Dudak Dolgusu

dudak dolgusu istanbul

Dudak dolgusu ile daha çekici dudaklara kavuşabilir, yüzünüze gençliğin dokunuşunu katabilirsiniz. Hylaüronik asit bazlı dolgularla ince dudaklara hacim ve nem vermek mümkün.

Daha çekici dudaklar yaratmanın, yüze daha genç bir görünüm vermenin en pratik yolu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Dolgu uygulamaları, hem yapısal olarak ince dudaklara daha dolgun bir görünüm vermekte hem de yıllarla birlikte incelen dudaklara eski hacimlerini geri kazandırmakta en etkili yöntemdir.

Dudak dolgularında kullanılan teknikler de zaman içinde gelişerek, daha doğal uygulamaları mümkün kılmaktadır. Mesela dudak kalbini küçük bir dokunuşla belirginleştirerek dudaklarda kontur oluşturmak giderek popülerleşen estetik bir yeniliktir dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi denir.

Hyalüronik asit bazlı dolguları su moleküllerini bağlayarak etki ederler. Bu özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika süren, basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik etkili bir krem uygulanır. Dudaklara çok ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 ay kadardır. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.

Dudak dolgusu yaptırırken abartılı bir görünümden kaçınılması, doğallıktan ödün verilmemesi gerektiğini unutmayın. En iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.

Dudak dolgusu hakkında aklınıza gelen sorular ve cevapları…

Dudak dolgusu nedir?
Su çekme kapasitesi yüksek olan ve vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asit bazlı dolgu maddelerinin, enjeksiyonla dudak bölgesine uygulanmasına dudak dolgusu denir. Anatomik olarak üst dudak alt dudağın 1-2 mm kadar önünde, alt dudak ise üst dudağa göre biraz daha kalındır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile bu oranı zahmetsiz ve güvenli bir biçimde yaratmak mümkündür. Dudaklarınız zaten dolgunsa ayrıca hacim katmak gereksizdir. Amaç sahip olduğunuz bu hacmi korumak olmalı. Yaşla beraber dudaklar incelmeye, dolgunluklarını kaybetmeye başlar. Dudaklardaki incelmenin nedenlerinden biri östrojen kaybıdır, az miktarda dolgu maddesi enjeksiyonu ile dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin bir görünüm yaratılabilir, onlara yıllarla beraber kaybettikleri hacim geri verilebilir.

Dudak dolgusu hangi amaçla kullanılır?
Dudak dolgunlaştırma
Dudak şekillendirme
Dudak konturunu belirginleştirme
Dudaklardaki asimetriler
Dudak kenarındaki sarkmalarda
Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudaklar çok hassas olduğu için, bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Anestezik kremin etkisini göstermesi için 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. İşlem yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Hızlı ve kolay bir uygulamadır. 

Dudak dolgusunun etkisi ne zaman görülür?
İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir, değişiklik hemen fark edilir.

Sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?
Dudak dolgusu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekir. Dolgu yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi önerilir.

Dudak dolgusu sonrası ödem  ve şişlik  olur mu?
Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişlik oluşabilir, iğne giriş yerlerinde morarma meydana gelebilir. Ancak 2-3 gün içinde tamamen yok olurlar.

Dudak dolgusu kalıcı mı?
Dudağa hacim vermek, biçimlendirmek için kullanılan hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgu maddesi 4-6 ay içinde vücut tarafından emilerek yok olur. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Dudak dolgusu uygulaması güvenli mi?
Hyalüronik asit bazlı dudak dolguları son derece güvenli uygulamalardır. İşlem sonrasında hafif bir şişlik, kızarıklık ya da morarma gibi etkiler görülebilir, ancak bunların hepsi en çok birkaç gün içinde tamamen geçer. Hyalüronik asit vücutta zaten doğal olarak bulunan bir madde olduğundan işlemin herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Dudak dolgusu için en uygun adaylar…

Dudakları yapısal olarak ince olan, yaşla birlikte dudaklarındaki hacmi kaybeden, dudaklarında simetri problemi olan, daha biçimli dudaklara sahip olmak isteyen herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır. Dolgun ve biçimli dudaklar çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç, daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir.

