakmıyorum. Bir tedaviyi yapmak için hastam üzerinde yüzde yüz güvenli olduğunu bilmem gerekiyor. Tabii ileride bu alanda yeni gelişmeler olabilir, uygulama ile herhangi bir risk olmadığı kanıtlanabilir.
İ***
Merhabalar ben yanak ve dudak dolgusunun yaklaşık fiyatını öğrenebilir miyim
Merhabalar İpek Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. Ancak şunu da belirtmekte fayda var, söz konusu dudak dolgusu olduğu ortalama bir fiyat verilebilir belki ama yanak dolgusu için aynı şey geçerli değil. Çünkü yanak dolgusundaki fiyatlandırma kişiden kişiye önemli farklılıklar gösterebilir. Çünkü, yüzü çok çökük olan birinin yanağına önemli miktarda dolgu maddesi enjekte edilirken, bazı kişilerde çok az dolgu maddesiyle yüzde istenen görünüm elde edilir.
M***
Hocam yüzüm simetrik değil bir taraf çökük gibi duruyor toplam maliyet ne kadar olur acaba. 21 yaşındayım.
Merhabalar Musa Bey. Yüzde simetrik bir görünüm yaratmak için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanıyoruz. Vücutta zaten doğal olarak bulunan bu maddenin en önemli özelliği su moleküllerini kendine çekerek enjekte edildiği bölgede hacim yaratmasıdır. Yüzünüzdeki çökük bölgeleri dolgu maddesi enjekte ederek dengeli bir ifade yaratılabilir. Ancak bu tedaviyi 8-12 ayda bir tekrarlamanız gerekir. Yüzünüze sakın kalıcı dolgu maddesi enjekte ettirmeyin, bunlar ciddi estetik sorunlar yaratabilirler. Fiyat bilgisi için yüzünüze ne kadar dolgu maddesi enjekte edilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekir ki bu da ancak muayene sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir.
M***
Merhabalar, Asimetrik yüz için doğal bir çözüm var mıdır? Çözümler nelerdir? Burun ve diş ile ilişkisi nedir. Cevap verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar.
Merhabalar Mustafa Bey yüzdeki asimetri problemlerinde hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarından son derece başarılı sonuçlar alıyoruz. Bu dolgular sayesinde yüzün iki yanını eşit bir görünüme kavuşturmak, en azından aradaki farkı minimize etmek mümkün. Ancak bunun kalıcı bir çözüm olmadığı unutulmamalı, etkinin devamlılığı için 6-12 ayda bir işlemin tekrarlanması gerekir. Burun ve diş ilişkisi ile ilgisi derken tam olarak ne sorduğunuzu anlayamadım. Ancak yüzdeki denge önemli. Yüze dolgu yaparken bu dengenin göz önüne alınması gerekir.
G***
Ben 30 yaşındayım. Sağ tarafımda diş eksikliğinden dolayı hafif bir sarkma hissediyorum, gülme çizgisinde. Sol tarafa göre daha derin. Ekstra bir dolgunluk olmadan sadece sağ taraf sol tarafa eşitlenebilir mi, yani ben daha genç görünmek istemiyorum, sadece eğer diş eksikliği olmasaydı sağ tarafım nasıl olacaktı ise (yani sol taraf gibi) öyle olsun istiyorum..
Merhabalar Gülay Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüzde simetrik bir görünüm yaratmak mümkündür. Dişler yüz yapısını destekleyen dokulardan biridir. Doğal olarak eksik olan yerlerde yüzünüz daha çökük görünecektir. Bu bölgeye hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte ederek sorun çözülebilir. Ancak sorunun kaynağı neyse onu çözmek çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır yani eksik dişinizi yaptırmak. Ayrıca eksik dişinizi yaptırdığınızda bu kalıcı bir çözüm olacaktır. Eğer problemi dolguyla çözmeye çalışırsanız, 8-9 ay sonra enjekte edilen dolgu maddesi tamamen eridiğinde işlemi tekrarlamanız gerekecektir.
A***
Merhaba doktor bey benim alt çene ve üst çenem geride özellikle alt çene açım dar. Burnumun altta kalan kısmın uzunluğu yüzüne göre kısa kalıyor ve kulak altından başlayan kısmın biraz kare olmasını istiyorum cerrahi müdahale olmadan bu durumların değişmesi mümkün mü acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım, konsültasyon yapmadan herhangi bir şey söylemem zor. Ancak alt çeneye yapılacak dolgu enjeksiyonu ile çeneyi biraz daha öne almak, daha güçlü bir çene hattı yaratmak mümkün. Ancak çenenizin üst kısmına bu da dudaklarınız ve dudaklarınızın üstündeki bölgeyi kapsıyor dolgu yapıp yapılamayacağını söyleyebilmek için sizi görmem gerekir. Bu bölgeye dolgu yapmak yüzünüze hiç yakışmayan kötü bir görünüm yaratabilir. Çene hattınızın daha köşeli olmasını istediğinizi söylemişsiniz, bu etkiyi de yine dolgu enjeksiyonu ile yaratmak mümkün. Tabii bu dokunuşların tüm yüzünüzle uyumlu olup olmayacağını da iyi tespit etmek lazım.
E***
Hocam, daha önce 2 tüp Juvaderm yaptırdım. 3 ay zor dayandı. Paraya acıdım verdiğim. Aradığımda kabul etmediler tabii. Ayrıca sadece bıyık bölgem şişti. Hiç memnun kalmadım. Üstelik Nişantaşı’nda bir adamın özel kliniğiydi. Juvaderm’in eğitmeni olduğunu iddia etti ama bence dudağıma uygulanan madde bile farklıydı. Şimdi devamlı gidebileceğim bir klinik arıyorum ama sürekli yüksek miktar vermek istemiyorum, bir öneride bulunabilir misiniz? Çok teşekkür ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Juvaderm başarılı bir dolgu maddesidir, ancak her zaman söylediğim gibi formülün nasıl ve nereye uygulandığı, yani uygulama tekniği en az kullanılan madde kadar önemlidir. Teknik, dolgu maddesinin kalıcılığından, işlemden nasıl bir sonuç aldığınıza kadar pek çok şeyi etkiler. FDA tarafından onay almış, güvenliği kanıtlanmış dolgu maddelerinin fiyatları üç aşağı beş yukarı aynıdır.
