Cilt Gençleştirme

Cilt Gençleştirme İstanbul

Cilt gençleştirmede yeni nesil teknolojilerle zamanı geri almak, daha genç ve pürüzsüz bir cilt yaratmak mümkün.

Kırışıklık tedavilerinde altın standart olan botoks ve cilde kaybolan hacmini geri veren dolgu uygulamalarından ileri teknoloji lazer sistemleri ile cilt germeye kadar tüm yaşlanma belirtileriyle savaşan anti-aging uygulamalar. Yıllar izlerini en çok ciltte bırakır. Yaşlanmanın etkisiyle birlikte ciltte, çizgiler, kırışıklıklar, sarkma ve çökmeler meydana gelmeye başlar. İlk gençlik yıllarındaki parlaklığını kaybetmeye başlayan cilt, renk düzensizlikleri ile yorgun, donuk bir görünüm almaya başlar. Tablo iç karartıcı gibi görünse de, yeni teknolojiler ve anti-aging uygulamalar sayesinde yılların etkileriyle savaşmak mümkün. Uzun lafın kısası; yüzün yapısını gençleştirmek, kırışıklıklardan kurtulmak, cilde hacim vermek, daha parlak, canlı bir görünüme kavuşmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Son on-on beş yılın anti-aging uygulamalarına baktığımızda farklı enerji kaynakları kullanarak cildin tüm katmanlarına etki eden lazer sistemlerinin giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Giderek daha gelişmiş teknolojilerle karşımıza çıkan bu sistemlerle, cildi yenilemek, sıkılaştırmak ve gençleştirmek mümkün. Üstelik eski nesil sistemlere kıyasla daha az yan etkiye sahip olmaları büyük bir avantaj.

Cilt Gençleştirme Uygulamaları

BBL, İnmode, ClearLift, Emerge, Icon, Thermage, Ulthera, Scarlet S, VShape ve Baby Face Beauty teknolojileri, etkinlikleri ve farklı cilt sorunlarına yenilikçi yaklaşımlar getirmeleri ile anti-aging dünyasının yıldızları arasında. Bu sistemler evde uygulanan cilt bakım rutinini desteklemekten çok öteye geçerek, krem ve serumların hiç ulaşamayacağı derin tabakalara kadar etki ederek, ciltte çok değil bundan 20-30 yıl önce hayal bile etmenin mümkün olmadığı bir gençleşme sağlıyor. Kırışıklıklar ve çizgiler söz konusu olduğunda ise botoks enjeksiyonları hâlâ altın standart olmaya devam ediyor. Botoks enjeksiyonlarının lazer sistemleri ile desteklenmesi ise çizgi ve kırışıklıkların oluşumunda etkili olan tüm mekanizmalara müdahale etme olanağı sağlıyor.

Kırışıklıklarda Altın Standart: Botoks
Botoks enjeksiyonlarının aktif maddesi botulinum toksinin özelliği enjekte edildiği kasın gevşemesini sağlaması. Böylece kaşlarınızı çatmak, gözlerinizi kısmak, alnınızı kırıştırmak gibi istem dışı yapılan mimikler yüzünden meydana gelen çizgiler ve kırışıklıklar yumuşuyor, yüze daha dinç, dinamik bir ifade geliyor. Alın ve kaş arasındaki kırışıklıklar, göz çevresi ve dudak çevresindeki ince çizgilerde etkili olan botoks enjeksiyonlarının kalıcılığı ortalama 4-6 ay kadar devam ediyor. Tedavinin sonuçları işlem yapıldıktan birkaç gün sonra görülmeye başlıyor, nihai sonucuna ise yaklaşık bir hafta-on gün sonra ulaşıyor. Botoks enjeksiyonlarının uzun vadede cildinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri olduğunu belirtmekte fayda var. İstem dışı yaptığınız mimikler o bölgedeki kolajen ve elastin liflerinin zarar görmesine neden olarak, kırışıklık ve ince çizgilerin oluşumuna neden olurlar. Botoks enjeksiyonları sadece var olan çizgileri silmekte değil, ileride oluşacak olanları önlemekte de etkilidir.

Dolgu Enjeksiyonları

Yüz yaşla beraber hacmini kaybetmeye, çökmeye başlar. Bu kaybı yerine koymanın, yüze ilk gençlik yıllarındaki şeklinin geri kazandırmanın yollarında biri ise dolgu enjeksiyonlarıdır. Yeni nesil Dolgu enjeksiyonlarının aktif maddesi hyalüronik asittir. Vücutta doğal olarak bulunan hyalüronik asidin en önemli özelliği su tutma kapasitesidir. Moleküler hacminin yaklaşık 1000 katı su molekülünü kendine çekme özelliği ile cilde, yaşla birlikte meydana gelen hacim kaybını geri kazandırmakta altın standarttır. Etkisi anında görülen dolgu enjeksiyonlarının en önemli artılarından biri de cildin nem tutma kapasitesini artırmasıdır. Nemli cilt yaşlanma etkilerine, güneş, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dirençlidir. Su tutma özelliğinin artması ile cilt daha parlak, daha taze bir görünüme kavuşur. Özellikle burun kenarlarından dudak kenarlarına doğru uzanan, zamanla bu bölgede katlanmalara neden olan kırışıklıklarda, elmacık kemiğinin belirginleştirilmesinde kullanılan dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-12 ay arasında değişmektedir.

HArmonyCa

HArmonyCa™ anti-aging endüstrisinin lider markalarından biri Allergan’ın geliştirdiği çığır açan bir dolgu maddesidir. İki bileşeni kalsiyum hidroksiapatit ve hyalüronik asit  tek bir formülde bir araya getiren bu yenilikçi dolgu maddesi hem anında etki yaratması hem de uzun vadeli sonuçlar sağlaması ile ön plana çıkıyor. Hyalüronik asit cildi anında topluyor, ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümü hafifliyor. Diğer yandan kalsiyum hidroksiapatit kolajen üretimini artırıyor ve bu etki de zamanla cildin sıkılaşmasını, daha genç ve canlı bir görünüm almasını sağlıyor.  Yaş almaya bağlı olarak yüzünde hacim kaybı yaşayan, cildinin gevşediğini, buna bağlı yüz hatlarının değiştiğini fark eden, cildindeki çizgiler, kırışıklıklardan şikayetçi olan ve tüm bu sorunları uzun vadeli, etkili bir çözüm arayan herkes bu tedaviden faydalanabilir. Formüldeki hyalüronik asit anında etkisini gösterse de bu dolgu maddesinin optimum sonuçları için sabırlı olmak gerektiği unutulmamalı. Kalsiyum hidroksiapatit ile tetiklenen kolajen üretiminin optimum sonuçları için ortalama üç aylık bir süre geçmesi gerekiyor.

