Göz Çevresi Estetiği

Göz Çevresi Kırışıklığı Tedavisi İstanbul

Yaşınızı en çok ele veren yer gözlerinizdir. Zamana meydan okuyan, genç bakışların göz çevresi kırışıklık tedavilerinden ve ileri teknoloji sistemlerden geçiyor.

Göz çevresi hem çok ince yapıdadır hem de mimiklerin en yoğun olduğu bölgedir. Günde kaç defa gözlerimizi kıstığımızı bir düşünün. Konuşurken, güneşli bir günde sokakta yürürken, endişelendiğimizde ya da kızdığımızda farkına bile varmadan gözlerimizi kısarız. Üstüne bir de göz çevresinin ince, son derece hassas bir deriye sahip olduğu gerçeği eklenince ilk ve en belirgin yaşlanma belirtilerinin bu bölgede görülmesi hiç şaşırtıcı değil. Göz çevresindeki ilk yaşlanma belirtileri kolajen ve elastin üretimindeki yavaşlamayla baş gösterir. Buna cildin bağ dokusunu oluşturan hücrelerin aktivitelerindeki azalma ve bozulmalar eşlik eder.

İnce çizgiler ve kırışıklıklara, şişlik ve mor halkalar gibi bakışlara yorgun bir görünüm veren estetik problemler de eklenince olduğunuzdan daha yaşlı görünmeniz kaçınılmazdır. Ne kadar dinlenirseniz dinlenin sık sık yorgun göründüğünüze dair yorumlar duyuyorsanız, bilin ki sorun göz çevrenizdir. Bakışlarınızın daha genç görünmesi, sizin de daha enerjik ve dinç görünmeniz anlamına geliyor. Peki, daha genç bakışların sırrı ne? Göz çevresi için tasarlanmış bakımlar, anti-aging uygulamalar ve ileri teknoloji lazer teknolojileri ile hem göz çevrenizdeki yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak hem de var olanları silmek mümkün. Botoks ve dolgu enjeksiyonları, radyofrekans ya da ultrason teknolojileri ile göz çevresinin elastikiyetini artırabilir, çizgileri pürüzsüzleştirebilir, mor halkaları, şişlikleri kamufle edebilirsiniz.  

Botoks ve Dolgu Enjeksiyonları
Göz çevresindeki kırışıklık, sarkma, çöküklük gibi sorunların giderilmesi için uygulanan işlemlerin başında botoks ve dolgu enjeksiyonları geliyor. Çoğu zaman her iki işlem de aynı anda, kombine bir şekilde uygulanıyor. Özellikle göz çevresindeki kırışıklıklarının giderilmesi söz konusu olduğunda botoks en etkili işlemlerin başında geliyor. Sadece birkaç dakika süren ve etkisi 6 ay kadar devam eden bu uygulamanın etki mekanizması, mimik ve kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini minimuma indirmektir. Gevşeyen ve daha az kasılan kaslar var olan çizgileri silerken, ileride oluşacak olanların da önüne geçer. Gözaltındaki çökük görüntü ve buna eşlik eden koyu halkalardan şikâyetçiyseniz dolgu enjeksiyonları doğru çözüm. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile sadece birkaç dakikalık bir uygulama ile gözaltındaki çukurları doldurmak, bakışlara yorun, yaşlı bir ifade veren çöküklüğü yok etmek mümkün. Göz çevresinde belirgin bir değişim yaratan dolgu enjeksiyonlarının sonuçları işlemden hemen sonra görülür ve kalıcılığı yaklaşık bir yıl kadar sürer.

Tek seansta göz çevresi kırışıklık tedavisi

İleri teknoloji lazer sistemleri, ciltte yarattıkları sıkılaştırma etkisi ile gözaltı torbalarını hafifletme ve yaşla beraber aşağı doğru düşen üst göz kapağını kaldırmada en etkili anti-aging uygulamalardır. Bu işlemlerin en önemli artısı da iyileşme sürecine ihtiyaç olmaması, yani sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilmenizdir. Günlük yaşamınızı sekteye uğratmadan, göz çevrenizde dolayısıyla da tüm görünümünüzde fark yaratacak bu teknolojiler, elastikiyet kaybını gidermek, gözlerinizi kısmadığınızda bile görünen, yerleşmiş kırışıklıkları hafifletmekte son derece başarılıdır. Cilt altına ultrason enerjisi göndererek etki eden Ultheraphy, kolajen üretimini tetikleyerek etki eder. Özellikle yaşla beraber aşağı doğru inen kaşları kaldırmakta başarılı sonuçlar veren sistemin etkileri tedaviden iki-üç hafta sonra ortaya çıkmaya başlar, nihai halini alması üç ayı bulur. Tek seanslık bir tedavi olan Ultheraphy cildin sıkılığını artırmakta etkili olsa da, eğer sarkma çok fazlaysa ve ciltte katlanmalar meydana geldiyse bunları toparlayamaz. Yine tek seanslık bir uygulama olan Thermage, cilt altına gönderdiği radyo frekans enerjisi ile cildin bağ dokusunu oluşturan kolajen bantlarını ısıtarak, cildin sıkılaşmasını sağlar. İşlemin optimum sonuçlarının ortaya çıkması yaklaşık iki-altı ay kadar sürer. Tedavi sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif bir kızarıklık olsa da, bu hiçbir zaman hastanın sosyal yaşamına dönmesini engelleyecek boyutta değildir.

Lazer sistemleri ile göz çevresi estetiği

Göz çevresindeki çizgi ve kırışıklılara karşı uygulanan yöntemlerden biri de cilt yüzeyini yenileyen lazer sistemleridir. Göz çevresindeki çizgileri yumuşatmakta etkili olan lazer sistemleri, yaşa bağlı olarak meydana gelen renk değişimi ve ton farklılıklarını hafifletmekte de başarılıdır. Cildin üst katmanını soyarak etki ettikleri için cilt kalitesinin artmasını, daha sıkı ve pürüzsüz bir görünüm almasını sağlarlar. Hassas göz çevresinde başarıyla uygulanan lazer teknolojilerinden biri Emerge lazerdir. Cilt altında ısı kanalları açarak etki eder ve cildi soyarak yenileyen lazerlerin aksine bunu yaparken cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermez. İşlem sonrasında göz çevresinde kızarıklık ve ödem görülmesi normaldir, ancak bunlar sosyal yaşamınızdan uzaklaşmanıza neden olacak boyutta değildir ve kısa sürede tamamen geçerler. 7-10 gün arayla 3-4 seans önerilen Emerge teknolojisinin bir diğer artısı ise yaz aylarında da uygulanabilme özelliğidir. Sistemin cilt sıkılaştırma, kolajen üretimini tetikleme, ince kırışıklıklar ve göz çevresindeki renk düzensizliklerini hafifletme gibi etkilerini, botoks ve dolgu maddesi enjeksiyonları ile desteklemek alınan sonuçların başarısını artırır. 