M***
Merhaba hocam. 2 yaşında geçirdiğim ameliyat sonrası sol elmacık kemiğim gelişme göstermedi ve büyüdükçe iki kemik arasındaki fark belirginleşti epey. Şu an 31 yaşındayım ve bu durumdan rahatsızım yardımlarınızı rica ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Murat Bey. Elmacık kemiklerinizde simetrik bir görünüm yaratmak için en etkili ve pratik yöntem hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Sonuçlarını işlem biter bitmez görebilirsiniz. Ancak bu dolgu maddelerinin etkisi 6-12 ay kadar devam eder. Eğer alınan sonucun devamlığını isterseniz bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir. Bu işlemi yaptırmadan önce yüz rekonstrüksiyonu konusunda uzmanlaşmış bir estetik cerraha danışmanız iyi olabilir. Estetik ameliyatla yüz kemiklerinizde simetri yaratmak mümkün olabilir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri güvenli ve pratik bir çözüm olsa da, sonucun kalıcı olmaması, işlemin her 7-8 ayda bir tekrarlanması gerekmesi nedeniyle, kalıcı olan yüz rekonstrüksiyonu seçeneğini tercih edebilirsiniz. Tabii bunun da ciddi bir ameliyat olabileceği, iyileşme sürecine ihtiyaç duyulması gerekeceği unutulmamalı. Gördüğünüz gibi her iki yöntemin de artıları ve eksileri var
R***
Merhaba 18 yaşındayım hocam. Yüzüm yaşımdan büyük gösteriyor, ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Genç yaşta olduğundan daha büyük görünenlerin sorunu genelde çok zayıf olmaları ve buna bağlı olarak yüzlerinde fazla yağ dokusu olmamasıdır. Bu da, yüze çökük, yorgun bir ifade verir. Yüze yapılacak dolgu maddesi enjeksiyonu ile bu sorun çözülebilir. Ancak dolgu maddelerinin etkisinin kişiden kişiye değişse veya kullanılan dolguya göre , genelde 6-15 ay kadar sürdüğünü belirtmekte fayda var. Etkinin devamlılığı isteniyorsa, bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
A***
Bir tüpte tüm yüze yetecek dolgu var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ali Bey. Bu uygulama yapılacak yüzün durumuna göre değişir. Eğer yüzde hafif bir çökme varsa, yanaklara ya da elmacık kemiklerine az miktarda dolgu yapılarak yüze şekil verilebiliyorsa bir tüp yeterli olabilir. Ancak çökme ileri boyutlardaysa bu miktar yeterli olmayacaktır.
Ş***
Benim çene yapım uzun yanaklarım çok çökük 5 seans PRP yaptırdım hiç faydası olmadı. Neden? Bir de çok su içiyorum onun da etkisi olur mu? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şükran Hanım. Ben kliniğimde PRP uygulaması yapmıyorum, ancak bu tedavinin yüze hacim vermek için değil cildi tazelemek, canlandırmak için yapıldığını söyleyebilirim. Yani PRP size uygun bir tedavi değil. Yüze hacim vermek, yüze daha dolgun bir görünüm vermek için yapılabilecek iki tedavi var. Bunlardan ilki cerrahi bir müdahale olan yağ enjeksiyonudur. Vücudun bir yerinden alınan yağ dokusu yüze enjekte edilir. İkincisi ise yüze hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte edilmesidir. Bu işlemin etkisi kullanılan dolguya ve kişiden kişiye değişiklik göstersede, genelde 6-15 ay kadar devam eder. Su içmeye devam edin, yaptırdığınız işlemle su içmenin herhangi bir etkileşimi olamaz.
S***
Merhaba, erkekler için de yüz dolgusu yapılıyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sinan Bey. Evet, dolgu enjeksiyonu erkeklerin de yaptırdığı bir uygulamadır. Dolgu maddeleri bize, yaşla beraber yüzdeki yağ dokusunun azalması ile birlikte oluşan çökük görünümü ya da yüzdeki asimetri problemini yok etmede son derece etkili bir araç sağlıyor.
G***
Merhabalar. Ben 37 yaşındayım ve yapı olarak zayıf ve küçük yüzlü bir kadınım. Yüzümdeki sarkma ve çizgiler için güzellik uzmanı bana hifu denen cilt altına sıcaklık veren bir işlem önerdi. Hiçbir yan etkisi yok dedi ve maalesef yaptırdım. Ve şimdi yüzüm eskisinden daha küçük, daha az yağlı ve daha çökük duruyor. Hatta sol yanağımın sağ yanağıma göre daha çökük olduğunu ve doku kaybı olduğunu görüyorum. Bunun için ne önerebilirsiniz? Yağ enjeksiyonu mu ya da dolgu mu? Yağ enjeksiyonunun çok riskli olduğunu söylüyorlar. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülşah Hanım, vücudun bir yerinden alınan yağla yüze dolgu yapılması, yani yağ enjeksiyonu cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle benim alanıma girmiyor. İşinin ehli, yağ enjeksiyonu konusunda deneyimli bir estetik cerrah seçtiğiniz müddetçe bu müdahalenin herhangi bir riski yoktur tabii anestezinin her ameliyat için bir küçük de olsa risk faktörü oluşturduğu unutulmamalı. Anladığım kadarıyla yüzünüzdeki yağ dokusunu eriten bir işlem yüzünüzün daha çökük durmasına neden olmuş, yağ enjeksiyonundan olumlu sonuç alabilirsiniz. Ama burada önemli olan doktorunuzun bu konudaki deneyimidir. Normalde enjekte edilen yağın bir kısmının kalıcı olması beklenir. Ancak yüze çok fazla yağ enjekte edilirse bunlar damarlanıp yaşayamazlar, yani birkaç ay sonra yüzünüz yine eski haline döner. Yüzüne çok fazla yağ enjeksiyonu yapıldığı için aylarca kocaman bir yüzle dolaşan hastalarla karşılaştım. Yani teknik son derece önemlidir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddesinin en önemli artısı enjekte edilirken yüzünüzün anında şekillenmesi, böylece nasıl bir sonuç alınacağının hemen görülmesidir. Yağ enjeksiyonunun aksine işlem sonrasında sadece hafif bir ödem oluşur. Bu da birkaç gün içinde tamamen geçer. Dolgu enjeksiyonunun kalıcılığı kişiden kişiye değişsede kullanılan dolguya göre ortalama 6-15 ay kadardır. Hangi işlemin sizin için daha uygun olduğu kararını siz vermelisiniz.
K***
Merhaba. Yanak dolgusu yaptırmak istiyorum. Rica etsem ücret aralığını öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Yüzünüzün durumu, ne kadar hacim verilmesi gerektiği, yani ne kadar dolgu maddesi enjekte edilmesi gerektiği ve hangi dolgu maddesinin kullanılacağı ancak muayene sonrasında netleşebilir muayene ücretsizdir.
B***
Merhabalar 22 yaşındayım yanak yastıklarımı aldırdım fakat memnun değilim. Geri dönüşü olmadığını da biliyorum fakat eski görüntüyü elde etmek için o bölgeye dolgu yapılabilir mi hocam?
Dr. Mustafa Karataş
Evet, yüze hacim vermek, yanak bölgenizi şekillendirmek için hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte edilebilir. Ancak bu dolgu maddelerinin etkisinin 6-15 ay kadar sürdüğünü, bu sürenin sonunda işlemin tekrarlanması gerektiğini belirtmekte fayda var.
B***
Yanak dolgusu hakkında bilgi alacaktım kalıcı dolgu var mı ve fiyat nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle kesinlikle kalıcı dolgu yaptırmayın. Zaten dolgu enjeksiyonu yapan aklı başında hiçbir doktor bu dolguları kullanmaz. Kalıcı dolgu uygulamalarının yüzde ancak ameliyatla alınabilen yumrulara neden olma riski çok büyüktür. Kısacası bu dolgular ciddi komplikasyonlara neden oldukları için tercih edilmezler. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ise hiçbir yan etkisi ya da riski bulunmayan güvenli uygulamalardır. Zaten bu dolguların aktif maddesi olan hyalüronik asit de vücutta doğal olarak bulunan bir maddedir. Kalıcılıkları kişiden kişiye değişse de, genelde 6-15 ay kadardır ve etkinin devamlılığı isteniyorsa bu süre sonunda işlem tekrarlanır.