Cilde Vitamin Dopingi: Mezolifting
Cilt kalitesini artırmaktaki yöntemlerden biri mezoterapidir. Mezolift olarak da bilinen bu anti-aging uygulamada, cilde ince uçlu iğnelerle hyalüronik asit, vitamin, amino-asit, mineral ve büyüme faktörlerinden oluşan bir formül enjekte edilir. Formülün cildin ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmesi, tedaviden optimum fayda sağlanmasını mümkün kılar. Kolajen ve elastin üretimini tetikleyen, ihtiyaç duyduğu besinlerle cildi destekleyerek yoğun nem veren mezoterapi ciltte bir yeniden yapılanma sürecinin tetiklenmesini sağlar. Kırışıklık ve çizgilerin oluşumunu önlemek, var olanların görünümünü hafiflemek, cilde daha genç ve parlak bir görünüm vermekte etkili bir tedavidir. Daha ilk seanstan başlayarak  ciltteki gençleştirici etkisi gözlenmeye başlar cilt daha sıkı, daha canlı bir görünüm alır. İlerleyen seanslarda bu etki giderek artar.

Thermage ile Neştersiz Lift Etkisi
Thermage, ameliyatsız bir cilt sıkılaştırma yöntemidir. Yüz hatlarını toparlamak ve cildi sıkılaştırmakta etkili olan sistem, sadece kozmetik tedaviler tarafından uzmanlaşmış doktorlar tarafından uygulanabiliyor. Patentli radyo frekansı teknolojisi ile etki eden Thermage anti-aging dünyasında çığır açan uygulamalardan biri olma özelliğine de sahiptir. Bu etkili sistemden önce yüz germek söz konusu olduğunda tek çözüm estetik ameliyatlardı. Thermage teknolojisi ile eskiden neştersiz müdahale edilemeyen bir yaşlanma belirtisi de ati-aging tedavilerin alanına girmiş oldu. Cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden cildin alt tabakalarına radyo frekans enerjisi göndererek kolajen ve elastin liflerini uyaran tedavinin bir diğer önemli özelliği ise tek seanslık bir işlem olması. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza geri dönebiliyorsunuz. 1 - 1.5 saat kadar süren işlemden hemen sonra cilt daha taze ve parlak görünse de, tedavinin esas etkilerinin ortaya çıkmaya başlaması için yaklaşık bir ay kadar geçmesi gerekiyor. Bu olumlu etkiler giderek artıyor ve optimum sonuçlara ulaşması ancak 3 ile 6 ay sonunda gerçekleşiyor.

Cilt Sıkılaştırmada Ultherapy

Uygulama, cilt yüzeyini etkilemeden cildin astar tabakası denilen taşıyıcı tabakaya kadar inebilen ses dalgaları teknolojisi ile etki ediyor. Cildin alt tabakalarına akustik enerji göndererek cilt altını ısıtan ve kolajen üretimini artıran Ultheraphy, cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden cildin elastikiyetini artırıyor, yüz ovalinin toparlanmasını sağlıyor, cilt daha parlak, daha genç bir görünüme kavuşuyor. Sistem, gözkapaklarından kaşlardaki düşmeye, göz çevresindeki ince kırışıklıklardan çene altındaki elastikiyet kaybına ve boyun bölgesindeki deformasyonlara kadar tüm sarkma problemlerinde etkili bir anti-aging uygulama özelliğine sahip. Boyun ve göz çevresi gibi en hassas bölgelerde bile kullanılabilen Ulthera teknolojisinin bir diğer artısı ise tek seanslık bir tedavi olması. Ciltteki sarkma ve elastikiyet kaybı çok fazlaysa 6 ay 1 yıl içinde uygulanacak ikinci bir seansla optimum sonuçlar elde edilebilir.

BBLHero
Güneş, hava kirliliği, sigara gibi çevresel faktörler yaşlanmayı hızlandırıyor ancak bu faktörleri aradan çıkarsak bile genetik olarak yaş almak hayatın bir gerçeği. Stanford Üniversitesi yaptığı araştırmalar sonucunda yaşlanma sürecine genetik anlamda da müdahale etmemizi sağlayacak bir teknoloji ile karşımıza çıkıyor. Genetik yaşlanma kendisini tek değil birçok farklı şekilde gösterir. Cildin elastikiyetinin azalması, ince çizgiler, lekeler ve cilt renginde bozulmalar gibi... Araştırmaya göre BBLHero ışık enerjisi cildin üst tabakasına nazikçe ısıtarak cilt yaşlanmasıyla ilişkili olan genleri etkileyerek onlara genç cilt hücreleri gibi davranmalarını dikte ediyor. Böylece kolajen üretimi artıyor ciltteki yeni ve daha kaliteli kolajen lifleri ise doğal bir gençleşme ile sonuçlanan bir süreci tetikliyor. Cildiniz daha pürüzsüz ve sıkı bir görünüm alırken çizgiler, kırışıklıklar ve lekeler önemli ölçüde hafifliyor. Cildin ihtiyacına göre genelde 3 ile 4 seans arası uygulanıyor. Seanslar arasında bir ay kadar bir süre oluyor.

Altın İğnelerle Gençlik: Scarlet-S
Yenilikçi bir anti-aging uygulama olan Scarlet-S, cilt gençleştirmedeki sistemlerden biri olma özelliğine sahip. Mikro incelikte altın iğnelerle cilt altına radyo frekans enerjisi ileten sistem, iğnelerin anti-aging etki istenen derinliğe göre ayarlanabilmesi uygulamanın etkinliğini artıyor. Tedavide kullanılan altın iğnelerin özelliği ise enerjinin daha güçlü ve yoğun bir şekilde cilt altına iletilme olanağı sunması. Mikro-iğneler ve ısı enerjisi ile ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyen Scarlet-S, cildin kalitesini artırmak, cilde daha sıkı, daha elastik bir görünüm vermek, gözkapaklarındaki sarkmaları toparlamakta, ince çizgilerin, gözeneklerin ve akne izlerinin görünümünü hafifletmekte son drece başarılı bir teknoloji. Optimum sonuçlar için 3-4 hafta arayla 3 seans uygulanması gerekiyor.  