Dudak dolgusu sonrası dudaklar yapay görünür mü?
İşlem deneyimli bir estetik uzman tarafından, doğru teknikle yapılırsa son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Fazla şiş ve yapay görünen dudak dolguları dudağa gereğinden fazla dolgu maddesi enjekte edilmesinden ya da dolgu maddesinin yanlış bir noktaya enjekte edilmesinden kaynaklanır. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler. Bu noktada uygulamayı yapacak doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.

Dudak dolgusunun kalıcılığı ne kadardır?
Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. Dudaklara uygulanan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-6 aydır ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekir. 

Hemen Doktorunuza Sorun

Doktorun Son Cevapladığı Sorular

OKUMAYA DEVAM EDİN

43 Sıkça Sorulan Sorular
T***
Düzenli olarak cilt bakımına gittiğim bir güzellik merkezi var. Orada dudaklarıma dolgu yaptırmak istiyorum. Bana “sana kalıcı dolgu yapalım, böylece 5-6 ayda bir dolgu yaptırmak ve bir sürü para vermek zorunda kalmazsın” dediler. Bu konuda sizin de fikrinizi almak istedim. Kalıcı dolgu yaptırsam bir zararı olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kalıcı dolgunun pek çok dezavantajı vardır. Öncelikle dudaklarda yumrular oluşmasına neden olabilir. Ve böyle bir durumda bunlardan kurtulmanın tek yolu cerrahi müdahaledir. Kalıcı dolgu yaptırıp sonra çok mutsuz olan öyle çok hastayla karşılaştım ki bu dolguları kimseye önermiyorum.
H***
Yaz aylarında dudaklarım çok çatlıyor ve kuruyor. Yazılarınızdan birinde dudak dolgusunun dudakları nemlendirdiğini okudum. Acaba dudak dolgusu yaptırsam bu sorunum hafifler mi?
Dr. Mustafa Karataş
Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin dudakları nemlendirdiği doğrudur. Vücutta doğal olarak bulunan bir madde olan hyalüronik asit molekülü kendi ağırlığının yaklaşık bin katı kadar su molekülünü bağlar ki bu da dudaklara enjekte edildiğinde dudakların daha nemli olması, çatlamalara karşı daha dirençli olması anlamına geliyor. Eğer amacınız dudaklarınızın nemlenmesi ise ve fazla kalınlaşmalarını istemiyorsanız bunu işlemden önce doktorunuza mutlaka belirtin.
G***
33 yaşındayım ve biraz daha dolgun dudaklara sahip olmak istiyorum. Ama İstanbul’da oturmadığım için size gelemiyorum. Eskişehir’de bana tavsiye edebileceğiniz bir doktor ya da güzellik merkezi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Maalesef bu konuda yardımcı olamıyorum. Ama bu işlemi güzellik merkezinde çalışan bir estetisyen yerine mutlaka bir doktora yaptırmaya özen gösterin. Doktorun bu konuda ne kadar deneyimli olduğunu araştırın, kendisine daha önceden işlem yaptırmış olan bir tanıdığınızın referansı da iyi bir göstergedir.
S***
Bir ay önce dudak dolgusu yaptırdım ve gerçekten çok mutsuzum. Kalın dudaklar bana hiç yakışmadı. Bu dolgudan kurtulmak için yapabileceğim bir şey var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Yapılan dolgu hyalüronik asit bazlıysa bu maddeyi eriten bir enjeksiyon mevcut. Doktorunuza hyalüronidaz enjeksiyonu ile dolgunuzu eritmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptırmasanız bile dolgunun 3-4 içinde tamamen yok olacağını ve dudaklarınızın eski haline döneceğini belirtmekte fayda var tabii kullanılan dolgu maddesi hyalüronik asit bazlıysa.
S***
İki gün önce dudaklarıma dolgu yaptırdım. Öyle korkunç görünüyor ki işe bile gidemedim. Bu derece şişeceğini hiç düşünmemiştim. Sizce bu normal mi, yoksa bir sorun mu var?
Dr. Mustafa Karataş
Bu durum gayet normaldir. Maalesef hastalar dudaklarına enjeksiyon yaptırır yaptırmaz işlemin nihai etkilerini hemen göreceklerini düşünüyorlar. Bir kere dudak hassas bir bölgedir buraya enjeksiyon yapılması da doğal olarak bir travmaya neden olur. Merak etmeyin birkaç gün sonra ödem ve şişlik inmeye başlayacaktır.
