Cilt Bakımı

cilt bakımı istanbul

Daha genç ve daha pürüzsüz bir cilt için fark yaratan, etkili bir cilt bakım rutini geliştirin, cildinizde fark yaratacak anti-aging tedavilerden destek alın.

Yaşlanmanın doğal sürecine, güneş ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörleri, kötü beslenmek, sigara içmek gibi yanlış yaşam seçimlerini ekleyin… İşte tüm bu etkenlerin bir araya gelmesinin cilt üstündeki etkileri tam anlamıyla yıkıcıdır. Her geçen gün cildinize zarar verir, kolajen ve elastin lifleri parçalanır, hyalüronik asit miktarı azalır. Sonuç, çizgiler ve kırışıklıklar, kahverengi lekeler, daha kuru, donuk ve cansız bir cilttir. Zaman içinde cilt sıkılığını kaybetmeye ve yerçekiminin etkisine yenik düşmeye başlar. Neyse ki, cilt bakımı ile yüzünüze gençliğin ışıltısını yeniden kazandırmak mümkün.

Yapılan klinik çalışmalar, iyi bir cilde sahip olmanın en önemli sırrının, onu yaşlanma sürecinin etkilerinden, çevresel faktörlerin yarattığı hasara karşı korumak olduğunu gösteriyor. Yani, çizgiler, elastikiyet kaybı gibi problemleri önlemek, onları düzeltmeye çalışmaktan hem daha kolay hem de çok daha etkili bir anti-aging strateji. Cilt bakım rutininizi yeni nesil lazer teknolojileriyle, mezolift ya da peeling tedavileri ile destekleyerek uzun yıllar boyunca pürüzsüz, parlak bir cildin keyfini sürebilirsiniz.

Cilt Bakımı Neden Yapılmalı?
Cilt bakımı denince akla sadece sorunlu ciltler gelir. Hâlbuki herkes cilt bakımı yapmalı, hatta cilt bakımına 20'li yaşlardan itibaren başlanmalıdır. Böylece cildin gençliğini uzun süre korumak, yaşlanma belirtilerini önlemek mümkün olacaktır. Düzenli bir cilt bakım rutini, leke, matlık, kırışıklık, sarkma gibi problemleri minimuma indirmek anlamına gelir. Unutmayın, güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkileri, çevre kirliliği ve doğal yaşlanma sürecine karşı en iyi savunma hattınız etkin bir cilt bakım rutini geliştirmektir.

Cilt Tipleri
Normal cilt olarak tabir ettiğimiz cilt, nemli, pürüzsüz bir dokuya; şeffaf, lekesiz, gözenekleri kapalı bir görünüme sahiptir. Doğal güzelliğini hafif bir bakımla korur. Karma ciltte alın, burun ve çene bölgesi yağlıdır. Yüzde T şeklinde bir yağlanma, parlama görülür. Yağlanmanın daha fazla olduğu yerlerde yağ butonları, siyah noktalar oluşabilir, yine bu bölgelerde gözeneklerin görünümü daha belirgindir. Kuru cilt olarak nitelendirilen cilt tipinde ise gözenekler kapalıdır, ancak yağ salgılanması normalin altında olduğu için görünümü donuk ve mattır, kuruluğa bağlı pullanmalar görülür. Ciltte rahatsız edici bir gerginlik hissi vardır ve diğer cilt tiplerine kıyasla daha çabuk kırışır. Yağlı cilde sahip olanların en önemli şikâyeti ciltlerinin hep parlak, yağlı görünmesi, gözeneklerin fazla belirgin olmasıdır. Sivilce, akne ve siyah noktalara da eğilimlidirler. Yağlı cilde sahip olanlar akne problemini önlemek için cilt temizliğine büyük önem vermeli, yağlı ciltler için tasarlanmış cilt temizleyiciler kullanmalıdır.

Sağlıklı Bir Cilt İçin
Öncelikle güneşten uzak durmalısınız. Eğer D vitamini eksikliğinden endişe ediyorsanız, yüzünüzü, boyun ve dekoltenizi koruyarak, 10-15 dakika güneşlenmeniz yeterli. UV ışınlarının cilt yaşlanmasının en önemli nedeni olduğu unutulmamalı. Kolajen ve elastin liflerine zarar vererek cildin elastikiyetini kaybetmesine, gevşeyip yıpranmasına neden olan güneş ışınları aynı zamanda kahverengi lekelerin, ciltteki ton farklılıklarının da başlıca nedenidir. Cildinizi yaşlanmanın etkilerinden korumak adına alınabilecek bir diğer önlem de şeker ve tüm işlenmiş gıdalardan uzak durmaktır. İster işlenmiş, ister doğal olsun şekerin her türlüsü vücutta tahribata neden olur, cildin elastikiyetini kaybetmesini, çizgi ve kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır. Kısacası, eğer vaktinden önce yaşlanmak istemiyorsanız şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Doğru bir beslenme modeli -vitamin, mineral, protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet cildin gençliğini, tazeliğini korumanın en önemli yoludur. Cildin gençliğini korumada etkili olan bir faktör daha var: Uyku. Düzenli bir uyku rutini geliştirin ve uykunuzu aldığınızdan emin olun. Çünkü cildiniz siz uyurken kendini onarır. Bazen cildinizi güzelleştirmek, tazelemek için tek ihtiyacınız olan şey uykudur. İçinde peptid, retinoid ve büyüme faktörleri gibi canlandırıcı bileşenler olan kremler, serumlarla cildi tedavi etmek için en uygun zaman gece yatmadan öncedir. Böylece anti-aging maddelerin gücünü, uykunun onarıcı etkisiyle birleştirmiş olursunuz.