EmFace ile Kaş ve Gözkapaklarında Lift Etkisi

Yaş aldıkça gözkapaklarımız gevşemeye, sarkmaya ve üstlerinde katlanma oluşmaya başlar. Bu değişim gözlerimizin şeklinin de değişmesine neden olur. Üst gözkapaklarını desteklemek için alın bölgesindeki kaslar daha fazla, daha güçlü kasılmaya başlar. Bu da alın çizgilerinin fazlalaşmasına, daha derin, daha belirgin bir görünüm almasına neden olur.  EmFace bu problemleri çözmekte etkili, yüz kasları ve cilt için geliştirilmiş bir teknolojidir. EmFace çığır açan bir teknoloji olan yüksek yoğunluklu elektromanyetik stimülasyonu (HIFES) ile senkronize radyo frekans enerjisini bir arada kullanarak yüz kaslarını 20 dakika boyunca optimum şekilde çalıştırarak kasların sıkılaşmasını, kas kütlesinin artmasını sağlar. Kaslardaki sıkılaşma kaşları ve gözkapaklarını da etkileyerek bu bölgelerde bir lift etkisi yaratır. Diğer yandan radyo frekans enerjisi de kolajen ve elastin liflerini uyararak kırışıklıkların hafiflemesini, cilt kalitesinin artmasını sağlar.  

 

 