Ç***
16 yaşındayım dudaklarımın daha çekici görünmesini istiyorum. Bu yaşta dudak dolgusu dolgu yapıyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Hayır. 18 hatta 19 yaşın altındaki hastaların bu tür taleplerini geri çevirmek durumunda kalıyorum. Bu kadar genç bir yaşta estetik amaçlı dokunuşlara karşıyım. Ancak çene geriliği gibi yüzün dengesini bozan sorunlarda daha küçük yaşlarda da uygulama yaptığım durumlar oluyor. Bu tür durumlarda da işleme ebeveynlerin de rızası olduğundan emin olmam gerekiyor.
Z***
Yapı olarak dudaklarım çok ince, ama yüzüm de minyon ve ince. Dudaklarımın daha dolgun olmasını istiyorum ama bir arkadaşım sakın yaptırma yüzüne hiç yakışmaz dedi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Tabii yüzünüzü ve dudaklarınızı görmeden herhangi bir yorum yapmak pek doğru değil. Ama bazı yüzlere dolgun dudakların yakışmadığı, yüzün dengesini bozduğu doğrudur. Bu durumda eğer dudaklara dolgu yapılacaksa bile minimum doz enjekte etmek, dudakları dolgunlaştırmaktan ziyade bir nebze belirginleştirmek daha estetik bir sonuç yaratacaktır.
B***
23 yaşındayım dudaklarıma dolgu maddesi enjeksiyonu yaptırmak istiyorum ama öyle abartılı bir görünüm olmasını kesinlikle istemiyorum. Dudağı fazla kalınlaştırmadan daha belirgin bir hale getirmek mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Cevabım evet. Bu tamamen teknikle ve enjeksiyonun hangi noktalara yapıldığıyla ilgili bir durum. Eğer dudak kontürüne az bir miktar hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi enjekte edersiniz dudaklar kalınlaşmaz ama dudak hattı netleşir, dudaklar daha belirgin bir hal alır.
G***
Dudak dolgunlaştırma işlemi ne kadar sürer?
Dr. Mustafa Karataş
Enjeksiyon işlemi sadece 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Tedavi öncesinde beklentileriniz konusunda konuşmak hekiminizle için de vakte ihtiyacınız olacaktır.
S***
Merhabalar, dudaklarıma botoks yaptırmak istiyorum, üstü biraz kırışık gibi ve hacimi olsunda istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Dudağa yapılan botox dudakta hacim artışına neden olmaz. Zayıf ve kırışık dudak çizgisinin kontörünü iyileştirmek ve dudak dolgunluğunu arttırmak için hyalüronik asit dolgusundan faydalanılabilir.
Ş***
Dolgu ve botoks fiyatlarıyla alakalı bilgi alabilir miyim? Dudak dolgusu ve alın, göz çevresi botoksu.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şengül Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ancak kliniğimizi ararsanız size bu konuda yardımcı olacaklardır. Özellikle botoksta kullanılacak üniteye göre ve dudak dolgusunda enjekte edilecek dolguya göre ancak konsültasyon sonrasında netleşeceği için bu konuda net bir bilgi vermek mümkün olmayabilir.
İ***
Merhaba. Dudak dolgu yaptırdıktan hemen sonra diş hekimine dış temizleme için girebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilara Hanım. Diş hekimine gitmek için bir hafta beklemenizi öneriyorum. Küçük bir olasılık olsa da dişçinizdeki işlem sırasında dudak bölgenizin çok gerilmesi dolgudan alınacak sonucu etkileyebilir. Büyük ihtimalle herhangi bir sorun olmaz ama acil olmayan bir işlem için riske girmeye gerek yok.
A***
Merhabalar. Dudak dolgusu yaptırdım. 2 gün önce şişti. Doktor 1 hafta içinde inecek şişliği dedi ama daha çabuk geçmesi için krem ve ya buz falan uygulanabilir mi? Veya hangi kremi kullanmalıyım,
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aysa Hanım. Tavsiye ettiği bir krem olup olmadığını doktorunuza danışabilirsiniz. Günde iki-üç defa buz kompresi yapmak şişliğin daha çabuk inmesine yardımcı olabilir.
R***