Farklı Cilt Problemleri Tek Sistem: Icon Lazer

Bugüne kadar ciltle ilgili her soruna farklı bir lazer öneriliyordu. Geliştirilen son sistem Icon lazer tüm cilt problemlerini tek bir cihazla halledebilen bir teknolojiye sahip. Kırışıklıklar, ince çizgiler, cilt elastikiyetinin azalması, cilt renginde oluşan düzensizlikler, lekeler ve zararlı güneş ışınları gibi tüm yaşlanma belirtilerine aynı anda etki eden uygulama, aynı zamanda sizi sosyal yaşamınızdan koparmayan bir tedavi olanağı da sunuyor. Cildin hem alt hem de üst tabakasında kontrollü ısı hasarı yaratan Icon lazer, cildin üst tabakasındaki leke, cilt tonu düzensizliklerini tedavi ederken, cildin alt tabakalarındaki kolajen üretimini tetikleyerek cilt gençleştirme ve yenilenme sağlıyor. Cildi adeta içeriden dışarıya doğru yeniden yapılandıran, yenileyen sistemin en önemli özelliklerinden biri de diğer sistemlere göre cilt altına çok daha fazla enerji iletebilmesi hem de son derece güvenli bir şekilde. Bu da tedavinin olumlu sonuçlarının çok daha çabuk gözlenmesini sağlıyor. Icon lazer sisteminin bir diğer özelliği de melanin ölçümü yaparak cilde verilecek ısının miktarını ayarlama olanağı sunması.

Yeni Nesil Cilt Bakım: Baby Face Beauty
Baby Face Beauty, dermo-kozmetiklerde kullanılan anti-aging maddelerle lazer teknolojisini bir araya getiren yenilikçi bir cilt bakım sistemidir. Farklı cilt problemlerine yönelik, etkisi kanıtlanmış aktif maddelerin cildin alt tabakalarına kadar ulaşmasını sağlayan sistem, kadifemsi bir cilt dokusu yaratırken, lekeler, çizgiler ve kırışıklıklarla savaşıyor. Tedavi ciltte ısı kanalları açan bir lazer uygulaması ile başlıyor. Ardından cilde ihtiyacına göre C vitamini, A vitamini, resveratrol ve kök hücre gibi- markaya özel konsantre serum ya da serumlar sürülüyor. Bu anti-aging maddeler ciltte açılmış olan ısı kanalları sayesinde cildin derin katmanlarına kadar nüfuz ediyor. Lazerin ciltte yarattığı kontrollü hasar cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetiklerken, bu faydanın üstüne cilde sürülen aktif içeriklerin etkisi de eklenince ortaya son derece başarılı bir anti-aging cilt bakım sistemi çıkıyor. Sistemin bir diğer artısı da işlemin sadece 7-8 dakika sürmesi. Bir-iki hafta arayla 3-4 seans öneriliyor.

Fractora ile Cilt Gençleştirme
FDA onaylı Fractora, ileri teknoloji bir radyo frekans sistemidir. Cildi yüzeysel ve fraksiyonel olarak soyarak kolajen ve elastin sentezini artırır ve cildi yeniler. Yenilenen kolajen ve elastin lifleri sayesinde cilt daha sıkı ve daha parlak bir görünüme kavuşuyor, kırışıklıklar hafifliyor, gözenekler sıkılaşıyor ve cilt rengindeki ton farklılıkları düzeliyor. Tedavi protokolü 3-6 haftalık aralıklarla uygulanan 3-6 seanstan oluşur. Yüksek enerji seviyeleriyle yapılan uygulamalarda daha az sayıda seansa ihtiyaç duyulabiliyor, ancak bu durumda iyileşme süreci uzuyor. Fractora tedavisinin ardından ciltte kızarıklık, ödem ve noktasal kabuklanmalar görülmesi normaldir. Düşük enerji seviyesiyle yapılan tedavilerde iyileşme süreci ortalama iki gün kadarken, daha yüksek enerji ile yapılan uygulamalarda bu sürü bir haftaya kadar uzayabiliyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

