Anti-Aging Beslenme Önerileri


Diyetinize İyi Yağları Ekleyin

Erken yaşlanmak istiyorsanız diyetinizden yağı çıkarmanız yeterli. En önemli diyet hatalarından zayıflamak için yağsız bir beslenme modelini benimsemektir. Somon, ton balığı, keten tohumu gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekler, anti-aging bir diyetin olmazsa olmazlarıdır. Omega-3 yağ asitleri, vücudun kas oranını korumasına yardımcı olur, cildin canlı görünmesini sağlar. Araştırmalar omega-3’ün, aynı zamanda iştahı azaltan bir hormonun salgılanmasını da tetiklediğini gösteriyor. Yani omega-3 yağ asidi tüketerek sadece cildinizin gençliğini korumakla kalmıyor, aynı zamanda kilonuzu da kontrol altında tutabiliyorsunuz. Zeytinyağında bulunan sağlıklı yağların da elastik, yaşlanmaya dirençli bir cildin olmazsa olmazı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

İşlenmemiş Yiyecekler Tüketin
Bir yiyecek ne kadar çok işlenirse, besleyici özelliklerini o kadar çok kaybeder. Bu durum vücut üzerinde oksidatif bir etki yaratır. Bu da cildinizin donuk görünmesi, enerjinizin azalması anlamına gelir. Bol bol antioksidanlar açısından zengin sebze ve meyveler, tam tahıllar, organik hayvansal gıdalar (genelde tavuk ve balık) gibi besinler tüketmeye özen gösterin.

Su İçmeyi Unutmayın
Cildin sağlığından tüm organların düzgün bir şekilde çalışmasına kadar vücudunuzdaki bütün kimyasal reaksiyonlar için suya ihtiyaç vardır. Bu yüzden günde 8-10 bardak su tüketmeye özen gösterin. Unutmayın susuz kalmış, nemsiz bir cilt daha çabuk kırışır, lekelenmeye karşı daha savunmasızdır. Ne kadar çok su tüketirseniz tüketin eğer çok fazla kahve tüketiyorsanız, cildinizin vücudunuzun susuz kalacağını unutmayın.

Hücrelerinizi Koruyun
Zencefil, yeşil çay, kakao ve bitter çikolata gibi süper besinler hücrelerin yaşlanmaya karşı direncini artırır. Taze sebze ve meyveler ve omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyeti bu besinlerle desteklemenin size tam savunma sağlayacağını unutmayın. Sonuçta güzellik içeriden başlar, bu yüzden de doğru bir diyet, sağlıklı, taze bir cilde sahip olmakta son derece etkili bir faktördür. Hücrelerinizi kaliteli protein, vücut şekerinin aniden yükselmesine neden olmayan karbonhidratlar ve yağ asitleri ile destekler, serbest radikallerin verdiği zarara karşı korunmak için antioksidanlar açısından zengin besinler tüketirseniz gençliğinizi de o kadar uzun süre muhafaza etmiş olursunuz.

Vitamin Takviyelerinden Destek Alın
İhtiyacımız olan tüm vitamin ve mineralleri besinlerden elde etmemiz hiç de kolay değil. Bu durumda, diyetinizi takviyelerle desteklemeniz akıllıca olacaktır. İşe A, C, E ve B gibi temel vitaminlerle başlayın – kaliteli bir multivitaminde bunların hepsini bir arada bulabilirsiniz. Buna ek olarak, son derece güçlü antioksidan özellikleri olan Koenzim Q10 ve alfa lipoik asit takviyelerinden faydalanabilirsiniz.

Porsiyon Kontrolünü Öğrenin
Sağlıklı besinler tüketseniz de, eğer çok fazla kalori alıyorsanız anti-aging çabalarınız boşa gidiyor demektir. Unutmayın, uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı az yemekten geçiyor. Bunun arkasında son derece bir mekanizma yatıyor. Ne kadar çok yemek yerseniz vücudunuz bu yiyecekleri sindirme sürecinde o kadar çok serbest radikal üretiyor. Bu serbest radikaller ise hücrelerin okside olmasına ya da başka bir deyişle paslanmasına neden oluyor ve yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

Şekere Veda Edin
Şekerli yiyecekler, cildin erken kırışmasına ve elastikiyetini kaybetmesine neden olurlar. Maalesef, kan şekerini aniden yükselten ekmek, makarna gibi karbonhidratların da benzer bir etkisi vardır. Bu besinleri mümkün olduğunca az tüketmeye çalışarak cildinizin gençliğini çok daha uzun süre koruyabilirsiniz. Unutmayın, çok fazla miktarda tatlı ya da basit karbonhidrat tükettiğinizde şeker molekülleri elastin liflerine tutunarak, onların sertleşmesine neden oluyor. Böylece cilt elastikiyetini kaybediyor ve kırışıklıklara karşı daha dirençsiz oluyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Exion Face Yeni Nesil Anti-Aging

  Exion Face Yeni Nesil Anti-Aging Exion Face kolajen ve elastin sentezini artırmanın dışında hyalüronik asit üretimini de tetikleyen ilk ve tek teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

 • Yeni Bir Anti-Aging Sırrı Alloblast

  Yeni Bir Anti-Aging Sırrı Alloblast Karşınızda cilde gençliğini yeniden kazandıran, elastikiyetini artıran, çizgilerin görünümünü hafifleten ve etkisi aylar değil senelere yayılan bir anti-aging uygulama va...

 • Kadınlar Yorgun Görünmek İstemez

  Kadınlar Yorgun Görünmek İstemez Medikal estetik artık tabu değil. Etkisi ve hızlı iyileşme süreciyle tercih sebebi olan uygulamalarda tek amaç gençleşme de değil.

 • Baştan Aşağı Gençlik: BBL Hero

  Baştan Aşağı Gençlik: BBL Hero Anti-aging dünyasının başarısını kanıtlamış teknolojilerinden BBL Forever Young en yeni haliyle karşımızda: BBL Hero. BBL Hero sayesinde gençliğin dokunuşu artık sadece y...

 • Pandemi Günlerinde Güzellik

  Pandemi Günlerinde Güzellik COVİD-19 güzellik alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş pandemi döneminde ön plana çıkan tedavileri anlatıyor

 • Güzellik İçin 25 Altın Öneri

  Güzellik İçin 25 Altın Öneri Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’tan güzellik için 25 altın öneri kadını için gençlik ve güzellik önerileri…

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Yaz Güzeli

   Yaz Güzeli Yaz aylarında cildinizi etkili anti-aging tedavilerden mahrum bırakmayın. İşte, dört mevsim uygulanabilen ve en önemlisi cildinize yaz aylarında ihtiyaç duyduğu desteği v...

 • Ciltte Hassas Denge

  Ciltte Hassas Denge Evet, güneş cildi erken yaşlandırır. Çizgilerin, kırışıklıkların artmasına, kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur.

 • Cilt İçin Güneş Rehberi

  Cilt İçin Güneş Rehberi Yaşlanmayı hızlandıran ve sizi kahverengi lekelerle baş başa bırakan en önemli etken güneştir. Tatile çıkmadan gerekli önlemleri almanızda fayda var.