Merhaba Mustafa bey, dudaklarıma dolgu yaptırmayı düşünüyorum, dudaklarım çok inçe değil. Az miktarda ama kalıcı bir dolgu yaptırmayı ve doğal görünmesini istiyorum. Aşağı yukarı bir fiyat söyleyebilir misiniz bana? Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhaba Rabia Hanım. Kalıcı dolgu yapmıyorum ve kalıcı dolguya kesinlikle karşıyım. Bu dolgular ciddi estetik problemlere yol açıyor, üstelik cerrahi yöntemler olmadan çıkarılamıyorlar.
E***
Dudak dolgusundan sonra yemek yenir mi? Herhangi bir kısıtlama var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Tabii ki dudak dolgusu yaptırdıktan sonra yemek yenebilir. İşlemden sonra bir-iki gün sigara içilmemesi tavsiye edilir.
M***
Merhaba ben dolgu yaptırmayı düşünüyorum ama bir şeyi çok merak ediyorum dolgudan önce uyuşturucu krem mutlaka sürülüyor mu? Yani bundan çok korkuyorum... Yani yaptırdığım yere göre değişiklik olabilir mi :) Yoksa kesinlikle uyuşturuyorlar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yasemin Hanım. İşlem yapılmadan yarım saat önce dudak bölgesine lokal anestezik krem sürülür. Genelde tüm kliniklerde böyledir. Enjeksiyon değil ama dudağa verilen dolgu maddesi yanma hissine neden olduğu için uygulama protokolü böyledir. Anestezik krem sayesinde sadece işlem konforlu geçer.
G***
Hocam ben 22 yaşındayım ve dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Zira sizden bir ricam var, daha önce yaptığınız dudak dolgularından estetik görünüm adına öncesi ve sonrası olmak üzere fotoğraf paylaşabilir misiniz? Ya da böyle fotoğraflarınıza nerden ulaşabiliriz? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gökçe Hanım. Ülkemizdeki yasal yönetmelikler gereği bu tür fotoğraflar internet sitelerinde yayınlanamıyor.
M***
Merhaba ben 1 hafta önce dudak dolgusu yaptırdım ama beğenmediğim için bugün eritme iğnesi yaptırdım. Dudağım inanılmaz şişti buz koyuyorum şu an. Ama bu şiş geçer mi? Çok endişeliyim. Dolgu erir mi ya da erimeme gibi bir durum olur mu? Bir de şişin inmesi için ilaç ya da merhem ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melek Hanım. Öncelikle aceleci davrandığınızı belirtmek istiyorum. Bazı hastalarda dolgu sonrası dudaklardaki şişlik iki haftayı bulabiliyor. Sonuçta eritme işlemi de enjeksiyonla yapıldığı için dudaklarda yine ödem oluşması çok normal. Endişe etmenize gerek yok, tabii ki şiş geçecektir. Ödemin daha çabuk hafiflemesi için ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum.
L***
Hocam merhaba. Bugün dudağıma dolgu yaptıralı 5 gün oldu ama ciddi derece üst dudağımın bir tarafı eğri görünüyor. Ne yapmam gerek?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle herhangi bir şey yapmadan önce bir süre daha beklemenizi tavsiye ediyorum. Bu asimetri enjeksiyon yapılırken dudağınızın bir tarafının daha fazla tahriş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Eğer bir hafta-on gün sonra da dudaklarınızdaki asimetri devam ediyorsa, doktorunuza başvurup ondan görüş almanız gerekecektir.
A***
Hocam merhabalar, bir dudak dolgusu işlemi yaptırdım fakat dudağım normalde simetrik ilken su an simetrik değil. Dolgu etkisi geçtikten sonra eski halini alır mı dudaklarım? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ahu Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri zaman içinde yok oldukları için dudağınız eski haline dönecektir.
G***
Merhaba yaklaşık 6 ay önce dudak dolgusu yaptırdım ancak dolgum yamuk oldu şimdi erittirmek istiyorum. 6 ay sonra yapılan eritme işleminden sonuç alabilir miyim acaba?
Merhabalar Gözde Hanım. Altı ay sonra yapılan dolgu eritme işleminden sonuç alabilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın maksimum iki-üç ay sonra dudağınıza yapılan dolgu zaten tamamen erimiş olacaktır.
E***
Dudak dolgusu için fiyat bilgisi alabilir miyim?
