Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Artık yaşa göre giyinme kavramı tarihe karıştı. Moda dünyasındaki bu değişim botoks ve dolgu maddeleri gibi anti-aging endüstrisindeki ilerlemelerle desteklendiğinde ortaya yaşsız kadınlar çıkıyor. Dr. Mustafa Karataş bu anti-aging tedavilerle ilgili bilmek istediğiniz her şeyi anlatırken, doğru bilinen yanlışlara da açıklık getiriyor.

Ne giydiğinizi kuralların değil ruh halinizin, nasıl görünmek istediğinizin belirlediği bir zamanda yaşıyoruz. Bu moda devriminin yanı sıra güzellik endüstrisinin de yaşlar arasındaki sınırların silinmesinde önemli bir rol oynadığı aşikâr. Anti-aging endüstrisi, hi-tech kremlerden cerrahi girişimlere uzanan milyonlarca dolarlık bir endüstri. Modadaki değişim, anti-aging sektöründeki ilerlemelerle bir araya geldiğinde Julianne Moore, Sandra Bullock gibi yaşsız kadınlar ortaya çıkıyor. Dr.Mustafa Karataş , "Botoks, dolgu maddeleri ve lazerler yaşlanma üzerinde kontrol sağlıyorlar ve yaşlanma hızını önemli ölçüde düşürüyorlar" diyor. "Eğer anti-aging endüstrisinin sunduğu tedavilerden, sistemlerden yararlanmaya 30’lu yaşlarınızla birlikte başlarsanız, çok daha yavaş yaşlanırsınız. Bu ne demek? 40’lı, 50’li, hatta 60’lı yaşlarınızda bile olduğunuzdan daha genç görünür, hiç işlem yaptırmamış halinize kıyasla çok daha taze, parlak ve çizgisiz bir yüze sahip olursunuz."

Psikologlar, bu tarz teknolojik gelişmelerin yarattığı psikolojik etkilerin en az fiziksel etkiler kadar güçlü olduğu düşüncesinde. Kendisi de estetik operasyonların nimetlerinden faydalanan ünlü bir psikolog, bunu şöyle açıklıyor: "Kadınlar böyle bir imkânlarının olduğunu bildikleri için psikolojik olarak kendilerini güçlü hissediyorlar. Bazıları güzellik endüstrisinin kadınlar arasında bir 'hiper-nevroz' etkisi yarattığına inansa da, aslında yaşlanmak artık daha az endişe verici bir hale gelmiş durumda. Sanırım bazılarımız artık kendini daha iyi hissetmeye başlıyor. Kendimize bakmak istiyoruz ama birkaç kırışıklığı ya da yaşlanma belirtisini de kafaya takmıyoruz."

Anti-aging tedaviler bu derece hayatımızın içine girmiş olsa da, bu konuda pek çok eksik bilgi ve doğru bilinen yanlışlar var. Dr. Mustafa Karataş bu işlemlerle ilgili doğru bilinen yanlışlara açıklık getiriyor.

Çizgi Gidericiler

Dr. Mustafa Karataş “Botoks ya da nörotoksinler kasların gevşetilmesi yoluyla etki ederler. Botoks enjeksiyonları uzun süredir yapılıyor olsa da bu işlemin tam olarak ne olduğu ve diğer enjeksiyon maddelerinden farkı konusunda hatalı bilgiler var” diyor.

YANLIŞ: Botoks enjeksiyonu, ince çizgi ve kırışıklıkları gidermek için kaslarınızı dondurur.

Dr. Mustafa Karataş “Botoks gerçek anlamda kasları dondurmaz; sadece onları geçici bir süreliğine gevşetir ya da zayıflatır” diyor. "Yüzümüzdeki kaslar çok sık kullanıldığından bir tür aşırı yüklenme oluşur. Kas hareketlerini azaltmanın tek yolu nörotoksinler, yani botokstur. Kaslar gevşek durumdayken çizgiler azalır ve yumuşar, böylece cilt daha pürüzsüz görünür ve yüz yumuşar. Cildi iyi durumda olanlar botoks enjeksiyonlarından en yüksek faydayı sağlarlar. Çünkü ciltteki kırışıklıklar yerleşmiş, derinleşmişse botoks enjeksiyonu yeterli olmaz ve botokstan sonra hala görünür durumda olan kırışıklıkların dolgu maddeleriyle doldurulması ya da lazer tedavileri ile belirginliklerinin azalması gerekir.”

DOĞRU: Botoks göz kapağında düşmeye neden olabilir.

“Göz çevresine botoks enjekte edildiğinde, nörotoksinin kasa ulaşıp gözlerin düşmesine neden olma olasılığı düşük de olsa vardır. Deneyimli bir uzmanının elinde bu duruma çok ender rastlansa da, formülün yüzeysel kaslarda kalmak yerine göz kapaklarını hareket ettiren kaslara doğru derinleşmesi karşılaşılabilen bir durum. Görünüm sizi endişelendirebilir ama etkileri uzun süreli olmayacak ve birkaç ay içinde etkileri geçecektir.”