Hemen Doktorunuza Sorun

OKUMAYA DEVAM EDİN

44 Sıkça Sorulan Sorular
B***
Merhaba Hocam, 1 yıl önce juvaderm volbella gözaltı dolgusu yaptırdım, toplanma ve torbalanmaya sebep oldu, doktorum kortizonlu hap önerdi ama kullanmak istemiyorum, ne yapılmalı sizce?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burcu Hanım. Diğer bir seçenek ise gözaltınıza eritme işlemi yapılmasıdır. Doktorunuza bunun sizin için doğru bir seçene olup olmadığını danışabilirsiniz.
C***
Merhabalar. Benim göz çevremde ince çizgiler var. Beni rahatsız ediyor ve aşırı fazla mimik kullanan bir insanım. Bunun için hangi işlemi önerirsiniz? Ayrıca yeriniz nerede?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Cennet Hanım. Göz kenarlarındaki kazayağı dediğimiz çizgileri hafifletmede, hatta ileride meydana gelecek olanların önünü kesmede en etkili tedavi botoks enjeksiyonudur. Bu tedaviyi tüm göz çevresine uygulanan ve ciltteki kolajen üretimini artıran Ultherapy, Clearlift, Emerge gibi teknolojilerle desteklerseniz çok daha genç görünümlü bir göz çevresine kavuşabilirsiniz. Kliniğimiz Nişantaşı’ndadır. İletişim bilgilerimize ve açık adresimize internet sitemizden ulaşabilirsiniz, www.drmustafakaratas.com.
B***
Merhaba, benim gözaltımda ve göz kapaklarımda çok koyu morluklar var bunun için mezoterapi mi yoksa gözaltı ışık dolgusu mu yaptırmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Büşra Hanım. Eğer gözaltlarınızdaki morluğa çöküklük de eşlik ediyorsa Teosyal Redensity II Işık Dolgusu yaptırabilirsiniz. Ancak çöküklük yoksa Paris Işıltısı denen yeni nesil bir mezoterapi tedavisi daha doğru bir seçenek olabilir. Gözkapaklarına işlem uygunluğunuza göre Paris Işıltısı yapıla bilinir.
Ç***
Merhaba, 36 yaşındayım ve biraz da kilo kaybım nedeniyle üst göz kapağımda çukurlaşma oluştu. Bunun için en etkili ve kalıcı öneriniz nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Çağla Hanım. Thermage tedavisinden fayda sağlayabilirsiniz. Gözkapağına da yapılan bu uygulama cildin elastikiyetini artırarak, göz kapağının daha sıkı ve daha tok durmasını sağlar, bu da sizi rahatsız eden bu çukurlaşmanın daha az belirgin bir görünüm alması anlamına geliyor. Sistemle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır (www.drmustafakaratas.com.)
Z***
Merhaba, gözaltı halkalarım var. Işık dolgusu yaptırmak istiyorum. 1 yıl sürüyormuş geçerliliği. Daha etkili, yani uzun süren bir yöntem var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Gözaltı morluklarına karşı elimizdeki en etkili silah Teosyal ışık dolgusudur. Etki süresi 12-18 kadardır.
N***
Hocam merhaba, Gözaltı dolgu için Fillmed önerdiler. Fakat biraz tereddütlüyüm Ne önerirsiniz?
Merhabalar Naz Hanım. Gözaltı dolgu uygulaması için Teosyal Işık dolgusunu öneriyorum. Bu dolgu hem FDA onaylıdır hem de uzun zamandır gözaltı bölgesine güvenle uygulanmaktadır.
A***
Merhaba. 3 hafta önce botoks yaptırmıştım. Şimdi ise göz kapağı ameliyatı yaptırmak istiyorum. Botoksun etkisinin geçmesini beklemem gerekiyor mu?
Merhabalar Aslı Hanım. Bunun kararını estetik cerrahınız vermeli. Ancak benim kanaatime göre doktorunuzun gözkapağının doğal halini görmesi gerekir ki doğru şekilde müdahale edebilsin. Bu yüzden şahsen botoksun etkisinin geçmesini beklemenizin daha doğru olacağını düşünüyorum. Tabii yine son söz estetik cerrahınızın olmalı.
A***
Retinol içerikli krem önermişsiniz daha önce. Şu an için önerebileceğiniz bir krem var mı gözaltı ince çizgileri için?
Merhabalar Arzu Hanım. Retinol ve retinol türevleri çizgilerin görünümünü hafifletmede hala en etkili aktif maddelerdir. Göz kreminizi seçerken eczanelerde satılan dermakozmetik ürünleri tercih edin.
U***
Sağ gözaltımda çöküklük ve aşağı doğru çizgi bulunmakta. Gözaltı ışık dolgusu uygun mudur? Ve fiyat hakkında bilgi almak istiyorum.
Merhabalar. Çöküklük için gözaltı ışık dolgusu etkili bir tedavidir. Dolgu sonrasında çizginin görünümü hafifleyebilir, ancak daha etkili bir sonuç almak için tedaviyi Clearlift, Emerge gibi gözaltına uygulanarak bu bölgedeki kolajen üretimini tetikleyen bir teknolojiyle desteklemek gerekebilir.
N***
Hocam merhaba, Gözaltı dolgusu için Fillmed önerdiler. Fakat biraz tereddütlüyüm Ne önerirsiniz?
Merhabalar Naz Hanım. Gözaltı dolgu uygulaması için Teosyal Işık dolgusunu öneriyorum. Bu dolgu hem FDA onaylıdır hem de uzun zamandır gözaltı bölgesine güvenle uygulanmaktadır.
B***
Merhabalar gözaltına uygulamalarınız hakkında bilgi almak istiyorum.
Merhabalar Banu Hanım. Gözaltı tedavisi bu bölgedeki soruna göre belirlenir. Eğer problem gözaltı çöküklüğü ve morluksa Işık Dolgusu ile çöküklük giderilir, morluk hafifler. Tedavi protokolü gözaltına da uygulanabilen bir mezoterapi tedavisi olan Paris Işıltısı ile desteklenebilir. Gözaltında çöküklük yoksa sorun mor halkalar ise sadece Paris Işıltısı ile halkaların daha az belirgin bir görünüm alması sağlanabilir. Bu bölgedeki çizgilenme ve elastikiyet kaybında ise en etkili sonuçları gözaltındaki hassas deriye bile uygulanabilen Emerge lazerdir. Bu işlem Paris Işıltısı ile desteklendiğinde sonuçlar daha başarılı oluyor.
F***
Merhaba benim adım Fatima. Ben Azerbaycanlıyım nasıl gözümün üstündeki hafif sarkma giderebilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Göz üstü torbalarını hafifletmede uygulanan yöntemlerden biri kaş kenarlarının botoksla bir miktar kaldırılmasıdır. Bu işlem gözlerin daha açık, daha büyük görünmesini, göz üstüne düşen dokunun bir miktar kalkmasını sağlar. İşlem şakaklara yapılan hyalüronik asit bazlı dolguyla desteklendiğinde sonuçlar daha başarılı olur.
M***
İyi günler doktor bey. Benim gözaltlarımda yumuşama mevcut. Cilt gerginliğini kaybetmeye başlıyor. Bunu bir süredir fark ediyorum. Güldüğümde gözaltı kırışmam daha fazla. Sabah kalktığımda daha ödemliymiş gibi görünüyor. Yattığımda çarşaf ya da katlanma izlerini görüyorum. Bu gerginliği geri getirmenin bir yolu var mıdır? Kolajen takviyesi ile düzeltmek mümkün müdür? Bu arada yaşım 30. Hiçbir işlem yaptırmadım bu zamana kadar ve takviye almadım. Uygun bir marka ya da işlem olarak öneriniz nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Merve Hanım. Kolajen takviyesin gözaltlarınızdaki elastikiyet kaybını gidermede yeterli olmayacaktır. Bu takviyelere daha çok koruyucu önlem olarak bakılabilir. Hasarı geri çevirmek için medikal estetik uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Gözaltlarındaki ince ve hassas derinin elastikiyetini artırmada kullandığımız sistemlerin başında Emerge lazer geliyor. Ciltteki kolajen ve elastin üretimin artırarak cildi sıkılaştıran, ince çizgilerin görünümünü hafifleten teknolojiyle ilgili daha detaylı bilgiyi internet sitemizde bulabilirsiniz. Gözaltlarının görünümünü gençleştirmede etkili sonular aldığımız bir diğer uygulama ise Paris Işıltısı denen bir mezoterapi tedavisidir. Gözaltına enjekte edilen uygulamanın içinde cildin nemini artıran hyalüronik asit ve yaşlanma belirtileriyle savaşan, vitamin, mineral ve aminoasitler bulunmaktadır. Bazı hastalarda en başarılı sonuçlar bu iki tedavinin kombine edilmesiyle alınır.
