Soğuk Lipoliz

Bölgesel fazlalıklarınızdan kurtulmanızı sağlayan soğuk lipoliz tedavisi, çığır açan bir teknolojidir. Tedavinin yaratıcısı CoolSculpting ise sonradan çıkan soğuk lipoliz tedavileri arasında FDA onayına sahip sistem.

Onca diyete onca egzersize rağmen bir türlü kurtulamadığınız inatçı bölgesel fazlalıklardan kurtulmanın bir yoluda soğuk lipoliz tedavisidir. Soğuk lipoliz, çevre dokulara zarar vermeden sadece yağ hücrelerini parçalayan, hastayı sosyal hayatından uzaklaştırmadan etkili sonuçlar sunan bir tedavidir. Liposuction ameliyatına benzer sonuçlar sunan bir bu tedavinin etki mekanizmasının ardında 2005 yılında yapılan bilimsel bir keşif yatıyor.
Harvard Üniversitesinden Dr. Dieter Manstein ve Dr. R. Anderson tarafından geliştirilen CoolSculpting ilham kaynağını, buz dondurma yiyen çocukların yanaklarında oluşan gamzelerden alıyor. Bu önemli bulgudan yola çıkarak soğuğun yağ hücrelerinin ölümüne neden olan bir süreci tetiklediği sonucuna varıyor ve bu konu üzerine araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Dilimize ‘soğuk lipoliz’ olarak çevrilen cryolipolysis tedavisinin patenti Harvard Medical School Massachusetts’e aittir. 2009 yılında ise soğuğun etkisiyle bölgesel fazlalıkları eriten soğuk lipoliz teknolojisi olan CoolSculpting’i geliştiriyorlar.

Her Soğuk Lipoliz Tedavisi Aynı Değildir
CoolSculpting’in başarısının ardından farklı soğuk lipoliz cihazları da piyasaya çıksa da soğuk lipoliz tedavileri arasında güvenliği ve etkisi bilimsel çalışmalar, yayınlarla kanıtlanmış tek cihaz CoolScupting.
Soğuk lipoliz tedavisi yaptıracak olanlar kullanılan cihazın CoolSculpting olduğundan emin olmalılar. Çünkü soğuk lipoliz ssistemleri arasında FDA onayına sahip tek cihaz budur. CoolSculpting ile yapılan soğuk lipoliz tedavisi 2009 yılından beri tüm dünyada milyonlarca kişiye uygulanmıştır. Bu da tedavinin ne kadar etkili ve daha da önemlisi güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır.

Etki Mekanizması
Tedavi, cildin üst tabakasını, kas ve sinir yapısını etkilemeden, sadece cilt altındaki yağ hücrelerini hedef alarak etki eder. CoolSculpting teknolojisi ile uygulama yapılan bölgedeki yağ hücreleri -11 derecelere varan, dondurucu bir soğuğa maruz bırakılır. Sistemin kontrollü soğutma mekanizması ile tedavi edilen bölgedeki yağ hücrelerinin bütünlükleri bozulur. Düşük ısılara karşı duyarlı olan yağ hücreleri parçalanarak iki hafta kadar sonra vücudunuzdan doğal yollarla atılır.
CoolSculpting teknolojisi tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun %30-%35 kadarının yok olmasını sağlıyor. Bölgesel yağ dokusu fazla olmayan hastalarda tek bir seans yeterlidir. Yağ dokusu daha fazla hastalarda ikinci, bazen de üçüncü seansa ihtiyaç duyulur.

FDA onaylı tek soğuk lipoliz teknolojisi CoolSculpting hakkında merak ettikleriniz…

Soğuk lipoliz yüze de uygulanabilen bir tedavi mi?
Dünyadaki ilk soğuk lipoliz teknolojisi olan CoolSculpting sistemi ilk geliştirildiğinde kullanım alanları sınırlıydı. Karın, basen bölgesi, bel kenarları gibi bölgeleri tedavi edebiliyordu ama cihazın aparatı kollar, diz içleri gibi daha küçük alanlarda kullanılamıyordu. Zaman içinde vücudun hemen tüm yerlerindeki yağ fazlalıklarında kullanılabilecek aparatlar geliştirildi. CoolMini denen aparatla birlikte artık yüz de soğuk lipoliz tedavisinin uygulanabildiği yerler arasına girdi. Bugün artık yüze yaşlı bir görünüm veren, çene hattının belirginliğini bozan gıdı bölgesindeki fazlalıklara etki eden tedavilerden biride soğuk lipoliz tedavisi, teknoloji ise CoolMini’dir. Gıdı bölgesindeki yağ dokusunu yok eden CoolMini uygulaması sadece 35 dakika sürer. Tedavinin nihai sonuçları ise parçalanan yağ hücreleri vücuttan tamamen atıldığında, yani altı hafta sonra ortaya çıkıyor.