Doktorun Son Cevapladığı Sorular

OKUMAYA DEVAM EDİN

32 Sıkça Sorulan Sorular
M***
Yüzümde derin akne izlerinden kaynaklanan sarkmalar var, bazı yerlerinde derin çukur varken bazı yerlerde şişkinlik ve sarkma var.
Merhabalar Mehmet Bey. Cilt kalitesini artıran, akne izlerine bağlı çukurlukların hafiflemesini sağlayan teknolojilerden faydalanabilirsiniz. BBL Hero, Icon lazer, Revlite, Morpheus 8 gibi kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek etki eden yeni teknolojiler cildi yeniden yapılandırmada başarılı sonuçlar sağlar. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır (www.drmustafakaratas.com)
G***
26 yaşındayım, yüzümde akne ve siyah nokta lekeleri var. Her kadının istediği gibi pürüzsüz bir cildim olsun istiyorum aynı zamanda doğum sonrası yüz ovalimde meydana gelen değişiklikler kalıcı oldu. Aldığım kilolar sonucu eskiden daha üçgen ve gergin olan yüz hatlarım yuvarlaklaştı. Alnım bile elle tutulacak yumuşaklıkta. Benim için önerebileceğiniz uygulama ve çözüm var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Scarlet ve HydraFacial sistemleriyle oluşturulacak kombinasyon bir tedavi protokolünden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Scarlet, üstünde altın mikro iğneler bulunan küçük el aparatı sayesinde cilt altına radyofrekans dalgaları verir. Böylece cilt yüzeyine hiçbir hasar vermeden, kolajen ve elastin üretimini artırır. Uygulama yapılan bölgeye ve probleme göre, cilt altına verilen enerjinin yoğunluğu ve hızı ayarlanarak en optimum sonuçları almak mümkündür. Scarlet, hem akne izlerini hafifletmekte hem de cildin elastikiyetini artırmakta etkili bir sistemdir. 3-4 hafta aralıklarla üç seans uygulanıyor. Ancak hastanın cilt tipine ve ihtiyaçlarına göre seans sayısı artırılabilir. İşlemin etkilerini ancak cilt yeni kolajen üretmeye başladığında yani yaklaşık 2 ay sonra görmeye başlayabilirsiniz, optimum sonuçlar ise tedaviden 5-6 ay sonra elde edilir. Bu sistem ile kombine edilecek diğer işlem ise HydraFacial tedavisidir. HydraFacial cildi ölü derilerden arındırarak, akne ve sivilce probleminde etkili bir sistemdir. Tedavi sırasında yüze sürülen bir serum ile cilt ölü hücrelerden arındırılır. İkinci adımda ise glikolik ve salisilik asit ile cilt nazikçe soyulur. Ardından cilde antioksidanlar ve nemlendirici ajanlar içeren bir solüsyon uygulanır. Bu tedaviyi evde uygulanan HydraFacial ürünleriyle destekleyerek maksimum sonuç almak mümkün oluyor. 15 gün arayla dönüşümlü olarak bir seans Scarlet bir seans Hydarfacial tedavisinden oluşan bir tedavi takvimi oluşturulabilir. Toplamda 3 seans Scarlet ve 3 seans Hydrafacial tedavisinin yeterli olacağını düşünüyorum.
C***
Merhabalar. Ben bir buçuk seneye yakın bir süredir uykusuzluktan muzdarip olan 20 yaşında genç bir kızım. Hala hastalığım devam ediyor ve bu süreç içinde her açıdan olduğu gibi fiziksel açıdan da oldukça yıprandım. Yüzümde belirli miktarda sarkma hali hazırda oluşmuştu. Şu an da sol tarafımda gülünce ortaya çıkan derin bir mimik çizgisi oluşmuş. Karakter olarak estetiğe sıcak bakmıyorum. Sizce iyileştiğim zaman cildimin bakımla kendini toparlaması mümkün mü? Henüz bu yaştayken bu tür işlemlere bulaşmak ve aileme maddi açıdan yük olmak istemiyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ceren Hanım. Gerçekten de uykusuzluk sağlığı son derece olumsuz etkileyen, doğal olarak olumsuz etkileri kişinin görünümüne de rastlayan bir sorundur. Problemi çözdükten sonra yüzünüzde sizi rahatsız eden sorunların da önemli ölçüde hafifleyeceğini düşünüyorum. Bu süreci doğru beslenmek, yürüyüş gibi hafif egzersizler yapmak gibi olumlu etkileri hem sağlığınıza hem de cildinize yansıyacak seçimlerle desteklemenin de faydası olacaktır.
E***
33 yaşındayım cildimde yaşlı bir görünüm, kırışık oluşumu ve hafif leke problemlerim var. Cildimin daha iyi ve genç gözükmesi için hangi tedaviyi önerirsiniz.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Kombinasyon bir tedavi protokolünden başaralı sonuçlar alacağınıza inanıyorum. Ciltte mikro-kanallar açarak etki eden Emerge lazer tedavisi yaklaşık yarım saat sürüyor ve işlem öncesinde anestezik bir krem sürülüyor. Tedavi sonrasında ciltte hafif bir kızarıklık oluşması normaldir. Ama bu birkaç saat içinde geçecektir. Yani sosyal hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Kombine olarak önereceğim diğer sitem ise Scarlet lazer teknolojisi. Bu tedavide cilt altı mikro-iğnelerle radyofrekans dalgalarıyla uyarılıyor. Her iki sistem de lekelerin görünümünü hafifletmek, cildi pürüzsüzleştirmek dışında, ciltteki kolajen üretimini artırıyor. Cilt yüzeyini nazikçe soyarak diğer iki sistemi bütünleyen Hydrafacial işlemi, cildin ihtiyaçlarına göre tasarlanabilen bir işlem. Bu tedavileri 10 gün arayla üçer seans uygulayarak optimum sonuçları almak mümkün olacaktır.
H***
Hocam 32 yaşındayım yüzümde çok kırışık ve alnımda derin çizgiler var. Lekelerden yüzüm mahvoldu. 80 yaşındaki dedenin yüzü benimkinden daha güzel. Lütfen yardımcı olun cildimin daha genç olmasını istiyorum. Özgüvenimi kaybettim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hakan Bey. Bu yaşta bu kadar leke ve kırışık problemi yaşıyor olmanızın tek nedeni olabilir: Çok fazla güneşe maruz kalmak. Eğer bir de sigara içiyorsanız sorunun daha da artmasına neden olmuş olabilirsiniz. Her şeyden önce eczaneden yüksek koruma faktörlü bir güne koruyucu alın ve sokağa çıkmadan yarım saat önce yüzünüze bunu uygulayın. Gün içinde de birkaç saatte bir kremi tazeleyin, çünkü güneş koruyucuların etkisi sadece üç saat kadar devam eder. Sigara içiyorsanız da bırakmaya gayret edin. Ekim ayı gibi leke tedavilerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Icon lazer, Revlite, BBL Forever Young gibi leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız yeni nesil teknolojiler var. Bu teknolojilerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Ancak tedavilerden sonra da güneşten korunmaya optimum özen göstermezseniz lekeler geri döner. Alnınızdaki çizgileri hafifletmek ve yenilerinin oluşmasını önlemekte en etkili işlem botoks enjeksiyonudur. Tabii etkinin devamlılığı için beş-altı ayda bir düzenli olarak botoks enjeksiyonu yaptırmanız gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim teknolojilerden cilt kalitenizi artırmak için de faydalanabilirsiniz.