M***
Merhaba. Benim sorunum yüzümün zayıf görünmesi her zaman bıyıklarımla yaşamak zorunda kaldım. Bıyıklarımı kestiğim zaman çevremdeki insanların çok çirkin olduğumu söylemesinden çok rahatsız oluyorum ve tıraş olmaktan hep kaçıyorum komple yüzümü vücuttan alınacak yağla doldurmak istiyorum. Maliyeti ne kadar olur acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Murat Bey, vücuttan yağ alınarak yüze hacim vermek için yüze enjekte edilmesi cerrahi bir müdahaledir, bu konuda bilgi almak için bir estetik cerraha danışabilirsiniz. Diğer alternatifler ise yüze hacim veren dolgu maddeleri ve kök hücre tedavisidir. Bunlar cerrahi müdahaleler olmadıkları için klinikte yapılırlar. Dolgu enjeksiyonunun kalıcılığı 6-15 ay kadardır. Kök hücre tedavisinde kulak arkasından minik bir deri dokusu alınır ve içindeki kök hücreler laboratuvar ortamında çoğaltıldıktan sonra cilde enjekte edilir. Ciltte bir miktar hacim yaratan uygulamanın asıl etkisi cilt gençleştirmedir. Hangisinin sizin için daha uygun bir tedavi olduğu ücretsiz olan konsültasyon sonrasında netleşecektir.
Y***
Yanaklarım çökük dolgu yapmak istiyorum. Zararı yan etkileri var mı? Kalıcılık süresi ne kadardır bir de fiyatı ne kadardır bilgi verir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin hiçbir zararı ve yan etkisi yoktur. Bu, zaten vücutta da doğal olarak bulunan bir madde olduğundan son derece güvenlidir. Kalıcılık süresi 6-12 ay kadardır. Fiyat bilgisi muayene sonrasında verilecektir- muayene ücretsizdir.
E***
Burun estetiği yaş kriteri var mı? Ortalama fiyat söyleyebilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eylem Hanım. Burun estetiği estetik cerrahinin alanına giriyor. Bu konuda bir estetik cerraha danışmalısınız. Ancak genel kural 18-19 yaşından önce, yani kişi gelişimini tam anlamıyla tamamlamadan böyle ameliyatları yapmamaktır. Bu arada hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile burundaki bazı kusurları hafifletmek de mümkün oluyor.
T***
Yanak dolgusundan sonra geçen bir süreden sonra tekrar yapılması gerekiyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tuba Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılıkları kullanılan dolgu göre değişse de, genelde 6-12 kadardır. Yani, etkinin devamlılığını istiyorsanız bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
G***
Merhaba Mustafa Bey, 4 gün önce nazolabial dolgusu yaptırdım. İşlem Juvaderm Volume ile yapıldı. 32 yaşındayım işlem yapılan bölgede çizgi yoktu, sadece kilo verdiğim için yanaklarımın aşağı doğru çökmesinden üzgün bir ifade vardı. Dolgu yapıldıktan 2 gün sonra fındık büyüklüğünde yumrular elime geldi. Masaj yapacaksın elinle iyice sıkacaksın dediler. Daha önce size dudak dolgusu yaptırdığımda dolguyu yayma işlemini siz yapmıştınız. Biz dolguyu sıkmasını ve nereye yayılması gerektiğini nerden bilebiliriz? Şu an yanaklarım 5 kilo almış kadar şiş. Tüm yüzüm ağrıyor ve sert ödem. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gamze Hanım. Dolgu yapıldıktan sonra masajla, dolgu maddesinin homojen bir şekilde yayılması sağlanır. Bu da işlem sonrasında doktor tarafından yapılır. Bazı durumlarda doktor masaj yapsa da sonrasında hastaya da masaj yapması söylenebilir. Dolgu işlemi sonrasında yüzde bir miktar ödem olması normaldir ama ağrı olmaması gerekir. Doktorunuza tekrar danışmanızda fayda var.
L***
Merhaba, ben popoya dolgu enjeksiyon işleminin ücretini rica edebilir miyim? Birde ödeme şekliniz nasıldır? Teşekkürler...
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Leyla Hanım. Popoyu şekillendirmek için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeler kullanılıyor. Bu dolgu maddelerinin kalıcılığı 2-3 sene kadardır. Fiyat bilgisi ücretsiz olan konsültasyon sonrasında verilecektir. Ödeme detayları hakkında bilgi almak için lütfen kliniğimizi arayın, danışmanlarımız yardımcı olacaktır
F***
Hocam merhaba. Bu dinamik dolgu hakkındaki düşünceleriniz nedir? Başarı şansı nedir ve ayrıca siz uyguluyor musunuz? Ve hocam ben düzenli olarak Volbella gözaltı dolgusu yaptırıyorum çünkü gözaltlarım beni aşırı derecede rahatsız ediyor, morluklardan falan şikâyetçi değilim ben. Tek derdim çöküklüğün olması bu yüzden gözlerimin hemen altına yanak bölgeme Voluma uygulamasını da yaptırdım. Sizi de ziyaret etmek isterim. Hocam bir de sonuncu olarak marka ışık dolgusu mu yoksa Volbella mı gözaltı çöküklüğünde daha etkili?
Dr. Mustafa Karataş
Benim de uyguladığım Teosyel, dinamik dolgu olarak da bilinen bir dolgu maddesidir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinden daha farklı bir prensiple etki eder. Kalıcılık süresi de nispeten daha uzundur. Sonuçlarından memnun kaldığımı bir anti-aging malzeme olduğunu söyleyebilirim. Size gözaltı dolgusu olarak enjekte edilen Volbella aslında dudaklara dolgunluk vermek için geliştirilmiş bir dolgu maddesidir. Ben gözaltındaki çöküklüğü hafifletmek için sadece gözaltı bölgesi için tasarlanmış ışık dolgu kullanıyorum. Bu dolgu maddesinin antiaging özelliğinin de olması gibi bir artısı da var. Formülün içindeki vitamin, mineral ve aminoasitler gözaltındaki yaşlanma belirtilerini geri çevirirken ileride oluşacak olanlara karşı cildin direncini artırıyor.
