Dudak Dolgusu

dudak dolgusu istanbul

Dudak dolgusu ile daha çekici dudaklara kavuşabilir, yüzünüze gençliğin dokunuşunu katabilirsiniz. Hylaüronik asit bazlı dolgularla ince dudaklara hacim ve nem vermek mümkün.

Daha çekici dudaklar yaratmanın, yüze daha genç bir görünüm vermenin en pratik yolu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Dolgu uygulamaları, hem yapısal olarak ince dudaklara daha dolgun bir görünüm vermekte hem de yıllarla birlikte incelen dudaklara eski hacimlerini geri kazandırmakta etkili yöntemdir.

Dudak dolgularında kullanılan teknikler de zaman içinde gelişerek, daha doğal uygulamaları mümkün kılmaktadır. Mesela dudak kalbini küçük bir dokunuşla belirginleştirerek dudaklarda kontur oluşturmak giderek popülerleşen estetik bir yeniliktir dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi denir.

Hyalüronik asit bazlı dolguları su moleküllerini bağlayarak etki ederler. Bu özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika süren, basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik etkili bir krem uygulanır. Dudaklara çok ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 ay kadardır. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Dudak dolgusu yaptırırken abartılı bir görünümden kaçınılması, doğallıktan ödün verilmemesi gerektiğini unutmayın. En iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.

Dudak dolgusu hakkında aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dudak dolgusu nedir?
Su çekme kapasitesi yüksek olan ve vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asit bazlı dolgu maddelerinin, enjeksiyonla dudak bölgesine uygulanmasına dudak dolgusu denir. Anatomik olarak üst dudak alt dudağın 1-2 mm kadar önünde, alt dudak ise üst dudağa göre biraz daha kalındır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile bu oranı zahmetsiz ve güvenli bir biçimde yaratmak mümkündür. Dudaklarınız zaten dolgunsa ayrıca hacim katmak gereksizdir. Amaç sahip olduğunuz bu hacmi korumak olmalı. Yaşla beraber dudaklar incelmeye, dolgunluklarını kaybetmeye başlar. Dudaklardaki incelmenin nedenlerinden biri östrojen kaybıdır, az miktarda dolgu maddesi enjeksiyonu ile dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin bir görünüm yaratılabilir, onlara yıllarla beraber kaybettikleri hacim geri verilebilir.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?
Dudak dolgunlaştırma
Dudak şekillendirme
Dudak konturunu belirginleştirme
Dudaklardaki asimetriler
Dudak kenarındaki sarkmalarda
Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar çok hassas olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Anestezik kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. İşlem yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hızlı ve kolay bir uygulamadır. 

Dudak dolgusunun etkisi ne zaman görülür?
İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, değişiklik hemen fark edilir.

Sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?
Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekir. Dolgu yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi önerilir.

Dudak dolgusu sonrası ödem  ve şişlik  olur mu?
Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişlik oluşabilir, iğne giriş yerlerinde morarma meydana gelebilir. Ancak 2-3 gün içinde tamamen yok olurlar.

Dudak dolgusu kalıcı mı?
Dudağa hacim vermek, biçimlendirmek için kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgu maddesi 4-6 ay içinde vücut tarafından emilerek yok olur. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?
Hyalüronik asit bazlı dudak dolguları son derece güvenli uygulamalardır. İşlem sonrasında hafif bir şişlik, kızarıklık ya da morarma gibi etkiler görülebilir, ancak bunların hepsi en çok birkaç gün içinde tamamen geçer. Hyalüronik asit vücutta zaten doğal olarak bulunan bir madde olduğundan işlemin herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Dudak dolgusu için en uygun adaylar…

Dudakları yapısal olarak ince olan, yaşla birlikte dudaklarındaki hacmi kaybeden, dudaklarında simetri problemi olan, daha biçimli dudaklara sahip olmak isteyen herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır. Dolgun ve biçimli dudaklar çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç, daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir.

Dudak dolgusu sonrası dudaklar yapay görünür mü?
İşlem deneyimli bir estetik uzman tarafından, doğru teknikle yapılırsa son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Fazla şiş ve yapay görünen dudak dolguları dudağa gereğinden fazla dolgu maddesi enjekte edilmesinden ya da dolgu maddesinin yanlış bir noktaya enjekte edilmesinden kaynaklanır. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler. Bu noktada uygulamayı yapacak doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?
Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudaklara uygulanan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 8-12 aydır ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir.

Dudak dolgusu fiyatı?
Uygulanacak dolguya ve enjekte edilecek doza göre değişir, detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayarak  fiyatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Hemen Doktorunuza Sorun