G***
1 yıl önce gözaltı torbam için midface dolgu yaptırdım fakat sağ gözümün
Merhabalar Gönül Hanım. Hyalüronidaz denen ve hyalüronik asit bazlı dolguları eritmek için geliştirilmiş olan enzim enjeksiyonundan fayda sağlayabilirsiniz. Tabii gözaltlarınıza yapılan dolgunun tam olarak ne olduğu da önemli.
M***
Merhabalar; Yaşım 27. Gözaltı torbalarım için göz kremi aldım. Kremi 2 hafta kullandım. Krem 2 haftada gözaltı derisinde gevşeme ve kızarıklık meydana getirdi. Gözaltım yaşlı bir kişinin cildi gibi oldu, hamur gibi yumuşadı ve gerginliği gitti. 5 aydır bir şey sürmedim deri kendine gelsin diye ama bir değişiklik olmadı. Gözaltımın eski gerginliğini kazansın istiyorum. Plastik cerraha gittim senin için en iyisi botoks, dedi. Benim bildiğim botoks göz kenarına yapılır. Gözaltına yapılır mı? Zararı var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Mesut Bey. Anladığım kadarıyla krem gözaltınızda ciddi bir tahrişe neden olmuş. Göz çevresindeki deri son derece hassas olduğu için de cildinizde bu tahrişin neden olduğu bir elastikiyet kaybı yaşadığınızı düşünüyorum. Tabii ki daha net bir şey söylemek için önce konsültasyon yapmak çok daha doğru olur. Gözaltına botoks uygulaması yapılabilir, ancak işlemi işinin ehli bir uzmanın yapması son derece önemli. Çünkü bu bölgeye mikro-enjeksiyon yöntemiyle botoks yapılır. Yani son derece minik dozlarla birkaç dokunuşla uygulanması gerekir. Ancak tereddüt etmekte haklısınız, çünkü botoks gözaltındaki cildin elastikiyetini artırmak konusunda hiçbir işe yaramaz. Gözaltına botoks enjeksiyonu gülümsendiğinde bu bölgede ince çizgiler oluşuyorsa işe yarayabilir. Elastikiyet kaybına yönelik bir tedavi ancak lazer uygulamalarıyla mümkündür. Göz çevresindeki cildin kalitesini artırmak için Emerge lazer sisteminden destek alınabilir. Bu sistem cilt altına ısı kanalları açarak etki eder. Cilt yüzeyinde herhangi bir tahribat yaratmaz. Cilt bu ısı kanallarını bir yara gibi algıladığı için iyileştirmek için var gücüyle çalışmaya başlar. Bu iyileştirme süreci için daha çok kolajen ve elastin üretmeye başlar ki bunlar cildin elastikiyetinden, sıkılığından sorumlu yapıtaşlarıdır. İşlemin esas etkisini görmek için 2-3 ay kadar geçmesi gerekir. Tedavi 10-15 gün aralıkla cildin ihtiyacına göre 3 ya da 6 seanstan oluşur.
A***
43 yaşındayım. Aslında yaşımdan genç görünüyorum ama göz çevrem çok kırışık, özellikle de gözaltlarım. Gözaltı kırışıklığı estetiği yapıyor musunuz
Dr. Mustafa Karataş
Gözaltındaki çizgileri hafifletmede Clearlift ve Emerge gibi bazı sistemlerden faydalanılabilir. Göz çevresine uygulanabilen bu teknolojiler elastin ve kolajen üretimini artırarak gözaltlarının daha pürüzsüz ve genç bir görünüm almasını, çizgilerin hafiflemesini sağlar. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
S***
Gözaltı kırışıklığı estetiği hakkında bilgi alabilir miyim? Bu çizgiler için ne tür tedaviler uyguluyorsunuz? Bir de bunları sık sık tekrarlamak gerekiyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar gözaltı çizgilerini hafifletmek için kullandığımız bazı sistemler var. Clearlift, Emerge ile gözaltındaki ince ve hassas deriye uygulanabilen teknolojilerdir. Bu sistemler ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek daha pürüzsüz ve genç bir görünüm yaratırlar. Bu tedavileri iki senede bir tekrarlayarak gözaltlarınızdaki çizgileri kontrol altında tutabilirsiniz. Bahsettiğim teknolojilerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
T***
Merhabalar; Benim gözaltlarım da kırışmalar var ve oradaki deri esnekliğini kaybettiği için çizgiler ve buruşukluk var ve bu beni çok rahatsız ediyor bunun bir tedavisi var.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tülin Hanım, Botoks ve ışık dolgusu ile oluşturalacak bir kombine tedavi protokolünden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Işık dolgusu gözaltlarındaki morlukların görünümünü hafifletmek için kullandığımız bir dolgu maddesidir. İşlem sırasında gözaltına haylüronik asit içeren bir formül enjekte edilir. Bu formülün en önemliği özelliği su moleküllerini kendine çekme kapasitesidir, bu da yoğun nem ve daha elastik bir cilt anlamına geliyor. Üstelik ışık dolgusu ile göz altında oluşturulan bu nem katmanı, morluklar ve deri arasında bir bariyer görevi görerek morlukları kamufle eder. Formülün içinde hyalüronik asit dışında vitamin, mineral ve amino-asitler de bulunur. Bunların da cildi gençleştirici ve morlukları tedavi edici etkisi vardır. Işık dolgusu cilt altına ince kanülerle verildiği için hassas olan gözaltı bölgesinde morarmalar oluşma riski minimuma indirilmiş olur. Tedavi öncesinde gözaltlarına anestezik krem uygulanır, bu da işlemin nispeten daha konforlu geçmesine olanak sağlar. Işık dolgusunun etkisi yaklaşık 8-12 ay sürer. Işık dolgusu ve botoks enjeksiyonu tek bir seansta uygulanabilir. Botoksun etkisi 6-8 ay kadar devam eder.
M***
Henüz 24 yaşında olmama rağmen, güldüğümde gözaltlarım çok kötü kırışıyor. Gözaltı kırışıkları tedavisi için ne yapılabilir. Bunlar için evde yapabileceğim herhangi bir şey var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Minik dozlarda uygulanan botoks enjeksiyonu gözaltındaki ince çizgilerin hafiflemesini sağlayacaktır. Ancak bu işlem konusunda deneyimli bir doktor seçmeye özen gösterin. Emerge, Clearlift gibi göz çevresine uygulanabilen sistemler de gözaltındaki çizgileri hafifletmede etkilidir. Evde antioksidanlarca zengin içerikli göz kremleri kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu kremlerin SPF faktörlü olması da çok önemli. Böylece göz çevrenizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına almış olursunuz. En iyi anti-aging önerilerden biri de güneşli günlerde koyu renkli bir güneş gözlüğü kullanmaktır.
Ç***