CoolSculting ve soğuk lipoliz aynı şeyler mi?
Soğuk lipoliz, bir yöntem, bir tedavi şeklidir. Bölgesel fazlalıkları dondurucu soğuğun etkisiyle kalıcı olarak yok eden tedaviye soğuk lipoliz deniyor. Soğuğun yağ hücrelerini parçaladığı keşfinden sonra CoolSculpting teknolojisi geliştirilmiştir. Sonradan farklı soğuk lipoliz cihazları çıkmış olsa da güvenli olduğu ve yağ dokusunu kalıcı olarak yok ettiği birçok bilimsel çalışmayla kanıtlanmış tek sistem CoolSculpting’tir.

CoolSculpting tedavisinin etkisini ne zaman görmeye başlarım.
İşlemden bir hafta kadar sonra uygulama yapılan bölgedeki küçülmeyi fark etmeye başlıyorsunuz. İkinci haftadan sonra da tedavinin nihai sonucu ortaya çıkıyor. Tedavi edilen bölgedeki yağ dokusunun %30-%35’i kalıcı olarak yok oluyor ve lenf sistemi ile doğal yollardan vücuttan atılıyor.

Soğuk lipoliz tedavisi için en uygun adaylar kimler?
Soğuk lipoliz bir zayıflama değil vücut biçimlendirme tedavisidir. Sadece bölgesel fazlalıklara yönelik bir tedavi olduğu için de bir zayıflama yöntemi olarak görülmemeli. Yani bu tedavi için en uygun adaylar ideal kilosuna yakın olan, ancak bölgesel fazlalıklarından şikâyetçi olan kişilerdir. Soğuk lipoliz yöntemi, vücut kitle indeksi normal veya normalin biraz üstünde ya da en fazla on kiloya kadar fazlası olan kişiler için uygun bir tedavidir. Birkaç kilo fazlası olan ya da normal kilosunda olan ama sırt, karın, basen, diz içleri, bel kenarları, kollar ya da bacak içleri gibi diyet ve sporla giderilemeyen inatçı yağlardan şikâyetçi olan, daha biçimli bir siluete kavuşmak isteyen herkes bu tedaviden faydalanabilir.

Neden CoolSculpting sistemini tercih etmeliyim?
Çünkü soğuk lipoliz tedavileri arasında üzerine bilimsel araştırmalar yapılmış, FDA tarafından güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmış soğuk lipoliz sistemi CoolSculpting’tir.

CoolSculpting nasıl bir işlem, acı eşiği düşük olanlar da yaptırabilir mi?
Son derece konforlu bir işlemdir. Ancak cilt soğuğa alışıncaya kadar ilk üç-dört dakika bir sızı hissi olması normaldir. Tedavi sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif bir kızarıklık ve ödem olabilir. Bunlar da en erken birkaç saat, en fazla bir gün içinde tamamen yok olur.

İşlem sonrasında dikkat etmem gereken herhangi bir şey var mı? Sosyal hayatıma ne zaman dönebilirim?
Eğer işlemden sonra kilo almamaya dikkat ederseniz tedavinin etkileri kalıcı olacaktır. CoolSculpting tedavisinden hemen sonra sosyal yaşamınıza, çalışıyorsanız işinize geri dönebilirsiniz.