Merhabalar Ece Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
N***
Dudak dolgusu hakkında bilgi almak istiyorum.
Merhabalar Nurgül Hanım. Dudakları dolgunlaştırmak, yaşla beraber kaybedilen hacmi geri kazandırmak için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılır sakın silikon bazlı kalıcı dolguları tercih etmeyin, bu dolgular dönüşü olmayan ciddi estetik sorunlar yaratabilir. Vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asidin özelliği su moleküllerini bağlayarak enjekte edildiği bölgeye hacim vermesidir. Böylece dudaklar dolgunlaşır ve daha nemli bir dokuya kavuşurlar. İşlem sadece 10-15 dakika sürer ve basit bir uygulamadır. Öncesinde dudaklara anestezik bir krem uygulanır. Dudaklara ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 6-12 ay kadardır. İşlem sonrasında gündelik yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Ancak işlemden sonra 2 saat kadar bir şey yiyip içmemeniz, dudaklarınıza ruj ya da parlatıcı sürmemeniz önerilir.
D***
Dudak Dolgusu fiyatı nedir? Rica etsem öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
S***
Merhabalar. Ben dudak dolgusu yaptırdım fakat ikinci uygulama düzelteceğim diye yapılıp daha kötü oldu. Bugün 20 saat oldu yapılalı. Ne yapmalıyız? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nur Hanım. İşlem yapılalı henüz 20 saat olmuş, şu noktada henüz işlemin nihai sonucunu almamış olduğunu söyleyebilirim. Dudak dolgusu dudaklarda şişme ve ödem yaratır. Bazı kişilerde şişliklerin tamamen geçmesi 7-10 günü bulabilir. Eğer aradan 15 gün geçtikten sonra da dudaklarınızdan memnun olmazsanız, doktorunuzdan hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eriterek yok eden bir enjeksiyon yapmasını isteyebilirsiniz.
S***
Dudak dolgusu fiyatlarınızı ne kadar acaba? 1 tüp Juvederm ya da 2 tüp yaptırırsam ne kadar olacaktır? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sonya Hanım. Kliniğimizi ararsanız size ortalama bir fiyat vereceklerdir. Ancak bu uygulamanın fiyatı tüp başı belirlenmez. Bir dudağın ne kadar dolgu maddesine ihtiyaç duyacağı ancak muayene sırasında netleşir. Benim yaklaşımım çok minik dozlar enjekte etmek, böylece doğallığı korumaktır. Bir süre sonra eğer hasta dudağının bir miktar daha dolgu kaldırabileceğini düşünüyorsa, ben de yine doğallığı bozmadan bir miktar dolgu daha enjekte edilebileceği konusunda hemfikirsem bir miktar daha enjeksiyon yapılabilir. Bu arada dudağını çok fazla kalınlaştırmak isteyen ama bunun çok suni görüneceğini bildiğim için geri çevirdiğim hastalar da oluyor. Uzun lafın kısası dudaklarınıza dolgu maddesi enjeksiyonu yaptırmak istiyorsanız, minik dozlarla ilerlemenizi öneriyorum.
B***
Hocam biraz alakasız olabilir ama ben dudak challenge yaptım şişe kapağıyla (Tupper) ve 1 gün oldu hala geçmedi morluk yok korkuyorum o yüzden size sormak istedim kaç güne geçer ya da geçecek mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Buse Hanım. Bu tarz uygulamalardan kaçınmanızı öneriyorum. Yüzünüze, dudaklarınıza yaptıracağınız tüm uygulamalarda önceliğiniz güvenlik ve klinik araştırmalarla kanıtlanmış etkiler olmalı. Kendi kendinize şişe kapağı kullanarak dudaklarınızı şişirmeye çalışmanız ne kadar mantıklı sizce?
C***
Merhaba dudak dolgusu yaptırmak istiyorum ama geldiğimde yüzümün ihtiyacı olan başka işlem var ise botoks gibi onun için de bilgi veriyor musunuz? Hatta karar verirsek hemen uygulayabiliyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eda Hanım, hastalarımdan böyle bir talep geldiğinde onlara yüzlerinin ihtiyacı olan işlemler, hangi tedavilerden fayda sağlayabilecekleri konusunda bilgi veriyorum. Eğer önerdiğim tedaviler hasta için de uygunsa ve kendisine yaptığımız başka bir işlemle aynı gün içinde uygulanabilecek bir tedaviyse neden olmasın?