Gözaltı kırışıklıkları tedavisi yaptırdım. Gözlerimin altına bir peeling uyguladılar. İçinde meyve asitleri varmış. Sürdükleri şeyi sadece birkaç dakika tutmalarına rağmen gözlerimin altı kıpkırmızı oldu ve çok kötü şişti. İşten izin almak zorunda kaldım. Bir hafta oldu hâlâ ödem var. Üstelik gözümün altı korkunç çizgili görünüyor. Yanlış bir şey mi yaptılar? Çok endişeleniyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Göz çevresindeki deri son derece ince ve hassastır, bu yüzden de gözaltındaki deriyi içinde AHA (yani meyve asitleri) bulunan bir formülle soyarak gençleştirmeye kalkışmak pek de iyi bir fikir değil. Bazı göz kremlerinin içinde de meyve asitleri bulunur ancak bunlar hem çok düşük miktarlarda AHA içerir hem de göz çevresine uygun bir şekilde geliştirilmişlerdir. Belli ki size uygulanan formül göz çevreniz için fazla güçlü ve tahriş ediciymiş. Ödem ve kızarıklık zaman içinde hafifleyerek geçecektir. Ancak bu süre boyunca UV ışınlarını filtreleyen kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmaya özen gösterin ve göz çevreniz tamamen iyileşinceye kadar göz kremi, serum falan kullanmayın. Bu ürünlerin içindeki aktif içerikler zaten son derece hassas olan gözaltlarınızın daha da tahriş olmasına neden olacaktır.
Ö***
Merhaba hocam. 41 yaşındayım. Gözlerimi kısarak güldüğümden gençliğimden beri kazayaklarım var. 4 sene önce botox yaptırdım. Ancak botox’tan sonra gözaltlarımdaki kırışıklar daha çok göze batmaya başladı. Kontrole gittiğimde doktorum gözaltına da uyguladı. Sonrası donuk bakan gözler. Etkisinin geçmesini dört gözle bekledim. Şu an ise gözaltlarım öncekinden çok kötü, gevşek ve kırışık. (Uygulama buna sebebiyet verir mi? Göz altı botoksunun torba yaptığını duymuştum. Bu kalıcı mıdır? Botox etkisi geçtiğinde geçer mi?) İşlem yaptırmaya korkuyorum artık. Ne önerirsiniz? İyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Doğru teknikle, doğru dozda yapılan botoks uygulaması gözaltlarında da son derece başarılı sonuçlar verir. Ancak işlemi yapanın bu bölgeye yapılan uygulamalar konusunda deneyimli olması son derece önemli. Gözaltlarında mikro-botoks dediğimiz bir teknik kullanılır. Bu teknikte çok az miktarda botoks birkaç farklı noktaya enjekte edilir. Gerektiğinden fazla botoks enjekte edilmesi gözaltındaki kasların fazla gevşemesine yol açtığından bu bölgede torbalanma, gevşeme gibi etkilere yol açabilir. Ancak bunların hiçbiri kalıcı değildir, botoksun etkisi geçtiğinde bu sorunlar da geçer. Botoks enjeksiyonu yaptırırken en çok dikkat edilmesi gereken işinin ehli, konusunda deneyimli bir doktor bulmaktır.
D***
Merhabalar hocam benim de gözaltımda kırışıklık ve çukurluk var bunun için lazer ya da ışık dolgusu dışında ameliyat ile geçici değil kalıcı bir çözüm istiyorum bunun için var mı bir yolu acaba? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Bunun için bir estetik cerraha danışmanız gerekiyor. Ancak cerrahi bir müdahale olan yağ enjeksiyonundan fayda sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Bu işlem sırasında kalça, bel ya da karın gibi vücudun belli bir yerinden alınan yağ hücreleri gözaltına enjekte edilerek çöküklük giderilir. Ancak işlemin kalıcılığı için estetik cerrahınızı doğru seçmeniz gerekiyor, sonuçta bu müdahale deneyim ve ustalık gerektiren bir müdahaledir. Aksi halde enjekte edilen yağ hücreleri damarlanamaz ve bir süre sonra eriyip tamamen yok olur. Bu işlem çizgilerin görünümünü bir miktar hafifletebilir ancak bu etki sizi tatmin edici bir düzeyde olmayacaktır. Lazer tedavisi yaptırmak istemediğinizi söylemişsiniz, ancak lazer dolgu ya da botoks gibi bir geçici bir işlem değildir. Çünkü cilt kalitesini artırarak çizgilerin hafiflemesini sağlar. Tabii ki zaman durmadığı için yaşlanma devam edecektir çizgiler yine oluşacaktır. Ama lazer tedavisini botoks, dolgu gibi kalıcılığı 5-6 ay olan, etkisi geçici tedaviler arasında sınıflandırmıyoruz.
İ***
Merhabalar hocam. Bundan birkaç yıl önce yüzüme yağ enjeksiyonu yaptırdım. Yapan doktor biraz fazla yağ enjekte etti ve gözaltımda yağ toplanması oluştu. Şiş görünüyor. Gören dayak mı yedin, diyor. Son zamanlarda bayağı rahatsız olmaya başladım. Lazerle şiş olan yeri eritebilir miyiz? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İbrahim Bey. Gözaltı bölgesine yağ dokusunu eritmek amacıyla kullanabileceğimiz bir lazer sistemi maalesef yok. Eğer sorun yanak bölgesi gibi yüzün başka bir yerinde olsaydı. VShape teknolojisi ile sorunun hafiflemesi sağlanabilirdi. Gözaltına uygulayabileceğimiz tek sistem Emerge lazerdir. Neden? Çünkü gözaltı derisi son derece ince ve hassastır. Bu teknolojinin yağ hücrelerini parçalamak gibi bir etkisi yoktur. Ancak Emerge lazer tedavisinden farklı bir şekilde fayda sağlayabilirsiniz. Sistem gözaltı derisini sıkılaştırdığı ve elastikiyetini artırdığı için cilt altındaki yağ dokusunun yaptığı çıkıntıyı kamufle etmekte daha başarılı olacaktır. Olası başka bir çözüm ise hyalüronik asit bazlı ışık dolgusu enjeksiyonu olabilir. Bu dolgu maddesi gözaltındaki torbalanmaları hafifletmek için kullanılabiliyor. Yanakların üst kısmı ile gözaltındaki torbalanmanın birleştiği hatta ışık dolgusu enjekte ettiğimizde torbalar kamufle oluyor. Tabii bu işlemlerden herhangi bir fayda sağlayıp sağlayamayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Yağ enjeksiyonunu yapan doktorunuza da soruna yönelik herhangi bir çözüm sunup sunamayacağını danışmanızı tavsiye ediyorum.
D***
Gözaltı ve kenarlarındaki çizgiler için hangi doktora gitmem gerek ve botoks istemiyorum yardım lütfen.
Merhabalar Dilek Hanım. Medikal estetik konusunda deneyimi olan bir doktora gitmeniz gerekiyor. Kazayağı da denen göz kenarlarındaki ince çizgilerde en etkili tedavi botoks enjeksiyonlarıdır. Ama botoks enjeksiyonu yaptırmak istemiyorsanız Emerge ve ClearLift lazer tedavisinden fayda sağlayabilirsiniz. ClearLift ve Emerge lazer göz çevresinde ısı kanalları açarak cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikler, bu da cilt kalitesinin artmasına ve çizgilerin hafiflemesine yardımcı olur.
A***
Merhaba Hocam. Benim göz çevresinde kırışıklık son zamanlarda daha da belirginleşen çizgiler mevcut. Ve bu beni çok rahatsız etmekte. Yaşım 20. Botoks yaptırmak istiyorum. Sizce yaptırmanın bir sakıncası var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aslı Hanım. Hayır hiçbir sakıncası yok aksine uzun vadede de pek çok faydasını göreceğiniz bir anti-aging uygulama bu. Bazı kişilerde gözaltındaki mimiklere bağlı güneş yüzünden gözünüzü kısma, gülme gibi çizgiler çok erken yaşlarda oluşmaya başlar. Bu durumda sizin yaşlarınızda botoks enjeksiyonlarına başlamak son derece yerinde bir karar olur. Neden? Çünkü hem var olan çizgiler anında yumuşar, hem de ileride oluşacak olanlar önlenmiş olur. Bu bölgedeki mimik kaslarını gevşettiğinizde siz botoks yaptırmasanız oluşacak çizgiler, kırışıklıklar oluşamaz. Tabii bu işlemi 5-6 ayda bir düzenli yaptırırsanız ileride yıllardaki faydalarını belirgin bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.
