Ameliyatsız Yüz Germe

İleri teknoloji lazer sistemlerinden dolgu enjeksiyonlarına kadar yüzünüzden yılların izlerini silecek pek çok tedavi var. Ameliyatsız yüz germe yöntemleri hakkında bilmeniz gereken her şey...

Ameliyatsız yüz germe işlemleri, henüz ciddi bir operasyona hazır olmayanlar için yaşlanma belirtilerini hafifletecek, cilde daha genç, daha sıkı bir görünüm verecek invazif olmayan tedavilerdir. Thermage, Ulthera, Sofwave, Emface gibi teknolojik sistemleri, mezolifting-vitamin enjeksiyonları ve dolgu enjeksiyonları yüzde daha pürüzsüz, genç bir görünüm yaratmaya, cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. 

Her ne kadar hala yer çekimine karşı uygulanan yöntemlerde neşter önceliğini korusa da, artık birçok kişi cerrahi yöntemlerin yerini tutacak basit uygulamaları tercih ediyor. Cerrahi müdahale gerektirmeyen medikal uygulamalar her geçen gün daha popüler oluyor. Anti-aging dünyası etkisini kısa sürede görebileceğiniz, yüzdeki yaşlanma belirtilerini gözle görünür bir şekilde hafifleten lazer sistemlerinden derin kırışıklıkları yok eden, yüze hacim veren hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarına kadar etkili tedaviye sahip.

Cerrahi Müdahale Gerektirmeyen Ameliyatsız Uygulamalar

Dolgu Uygulamaları ile Yüz Germe 
Dolgu enjeksiyonları, kırışıklıkların, çizgilerin içini doldurmak, yaşla beraber kaybolan hacmi yüze geri kazandırmak, yüzde gölgeli ve yorgun bir görünüm yaratan çöküklükleri pürüzsüzleştirmek, dudaklara daha dolgun bir görünüm vermek için kullanılır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin daha pek çok kullanım alanı vardır. Gözaltındaki hacim kaybını gidermek, morlukları kamufle etmek, yüzde daha simetrik, çekici hatlar yaratmak, elmacık kemiklerini belirginleştirmek, yapısal olarak küçük ve geride duran çene hattını düzeltmek, hatta kemerli burunlara daha düz bir görünüm vermekte elimizdeki en etkili malzemelerden biri dolgu maddeleridir. Yüzün üst bölgelerine uygulanan dolgu işlemlerinin cildi toparlamak, yüzde lift etkisi yaratmak gibi bir etkisi de vardır. Dolgu maddeleri kaş kaldırmada da başarılı sonuçlar vermektedir hastanın ihtiyaçlarına yönelik olarak botoks ile ya da tek başına kullanılabilirler. Aktif maddesi doğal olarak vücutta bulunan hyalüronik asit olan dolgu maddelerinin kalıcılığı 6 aydan 2 yıla kadar değişmektedir.

Yüz Mezoterapisi
Cildin yapıtaşı olan vitamin, mineral ve amino-asitlerden oluşan zengin bir formülün yüz, dekolte gibi yaşlanma belirtilerinin gözlendiği yerlere mikro-enjeksiyon tekniği ile verilmesidir. Bu anti-aging tedavi ciltteki kan dolaşımını düzenler, cildin sıkılığını sağlayan elastin ve kolajen üretimini artırır, lekelerin rengini açılmasını, ciltteki ton farklılıklarının düzelmesini sağlar. Cilde daha taze ve canlı bir görünüm veren mezoterapi, sadece yaşlanma belirtilerini geri döndürmekle kalmaz aynı zamanda cildi daha dirençli bir hale getirir. Gözaltı morlukları, pigmentasyon lekeleri ve elastikiyet kaybı gibi cilt problemlerinde etkili bir tedavidir.

Ameliyatsız Yüz Germede Ultherapy

Ultrason teknolojisi ile etki eden Ultherapy  sistemi, cildin üst katmanını etkilemeden, derinin astar tabakası dediğimiz taşıyıcı katmanına kadar inen odaklı ses dalgaları gönderir. Bu enerji cilt altında hasar yaratarak cildin yapılanma sürecini tetikler. Cildin derin katmanında meydana gelen bu hasar, ciltte sıkılaşma ve toparlanmaya neden olur. Cilt daha genç bir cilt gibi davranmaya başlar. Bu tedavinin en büyük özelliği tek bir seansın yeterli olmasıdır. Ancak eğer uygulama yapılan hasta ileri yaşlardaysa, arzu edilen sonuçların elde edilebilmesi için 6 ay ya da 1 sene sonra bir seans daha yapılması gerekebilir.

Thermage ile Yüz Germe

Son on yılda anti-aging tedaviler içinde oldukça popüler bir yer edinen Thermage, radyo frekans dalgaları ile etki eden bir teknolojidir. Radyo frekans enerjisi ile deri altı bağ dokusunu oluşturan kolajen ve elastin bantların ısınarak sıkılaşmasını sağlıyor. Tedavi tek bir seans uygulanıyor ve etkisi birkaç sene sürüyor. İşlemin olumlu sonuçları bir hafta içinde gözlenmeye başlansa bile, nihai halini alması için birkaç ay geçmesi gerekiyor. Her mevsim uygulanabilen Thermage tedavisinden hemen sonra gündelik yaşamanıza geri dönebiliyorsunuz.