OKUMAYA DEVAM EDİN

108 Sıkça Sorulan Sorular
G***
Hocam merhaba 1 ay önce dudak dolgusu yaptırdım bir klinikte. Ara ara alt sol dudağım ara ara da sağ üst dudağım şişiyor ve 1,5 gün içinde iniyor. Ağrı da yok sadece dudağımı büzünce çok hafif oluyor. Acaba neden oluyor bunlar enfeksiyon mu damara baskı mı ya da alerjik bir durum mu? Hangi ihtimal yüksek acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gözde Hanım. Çok önemli bir detayı atlamışsınız. Dudağınıza yapılan dolgunun markası neydi? Maalesef FDA onaylı olmayan dolgularla ilgili bu tür şikâyetlere çok sık rastlanıyor. Enfeksiyon olsa çok daha ciddi bir durum söz konusu olurdu. Enfeksiyon olduğunu düşünmüyorum. Hafif bir alerjik reaksiyon olabilir. Eğer bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa eritme işlemi yapılmasını isteyebilirsiniz.
S***
Merhaba ben 2 gün önce juvederm marka dudak dolgusu yaptırdım. Üst dudağımın en sağında mercimek tanesi kadar sert bir yuvarlak oluştu. Normal midir, geçer mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Selen Hanım. İşlem henüz çok yeni. Elinize gelen bu sertliğin enjeksiyon noktasından kaynaklanıyor olması yüksek ihtimal. Nihai sonuç için bir hafta geçmesi gerekir. Bu süre sonunda sorunun çözüleceğini düşünüyorum. Eğer problem devam ederse doktorunuza danışın.
B***
Hocam merhaba dudak dolgusu için bividerma markasını öneriyor musunuz? FDA onaylı mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Büşra Hanım. Bahsettiğiniz marka dolgu FDA onaylı değildir.
İ***
Hocam merhaba ben dudak dolgusu yaptırdım 1 ay önce enfeksiyon kaptı. 1 hafta antibiyotikle geçti fakat bir tarafında bilye kadar bir şişlik kaldı. Ne yapmalıyım?
Merhabalar. Doktorunuzdan eritme işlemi yapmasını isteyebilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın. Eritme işlemi yaptırırsanız dudağınıza yapılan tüm dolgu eriyecektir, çünkü sadece sertlik olan bölüm eritilemez.
S***
Hocam merhaba. Bir gün önce dolgu yaptırdım markasının yazılışını tam olarak bilmiyorum ama elci demişlerdi bu marka hakkında yorumlarınızı alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Songül Hanım. Markanın yazılışını öğrenirseniz size daha sağlıklı bilgi verebilirim. Ancak bu şekilde okunan FDA onaylı bir dolgu olduğunu sanmıyorum. Zaten markanın yazılışını öğrendikten sonra FDA’in sitesine girerek dolgunun onaylanmış olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Her zaman belirttiğim gibi FDA onayı olmayan dolguları tercih etmiyorum. Bunlar genelde sıkı güvenlik çalışmalarından geçirilmemiş, bu nedenle de yan etki riski yüksek olan dolgulardır.
B***
Merhaba hocam 3ay önce dolgu yaptırdım dudaklarım iltihap kaptı. Hala uğraşıyorum 3 kutu antibiyotik kullandım ama bir işe yaramadı. Yaptırdığım yere gidiyorum her seferinde iğneyle delip patlatıp iltihabı boşaltıyor. Kötü bir şey olmasından korkuyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, herkes başından savıyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Bilge Hanım. Bu hiç hoş bir durum değil. Kullanılan dolguyla ilgili bir sorun olabilir ya da enjeksiyon yüzünden iltihap kapmış olabilirsiniz. Kullanılan dolgunun markasını öğrenin ve kendinize bir dermatolog bulun. Dolgu konusunda uzman bir doktor size enjekte edilen dolgunun tam olarak ne olduğunu, markasını bilmeli ki soruna müdahale edebilsin. Daha farklı bir antibiyotik kullanılması ya da dolgunun eritilmesi gerekebilir.
S***
Merhaba doktor bey iğneli mi iğnesiz mi dudak dolgusu iyi? Ve hangisinin kalıcılığı daha fazla?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Süreyya Hanım. Dudak dolgusu dudağın içine hyalüronik asit bazlı dolgu enjekte edilmesidir. Enjeksiyon olmadan yapılan işlemler normal dudak dolgusuyla kıyaslanamaz. Yani iğnesiz dudak dolgusu mantıken mümkün değildir, dudağın içine bir madde enjekte edilmesi gerekir ki dudak dolgun ve daha hacimli görünsün.
G***
Merhabalar hocam. Dudak dolgusu yaptırdım. Dudaklarıma fucidin krem kullansam uygun mudur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gamze Hanım. Hiçbir merhem kullanmanıza gerek yok. Eğer ödemin daha çabuk inmesini istiyorsanız günde birkaç defa soğuk kompres yapabilirsiniz. Ama bunu yaparken de dudaklarınıza bastırmamaya özen gösterin.
F***
Merhaba dudak ve ağız kenarı dolgu yaptırdıktan kaç gün sonra diş doktoruna gidebilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Enjeksiyona bağlı ödem indikten, yani işlemden bir hafta sonra diş hekiminize gidebilirsiniz.
B***
Hocam merhaba. 3 gün önce toplamda 2 ml. Aliaxin marka dolgu bir miktar nazalobial, bir miktar alt dudağıma, bir miktarda köşeli olan çeneme ovallik vermek için çene ucuma ve dudak çene aramdaki çukura yapıldı. Nazalobiallerde sorun yok. Alt dudağım hala çok sert içerde, özelikle tek tarafta daha belirgin sert bir şişlik var. Çene ucumda sorun yok ama dudak çene arasındaki o boşluğa yapılan dolgu yeri hala çok acıyor, sert hafif yanma var gibi. Yemek yerken konforlu değilim. Konforsuzluğum 10 üzerinden 7 gibi. Çarşamba günü kontrolüm var. Sizce dikkat etmem belirtmem ya da panik olmam gereken bir durum var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
İşlem yapılalı henüz çok kısa bir süre olmuş. Birkaç güne bahsettiğiniz sorunların hafiflemesi, sonra da tamamen geçmesi gerekir. Eğer sorunlar devam ederse doktorunuzdan eritme işlemi yapmasını isteyebilirsiniz.
B***
Hocam merhaba. Toplamda 2 ML olmak üzere 1.5 gün önce Aliaxsin marka dolgu; alt dudağıma, çene ucuma ve dudak ile çene arasındaki mesafeme, minicik de nazolabial bölgeye uygulandı. Çene dudak arasındaki yer, iç kısımdan ki diş etlerimin altının hizası gibi, yanıyor hala. Çene ucumda ve nazolabialde bir sorun yok. Dudağım hala çok gergin, sert, rahat büzemiyorum ve sol iç tarafta minik bir bezemsi var. Hem o bahsettiğim çene boşluğu hem de bu alt dudak birleşince sanki diş etlerim ağrıyor yanıyor gibi bir konforsuzluğa neden oluyor. Daha evvel sadece dudak dolgusu yaptırdığımdan çeneye yapılan bu uygulamaları da yeni deneyimlediğimden ikisi birleşince mi bu durumu yaşıyorum. Çok kestiremiyorum. Doktorum, kendimi daha doğrusu çenemi gün içinde de çok sıktığımı (bu doğru olabilir, daha önce massatter botox yaptırmıştım ama artık istemiyorum, yanaklarım sarkıyor gibi çünkü) bundan kaynaklandığını söylüyor. Buz uygulaması doktorum gerek yok demesine rağmen yapıyorum ara ara. Dudaklarımın gerginliği, sertliği, bu yanmalar normal mi sizce de? Yoksa doktorumun muayenehanesini ziyaret etmeli miyim?
Merhabalar Bahar Hanım. Öncelikle işlem çok yeni yapılmış. İşleme bağlı ödem, şişlik geçmeden bir sonuca varmak doğru değil. Eğer bir 5-7 gün sonra da şikayetleriniz devam ediyorsa doktorunuza görünmekte fayda var.
E***
Doktor bey merhaba. Öncelik olarak şunu belirteyim ilk defa dolgu işlemi yaptıracağım dudaklarıma. Sizce kaç ml le başlamalıyım ve en önemli sorum da şu ki doktora gittiğim zaman neleri sorgulamalıyım ve dolgu maddesinin FDA onaylı olduğunu nerden öğrenebilirim? Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar. Dudaklarınıza ne kadar dolgu yapılması gerektiği dudaklarınızın şekline, inceliğine göre belirlenir. Ama bir anda çok radikal bir değişiklik yerine her zaman minik dozlarla başlamakta fayda var, gerekirse ikinci bir uygulama daha yapılabilir. Teosyal ve Juvederm gibi dolguları tercih edebilirsiniz. Her iki marka da FDA onaylıdır.
H***
Merhabalar hocam. Ben dudak dolgusu yaptırdım ama dudağım gittikçe yana doğru kayıyor. Sol yanağımda bir çekme var. Acaba bu dolgunun etkisi olabilir mi? Çok korkuyorum yüz felci filan oldu diye. Ne yapmam lazım acaba? Lütfen yardım edin.
Kullanılan dolgunun markasını belirtmemişsiniz. Bu çok önemli. Her zaman FDA onaylı olmayan dolguların tercih edilmemesi gerektiğini belirtiyorum. Piyasada güvenli olup olmadığı belli olmayana pek çok dolgu ve bunların beklenmedik yan etkiler yaratma riski söz konusu. Bahsettiğiniz durum, yani dudağa dolgu yapıldıktan sonra dudağın kayması ilk defa duyduğum bir yan etki. Eğer işlem yeni yapıldıysa bu ödeme bağlı, geçici bir durum olabilir. Eğer işlemin üstünden en az iki hafta kadar bir süre geçtiyse dolgunuzun eritilmesi doğru bir seçenek olabilir.
Y***
Merhabalar ben iğnesiz dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Kullanılan markayı ve oluşabilecek yan etkileri öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yeşim Hanım. Kliniğimizde sadece iğneli dudak dolgusu yapılmaktadır ve dolgu maddesi olarak hyalüronik asit bazlı FDA onaylı markalar kullanılmaktadır. Bu dolguların güvenli olduğu zaten FDA tarafından da onaylanmıştır ve bunların herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece enjeksiyona bağlı olarak birkaç günden bir haftaya kadar devam edebilen ödem görülür. Bu normal bir durumdur.
