Fütüristik Yaklaşımlar

Yaşlanma sürecini geri çevirmek için yapılan araştırmalar geleceğin anti-aging yaklaşımını şekillendiriyor. İşte, zamanı çeviren bazı moleküllerden yeni nesil teknolojilere kadar yakın gelecekte adını daha çok duyacağınız gençlik iksirleri…

Hastalarım bana sık sık yaşlanmayı geciktirmek için hangi besin takviyelerini kullanmaları sık soruyorlar. Vücuttaki tüm fonksiyonları destekleyen ve anti-aging etkisi kanıtlanmış omega-3 yağ asitlerini düzenli olarak kullanmak, bazı antioksidan takviyelerle hücreleri koruma altına almak akıllıca bir anti-aging stratejidir.
Ancak onlara da söylediğim gibi, eğer kötü besleniyor, sigara içiyorsanız bu takviyeler vücuttaki ve ciltteki hasarı geri döndürmeye yetmez. Gençliğinizi korumak istiyorsanız alkolden, sigaradan, şekerden uzak durmalı sağlıklı yağlar açısından zengin, antioksidan gücü yüksek sebzeler, meyveler içeren bir diyete sahip olmalısınız.

Zamanı Geri Çevirmek
Sağlıklı bir diyeti omega-3 yağ asitleriyle, antioksidan takviyelerle desteklemenin faydalarını biliyoruz ama henüz adını duymadığımız bazı moleküller, tedaviler var ki bunları da radarınıza almakta fayda var. Şimdi geleceğin anti-aging yaklaşımını şekillendirecek takviyeleri, teknolojileri keşfe çıkıyoruz.
Hatta geleceğin çoktan başladığını söylemek mümkün!
Anti-aging araştırmalar öyle bir noktaya geldi ki deney hayvanlarının normal yaşam süresini %30 oranında uzatmak normal kabul edilir oldu. Biyo-teknoloji alanındaki gelişmeler insanlığın binlerce yıldır peşinden koştuğu gençlik iksirini bir hayalden gerçeğe dönüştürecek gibi görünüyor. Hatta bugün dünyaya gelen bir bebeğin 120 yaşlarını göreceğini varsaymak yanlış olmaz.
Tabii ki böyle uzun bir yaşam genç görünümlü bir ciltle, gençliğin enerjisi ile taçlanacak ki bir anlamı olsun.

Gençlik Molekülü
Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, yakın geleceğin yıldız molekülü olarak DNA tamirinde rol oynayan NAD+ adlı bir enzimi işaret ediyor.
Özellikle enerji üretiminde kilit rol oynayan bu molekül ilk gençlik yıllarımızda bolca üretilirken orta yaşla beraber azalmaya başlıyor. 50’li yaşlara ulaştığımızda ise iyice düşüyor.
Çalışmalara göre vücutta NAD+ üretiminin azalmasıyla birlikte yaşlanma hızı da artıyor. Fakat bilim insanları bazı moleküllerin hücrelerin NAD+ üretimini artırdığını keşfetti. Bunların başında NMN (nicotinamide mononucleotide) geliyor. NMN avokado ve brokoli gibi bazı besinlerde bulunan bir B3 vitamini türevi.
NAD+ üretiminde etkili olan bir diğer molekül ise NR (nicotinamide riboside). Yurtdışında satılan bazı takviyelerin içinde bulunan bu molekülün NAD+ üretimini artırmakta son derece etkili olduğunu gösteren çalışmalar var. Vücudunuzdaki NAD+ üretimi tetiklendiğinde biyolojik yaşınız, dolayısıyla cildiniz de gençleşiyor.
Yakın gelecekte bu moleküle dair daha pek çok şey duyacağımız kesin.