Ameliyatsız Yüz Germe Sistemi EmFace

EmFace yüz kaslarını güçlendiren ve cildi sıkılaştıran çığır açan bir teknolojidir. EmFace’i eşsiz kılan ve kendi alanında bir ilk yapan yüz kaslarını hedef alarak yüz yapısını desteklemesidir. Yüzdeki kas dokusunda, dolayısıyla tüm yüzde lift etkisi meydana getirir, alın bölgesindeki kasların gevşemesini sağlar ve yüzünüzden yılları silerek daha genç bir görünüm yaratır. Orta yüze ve alın bölgesine yerleştirilen aplikatörler radyo frekansı ile cildin alt katmanlarını ısıtırken elektromanyetik stimulasyon (HIFES) ile kas kütlesine etki eder. Böylece kaslar sıkılaşarak yüz hatlarının yukarı doğru kalkmasını sağlar ve daha genç bir yüz yapısı yaratmasına yardımcı olur. Tedavi protokolü haftada bir yapılan 20’şer dakikalık 4 seanstan oluşur. Son seans tamamlandıktan sonraki üç ay boyunca cilt daha fazla kolajen ve elastin üreterek daha genç bir görünüme kavuşacaktır.

Klinik çalışmalar EmFace’in kaşlar, yanak bölgesi ve çene hattında lift etkisi yarattığını, kırışıklıklarda azalma, alın, yanak ve çene kaslarında sıkılaşma sağladığını, kaş hattını yukarı kaldırdığını, elastin ve kolajen üretimini ikiye katladığını ve kas yoğunluğunu artırdığını göstermektedir.  

Sofwave ile Ameliyatsız Yüz Germe

Sofwave kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek çizgileri, kırışıklıkları hafifletmede ve yüzde lift etkisi yaratmada yenilikçi bir teknolojidir. Kaşları kaldırdığı, çene hattında ve boyun bölgesinde lift etkisi yarattığı, çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azalttığı FDA tarafından onaylanmıştır.

Eşzamanlı, yedi senkronize paralel enerji iletimi ile etki eder. Cildin orta tabakasına, 1,5 mm derinliğe kadar inen termal enerji, dokunun ısısı 60-70 ̊dereceye ulaşmasını sağlar. Bu yüksek ısı kolajenin yeniden yapılanma sürecini tetikler. Sofwave tüm bu olumlu etkileri sadece 30-45 dakika süren tek bir seansta yaratır. Uygulamayı yaptıranlar, işlemin aktif yaşam tarzlarına kolayca uyarlanabilmesini, sistemde yer alan Sofcool özelliği sayesinde son derece konforlu bir tedavi olmasını ve sonrasında gündelik hayatlarına hemen dönebilmeyi çok seviyorlar. Sofwave™ minimum rahatsızlık ile etkili ve gözle görünür sonuçlar yaratan bir teknolojidir. Hem de iyileşme sürecine gerek olmadan! Hastalar tedaviden sadece 12 hafta sonra kaşlarında, boyun ve çene altında bir lift etkisi, çizgi ve kırışıklıklarda hafifleme gözlemleyebilir. Üstelik olumlu etkiler bu süre sonrasında da artmaya devam edecektir.

Scarlet X Fraksiyonel Radyofrekans ile Yüz Germe 

Scarlet X, radyo frekans dalgaları ile etki eden bir sistemdir. Cildin alt tabakalarına gönderilen enerji cildin elastikiyetini artırırken yüzde ameliyatsız bir lift etkisi yaratmak üzere tasarlanmıştır. Scarlet S sistemini diğer teknolojilerden ayıran en önemli özellik radyo frekans enerjisinin altın mikro- iğnelerle cilt altına iletilmesi. Cilt sıkılaştırmadan gözeneklerin, çizgilerin ve yara izlerinin görünümünü hafifletmeye kadar pek çok cilt sorununda etkili olan tedavinin olumlu etkileri ilk seanstan itibaren belirgin bir şekilde gözlenebiliyor. 25 adet mikro-iğnenin cildin 3.5 mm derinliğine yerleştirilmesi ile iletilen ısı enerjisi kolajen liflerini uyararak ciltte bir yeniden yapılanma sürecinin başlamasını tetikliyor. Tedavinin konforlu geçmesi için işlemden 30 dakika önce cilde lokal anestezik krem uygulanıyor. İşlem yaklaşık 40-60 dakika kadar sürüyor. Ciltte açılan mikro-kanallar sayesinde işlem sonrasında topikal olarak uygulanan somon DNA’sı ekstresi, vitamin ve antioksidanlar cildin derin tabakalarına kadar nüfuz ediyor. Cildin durumuna göre birer ay arayla 3-4 seans öneriliyor.

Yüz Gençleştirmede VShape

VShape cerrahisiz yüz gençleştirme teknolojileri arasında en iyilerden biri olarak gösteriliyor. Cildin derin tabakalarındaki kolajen liflerini ısıtarak cildin belirgin bir şekilde gerginleşmesini, sıkılaşmasını sağlayan VShape, destek dokuların yeniden yapılanma sürecini tetikleyerek elastikiyet kaybıyla savaşıyor. Etkili sonuçlar için 20 dakika süren 4 seanslık bir kür öneriliyor.

ClearLift Lazerle Yüz Gençleştirme

ClearLift teknolojisinin cilt gençleştirme, ince çizgiler, kırışıklıklar ve cilt rengindeki ton farklılıkları ile etkili mücadelesinin sırrı, cildin en üst tabakasına yani epidermise hiç zarar vermeden, dermisin derin tabakalarına kontrollü atış yapabilmesi. Cilt iyileşirken kolajen üretimi artıyor ve cilt daha pürüzsüz, parlak ve genç görünümlü bir hal alıyor. Uygulama, fraksiyonel lazer teknolojisinin faydalarından ve cildi yapılandırıcı etkilerinden faydalanırken, tüm işlem üst derinin koruyucu tabakası altında gerçekleşiyor. Tedavinin olumlu etkilerini gözlemleyebilmek için 2-3 hafta arayla, cildin ihtiyacına göre minimum 3, maksimum 6 seans uygulanması gerekiyor.