Cilt Bakımı Tedavileri

Peeling ve Mezolift uygulamaları; Kimyasal peeling tedavileri cildin üst tabakasını nazikçe soyarak, cildin tazelenmesini sağlar, cilde daha parlak, daha canlı bir görünüm verir, gözeneklerin küçülmesini, ince çizgilerin ve kırışıklıkların ve pigmentasyon lekelerinin hafiflemesini sağlar. Gençlik yıllarında cildin kendini yenileme süreci daha etkin bir şekilde çalışır. Ancak yıllarla birlikte bu döngü yavaşlar cilt yüzeyinde ölü deri hücreleri birikmeye başlar. Donuk, mat bir görünüm alan cilde gençliğin ışıtışını vermekte en etkili işlemlerden biri olan peeling tedavileri aynı zamanda akne ve sivilce problemini kontrol altına almakta da başarılıdır. Hafif kimyasal peeling tedavilerin hemen sonrasında sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Ancak daha derin peeling tedavileri sizi bir süre sosyal hayatınızdan uzaklaştıracak işlemlerdir. İyileşme süreçleri uzun sürse de çizgi ve kırışıklıkların görünümünü hafifletmekte yüzeysel peeling tedavilerine kıyasla daha etkilidirler. Anti-aging dünyasında uzun zamandır uygulanan mezolift, vitamin, mineral ve amino-asitlerin mikro enjeksiyon yöntemiyle cilde verilmesidir. Tedavinin en önemli artılarından biri formülün hastanın ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmesidir. Mesela sorun nemsizlikse formül, su tutma özelliği olan hyalüronik asitle zenginleştirilerek cilde yoğun nem desteği verilebilir. Mezolift, sağlıklı, taze ve parlak bir cilt yaratmada etkili tedavilerden biridir. Peeling ve mezolift işlemleriyle kombine bir tedavi protokolü oluşturarak, ciltte gözle görünür bir lifting etkisi yaratmak, cildi yer çekimine karşı daha dirençli bir hale getirmek mümkündür.

Cilt Bakım Tedavisi

Teknolojileri tedaviler; Lazer teknolojileri anti-aging endüstrisinin bize sunduğu en etkili tedavilerdir. Elastikiyet kaybından leke problemine, çizgi ve kırışıklıklara kadar farklı cilt problemleri için geliştirilmiş birçok farklı teknoloji mevcut. En harikası da bu teknolojiler o kadar gelişti ki, iyileşme sürecine gerek duyulmuyor. Yani, işlemden hemen sosyal hayatınıza geri dönebiliyorsunuz. Bu teknolojilerin temel prensibi cilt altındaki kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek, kök hücreleri aktif hale getirmek ve daha genç, sağlıklı bir cilt dokusu yaratmaktır. Unutmayın cilt canlandırmaya yönelik tüm lazer sistemleri cildinizin sadece bugününe değil geleceğine de yapılan önemli bir yatırımdır.

Cilt Bakımı Tedavi Sistemleri 

  

