Cilt İçin Güneş Rehberi

Yaşlanmayı hızlandıran ve sizi kahverengi lekelerle baş başa bırakan en önemli etken güneştir. Tatile çıkmadan gerekli önlemleri almanızda fayda var.

Eğer cildinizin mümkün olduğunca genç kalmasını istiyorsanız, cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak önceliğiniz olmalı. UV ışınları cildi birçok seviyede etkiler. Sonuç: Lekeler, kırışıklıklar ve canlılık kaybı.

En etkili Anti-Aging Öneri
Hastalarım sık sık genç kalmak için nasıl bir anti-aging krem kullanmaları, hangi tedavileri yaptırmaları gerektiğini sorarlar. Onlara hep aynı şeyi söylüyorum: En güçlü anti-aging ürün, en faydalı anti-aging tedavi etkili bir güneş koruyucu kremdir.
Güneş ışınları yaşlanmanın en önemli nedenidir. Bunu senelerdir tekrar ediyorum ancak hala tatile gitmeden önce solaryuma giren pek çok hastam var. Bu hastalarım kış aylarıyla birlikte leke tedavisi için bana geri dönüyorlar!

Hasara Dur Deyin
Güneşin yaşlandırıcı etkilerini (çizgiler, kırışıklıklar ve elastikiyet kaybı) anında fark etmeyebilirsiniz. Ama güneşten korunmaya özen göstermediğiniz birkaç günlük bir tatil bile cildinizde kahverengi lekelerin belirmesi için yeterli. Bunları önlemenin tek yolu doğru güneş koruyucuyu seçmek ve onu doğru bir şekilde kullanmaktır.
Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma etkisi olan bir güneş koruyucu satın alın. Koruma faktörü minimum SPF 30 olsun ve mutlaka kliniklede eczanelerde satılan ürünleri tercih edin. Koruyucunuzun içinde aramanız gereken aktif maddeler ise ‘avozolone’ ve ‘mexoryl’ gibi, zararlı ışınları bloke eden etkili maddelerdir.
Hatta güneş koruyucuyla yetinmeyin plajdayken ve dışarıda çok zaman geçirdiğiniz günlerde geniş kenarlı bir şapka kullanın. Güneş koruyucunuzu dışarı çıkmadan yarım saat önce sürmelisiniz ki, etkisini göstersin. Gün içinde de 2 saatte bir koruyucunuzu tazelemeyi unutmayın.

Hormonal Faktörler
Özellikle hamilelikte yüzünüzü güneşten korumak son derece önemlidir. Kadınların pek çoğunun leke problemiyle ilk tanışması hamilelikte olur. Hormonların son derece aktif olduğu bu dönem cildin lekelenmeye en meyilli olduğu zamandır. Hamilelik esnasında oluşan bu lekeleri geçirmek için senelerce uğraşan pek çok hastam var.
Pek bilinmez ama doğum kontrol hapı kullanmak da leke problemini tetikleyen önemli faktörler arasındadır.
Bir hastam vardı. Tatil için Bodrum’a gittikten sonra dudak üstünde bıyık şeklinde ve alnında parça parça koyu lekeler oluştu. Kapatıcı ile bile kapatamadığı bu lekelerden çok mutsuzdu. Dört günlük bir tatilde bu derece lekelenmeye neden olacak ne yapmış olabileceğini düşünüyor, bir türlü bulamıyordu. “Tatile çıkmadan birkaç gün önce hayatımda ilk defa doğum kontrol hapı kullanmaya başlamıştım, bununla ilgili olamaz değil mi?” diye sorunca problemi tetikleyeni bulmuş olduk.
İnatçı bir leke probleminden şikâyetçi olan ve doğum kontrol hapı kullanan tüm hastalarıma, doktorlarıyla görüşerek ya hormon içeriği daha düşük bir hapa geçip geçemeyeceklerini danışmalarını ya da başka korunma yöntemleri hakkında bilgi almalarını tavsiye ediyorum. Kısacası doğum kontrol hapı kullananlar riske karşı daha tetikte olmalı, güneş koruyucu kullanmak konusunda çok daha özenli olmalı.