İple Yüz Germe

Yüzde ameliyatsız lift etkisi yaratan bu teknikte çok ince iğneler içine yerleştirilmiş PDO (polydioxanone) isimli ameliyat ipine benzer yapıdaki iplikler kullanılır. Bu iplikler iğneler yardımıyla cilt altına, kırışıklık ve sarkma olan bölgelere yerleştirilir. PDO iplikler herhangi bir istenmeyen reaksiyona yol açmadan, uygulanan bölgede mikro kan dolaşımını artırarak, cildin tamir mekanizmalarını ve kolajen üretimini tetikler. Zaman içinde bu iplikler eriyerek yok olsa da, cildin iplikler çevresinde oluşturduğu doku yüzdeki sarkmayı toparlayan, lift etkisi yaratan bir ağ vazifesi görür. İşlemin etkileri bu bağ dokusunun oluşum süreciyle birlikte bir-iki ay içinde optimum halini alır.

Hemen Doktorunuza Sorun

OKUMAYA DEVAM EDİN

29 Sıkça Sorulan Sorular
M***
Merhabalar hocam, ben 18’ine yeni girmiş biriyim yanaklarımda özellikle fotoğraflarda fark edilir şekilde içe çökme var. Açıkçası zayıfım 1,82m - 60,5 kg kilo aldığım takdirde hacim genişler mi? Yoksa dolgu gerekiyor mu diye soracaktım.
Merhabalar Murat Bey. Boyunuza oranla kilonuzun düşük olduğu aşikâr. Kilo aldığınızda yüzünüz de hacim kazanacak ve yüzünüzdeki çökme gidecektir. Kilo almanın işe yaramadığı durumlarda dolgu enjeksiyonundan faydalanılabilir. Ancak en az 10 – 15 kilo aldığınızda bu işleme gerek duyacağınızı düşünmüyorum.
O***
Thermage mı daha etkili Ultherapy mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Her ikisi de etkili, başarılı sistemlerdir. Önemli olan hangi teknolojiyi hangi hastada kullandığınızdır. Hastanın hangi teknolojiden daha çok fayda sağlayacağını belirlemek için ise konsültasyon ve bu tedaviler konusunda deneyimli bir uzman gerekir. Mesela Ultherapy ile cilt altına iletilen enerji en alt katmana kadar ulaşır, bu yüzden aşırı sarkma probleminde Ultherapy daha iyi bir seçenek olabilir. Thermage ise cildin daha üst katmanlarına etki ettiği için cilt sıkılaştırıcı etki yanında çizgilerin, kırışıklıkların görünümünü hafifletmekte daha doğru tercihtir. Cilt canlandırmada, tazelemede her iki sistem de fayda sağlar ama bu etkiler maharetini daha çok cildin üst ve orta tabakalarında gösteren Thermage’da daha fazla görülebilir.
T***
Hocam merhaba yanak inceltme ile ilgili yazınızı okudum. Yanak bölgesini değil ama orta yüz bölgesini inceltmek mümkün mü elmacık kemiğinin üst kısmı.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Agassi uygulaması ile yanakları, yani yüzün orta kısmını inceltmek, daha ince, daha zarif yüz hatları yaratmak mümkün. Ancak bu uygulama elmacık kemiğinin üst kısmına yapılamaz. Zaten Agassi sisteminin özelliği tedavinin ağız içinden yapılması ve ağız içinden yanak bölgesindeki yağ dokusuna ulaşılmasıdır. Sözün özü maalesef sizin istediğiniz bölgeyi inceltmek için geliştirilmiş bir teknoloji yok.
A***
Merhaba yaşım 19. erkeğim. Yüzümde bir asimetri olduğunu düşünüyorum. Fakat bunun sonradan olduğuna eminim ve eskiden tek tarafla çiğnediğimi çok iyi hatırlasam da tarafı hatırlamıyorum. Fotoğrafı dimdik çektiğimde sol tarafımdaki kemik daha keskin, yani daha belli ve yanağım zayıf. Ama sağ tarafım tombul ve çene kemiği belli değil. Şu an yemem gereken taraf neresi?
Merhabalar. Yanağınızın daha zayıf, çene kemiğinizin daha belirgin olduğu tarafla yemek yiyor olmalısınız. Yani sağ tarafınızla çiğnemeye alıştığınızda daha simetrik bir görünüm oluşacaktır. Ancak bunun gözle görünür bir hal alması için gerçekten uzun bir süre geçmesi gerekir. Tabii yüzünüzün daha dengeli olduğunu düşündüğünüz zaman da iki taraflı çiğneme alışkanlığı geliştirmeniz gerekecektir.
S***
Hayırlı günler diliyorum hocam. Ufak çaplı araştırmalarla kısa bir soru sormak istiyorum. Yüzümü nemlendirmek (hyalünarik asit vs) Kollajen artırımına vesile (Scarlet s vesaire). Yüz kaslarını gevşetmede (Botoks). Bu üçünü yapıp daha dikkat edebilirsem yüzümde uzun süreli, yan etkisiz sonuçlar alırım diye düşünüyorum. Siz de böyle düşünür müsünüz? Bunların hepsi doğru olursa takribi tedavi süreci ve ücreti ne şekilde olur. Hayırlı günler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, yüzde dolgu uygulanması gerekip gerekmediği, cildi nemlendirmek için hangi tedaviden faydalanılacağı, hangi lazer sisteminin sizde optimum yarar sağlayacağı, botoksun hangi bölgelere uygulanacağı gibi pek çok farklı etken söz konusu. Bunlar ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Yani tedavinin ne kadar süreceği, fiyatı gibi bilgiler ancak muayene sonrasında verilebilir. Muayene ücretsizdir.
B***