A***
Merhaba ben 49 yaşındayım. Cerrahi menopoz hastasıyım. Östrojen eksikliği nedeniyle cildimde sarkmalar arttı bana radyo frekans yöntemi önerilir mi? Önerilirse de yan etkileri var mı? Bu konu ile ilgili uzmanlık ne kadar ve hangi oranda önemli. Teşekkürler ve kolaylıklar diliyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşenur Hanım. Ciltteki sarkmalarda önerilen sistemlerin başında bir radyo frekans teknolojisi olan Thermage gelir. Thermage cilt altına radyo frekans enerjisi ileterek kolajen ve elastin üretimini stimule eder. Kolajen ve elastin lifleri cildin yapıtaşlarıdır. Eksiklikleri ve kalitelerindeki azalma elastikiyet kaybının, cilt yaşlanmasının başlıca sorumlusudur. Radyo frekans teknolojilerinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Thermage yaklaşık uzun yıllardır güvenle uygulanmaktadır ve güvenli, etkili bir tedavi olduğunun en iyi kanıtı FDA onaylı olmasıdır. Tabii ki her konuda olduğu gibi Thermage uygulamalarında da uzmanlık son derece önemlidir. Mesela ciltlerindeki elastikiyet kaybı fazla olan hastalarda radyo frekans tedavileri fazla bir fayda sağlamaz. Hastanın bu tedavi için uygun bir aday olup olmadığı, sistemden fayda sağlayıp sağlamayacağı ancak alanında bilgili, radyo frekans tedavileri konusunda deneyimli bir medikal estetik uzmanı hekim tarafından belirlenebilir.
S***
Merhabalar 2 aydır roacutanne kullanıyorum 4 ay daha devam edeceğim. İlaç kullanırken yüz için VShape ve gözaltı için PB serum enjeksiyonu yaptırabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Simge Hanım. Roacutanne ciltte ciddi hassasiyete, kuruluğa neden olabilecek bir ilaçtır. Bu ilacı kullanırken bu tür tedaviler yaptırmanızı tavsiye etmiyorum.
H***
Merhaba 32 yaşındayım bu yaşıma kadar cildim veya yüzüm için herhangi bir şey yapmadım, yapamadım aslında. Şimdi ise yüzüme baktığımda yaşlanmış, elastikiyeti kaybolmuş, hacimsiz bir cildim var. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var
Merhabalar Hülya Hanım. Yaşlanma belirtileriyle savaşmak için pek çok etkili araca sahibiz. Dolgu enjeksiyonu, lazer sistemleri, botoks gibi… Hangi tedavi ya da tedavilerin sizde optimum sonucu yaratacağı ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir.
S***
CoolLifting uygulaması kaç yaş üstü uygulanır?
Merhabalar Saime Hanım. Cildinde yaşlanma belirtilerinin başladığını gözlemleyen ya da cildinin mat, donuk göründüğünden şikâyetçi olan herkes bu tedaviden faydalanabilir. Cilde anında daha parlak ve daha taze bir görünüm veren bu tedaviyi özellikle özel günlerden bir gün önce yapılması tavsiye ediliyor. İşlemin optimum etkisi 12-24 saat sonra ortaya çıkıyor. Cilt daha canlı, daha pürüzsüz görünüyor. İnce çizgiler hafifliyor ve tüm yüzde bir lift etkisi gözleniyor. Bazı hastalarım bu bakımdan özel günlerde daha iyi görünmek için faydalanırken, daha uzun vadeli sonuçlar ve anti-aging fayda isteyenlere CoolLifting’i bir kür olarak uyguluyoruz. Tedavi protokolü bir hafta arayla 3-4 seanstan oluşuyor. Kürü tamamladıktan sonra olumlu etkileri korumak için ayda bir seans uygulanmasını tavsiye ediyoruz.
Z***
Merhabalar 51 yaşındayım cildimde göz ve alın kısımlarımda mimik kırışıklıkları var. Aynı zamanda çil ve renk değişiklikleri var BBL mi yoksa altın iğneyi mi önerirsiniz. Bir de fiyat bilgisi istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Mimik kırışıklıklarında en etkili tedavi botokstur. Botoks enjeksiyonlarını düzenli olarak, 6-7 ayda bir yaptırarak sadece var olan kırışıklıkları hafifletmekle kalmaz aynı zamanda ileride oluşacak olanların da önüne geçmiş olursunuz. ScarletS ya da BBL Forever Young sistemleri ise cildin genel görünümünü Forever Young BBL, hücrenin derinlerine ulaşır ve gençlikle ilgili genleri harekete geçirir. Sonuç olarak, daha gençken sahip olduğunuz proteinler ve diğer yapı taşları oluşmaya başlar. Bu da ciltteki tüm yaşlanma belirtilerini geri çeviren bir süreci tetikler. ScarletS, yani altın iğne tedavisi de cilt kalitesini iyileştiren, cilde daha taze bir görünüm verirken çizgilerin hafiflemesini sağlayan bir tedavidir. Tabii eğer amaç daha düzgün bir renk tonu elde etmek ve lekelerin görünümünü hafifletmek ise Icon lazer de düşünülebilir. Hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ise ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
M***
Merhaba. 40 yaşındayım fakat yaşıma göre daha büyük göründüğümü duyuyor ve düşünüyorum. Gözaltı torbalarım var ayrıca yanaklarımda da fazla yağ var, ilk etapta yapabileceğim tek bir tedavi yöntemi var mıdır? Tedavi ve fiyat konusunda lütfen beni bilgilendirir misiniz?
Hem gözaltına hem de yüzünüzdeki sorunlara aynı anda etki edecek tek bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Gözaltındaki torbalanmalarda, yanaklarla torbaların birleştiği hatta bir miktar dolgu enjekte ederek bu bölgede düz bir görünüm yaratmak mümkün olabiliyor. Yani torbaya müdahale etmiyoruz ama torbalanmayı bir miktar kamufle ediyor, daha az belirgin görünmesini sağlayabiliyoruz. Yanak bölgesindeki yağları eritme RadyoFrekans sistemi kullanılabilir. Hangi sistemin size daha uygun olduğu konsültasyon sonrasında netleşebilir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
D***
Merhabalar 30 yaşındayım cildim inanılmaz pütürlü ve dudak kenarında inanılmaz çizgim var yanaklarım sarkık durumda ne yapabilirim acaba?
Merhabalar Demet Hanım. Cildi nazikçe soyan bir peeling tedavisi olan PhFormula cilt bakım sisteminden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Yanaklarınızdaki sarkıklıkta tek senaslık tedaviler olan Thermage ya da Ulthera’dan fayda sağlayabilirsiniz. Bu tedaviler cildi sıkılaştırarak yüzde bir lift etkisi yaratırlar. Böylece yanaklarınızdaki sarkıklıkta hafifleyecektir. Dudak kenarındaki çizgiler Icon lazer gibi sistemle hafifletilebilir. Tabii hangi tedaviden optimum fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşecektir.
R***
Merhaba benim cildim de akne skarı var. Size randevu alıp kök hücre enjeksiyonunun yararlı olacağını düşünüyorsanız yaptırmak istiyorum. Fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim, teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ruken Hanım. Akne tedavisinde kök hücre enjeksiyonunun faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Ama akne skarlarını hafifletmede başarılı başka tedavilerde var. Mesela Icon lazer, Forma, Baby Face Beauty gibi… Bu sistemlerden hangisinde optimum fayda sağlayacağınız konsültasyon sonrasında netleşecektir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size bu konuda yardımcı olacaklardır.