G***
Hocam merhaba 3 gün önce hayatımda ilk defa dudak dolgusu oldum. 1 ml’nin %80 ini kullandı. Ama bugün üçüncü günüm ve dudaklarımın hacmi söndü. Sanki hiç yaptırmamışım gibi. Bunun sebebi sizce ne?
Dr. Mustafa Karataş
Hangi dolgunun kullanıldığını belirtmemişsiniz. Bu durum kullanılan dolgunun ne olduğuna, enjeksiyon tekniğine bağlı olabilir.
P***
Dudak dolgusu fiyatı nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Pelin Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
D***
Hocam merhaba ben bugün dudak dolgusu yaptırdım ama aspirin kullanıyordum. Doktorum da yaparken far ketti. Kanama oldu. Ve çok morarma oldu siyaha yakın. Geçicidir diye düşünüyorum ama tedirginim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Duygu Hanım. Sizin de yaşadığınız tür sorunları önlemek için iğneli işlemler öncesinde aspirin ya da muadili kan sulandırıcılara kısa bir süre ara verilmesi önerilir. Morarma zamanla hafifleyecek, sonra da tamamen geçecektir.
S***
Merhaba dudaklarımda çok fazla kuruluk ve soyulmalar var hyaluronik asit içeren dolgu yaptırmış olsam bu durum ortadan kalkar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sena Hanım. Yüzeysel olarak yapılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri dudaklardaki kuruluğu hafifletmede etkili bir çözümdür. Tabii bunun geçici bir çözüm olduğu unutulmamalı. Dolgu maddelerinin kalıcılığı ortalama beş aydır. Etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
M***
Merhabalar 1 ay önce dudak dolgusu yaptırdım. Kontrolde de bir kaç kez dolgu kullandı toplamda farklı zamanlarda 3 kere dolgu yapıldı. Ama toplamda 1,5 ml gibi düşünelim. Fakat bir ay geçmesine rağmen bir haftadır dudaklarım her sabah şiş uyanıyorum ve son derece gerginler ağrı sızı veya herhangi bir şey enfeksiyon yok bunun için ne yapmam gerekir ne kullanmalıyım. Bu normal mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Meva Hanım. Dudak dolgusu sonrasında böyle bir gerginlik hissi dolguya bağlı ödemin tamamen geçmesi ile yok olur. Bu da en fazla 10-15 gün kadar devam eder. Sizin işleminizi üstünden ise bir ay geçmiş. Bunun neden kaynaklandığını doktorunuza danışabilirsiniz.
Y***
Merhabalar 1 hafta önce 2 cc çene dolgusu yaptırdım ama dudaklarımda bir acıma hassasiyet var ve sanki dudağıma kan gitmiyormuş gibi hissediyorum. Çene dolgusunun dudaklara herhangi bir etkisi söz konusu mudur?
Merhabalar Yasemin Hanım. Çeneye yapılan dolgunun dudaklara bir etkisi olmamalı. Ama yine de doktorunuza danışmakta fayda var.
Z***
Doktor Bey merhaba, Rus tekniği dudak dolgusu ile ilgileniyorum. Siz bu tekniği uyguluyor musunuz? Saygılar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zehra Hanım. Dudak dolgusu yaparken önemli olan yapılan uygulamanın hastada doğal durup durmayacağıdır. Hastanın dudak yapısına bakılarak en uygun teknik belirlenir. Bu nedenle kimseye önceden enjeksiyonun nasıl bir teknikle uygulanacağını söylemek mümkün değildir.
S***
Dudaklarım çok ince. Abartılı olmayan doğal bir kalınlık istiyorum. Yan etki, alerji gibi şeylerden korkuyorum açıkçası. Bir de fiyatları hakkında bilgisi almam mümkün mü?
Merhabalar Sinem Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri yani geçici dolgular son derece güvenlidir ve herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Sadece enjeksiyona bağlı olan, ödem ve morluk görülebilir. Bunlar da birkaç gün içinde tamamen geçer. Maalesef buradan fiyat bilgisi veremiyoruz. Ama konsültasyon ücretsizdir.
C***
Merhaba, ben dudak dolgusu için fiyat öğrenmek istiyorum, tek kendim için değil iki kişiyiz ve dudak dolgusu yaptırmak istiyoruz. Eğer fiyatı söylerseniz randevu almamız o kadar kolay olur.
Merhabalar Çiğdem Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
V***
Sadece alt dudağımı çok az kalınlaştırmak istiyorum. Fiyat alabilir miyim? Teşekkür ediyorum.
Merhabalar burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
S***
Juvaderm dudak dolgusu ne kadar, kaç seans yapılıyor?
Merhabalar Sena Hanım. Juvederm dudak dolgusu tek bir seans yapılır ve hyalüronik asit bazlı bu dolgu maddesinin kalıcılığı ortalama 6 aydır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
S***
Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum fiyat bilgisi alabilir miyim?
Merhabalar Sümeyra Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Ö***
Dudak dolgusu fiyatı detaylı bilgi.
Merhabalar Özlem Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Ş***
Merhaba, dudak dolgusu fiyat bilgisi alabilir miyim acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şevval Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Ş***
Dudak dolgusu ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şeyma Hanım. Burada fiyat veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
E***
Merhaba, kolaylıklar dilerim öncelikle. Altı gün önce Azerbaycan’dan gelen bir güzellik uzmanı tarafından “dermofill” marka dolguyu bir yakınımızla birlikte dudaklarımıza yaptırdık. Şu an ikimizin de dudaklarında hala topaklanmalar var ve geçmedi. Masaj yapmak istediğimizde o topaklanmalar acıyor. Çok korkuyoruz ciddi bir soruna yol açar mı? Cevap verirseniz çok sevinirim. Ne yapmamız gerekiyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra hanım. Dermafill adını duyduğum ama FDA onayına sahip olmadığı için kliniğimde kullanmadığım bir dolgu maddesidir. Hyalüronik asit bazlı bir dolgu olması olumlu ancak FDA onayına sahip olmaması eksi bir puan. Önce kendisine danışın, neden böyle bir sorun yaşadığınızı ve yapılacak herhangi bir şey olup olmadığını, bunların normal ve beklenen yan etkiler olup olmadığını öğrenmeye çalışın. Eğer kendisine ulaşamazsanız ya da söyledikleri sizi tatmin etmezse bir dermatoloğa başvurmanızı öneriyorum.
Z***
Merhaba doktor bey. Senede bir, az az dudak dolgusu yaptırıyorum. Sürekli aynı klinikte ve aynı marka (juvaderm) ile dolgu yaptırdım. Son gittiğimde farklı hekim tarafından Restylane marka dolgu yapıldı dudağıma. Juvaderm’in o yumuşacık yapısı yerine sosis gibi sert bir dudakla karşılaştım. Acaba hekimin yaptığı kalın yapılı bir dolgu maddesi miydi? Her sene her seferinde 1 cc dolgu yapılmasına rağmen bu sertlik hekimin uygulama tekniğiyle mi alakalı? Doğallığın önemi markada mı gizli hekimde mi anlamakta zorlandım. Sizce markayı değiştirmeli miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Kliniğimizde bahsettiğiniz iki markayı da dudak dolgunlaştırmada kullanıyoruz. Tabii markaların da farklı bölgeler için geliştirdiği farklı formülleri var. Mesela Restylane’ın dudaklarda daha iyi sonuç veren formülünü tercih etmek gerekiyor. Böylece topaklanma gibi problemlere daha nadir rastlanıyor. Sizde ne kullanıldığını bilmiyorum ama uygulamanın başarısında iki önemli faktör vardır: Kullanılan malzeme ve uygulamayı yapanın deneyimi. Bu iki faktör de eşit derecede önemlidir. Bence şu an yapabileceğiniz en doğru şey doktorunuza başvurmaktır. Gerekirse masaj yaparak topaklanmayı dağıtabilir ya da size birkaç gün masaj yapmanızı öğütleyebilir. Sonuçta FDA onaylı bir dolgu maddesi kullanıldığı için endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. En kötü ihtimalle özel bir enzim kullanılarak dolgu eritilebilir.
B***
Merhaba hocam ben on gün önce dolgu yaptırdım daha sonra simetri olduğu için rötuşa gittim simetri olan yere uygulanan işlemden sonra dudağım anında morardı ve şişmeye başladı. Bu gün ikinci günüm ve morluklarım artarak devam ediyor. Korkuyorum dudağımı kaybetmekten mor olan yer siyaha çalıyor ve dudak üstüm yeşil.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Büşra Hanım. Dudaklarınızdaki asimetri sorununu çözmek için ikinci bir uygulama yaptırmış ve bu uygulama sonrasında meydana gelen şişlikler, morluklar konusunda endişelisiniz. Dolgu enjeksiyonu sonrası dudakların morarması, şişmesi normal olarak kabul edilir. Ancak bazı kişilerde bu tür sorunlar daha ekstrem bir şekilde görülebilir. Endişe edecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Enjeksiyon yapılırken iğne hassas bir noktaya denk gelmiş olabilir, bu da aşırı morarmaya neden olmuştur. Morlukların işlemden bir-iki gün sonra koyulaşması son derece normaldir. Bacağınızı bir yere çarptığınızı düşünün, önce hafif bir kızarıklık olur sonra morluğun rengi koyulaşır yeşile, hatta siyaha varan renk değişiklikleri oluşur. Birkaç gün sonra morlukların rengi hafiflemeye başlayacak, sonra da tamamen geçecektir. Yani, endişelenecek herhangi bir durum olduğunu düşünmüyorum, işlem yaptırdığınız doktordan isterseniz görüş alın.
A***