DOĞRU: Botoks kalıcı bir çözüm değildir.

Dr. Mustafa Karataş botoksun etkisinin yaklaşık 4-6 ay sürdüğünü ve çizgilerden arınmış bu görünümü sürdürmek için enjeksiyon işlemlerine düzenli olarak devam edilmesi gerektiğini söylüyor. “Nörotoksin kaslardaki sinir alıcılarını bloke eder ve vücut sonraki birkaç gün veya bir hafta içinde bunu dışarı atar. Böylece siz sonuçları görmeye başladığınızda ürün vücuttan çıkmış oluyor. Eğer etkiler sadece birkaç hafta veya en fazla bir ay sürüyorsa enjeksiyonunuz fazla seyreltilmiş olabilir. Bu arada çok fazla egzersiz yapanlarda daha çok ve daha sık uygulamaya ihtiyaç duyulduğunu da belirtmek istiyorum. Çünkü çok fazla egzersiz yapanlarda sinirlerin kaslara yeniden bağlanması çok daha hızlı olur.”

YANLIŞ: Sürekli nörotoksin enjeksiyonu yaptırmak, yüz kaslarınızı bir daha hareket ettirememenize neden olabilir.

“Yüze düzenli olarak botoks enjeksiyonu yaptırmak, kaşlarınızı indirmenize veya kaldırmanıza ya da gözlerinizi kısmanıza engel değildir. Ancak işlem doğru şekilde yapılmadığı zaman sert, aşırı enjeksiyon yapılmış bir görünüm oluşur. Düzenli botoks enjeksiyonu yaptırmak zaman içinde kasın küçülmesine ve zayıflamasına neden olur ancak sürekli olarak hareket kaybına neden olduğuna hiç rastlamadım. Kas, bloke edilen alıcıların yerine devamlı yeni alıcılar üretir. Böylece bir süre sonra yeniden kasılmaya başlar. Botoks enjeksiyonundan iyi bir sonuç almada iki faktör ön plana çıkar: İyi bir cilt ve nitelikli bir enjeksiyon uzmanı. Güneşin etkileri veya yaşlanma nedeniyle cilt ne kadar hasar görmüşse, çok başarılı sonuçlar elde etmek zorlaşır. Böyle ciltlerde kırışıklıklar, çizgiler yumuşasa da tamamıyla yok olmazlar.

YANLIŞ: Botoks yüzü şişirir, hacim verir.

Dr. Mustafa Karataş her türlü enjeksiyon ve dolgu işlemi için botoks adının kullanıldığını söylüyor. “Oysaki botoks dolgu maddesi değildir ve dolgu maddesiyle aynı işlevi görmezler. Botoks mimik hareketleriyle oluşan çizgileri tedavi eder. Yüze hacim katmaz, dolgunluk vermez. Sorun mimik hareketleri sebebiyle oluşmuş çizgilerse botoks enjeksiyonu uygulanır. Fakat sorun hacim kaybı ise botoks yardımcı olamaz.”


Dolgu Maddeleri

Dolgu maddeleri piyasaya ilk çıktığında, özellikle yüzde yaşla beraber oluşan olukları doldurmak için kullanılıyordu. Dr.Mustafa Karataş "Bugün, dolgular çok daha fazlası için kullanılıyor,” diyor. “Yüzdeki hacim kaybını yerine koymak ya da yüzde lift etkisi yaratarak, cildi toparlamak için de dolgu maddelerini kullanıyoruz.”

YANLIŞ: Tüm enjeksiyon maddeleri aynıdır.

“Tüm hyaluronik asit enjeksiyonlarının (yoğunluk bakımından farklı olmakla birlikte) benzer işlevler gösterdikleri doğru olsa da, tüm enjeksiyon maddeleri birbirinin aynı değildir. Bazı hastalar botoksun bir dolgu maddesi olduğunu düşünerek yanaklarına ya da dudaklarına uygulama yaptırmak için gittiklerinde aslında asıl ihtiyaç duyduklarının, dolgu maddesi olduğunu bilmiyorlar. Botoks kırışıklıklarda etkilidir, hâlbuki dolgu maddeleri çizgi ve kırışıklıkları doldurarak hacim kazandırır.”

YANLIŞ: Fazla suni görünen yüzler estetik ameliyatların sonucudur.

“Şöyle bir yanlış kanı vardır. Eğer biri fazla gerdirilmiş gibi veya çok yapay duruyorsa, bunun daima hatalı bir cerrahi müdahalenin sonucu olduğu düşünülür. Fakat kötü dolgu maddeleri de benzer şekilde abartılı bir görünüme neden olabilir. Çok fazla enjeksiyon yaptırdıysanız veya çok fazla ya da yanlış ürün kullanıldıysa, özellikle de ürün yanlış bölgelere ve zayıf bir teknikle yerleştirilmişse, yüzde dengesiz bir görünüm oluşur. Bir hata olduğunu görürsünüz ama nerede olduğunu bir türlü çözemezsiniz.”