Ş***
19 yaşındayım. Asimetrik bir yüzüm olmasından çok rahatsızım. Yüzümün sağ tarafı sol tarafımdan daha büyük ve çenem biraz sol tarafa kayıyor. Sağ tarafımın büyük olmasının kemik yapısından olduğunu düşünüyorum. Aynaya baktığımda çok belli değil ama resimlerde çok belli oluyor ve anormal duruyor. Küçük olan sol tarafımı tercih ettiğim için yağ transferi istemiyorum, sağ tarafımın küçültülmesini tercih ederim. Bu sizin alanınıza giriyor mu? Ne tür estetik tedaviniz var bunun için?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şahin Bey. Kemiğin küçültülmesi benim alanıma girmiyor ki bu da ciddi bir estetik müdahaledir ve öncelikle böyle bir operasyona değip değmeyeceğini tartmak gerekir. Bunun da cevabını en iyi bir estetik cerrah verebilir. Dolgu maddesi enjekte ederek yüzünüzde bir simetri yaratmak mümkün, ama bu ancak ince tarafı dolgun tarafa uyumlu olacak bir biçimde şekillendirerek mümkün olabilir ki bunu da tercih etmeyeceğinizi söylüyorsunuz
***
Hocam iyi günler yüzümde hacim kaybı var ve akneden kalan çukurluklar var. Dolgu yaptırmayı düşünüyorum fiyatını öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ahsen Hanım. Yüzdeki hacim kaybına karşı en etkili tedavi dolgu enjeksiyonlarıdır. Ancak akne izlerini yok etmek söz konusu olduğunda ScarletS ya da Icon lazer gibi sistemler ilk seçeneğiniz olmalı. Neden? Çünkü sadece bu sistemleri kullanarak akne izini belirsiz bir hale getirmek, hatta bazı durumlarda tamamen yok etmek mümkün oluyor. Söz konusu teknolojiler kolajen ve elastin üretimin artırarak akne izini adeta içten dışa doğru yapılandırırlar. Eğer gerekiyorsa tedavinin sonunda bir miktar da dolgu uygulanabilir. Bu yaklaşımın en önemli artısı şudur: Dolgu maddesinin etkisi yok olduğunda dolgu işlemini tekrarlamanız gerekirken lazer tedavisinde akne izi kalıcı olarak silinir ya da hafifler.
A***
Yaşıma göre çok daha büyük gösteriyorum. Yüzüm 25 yaşından daha büyük gösteriyor hocam. Lütfen bir çözüm yolu var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Arzu Hanım. Yüzünüzün olduğunuzdan daha yaşlı görünmesinin pek çok nedeni olabilir. Ama bunlar arasında en sık karşılaştığım zayıflık yüzünden yüzde çökük, yorgun bir görünüm oluşmasıdır. Eğer sorun buysa hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüze daha hacimli, dolgun bir görünüm verilebilir. Bazen de sorun gözaltındaki mor halkalar ve çöküklüktür. Bu da kişiyi yorgun ve yaşlı gösterin. Böyle durumlarda Işık Dolgusu denen ve sadece gözaltları için tasarlanmış bir dolgu maddesi kullanıyoruz.
M***
Merhaba, tüm yüze dolgu veya botoks yaptırmak istiyorum fiyatını bir de ne kadar kalacağını öğrenebilir miyim? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Münevver Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-15 ay kadar devam eder, botoks işleminin etkisi ise 6-8 ay kadardır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, üstelik tedavi sırasında yüzünüze ne kadar dolgu ya da botoks enjeksiyonu yapılması gerektiği, dolayısıyla tedavinin maliyeti ancak muayene sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir.
O***
Merhaba, çenemin geride ve basık olduğunu düşünüyorum. Dolgu yaptırsam uygun olur mu? Düzelir mi? Süreç nasıl merak ediyordum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ozan Bey. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri çene hattını belirginleştirmek, profilden bakıldığında üst çeneye kıyasla daha geride duran çeneyi uzatmakta son derece başarılı sonuçlar verir. Hyalüronik asit zaten vücutta doğal olarak bulunan bir madde olduğundan hiçbir yan etkisi, alerjik reaksiyon yaratma riski yoktur. İşlemin en olumlu yanlarından biri de anında sonuç alabilmenizdir. Sadece birkaç dakikada çeneniz yeniden şekillenir ve sosyal hayatınıza hemen dönebilirsiniz. İşlem öncesi uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik krem sürülür, bu yüzden de tedavi nispeten konforlu geçer. Dolgu maddelerinin kalıcılığı ortalama 6-15 ay kadardır, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
Y***
Merhaba 31 yaşındayım. Dudak kenarı çizgilerim belirginleşmeye başladı ve beni rahatsız ediyor. Kendi vücut yağımdan mı, yoksa hyalüronik asit dolgu mu yapılmalı? Dermatoloğuma yaptırmak istediğimi söylediğim zaman doğru bulmadığını, zamanla yanaklarımın üstüne düşebileceğini söyledi. Sizce ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Kendi yağınızdan bir miktar alınıp yüze enjekte edilmesi sonuçta cerrahi bir müdahaledir. Yağın bir miktarı eriyeceği için biraz fazla yağ enjekte edilir ki, bir miktarı geriye kalsın diye. Bu da işlemin yapılacağı yerde bir süre fazla şişlik olması anlamına geliyor. Tabii yağın bir miktarının kalıcı olması gibi bir avantaj söz konusu. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin enjekte edilmesi ise kısa ve basit bir işlemdir. Tüm işlem sadece birkaç dakika sürer. Dolgu maddesinin kalıcılığı 6-15 ay kadar olduğu için sonrasında işlemin tekrarlanması gerek. Dermatoloğunuzun da belirttiği gibi burun kenarlarından dudak kenarlarına inen hattı doldurduğunuzda bu bölgede ağırlık yaratabilir. Doğru yerlere, doğru miktarda dolgu maddesi enjekte edilmesi ve yüzdeki denge bozulmasın diye yanakların üst kısmına da bir miktar dolgu yapılması gerekebilir. Benim önerim önce hyalüronik asit bazlı bir dolgu enjeksiyonu yaptırarak sonuçlarını görmek
S***
Yanağımdaki gamzeye istemiyorum ne yapabilirim
Dr. Mustafa Karataş
Merhaba Sümeyra Hanım. İçine az bir miktar dolgu maddesi enjekte ederek gamzenizi hafifletmek, hatta tamamen silmek mümkün olacaktır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin etkisi 6-12 ay kadar devam ettiği için bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
H***
Yüz dolgusu, dudak dolgusu ve botox hakkında bilgi almak istiyorum, yardımcı olur musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hatice Hanım. Yüz ve dudak dolgularının içinde hyalüronik asit bulunur. Bu, doğal olarak vücutta bulunan bir madde olduğu için son derece güvenlidir, hiçbir yan etkisi yoktur. Hyalüronik asit molekülü su moleküllerini kendine çekerek enjekte edildiği yere hacim verir. Dolgu maddelerinin kalıcılığı kullanın dolguya ve kişinin cilt yapısına göre ortalama 6-15 ay kadar, eğer etkinin devamlılığını istiyorsanız bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir. Botoks ise enjekte edildiği yerdeki kası geçici bir süre gevşeterek etki eder. Genelde yüzün üst bölgesinde kullanılır. Alındaki ve kaş arasındaki derin çizgileri hafifletmek, hatta eğer çizgiler yerleşmediyse geçici bir süre için yok etmekte kullanılır. Güvenli ve yan etkisi olmayan bir işlemdir. Etkisi 6-7 ay kadar devam eder.