18 yaşındayım dudak dolgusu için çok erken biliyorum ama dudağımda yamukluk var bu yüzden telefonun arka kamerası ile fotoğraf çekilmek istemiyorum... Şu anda bir çene büyütme tedavisi görüyorum dişlerim için bu etkili olur mu yoksa dudak dolgusu gerekli mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aleyna Hanım. Sizi rahatsız eden bu asimetri problemi dişleriniz için yapılan bu tedaviden sonra hafifleyebilir, hatta tamamen geçebilir. Ancak problemi görmediğim ve dişlerinize yapılan tedavinin ne olduğunu tam olarak bilmediğim için net bir yorum yapmak mümkün değil. Eğer sorun diş tedavinizden sonra çözülmezse dolgu enjeksiyonu yapılabilir. Tabii şunu da belirtmek istiyorum, dudağınızdaki yamukluğun nedeni ağzınızın bir yanındaki kasın diğerinden daha aktif olması da olabilir. Bu da dolgu yerine ancak minik bir doz botoks enjeksiyonu ile giderilebilir. Konusunda deneyimli bir uzman sorunun kaynağını tespit ederek doğru tedaviyi uygulayacaktır.
M***
Merhaba, dudak dolgusunu hangi fiyata yapıyorsunuz? Hangi marka kullanıyorsunuz? Selamlar, saygılar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar kliniğimizde dolgu olarak Teosyal ve Juvederm marke dolgular kullanılmaktadır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
E***
Merhaba! Ben dudak dolgusu için fiyatları sormak istiyorum. Haftaya Almanya’dan İstanbul’a geliyorum. Randevu lazım mı sizde?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız hem randevu için hem de fiyat bilgisi konusunda size yardımcı olacaklardır.
M***
Hocam Merhaba. Dudak dolgusu yaptırdım. Çok sıcakta dolgu erir mi, güneş altında veya sıcak bir şey temas ettiği zaman.
Dr. Mustafa Karataş
Hayır, Merve Hanım güneş altında dolgunun erimesi diye bir şey söz konusu değil. Öyle olsaydı yaz aylarında kimse hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yaptırmazdı. Ancak dolgu yapıldıktan sonraki birkaç gün dudakların çok büzülmesine neden olan sigara içmek, çay, kahve gibi sıcak içeceklerden kaçınılması öğütleniyor. Bunun nedeni sıcaklıktan ziyade dudakların büzülmesidir. Sonraki zamanlarda böyle bir kısıtlama yok, ama özellikle sigara içenlerde dudak dolgusunun kalıcılığı içmeyenlere kıyasla biraz daha kısa oluyor.
G***
Düzenli olarak dudak dolgusu yaptırıyorum. Fakat son yaptırdığımda dolgu sanki dudağıma değil de bıyık bölgesine yapılmış gibi. Çok dikkat çekiyor. Ne yapmalıyım sizce bu dikkat çekme beni rahatsız ediyor. Aşırı yapay bir görüntü Juvaderm kullanılıyor.
Merhabalar Göknur Hanım. Bu sorunu doktorunuzla paylaşın. Dilerseniz doktorunuz yapılan dolguyu özel bir enzim enjeksiyonu yaparak eritebilir.
M***
Dudak dolgusu için Restylane , Teosyal ve Stylage bu 3 marka dolgudan hangisini tercih etmeliyim ?
Merhabalar Melisa Hanım. Ben dudak dolgusunda Juvederm ve Teosyal kullanıyorum. Ben, dudaklarda iyi sonuçlar aldığım bu markaları tercih etsem de başka ürünleri başarıyla uygulayan doktorlar da var. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Kullanılan markanın FDA onaylı olması ve dudaklarda kullanılabilir özellikte olması. Tabii her zaman altını çizdiğim gibi konusunda deneyimli bir uzman seçmeniz de çok önemli. En güvenilir, en bilindik enjeksiyon maddeleri bile deneyimsiz birinin elinde hiç de estetik olmayan sonuçlar doğurabilir.
Ç***
Merhaba hocam dün Juvaderm dudak dolgusu yaptırdım ilk kez. Doktor dolgunun hepsini kullanmış bıyık bölgem aşırı şiş ve sert. Sizce normal mi? Bir de hepsini kullanmış olması doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Çağla Hanım. İlk defa dudak dolgusu yaptıran birine şahsen ben dolgu yaparken önce az bir miktar kullanmayı tercih ediyorum, eğer gerekirse ikinci randevuda, ödem tamamen geçtikten sonra bir miktar daha dolgu yapılabilir. Tabii kullanılacak dolgunun miktarı dudaklarınızın ihtiyacına, size yakışacak doğru dolgunluğa göre de belirlenir. İşlemi henüz yeni yaptırdığınız için dudaklarınızın şiş olması çok normal. Yapılan dolgunun nihai etkisini tüm ödem ve şişlik indikten sonra, yani yaklaşık 7-10 gün sonra görebilirsiniz.
D***
Merhaba hocam birer hafta arayla dolgu yaptırdım. Yaptıralı 9 gün oldu ve dudaklarımın içi yağ bezeleriyle doldu bu normal bir şey mi? Ve ördek gibi duruyor dudaklarım. İğnenin batırıldığı yerlerde kısmı mercimek büyüklüğünde sertlikler var. Yemek yedikten sonra dudaklarım sanki yağ tabakasıyla doluymuş gibi geliyor. Dolgunun markasını bilmiyorum ama mora benzeyen bir kabı vardı.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilber Hanım. Dudaklarınıza yağ enjeksiyonu yapılmadığına göre (yağ enjeksiyonu vücuttan alınan yağın yüze ya da dudaklara enjekte edildiği bir estetik ameliyattır) hissettiğiniz yumruların yağ olması mümkün değil. Enjekte edilen madde bu tür yumrulara neden olmuş olabilir. Dudaklarınıza ne enjekte edildiği son derece önemli. Öncelikle size yapılan dolgu kalıcı mı yoksa geçici dolgu muydu? Kalıcı dolguları kesinlikle önermiyorum. Kullanılan formülün hyalüronik asit bazlı ve FDA onaylı güvenirliği kanıtlanmış bir marka olması gerekiyor. Herkese dolgu yaptırmadan önce doktorlarından yapılacak dolgu hakkında bilgi almalarını ve bilinmeyen, adı duyulmamış bir marka kullanılacaksa dolgu yaptırmamalarını tavsiye ediyorum. Her şeyden önce doktorunuzdan kullanılan dolgu ile bilgi almanızı öneriyorum. Eğer hyalüronik asit bazlı bir dolgu kullanıldıysa bir enjeksiyonla dolgu eritilebilir.
A***
Merhaba doktor bey, bir sene önce çok az dudak dolgusu ve botox yaptırdım. Yaklaşık 3 ay önce özelikle dudak alt bölgesinde şişlikler oluşmaya başladı ve çoğalıyor… Doktora gittim fakat beni rahatlatacak bir cevap alamadım. Nedenini çözemediler. Bu durumdan kurtulabilir miyim? Sizce neden olabilir yardımcı olursanız çok memnun olurum. Gerçekten çok endişeleniyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar Aynur Hanım. Öncelikle doktorunuza dudağınıza ne enjekte edildiğini sorun. Sizin de bilginiz dâhilinde kalıcı dolgu yapılmış olabilir mi? Kalıcı dolgularda bu tür sorunlarla çok karşılaşılıyor. Her zaman hyalüronik asit bazlı, yani geçici dolgular tercih edilmeli. Bir de bazen FDA onaylı olmayan, yani güvenli olup olmadıkları tam olarak bilinmeyen, üstünde klinik araştırmalar yapılmamış, dolgular kullanılıyor. Dediğim gibi doktorunuzdan dudağınıza ne enjekte edildiğini öğrenin. Eğer hyalüronik asit bazlı bir dolgu kullanıldıysa, bir enjeksiyonla yapılan dolguyu eritmek mümkün olabilir.
E***
Merhaba. Dudak dolgusu istiyorum hafif. Fiyat nedir?
Merhabalar Emine Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
K***
49 yaşındayım. Çok sigara içtiğim için dudak kenarlarımda ince çizgiler oluştu. Dudak çevresindeki çizgilerin içine dolgu enjeksiyonu yapılıyor mu?
Merhabalar. Dudak çevresindeki çizgilerde BBL, Icon lazer gibi kolajen ve elastin üretimini artırarak çizgilerin hafiflemesini sağlayan teknolojilerden yararlanmak daha başarılı sonuçlar veriyor.
Z***
Merhabalar Mustafa Bey dudak bölgesine dolgu yaptırmak istiyorum 4 yıl etkisi geçmeyen dolgu olduğunu söylediler. Doğru mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler.
Böyle bir dolgu hakkında bilgim yok. Böyle bir dolgu olsa da şahsen ben hastalarım üstünde bunu kullanmam. Farz edin ki dolgun dudaklar hoşunuza gitmedi, ya da uygulamayı yapan kişi dozu kaçırdı ve kocaman dudaklarınız oldu. Dört yıl boyunca bu dudaklarla yaşamak ister miydiniz?
Ç***
Bir hafta sonra evleniyorum. Şimdi dudak dolgusu yaptırsam o gece için bir sorun yaratır mı?
Evlenmeden bir hafta önce dudağınıza dolgu yaptırmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü ödemin geçmesi ve dudaklarınıza yapılan işlemin oturması için bir hafta yeterli olmayabilir.
G***
Üç gün önce dolgu yaptırdım. Hiç memnun değilim. Dudaklarım feci görünüyor. Dolguyu eritmeyi düşünüyorum. Sizden randevu alsam dolguyu eriten enjeksiyon yapabilir misiniz?
Lütfen önce bir hafta-on gün daha bekleyin. Ödemin geçmesi için bir süre geçmesi gerekir. Yani siz şu an dudaklarınızın nihai halini görmüyorsunuz. Bir karar vermek için önce işlemin sonuçlarını görmelisiniz.
T***
56 yaşındayım. Eskiden dolgun dudaklarım vardı. Ama şimdi fotoğraflarıma bakıyorum da incecik olmuşlar. Dudak dolgunlaştırmak istiyorum. Bu yaşta yaptırırsam kötü bir görüntü olur mu?
Gerçekten de yaş ilerledikçe dudaklar incelir. Burada amaç çok hacimli, çok dolgun dudaklar yaratmak yerine yüzünüze yakışan dudaklar yaratmak olmalı. Daha gençken yüzünüze yakışan dolgun dudaklar bir yaştan sonra suni görünebilir. Çünkü sadece dudaklar değil yüz de yaşla beraber değişir. Dediğim gibi hedef eski dudaklarınızı değil bugünkü yüzünüze yakışan dudakları yaratmak olmalı. Dudaklara az bir miktar dolgu enjekte etmek bile yüze daha genç bir görünüm verir. Kullanılan dolgunun hyalüronik asit bazlı olması son derece önemli. Kalıcı dolgular estetik sorunlara neden olduğu için artık tercih edilmiyor.
A***