F***
Dudak dolgusu hakkında bilgi istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatma Hanım. Dudak dolgusu hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile yapılır. Vücutta doğal olarak bulunan bu maddenin özelliği su moleküllerini tutmasıdır. Söz konusu özellik sayesinde enjekte edildiği yere hacim verir. Dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama 6 -12 ay kadardır, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
G***
Hocam merhaba… Bugün dudak dolgusu yapıldı. Teosyal kiss kullanılan dolgunun markası. Fakat 2 tüp uygulandı tek seferde. Çok şişme oldu dudaklarımda bu normal midir? Kaç güne bu aşırı şişlik iner hocam?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gizem Hanım. Dudak dolgusu sonrası dudaklarda şişlik ve ödem olması normaldir. Bunlar giderek inecek ve bir hafta sonra dudaklarınız son halini alacaktır. Bazı kişilerde bu süre on günü de bulabilir. Dudaklarınıza iki tüp dolgu maddesi enjekte edildiğini söylemişsiniz, dudaklarınızın doğal halini inceliğini ve şeklini bilmediğim için bu konuda bir yorum yapmam mümkün değil. Ancak bir doktor olarak her zaman minik dokunuşlarla ilerleme taraftarıyımdır. Hasta kontrole geldiğinde gerekirse bir miktar daha enjekte edilebilir.
K***
Ben bir hafta önce dudak yanlarıma dolgu yaptırdım yüzüm şişti gözaltlarım apse yaptı normal midir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kevser Hanım. Dudak yanlarınıza dolgu yaptırdığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda sadece enjeksiyon yapılan bölgede şişlik görülmesi gerekiyordu. Günümüzde kullanılan dolgular hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleridir. Son derece güvenlidirler ve alerjik reaksiyona neden olmazlar. Anlattıklarınız alerjik bir reaksiyonu işaret ediyor. Öncelikle doktorunuza başvurarak kullanılan dolgu maddesinin tam olarak ne olduğunu öğrenin.
F***
Benim üst dudağım ince idi. Oraya E vitamini enjekte edildi. İlk günler iyi gibiydi. Fakat ikinci ayındayım. Şimdi dudakta daha bir büyüme oldu. Bir de enjekte edilen E vitamini yerleri sert. Bu ne zaman geçer? Ne yapmam lazım? Bildiğiniz E vitamini kapsülü ile yapıldı.
Merhabalar Fatma Hanım. Dudaklara dudak dolgusu niyetine E vitamini enjekte edildiğini ilk defa duyuyorum. Her şeyden önce bunun son derece yanlış bir uygulama olduğunu söylemek istiyorum. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri yıllarca süren araştırmalar sonucunda geliştirilmiş, etkinlikleri, güvenli olup olmadıkları test edilmiş anti-aging formüllerdir. E vitamini takviyesi olarak yapılmış bir kapsülü içebilir, en fazla kırıp cildinize sürebilirsiniz. Ama cilt altına verilmek üzeri tasarlanmamış bir maddeyi dudaklara enjekte etmek son derece saçma bir şey! Bunu size her kim yaptıysa lütfen ondan uzak durun, daha da iyisi ilgili mecralara şikâyette bulunun. Size dudaklarınızdaki şişliğin ineceğini, sertliklerin geçeceğini söylemek isterdim ancak böyle bir uygulamayla daha önce hiç karşılaşmadığım için sonuçlarının ne olacağına dair de herhangi bir fikre sahip değilim.
S***
Merhaba, ben dün Teosyal dudak dolgusu yaptırdım. Yaptırdığım anda bir sorun yoktu. Ama 3-4saat sonra aşırı şişti dudağım. Bu ödem midir? Geçer mi? Dudak dolgusu bir enzimle eritilebiliyormuş, eritmek mantıklı mı?
Merhabalar Seda Hanım. Teosyal benim de kullandığım, güvenli bir dolgu maddesidir. Dudak hassas bir bölge olduğu için işlem sonrası dudaklarda şişlik ve ödem olması son derece normaldir. Yaptıralı henüz bir gün olduğunu söylüyorsunuz. Birkaç gün daha verin şişliğin inmesi için. İşlem yapıldığında dudaklarınızın gayet iyi göründüğünü, sonradan şiştiğini söylüyorsunuz. Bu da yapılan uygulamada bir sorun olmadığını gösteriyor. Eğer dudaklarınıza gereğinden daha fazla dolu maddesi enjekte edilseydi, bu eritilebilirdi. Ancak dediğim gibi işlem sonrasında dudaklarınız iyi görünüyorduysa buna gerek olmayacaktır.