46 yaşındayım. Oldukça iyi durumda olan bir cildim var. Gören 35 anca diyor. Ancak ilerisi için endişeliyim. En iyi genç kalma formülü nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Birben Hanım. Tam bu yaşlarda Thermage ya da Ulthera gibi ciltteki kolajen ve elastin üretimini artıracak bir teknolojiden destek almanız 50'li yaşlarınızı da genç görünümlü bir ciltle karşılamanıza yardımcı olacaktır. Her iki teknoloji de tek seanslık tedavilerdir. Her ne kadar cildi sıkılaştırmak üzere tasarlanmış sistemler olsalar da temelde cildi daha genç bir cilt gibi davranmak üzere stimüle ederler. Bu arada cildinizi güneşten korumaya özen gösterir, sigara içmez, iyi beslenir ve yürüyüş gibi hafif egzersizler yaparsanız cildinizin gençliğini daha uzun bir süre koruyabilirsiniz.
H***
Mustafa hocam benim en merak ettiğim konu şu. 29 yaşındayım ama yüzüm neden kaynaklanıyor bilmiyorum herkes tarafından fark edilir şekilde sarkık ve derim ince. Yani zayıf duruyor. Bu da yaşlı gösteriyor. Kırışıklıklarım da var… Sorum şu: PRP ya da kök hücre tedavisi benim bu sorunlarımı ne derece giderir? Dolgu ve botoks yapılmadan daha sıkı, gergin ve tok bir cilde kavuşmam ne kadar mümkün acaba? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Bazen genç hastalarda da bu tür sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu soruna genelde hastanın normal kilosunun altında olması neden oluyor. Tabii bu herkes için geçerli değil. Bazen de cilt yapısı çok ince olan ve çok fazla güneşlenen hastalarda da böyle sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Kliniğimizde PRP tedavisi yapılmamaktadır. Ancak kök hücre tedavisi ile daha kaliteli ve tok bir cilde kavuşabilirsiniz. İşlemi Thermage ya da Ulthera gibi cilt sıkılaştırıcı bir tedaviyle kombine etmek alınan sonucun başarısını artıracaktır. Yüzün üst bölgesindeki ve göz kenarlarındaki kırışıklıklarda ise en etkili tedavinin botoks olduğunu söyleyebilir. Zayıf ve çökük görünen yüzlerde hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları da elimizdeki en güçlü silahların başında gelir. Ama botoks ve dolgu yaptırmak istemiyorsanız kök hücre ve/veya cilt sıkılaştırıcı sistemlerle de önemli bir iyileşme sağlanabileceğini düşünüyorum. Tabii ki sizde hangi işlemlerin en başarılı sonuçları sağlayacağını ancak muayene sonrasında karar verilebilir. Muayene ücretsizdir.
E***
40 yaşına yeni girdim. Ağız kenarlarımın ve boynumun gevşediğini, özellikle fotoğraflarda çok net olarak görebiliyorum. Ayrıca kaz ayaklarım çok olmasa da mevcut.Yüzümün eskisi gib genç olasını istiyorum. Ücretsiz muayene yapıyor musunuz? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Boyun ve ağız kenarlarındaki cildin elastikiyetini artırmakta başarılı sonuçlar aldığımız pek çok sistem var: Ulthera, Thermage, BBL Forever Young, Forma, Revlite gibi. Hangi sistemin sizde optimum sonuçlar vereceği muayene sonrasında netleşecektir. Muayene ücretsizdir. Göz kenarlarındaki ince çizgileri silmenin, ileride oluşacak olanları önlemenin en etkili yolu ise düzenli olarak, altı ayda bir, botoks enjeksiyonu yaptırmaktır.
S***
Hocam merhaba ben kolajen takviyesi istiyorum. Cildim yumuşadı ve sarktı ama ne marka nasıl bir kolajen kullanacağım bilemiyorum. Yüzümün daha genç olası için, lütfen yardım edin.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Serap Hanım. Bu takviyelerin işe yarayıp yaramadığı konusunda çelişkili bulgular var. Bunların yerine yeni nesil sistemlerden faydalanmanızı öneriyorum. Thermage, Icon lazer, ScarletS, Revlite, BBL Forever Young gibi cilt altına enerji ileterek etki eden teknolojiler, kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek cildi sıkılaştırır, daha parlak ve taze görünmesini sağlar. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
H***
Merhabalar; 44 yaşındayım, yüz ve boyun gençleştirme cerrahi olmayan yöntemler konusunda etkili bir yöntem olarak Thermage diye biliyorum. Bilgi lütfen...
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hülya Hanım; Thermage cpt yüz kontörünün düzeltilmesinde ve cilt gençleştirmede cerrahi bir girişim için erken yaş olarak kabul edilen 30-45 yaş arasındaki kişilerde, bozulan yüz ovalinin sıkılaştırılması, yanaklardaki sarkmalar, göz kapağı, gıdı, alın ve göz çevresindeki kırışıklıklar, ağız çevresindeki özellikle sigara içiminden kaynaklanan dudak üzerindeki kırışıklıkları, çene ve çene altının sarkma sorunlarını tedavi amacıyla kullanılıyor. Thermage cpt sisteminde kullanılan patentli radyo dalgası ile cildi sıkılaştırdığı, cildi yumuşak bir şekilde toparlayarak kırışıklıkları kaldırdığı ve yüz hatlarını yenilediği klinik olarak kanıtlanmıştır. Cerrahi müdahale yapılmadan uygulanan Thermage cpt işlemi kolay, hızlı ve iyileşme süresinin kısa olmasıyla günlük hayatınıza devam etmenize izin veren bir tedavidir. Thermage cpt cihazı kırışıklık giderme ve yüz germe için operasyonsuz tedavi olarak FDA tarafından onaylanıp belgelenmiştir. Yöntemin ilk sonuçlar seans biter bitmez görülebiliyor. Ölçülebilir şekillenme ve sıkılaşma tek bir seanslık uygulamanın sonrasındaki 2 ile 6 ay arasında giderek artan bir şekilde gözlenebiliyor. Uygulama sonrasında kişi hemen normal yaşamına dönebilir daha sonrasında özel bir bakım yapılmasına da gerek olmuyor.