N***
Merhabalar burnumun üstünde cam kesiği izi var bu izi estetik dolgu ile kapatılabilir mi? Mailden cevap yazarsanız sevinirim…
Merhabalar Nevin Hanım. Skar izlerini hafifletmek için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri sıklıkla kullandığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız bir uygulamadır. Ancak bu uygulamadan önce ScarletS ya da Icon lazer gibi skar izlerinde kullandığımız lazer tedavilerine başvurmak daha doğru olacaktır. Bu sistemler cildi içeriden dışarıya doğru uyardığı için skar izi hafifler hatta bazı durumlarda iz dolgu gerektirmeyecek kadar belirsiz bir hale gelir. Bu sistemlerle müdahale ettikten sonra eğer gerekirse bir miktar dolgu da yapılabilir. Dolgu maddelerinin etkisi ortalama altı ile on iki ay kadar devam eder.
İ***
Hocam iyi günler. Ben 21 yaşındayım ve yüzümün sağ tarafında elmacık kemiğinde şişlik var yani diğer tarafa göre daha çıkıntılı ve internette araştırma yaptığım da yüz asimetrisi diye geçiyor erkeklerde nadir oluyormuş. Ben tedavi ettirmek istiyorum bunun bir çözüm yolu var mı? Var ise nedir cevabınızı bekliyorum
Merhabalar İbrahim Bey, yüzdeki asimetriyi yok etmek için hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini kullanıyoruz. Yüze hacim veren dolgu maddeleri sayesinde yüze sadece dakikalar içinde simetrik bir görünüm vermek mümkün oluyor. Sonucunu işlemden hemen sonra görebileceğiniz bu uygulamayı 6-15 ayda bir yaptırarak tedavinin etkisinin devamlılığını sağlayabilirsiniz.
İ***
Sol ve sağ yüzümde çökme var çocukluktan olan bir şey. Fotoğraflarda çöküntüler iyice belli oluyor. Bu yüzden çok rahatsız oluyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum.
Merhabalar İbrahim Bey. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları ile yüzdeki çökmelere müdahale etmek mümkün. Bu madde vücutta doğal olarak bulunduğu için hiçbir yan etkisi yoktur ve son derece güvenlidir. İşlemin etkisini anında görürsünüz. Dolgu maddelerinin kalıcılıkları 6-15 ay kadardır, etkinin devamlılığını istiyorsanız işlemi tekrarlamanız gerekir.
N***
Merhaba 27 yaşındayım. Benden alınan kendi yağımla yüzüme dolgu yapıldı hiç memnun değilim. Hemen nasıl eritilebilir?
Merhabalar Nur Hanım. Öncelikle operasyonun en zaman yapıldığını belirtmemişsiniz. Bu müdahale yüzde ciddi anlamda şişlik ve ödeme neden olur, bunların tamamen geçmesi de belli bir süre alır. Sorunuzun cevabına gelecek olursak maalesef bu kendi vücudunuzdan alınan yağ olduğu için eritmek için dolgu maddelerini eritmek için kullandığımız formül etkili olmaz. Zamanla vücut yağ dokusunun bir kısmını eritecektir. Sonuçtan memnun kalmazsanız VShape gibi cildi sıkılaştıran ve yağ dokusuna da etki eden bir sistem denenebilir
B***
Size Mersin’den yazıyorum. Burun estetiği oldum ve bandajlarım çıkınca burnumun üstünde derin bir çizgi olduğunu gördüm, bunun şişlikler geçince düzeleceği konusunda doktorumdan bilgi aldım. 1,5 sene olmasına rağmen çizgi hafifledi ama geçmedi buna dolgu yapılabilir mi?
Merhabalar Büşra Hanım. Ameliyat sonrasında burnunuzun üstünde oluşan çizgi hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi ile doldurulabilir. Sadece birkaç dakikalık bir işlemdir ve etkisi 6-12 ay kadar devam eder.
N***
Merhabalar, ben 26 yaşındayım ve çok fazla kilo verdiğimden yanaklarım çöktü ve yüzümde sadece ağzım ve burnum var gibi. Yanaklarım kalmadı sanki, yanaklarımı dolgunlaştırmak ve biraz daha dolgun bir yüzüm olsun istiyorum. Bu dolgu uygulaması işe yarar mı? Ne kadar dolgunlaştırır, ne kadar süre kalıcı olur? Ama en çok merak ettiğim yüzüm ne kadar dolgunlaşır?
Merhabalar Nur Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri yüzde kaybolan hacmi yaratmakta son derece etkilidir. Yanaklarınız ne kadar fazla dolgu maddesi enjekte edilirse o kadar dolgunlaşır. Ancak önemli olan çok dolgun yanaklar yaratmak değil, doğal ve estetik bir yüz yaratmaktır. Aksi halde sonuç doğal görünmez. Dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-12 ay kadardır
D***
Merhabalar iki ay önce elmacık kemiğime dolgu yaptırdım yanağıma sert bir cisim değdi şişip ağrımaya başladı. Bir haftadır geçmiyor. Ne yapmam gerekir? Dolguyu yapan doktoruma ulaşamıyorum
Merhabalar Derya Hanım. Muayene etmeden bir şey söylemek zor ama bunun dolgu enjeksiyonundan sonra rastlanan bir durum olmadığını belirtmek istiyorum. Öncelikle enjekte edilen maddenin ne olduğu önemli. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri en güvenli seçenektir. Sorun enjeksiyon yapılan yerin enfeksiyon kapması da olabilir ki bu da rastlanmadık. Doktorunuza ulaşmayı deneyin, ulaşamazsanız başka bir doktora başvurun.
N***
Daha önce yanlış yapılan dolgumun eritilmesi işlemi sonrası yeni dolgu yapmak için beklemek gerekir mi? Dolgu eritme ve dolgu ücretleri konusunda da bilgi verebilirseniz sevinirim.
Merhabalar Nilgün Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eritmek için kullanılan Hyaluronidaz, hyalüronik asit liflerini sindirerek yok eden bir formüldür. Dolgu eritme işleminden sonra dolgu yapmak için 2-3 hafta beklenmesini tavsiye ediyorum. Sonuçta Hyaluronidaz da enjeksiyon yöntemiyle verildiği için işlemin bir miktar ödem yaratabilir. Bu süre zarfında tüm ödem geçmiş olacaktır ve ne kadar dolgu yapılması gerektiği netleşicektir. Tüm bunlar ücretsiz olan konsültasyon sırasında netleşecektir. Bu arada dolgu eritirken tamamını eritmek yerine az miktarda Hyaluronidaz vererek bir kısmını yok etmek de istediğiniz sonucu verebilir. Böylece yeniden dolgu yapmak gerekmiyebilir. Fiyat bilgisi size muayene için geldiğinizde verilecektir. Muayene ücretsizdir.