N***
Merhabalar ben 18 yaşındayım küçük yaşta kullandığım kozmetik ürünlerden dolayı gözaltımda ciddi kırışıklıklar oluştu ince sayılamayacak tarzdan hem de. Ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nazlı Hanım. Öncelikle göz çevrenizdeki kırışıklıkların artmasını önleyecek bazı önlemler almanızı tavsiye ediyorum. Göz çevrenize eczanelerde satılan güvenilir bir markanın anti-aging etkili bir göz kremini alıp düzenli olarak kullanmaya başlayın. Bu kremin içinde güneşe karşı koruyucu faktörler olmasına da özen gösterin. Güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmaya özen gösterin. Güneş gözlüğü hem güneşin zararlı ışınlarını kesecek hem de gözlerinizi kısmaya bağlı oluşacak çizgilerin önüne geçecektir. Henüz genç bir yaş olsa da botoks enjeksiyonlarına başlamayı da düşünebilirsiniz. Bazı kişilerde göz çevresi erken yaşlarda kırışmaya başlar, durum böyle olduğunda botoks enjeksiyonları büyük bir fark yaratacaktır. Göz çevrenize minik bir doz botoks yapıldığında hem var olan çizgiler hafifleyecek hem de ileride oluşacak olanların önü kesilecektir. Tabii bu enjeksiyonların ileriye dönük faydasını görmek için düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. İşlem ClearLift ve Emerge lazer gibi göz çevresine uygulanabilen ve bu bölgedeki ince ve hassas derinin güçlenmesini sağlayan bir tedaviyle de desteklenebilir.
G***
Gözaltı çizgilerim ile ilgili Emerge işlemini düşünüyorum seans ve ücret nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülcilan Hanım. Emerge lazer tedavisi hastanın ihtiyacına göre 7-10 gün aralıklarla 3-6 seans olarak uygulanır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız yardımcı olacaklardır.
H***
Merhabalar 27 yaşındayım gözaltı torbalarım hep vardı. Göz kırışıklıklarım da var. Millet yaşımdan büyük gözaltlarım olduğunu söyleyip dalga geçiyor. Zoruma gidiyor. Kırışıklıkla dolu gözaltlarım beni çok rahatsız ediyor. Yaşlandım galiba. Bu problem için çözüm var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Henüz 27 yaşındasınız, yaşlanmak da nereden çıktı? Bazı kişiler genetik olarak gözaltı torbalarına eğilimlidir. Yorgunluk, stres ve uykusuzluk bu sorunun daha da belirginleşmesine neden olur. Gözaltı torbaları olan kişilerde özellikle gülümsediklerinde gözaltındaki çizgiler daha da belirgin bir hal alır. Bu probleme farklı tedavileri bir arada kullanarak müdahale etmek mümkün. Öncelikle torbalanmanın hemen altına, yanakların üst kısmıyla torbaların arasında oluşan hatta bir miktar ışık dolgusu bu sorunda çok işe yarayan bir işlemdir. Bu bölgede düz bir satıh yarattığınızda torbalar da kamufle olur. Minik bir doz botoks enjeksiyonu yaparak gülümsediğinizde oluşan çizgiler de hafifletilebilir. Bu tedavileri Emerge gibi gözaltına uygulanabilen bir lazer sistemi ile desteklemek de alınan sonuçların başarısını artıracaktır. Bu lazer sistemi gözaltındaki ciltte gençleşme etkisi yaratacak, ince çizgilerin hafiflemesini sağlayacaktır. Sistemle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktır.
S***
Ben 17 yaşındayım gözlerimin üstü ve altı 2 yıl içinde çöktü hatta gözümün yağının eridiğini bile hissedebiliyorum kısacası gözlerim içine çöküyor ne yapmalıyım gözaltı ışık dolgusu işe yarar mı? Ve fiyat istiyorum?
Dr. Mustafa Karataş
Öncelikle böyle bir problem için çok gençsiniz, henüz 20 yaşında bile olmadan gözaltlarınızın ve gözlerinizin üstünün bu derece çökmesi akla tek tek bir şey getiriyor, o da olmanız gereken kilonun çok altında olduğunuz. Işık dolgusu böyle bir sorunda etkili olacaktır tabii ki, ancak eğer problem çok zayıf olmanızdan kaynaklanıyorsa önce birkaç kilo almayı denemenizi tavsiye ediyorum.
N***
Merhaba Hocam. Benim göz çevremde kırışıklıklar var. Ayrıca gözaltı ışık dolgusu yaptırmak için doktora gittiğimde bana gözaltıma değil de ön yanağa dolgu uyguladığı için iyice aşağı doğru sarktı. Ulthera yaptırmak istiyorum ancak Ulthera’nın yağları erittiğini iyice çökme olduğunu söyleyenler oldu. Doğruluk derecesi nedir? Eğer etkili bir uygulama ise size göz çevresi için gelmek istiyorum. Fiyatı nedir? Şehir dışından geleceğim için fiyatı önceden öğrenmem mümkün olur mu?
Lazer uygulamaları yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, güvenilir kliniklere gitmektir. Bu uygulamalar konusunda eğitim almış uzman kişiler tarafından yapılmalı. Ulthera tüm lazer sistemleri gibi doğru uygulanırsa herhangi bir yan etkisi olmayan bir teknolojidir. Gözaltı son derece hassas bir deriye sahiptir, bu yüzden de gözaltında her lazer sistemi kullanılamaz. Emerge lazer gözaltlarındaki hassas deride bile uygulanabilen bir teknolojidir. Her ne kadar siz istediğiniz sonucu alamamış olsanız da, ışık dolgusu da gözaltına daha taze ve gergin bir görünüm vermekte etkili bir uygulamadır. Bu iki tedavi kombine olarak uygulanabilir. Tedavileri minik bir doz botoks enjeksiyonu ile desteklemek de başarılı bir strateji. Botoks gözaltındaki ince çizgileri hafifletmede de son derece etkilidir. Sizde hangi tedavi ya da tedavilerin optimum sonuç vereceği ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ama kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
C***
Merhabalar. Kaş arasında bir çizgi oluştu ve gözaltımda ince çizgilerim var. Bu ScarletS dediğiniz yöntemle bunları giderebilir miyim? Ya da başka bir yöntem var mı? Bilgilendirirseniz sevinirim. Yeriniz tam olarak nerede?
Merhabalar. ScarletS çizgi ve kırışıklıkların görünümünü hafifletmede, cilt kalitesini artırarak cilde taze ve parlak bir görünüm vermede etkili bir sistemdir. Ancak bu teknoloji gözaltındaki hassas deri için tasarlanmamıştır. Yani ScarletS göz çevresindeki deriye uygulanamaz. Bu bölgede Emerge lazer sistemini kullanıyoruz. Alın bölgenizde ScarletS’den faydalanabilirsiniz. Ancak alın bölgesindeki kırışıklık e çizgilerin nedeni mimiklerdir. Eğer botoks enjeksiyonu ile mimik kaslarının aktivitesi azaltılmazsa, bir süre sonra bu çizgiler yine ortaya çıkmaya başlar. Gözaltınız için de benzer bir durum geçerli. Emerge tedavisini mikro-enjeksiyon tekniğiyle enjekte edilen botoks ile desteklerseniz, lazer tedavisinden aldığınız olumlu sonuçların etkisi çok dana uzun süreli olur. Hatta düzenli olarak botoks yaptırarak gelecekte de bu bölgelerin çizgisiz ve kırışıksız kalmasını sağlayabilirsiniz. Kliniğimiz Valikonağı Caddesi Nişantaşı’ndadır. Açık adresimiz internet sitemizde yer almaktadır.