B***
Merhaba, dudak kenarındaki (buldok dediğimiz) sarkmalar ve gıdı için hangi uygulamayı tavsiye edersiniz. Ulthera mı? Thermage mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Berrin Hanım. Hangi hastanın hangi sistemden optimum fayda sağlayacağı ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Bunu belirleyen cilt tipiniz, sarkmanızın boyutu gibi faktörlerdir. Muayene ücretsizdir.
D***
Merhaba. Thermage ve Ultherapy emzirirken yapılabilir mi ve fiyatı nedir
Merhabalar Didem Hanım. Enjeksiyon, botoks ve bölgesel zayıflama sistemlerinin emzirme döneminde uygulanmasını için bir kaç husus mevcuttur. Thermage ve Ulthera tedavileri emzirme döneminde yapılabilir. Bu teknolojiler cildin yapıtaşları olan kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek etki ettikleri için anne sütüne karışma gibi bir risk taşımazlar. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
N***
Merhaba Dr. Mustafa Bey benim çene kısımlarında ve göz etrafımda sarkmalar mevcut ve göz kapaklarım da düşük. 67 yaşındayım. Fokuslu ultrason etkili olur mu? Emekliyim bana ne kadar fiyata mal olur.
Merhaba Nazan Hanım. Ulthera ya da Thermage gibi tek seanslık cilt sıkılaştırıcı sistemler ancak belli bir noktaya kadar etkili olabilir. Bu yüzden hastayı doğru seçmek son derece önemlidir. Böyle tedaviler için en doğru adaylar ciltlerindeki elastikiyet kaybı fazla olmayan hastalardır. Tabii hangi yaşta yaptırırsanız yaptırın belli bir fayda görürsünüz, ancak bu istediğiniz ölçüde olmayabilir. Bu yüzden de Ulthera sisteminin sizin için uygun bir tedavi olup olmadığı ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
H***
42 yaşındayım. Yüzümün V şekli gitti maalesef. Yer çekimi yanakları aşağı çekti. Okuduğum kadarıyla tek seansta 2 veya 3 ay sonra etkisi görülmeye başlayacak V seklini yakalamak için bir uygulamanız var. Bu uygulamanın güzel tarafı 2 yılda bir tekrarlanması. Fakat benim çekincem ağrılı bir uygulama olması. Ağrıyı hissetmemek için bir çözümünüz var mı? Bir de bu uygulamanın ücreti nedir? Ve 2 yılda bir yaptırmamız gerçekten yeterlimi? Gerekirse yılda 1 yaparım ama gerçekten yeterli mi? Saygılar.
Merhabalar Hanife Hanım. Thermage ve Ulthera gibi tek seanslık sistemler cildi sıkılaştırarak yüzde lift etkisi yaratırlar. Ancak bu tedaviler için doğru hastayı seçmek son derece önemli, tabii hangi hastanın hangi sistemden daha fazla yararlanacağını tespit etmek de. Söz konusu cilt sıkılaştırıcı tedavilerle elastikiyet kaybının fazla olduğu hastalar çok etkili olamıyor. Daha doğrusu bir miktar etkili oluyor, ama hastanın ihtiyaç duyduğu lift etkisi için yeterli olmuyor. Yaşınız gereği bu tedaviler için doğru yaştasınız. Tedaviden birkaç ay sonra, ciltteki kolajen ve elastin lifleri yeniden yapılandıkça, lift etkisi de ortaya çıkacaktır. Tabii tedavinin ardından da yaşlanma süreci devam ettiği için birkaç senede bir tedavinin tekrarlanması gerekir. Hastalar genelde bir buçuk-iki sene sonra yine tek seanslık bir tedavi yaptırmaya ihtiyaç duyuyorlar. Thermage, Ulthera gibi sistemlerin cilt kalitesini artırmak gibi bir faydası olduğu da unutulmamalı. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. Daha radikal bir lift etkisi için diğer bir seçenek de organik iplerle yüz germedir. İşlemin kalıcılığı 10-12 ay kadardır.
N***
Merhaba doktor bey ben elli üç yaşındayım yüzüme hiç işlem yapılmadı kırk yılda bir makyaj yaptım yüzüme kalıcı ne yaptırabilirim. Dolgu olur mu? Gözaltlarında çukurluk var. Maliyeti nedir?
Merhabalar Nursel Hanım. Dolgu ve botoks gibi işlemlerin hiçbiri kalıcı değildir. Dolguların etkisi 6-8 ay kadar botoksun ise ortalama 6 ay kadardır. Ciltteki kolajen ve elastin üretimini artırarak etki eden ve cildin elastikiyetini artıran Ulthera, Thermage gibi tek seanslık sistemlerin etkisi 2 yıl kadardır. Çizgilerin görünümünü hafifleten, cilde daha taze bir görünüm veren Icon lazer, Forma gibi teknolojilerden de faydalanabilirsiniz. Gözaltındaki çukurlukları doldurmak için Işık Dolgusu denen hyalüronik asit bazlı bir dolgu maddesi kullanıyoruz. Formülün içinde anti-aging maddeler olması da ayrı bir avantaj sağlıyor. Işık Dolgusu kalıcılığı ise bir yıl kadardır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır
M***
1960 doğumluyum ve yüzümde gençleştirme yaptırmak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabala, Kliniğimizde pek çok anti-aging sistem ve tedavi vardır. Bunların hangisinden ya da hangilerinden optimum fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
N***
Merhaba. Ben 33 yaşındayım, yüzümün bir anda çökmemesi için bir yüz germe yöntemi arıyorum oldukça doğal ve uzun ömürlü bir yöntem istiyorum. Nazolabial çizgilerim biraz ön planda. Gözaltını yorgun gösteren çukurlardan da kurtulmak istiyorum. Siz ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nesrin Hanım. Cildinizin geleceğine en iyi yatırım lazer sistemleriyle kolajen ve elastin üretimini tetiklemektir. Böylece 40’lı yaşları çok daha genci bir ciltle karşılayabilirsiniz. Bunun için Thermage ya da Ulthera gibi tek seanslık tedavileri tercih edebilir ya da Icon lazer, Revlite, ScarletS gibi sistemlerden faydalanabilirsiniz. Bahsettiğim teknolojiler. Farklı mekanizmalar, farklı enerji kaynakları ile etki etseler de temelde hepsi cildin yapıtaşları olan kolajen ve elastin üretimini tetiklerler. Nazolabial çizgilerin görünümü hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleriyle hafifletilebilir. Zaten yukarıda bahsi geçen tüm sistemler cildin elastikiyetini de artıracağı için bu çizgilerin hafiflemesinde, açılmasında faydası olacaktır. Elimizde gözaltındaki çöküklüğü gidermekte etkili olan tek bir araç var o da Işık Dolgusu. İçinde vitamin, mineral ve amino-asitler de bulunan bu formülün anti-aging faydası da var.
Ş***
Merhabalar. 48 yaşındayım dudak üstü ve dudak yanları çizgisi kırışıklığı, çene sarkması için Ulthera mı ,Thermage mı daha etkilidir. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şenay Hanım. Bu yaşlarda Thermage tedavisinden daha başarılı sonuçlar alıyoruz. Ancak Thermage ile sadece çene altındaki sarkma sorununuza müdahale edilebilir. Yüz ovalini yeniden belirginleştirmek ve gıdıyı toparlamak konusunda etkili sistemlerden biri de VShape’tir. Ancak bu tedavilerin hiçbiri dudak üstü ve dudak yanlarındaki çizgileri hafifletmekte sizin istediğiniz sonucu vermez. Thermage tüm yüze uygulandığında tabii ki cilt kalitesinde bir artış olacak, bu da yüzdeki tüm yaşlanma izlerinin hafiflemesini sağlayacaktır ancak bu sistemin uzmanlık alanı cilt sıkılaştırmadır. Bir diğer seçenek Inmode Forma sistemidir. Hem cilt elastikiyetini artırmak hem de çizgilerin hafiflemesinde başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Altı hafta arayla altı seans uygulanır. Sizin durumunda en etkili sonuçların tüm yüze ve gıdı bölgesine 6 seans Forma tedavisi ve sadece gıdı bölgesine tek seans Thermage uygulaması ile alınacağını düşünüyorum. Tabii ki izlenecek tedavi protokolünü belirlemek ancak konsültasyon sonrasında mümkün olacaktır.
E***
Merhaba. Ben 45 yaşındayım. Benim en büyük sıkıntım burun kenarı çizgilerimin çok derin olması. Bunun için geçen hafta yanak bölgeme dolgu yapıldı ki yüz yukarı kalksın. Ama çok fark göremedim. Siz ne önerirsiniz? Thermage ya da Ultherapy yaptırmalı mıyım? Tamamen nasıl halledebilirim? Teşekkür ederim.
Merhabalar Ebru Hanım. Thermage ya da Ulthera tedavileri cildi sıkılaştırarak bu bölgenin de yukarı doğru kalkmasını, burun kenarı çizgilerinin yarattığı katlanma etkisinin hafiflemesini sağlayacaktır. Cildin yaşını geri döndüren ve her anlamda anti-aging etki sağlayan tedavileri 40’lı yaşlardaki herkese tavsiye ediyorum. Bu tarz tedaviler 50’li yaşlarınızı nasıl karşılayacağınızı da belirler. Ancak bu çizgilerin tamamen geçmesini istiyorsanız, Ulthera ya da Thermage tedavisini organik iplerle yüz germe işlemi ile desteklemenizi tavsiye ediyorum. Bu yöntem yanak bölgesini yukarı doğru çekerek burun kenarlarınızdan dudak kenarlarınıza doğru inen hattı da belirgin ölçüde hafifletecek, hatta yok edecektir. Ancak etkinin devamlılığı için bu işlemin 9-10 ayda bir tekrarlanması gerekir.
A***
Yüzümde derin mimik çizgileri ver ve sarkma söz konusu… Yaşım 34 fakat çok üstünde görünüyorum… Bu sorunlu yüzüme ne yapılabileceğinin araştırmasını yapıyorum. Bana yardımcı olursanız çok iyi olur. Hoşça kalın.
Merhabalar Ahsen Hanım. Alın bölgesi ve kaş arasındaki mimik çizgilerine botoks enjeksiyonu yapılabilir. Etkisi 5-6 ay süren botoks tedavisi ile alın bölgenizdeki sizi rahatsız eden kırışıklar önemli ölçüde hafifleyecektir. Cildinizdeki elastikiyet kaybı için Ulthera ya da Thermage sisteminden faydalanabilirsiniz. Tek seanslık bu tedaviler kolajen ve elastin üretimini artırarak cildin sıkılaşmasını ve kalitesinin artmasını sağlarlar. Ancak hangi işlem ve tedavilerden optimum fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