G***
Merhabalar ben hyaluronidaz enjeksiyon yaptırmak istiyorum. Dudak dolgusu yaptırdım ve memnun kalmadım çok yapay duruyor beklediğimden çok fazla şişti üstünden 1 ay geçti yine de yapılabilir mi? Birde ortama ücret ne kadar cvp verirseniz sevinirim. Teşekkürler
Hyalüronik asit dolguları bu durumu tersine döndürülebilir, yani sonuçtan memnun kalmadıysanız hyaluronidaz bir çözelti durumu düzeltebilir. İşlem üzerisinden geçen zaman dolgunun oturması açısından yeterlidir, yapılmasıdında bir sacıkça yoktur.
T***
Dudak dolgunlaştırıcı hakkında bilgi almak istiyorum
Dr. Mustafa Karataş
Tuğba Hanım, Dolgu uygulamaları, yapısal olarak ince dudaklara hacim vermek ya da zamanla birlikte incelen dudakları gençlik yıllarındaki dolgunluklarını geri kazandırmak için yapılır. Doğru teknikle doğru noktalara yapılan minik bir dokunuşla daha çekici bir görünüm yaratmak mümkün oluyor. Dudaklarda hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılıyor. Bu maddenin özelliği su moleküllerini bağlayarak etki etmesidir. Etki mekanizmaları nedeniyle sadece dudaklara hacim vermekle kalmaz aynı zamanda kurumaya son derece eğilimli olan dudaklara nem de verirler. Dudak dolgusu enjeksiyonu sadece 10-15 dakika sürer. Son derece basit bir uygulamadır. İşlem öncesinde dudaklara anestezik bir krem uygulanır. Dudaklara ince iğnelerle enjekte edilen hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-12 ay kadar devam eder. İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Dudak dolgusu yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey doğallıktır. Fazla abartılı, fazla hacimli dudaklar estetik olmayan bir görünüm yaratır. Unutmayın; en iyi sonuçlar minik dokunuşlarla elde edilir.
Ç***
Dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Yaşımdan dolayı elastikiyet kaybı var dudaklarımda ve biraz da dolgun olsun istiyorum. Fiyat bilgisi alabilir miyim? Bir de üst gözkapağı estetiği ne kadar zamanda iyileşir ve fiyat alabilir miyim? Meme protezi fiyatı da almak istiyorum. Bir de benim vücudum her şeye tepki verebiliyor alerjik olarak. Dolguda ve protezde sorun yaşar mıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Çiğdem Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile dudaklarınıza hacim verilebilir, bu işlem dudaklarınızın daha gergin ve daha nemli görünmesini de sağlayacaktır. Gözkapağı estetiği benim uzmanlık alanıma girmiyor. Bunun için estetik cerraha başvurmanız gerekiyor. Ancak botoks enjeksiyonunun gözkapağını yukarı doğru kaldırmada ve lift etkisi yaratmada çok başarılı olduğunu söyleyebilirim öyle ki bugün pek çok estetik cerrah ameliyat yerine botoks enjeksiyonu ile gözkapağını kaldırmayı tercih ediyor. Tabii bu ancak hafif düşmelerde geçerli. Meme protezi de yapmıyorum. Bunun için de bir estetik cerraha başvurmanız gerekiyor. Alerjik bir bünyeniz olduğunu belirtmişsiniz, dolgu maddeleri ve botoksun alerjik reaksiyon riski olmadığını söyleyebilirim.
S***
Merhabalar, Kalıcı dudak dolgusu için fiyat alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Semra Hanım. Kalıcı dolgu uygulaması yapmıyorum, aklı başında hiçbir doktorun da bu uygulamayı yapacağını düşünmüyorum. Kalıcı dolgu istenmeyen sonuçlar doğuran, son derece ciddi komplikasyonları olan bir uygulamadır. Sakın yaptırmaya kalkmayın, yapacağını söyleyenlerden de uzaklaşın. Kliniğimde hyalüronik asit bazlı geçici dolgular kullanmaktayım. Bunların kalıcılığı 8-12 ay kadardır, eğer sonuçtan memnun kaldıysanız etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
S***