Merhabalar Mustafa Bey. Bundan bir yıl önce dudağıma dolgu yaptırdım. Hiç memnun kalmadım. Dudaklarım kocaman oldu. Erir diye bekledim ama ilk yapıldığı zaman nasılsa hala aynı. O kadar zaman geçmesine rağmen bir erime falan olmadı. Yaptırdığım merkez kapandığı için onlara da soramıyorum. Ne yapmalıyım? Bu dolguyu eritmenin bir yolu yok mu?
Merhabalar. Maalesef anlattıklarınız size yapılan dolgu maddesinin kalıcı dolgu olduğunu düşündürtüyor. Çünkü FDA onaylı hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı ortalama 6-7 ay kadardır. Eğer dolgunuz erimediyse demek ki size kalıcı dolgu yapılmış. Maalesef bu dolgu maddelerini eritmenin bir yolu yok. Cerrahi müdahale ile dolgu alınabilir. Ama bu da yara izleri anlamına geliyor. Bu yüzden hastalarıma her zaman güvenilir bir kliniğe gitmelerini, kullanılan dolgunun FDA onaylı ve hyalüronik asit bazlı olup olmadığını öğrenmelerini istiyorum.
A***
Dudak dolgusunun etki süresini neler oluşturmaktadır?
Dr. Mustafa Karataş
Dudak dolgusunun etkin süresi yapılan kişinin dudak yapısı, yaşı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Bununla birlikle, hyaluronik asit kaynaklı dermal dolguların etkisi 4-6 ay gibi bir süre boyunca devam etmektedir.
A***
Ben çalışan biriyim dudak dolgusu sonrasında eve gidip istirahat edilmesi gerekmektemidir?
Dr. Mustafa Karataş
Dudak dolgusu uygulaması herhangi bir zaman dilimde, örneğin çalışanlar için öğle tatilinde bile yapılabilir, sonrasında rahatlıkla normal yaşama veya işe geri dönülebilir.
N***
Dudak dolgusu enjeksiyonu ağrılı bir uygulamadır.
Dr. Mustafa Karataş
Geçmişte yapılan enjeksiyon işlemleri sırasında çok az bir miktar ağrı olabilmekteydi, fakat günümüzde, dermal dolgu ürünleri lokal bir anestezik olan lidokain içerdiği için enjeksiyon ağrısını azaltarak konforlu bir deneyim sağlar.
İ***
Merhaba; Dudak dolgusu ne ile yapılır?
Dr. Mustafa Karataş
Dudak dolgusu, küçük bir enjeksiyon ile kısa süren gerektiren bir uygulamadır. İhtiyaca göre dudakta hacimlendirme veya şekillendirme, ayrıca çevre bölgedeki çizgilerin ve kırışıklıkları da giderebilen bir dolgu uygulama yöntemidir.
A***
Bu doğrumu dudak dolgusu kalıcı bir uygulama mı, bir kere uygulandığında geri dönüşümü gerçekten yok mu?
Dr. Mustafa Karataş
Dudak şekillendirme ve hacimlendirmede kullanılan hyalüronik asit dolgular kalıcı değildir. Bu dolgular vücut tarafından zamanla içerisinde emilirler. Dudak dolgusunun kalıcılık süresini kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı belirler. Bu periyottan sonra bu prosedürü tekrarlamak gerekmektedir. Dudak dolguları 6-8 ay süreyle sağladığı pürüzsüz ve doğal görünümü koruyarak hem estetik uzmanlarının hem de işlemi uygulatan kişilerin rahatlığını ve memnuniyetini sağlamaktadır.
H***
Dudak dolgusu enjeksiyon işlemi yaptırmak uzun sürer mi?
Dr. Mustafa Karataş
Dudak dolgusu enjeksiyon işlemi, uzman eller tarafından yapıldığında sadece 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanan kolay bir uygulamadır. Uygulama öncesinde hekiminizle beklentileriniz konusunda konuşmak için de zamana ihtiyacınız olacaktır.
G***
Dudak dolgusu uygulaması tehlikeli ve riskli bir uygulamadır. Yan etkileri uzun sürer mi?
Dr. Mustafa Karataş
Dudakta şekillendirme, hacimlendirme ve ağız çevresindeki çizgilerin giderilmesi için kullanılan dermal dolgular, işlem uygulanan kişilerin fizyolojik farklılıklarına göre uygulamayla birlikte kızarıklık, hafif şişlik veya morarma gibi etkiler yaratabilir. Enjekte edilen jel, vücutta cilt altında zaten bulunan hyaluronik asidi içerdiği için ve hyaluronik asit hayvansal kaynaklı olmadığından önemli bir risk teşkil edecek bir uygulama değildir. Uygulamanın sonrasında belirtiler sadece birkaç gün sürer, sonrasında herhangi bir rahatsızlık neden oluşturmaz.
S***
Dudak dolgusu hakkında fiyat almak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Seher Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız bu konuda size yardımcı olacaklardır. Tabii ne kadar dolgu maddesi enjekte edileceği önceden bilinemediğinden size ortalama bir fiyat verebilirler.
A***
Dudaklarımın kenarlarında ince çizgiler var. Dudak dolgusu bu çizgileri düzeltir mi? Bir de etkisi ne kadar sürer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aysun Hanım. Dudak kenarındaki ince çizgilerde en başarılı sonuçları kombinasyon tedavilerle alıyoruz. Dudak konturuna yapılacak dolgu maddesi enjeksiyonu ile bu çizgiler bir nebze açılacaktır. Bu tedavi dudak çevresindeki kolajen ve elastin üretimini tetikleyen bir lazer sistemi ile desteklendiğinde bu bölgede çok daha pürüzsüz bir görünüm yaratmak mümkün. Dudak dolgusunun kalıcılığı 6-8 ay kadardır
A***
Merhabalar Mustafa Bey. Ben 41 yaşındayım. Cildim iyi görünüyor ama dudaklarımın iki yanındaki sarkma beni çok rahatsız ediyor. Dudaklarımın şekli değişti, aşağı doğru meyletti sanki. Bu durum bana hep mutsuz, üzgün bir ifade veriyor. Dudak dolgusu yaptırsam düzelir mi? Sonrasında dolguyu senede kaç defa yaptırmam gerekiyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Asuman Hanım. Dudak dolgusu dudaklara hacim, dolgunluk vermek için uygulanır. Yıllarla birlikte incelen dudaklara eski görünümünü vermekte de son derece başarılı bir işlemdir. Ancak sizin sorununuz hacim kaybından ziyade mimik kaslarıyla ilgilidir. Dudak kenarlarınızdaki kasların fazla aktif olması, dudaklarınızın iki yanının aşağı doğru sarkmasına neden olur. Bunu düzeltmenin tek yolu da dudak dolgusu enjeksiyonudur. Ancak çevre dokularda da yağ kaybı varsa dolgu ile müdahale edilmelidir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin etkisi 8-12 ay kadardır.
A***
Üç hafta önce bir güzellik merkezinde dudak dolgusu yaptırdım. Dudaklarım kocaman oldu. Korkunç görünüyor. Bana, bekle 10 gün sonra iner dediler, ama inmedi. Resmen depresyona girdim. Okula bile gidemiyorum utancımdan. Ne yapmalıyım? Bu dudaklardan nasıl kurtulurum? Lütfen bana yardım edin.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Öncelikle eğer dudaklarınıza hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte edilseydi bu süre içinde şişlik ve ödem inmiş olurdu. Dudaklarınızdaki aşırı şişlik ve üç hafta geçmiş olmasına rağmen şişliğin inmemiş olması enjekte edilen maddenin ne olduğu sorusunu akla getiriyor. Maalesef bazen FDA onayına sahip olmayan ve alerjik reaksiyona neden olan dolgu maddeleri kullanılabiliyor. Yapmanız gereken en önemli şey enjeksiyonu yapan merkeze gidip dudağınıza tam olarak ne enjekte edildiğini öğrenmek olmalı. Eğer bu bilgiye sahip olunursa en azından nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de anlaşılabilir.
N***
1 yıl süreyle dudak dolgusu fiyatı ne kadar. Dudaklarım hiç yok gibi sadece belirgin olmasından yanayım. Mesele abartmak değil. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Kliniğimizde uyguladığımız dudak dolgularının kalıcılığı 6-7 ay kadardır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
C***
Merhabalar Mustafa Bey. 22 yaşındayım. Dudaklarımı biraz doldurmak, hacim vermek istiyorum ama bir arkadaşım “Bir kez yaptırdın mı hep yaptırman lazım. Eğer yaptırmazsan dudakların sarkar” dedi. Bu doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Hayır, doğru değil. Dudak dolgusunun böyle bir yan etkisi yoktur. Dilerseniz bir defa yaptırıp sonrasında yaptırmayabilirsiniz. Dudaklarda herhangi bir deformasyon meydana gelmesi söz konusu değildir.
E***
Dudak dolgusu olarak ne kullanıyorsunuz? Eğer yapılan dolguyu beğenmezsem çıkarttırmanın yolu var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Dudak dolgusu olarak FDA onayına sahip olan Juvederm ve Teosyal markalı ürünleri tercih ediyorum. Eğer sonuçtan memnun kalmazsanız yapılan işlemi hyalüronik asit bazlı dolguları eritmek için tasarlanmış bir enjeksiyonla geri çevirmek mümkün.
E***
İyi günler doktor bey. Size bir arkadaşım için yazıyorum. Kendisi bir hafta önce dudak dolgusu yaptırdı. Dudakları inanılmaz şişti. Hala da şiş. Hatta şişlik ineceğine daha da artıyor gibi. Yüzünde de şişlik ve kızarıklık oluştu. Bu normal mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Arkadaşınızın durumu akla FDA onayı olmayan, ülkemize kaçak olarak sokulan bir dolgu maddesinin kullanıldığı düşüncesini getiriyor. Bu dolguların içinde tam olarak ne olduğu belli değildir ve ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilirler.
B***
Bir ay önce dudak dolgusu yaptırdım. Dudaklarım çok inceydi. Ama şimdi de üst dudağım kıvrılıp adeta öne doğru çıktı. Hiç güzel görünmüyor. Neden böyle oldu? Benim gibi ince dudakları olanlar dolgu yaptırmamalı mı?
Dr. Mustafa Karataş