H***
Merhabalar. Gözaltı kırışıklıklarım için en az 6-7 kez botoks yaptırdım ama hiç sonuç alamadım. Başka hangi yöntemi önerirsiniz. Teşekkürler
Merhabalar. Gözaltı derinizi güçlendiren, cildin kalitesini artıran bir lazer tedavisinden fayda göreceğinizi düşünüyorum. Emerge lazer gözaltındaki hassas ve ince deriye güvenle uygulanabilen bir teknolojidir. Ciltte mikro-ısı kanalları açarak cildin iyileşme mekanizmalarını tetikler. Ciltteki kolajen ve elastin üretimi artarak, cilt daha elastik ve pürüzsüz bir görünümü kavuşur. İşlem sonrasında kızarıklık ve hafif bir ödem görülmesi normaldir. Bu etkiler birkaç gün içinde hafifleyecektir. Gözaltlarınızın ihtiyacına göre 7-10 gün arayla 3-6 seans uygulanır. Ancak tavsiyem botoks enjeksiyonlarına devam etmeniz. Böylece Emrege lazerin yarattığı etki daha uzun ömürlü olur.
D***
Merhabalar, 29 yaşındayım ve göz çevrem güldüğüm zaman inanılmaz büzüşüp deforme görünüyor bunun kesin çözümü nedir? Hangi yöntem ile gergin bir göç çevresine kavuşabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhabalar Derya Hanım. Öncelikle anti-aging tedavilerde kesin çözümlerden bahsetmek doğru değildir, ancak iyileşmeden, daha genç bir cilt, daha az çizgiden söz edilebilir. Düzenli olarak botoks enjeksiyonu yaptırmak göz çevirinizdeki ince çizgilerin görünümünü hafifletecek ve daha pürüzsüz bir görünüm yaratacaktır. Bu aynı zamanda ileride oluşacak çizgilerin de önüne geçecektir. Göz çevrenize birkaç seans Emerge lazer tedavisi uygulanması da etkili bir anti-aging stratejidir. İnce ve hassas göz çevresi yaşlanma etkilerine karşı dirençsizdir, Emerge lazer tedavisi bu bölgedeki derinin yapısını güçlendirir, kalitesini artırır.
B***
Ben kendim evde ne kullanabilirim kırışıklıkları biraz açmak için. En çok da şu kaş arası kırışıklıklarımdan nefret ediyorum. En azından onun için bir şey önerebilir misiniz? Çok teşekkürler saygılar.
Kırışıklıkları hafifleten kremler ve serumlardan yardım alabilirsiniz. Ancak bunlar alın ve kaş arası gibi çok mimikli yerlerdeki kırışıklıklarda maalesef pek etkili olamıyor. Ama yine de düzenli olarak krem kullanarak cilt kalitesini artırmak her zaman iyi bir stratejidir. Bir de güneşli günlerde koyu renkli güneş gözlükleri kullanmaya özen gösterin. Güneş gözlerimizi ve alnımızı kırıştırmamıza neden olarak bu bölgelerin çizgilenmesine, var olan çizgilerin ise daha da derinleşmesine neden olur. Bir de hastalarıma önerdiğim bir şey vardır. Alnımızı bilinç dışı kırıştırır, kaşlarımızı farkında olmadan çatarız. Ama bunun bilincinde olmaya çalışırsak, alın bölgemizi gevşek tutmak mümkün. Alnınızı ne zaman kırıştırdığınızı gözlemleyin ve kendinize devamlı alın kaslarınızı gevşek bırakmanız gerektiğini hatırlatın.
T***
Merhaba göz çevremde ksantalezmalar var alt ve üst kısımda minik ve çok sayıda bunlar için lazer tedaviniz mevcut mudur?
Merhabalar, tedavinizin bir dermatolog tarafından yapılması daha doğru olacaktır. Bazı lazer sistemlerinin bu sorunda etkili olduğunu biliyorum. Eğer kendisi uygun görürse bu sistemlerden faydalanılabilir. Ancak dediğim gibi tedavinin bir dermatolog tarafından yapılmasını tavsiye ediyorum.
A***
Merhaba Doktor Bey. Yaşım 43. Hem kaz ayakları ve hafif göz kapağı düşme elastikiyet kaybı yaşıyorum. Emerge uygulamanız çok ilgimi çekti. Emerge lazer uygulamasının göz için bir riski ya da yan etkisi var mıdır? Her seansın süresi ve seans fiyatı nedir?
Merhabalar Asuman Hanım. Emerge lazer göz çevresine güvenle uygulanan bir lazer sistemi olma özelliğine sahiptir ki pek çok lazer teknolojisi hassas göz çevresine uygulanamaz. Sistemin işlem sonrasında göz hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak tedavi sonrasında göz çevrenizde kızarıklık ve ödem oluşması normaldir. Bunlar da birkaç gün içinde tamamen geçecektir. Özellikle çalışan hastalarıma işlemi hafta sonuna girmeden hemen önce yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Emerge lazer, cilt altında ısı kanalları açarak etki eder ve cilt yüzeyine zarar vermez. Tedavi protokolü 7-10 gün aralıklarla uygulanan 4-5 seanstan oluşmaktadır. Çevrenizdeki çizgilerin durumuna göre karar verilebilir, ancak genelde 4-5 seans yeterli oluyor. Optimum sonuçlar için hastalarıma Emerge lazer tedavisini botoks enjeksiyonu ile kombine etmelerini öneriyorum. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
M***
Kazayağı ve gözaltı kırışıklıkları ile ilgili bilgi almak istiyorum... Palomar Emerge lazer fiyatı nedir ve kaç seansta sonuca varabiliriz? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Mehmet Bey. Göz çevresindeki ince cildi güçlendirmek, cildin kalitesini artırarak çizgilerin, kazayaklarının görünümünü hafifletmek için Emerge lazeri kullanıyoruz. Bu teknolojinin en önemli özelliği hassas göz çevresinde bile başarıyla uygulanabilmesidir. Cilt altında ısı kanalları açarak etki eder ve bunu yaparken cilt yüzeyine zarar vermez. İşlem sonrasında göz çevrenizde kızarıklık ve ödem görülebilir. Bu beklenen bir yan etkidir ve birkaç gün içinde tamamen geçer. Seans sayısına ancak göz çevrenizdeki çizgilerin durumu görüldükten sonra karar verilebilir. Minimum 3 maksimum 6 seans olarak uygulanır. Emerge lazer tedavisini botoks enjeksiyonu ile kombine etmenizi öneriyorum. Minik bir doz botoks enjeksiyonu yeni mimik çizgilerinin oluşmasını önleyerek lazer tedavisinin etkilerinin daha uzun süre sürmesi sağlanabilir. Kliniğimizi arayarak fiyat bilgisi alabilirsiniz.
S***
Benim gözaltlarımda ince çizgi ve torbalanmalar ve güneş lekelerim var. Bu yöntem iyi gelir mi ve ücreti nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sema Hanım. Gözaltındaki torbalanmalarda gözaltının üst yanakla birleştiği bölgeyi hyalüronik asit bazlı bir dolgu maddesi ile doldurmak bu bölgenin daha pürüzsüz görünmesini, torbalanmanın kamufle olmasını sağlar. Bu bölgede en iyi sonucu Işık Dolgusu denen ve sadece gözaltları için tasarlanmış bir dolgu maddesiyle elde ediyoruz. İnce çizgilerde ise minik bir doz botoks enjeksiyonu ile çizgileri yumuşatmak mümkün. Gözaltlarındaki deriyi yapılandıran Emerge lazer tedavisi ise iki soruna da etki edecek bir destek tedavi olarak uygulanabilir. Güneş lekelerinin gözaltlarınızda mı yoksa yüzünüzde mi olduğunu anlayamadım. Ancak gözaltlarınızda ise tüm bu tedaviler lekelerin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Eğer lekeler yüzünüzde ise Icon lazer ya da ScarletS tedavilerinden fayda sağlayabilirsiniz. Hangi tedavilerden optimum yarar göreceğiniz ücretsiz olan muayene sonrasında netleşecektir.