Hemen Doktorunuza Sorun

Doktorun Son Cevapladığı Sorular

OKUMAYA DEVAM EDİN

55 Sıkça Sorulan Sorular
R***
Yüzümde küçüklükten kalma izlerim var bunlar lazerle yüzde kaç etkili olur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Lazer tedavilerinde izlerin ne kadar iyileşeceğine dair bir yüzde vermek çok zor. Bu tamamen yara izine, kişinin cilt yapısına bağlıdır. Ancak BBL Hero, Icon lazer, Red Touch, Revlite gibi yeni nesil teknolojilerin yara izlerinin belirginliğini önemli ölçüde azalttığını söyleyebilirim.
H***
Oksijen bakımı yüzü soyarak mı tedavi eder lekeleri yok eder mi?
Merhabalar Hanife Hanım. Oksijen bakımı ciltte soyulma yapmaz. Cilde canlı bir görünüm vermek için uygulanan bu bakımın lekeler üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
H***
Ameliyatsız, estetiksiz, çok kalıcı olarak lazer tedavisiyle ciltteki kırışık, leke, sivilce gibi sorunlar yok olabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Habibe hanım. Zaten leke, kırışık ve sivilce gibi sorunlar estetik ameliyatla geçmez. Cerrahi müdahaleler cildi germede, sarkmış deriyi toparlamada etkilidir. Doğru lazer sistemleriyle bu problemlerde etkili sonuçlar almak tabii ki mümkün, ancak hiçbir tedavinin etkisi çok kalıcı olamaz, belli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Sonuçta yaşlanma süreci hep devam ediyor.
A***
Merhabalar. Yüzümde kronik kızarıklık var. Cildim çok ince ve hassas. Geçirmek için ne yapmam lazım.
Merhabalar Ali Bey. Öncelikle yüzünüzü yıkarken sert temizleyiciler, sabun kullanmayın. Bunlar cildi tahriş ederek, hassas bir cildin daha hassas bir hale gelmesine neden olur. Eczanelerde satılan ve hassas ciltler için geliştirilmiş cilt temizleme ürünlerini tercih edin. Eğer yüzünüzdeki kızarıklık kılcal damarların cilt yüzeyine yakın olmasından kaynaklanıyorsa BBL Hero teknolojisinden faydalanabilirsiniz. Bu sistem cilt yüzeyinden görünen kılcal damarları yok etmek, kılcal damarlar yüzünden meydana gelen kızarıklığı gidermede önemli faydalar sağlar.
A***
Merhabalar Ben cilt bakımı fiyatını öğrenmek istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aysemin Hanım. Kliniğimizde güzellik merkezlerinde yapılan standart cilt bakımı yapılmamaktadır. PhFormula, Hydrafacial gibi farklı cilt sorunları için geliştirilmiş farklı cilt bakım sistemlerini kullanıyoruz. Hangi tedaviyi istediğinizi belirtirseniz fiyat konusunda sizi bilgilendirebiliriz.
D***
Hocam merhabalar, nasılsınız? Kısa bir sorum olacaktı. Dolap kapağını açarken burnumun üzerine değdi ve orada yara oluştu, şimdi de iz kaldı. Ne tür bir krem veya ilaç önerebilirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Eczanelerde satılan ve yara izlerinin daha iyi, daha az iz bırakarak iyileşmesini sağlayan bazı özel kremler var. Ancak bu ürünler sadece yara kısa süre oluştuysa işe yarar. Mesela yara oluştuktan dört – beş ay sonra kullanırsanız pek faydasını göremezsiniz.
A***
Tırnak izi oluşalı bir gün oldu. Nasıl geçer iz kalmadan yüzümde?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşenur Hanım. Eczanelerde satılan ve yara izlerinin daha iyi bir şekilde, minimum iz bırakarak iyileşmesini sağlayan kremlerden faydalanabilirsiniz.
S***
İki seans altın iğne 1 seans BBL lazer yaptırdım güneş lekelerim için… Önerdiğiniz bir güneş kremi var mı yüz için?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Safiye Hanım. Eczanelerde satılan dermakozmetik markaları öneriyorum. Bu kremlerle ilgili en önemli sorun etkin bir şekilde kullanılmamasıdır. Pek çok kişi evden çıkmadan güneş kremini sürüp bütün gün koruma sağlayacağını düşünür ancak bu ürünlerin koruyuculuğu sadece üç saat kadardır. Özellikle dışarıda vakit geçireceğiniz günlerde kremi birkaç saatte bir tazelemeye özen göstermeniz gerekiyor. Diğer bir husus da şu; bu kremleri sokağa çıkmadan yarım saat sürmeniz gerekiyor. Çünkü koruyucu etkileri ancak sürüldükten yarım saat kadar sonra ortaya çıkıyor.
N***
Merhabalar. Bundan 3 hafta önce iyi bir dermatoloğa Dermapen yaptırdım. Yüzümü güneşten çok iyi korudum hatta 1 hafta hiç dışarı çıkmadım ama işlemin yoğun yapıldığı bölgelerde hala kızarıklık mevcut. Dermapeni yapan doktor geçer zamanla dedi. Korkuyorum acaba bu kızarıklıklar kalıcı olur mu? Yoksa Dermapen sonrası böyle bir şey normal mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nurdan Hanım. Cildiniz güneşten korumaya optimum özen gösterin, aksi halde bu kızarıklıklar cilt lekelerine dönüşebilir. Cildi hassaslaştıran tedaviler lekelere zemin hazırlar. Özellikle de güneşin çok kızgın olduğu yaz aylarında.
S***
18 yaşındayım sivilce kremi kullanıyorum. Sabah uyurken yüzüm güneşe maruz kalmış. İlk kızarıklığı fark etmedim sonra duş aldıktan sonra yüzümün kızarıklığını fark ettim güneş kremi sürdüm ve hafif makyaj yapıp evden çıktım. Ama kızarıklık belli oluyor. Ne yapmalıyım ve bir kalıcılık söz konusu olur mu? Bir tık korkuyorum çünkü.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sıla Hanım. Sivilce kremleri cildin hassaslaşmasına, güneş yanığından çok daha olumsuz etkilenmesine neden olur. Şu an cildinizi güneşten korumaktan ve iyileşmesi için zaman tanımaktan başka yapabileceğiniz herhangi bir şey yok. Kızarıklık geçecektir ama sivilce kremi kullanırken güneşe maruz kalmak ciltte lekelenmelere neden olabilir. Böyle bir sorun yaşayıp yaşamayacağınızı önceden kestirmek mümkün değil.
A***
Hocam merhaba 8 ay zoretanin kullandım 1 aydır da ilaç kullanmıyorum spor yapabilir miyim? Bir de cilt bakımı nasıl olmalı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ali Bey. Spor yapmanızda herhangi bir sakınca yok. Cildin aşırı derece hassaslaşmasına neden olan bu tür tedaviler sonrasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey cildinizi güneşten korumak olmalı. Yüksek SPF faktörlü bir güneş kremi kullanın ve açık havada zaman geçireceğiniz günlerde, güneş koruyucunuzu birkaç saatte bir tazelemeye özen gösterin.