N***
Merhabalar 43 yaşındayım. Örümcek ağı, Happy Lift, ultrasound gibi işlemleri aralıklarla yaptırdım. Şu an cildim iyi ancak sarkmalara karşı uzun süreli tedavi istiyorum. Kremler de kullanıyorum. Ancak cildim hala sıkı değil. En son Endopeel yaptırdım. Bu işlemi tavsiye eder misiniz? Yoksa daha iyi sonuç veren başka bir yöntem var mı? Uzun süreli olmasını istiyorum.
Merhabalar Nalan Hanım. Siz fark etmezseniz de örümcek ağı, ultrason tedavileri gibi işlemlerin cildinizin gerek dokusunda gerekse sıkılığında olumlu bir etki yarattığından emin olabilirsiniz. Ya da şöyle anlatmaya çalışayım böyle tedaviler yaptırmamış olsaydınız büyük ihtimalle cildinizdeki elastikiyet kaybı çok daha fazla olurdu. Endopeel kliniğimde uyguladığı tedaviler arasında olmadığı için bu konuda herhangi bir yorum yapamayacağım. Ancak söz konusu cildin sıkılığını artırmak olduğunda tercih ettiğim sistemlerin başında Thermage ve Ulthera geliyor. Bu tek seanslık işlemler ciltteki kolajen ve elastin üretimini artırdığı için cildi yeniden yapılandırarak elastikiyetini artırıyorlar. Tedavinin etkilerinin devamlılığı için hastalarıma bir-iki senede bir tek bir seans yaptırmalarını öneriyorum.
H***
Merhaba, 2 yıl önce yaptırdığım yağ enjeksiyonu sonrasında yanaklarım daha sarkık hale geldi… Konulan yağlar yüzümün belli bölgelerinde tutundu. Bunun çözümü nedir sizce? Yanak asma gibi yöntemlerin faydalı olmadığını okudum. Yanakları yukarı kaldırmanın, elmacık kemiklerini belirginleştirmenin yöntemi nedir acaba? Bana hangi işlemi önerirsiniz? Fiyat bilgisi verirseniz memnun olurum. İl dışından İstanbul’a bu sebepten geleceğim çünkü. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. VShape teknolojisinden fayda sağlayabilirsiniz. Bu sistem hem yağ hücrelerini parçalamakta hem de cildi sıkılaştırmada etkilidir. Böylece yüzünüzdeki istenmeyen yağ dokusunu eritmek ve lift etkisi yaratmakta fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Fayda sağlayabileceğiniz bir başka yöntem ise organik iplerle yapılan yüz germedir. İşlem sırasında ameliyat ipine benzer iplikler cilt altına yerleştirilir. İplerin yarattığı gerginlik ve cildin iplerin çevresinde oluşturduğu yeniden yapılanma süreci birlikte etki ederek yüzde lift etkisi yaratır. İşlemin kalıcılığı 12-18 ay kadardır ve bu süre içinde yanaklarınızın yukarı doğru kalkmasını, elmacık kemiklerinin belirginleşmesini ve çene hattının daha net bir görünüm almasını sağlar. Hangi işlemin sizin için daha uygun olduğu ancak muayene sonrasında netleşebilir muayene ücretsizdir.
E***
30'lu yaşlarımdayım yüzümde hafif sarkma var. 4-5 yıl önceki görüntüme dönmek isteğim. Göz çevremin değiştiğini düşünüyorum. Thermage mı Ultherapy mı yaptırmam doğru olur? Kalıcı sonuç alır mıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Sizin hangi sistemden daha etkin bir şekilde faydalanacağınız muayene sonrasında netleşecektir muayene ücretsizdir. Göz çevresindeki yaşlanma belirtilerine karşı ışık dolgusu ya da Emerge lazer yapılabilir. İhtiyaçlarınıza göre bazen en etkili sonuçlar iki tedavinin kombine bir şekilde yapılması ile de edilebilir. Yaşlanma süreci devam ettiği için anti aging tedavilerde kalıcı sonuçlardan söz etmek doğru değil. Yani saat hiç durmaz ama bu tedavilerle saati geri alabilir, yavaşlatabilirsiniz. Size net bir şekilde söyleyebileceğim tek şey var, o da doğru anti-aging tedavilerle 40’lı yaşlarınızı çok daha taze, genç görünümlü bir ciltle karşılayabileceğinizdir.
E***
Merhaba 33 yaşındayım hafif sarkma var göz çevresi ve yüzümde Thermage ya da Ulthera yaptırmak istiyorum. Ancak şöyle bir tedirginliğim oldu bu uygulamaların geçici olduğu ve yüzdeki ödemden kaynaklı gerilme olduğu yazılıyor. Bu konuyla ilgili aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Bunlar FDA onaylı sistemlerdir, yani etkileri cilt analizleri ve klinik çalışmalarla kanıtlandığı için bu onayı almışlardır. İşlem yapıldıktan hemen sonra bile cilt daha gergin görünür. Bu gerginlik işlemin cilt altında yarattığı travmaya bağlıdır ve gerçekten de geçicidir. Ancak esas hedeflenen etki işlemden bir-iki ay sonra ortaya çıkmaya başlar ve nihai halini 3-4 ay sonunda alır. Cilt altına gönderilen ısı enerjisi cilt altında bir onarım süreci başlatır. Cildin kendini iyileştirme mekanizmaları tetiklendiği için cilt yeni kolajen ve elastin lifleri üretmeye başlar. Bu lifler ne kadar kaliteli ve ne kadar çoksa cilt de o kadar sıkı ve genç görünür. Kısacası işlemin esas etkileri öyle bir-iki günde ortaya çıkmaz. Bu tedaviler yüzlerinde dramatik sarkmalar olan hastalar için yeterli gelmeyebilir, bu hastalara “İstediğiniz lift etkisini size ancak estetik ameliyat verebilir” diye uyarırım. Ulthera ve Thermage için en ideal adaylar sizin gibi ciltlerinde hafif bir sıkılık kaybı olan hastalardır. Bu tedavilerin cildin geleceğine de bir yatırım olduğu unutulmamalı. Ciltlerinde elastikiyet kaybı olmayan 30’lu yaşlarındaki pek çok hastam da bu işlemlerden faydalanıyor ki 40’lı yaşları çok daha genç bir ciltle karşılayabilsinler.