Z***
Öncelikle merhaba. 25 yaşında 2 çocuk annesiyim. Problemim şu: Yüzüm çok mat, çok esmer ve cansız, halsiz duruyor. Artık bununla birlikte kendimi toparlamaya başlamam gerektiğini düşünüyorum cilt uygulamalarınızda beni bu esmerlikten yüzümdeki matlıktan, cansızlıktan kurtaracak tedaviniz var mı? Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeymir Hanım. Anti-aging tedavilerin neredeyse tamamı sizin bahsettiğiniz sorunları hafifletmek, daha canlı, duru ve parlak bir cilt yaratmak için tasarlanmıştır. Henüz 25 yaşında olduğunuza göre sadece peeling tedavisinin bile istediğiniz sonuçları almak için yeterli olacağını düşünüyorum. Yeni nesil bir peeling sistemi olan PhFormula cildi nazikçe soyarak, cildin kendini yenileme mekanizmalarını tetikler, cilt yüzeyindeki ölü hücrelerden arındırıldığı için daha parlak ve taze görünür. Bu sistemle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
T***
Yaşım 23 cildimin pürüzsüz olmasını istiyorum ve yanaklara dolgu yapmak istiyorum mümkün müdür?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Daha pürüzsüz bir cilt yaratan pek çok lazer teknolojisi ve cilt bakım sistemi vardır. Bunların hangisinden optimum fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında belirlenebilir. Kliniğimizde hyalüronik asit bazlı dolgu uygulaması da yapılmaktadır.
S***
Yüz gençleştirme işlemleriniz hakkında bilgi almak istiyorum Fransız askı, Thermage, yüz dolgusu… Hangi işlem daha etkili kalıcı ve geçerlilik süreleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Kilo alıp vermekten dolayı yüzde asimetrik bir durum oluştu sağ yüz içe çökük sol yüz normal. Bu beni rahatsız eden bir durum, ne önerebilirsiniz Tokat’tan mail gönderiyorum önerilerinizi bekliyorum fiyat bilgisi de sunarsanız sevinirim teşekkür ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Selma Hanım. Organik iplerle yüz asmanın etkisi 1-1.5 yıl kadar etmektedir. Thermage tedavisi ise cildin durumuna göre 1.5-2 senede bir tekrarlanmasını tavsiye ettiğimiz bir tedavisidir. Dolgu maddelerinin kalıcılığı da 8-12 ay kadardır. Yüzde belirgin bir düşme varsa iple yüz asma son derece iyi sonuç verir. Bunu tek seanslık Thermage tedavisi ile desteklemek alınan sonucun başarısını artırır. Ama yüzde hafif bir elastikiyet kaybı varsa Thermage tedavisi yeterli olabilmektedir. Yüzdeki asimetri problemini düzeltmek ise sadece dolgu maddeleri ile mümkündür. Yüzün daha çökük ve hacim kaybına uğramış kısmına hyalüronik asit bazlı dolgu enjekte edilerek yüze simetrik bir görünüm verilir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
R***
Grp ve yüz ışık dolgusunu birer ay arayla 3 Grp ve 2 yüz ışık dolgusu olarak yaptırmanın memnun edici sonucu olur mu acaba? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Rengin Hanım. Sanıyorum PRP tedavisinden bahsediyorsunuz. PRP kişinin kendi kanından ayrıştırılan trombositten zengin plazmanın kliniğimizde yüze enjekte edilmesidir. Bu uygulamayı yapmadığım için etkileri konusunda yorum yapmam doğru olmaz. Ben kök hücre tedavisi yapıyorum kişinin kulak arkasından alınan dokudan elde edilen kök hücrelerin laboratuvarda çoğaltılmasıyla elde edilen kök hücre zengini konsantrenin cilde enjekte edilmesi. Benim de uyguladığım Işık Dolgusu yüze nem ve parlaklık vermekte etkili bir tedavidir. Işık dolgusunu ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyen bir lazer sistemi ile kombine etmek daha iyi sonuç verebilir.
E***
Gözaltı ışık dolgusu ve uygulamanın ücreti hakkında bilgi almak istiyorum.
Merhabalar Esra Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
E***
Merhabalar bundan bir sene önce kız arkadaşımın “Kaşının ortasında iki tane derin çizgi var” demesiyle fark ettim. Sonra takıntılı bir şekilde her akşam elimde minik bir aynayla bakmaya başladım. Takıntı haline getirdim. Derken diğer kırışıkları da fark ettim, şimdi de beden dismorfik bozukluğu yaşıyorum. Şu an 25 yaşımdayım. Araştırdım botoksun etkileri geçici oluyor. Bu yüzden istemiyorum. Kalıcı dolgu da bayağı riskli. Yardımcı olur musunuz?
Merhabalar Ebru Hanım. Sizin durumunuzda en başarılı tedavi protokolü botoks ile cilt kalitesini artıran ScarletS, Icon lazer gibi sistemleri kombine olarak kullanmaktır. Böylece hem ciltteki kolajen ve elastin lifleri uyarılarak cildin daha genç bir cilt gibi davranması sağlanır hem de ince çizgilerin hafiflemesini sağlayan bir onarım süreci tetiklenmiş olur. Evet, botoksun etkisi geçicidir. Ancak düzenli yapıldığında ileride oluşacak çizgileri önlemekte de son derece etkili bir tedavidir. Kalıcı dolguyu kesinlikle düşünmeyin, ciddi komplikasyonları olan dolgulardır bunlar. Zaten aklı başında hiçbir doktor da bunları kullanmaz. Bu arada eğer durum sizde bir saplantıyı dönüştüyse en doğrusu psikolojik destek almaktır. Çünkü ne kadar başarılı tedaviler yapılırsa yapılsın, ne kadar olumlu sonuçlar alınırsa alınsın cildinizden, görünümünüzden memnun kalmama ihtimaliniz hayli yüksek. Ayrıca öyle hastalarla karşılaşıyorum ki çizgilerden, kırışıklıklardan, elastikiyet kaybından şikayetçiler. Bu konuda çok mutsuzlar ama muayene sırasında yüzlerinde belirgin tek bir çizgi ya da herhangi bir sarkma göremiyorum. Sizin durumunuzda da bu geçerli olabilir.
S***
40 yaşındayım gözaltı ışık dolgusu ve gençlik aşısı ya da Baby Face yaptırmak istiyorum. İşlemlerin farkı ve ücretleri konusunda bilgi alabilir miyim lütfen. Teşekkürler.
Merhabalar. Gözaltı ışık dolgusu hakkında detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Gözaltı ışık dolgusunun aktif maddesi hyalüronik asittir. Ama enjekte edildiği bölgeye yoğun nem veren bu molekül gözaltı bölgesi için özel olarak geliştirilmiştir. Formülün içinde yaşlanma sürecini yavaşlatan vitamin, mineral ve aminoasitler de bulunur. Işık dolgusunun kalıcılığı 9-12 ay kadardır. Etkinin devamlılığı için senede bir defa uygulanması gerekir. Gençlik aşısı cilde yüzeysel olarak verilen ve hem antiaging etkisi hem de yoğun nemlendirme özelliği bulunan bir formüldür. Formülün içinde hyalüronik asit, somon DNA’sı, vitamin ve mineraller bulunur. Cilde parlak, canlı bir görünüm vermekte, ince çizgilerin görünümünü hafiflemede son derece başarılı bir uygulamadır. Baby Face ise lazer teknolojisi ile ciltteki probleme göre cilde sürülen serumları birleştiren yenilikçi bir sistemdir. Sizin hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınıza konsültsayon sonrasında karar verilebilir.