G***
Ayrıca ameliyat dikiş izlerinin hafifletilmesi için bir yöntem var mıdır? İlginize teşekkürler.
Merhabalar Gizem Hanım. BBL Hero, Icon Lazer, Fractora gibi yeni nesil sistemler yara izlerini hafifletmekte başarılı sonuçlar sağlıyor. Bunlardan faydalanabilirsiniz. Bu teknolojilerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır (www.drmustafakaratas.com.tr).
Ş***
Merhaba doktor bey. Benim roza hastalığım var. 19 aylık da bebeğim var emziriyorum. Çocuktan önce SVR marka kozmetik ürünleri kullanıyordum doktor önerisi ile ama hamile kalınca kullanmayı bırakmıştım. Şimdi roza yine arttı çok rahatsız oluyorum. Bu kozmetik ürünlerini kullansam çocuğum için sıkıntı olur mu süte geçer mi?
Merhabalar Şirin Hanım. Eğer doktorunuz hamileliğinizde bu ürünleri kullanmanızı tavsiye etmediyse emzirirken de kullanmayın.
C***
İyi günler ben Arko Classic kremini gözaltıma sürüyorum. Yüzüm çok kuru. Bu krem de çok yağlı iyi gelir diye sürüyorum. 24 yaşındayım sizce zararı var mı?
Bir kremin çok yağlı olması kuru cildi nemlendirdiği anlamına gelmez. Özellikle göz çevresi için sadece bu bölge için geliştirilmiş bir krem kullanın.
N***
Merhaba hocam emzirme döneminde sivilce lekeleri ve izler için uyguladığınız herhangi bir tedavi yöntemi var mı?
Merhabalar Nergiz Hanım. Icon lazer, BBL Hero, Icon lazer, Revlite gibi sistemlerden faydalanabilirsiniz. Hepsi de emzirme döneminde güvenle uygulanan teknolojilerdir.
S***
Merhaba, yüzümde cilt problemleri var. Kuru cilt, erken yaşlanma, lekelenme gibi. Ağustos başı kısıtlı bir süre ile İstanbul'da olacağım. Herkesin olduğu gibi zamanımın çok değerli olduğundan sizden mümkünse uygulamalarınızın fiyatlarını rica ediyorum (kişiye özel olduklarını farkındayım), kendi bütçeme uygun olursa sonrasında randevu talep edeceğim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sema Hanım. Bir değil birkaç sorundan bahsediyorsunuz ve bu sorunların her biri için farklı pek çok tedavi seçeneği mevcut. Mesela erken yaşlanma için onlarca işlem, onlarca kombinasyon tedavi protokolü mevcut. Bunların hangisi olması gerektiği, sizde en etkili sonucu hangi tedavi ya da tedavilerin vereceği ise ancak muayene sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir. Belli bir tedavinin ya da işlemin fiyatını öğrenmek isteseniz tabii ki mümkün, ama takdir edersiniz ki onlarca işlemin fiyat bilgisini yazmak mümkün olamaz.
S***
Merhaba. Yaklaşık 2 veya 2 buçuk aydır egzama sorunu yaşıyorum. Ilk başta normal allerji diye düşünmüştüm küçük sulu kabarcıklar vardi ve aşırı derecede kasiniyordu. Ilk 1 buçuk ayında gittiğim doktor deterjan allerjisi olduğunu söyledi. Çok fazla iğne, hap, krem tedavisi gördüm ama bir işe yaramadı. Son başvurduğum doktorda egzamadan kaynaklı olduğunu söyledi yine benzer bir tedavi gördüm düzeldi. Ama şimdi de sulu olmayan çok minik kabarıklıklar başladı. Kaşınıyor ama kuruluktan vücuduma dokunamıyorum bile, vücudum aşırı derecede kuru normal kuruluktaki ciltleri iki gün boyunca nemli tutan krem bile bir işe yaramadı. Artık hastaneye gitmekten de bıktım. Ne yapmalıyım, ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sultan Hanım bu tür sorunlarda güvendiğiniz bir dermatolog doktor bulmanız ve kendisinin önerdiği tedavi protokolüne uymanız gerekiyor. Bazen bu tedaviler uzun süreli olabilir, egzama yeniden tetiklenebilir durumunuza göre tedavinizde değişiklikler yapılabilir, ancak tüm bu süreç doktorunuz tarafından takip edilmeli.
S***
Merhaba. Rozacea, acne-rozacea ve akneye bağlı scar(hafif) şikâyeti olanlar için BBL Forever Young mı yoksa Scarlet X mi daha etkilidir? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Her iki tedavi de olabilir, hastanın hangi teknolojiden optimum sonuç alacağı ancak muayene sonrasında netleşebilir. Ancak eğer rozacea problemi olan kişilere bu tür tedavilerin önerilmediğini belirtmekte fayda var. Bu işlemler söz konusu cilt problemini tetikleyebilir, daha da kötüleşmesine neden olabilir.
Z***
Karma cilt tipine göre bakım nasıl olmalı? Karma cilt tipine sahibim burun ve çevresi çok yağlı yanaklar ve göz çevresi çok kuru her bakımı yüzüme uygulayamıyorum ne önerirsiniz?
Merhabalar. Karma ciltlerde sebum üretimini dengeleyici dermokozmetik ürünler kullanılabilir. Sizin cilt tipiniz, yani yağlanmanın T bölgesinde görüldüğü, diğer yerlerin kuru olduğu cilt tipi son derece sık görülür. Dediğim gibi eczanelerde satılan yağlanmayı dengeleyici ürünler kullanabilirsiniz. Göz çevrenize de düzenli olarak yoğun nemlendirme özelliği olan bir ürün kullananın. Göz çevrenize yapılacak mezoterapi tedavisinin de büyük faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Mezoterapi formülünün içinde bulunan nemlendirme özelliği olan içerikler sayesinde göz çevrenizin nem tutma özelliğini artırmak mümkün. Yaz aylarında düzenli olarak güneş gözlüğü kullanmaya çalışın. Çünkü zararlı güneş ışınları göz çevrenizdeki derinin daha da kurumasına ve çizgilenmesine neden olur.
E***
Merhaba ben daha 18 yaşındayım. Yüzüm çok yağlı olmasına rağmen ellerim ve kollarım aşırı kuru. Özellikle ellerim aşırı çatlıyor ve kanamaya başlıyor. Canım yandığı için çoğu kremi süremiyorum. Ayrıca ellerimde çatlaklar olan yerlerde kararmalar oldu. Her şeyi denedim ama sonuç alamadım sizce ne yapmalıyım?
Mutlaka bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. Ellerinizde kanamaya neden olacak derecede bir kuruluk olduğunu belirtmişsiniz. Bunun nedeni bir dermatolog tarafından tespit edilmeli, ardından da tedaviniz belirlenmeli.
H***