Y***
Merhaba gözaltı kırışıklığında nasıl bir tedavi uygulayabilirim?36 yaşındayım fakat sol gözaltımda kırışıklık görüyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Göz çevresindeki ince çizgilerin giderilmesinde etkili tedavilerin başında botoks geliyor. İşlemin etkisi 6 ay kadar devam eder, tedavinin amacı mimik ve kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini minimuma indirmektir. Böylece hem var olan çizgilerin görünümü hafifler hem de ileride oluşacak olan yeni çizgilerin önüne geçilmiş olur. Botoks enjeksiyonunu Işık Dolgusu gibi göz çevresine anti-aging maddelerin enjekte edildiği bir tedavi ya da Emerge lazer gibi cildi yeniden yapılandıran sistemlerle kombine etmek tedavinin başarısını artırır. Emerge lazer hassas göz çevresinde bile başarıyla uygulanan bir teknolojidir. Cilt altında ısı kanalları açarak etki eder ve cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermez. Hangi tedavi ya da tedavilerden fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşecektir –konsültasyon ücretsizdir.
D***
Thermage CPT Göz Çevresi uygulaması sarkmış cilt ve kırışıklar için etkili mi? Bir de benim sol kaşım sağ kaşa göre daha düşük, kaş kaldırma yönteminde kullanılıyor mu?
Merhabalar Derya Hanım. Thermage ciltteki elastikiyet kaybına etki eden, cildi sıkılaştıran bir sistemdir. Ciltteki kolajen liflerini stimüle ettiği için ince kırışıklıkların görünümünü de bir miktar hafifletebilir, ancak kırışıklıklarda altın standart dolgu enjeksiyonlarıdır. Eğer kırışıklıklar alın bölgesinde ise öncelik botoks enjeksiyonlarındadır. Eğer alındaki kırışıklıklar çok derinse önce botoks ve dolgu enjeksiyonu birlikte kullanılır.
S***
Doktor Bey Merhaba, Yaşım 27 göz çevremden şikayetçiyim gülünce kaz ayaklarım çıkıyor nasıl olduğunu bir türlü anlamadım ve bu görüntüyü istemiyorum. Göz çevresi için Botox uygulamasından ziyade başka ufak dokunuşlarla bu sorunu geçirebilir miyiz mümkün mü ? Bana başka ne önerebilirsiniz şimdiden teşekkürler.
Gözü çevreleyen cilt, yüzün diğer bölgelerine göre daha az yağ bezesi bulunduruyor ve daha küçük gözeneklere sahiptir. Bu da bu bölgenin daha çabuk kurumasına ve dolayısıyla göz kenarındaki çizgilerin artmasına neden olabiliyor. Göz çevresindeki ince çizgilerin görünümünü iyileştirmek için kolajen üretimini destekleyen, çizgi ve kırışıklıkları gideren hyalüronik asit içerikli göz kremleri kullanmanızı tavsiye ediyorum. Botoks, göz kenarındaki çizgiler için en iyi tedavi. Daha çok ince çizgiler için kullanılan dolgular, derin çizgilerin tedavisinde botoksla beraber kullanıla biliniyor. Çizgileri gidermek için kullanılan yöntemlerden biri de cilt yüzeyini lazer cihazlarıyla yenilemek. Lazerler, göz çevresindeki dokuda yaşanan değişimlerin tedavisinde sıklıkla kullanılıyor. Göz çevresindeki hasar görmüş cildin üst tabakasını soyarak vücudu yeni kolajen üretmeye zorluyor. Yeni oluşan cilt tabakası daha dolgun oluyor ve çizgi görünümü azalıyor. Bu uygulamalar bölgede sıkılaştırıcı bir etki de gösterebiliyor. 
M***
Merhaba Mustafa Bey, Ben 25 yaşındayım göz çevremde kırışıklar meydana geldi yaşımın genç olmasına rağmen nasıl oluştu bu kırışıklar anlamadım. Nasıl önleye bilirim, göz çevremi korumak için ne yapmam gerek? Cevap verirseniz çok mutlu olurum.İyi günler.
Kazayağı 20'li yaşlar gibi oldukça erken dönemlerden itibaren görülebiliyor. Göz çevresindeki derinin altında yağ bulunmuyor. Bu nedenle buradaki her kas hareketi daha kolaylıkla çizgi ve kırışıklığa dönüşebiliyor. Vitamin bakımından zengin, kollajen ve elastin üretimini hızlandıran serumlar cilt sıkılaşması sağlayarak sorunun çözümüne destek olabiliyor. Gözünüzü fazla kısmamaya çalışın ve her gün güneş kremi sürerek göz çevrenizi koruyacak genişlikte güneş gözlüğü takın. Göz çevresindeki cildi yumuşak ve nemli tutmak için göz kremini günlük güzellik rutininizin bir parçası hâline getirin.  Botoks, lazer ve radyo frekansı tedavileri gibi muayenehane çözümleri daha başarılı ve uzun süreli sonuçlar verebiliyor. 
Ö***
31 yasındayım ve göz çevremde alerji sebebi ile kırışıklıklar mevcut. Bu yüzden Emerge lazer yaptırmak istiyorum. Ücret ve seans bilgisi alabilir miyim?
Merhabalar Duygu Hanım. Göz çevrenizdeki kırışıklıkların alerji nedeniyle oluştuğunu söylüyorsunuz. Bu da bu bölgeye yapılacak herhangi bir tedavinin, zaten hassas olan göz çevrenizi daha da hassas kılma riski olabileceğini akla getiriyor. Tabii ki tüm bunlar muayene sırasında daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Emerge lazer göz çevresine güvenle uygulanan bir lazer sistemidir. Cilt altında ısı kanalları açarak etki eder ve bu esnada cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermez. Seans sayısına ancak göz çevrenizdeki çizgilerin durumuna göre karar verilebilir, ancak genelde 4-5 seans yeterli oluyor. Emerge lazer sistemini botoks enjeksiyonu ile kombine etmek optimum sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Lazer tedavisinin göz çevrenizdeki gençleştirici etkisinin botoks enjeksiyonu sayesinde daha uzun ömürlü olacağını unutmayın. Emerge lazer tedavisi sonrasında göz çevrenizde kızarıklık ve ödem oluşması normaldir. Bunlar birkaç gün içinde tamamen geçer. Burada fiyat bilgisi veremiyorum, ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığı tespit edilecek ve ücret bilgisi verilecektir.
N***
Merhaba 36 yaşındayım gözaltı kırışıklarımdan şikâyetçiyim ama karar veremedim botoks mu yoksa dolgu mu daha uzun ve etkili olur? Sizin görerek mi karar vermeniz gerekir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nuray Hanım. Tabii ki en çok fayda sağlayacağınız tedaviler ancak muayene sonrasında belirlenebilir. Bazı hastalarda en başarılı sonuçları kombine tedavilerle alıyoruz. Eğer gözaltlarınızda hafif bir çöküklük de varsa Işık Dolgusu sizin için uygun bir tedavi olabilir. Bu tedavinin anti-aging etkisi de vardır. Ancak Işık Dolgusu kırışıklıkları hafifletse de, bu soruna müdahale etmede en etkili tedavi botokstur. Yani optimum etki için bu iki tedavi kombine olarak uygulanabilir. Eğer gözaltlarınızda herhangi bir çöküklük söz konusu değilse o zaman göz çevresinde güvenle kullanabilen Emerge gibi sistemlerle botoks tedavisi kombine edilebilir.