A***
45 yaşındayım daha parlak, gergin ve düzgün bir cilt dokusu için fraksiyonel mosaic lazeri duydum bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler
Merhabalar Ayşe Hanım. Kliniğimizde yeni nesil bir farksiyonel lazer sistemi olan Icon lazer uygulanmaktadır. Ancak cilt sıkılaştırma dendiğinde bu etkinin Ulthera ve Thermage sistemlerinin uzmanlık alanı olduğunu belirtmek istiyorum. Mosaic lazer sistemini kullanan bir klinikten detaylı bilgi alabilirsiniz.
G***
Hocam merhaba sizi TV’den ve haberlerden takip ediyorum ve çok güveniyorum. 28 yaşındayım ve yüzümde göz çevremde gülmeden bile belli kırışıklıklar daha kötüsü cildimde incelme mevcut. Yüz germe veya botoks gibi müdahale yaptırmama gerek var mı yoksa başka tedavi ve bakım, vitamin gibi uygulamalarla bu sorunlardan kurtulmam mümkün mü? Sonuçta yaşım genç olduğu için belki cildim kendini toparlayabilir diye düşünüyorum. Fikrinizi çok önemsiyorum hocam.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülderen Hanım. Bu yaşlarda yaşlanma belirtileri görülmeye başlayabilir. Eğer şimdilerde bir takım profesyonel bakımlardan, tedavilerden destek almaya başlarsanız otuzlu yaşları daha iyi bir ciltle karşılayabilirsiniz. Fayda sağlayabileceğiniz pek çok antiaging bakım ve sistem var. Hangisinden optimum sonuç alacağınız ancak muayene sonrasında netleşebilir. Göz çevresine ışık dolgusu ve çok minik bir doz botoks enjeksiyonu yaparak bu bölgedeki sorunlarınızı kontrol altına alabileceğinizi düşünüyorum. Göz çevresine uygulanabilen Emerge sistemi de bu bölgenin ince derisini daha dirençli bir hale getirmeye yardımcı olacaktır. Pek çok kişi cilt kalitesini artıran, cildi sıkılaştıran Thermaga, Ulthera gbi sistemleri genelde 40’lı yaşlarından sonra yaptırmaları gerektiğini düşünse de, sizin yaşınızda biri de bu sistemlerden fayda sağlayacaktır. Çünkü ciltteki kolajen ve elastin liflerini stimule eden tüm tedaviler cildin yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli olmasını sağlar, cilt kalitesini artırır. ScarletS ya da Icon lazer de yine ciltteki erken yaşlanma belirtilerinde etkili teknolojilerdir. PHFormula gibi cilt bakım sistemleri de cildi yenileyen, tazeleyen tedavilerdir. Gördüğünüz gibi pek çok sistem, pek çok tedavi var. Hangilerinin beklentilerinizi karşılayacağı, sizin için en uygun olduğu ancak muayene sonrasında netleşebilir.
H***
Merhaba Mustafa Bey, 27 yaşındayım fakat yüzümde ciddi kırışıklık ve sarkmalar oldu derimin inceldiği de fark ediliyor. Hani yaşlanınca çene kenarlarında sarkıklıklar olur ya bu durumdan çok rahatsızım cildime ve dokuma dirilik, tazelik için botoks veya dolgu gibi müdahaleler olmadan gençlik kazandırmak ne derece ve nasıl mümkün lütfen yardımcı olun?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hatice Hanım. Cildinizin dokusunu güçlendirmek, elastikiyetini artırarak sarkan bölgeleri toparlamak için Ulthera ya da Thermage teknolojilerinden faydalanabilirsiniz. Bunlar cilt kalitesini artırmak, cildi daha dirençli hale getirmekte de başarılı sistemlerdir. Her iki sistem de tek seans olarak uygulanır ve etkileri ortalama bir ay sonra ortaya çıkar. Cilde daha canlı ve taze bir görünüm vermek için Icon lazer, Baby Beauty gibi sistemlerden de olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bu teknolojiler hakkında detaylı bilgi sitemizde yer almaktadır. Hangi tedavi ya da tedavi kombinasyonundan optimum sonuç alacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir muayene ücretsizdir.
D***
33 yaşına gelmiş bir kadın olarak bundan sonraki botox, gözaltı ışık tedavisi tedavilerim ve estetik destekler için uzun süreli bir doktorum olmasını istiyorum ve bu amaçla da araştırma yapıyorum. Bu ihtiyaçlarımdan daha öncelikli olarak da sivilce izlerimin tedavisini yaptırmak istiyorum. Fiyat ve biraz detay bilgi iletebilir misiniz? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Duygu Hanım. 30’lu yaşlar böyle tedavilere başlamak için doğru yaşlardır. Birçok farklı kliniğe gitmek yerine tek bir doktor belirleyerek, hep ona gitmek çok mantıklı. Bu konuda araştırma yapmanız, gelişigüzel seçimler yapmamanız da son derece akıllıca. Sivilce izleri için uygulanabilecek tedavilerin başında ScarletS ve Icon lazer geliyor. Bu sistemler hakkında detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Hangi sistemin sizin için uygun olduğu ise ancak muayene sonrasında netleşebilir. Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.
A***
Merhaba hocam ben 34 yasındayım ince çizgiler var göz çevremde. Sivilce ve güneş lekeleri takıntım var bunlardan kurtulmak istiyorum daha gergin bir cilde kavuşmak istiyorum fiyatlarınızı öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. 34 yaş ileriye dönük önlemler almak, antiaging tedavilere başlamak için doğru yaş. Daha çok beklendiğinde ciltte oluşmuş hasarı döndürmek, çizgileri hafifletmek daha zor oluyor. Her zaman söylerim en iyi antiaging strateji hasar oluşmadan önlemektir. Göz çevresindeki çizgileri hafifletmek ileride oluşacak olanları önlemek için botoks enjeksiyonlarına başlamanızı öneriyorum -düzenli olarak yaptırırsanız göz çevresindeki yaşlanma belirtilerini önemli oranda kontrol altına almak mümkün olacaktır. Sivilce ve güneş lekelerine Icon lazer ya da Scarlet S gibi sistemlerle müdahale edilebilir. Bu işlemleri Ulthera ya da Thermage gibi tek seanslık bir tedavi ile desteklemek de cilt kalitesini artırmak, ciltteki elastikiyet kaybıyla savaşmak adına etkili bir strateji olacaktır. Hangi sistemlerden optimum fayda sağlayacağınız ancak muayene sonrasında netleşebilir muayene ücretsizdir.
A***