Merhabalar; 46 yaşındayım. Düzenli botoks yaptırdığım için fazla derin kırışığım yok, ancak bir süredir cildimin kalitesinin çok bozulduğunu fark ediyorum. Büyüteçli bir aynayla baktığımda tüm cildimde incecik çizgiler varmış gibi görünüyor. Kaliteli yüz kremleri kullanıyorum ama pek faydalarını göremedim. Bana ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hande Hanım; Yaşla birlikte cildin kendini yenileme döngüsü de yavaşlar. Bu da cilt üstünde ölü derilerin birikmesine ve cildin donuk, cansız görünmesine, ince çizgiler oluşmasına neden olur. Anti-aging kliniklerde uygulanan peeling tedavileri cildin kendini yenileme sürecini hızlandırır, cilt yüzeyinde biriken ölü derileri uzaklaştırır ve tek bir seanstan sonra bile cilt daha taze, daha canlı görünür. Peeling tedavisini üç hafta aralıklarla uygulanacak mezolif işlemiyle kombine etmek optimum sonuçlar almayı mümkün kılacaktır. Mezolift tedavisinde cilde yoğun nem tutan maddeler, vitamin, mineral ve amino-asitlerden oluşan bir kokteyle mikro enjeksiyon yöntemiyle verilir.
A***
Merhabalar; 29 yaşındayım. Sivilcelenmeye eğilimli bir cildim var. Cildimi yağlandırır diye krem sürmeye bile korkuyorum. Cilt bakımı için bana ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayten Hanım; Sivilcelere karşı ilk savaş alanınız, içinde salisilik asit bulunan temizleyiciler ve sadece o bölgeye sürülen tedavi edici ürünler olmalı. Salisilik asit, hücre yenilenmesini hızlandırdığı için gözenekleri tıkayarak sivilce oluşmasını önler. Eğer bu, akne sorununuzu çözmekte yetersiz kalıyorsa, sadece sivilce üzerine sürülen ve içinde bakterileri öldüren, benzoyl peroxide bulunan bir ürün kullanabilirsiniz Kliniklerde yapılan profesyonel bakımlarda sorunu kontrol altına almaya yardımcı olacaktır. Benim tercih ettiğim bakımlardan biri olan PHFormula tedavisinden hastalarım hayli olumlu sonuçlar alıyorlar. Bu bakım farklı cilt sorunlarına yönelik olarak tasarlanmış formüllerden oluşuyor. Sivilceye yatkın ciltler için geliştirilmiş PHFormula bakımında sebum düzenleyiciler, antioksidanlar ve cilt yenileyici maddeler bulunuyor. Formüldeki aktif içeriklerden bazıları ciltteki bakterileri azaltmakta da etkilidir. Klinikte 15 gün arayla uygulanacak bakım evde kullanmanız için verilen kitle desteklenir.
D***
Yaza özel cilt bakımı uygulamak isterim, yalnız cildimi beyazlaştırmayacak bir tedaviniz var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Duygu Hanım. HydraFacial yaz için en çok tavsiye ettiğimiz cilt bakım sistemidir. Ancak bakım öncesinde cilt ölü hücrelerden arındırıldığı için cilt renginde bir miktar açılma olması normaldir. Eğer cildinizdeki bronzluğu korumak istiyorsanız o zaman Volite tedavisini önerebilirim. Volite mikro-enjeksiyon yöntemiyle cilt altına özel olarak formüle edilmiş hyalüronik asit verilmesidir. Tedavi cilde derinlemesine ve yoğun nem vermekte çok başarılıdır. İşlemin kalıcılığı ortalama 9 ay kadardır.
C***
Merhaba hocam ben karma cilt tipine sahibim burun ve çevresi çok yağlı ama diğer yerler kuru bu nedenle yüzüme her ürünü süremiyorum. Bir bakım önerir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ceren Hanım. HydraFacial cilt bakım sisteminden fayda sağlayabilirsiniz. Bu tedavinin en önemli özelliği hastanın cildine göre tasarlanabilmesi ve yağlı ciltlerde sebum üretimini dengeleyen içeriklerin kullanılabilmesidir. HydraFacial tedavisi ile ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
E***
Yüzüme ağda yaptım. Fazlasıyla tahriş oldu. Akneli yaralar çıktı. Hangi tedaviyi görmem gerekiyor. Tedavi sonrası yüzüm düzelir mi eski halini alır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Hemen bir dermatoloğa başvurun ve onun gözetiminde bir tedaviye başlayın. Bu tür sorunlar tamamen bir dermatolog tarafından ele alınmalıdır.
S***
Somon DNA uygulama sonrası uygulanan yerde ağrı, şişlik, sertlik ve kızarıklık geçici mi? Ne kullanmalıyım anti-enflamatuvar ya da steroid önerir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Simge Hanım. Normalde somon DNA’sı uygulamasından sonra bu tür etkiler görülmez. Ancak bunların geçici olduğunu düşünüyorum. Ne kullanmanız gerektiğini doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.
H***
Burnumda doğuştan kızarıklık var kozmetik ilaç fayda etmedi ne tavsiye edersiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Bir dermatoloğa danışmanız gerekiyor. Eğer bir tedavi yapılacaksa da mutlaka dermatolog tarafından yapılmalı.
M***
Merhaba doktor bey, alnımda küçük bir yerde vitiligo var yıllardır geçmiyor. Yavaş yavaş çilleniyor ama kapanmıyor. Kamuflaj makyaj yapıyor musunuz? Kars tan geleceğim bu sebeple tek seans olabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Mehtap Hanım. Kliniğimizde kamuflaj makyaj uygulamaması yapılmamaktadır.
E***
Yüzümde küçük pütürcükler var. Peelingden sonra sallicylic tonik kullansam geçer mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra Hanım. Salisilik tonik cilt yüzeyindeki ölü derilerin atılmasını sağlayarak cildinizin daha pürüzsüz bir dokuya sahip olmasını sağlayabilir. Ancak bu tür ürünleri sonbahar ve kış mevsiminde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü cildin hassasiyetini artırarak lekelenmeye neden olabilirler.
S***
Merhaba doktor bey. Benim cildim aşırı hassas, kızarık ve nemsiz. Kışın daha fazla oluyor bu durum. Ancak bu sene daha da artış oldu. Lekelerim de çok arttı. Özellikle göz alt bölgemde. Tenim beyaz. Cildimi çok soymayacak daha da hassaslaştırmayacak şekilde hangi peeling tedavisini öneriyorsunuz? Karbon peeling Q switch lazer yaptırmayı düşündüm. Kimyasal peeling daha etkili diye duydum. Ama o da cildimi soyup daha fazla hassaslaştırır diye çekiniyorum. Kimyasal peelingin farklı başlık ve yöntemleri mi var? Sizce hangisi daha uygundur?