Literatürde ördek dudak denilen bir durumdur bu. Çok ince dudaklara minik bir doz bile fazla enjeksiyon yapılsa üst dudaklar dışa doğru kıvrılır. Tabii ki ince dudaklara sahip olanlar da dolgu yaptırabilir, ama burada dikkat edilmesi gereken birkaç unsur var. Öncelikle çok minik bir dokunuş yapılmalı, tabii enjeksiyonun doğru noktalara, doğru teknikle yapılması da çok önemli. Bunlara dikkat edildiğinde son derece doğal bir görünüm yaratılabilir.
G***
3 gün sonra en yakın arkadaşımın nişanı var. Öncesinde dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Nişanda kötü bir görünüm falan olmaz değil mi?
Dr. Mustafa Karataş
Olur. Sakın özel bir güne 3 gün kala bu tür bir işlem yaptırmaya kalkmayın. Aksi halde arkadaşınızın nişanına dudaklarınız şiş bir şekilde katılmak zorunda kalırsınız.
T***
Düzenli olarak cilt bakımına gittiğim bir güzellik merkezi var. Orada dudaklarıma dolgu yaptırmak istiyorum. Bana “sana kalıcı dolgu yapalım, böylece 5-6 ayda bir dolgu yaptırmak ve bir sürü para vermek zorunda kalmazsın” dediler. Bu konuda sizin de fikrinizi almak istedim. Kalıcı dolgu yaptırsam bir zararı olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kalıcı dolgunun pek çok dezavantajı vardır. Öncelikle dudaklarda yumrular oluşmasına neden olabilir. Ve böyle bir durumda bunlardan kurtulmanın tek yolu cerrahi müdahaledir. Kalıcı dolgu yaptırıp sonra çok mutsuz olan öyle çok hastayla karşılaştım ki bu dolguları kimseye önermiyorum.
H***
Yaz aylarında dudaklarım çok çatlıyor ve kuruyor. Yazılarınızdan birinde dudak dolgusunun dudakları nemlendirdiğini okudum. Acaba dudak dolgusu yaptırsam bu sorunum hafifler mi?
Dr. Mustafa Karataş
Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin dudakları nemlendirdiği doğrudur. Vücutta doğal olarak bulunan bir madde olan hyalüronik asit molekülü kendi ağırlığının yaklaşık bin katı kadar su molekülünü bağlar ki bu da dudaklara enjekte edildiğinde dudakların daha nemli olması, çatlamalara karşı daha dirençli olması anlamına geliyor. Eğer amacınız dudaklarınızın nemlenmesi ise ve fazla kalınlaşmalarını istemiyorsanız bunu işlemden önce doktorunuza mutlaka belirtin.
G***
33 yaşındayım ve biraz daha dolgun dudaklara sahip olmak istiyorum. Ama İstanbul’da oturmadığım için size gelemiyorum. Eskişehir’de bana tavsiye edebileceğiniz bir doktor ya da güzellik merkezi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Maalesef bu konuda yardımcı olamıyorum. Ama bu işlemi güzellik merkezinde çalışan bir estetisyen yerine mutlaka bir doktora yaptırmaya özen gösterin. Doktorun bu konuda ne kadar deneyimli olduğunu araştırın, kendisine daha önceden işlem yaptırmış olan bir tanıdığınızın referansı da iyi bir göstergedir.
S***
Bir ay önce dudak dolgusu yaptırdım ve gerçekten çok mutsuzum. Kalın dudaklar bana hiç yakışmadı. Bu dolgudan kurtulmak için yapabileceğim bir şey var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Yapılan dolgu hyalüronik asit bazlıysa bu maddeyi eriten bir enjeksiyon mevcut. Doktorunuza hyalüronidaz enjeksiyonu ile dolgunuzu eritmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptırmasanız bile dolgunun 3-4 içinde tamamen yok olacağını ve dudaklarınızın eski haline döneceğini belirtmekte fayda var tabii kullanılan dolgu maddesi hyalüronik asit bazlıysa.
S***
İki gün önce dudaklarıma dolgu yaptırdım. Öyle korkunç görünüyor ki işe bile gidemedim. Bu derece şişeceğini hiç düşünmemiştim. Sizce bu normal mi, yoksa bir sorun mu var?
Dr. Mustafa Karataş
Bu durum gayet normaldir. Maalesef hastalar dudaklarına enjeksiyon yaptırır yaptırmaz işlemin nihai etkilerini hemen göreceklerini düşünüyorlar. Bir kere dudak hassas bir bölgedir buraya enjeksiyon yapılması da doğal olarak bir travmaya neden olur. Merak etmeyin birkaç gün sonra ödem ve şişlik inmeye başlayacaktır.
Ç***
16 yaşındayım dudaklarımın daha çekici görünmesini istiyorum. Bu yaşta dudak dolgusu dolgu yapıyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Hayır. 18 hatta 19 yaşın altındaki hastaların bu tür taleplerini geri çevirmek durumunda kalıyorum. Bu kadar genç bir yaşta estetik amaçlı dokunuşlara karşıyım. Ancak çene geriliği gibi yüzün dengesini bozan sorunlarda daha küçük yaşlarda da uygulama yaptığım durumlar oluyor. Bu tür durumlarda da işleme ebeveynlerin de rızası olduğundan emin olmam gerekiyor.
Z***
Yapı olarak dudaklarım çok ince, ama yüzüm de minyon ve ince. Dudaklarımın daha dolgun olmasını istiyorum ama bir arkadaşım sakın yaptırma yüzüne hiç yakışmaz dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Tabii yüzünüzü ve dudaklarınızı görmeden herhangi bir yorum yapmak pek doğru değil. Ama bazı yüzlere dolgun dudakların yakışmadığı, yüzün dengesini bozduğu doğrudur. Bu durumda eğer dudaklara dolgu yapılacaksa bile minimum doz enjekte etmek, dudakları dolgunlaştırmaktan ziyade bir nebze belirginleştirmek daha estetik bir sonuç yaratacaktır.
B***
23 yaşındayım dudaklarıma dolgu maddesi enjeksiyonu yaptırmak istiyorum ama öyle abartılı bir görünüm olmasını kesinlikle istemiyorum. Dudağı fazla kalınlaştırmadan daha belirgin bir hale getirmek mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Cevabım evet. Bu tamamen teknikle ve enjeksiyonun hangi noktalara yapıldığıyla ilgili bir durum. Eğer dudak kontürüne az bir miktar hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte edersiniz dudaklar kalınlaşmaz ama dudak hattı netleşir, dudaklar daha belirgin bir hal alır.
G***
Dudak dolgunlaştırma işlemi ne kadar sürer?
Dr. Mustafa Karataş
Enjeksiyon işlemi sadece 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Tedavi öncesinde beklentileriniz konusunda konuşmak hekiminizle için de vakte ihtiyacınız olacaktır.
S***
Merhabalar, dudaklarıma botoks yaptırmak istiyorum, üstü biraz kırışık gibi ve hacimi olsunda istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Dudağa yapılan botox dudakta hacim artışına neden olmaz. Zayıf ve kırışık dudak çizgisinin kontörünü iyileştirmek ve dudak dolgunluğunu arttırmak için hyalüronik asit dolgusundan faydalanılabilir.
Ş***
Dolgu ve botoks fiyatlarıyla alakalı bilgi alabilir miyim? Dudak dolgusu ve alın, göz çevresi botoksu.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şengül Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ancak kliniğimizi ararsanız size bu konuda yardımcı olacaklardır. Özellikle botoksta kullanılacak üniteye göre ve dudak dolgusunda enjekte edilecek dolguya göre ancak konsültasyon sonrasında netleşeceği için bu konuda net bir bilgi vermek mümkün olmayabilir.
İ***
Merhaba. Dudak dolgu yaptırdıktan hemen sonra diş hekimine dış temizleme için girebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilara Hanım. Diş hekimine gitmek için bir hafta beklemenizi öneriyorum. Küçük bir olasılık olsa da dişçinizdeki işlem sırasında dudak bölgenizin çok gerilmesi dolgudan alınacak sonucu etkileyebilir. Büyük ihtimalle herhangi bir sorun olmaz ama acil olmayan bir işlem için riske girmeye gerek yok.
A***
Merhabalar. Dudak dolgusu yaptırdım. 2 gün önce şişti. Doktor 1 hafta içinde inecek şişliği dedi ama daha çabuk geçmesi için krem ve ya buz falan uygulanabilir mi? Veya hangi kremi kullanmalıyım,
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aysa Hanım. Tavsiye ettiği bir krem olup olmadığını doktorunuza danışabilirsiniz. Günde iki-üç defa buz kompresi yapmak şişliğin daha çabuk inmesine yardımcı olabilir.
R***
Merhaba Mustafa bey, dudaklarıma dolgu yaptırmayı düşünüyorum, dudaklarım çok inçe değil. Az miktarda ama kalıcı bir dolgu yaptırmayı ve doğal görünmesini istiyorum. Aşağı yukarı bir fiyat söyleyebilir misiniz bana? Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhaba Rabia Hanım. Kalıcı dolgu yapmıyorum ve kalıcı dolguya kesinlikle karşıyım. Bu dolgular ciddi estetik problemlere yol açıyor, üstelik cerrahi yöntemler olmadan çıkarılamıyorlar.
E***
Dudak dolgusundan sonra yemek yenir mi? Herhangi bir kısıtlama var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Tabii ki dudak dolgusu yaptırdıktan sonra yemek yenebilir. İşlemden sonra bir-iki gün sigara içilmemesi tavsiye edilir.
M***
Merhaba ben dolgu yaptırmayı düşünüyorum ama bir şeyi çok merak ediyorum dolgudan önce uyuşturucu krem mutlaka sürülüyor mu? Yani bundan çok korkuyorum... Yani yaptırdığım yere göre değişiklik olabilir mi :) Yoksa kesinlikle uyuşturuyorlar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yasemin Hanım. İşlem yapılmadan yarım saat önce dudak bölgesine lokal anestezik krem sürülür. Genelde tüm kliniklerde böyledir. Enjeksiyon değil ama dudağa verilen dolgu maddesi yanma hissine neden olduğu için uygulama protokolü böyledir. Anestezik krem sayesinde sadece işlem konforlu geçer.
G***