Süper Antioksidan
Bu arada dünyanın en güçlü antioksidanı olarak tıp literatürüne geçmiş olan astaksantini de unutmayalım. Astaksantin tek hücreli bir su organizması. Antioksidan kapasitesi C vitamininden 65 kat, E vitamininden 55 kat daha güçlü olan bu anti-aging gücü diyetinize eklemenin en iyi yolu takviyelerden faydalanmak. Unutmayın sisteminizde ne kadar çok astaksantin varsa hücresel yaşlanmaya karşı o kadar dirençli olursunuz. Bir araştırmanın bulgularına göre yüksek dozda astaksantin molekülü verilen farelerde uzun yaşamla ilişkilendirilen bir gen aktive oluyor.
Bu gençleştirici etkiden ilk nasibini alan organlardan biri de hiç kuşkusuz cildiniz olacaktır.

Yarın Artık Bugündür
Anti-aging teknolojilerdeki gelişmeler de ilginç yenilikleri müjdeliyor. Fütüristik anti-aging’in ilk temsilcilerinden biri olan BBL Forever Young teknolojisinin farkı cilt hücrelerinin genetik formasyonuna etki edebilmesi.
Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bu anti-aging teknolojinin genetik kaderimizi değiştirebileceğimizi gösteriyor. Araştırmaya göre farklı ışık boylarını kullanarak etki eden BBL Forever Young, cilt yaşlanmasıyla ilişkilendirilen genleri etkileyerek gençlik yıllarınızdaki gibi davranmalarını sağlıyor.
Yani artık elimizde öyle güçlü bir silah var ki, yaşlanmaya bağlı genleri devre dışı bırakırken gençlikle ilgili olanları harekete geçiriyor. Genleriniz, daha güzel, daha genç bir cilt yaratmak için yeniden programlanmış oluyor.
Uzun dönemli bir klinik çalışma için katılımcılara on yıl boyunca düzenli olarak geniş bantlı ışık terapisi uygulanmış. On senenin sonunda ise hastaların ciltlerinin gerçek yaşlarından 11 yaş daha genç göründükleri gözlenmiş. Yani on senenin sonunda tedaviye başladıklarından daha genç görünüyorlardı.
Yaşlanmaya genetik olarak müdahale ettiğinizde ise ciltteki tüm sorunlara birden müdahale etmiş oluyorsunuz. Geleceğin anti-aging sistemlerinin de BBL Forever Young gibi yaşlanmanın belirtilerine değil yaşlanmaya müdahale edeceğini öngörmek mümkün.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Yaz Güzeli

   Yaz Güzeli Yaz aylarında cildinizi etkili anti-aging tedavilerden mahrum bırakmayın. İşte, dört mevsim uygulanabilen ve en önemlisi cildinize yaz aylarında ihtiyaç duyduğu desteği v...

 • Ciltte Hassas Denge

  Ciltte Hassas Denge Evet, güneş cildi erken yaşlandırır. Çizgilerin, kırışıklıkların artmasına, kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur.

 • Cilt İçin Güneş Rehberi

  Cilt İçin Güneş Rehberi Yaşlanmayı hızlandıran ve sizi kahverengi lekelerle baş başa bırakan en önemli etken güneştir. Tatile çıkmadan gerekli önlemleri almanızda fayda var.

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Artık yaşa göre giyinme kavramı tarihe karıştı. Moda dünyasındaki bu değişim botoks ve dolgu maddeleri gibi anti-aging endüstrisindeki ilerlemelerle desteklendiğinde orta...

 • Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri

  Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri ciltteki nem kaybıdır. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır. Çözüm: Yoğun nem veren tedavilerle cildinizi yaza hazırla...

 • Yaşsız Güzellik

  Yaşsız Güzellik İnsanın en verimli olduğu zamanlar 45 yaş ve sonrasıdır. Bu yüzden nüfus cüzdanınızda ne yazdığı değil, kendinizi nasıl ve kaç yaşında hissettiğiniz önemli.

 • Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri…

  Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri… Hiç de doğal görünmeyen, ‘ben botoks yaptırdım’ diye bağıran uygulamaları masaya yatırıyoruz… Dr. Mustafa Karataş, çağımızın en başarılı antiaging tedavilerinden biri ola...

 • Güzelliğin Bedeli

  Güzelliğin Bedeli Anti-aging teknolojiler ve tedavilerle yıllara savaş açan yeni kadının profilini çıkarıyoruz. Yaşsız görünümüyle dikkat çeken bu kadın, zamana meydan okurken, kendini ve ...