Merhabalar Selda Hanım. Öncelikle normal peeling tedavilerinden, karbon peeling Q Switch lazer gibi eski nesil agresif sistemlerden uzak durun. Bunlar sorunun daha da ciddileşmesine, hatta ciltte ciddi lekelenmelere neden olabilir. Ayrıca neden cildi soyan bir tedavide ısrar ettiğinizi anlamadım. Mesela HyraFacial gibi cildin nem seviyesini artıran, cildin üst tabakasındaki nemi korumaya yardımcı olan bir cilt bakım sisteminden faydalanmanız daha doğru olacaktır. Eğer doğru bir peeling tedavisi arıyorsanız, doğru seçim PhFormula olacaktır. Bu yeni nesil peeling sisteminin özelliği en hassas ciltlerde bile güvenle uygulanabilmesi. Gündelik cilt bakım rutininiz için de birkaç öneri vermek istiyorum. Cildinizi temizlerken kesinlikle sert temizleme ürünleri kullanmayın. Böyle temizleyiciler cildi daha da kurutur, kızarıklıkların artmasına neden olur. Cildi tahriş etmeden temizleyen krem temizleyicileri tercih edin. Cilt bakımı için çok farklı ürünler kullanmamaya da özen gösterin. Bu ürünlerin içindeki bazı maddeler cildinizin daha da hassaslaşmasına neden olabilir. Güzellik rutininizi mümkün olduğunca basitleştirin ve eczanelerde satılan hafif nemlendiricileri tercih edin.
M***
Merhaba doktor bey. Benim PKO (Polikistik Over Sendromu) sebebiyle cilt altında yoğun komedonlarım ve bunların izleri var nasıl kurtulabilirim. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Merve Hanım. Önce bir dermatoloğa başvurarak komedon tedavisi yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Komedonlarınız temizlendikten sonra, izlerin görünümünü Icon lazer gibi bir sistemle hafifletmek mümkün olacaktır.
B***
Doktor bey benim erkek arkadaşımın yüzünde büyük büyük siyah noktalar vardı, Ve onların sıkılmasıyla da yüzünde delikler oluştu sayılı da olsa bir doktora gitmesini söyledim. Gitti de ama doktor ona cilt temizleme maskesi vermiş ilk etapta sizin görüşünüz nedir acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar cilt temizleme maskesi yüzde oluşmuş deliklerin görünümünde ciddi bir fark yaratmaz. Ancak ciltteki sebum, yani yağ üretiminin dengelenmesine ve siyah nokta oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Bir dermatolog gözetiminde siyah nokta problemi kontrol altına alındıktan sonra, bu deliklerin görünümünü hafifletecek lazer sistemlerinden faydalanılabilir.
Z***
Merhaba cildimde rose problemi var bunun için bir tedaviniz varmı?
Bu tür tedavilerin bir dermatolog tarafından yapılması gerekmektedir.
D***
Merhaba 1,5 yasında bir bebeğim var emziriyorum retinol içeren bir nemlendirici kullanıyorum bir aydır bebeğime bir zararı olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Deniz Hanım. Retinol maddesi anti-aging dünyasında önemli bir yere sahiptir ve olumlu etkileri yıllar içinde defalarca kanıtlanmıştır. Ancak bu başarılı etkilerin ardında söz konusu maddenin cildin daha derin tabakalarına kadar nüfuz edebilmesi vardır. Doğal olarak bu da eser miktarda da olsa sütünüzde bulunabileceği anlamına geliyor. Bu ve cilde sürülen kremler, serumlar konusunda hamileler ve emziren anneler üzerinde yapılmış klinik çalışmalar olmadığı için emzirme döneminiz bitinceye kadar retinol içeren kremi kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Temkinli olmakta her zaman fayda vardır.
F***
Merhaba Mustafa bey 22 Aralık’ta botoks ve ışık dolgusu yaptırdım Ayın 28 Aralık de pH formula mela yaptırmak istiyorum Botoks ve dolgu için bir sakıncası var mı acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Figen Hanım. PhFormula formülü cilde topikal olarak uygulandığı için bir problem olacağını zannetmiyorum. Ancak temkinli olmak adına botoks tedavisinden sonra tüm uygulamalardan önce bir 15 gün beklenmesini tavsiye ediyoruz. Eğer mümkünse işlemi bir hafta sonraya yaptırmanızda fayda var.
E***
Merhabalar Doktor Bey, Cool lifting uygulaması yüzde burun etrafı ve burun bölgesi yanak bölgesinde bulunan egzama için uygun bir işlem mi? Bilgilendirirseniz sevinirim… Saygılarımla.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Coolifting egzama için uygun bir tedavi değildir. Her türlü cilt bakım tedavisinden faydalanmadan önce bir dermatolog gözetiminde egzama probleminizi kontrol altına almanızı tavsiye ederim. Aksi halde yapılan işlem egzama sorununu alevlendirebilir.
U***
Yüzümde çil lekeleri var. Ayrıca sivilcelerde 3 defa ilaç tedavisi kullandım. Çillerimin rengi biraz soldu, sivilcelerim azalma gösterdi ama geçmedi. Bana önerebileceğiniz etkili bir tedavi yöntemi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Sivilce probleminde cildin üst tabakasını nazikçe soyan PhFormula cilt bakım sisteminden olumlu sonuçlar alıyoruz. Ancak sivilce sorunu yaşayan hastalara öncelikli tavsiyem bir dermatologla görüşmeleri. Dermatolog tarafından oluşturulan bir tedavi protokolü ile problem kontrol altına alındıktan sonra düzenli olarak PhFormula gibi bir peeling sisteminden yararlanabilirsiniz. Sistemin evde uygulanan kremleri ve solüsyonları da tedavinin etkisini artıracaktır.
D***
Merhaba. 28 yaşındayım ve kuru-normal bir cilde sahibim. Akne veya leke problemim yok. Klasik cilt bakimi yaptırmayı planlıyorum. Fiyatlarınız konusunda bilgi almak isterim. Teşekkürler ve iyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dila Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Z***
Hocam bende bir yağ karışımı var şöyle ki içinde; susam yağı - badem yağı - fındık yağı - ceviz yağı - terebentin (çam) yağı - defne yaprağı yağı bulunuyor. Bunu cildine uygulayabilir miyim uygun mudur?
Dr. Mustafa Karataş
Bu yağ karışımını yüzünüze sürmenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Hem bir fayda sağlamazsınız hem de böyle bir karışım gözeneklerinizi tıkayarak akne ve sivilce problemine yol açabilir. Ciddi markaların anti-aging kremlerinin içindeki bileşenler cilde yüzeysel anlamda da olsa nüfuz edecek şekilde formüle edilmişlerdir. Mesela böyle bir kremin içine susam yağı kullanıldığında içindeki bileşenler ayrılır ve çok daha küçük moleküler bir yapıda kullanılırlar ki cilt bunlardan faydalanabilsin. Bu yağı dilerseniz vücudunuzun çok kuruyan yerlerinde kullanabilirsiniz dirsekler, dizler gibi