Dikkat Dikkat!
Yaz aylarında kullanılan parfümler de lekelenmeye neden olur. Boynunuza sıktığınız parfüm yüzünüze de temas eder. Koruyucu sürmüş bile olsanız güneşe çıktığınızda parfüm yüzünden yüzünüzde lekeler oluşabilir ve bunlar en zor tedavi edilen lekelerdir. Özellikle plaja giderken asla ve asla parfüm kullanmayın.
Deodorantlarla ilgili de benzer bir probleme söz konusu. Güneşe çıkmadan önce kullandığınız deodorantın da koltukaltlarınızda geçmeyen kahverengi lekelere neden olması büyük ihtimal.
Sigara içmenin cilt rengini donuklaştırdığını, cilde kirli-sarı bir renk verdiği biliniyor. Sigarayla ilgili az bilinen bir şey var: Sigara içmek cildin lekelenmesine, var olan lekelerin daha da koyulaşmasına neden olur. Yine bir hastam, senelerce uğraştığı, pek çok tedavi yaptırdığı ama bir türlü kurtulamadığı lekelerden muzdaripti. Lazer tedavileriyle sorun hafifliyor yaz aylarıyla birlikte lekeler yine ortaya çıkıyordu hem de düzenli olarak güneş koruyucu kullanmasına rağmen. Sigarayı bıraktıktan sonra lekeleri kendiliğinden geçti. Sigarayı bırakmak için iyi bir motivasyon.

Peki, Ya D Vitamini?
Güneşin yaşlandırıcı etkilerini biliyoruz ama son yıllarda ön plana çıkan ve vurgulanan bir bilimsel gerçeği görmezden gelmek de mümkün değil: Vücudunuzun D vitaminine de ihtiyacı var! Gelecek hafta bilinçli güneş banyosu yapmanın püf noktalarından ve cildinizi güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkilerine karşı direncini artıran tedavilerden, kremlerden bahsedeceğiz.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Pandemi Günlerinde Güzellik

  Pandemi Günlerinde Güzellik COVİD-19 güzellik alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş pandemi döneminde ön plana çıkan tedavileri anlatıyor

 • Hollywood Yıldızlarının Cilt Bakımı

  Hollywood Yıldızlarının Cilt Bakımı Cildin ihtiyacına göre kişiye özel olarak hazırlanan HydraFacial antiaging uygulaması, Hollywood yıldızlarının bakım rutinin olmazsa olmaz bir parçası haline gelmeye başl...

 • Güzellik İçin 25 Altın Öneri

  Güzellik İçin 25 Altın Öneri Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’tan güzellik için 25 altın öneri kadını için gençlik ve güzellik önerileri…

 • Cilt Lekeleri Tedavisinde En Yeni ve Etkili Sistemler

  Cilt Lekeleri Tedavisinde En Yeni ve Etkili Sistemler Güneşin bıraktığı izleri silmek için doğru zaman! Yeni nesil tedavilerle lekelerin görünümünü hafifletmek, daha duru bir cilde sahip olmak mümkün…

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Yaz Güzeli

   Yaz Güzeli Yaz aylarında cildinizi etkili anti-aging tedavilerden mahrum bırakmayın. İşte, dört mevsim uygulanabilen ve en önemlisi cildinize yaz aylarında ihtiyaç duyduğu desteği v...

 • Ciltte Hassas Denge

  Ciltte Hassas Denge Evet, güneş cildi erken yaşlandırır. Çizgilerin, kırışıklıkların artmasına, kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur.

 • Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri

  Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri ciltteki nem kaybıdır. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır. Çözüm: Yoğun nem veren tedavilerle cildinizi yaza hazırla...

 • Kırmızı Halı Bakımları

  Kırmızı Halı Bakımları Bugünkü yazımızın ilham kaynağı ünlü aktrislerin en güzel halleri ile parladıkları özel geceler… Birincilik her zaman olduğu gibi cilt kalitesini artıran, yüze doğal bir ...

 • Cilt Bakımı Önerileri

  Cilt Bakımı Önerileri Cildin güzelliğine pek katkıda bulunmayan cilt bakımları tarihe karışıyor. Bugün artık cildinize gençliğin parlaklığını, tazeliğini verirken, yeni nesil cilt bakımlarını...