Merhaba. 26 yaşındayım kaşımın arasında ince çizgi var ondan kurtulmak istiyorum. Bir de geleceğe yönelik cilt yenileme gençleştirme olarak yaşıma uygun ne yaptırmam gerekir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Kaş aranıza minik bir doz botoks enjeksiyonu yaptırarak ileride çizginin derinleşmesini önleyebilirsiniz ki bu sorunda botoks altın standart olarak kabul edilir. HydraFacial, PHFormula gibi cilt bakım sistemleri; cilde hyalüronik asit, vitamin ve minerallerden oluşan bir kokteylin verildiği Işık Dolgusu; Icon lazer, ScarletS gibi teknolojiler… Yani cildi yaşlanma belirtilerine karşı daa dirençli kılacak pek çok anti-aging tedavi seçeneği var. Bunlardan hangisinden optimum fayda sağlayacağınız ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında netleşebilir. Bu arada en etkili anti-aging önlemlerden birinin etkin bir güneşten koruma rutini geliştirmeniz olduğunu unutmayın. Düzenli olarak geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanmaya özen gösterin. Kliniğime gelen pek çok hastamda gözlemlediğim başlıca sorun ciltlerindeki güneş hasarıdır.
A***
Merhaba 36 yaşındayım. Cilt yenileme, anti-aging için en etkili yöntem nedir? Nasıl bir uygulama yaptırmam gerekir? Uzun süreli tedavi acaba nedir? Ne tavsiye edersiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Alev Hanım. Ulthera, Thermage, Icon Lazer, ScarletS gibi lazer sistemleri, HydraFacial, PHFormula gibi cilt bakım sistemleri… Pek çok teknoloji, pek çok sistem var. Bunların hepsi de, doğru kişiye uygulandığı sürece başarılı, etkili tedavilerdir. Yani konsültasyon yapmadan, cildinizi, cildinizin ihtiyaçlarını tespit etmeden bir sistem önermek doğru değil. Ancak bunlara bakarak hangi sistemden optimum ariaging fayda sağlayacağınız belirlenebilir.
E***
Cildimdeki kolajen dokuyu 1 yıl önce komple kaybettim cansız kuru zayıf bakımsız parlamayan bir cilde sahibim bildiğim araştırdığım bütün gıdaları kullandım lakin eski cildime kavuşamadım, çok üzgünüm…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eda Hanım. Yüzünüzdeki kolajen dokuyu kaybettiğinizin ya da daha doğrusu kaybetmeye başladığınızın en önemli belirtisi elastikiyet kaybıdır. Elastikiyet kaybında Thermage ve Ulthera gibi tek seanslık teknolojileri kullanıyoruz. Ama siz sarkmadan ziyade kuruluk ve cansızlıktan şikâyetçi olduğunuzu yazmışsınız. Bunlar kolajen kaybından ziyade cildin kendini yenileme mekanizmalarının yavaşlamaya başladığını gösterir. BabyFace Beauty tedavisi, Hydra Facial cilt bakım sistemi ya da ScarletS teknolojisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Cilde, canlılık ve tazelik veren hyalüronik asidin enjekte edildiği Işık Dolgusu ya da mezolift tedavisi de yüzünüzde istediğiniz tazeliği yaratabilir. Hangi tedavi ya da tedavilerden fayda sağlayacağınız ise ancak konsültsayon sonrasında netleşebilir.
T***
Selamlar 45 yaşındayım kilo kaybından dolayı cildinde kırışıklık ve sarkmalar var. Anlık değil ileriye dönük bakim yaptırmak istiyorum önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.
Merhabalar Tülay Hanım. Aslında pek çok sistem ve tedavi geleceğe yönelik fayda sağlar. Mesela botoksun etkisi sadece 6-8 ay sürdüğü için geleceğe yönelik bir faydası olmadığı düşünülür, ancak bu işlem ileride oluşacak kırışıklıkların, kolajen liflerinin sarar görmesinin de önüne geçer. Eğer sıkılık kaybı probleminiz varsa tek seanslık tedaviler olan Ulthera ve Thermage gibi sistemlerden faydalanabilirsiniz. Bunları kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek cildin yaşlanma sürecini yavaşlatırlar. Sizin için en etkili olacak sistemler ancak ücretsiz olan muayene sonrasında belirlenebilir.
S***
Cilt gençleştirme ile ilgili bilgi almak istiyorum. 38 yaşındayım. Nasıl bir işlem olmalı. Kaç aşamalı ya da kaç seans? Gerçi cildi görmeden bu soruları cevaplamak ama… Yine de gelmeden önce bir ön bilgi almak istiyorum. Ve ücret konusunda da bilgi verirseniz sevinirim.
Merhabalar Serpil Hanım. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi bu soruları cildinizi, cildinizin ihtiyaçlarını görmeden cevaplandırmak çok zor. Öncelikle birçok anti-aging lazer sistemi ve cilt bakım sistemi var. Hangisinden ya da hangilerinden fayda sağlayacağınız ancak ücretsiz olan muayene sonrasında belirlenebilir.
E***
Botox harici cilt gençleştirme ve koruma için ne tavsiye edersiniz?
Merhabalar Emine Hanım. Cildinizde elastikiyet kaybı başlamışsa Ulthera ya da Thermage gibi cilt sıkılığını artıran ve tek seans uygulanan sistemlerden faydalanabilirsiniz. Bu teknolojiler cildin kolajen ve elastin üretimini tetiklediği için cildin geleceğine de önemli bir yatırımdır. Hatta henüz elastikiyet kaybı sorunu olmayanlara bile birkaç senede bir söz konusu teknolojilerden destek almalarını tavsiye ediyorum. Yüze yapılan Işık Dolgusu da cildin gençliğini korumaya yardımcı bir tedavidir. İhtiyaca göre senede iki-üç defa yapılabilir. İşlem sırasında cilde mezoterapi yöntemiyle verilen formülün içinde cilde yoğun nem veren hyalüronik asit, cildin gençliğini korumaya yardımcı vitamin, mineral ve amino-asitler bulunur. Scarlet-S gibi cilt altında mikro-ısı hasarı yaratan sistemler de cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikleyerek gençleşme etkisi yaratırlar. Sizin anlayacağınız, cildinizi koruma, gençleştirme, cildinizin geleceğine yatırım anlamında uygulanabilecek pek çok tedavi mevcut. Hangisinden optimum fayda sağlayacağınız ancak muayene sonrasında netleşebilir. Bu arada cildinizin uzun yıllar genç ve kırışıksız kalması için yapabileceğiniz en önemli şeyin düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanmak olduğunu da hatırlatmak istiyorum.
S***
32 yaşıma giriyorum. Cildimde gözlemlediğim şey sıkılığını yavaş yavaş kaybetmesi. Bakım ve önlem için bir şeyler yapmak istiyorum. Fakat ne yapmam gerektiğini bilemedim. PRP mi, somon DNA’sı mı, mezolift mi? Hangisi nokta atış olur daha diri ve canlı bir cilt için? Doğum günüm öncesinde bir şeyler yapmak niyetindeyim. Geri dönüşünüzü bekliyorum.
Merhabalar Sultan Hanım. Bahsettiğiniz tüm tedaviler cilt kalitesini artırmakta, daha parlak, daha canlı bir cilt yaratmakta, cildi yaşlanma belirtilerinden korumakta etkili tedavilerdir. Bu tedaviler cilt sıkılığını da artırır. Ancak eğer öncelikli endişeniz cildinizdeki elastikiyet kaybıysa ve nokta atışı yapacak bir tedavi arıyorsanız size Thermage ya da Ulthera sistemlerini tavsiye ederim. Her ikisi de tek seanslık tedavilerdir ve uzmanlık alanları cildin elastikiyetini, sıkılığını artırmalarıdır. Bu teknolojiler kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek etki ettikleri için her anlamda cilt yaşını geri döndürürler.