T***
Cilt bakımı, leke ve cilt sıkılaşma seansların paketi ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Bahsettiğiniz tedavilerde kullanılan pek çok farklı teknoloji var. Önce size en uygun sistemin hangileri olduğunun belirlenmesi gerekir.
I***
Yüzümde özellikle alın çevremde ve burnumda ve burnuma yakın yanaklarımda pütürlükler var. Ne yaparsam yapayım geçmiyorlar. Yaşım 25 ne yapmam gerekir, ne kullanabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Işılay Hanım. PhFormula gibi cildi nazikçe soyan bir peeling tedavisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Sonrasında da markanın evde kullanılmak üzere tasarlanmış devam kitleri ile sorunun kontrol altına alınabileceğini tahmin ediyorum. Tabii ancak cildinizi gördükten sonra hangi tedavinin sizin için en doğrusu olduğuna karar verilebilir.
A***
Merhaba benim cilt problemlerim var. Birincisi cildimde kılcal damar çatlamasından oluşan sinek ısırığına benzeyen küçük kırmızı lekeler var bunların lazer ile tedavisi olduğunu söyledi gittiğim birçok doktor. Acaba sizin bunları yok etme şansınız var mı? İkincisi de cildimde güneş lekeleri var bene benzeyen. Bunların tedaviyle tamamen kaybolma şansı var mı ve ücretleri ne kadar? Bana en kısa zamanda geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Ben de başvurduğunuz doktorlarla aynı şeyi söyleyeceğim: Evet kılcal damarlar lazer sistemleri ile yok edilebilir. Kliniğimizde kılcal damar tedavisinde başarıyla uyguladığım teknolojiler mevcut Icon lazer, Revlite gibi. Güneş lekelerinde etkili olan lazer ve cilt bakım sistemleri var. Ancak leke tedavisine başlamak için sonbaharı beklemeniz gerekiyor. Güneş lekeleri söz konusu olduğunda tamamen yok etmek diye bir şeyden bahsetmek mümkün değil. Çünkü tedavi kadar hastanın güneşten korunup korunmadığı da önemli. Biz yaptığımız işlemlerle lekelerin görünümünü önemli ölçüde hafifletebilsek de sadece 5-10 dakika korunmasız bir şekilde güneşte dolaşmak bile lekelerin geri dönmesine neden olabilir. Lekelerin hafızası vardır, bu yüzden de geri dönmemeleri için her zaman dikkat etmek gerekir.
Z***
Merhaba, Beauty Face ve HydraFacial arasındaki fark nedir acaba? Gözenek ve siyah nokta için hangisi daha etkili?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Beauty Face ciltte mikro ısı kanalları açan bir lazer sisteminin markaya patentli serumlarla birlikte uygulandığı bir bakımdır. İşlemin başında yapılan lazer tedavisi sayesinde, ciltteki soruna göre uygulanan formüller cildin alt tabakalarına kadar nüfuz ederler. HydraFacial ise cildin nem oranını artıran, anti-aging fayda sağlayan bir cilt bakım sistemidir. Cildin daha üst tabakalarında canlanma, iyileşme sağlar. Gözenekler için Beauty Face tedavisi daha uygun bir seçenek, siyah noktalar için ise cildi nazikçe soyan PhFormula cilt bakım sistemini önerebilirim. Bu ikinin kombine olarak uygulanması optimum sonuçlar almayı sağlayacaktır.
M***
Hamilelikte ClearLift uygulaması yaptırmak risk teşkil eder mi acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Merve Hanım. Hamilelikte herhangi cilt bakım sistemi ya da lazer uygulaması yaptırmayın. Doğum sonrasına kadar beklemek daha doğru olacaklardır. Sonuçta bu teknolojilerin hepsi güvenlidir ancak hamile kadınlarda herhangi bir risk teşkil edip etmeyecekleri konusunda yüzde yüz emin olmak mümkün değil.
Ş***
Hocam öncelikle kimyasal peeling yazınızı çok beğendim. Genetik olarak çok aşırı çil var yüzümde. Acaba ne gibi bir uygulamayla geçirebilirim evde?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar öncelikle lekeler için tasarlanmış kremler, serumlar var. Tabii eczanelerde ve kliniklerde satılan markaları tercih etmeniz gerekiyor. Bunları kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin sadece yüzeysel bir etkileri olduğunu belirtmekte fayda var. Yani cildin alt tabakalarına kadar inmiş lekelerde etkili olamazalar. Yüzeysel olanlarda da sadece bir nebze iyileşme sağlayabilirler. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey güneş korumadır. Yaz kış düzenli olarak yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucu kulanın. Özellikle yaz aylarında birkaç saatte bir koruyucunuzu tazeleyin. Güneşli günlerde şapka kullanmak da ekstra bir koruma sağlayacaktır. Güneşten korunmak çillerinizin artmasını, renklerinin koyulaşmasını önleyecektir. Hatta sadece güneş korumasına dikkat ederek var olanların renginin bile bir nebze hafiflemesini sağlayabilirsiniz.
T***
Merhabalar benim yüzümün iki tarafında da göz kenarımdan başlayarak aşağıya çene hizama kadar uzanan fazla belirgin mavi damarlar var ve rahatsız edici gözüküyorlar acaba nasıl tedavi edilir geçirebilecek krem falan var mı acaba
Merhabalar Tuğba Hanım. Eğer bunlar cilt yüzeyinden görünen kılcal damarlarsa birkaç seanslık Icon lazer tedavisi ile yok edilebilirler. Bazı durumlarda cilt çok ince olduğu için alttaki damar yapının belirgin olarak görünmesine neden olur, bu durumlarda herhangi bir müdahale yapılamaz. Sizin durumunuzda da problemin bu olduğunu düşünüyorum. Maalesef böyle sorunlarda krem kullanarak herhangi bir fayda elde etmek mümkün değildir.
B***
Coolifting uygulaması için yaş önemli midir?
Merhabalar Büşra Hanım. Coolifting tedavisi cilde soğuk ve basınçlı CO2 gazı uygulanmasıdır. Bu basınçlı gaz sayesinde cilt, bakım sırasında sürülen serumdan optimum bir şekilde faydalanır. Bunun üstüne cildin aniden aşırı soğutulmasının derin dokularda yarattığı anti-aging etki ve soğukla birlikte artan kan dolaşımının canlandırıcı etkisi eklenir. Bu cilt bakım sisteminin cildi yeniden yapılandırmada uzun vadeli etkisi vardır. Ancak özellikle 12-24 saat içinde yüzde yarattığı lifting etkisi yüzünden özellikle özel günler ya da gecelerden önce tercih edilen bir bakım bu, Tabii Coolifting yaptırmak için mutlaka yüzünüzün yerçekimine yenik düşmeye başlaması gerekmiyor. Coolifting uzun vadeli anti-aging faydaları da olan ve 30 yaşını geçmiş herkesin faydalanabileceği bir bakım.