A***
Merhaba hocam 43 yaşındayım yüz gerdirme yaptırmak istiyorum ameliyatsız mümkün mü ne kadar sürer ve ne kadar dayanır? Ayrıca ücret konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Arzu Hanım. Yüzde lift etkisi yaratan, cildin elastikiyetini artıran teknolojilerin başında Thermage ve Ulthera geliyor. Bunlar cilt altı dokusunun ısıtarak, ciltteki kolajen ve elastin üretimini artıran sistemlerdir. Her ikisi de sadece tek bir seans uygulanır ve tedaviden 1.5-2 sene kadar sonra işlemin etkisinin devamlılığı için bir seans daha uygulanabilir. Bunlar genel anlamda cildin biyolojik yaşını geri döndüren, cildi yeniden yapılandıran tedaviler olduğu için birkaç senede bir tekrarlamak akılcı bir anti-aging stratejidir. Hangi tedavinin sizin için uygun olduğu muayene sonrasında netleşecektir, uygulanacak tedavinin ücret bilgisi de bu esnada verilir muayene ücretsizdir.
E***
44 yaşındayım. Yüz ve gıdıyı toparlamak için ameliyatsız bir yöntem arıyorum. Hangi yöntemin neye göre tercih ediliyor? Muayene ücretsiz midir? İkna olursam ilk fırsatta yaptırmak istiyorum. İyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra Hanım. VShape teknolojisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Gıdı bölgesini toparlamak için başarıyla uyguladığımız bir sistemdir bu. Hem bölgedeki yağ hücrelerine etki eder hem de cildin elastikiyetini artırarak gıdı bölgesinin toparlanmasını sağlar. VShape tüm yüze de uygulanabilen bir sistemdir. Thermage ve Ulthera gibi tek seanslık sistemlerden de fayda sağlayabilirsiniz. Bu sistemler kolajen üretimini artırarak cildin elastikiyetini artırırlar. Eğer gıdı bölgenizdeki fazla yağ dokusu yoksa ve sorun sadece elastikiyet kaybıysa bu tedavilerden biri uygulanabilir. Hangi sistemin size uygun olduğuna, hangisinden optimum fayda sağlayacağınıza ancak muayene sonrasında karar verilebilir muayene ücretsizdir.
Y***
İple yüz germe işlemi ne kadar sürüyor? Lokal anestezi ile mi yapıyorsunuz? Ortalama fiyat bilgisi alabilir miyim?
İple yüz germe tedavisi yaklaşık 20-30 dakika kadar sürer ve işlem lokal anestezi ile yapılır. İşlem öncesinde ipliklerin yerleştirileceği noktalar işaretlenir, sonrasında da iplikler ince iğneler yardımıyla cilt altına yerleştirilir. İşlemin yüzünüzde yaratacağı lif etkisini anında görebilirsiniz. Ancak bu etki cilt altına yerleştirilen organik ipliklerin kolajen üretimini tetiklemesi ile giderek artar ve nihai sonuçlar için birkaç hafta beklemeniz gerekir.
G***
32 yaşındayım yüzümde sarkma söz konusu… Yüz derim elastik ve çene bölgemden hafif sarkmalar mevcut Ulthera ile ilgili bilgi almak istiyorum.. Fiyat bilgisi özellikle teşekkür ederim kolay gelsin.
Dr. Mustafa Karataş
Ultherapy cilt altına ultrason enerjisi göndererek cildin daha fazla kolajen ve elastin üretmesini sağlar. Cilt yüzeyine herhangi bir hasar vermeden cildin derin katmanlarına etki eder. Olumlu sonuçları işlemden 1-2 ay sonra görülmeye başlar. Cildin sıkılığını, kalitesini artıran tedavinin en önemli avantajı tek seans uygulanmasıdır.
G***
Merhaba hocam. Annem 65 yaşında, yüzünde derin çizgiler kırışıklıklar var. Yüz gerdirme yöntemini önerir misiniz? Ayrıca ücret hakkında bilgi almak istiyorum. Kolay gelsin…
Dr. Mustafa Karataş
Ulthera, Thermage gibi ameliyatsız yüz germe sistemleri cildin elastikiyetini artırmaya yönelik tedavilerdir. Yine bir ameliyatsız yüz germe tekniği olan organik iple yüz germe ise, cilt kalitesini artırmaktan ziyade mekanik bir şekilde sarkan cildi askıya almaktır. Bu yöntemlerin hepsi kırışıklıkların görünümünü hafifletmekte etkili olsa da, kırışıklık tedavisinde en etkili yöntem botoks ve dolgu maddesi enjeksiyonlarıdır. Yüzün üst bölümündeki kırışıklar için önce kasların gevşemesini sağlayan botoks enjeksiyonu yapılır, ardından da çizgilerin için dolgu maddesi ile doldurulur eğer çizgiler çok derin olmasaydı sadece botoks yeterli olurdu. Yüzün alt bölümündeki kırışıklıklarda ise sadece hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları kullanılır. Fiyat bilgisi ücretsiz olan muayene esnasında verilecektir. Annenizin hangi sistemlerden fayda sağlayacağı da zaten ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.