D***
Doktor bey merhaba ben dermokozmetik bir firmadan saf hyalüronik asit serumlardan aldım ve bu serumu boyun bölgesine çok küçük noktalara uyguladım :( Ne yazık ki şişlikler ve alerji belirtileri oldu. Bu durum ne kadar sürede düzelir ve eritmek için ne yapmak gerekir bununla ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhabalar Derya Hanım. Öncelikle böyle bir enjeksiyonu kendi kendinize yapmamanız gerekiyordu! Devamlı bu uygulamaların bu konuda deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerektiğini devamlı tekrarlıyor, altını çiziyorum. Üstüne üstelik boyun bölgesine enjeksiyon yapmak pek rağbet edilmeyen bir işlemdir. Boyun bölgesindeki deri çok hassas ve ince olduğu için enjekte edilen dolgu maddesi yumrular oluşturur sizin durumunuzda olduğu gibi. Yalnız cildinizde alerji belirtileri olduğunu yazmışsınız ki hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri alerjik reaksiyona neden olmaz. Bu yüzden cildinize enjekte ettiğiniz madde konusunda da kaygılarım var. Belli başlı üreticilerin dolgu maddelerinin tercih edilmesinin bir nedeni var. Böylece hem dolgunun içinde hyalüronik asit kullanıldığına emin oluyoruz hem de bu maddenin moleküler formülasyonunun en iyi sonucu vereceğini garanti altına almış oluyoruz. Boynunuza dolgu maddesini eriten bir enzim olan hyalüronidaz enjekte edilebilir tabii bu ancak kendinize enjekte ettiğiniz madde hyalüronik asit ise işe yarar. Diğer bir seçenek ise dolgu maddesinin erimesini beklemek. Lütfen bir daha böyle bir müdahale yapmayın!
B***
Merhaba, düzenli olarak botoks ve dolgu uygulaması yaptırıyorum. Merek ettiğim bir konu hakkında size danışmak istiyorum. 3 aylık hamileyim bu işlemleri yaptıra bilirmiyim.
Muhtemelen botoks ve dolgu enjeksiyonlarına hamileyken ihtiyacınız olmayacaktır. Çünkü vücut bu süre boyunca normalden daha fazla su tutma eğilimindedir ve dolayısıyla da tüm ince çizgileriniz ve kırışıklıklarınız doğal yollarla, yani şişerek, kapanabilir. Her ne kadar hamile kadınlarda Botulinium A Toksini kullanımının etkilerine dair bir çalışma yapılmamış olsa da, ihtiyatlı olmak açısından hamilelikte enjeksiyonlara bir mola vermenizi tavsiye ediyorum. Sonradan pişman olmaktansa en baştan temkinli olmak daha iyidir. Özellikle de ilk üç ay sırasında, yani embriyonun bebeğe dönüştüğü ve neredeyse tüm iç organlarının geliştiği bu dönemde.
E***
Merhaba. Küçüklükte geçirdiğim bi kaza sonrasında karnımda iz kalmıştı. Şuan 25 yaşındayım ve 7 yıl önce iz giderme ameliyatı olmuştum. Ameliyat sonrası drenin takıldığı yer çukur kaldı. Tam göbek deliğimin üzerinde sanki 2 tane göbeğim var gibi. Dolgu tedavisi bunu çözer mi kalıcı olur mu? İlginiz için teşekkürler.
Geçici dolguların etkisi uygulamasının ömrü 6 ay ile 8 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolgunun içeriğine ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Küçük moleküllü dolgular daha yüzeysel çizgilere enjekte edilmekte ve vücut tarafından daha kolay eritilebilmektedir. Derine konan dolguların molekülleri daha büyük olup vücutta daha 1 yıla yakın süre kalırlar. 
T***
Doktor bey, ben rutinde botoksa yaptırıyorum iki kaş arasındaki çizgiler açılıyor ama sıfırlanmıyor bunlar için dolgu uygulanıyormu ne kadar başarılı oluyor. Şimdiden teşekkür edim
Evet uygulanabilir. Her kişinin mimikleri ve yüz ifadeleri farklı olup doktor tarafından yapılan analiz neticesinde botox ve dolgu uygulamaları birlikte yapılır. Dolgu, özellikle iki kaş arasında derin çizgileri olan hastalarda botox ile birlikte uygulanabilir. Yapılan ilk uygulamadan sonra 15 gün içerisinde tekrar doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. İhtiyaç dahilinde doktorunuzun gerekli gördüğü bölgelere ufak müdahaleler yapılarak çok daha iyi sonuç alınması mümkündür.
B***
Merhabalar. Toplamda 1cc (juvaderm ultra 4 )nazobial cizgilere ve çizginin üzerindeki yanak kısmına yapıldı. Yanak kısmına yapılan dolgudan memnun kalmadım ve yüzüm şiş ve olduğundan daha yaşlı göründü. Yanak kısmına dolgu eritici enzim enjekte ettirmek istiyorum. Bu işlem kendi dokumun da erimesine yol açar mı? Kendi yanağım da erir diye korkuyorum. Bu madde sadece dolgu maddesine mi etki ediyor.
Dr. Mustafa Karataş
Gerçekten de yüze gereğinden fazla dolgu maddesi etmek kişiyi daha yaşlı gösterir. Dolgu maddeleri yaşa bağlı hacim kaybı için, yüz özelliklerini dengelemek için idealdir. Ama eğer yüzünüzdeki hacim kaybından daha fazlası yerine konursa doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Yaşınızı yazmamışsınız. Maalesef bu maddelerin yüzünde hiç hacim kaybı olmayan hastalara bile enjekte edildiğini görüyorum. Böylece genç hastaların yüzüne ekstra hacim ekleniyor. Bu da yüzü, doğal bir dolgunluk vermek yerine göstermek şişman ve şişkin gösteriyor. Hatta yanaklardaki aşırı dolgu yüze bir gerginlik, sertlik ve daha erkeksi bir görünüm bile verebiliyor. Merak etmeyin, hatalı dolgu uygulamalarını eritmek için kullandığımız hyalüronidaz adlı enzimin hiçbir yan etkisi yoktur ve yüz dokunuzu eritmesi diye bir şey söz konusu değildir. Bu madde sadece dolgu maddesinin içindeki aktif içeriği, yani hyalüronik asidi eritir.
M***
Merhaba doktor bey. Benim yüzüm oval, ben bundan rahatsız oluyorum. Yüz hatlarımı kare yapmak için benim yapabileceğim şeyler ne olabilir ? Buna uygun bir operasyon var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Meryem Hanım. Oval yüz istenen, arzu edilen ve estetik bir norm olarak kabul edilen bir yüz şeklidir. Pek çok hastam yüz şekillerini daha oval yaptırmak için bana başvururlar. Gerçekten de oval yüz şekli gençlikle, feminenlikle özdeşleştirilir. Kare bir yüz istediğinizi söylemişsiniz ki bu istenmeyen bir özelliktir, çünkü köşeli ve kare yüz şekli erkeksi, sert bir ifade verir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yüze şekil vermek, asitmetri problemini düzeltmek, yüzde denge yaratmak mümkün. Ama önce sizi görmek ve canınızı sıkan sorunu teşhis etmek gerekir. Bunun oval yüzden ziyade başka bir sorun olduğunu düşünüyorum. Hastalar bazen bir problem olduğunu fark eder ama problemin neden kaynaklandığını tespit edemezler.