H***
Hydra Facial mı yoksa Baby Face uygulaması mı sivilce ve gözenek sorunun da daha etkili?
Merhabalar Hediye Hanım. Hydra Facial, sivilce sorununu hafifletmekte başarıyla uyguladığımız cilt bakım sistemlerinden biridir. Cilt yüzeyini nazikçe soyarak etki eden bu tedavi cildi ölü hücrelerden arındırarak sivilce oluşumunu kontrol almaya yardımcı olur. Hydra Facial genişlemiş gözeneklerin de görünümünü hafifletmekte de etkilidir, ancak söz konusu gözenekler olduğunda ScarletS tedavisiyle daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu genişlemiş gözeneklerde tercih ettiğimiz sistemlerden biridir. İki tedavi kombine bir şekilde uygulandığında iki problemde de optimum fayda sağlayacağınızı düşünüyorum.
C***
Yüzüm devamlı kızarık. Cildim mi hassas yoksa başka bir nedeni mi var bilmiyorum? Ne yapmam gerekiyor?
Hiç geçmeyen bir kızarıklığınız varsa geniş bir tetkik için bir dermatoloğa görünün, sorun rosae olabilir. Dermatoloğunuz bu probleme yönelik bir tedavi protokolü önerecektir. Ama eğer cildiniz sadece ekstra hassassa, bazı topikal antibiyotikler onu sakinleştirebilir. Ancak bu da dermatolog gözetiminde yapılması gereken bir tedavidir. Bazı durumlarda ise kızarıklık cildin çok ince olması ve kılcal damarların çatlaması yüzünden oluşur. Böylece derinin altındaki bu damarlar yüzeyden görülerek, ciltte kırmızılık yaratırlar. Eğer damar çatlaması varsa lazerler bu sorunu gidermede etkili. Mesela Icon lazer sistemi ile kılcal damarları yok etmede son derece etkili bir sistemdir. Ancak problemin tam olarak neden kaynaklandığı muayene sonrasında netleşebilir.
A***
OxyGeneo oksijen terapiyi 20 yaşındaki biri de yaptırabilir mi yoksa erken mi?
Dr. Mustafa Karataş
OxyGeneo oksijen terapi cilde daha fazla oksijen gitmesini sağlayan, böylece cilde daha canlı, daha taze bir görünüm veren antiaging bir sistemdir. 20 yaşındaki biri de bu tedaviden faydalanabilir. Henüz 20’li yaşlarında olan ve güneşlenme, kötü beslenme gibi nedenler yüzünden ciltleri donuk ve cansız görünen hastalarım var. Bu, daha canlı, daha parlak bir cilt isteyen her yaştaki hastanın fayda sağlayabileceği bir tedavidir.
E***
Merhabalar, Cilt sorunlarım için size gelmek istiyorum muayene ücreti alıyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ecem Hanım. Muayene, cildinizi tanımak, cildinizdeki problemleri tespit etmek, bu problemlere yönelik hangi tedavilerin uygulanabileceğini tespit etmek için yapılır ve ücretsizdir.
M***
Merhaba, Hydrafacial ile cilt bakimi yaptırmak istiyorum. Sistemle ilgili bilgi verirmisiniz?
Birkaç adımdan oluşan Hydra Facial bakımı, cildi derinlemesine temizlerken ölü hücrelerden arındırıyor. Ardından, cilde antioksidanlar, peptidler ve hyalüronik asit içeren besleyici bir anti-aging kokteyl uygulanıyor. Sistemin taşıyıcı özelliği sayesinde maddeler cilde derinlemesine nüfuz ederek çevresel hasarla savaşarak ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü hafifletiyor. Büyüme faktörü içeren formül cilt altına geçtiği için cilt tek uygulama sonrası bile canlılık ve ışıltı kazanıyo
N***
Hocam merhaba kaza sonucu bacağımda çukur görünüm oluştu yara kapandı ama çukur görüntü beni rahatsız ediyor kök hücre ile dolgu bölge için uygun mudur ve kalıcılığı nedir?
Merhabalar Nilgün Hanım. Skarlarda kök hücre tedavisinin sonuçları hastaya göre değişebilir. Bazı hastalarda 2-3 seans yara izinin kalıcı bir şekilde hafiflemesini sağlayabiliyor, bazı hastalar ise bir kür tedaviye daha ihtiyaç duyuyor. Icon lazer ve ScarletS’de yara izi tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sistemlerdir. Skarı içten dışa onararak kalıcı bir şekilde hafiflemesini sağlarlar. Hangi tedaviden daha olumlu bir sonuç alacağınız ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında netleşecektir.
A***
Merhabalar. Ben 37 yaşındayım ve cildimde ufak ufak lekeler oluştu. Acaba yeni nesil bir cilt bakımı olan BabyFace’ten fayda sağlar mıyım? Bunun maliyeti ne kadar acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aysel Hanım. BabyFace lazer teknolojisi ile cilt yüzeyine sürülen zengin serumların bir arada kullanılmasıyla geliştirilmiş etkili bir tedavidir. Ciltteki probleme ve hastanın ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmesi önemli bir avantaj. Sizin durumunuzda tedavide leke problemine karşı geliştirilmiş aktif maddeler kullanılır. Bunlar yüze sürülmeden önce yüze uygulanan lazer sayesinde cildin derin katmanlarına kadar ulaşırlar. Tedavi 2-3 hafta aralıklarla yapılan 3-4 seanstan oluşur. Fiyat bilgisi ücretsiz olan konsültasyon sırasında verilecektir.
H***
Merhaba Doktor Bey, Ben öncelikle HydraFacial ile ilgili genel bir bilgi almak istiyorum. Benim hassas bir cildim var, uygulanması sorun yaratır mı? Kılcal damarlara zarar verir mi diye merak ediyorum, çünkü en önemli problemim bu. Zaman zaman kılcal damarlarımda çatlama olabiliyor. Ve fiyat bilgisi almak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hilal Hanım. Cildin ihtiyaçlarına göre tasarlanabilen HydraFacial ciltteki ölü derileri nazikçe arındıran, etkili bir sistemdir. 7-10 gün arayla uygulanan 3-6 seanslık bir tedavi protokolü uygulanır. HydraFacial cilt bakım sisteminin en önemli özelliği cildin ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmesi ve formülün içindeki aktif maddelerin cilde derinlemesine nüfuz etmesini sağlayan özel bir taşıyıcı sisteme sahip olmasıdır. Formüldeki antioksidanlar, peptidler ve hyalüronik asit gibi maddelerle ince çizgi ve kırışıklıkların hafiflemesini, cildin daha elastik, daha taze bir görünüm almasını sağlar. HydraFacial en hassas ciltlerde bile güvenle uygulanabilen bir sistemdir. Bu yüzden tahrişe ya da kılcal damarlarda çatlamaya neden olmaz.