Hemen Doktorunuza Sorun

5 Sıkça Sorulan Sorular
N***
Soğuk lipoliz hakkında bilgi alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nazlı Hanım. Piyasada pek çok soğuk lipoliz tedavisi var ancak bu tedaviyi ilk geliştiren ve FDA onayı olan CoolSculpting sistemini öneriyorum. Yağ hücrelerini parçalamak için yağ dokusunu dondurucu soğuğa maruz bırakarak etki eden bu teknolojinin taklitleri maalesef etkili sonuçlar sağlamıyor. Tedavi sırasında cilt yüzeyi özel bir pedle korunarak yağ dokusunun ısısı -8 derecelere kadar düşürülüyor. Böylece yağ hücrelerini parçalayan bir süreç tetiklenmiş oluyor. Parçalanan yağ hücreleri bir süre sonra doğal metabolik yollarla atılıyor. Bazı hastalarda bir seans yeterli olurken bölgesel yağ dokusu daha fazla olanlarda ikinci bir seansa ihtiyaç duyuluyor. Tek seansta tedavi edilen bölgedeki yağ dokusunun % 20 -%25 kadarını kalıcı olarak yok eden sistem farklı başlıkları sayesinde gıdı ve çene bölgesi, kalçalar, karın ve bel çevresi, sutyen hattından taşan fazlalıklar, basen ve üst kollardaki inatçı yağ dokusuna uygulanabiliyor. Tüm dünyada binlerce klinikte uygulanan, milyonlarca kişi tarafından tercih edilen CoolSculpting’in etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmış, tedavi üzerine onlarca bilimsel makale yayımlanmıştır. Ancak şunu da belirtmekte fayda var; CoolSculpting kilo verme değil, bölgesel incelme, vücut biçimlendirme tedavisidir.
İ***
Ben soğuk lipolizin yapım aşaması vb konularda ve fiyat konusunda bilgi almak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İrem Hanım. CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi hakkında detaylı bilgi internet sitemizde (www.drmustafakaratas.com) yer almaktadır. Fiyat uygulama yapılacak bölgeye göre belirlenir, hangi bölgenin tedavi edilmesini istediğinizi belirtmemişsiniz. Kliniğimizi ararsanız ve tedaviyi hangi bölge için istediğinizi belirtirseniz size fiyat bilgisi verebilirler.
E***
Soğuk Lipoliz uygulaması ne şekilde yapılıyor? Nasıl etki ediyor?
Dr. Mustafa Karataş
Zeltiq soğuk lipoliz uygulaması esnasında herhangi bir anestezi ve cerrahi işlem uygulanmıyor. Uygulama öncesi istenilen bölgeye bir ped koyularak donma hissi yaratılır ve ardından bu pedin üzerinden cihazın aplikatörü vakumla cilde nüfuz sağlanır. Bölgeye göre ortalama bir saat sürer seans anında hafif bir donma hissi dışında da hiçbir acı hissedilmiyor. Uygulama sonunda bölgede meydana gelen morluk, uyuşukluk, kızarıklık, gerginlik ve temasa karşı hassasiyetse birkaç gün içinde yok oluyor. Tek seans süren tedavi daha çok, ideal kiloya sahip fakat belli bölgelerinde sırt, karın, basen, bacakların üst, iç yüzeylerine, kol altlarına uygulanma istenmeyen yağ birikimi bulunan kişilerde etkili sonuç veriyor.
F***
Merhabalar ben bir hafta önce soğuk lipoliz yaptırdım fakat bu gün hamile olduğumu öğrendim bebeğime bir zararı olmuş mudur? :( cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fadime Hanım. Hamilelere bu tür tedaviler yaptırmasını önermiyoruz ancak bunun en önemli nedeni böyle sistemlerin hamilelerde denenmesinin mümkün olmamasıdır. Tabii önlem almak adına güvenliği kanıtlanmamış her tür işlemden kaçınıyoruz. İşlemin herhangi bir zarar verdiğini düşünmüyorum. Tabii en doğrusu hamileliğinizi takip edecek doktorunuza da yaptırdığınız bu işlemden bahsetmeniz, onu bu konuda bildirmenizdir.
A***
Hocam merhabalar. 2 gebelik üst üste geçirmekten kaynaklı karnımda gevşeme, kırışma ve sarkma oldu. Bu sebepten ötürü Thermage yaptırdım. Ancak aynı bölgedeki yağlanmadan da rahatsızım. CoolSculpting Soğuk Lipoliz yaptırabilir miyim? Thermage yaptıralı bir hafta oluyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Thermage, cildin derin katmanlarına kadar etki ederek kolajen ve elastin üretimini tetikleyen bir teknolojidir. Uzmanlık alanı cildin elastikiyetini artırmak, daha sıkı ve kaliteli bir cilt yaratmak üzerinedir. CoolSculpting ise yağ dokusuna etki eder ve yağ hücrelerini eksi 8, eksi 10 derecelere maruz bırakarak parçalanmalarına neden olur. CoolSculpting teknolojisinin cilt üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı için Thermage tedavisinden sonra yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.