L***
42 yaşındayım. Eskiden dolgun yanaklarım vardı, ama artık dümdüz görünüyorlar. Bir arkadaşım kalıcı bir çözüm istiyorsan implant koydurabilirsin yanaklarına, dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Yüze implant yerleştirilmesi benim tavsiye etmediğim bir cerrahi müdahaledir. Unutmayın yüzünüz yıllarla birlikte değişecektir. Yüze yerleştirilmiş implant bu değişime ayak uyduramadığı için bir süre sonra çok kötü görünmeye başlayacaktır. Bir sorun da bu implantlerin zaman içinde yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru yer değiştirmeleridir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri zaman içinde eriyerek yok oldukları çok daha iyi bir seçenektir hem de cerrahi müdahale gerektirmezler. Klinikte sadece 10-15 dakika içinde yapılan basit bir işlemdir. Bu dolgu maddelerini enjekte ederek yanakları belirginleştirmek aynı zamanda yüzde bir lift etkisi de yaratır. Ancak uygulamayı işinin ehli bir uzmanın yapması çok önemli, çünkü dozu kaçırdığınızda yanaklarınız şişmiş, hatta kilo almış gibi görünürsünüz.
G***
29 yaşındayım ve burnumdan hiç memnun değilim. Burnum kemerli ve büyük görünüyor. Ama bir erkek olarak burun estetiği yaptırmak istemiyorum. Hem belli olur diye korkuyorum hem de hokka gibi bir burun yaparlarsa diye endişe ediyorum. Bir arkadaşım dolgu enjeksiyonu ile burnun düzeltilebildiğini söyledi. Doğru mu bu gerçekten? Bende de işe yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Her Bölgeye Bir Botoks Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıyla minik dokunuşlar yaparak daha estetik bir burun yaratmak mümkün. Bu maddelerin kalıcılığı 8-12 aydır, yani işlemin sonuçlarından memnun kalırsanız, bu süre sonunda işlemin tekrar yapılması gerekir. Kemerli burunlarda genelde kemerin alt ve üst kısmına bir miktar dolgu yaparak burnu daha biçimli göstermek mümkün oluyor. Birçok kişi, geri dönüşü olmayan cerrahi müdahaleler yerine bu tarz minik dokunuşları tercih ediyor.
D***
42 yaşındayım. Eskiden dolgun yanaklarım vardı, ama artık dümdüz görünüyorlar. Bir arkadaşım kalıcı bir çözüm istiyorsan implant koydurabilirsin yanaklarına, dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Yüze implant yerleştirilmesi benim tavsiye etmediğim bir cerrahi müdahaledir. Unutmayın yüzünüz yıllarla birlikte değişecektir. Yüze yerleştirilmiş implant bu değişime ayak uyduramadığı için bir süre sonra çok kötü görünmeye başlayacaktır. Bir sorun da bu implantlerin zaman içinde yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru yer değiştirmeleridir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri zaman içinde eriyerek yok oldukları çok daha iyi bir seçenektir –hem de cerrahi müdahale gerektirmezler. Klinikte sadece 10-15 dakika içinde yapılan basit bir işlemdir. Bu dolgu maddelerini enjekte ederek yanakları belirginleştirmek aynı zamanda yüzde bir lift etkisi de yaratır. Ancak uygulamayı işinin ehli bir uzmanın yapması çok önemli, çünkü dozu kaçırdığınızda yanaklarınız şişmiş, hatta kilo almış gibi görünürsünüz.
A***
Yanak dolgusunun fiyatı ne kadar ve bu dolgunun etkisi ne kadar zaman sürer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Fiyat bilgisi ancak ücretsiz olan muayene sonrasında verilebilir. Dolgu maddelerinin kalıcılığı kullanılacak dolguya ve kişiden kişiye değişse de 6-12 arasında değişmektedir. Bu süre sonunda tabii eğer etkinin devamlılığını istiyorsanız işlemi tekrarlamanız gerekir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar bu dolguları düzenli olarak yaptırdığınızda kalıcılıklarının da uzadığını gösteriyor.
N***
Ben 22 yasındayım ve 10 kilo kadar verdim. Zayıflayınca da yüzümde kas kaybı oldu ve yüzüm eski dolgunluğunu kaybetti. Elmacık kemiği ve çene ucu dolgusu ile bu sorun çözülebilir mi? Yüzümde orantısızlıklar var. Fotoğraf çektiremiyorum. Dolgu yaptırırsam bunlar da düzelir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nursima Hanım. Zayıflama ve yaşla beraber yüzdeki yağ dokusu erir, yüz hacmini ve dolgunluğunu kaybeder. Kaybolan hacmi geri koymada en etkili tedavi dolgu maddeleridir. Yüzünüzde hangi bölgelerde çöküklük olduğunu, nerelere dolgu enjekte edilmesi gerektiğini ancak muayene sonrasında görebilirim. Eğer yüzünüzde asimetri problemi varsa, bu da dolgu enjeksiyonu ile düzeltilebilir. Hyalüronik asit bazlı (su moleküllerini kendine çekerek hacim veren ve vücutta da doğal olarak bulunan bir madde) dolgular yüzde orantılı, dengeli bir görünüm yaratmada altın standarttır.
T***
Merhaba Mustafa Bey. Burun çizgilerine 3 ay önce dolgu yapıldı. Sağ tarafta topaklanma sol tarafta çizgi şeklinde belirginlik var. Bu uygulama hatasını nasıl düzeltebiliriz. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Hyaluronidaz adlı bir madde var. Bu aslında bir enzim ve dolgu yapılan yere enjekte edildiğinde hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eritiyor. Böylece hastayı mutsuz eden uygulamaları silmemize olanak sağlıyor. Doktorunuzdan bu uygulama hakkında bilgi almanızı öneriyorum.
B***
Merhaba. Ben elmacık kemiği dolgusu yaptırmak istiyorum. Aklıma takılan soru; dolgu yapıldıktan hemen sonra iyileşme süreci ne kadar sürüyor? dolgudan hemen sonra gözle görülür bir yara vs. olur mu? Bir de elmacık kemiği dolgusu fiyatı ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burcu Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri son derece güvenlidir ve herhangi bir iyileşme sürecine ihtiyaç olmaz. Uygulamadan hemen sonra gündelik yaşamınıza geri dönebilirsiniz.
B***
Hocam ben 26 yaşındayım. Yüz kısmında yanağımın biri diğerinden az gelişmiş durumda. Hastaneye gittim ve doktor karın bölümünden alınacak kök hücreyle yağ enjekte edip sorunu gidereceğini söyledi. Fakat ben böyle bir tedavi yaptırmak istemedim. Dolgu ile ne yapabilir, ne kadar kalıcı olur, işe yarar mı yüzümde şişkinlik olur mu ve ne kadar bir süre zarfında iyileşirim. Lütfen bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler...
Dr. Mustafa Karataş
Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yüzünüzde simetri ve daha estetik bir görünümü yaratmak mümkün. İşlem sadece 10-15 dakika sürer ve sonrasında sosyal hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz. Yani bu iyileşme süreci gerektirmeyen bir işlemdir. Sonrasında hafif bir ödem oluşabilir, bu da 1-2 gün içinde tamamen geçecektir. Halüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 6-15 ay kadardır, sonrasında etkisinin devamlılığını istiyorsanız tekrar işlem yaptırmanız gerekir. Sakın genelde hiçbir uzmanlığı olmayan kişiler tarafından uygulanan kalıcı dolgu yaptırmaya kalkışmayın. Kalıcı dolgular yüzde son derece ciddi ve kalıcı deformasyonlara neden olur.