Merhaba, dudak dolgusu yaptırmak istiyorum. Bu kadar kısa bir işlem için randevu almam gerekir mi? Daha önce Avusturya’da iki defa yaptırmış, sonuçtan pek memnun kalmamıştım.
Dr. Mustafa Karataş
Hastaları mutsuz eden dudak dolgularının pek çoğu abartılı uygulamalardan kaynaklanır. Doğal ve çekici dudakların sırrı minik dokunuşlardan ev az miktarda dolgu maddesi enjekte etmekten geçer. Evet, kısa bir işlem olsa da randevu almanız gerekiyor.
H***
Selam doktor bey, ben yaptırdığım dolgunun fazlalığından pişman oldum ve şimdi eritmek ve yeniden daha az kararında bir dolgu yaptırmak istiyorum. Acaba eritme maddesinden kaç gün sonra yeniden dolgu yaptırabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Havva Hanım. Benim tavsiyem yapılan dolgunun etkisinin bir miktar geçmesini beklemeniz. Sonuçta hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 8-12 ay kadardır. Tabii ki dolgu bir anda yok olmaz, bu süreç içinde yavaş yavaş erir. Bunu önermemin nedeni, sonuçta yeniden dolgu yaptıracaksanız, şu an var olan dolgunun bir miktarının erimesi ile de istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Tabii dolgu uygulaması yüzde asimetri yarattıysa, bazı yerlerde topaklanmalar oluştuysa o başka. Ama böyle bir sorundan bahsetmemişsiniz.
D***
Merhabalar ben 21 yaşındayım ve yüzümde dudağımın orantısızlığından kaynaklı yamukluk var ve dudağımı yaptırmak istiyorum. Bu orantısızlık düzelir mi acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilan Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile sorunu tamamen çözmek mümkün olacaktır. Dolgu enjeksiyonları, yüz ve dudaklardaki asimetri problemini çözmekte bize son derece etkili ve başarılı bir tedavi olanağı sağlıyor. Bu maddelerin kalıcılığı 8-12 ay kadardır. Sonuçtan hoşnut kalırsanız, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir.
H***
Merhabalar, Yanlış uygulanan dudak dolgumu tamamen indirip tekrar yeniden daha doğal bir dolgu istiyorum. Bununla ilgili sizden geri dönüş bekliyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hazal Hanım. Hyaluronidaz adlı bir madde ile hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları ile yapılan ve hastayı mutsuz eden işlemleri geri döndürmek mümkün. Dudaklarınıza bu enjeksiyon yapıldıktan sonra, önce dudaklarınızın tamamen normal hallerine dönmelerini bekledikten sonra bu da birkaç hafta sürebilir dudağınıza tekrar dolgu yaptırabilirsiniz. Birkaç hafta beklemenizi tavsiye etmemin bir nedeni, eritme işlemi de enjeksiyonla yapıldığı için bunun da yarattığı bir miktar ödem olabilir. Bunun tamamen geçmesi gerekir ki doktorunuzun ne kadar dolgu yapılması gerektiğini görebilsin.
B***
Merhabalar. benim üst dudağım hiç yok denilecek kadar küçük. Bir çözüm bulmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Betül Hanım. Üst dudağınıza enjekte edilecek minik bir doz hyalüronik asit bazlı dolgu maddesi ile dudaklara hacim kazandırmak mümkün. Ancak işinin ehli bir uzman seçmeye özen gösterin, çünkü çok ince dudaklarda dolgunun dozunun bir parça kaçırmak ya da dolguyu yanlış noktalara enjekte etmek estetik olmayan sonuçlar doğurabilir.
D***
Merhaba Dolgu yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler kısmında yazanlar bana çok yetersiz geldi. Mesela dudaklarını yalayan, dişleriyle ısıran biri olarak bunlar yasak mıdır? Öpüşmek mesela o hiç bir yerde yazmıyor Ne kadar süre yasak?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra sadece o gün dudaklarınızı ısırmamanızı, öpüşmemenizi tavsiye edebilirim. Bunları da ekstra bir önlem alarak alıyoruz ve sadece işlem yapılan gün dikkat etmenizi öneriyoruz. Sonuçta ince iğneler de kullanılsa, dudaklarda hafif morarmalar olabilir, hem onların iyileşmesine fırsat vermek hem de dolgunun iyice oturmasını sağlamak amacıyla… Dudaklarınızı yalamanızda herhangi bir sakınca yok.