Hocam ben 22 yaşındayım ve dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Zira sizden bir ricam var, daha önce yaptığınız dudak dolgularından estetik görünüm adına öncesi ve sonrası olmak üzere fotoğraf paylaşabilir misiniz? Ya da böyle fotoğraflarınıza nerden ulaşabiliriz? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gökçe Hanım. Ülkemizdeki yasal yönetmelikler gereği bu tür fotoğraflar internet sitelerinde yayınlanamıyor.
M***
Merhaba ben 1 hafta önce dudak dolgusu yaptırdım ama beğenmediğim için bugün eritme iğnesi yaptırdım. Dudağım inanılmaz şişti buz koyuyorum şu an. Ama bu şiş geçer mi? Çok endişeliyim. Dolgu erir mi ya da erimeme gibi bir durum olur mu? Bir de şişin inmesi için ilaç ya da merhem ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melek Hanım. Öncelikle aceleci davrandığınızı belirtmek istiyorum. Bazı hastalarda dolgu sonrası dudaklardaki şişlik iki haftayı bulabiliyor. Sonuçta eritme işlemi de enjeksiyonla yapıldığı için dudaklarda yine ödem oluşması çok normal. Endişe etmenize gerek yok, tabii ki şiş geçecektir. Ödemin daha çabuk hafiflemesi için ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum.
L***
Hocam merhaba. Bugün dudağıma dolgu yaptıralı 5 gün oldu ama ciddi derece üst dudağımın bir tarafı eğri görünüyor. Ne yapmam gerek?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle herhangi bir şey yapmadan önce bir süre daha beklemenizi tavsiye ediyorum. Bu asimetri enjeksiyon yapılırken dudağınızın bir tarafının daha fazla tahriş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Eğer bir hafta-on gün sonra da dudaklarınızdaki asimetri devam ediyorsa, doktorunuza başvurup ondan görüş almanız gerekecektir.
A***
Hocam merhabalar, bir dudak dolgusu işlemi yaptırdım fakat dudağım normalde simetrik ilken su an simetrik değil. Dolgu etkisi geçtikten sonra eski halini alır mı dudaklarım? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ahu Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri zaman içinde yok oldukları için dudağınız eski haline dönecektir.
G***
Merhaba yaklaşık 6 ay önce dudak dolgusu yaptırdım ancak dolgum yamuk oldu şimdi erittirmek istiyorum. 6 ay sonra yapılan eritme işleminden sonuç alabilir miyim acaba?
Merhabalar Gözde Hanım. Altı ay sonra yapılan dolgu eritme işleminden sonuç alabilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın maksimum iki-üç ay sonra dudağınıza yapılan dolgu zaten tamamen erimiş olacaktır.
E***
Dudak dolgusu için fiyat bilgisi alabilir miyim?
Merhabalar Ece Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
N***
Dudak dolgusu hakkında bilgi almak istiyorum.
Merhabalar Nurgül Hanım. Dudakları dolgunlaştırmak, yaşla beraber kaybedilen hacmi geri kazandırmak için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılır sakın silikon bazlı kalıcı dolguları tercih etmeyin, bu dolgular dönüşü olmayan ciddi estetik sorunlar yaratabilir. Vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asidin özelliği su moleküllerini bağlayarak enjekte edildiği bölgeye hacim vermesidir. Böylece dudaklar dolgunlaşır ve daha nemli bir dokuya kavuşurlar. İşlem sadece 10-15 dakika sürer ve basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik bir krem uygulanır. Dudaklara ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 6-12 ay kadardır. İşlem sonrasında gündelik yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Ancak işlemden sonra 2 saat kadar bir şey yiyip içmemeniz, dudaklarınıza ruj ya da parlatıcı sürmemeniz önerilir.
D***
Dudak Dolgusu fiyatı nedir? Rica etsem öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
S***
Merhabalar. Ben dudak dolgusu yaptırdım fakat ikinci uygulama düzelteceğim diye yapılıp daha kötü oldu. Bugün 20 saat oldu yapılalı. Ne yapmalıyız? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nur Hanım. İşlem yapılalı henüz 20 saat olmuş, şu noktada henüz işlemin nihai sonucunu almamış olduğunu söyleyebilirim. Dudak dolgusu dudaklarda şişme ve ödem yaratır. Bazı kişilerde şişliklerin tamamen geçmesi 7-10 günü bulabilir. Eğer aradan 15 gün geçtikten sonra da dudaklarınızdan memnun olmazsanız, doktorunuzdan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eriterek yok eden bir enjeksiyon yapmasını isteyebilirsiniz.
S***
Dudak dolgusu fiyatlarınızı ne kadar acaba? 1 tüp Juvederm ya da 2 tüp yaptırırsam ne kadar olacaktır? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sonya Hanım. Kliniğimizi ararsanız size ortalama bir fiyat vereceklerdir. Ancak bu uygulamanın fiyatı tüp başı belirlenmez. Bir dudağın ne kadar dolgu maddesine ihtiyaç duyacağı ancak muayene sırasında netleşir. Benim yaklaşımım çok minik dozlar enjekte etmek, böylece doğallığı korumaktır. Bir süre sonra eğer hasta dudağının bir miktar daha dolgu kaldırabileceğini düşünüyorsa, ben de yine doğallığı bozmadan bir miktar dolgu daha enjekte edilebileceği konusunda hemfikirsem bir miktar daha enjeksiyon yapılabilir. Bu arada dudağını çok fazla kalınlaştırmak isteyen ama bunun çok suni görüneceğini bildiğim için geri çevirdiğim hastalar da oluyor. Uzun lafın kısası dudaklarınıza dolgu maddesi enjeksiyonu yaptırmak istiyorsanız, minik dozlarla ilerlemenizi öneriyorum.
B***
Hocam biraz alakasız olabilir ama ben dudak challenge yaptım şişe kapağıyla (Tupper) ve 1 gün oldu hala geçmedi morluk yok korkuyorum o yüzden size sormak istedim kaç güne geçer ya da geçecek mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Buse Hanım. Bu tarz uygulamalardan kaçınmanızı öneriyorum. Yüzünüze, dudaklarınıza yaptıracağınız tüm uygulamalarda önceliğiniz güvenlik ve klinik araştırmalarla kanıtlanmış etkiler olmalı. Kendi kendinize şişe kapağı kullanarak dudaklarınızı şişirmeye çalışmanız ne kadar mantıklı sizce?
C***
Merhaba dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ama geldiğimde yüzümün ihtiyacı olan başka işlem var ise botoks gibi onun için de bilgi veriyor musunuz? Hatta karar verirsek hemen uygulayabiliyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eda Hanım, hastalarımdan böyle bir talep geldiğinde onlara yüzlerinin ihtiyacı olan işlemler, hangi tedavilerden fayda sağlayabilecekleri konusunda bilgi veriyorum. Eğer önerdiğim tedaviler hasta için de uygunsa ve kendisine yaptığımız başka bir işlemle aynı gün içinde uygulanabilecek bir tedaviyse neden olmasın?
F***
Dudak dolgusu hakkında bilgi istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatma Hanım. Dudak dolgusu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılır. Vücutta doğal olarak bulunan bu maddenin özelliği su moleküllerini tutmasıdır. Söz konusu özellik sayesinde enjekte edildiği yere hacim verir. Dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama 6 -12 ay kadardır, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
G***
Hocam merhaba… Bugün dudak dolgusu yapıldı. Teosyal kiss kullanılan dolgunun markası. Fakat 2 tüp uygulandı tek seferde. Çok şişme oldu dudaklarımda bu normal midir? Kaç güne bu aşırı şişlik iner hocam?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gizem Hanım. Dudak dolgusu sonrası dudaklarda şişlik ve ödem olması normaldir. Bunlar giderek inecek ve bir hafta sonra dudaklarınız son halini alacaktır. Bazı kişilerde bu süre on günü de bulabilir. Dudaklarınıza iki tüp dolgu maddesi enjekte edildiğini söylemişsiniz, dudaklarınızın doğal halini inceliğini ve şeklini bilmediğim için bu konuda bir yorum yapmam mümkün değil. Ancak bir doktor olarak her zaman minik dokunuşlarla ilerleme taraftarıyımdır. Hasta kontrole geldiğinde gerekirse bir miktar daha enjekte edilebilir.
K***
Ben bir hafta önce dudak yanlarıma dolgu yaptırdım yüzüm şişti gözaltlarım apse yaptı normal midir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kevser Hanım. Dudak yanlarınıza dolgu yaptırdığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda sadece enjeksiyon yapılan bölgede şişlik görülmesi gerekiyordu. Günümüzde kullanılan dolgular hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Son derece güvenlidirler ve alerjik reaksiyona neden olmazlar. Anlattıklarınız alerjik bir reaksiyonu işaret ediyor. Öncelikle doktorunuza başvurarak kullanılan dolgu maddesinin tam olarak ne olduğunu öğrenin.
F***
Benim üst dudağım ince idi. Oraya E vitamini enjekte edildi. İlk günler iyi gibiydi. Fakat ikinci ayındayım. Şimdi dudakta daha bir büyüme oldu. Bir de enjekte edilen E vitamini yerleri sert. Bu ne zaman geçer? Ne yapmam lazım? Bildiğiniz E vitamini kapsülü ile yapıldı.