D***
Merhaba elmacık kemiklerimin üzerinde göz gamzesi denen bir çökme var. Yaşım ilerledikçe belirleşiyor gibi hissediyorum. Dolgu çözüm olur mu? Bir de fiyatlarınız ne aralıkta eğer bütçeme uyarsa randevu almak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Bahsettiğiniz problemi çözmekte tek ve en etkili yöntem hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Maalesef buradan fiyat bilgisi vermek mümkün değil. Ancak ücretsiz olan muayene sonrasında bu konuda bilgi vermek mümkün olabilir.
S***
Yaşım 28 yüzüm çok zayıf. Yaşımdan çok daha yaşlı duruyorum. Hızlı ve aşırı bir kilo kaybı yasadım on yıl önce ondan sonra yüzüm bir daha eskisi gibi olmadı. Dolgu gibi yapay olduğu için beni korkutuyor ilerleyen zamanlar acısından hastalık hücrelerine sebep olur mu yüzden bilgi almak istedim.
Dr. Mustafa Karataş
Yüzdeki çöküklüklerde en güvenli ve en başarılı tedavi hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bunların hiçbir yan etkisi yoktur. Üstelik hyalüronik asit vücutta zaten var olan bir maddedir ve cilde nem vermek gibi faydaları da vardır. Bu tedaviyi yaptırmaktan yana hiçbir korkunuz, endişeniz olmasın.
E***
Merhaba. Ben elmacık kemiğin hiç belirgin olmamasından rahatsızım. Bu konuda nasıl bir yol izlenebilir, uygulanacak ameliyat çok mu önemli ve yorucu, fiyat bilgisi nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ecem Hanım. Elmacık kemiklerini belirginleşmekte en çok kullanılan yöntem hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Diğer bir alternatif ise vücudunuzdan alınan yağın yüze enjekte edilmesidir. İlki sadece 5-10 dakikada tamamlanan basit bir işlemdir, ikincisi ise yağın vücuttan alınması söz konusu olduğu için cerrahi bir müdahaledir ancak alınan yağ çok az olduğu için vücutta fazla bir travma yapmaz, dolayısıyla da iyileşme süreci diğer ameliyatlara göre yok denecek kadar azdır. Ancak yüzde ciddi ödemler, şişlikler olabileceğini sakın unutmayın. Bunların geçmesi 1-2 ayı bulabilir. Şahsen birincisi gibi ameliyatsız ve basit bir seçenek varken tercihinizi ondan yana yapmanızı tavsiye ediyorum. İşlemin sonuçlarını anında görülebilir ve sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.
A***
Merhabalar. Ben daha önce de soru sormuştum kısa sürede geri döndüğünüz için teşekkür ederim. Randevuyu internet sitesi üzerinden mi telefondan mı almalıyım? Bir diğer sorum ise buruna botox uygulamasını burnu daha dar ve küçük gösterdiğini duymuştum doğru mu ?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aslı Hanım. Randevuyu internet sitesinde yer alan telefon numaramızı arayarak alabilirsiniz. Botoks burnun alt kenarlarında fazla mimikli kaslara bağlı olan çizgilerde kullanılıyor. Bazı kişiler güldüklerinde burnun yan kısımlarında çok fazla çizgi oluşur, bokosla bu çizgileri yumuşatmak mümkün. Burnu daha küçük ve ince göstermek için dolgu enjeksiyonlarıyla minik dokunuşlar yapılabilir. Mesela burnun üst kemik hattını bir parça doldururak burnun daha ince görünmesi sağlanabilir. Tabii ki sizin hangi tedaviden fayda sağlayacağınıza ancak muayene sırasında karar verilebilir. Muayene ücretsizdir.
H***
Merhaba, uzun ve ince bir yüzüm var. Biraz kilo verdiğimde yüz kemiklerim belirginleşiyor. Özellikle yanak bölgemde kemikler çıkıyor. Yüz dolgusu yaptırmak istiyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Yüzdeki asimetri problemine müdahale etmek için en etkili çözüm hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Hyalüronik asit doğal olarak vücutta bulunan bir maddedir ve en önemli özelliği moleküler ağırlığının yaklaşık bin katı suyu kendisine bağlamasıdır. Bu özellik sayesinde enjekte edildiği yere hacim verir. Fazla zayıflık yüzün çökmesine ve daha kemikli görünmesine yol açıyor. Özellikle yüzü uzun ve ince olan kişilerde, yüzün daha da uzun görünmesine yol açar. Dolgu enjeksiyonu ile yüze şekil vermek ve daha oval yüz hatları yaratmak mümkün. İşlem sadece 10-15 dakika sürer, etkisi kullanılan dolguya ve kişinin cilt yapısına göre 6-15 ay kadar devam eder.
D***
Yaşım 22 eskiden beri yüzümün sol tarafında doku kaybı var önceleri belli olmuyordu şu an ciddi derecede belli olmaya başladı 1 -2 doktorla görüştüm yağ enjeksiyonu veya dolgu yapılabiliyormuş ben zayıf olduğum için yağ enjeksiyonu olmayacağını söylediler. Dolguların kalıcılığı hakkında bilgi almak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Deniz Hanım. Yüzde simetri yaratmada, yanak bölgesindeki hacim kaybını yerine koymada en çok uygulanan yöntemlerden biri hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Gerçekten de eğer çok zayıfsanız yüze enjeksiyonu yapılması mümkün olmaz. Çünkü bu işlemi için vücudunuzda fazla yağ dokusunun olduğu yerden bir miktar yağ alınıp yüze enjekte edilmesi gerekir. Dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-15 ay kadardır. Etkinin kalıcılığını istiyorsanız bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
F***
Yaşıma göre yüzümde çok çizgi ve düşme var ve bu bundan rahatsızım ve eski halime dönmek istiyorum. Yanaklarda çöküntü, kaşlarda düşme var gergin bir yüz hattım olmasını istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Yüzün üst bölümündeki çizgi ve kırışıklıklarda botoks enjeksiyonu ile bu çizgileri hafifletmek, alın bölgesine daha pürüzsüz bir görünüm vermek mümkün. Botoks kaşlarda oluşan düşmeyi kaldırmakta da en etkili tedavidir. Yüz yaşla beraber oluşan düşmelerde en başarılı sonuçları farklı tedavileri kombine olarak kullandığımızda alıyoruz. Yanaklardaki çökmelere dolgu enjeksiyonu uygulayarak hem çöküklüğü hacim vererek doldurmuş hem de yüsde bir lift etkisi yaratmış oluyoruz. Tek seanslık tedaviler olan Thermage ve Ulthera da ciltteki kolajen üretimini artırarak cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırıyor. Bu tedaviler yüzdeki tüm yaşlanma belirtilerine etki etmemizi sağlayarak daha gergin, daha genç yüz hatları yaratmada birlikte çalışırlar.