Merhabalar Fatma Hanım. Dudaklara dudak dolgusu niyetine E vitamini enjekte edildiğini ilk defa duyuyorum. Her şeyden önce bunun son derece yanlış bir uygulama olduğunu söylemek istiyorum. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri yıllarca süren araştırmalar sonucunda geliştirilmiş, etkinlikleri, güvenli olup olmadıkları test edilmiş anti-aging formüllerdir. E vitamini takviyesi olarak yapılmış bir kapsülü içebilir, en fazla kırıp cildinize sürebilirsiniz. Ama cilt altına verilmek üzeri tasarlanmamış bir maddeyi dudaklara enjekte etmek son derece saçma bir şey! Bunu size her kim yaptıysa lütfen ondan uzak durun, daha da iyisi ilgili mecralara şikâyette bulunun. Size dudaklarınızdaki şişliğin ineceğini, sertliklerin geçeceğini söylemek isterdim ancak böyle bir uygulamayla daha önce hiç karşılaşmadığım için sonuçlarının ne olacağına dair de herhangi bir fikre sahip değilim.
S***
Merhaba, ben dün Teosyal dudak dolgusu yaptırdım. Yaptırdığım anda bir sorun yoktu. Ama 3-4saat sonra aşırı şişti dudağım. Bu ödem midir? Geçer mi? Dudak dolgusu bir enzimle eritilebiliyormuş, eritmek mantıklı mı?
Merhabalar Seda Hanım. Teosyal benim de kullandığım, güvenli bir dolgu maddesidir. Dudak hassas bir bölge olduğu için işlem sonrası dudaklarda şişlik ve ödem olması son derece normaldir. Yaptıralı henüz bir gün olduğunu söylüyorsunuz. Birkaç gün daha verin şişliğin inmesi için. İşlem yapıldığında dudaklarınızın gayet iyi göründüğünü, sonradan şiştiğini söylüyorsunuz. Bu da yapılan uygulamada bir sorun olmadığını gösteriyor. Eğer dudaklarınıza gereğinden daha fazla dolu maddesi enjekte edilseydi, bu eritilebilirdi. Ancak dediğim gibi işlem sonrasında dudaklarınız iyi görünüyorduysa buna gerek olmayacaktır.
G***
Merhabalar ben hyaluronidaz enjeksiyon yaptırmak istiyorum. Dudak dolgusu yaptırdım ve memnun kalmadım çok yapay duruyor beklediğimden çok fazla şişti üstünden 1 ay geçti yine de yapılabilir mi? Birde ortama ücret ne kadar cvp verirseniz sevinirim. Teşekkürler
Hyalüronik asit dolguları bu durumu tersine döndürülebilir, yani sonuçtan memnun kalmadıysanız hyaluronidaz bir çözelti durumu düzeltebilir. İşlem üzerisinden geçen zaman dolgunun oturması açısından yeterlidir, yapılmasıdında bir sacıkça yoktur.
T***
Dudak dolgunlaştırıcı hakkında bilgi almak istiyorum
Dr. Mustafa Karataş
Tuğba Hanım, Dolgu uygulamaları, yapısal olarak ince dudaklara hacim vermek ya da zamanla birlikte incelen dudakları gençlik yıllarındaki dolgunluklarını geri kazandırmak için yapılır. Doğru teknikle doğru noktalara yapılan minik bir dokunuşla daha çekici bir görünüm yaratmak mümkün oluyor. Dudaklarda hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılıyor. Bu maddenin özelliği su moleküllerini bağlayarak etki etmesidir. Etki mekanizmaları nedeniyle sadece dudaklara hacim vermekle kalmaz aynı zamanda kurumaya son derece eğilimli olan dudaklara nem de verirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika sürer. Son derece basit bir uygulamadır. İşlem öncesinde dudaklara anestezik bir krem uygulanır. Dudaklara ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-12 ay kadar devam eder. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Dudak dolgusu yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey doğallıktır. Fazla abartılı, fazla hacimli dudaklar estetik olmayan bir görünüm yaratır. Unutmayın; en iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.
Ç***
Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Yaşımdan dolayı elastikiyet kaybı var dudaklarımda ve biraz da dolgun olsun istiyorum. Fiyat bilgisi alabilir miyim? Bir de üst gözkapağı estetiği ne kadar zamanda iyileşir ve fiyat alabilir miyim? Meme protezi fiyatı da almak istiyorum. Bir de benim vücudum her şeye tepki verebiliyor alerjik olarak. Dolguda ve protezde sorun yaşar mıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Çiğdem Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile dudaklarınıza hacim verilebilir, bu işlem dudaklarınızın daha gergin ve daha nemli görünmesini de sağlayacaktır. Gözkapağı estetiği benim uzmanlık alanıma girmiyor. Bunun için estetik cerraha başvurmanız gerekiyor. Ancak botoks enjeksiyonunun gözkapağını yukarı doğru kaldırmada ve lift etkisi yaratmada çok başarılı olduğunu söyleyebilirim öyle ki bugün pek çok estetik cerrah ameliyat yerine botoks enjeksiyonu ile gözkapağını kaldırmayı tercih ediyor. Tabii bu ancak hafif düşmelerde geçerli. Meme protezi de yapmıyorum. Bunun için de bir estetik cerraha başvurmanız gerekiyor. Alerjik bir bünyeniz olduğunu belirtmişsiniz, dolgu maddeleri ve botoksun alerjik reaksiyon riski olmadığını söyleyebilirim.
S***
Merhabalar, Kalıcı dudak dolgusu için fiyat alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Semra Hanım. Kalıcı dolgu uygulaması yapmıyorum, aklı başında hiçbir doktorun da bu uygulamayı yapacağını düşünmüyorum. Kalıcı dolgu istenmeyen sonuçlar doğuran, son derece ciddi komplikasyonları olan bir uygulamadır. Sakın yaptırmaya kalkmayın, yapacağını söyleyenlerden de uzaklaşın. Kliniğimde hyalüronik asit bazlı geçici dolgular kullanmaktayım. Bunların kalıcılığı 8-12 ay kadardır, eğer sonuçtan memnun kaldıysanız etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
S***
Merhaba, dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Bu kadar kısa bir işlem için randevu almam gerekir mi? Daha önce Avusturya’da iki defa yaptırmış, sonuçtan pek memnun kalmamıştım.
Dr. Mustafa Karataş
Hastaları mutsuz eden dudak dolgularının pek çoğu abartılı uygulamalardan kaynaklanır. Doğal ve çekici dudakların sırrı minik dokunuşlardan ev az miktarda dolgu maddesi enjekte etmekten geçer. Evet, kısa bir işlem olsa da randevu almanız gerekiyor.
H***
Selam doktor bey, ben yaptırdığım dolgunun fazlalığından pişman oldum ve şimdi eritmek ve yeniden daha az kararında bir dolgu yaptırmak istiyorum. Acaba eritme maddesinden kaç gün sonra yeniden dolgu yaptırabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Havva Hanım. Benim tavsiyem yapılan dolgunun etkisinin bir miktar geçmesini beklemeniz. Sonuçta hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 8-12 ay kadardır. Tabii ki dolgu bir anda yok olmaz, bu süreç içinde yavaş yavaş erir. Bunu önermemin nedeni, sonuçta yeniden dolgu yaptıracaksanız, şu an var olan dolgunun bir miktarının erimesi ile de istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Tabii dolgu uygulaması yüzde asimetri yarattıysa, bazı yerlerde topaklanmalar oluştuysa o başka. Ama böyle bir sorundan bahsetmemişsiniz.
D***
Merhabalar ben 21 yaşındayım ve yüzümde dudağımın orantısızlığından kaynaklı yamukluk var ve dudağımı yaptırmak istiyorum. Bu orantısızlık düzelir mi acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilan Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile sorunu tamamen çözmek mümkün olacaktır. Dolgu enjeksiyonları, yüz ve dudaklardaki asimetri problemini çözmekte bize son derece etkili ve başarılı bir tedavi olanağı sağlıyor. Bu maddelerin kalıcılığı 8-12 ay kadardır. Sonuçtan hoşnut kalırsanız, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
H***
Merhabalar, Yanlış uygulanan dudak dolgumu tamamen indirip tekrar yeniden daha doğal bir dolgu istiyorum. Bununla ilgili sizden geri dönüş bekliyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hazal Hanım. Hyaluronidaz adlı bir madde ile hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları ile yapılan ve hastayı mutsuz eden işlemleri geri döndürmek mümkün. Dudaklarınıza bu enjeksiyon yapıldıktan sonra, önce dudaklarınızın tamamen normal hallerine dönmelerini bekledikten sonra bu da birkaç hafta sürebilir dudağınıza tekrar dolgu yaptırabilirsiniz. Birkaç hafta beklemenizi tavsiye etmemin bir nedeni, eritme işlemi de enjeksiyonla yapıldığı için bunun da yarattığı bir miktar ödem olabilir. Bunun tamamen geçmesi gerekir ki doktorunuzun ne kadar dolgu yapılması gerektiğini görebilsin.
B***
Merhabalar. benim üst dudağım hiç yok denilecek kadar küçük. Bir çözüm bulmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Betül Hanım. Üst dudağınıza enjekte edilecek minik bir doz hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi ile dudaklara hacim kazandırmak mümkün. Ancak işinin ehli bir uzman seçmeye özen gösterin, çünkü çok ince dudaklarda dolgunun dozunun bir parça kaçırmak ya da dolguyu yanlış noktalara enjekte etmek estetik olmayan sonuçlar doğurabilir.
D***
Merhaba Dolgu yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler kısmında yazanlar bana çok yetersiz geldi. Mesela dudaklarını yalayan, dişleriyle ısıran biri olarak bunlar yasak mıdır? Öpüşmek mesela o hiç bir yerde yazmıyor Ne kadar süre yasak?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra sadece o gün dudaklarınızı ısırmamanızı, öpüşmemenizi tavsiye edebilirim. Bunları da ekstra bir önlem alarak alıyoruz ve sadece işlem yapılan gün dikkat etmenizi öneriyoruz. Sonuçta ince iğneler de kullanılsa, dudaklarda hafif morarmalar olabilir, hem onların iyileşmesine fırsat vermek hem de dolgunun iyice oturmasını sağlamak amacıyla… Dudaklarınızı yalamanızda herhangi bir sakınca yok.