DOĞRU: Dolgu maddesinden hoşnut kalınmazsa, işlem geri alınabilir.

Dr. Mustafa Karataş, dolgunun sonuçlarından memnun kalmadıysanız, doktorunuzun dolgu maddesinin etkilerini gidermek için tedavi edilen bölgeye hyalüronidaz enjekte edebileceğini söylüyor. "Bu da hyalüronik asit bazlı dolguların en önemli avantajıdır, sonuçlar fazla abartılıysa ya da enjekte edilen dolgu yüzünden yüzde bir asimetri oluştuysa işlemi geri almak mümkündür.”

DOĞRU: Ödediğiniz kadar alırsınız

Karataş dolgu maddeleri ve botoks gibi enjeksiyonlar söz konusu olduğunda ucuza kaçmanın ağır bedelleri olabileceği konusunda uyarıyor: “Enjeksiyonlar için yapılan indirim reklamları görebilirsiniz, fakat unutmayın her zaman ödediğiniz kadar alırsınız. Güvenli ve FDA onaylı bir madde aldığınızdan emin olmak için, doktorunuzdan, size enjekte edilecek maddeyi göstermesini isteyin. Botoksta, ürünün bir miktar seyreltilmesi gerekir ve her ne kadar bu konuda belli talimatlar olsa da bazı doktorlar ürüne su katabilir. Bu durumda da hasta uzun süreli sonuçlar alamaz. Tasarruf edebilirsiniz ancak verdiğiniz paranın bile karşılığını alamazsınız. Aynı durum dolgular için de geçerli. Bir doktor, kullanacağını söylediği ürünü sizden habersiz daha ucuz bir ürünle değiştirebilir.”

İşlem Yaptırmadan Önce Son Uyarılar

Dr. Mustafa Karataş uyarıyor: “Dolgu ve enjeksiyon maddeleri hemen hemen her yerde bulunabilir ancak bu, onları herhangi bir yerden alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunlar, iyi eğitimli, bilgili, plastik cerrah veya dermatolog gibi yüz anatomisi ve yaşlanma etkileri alanında uzmanlaşmış tıp doktorları tarafından gerçekleştirilmesi gereken kozmetik işlemlerdir. Bu işlemlerin yüz anatomisine aşina olmayan bir doktora, bir güzellik veya spa merkezinde veya birinin evinde yaptırılması kesinlikle doğru değildir. tavsiye etmiyorum. Hatta böyle yerlerde yüze enjekte edilen formülün botoks olmama ihtimali de söz konusu. Tavsiyem her zaman enjekte edilen ürünü görmek istediğinizi belirtmeniz ve yasal bir ürün olduğundan emin olmanız.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Exion Face Yeni Nesil Anti-Aging

  Exion Face Yeni Nesil Anti-Aging Exion Face kolajen ve elastin sentezini artırmanın dışında hyalüronik asit üretimini de tetikleyen ilk ve tek teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

 • Yeni Bir Anti-Aging Sırrı Alloblast

  Yeni Bir Anti-Aging Sırrı Alloblast Karşınızda cilde gençliğini yeniden kazandıran, elastikiyetini artıran, çizgilerin görünümünü hafifleten ve etkisi aylar değil senelere yayılan bir anti-aging uygulama va...

 • Kadınlar Yorgun Görünmek İstemez

  Kadınlar Yorgun Görünmek İstemez Medikal estetik artık tabu değil. Etkisi ve hızlı iyileşme süreciyle tercih sebebi olan uygulamalarda tek amaç gençleşme de değil.

 • Baştan Aşağı Gençlik: BBL Hero

  Baştan Aşağı Gençlik: BBL Hero Anti-aging dünyasının başarısını kanıtlamış teknolojilerinden BBL Forever Young en yeni haliyle karşımızda: BBL Hero. BBL Hero sayesinde gençliğin dokunuşu artık sadece y...

 • Pandemi Günlerinde Güzellik

  Pandemi Günlerinde Güzellik COVİD-19 güzellik alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş pandemi döneminde ön plana çıkan tedavileri anlatıyor

 • Güzellik İçin 25 Altın Öneri

  Güzellik İçin 25 Altın Öneri Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’tan güzellik için 25 altın öneri kadını için gençlik ve güzellik önerileri…

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Yaz Güzeli

   Yaz Güzeli Yaz aylarında cildinizi etkili anti-aging tedavilerden mahrum bırakmayın. İşte, dört mevsim uygulanabilen ve en önemlisi cildinize yaz aylarında ihtiyaç duyduğu desteği v...

 • Ciltte Hassas Denge

  Ciltte Hassas Denge Evet, güneş cildi erken yaşlandırır. Çizgilerin, kırışıklıkların artmasına, kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur.

 • Cilt İçin Güneş Rehberi

  Cilt İçin Güneş Rehberi Yaşlanmayı hızlandıran ve sizi kahverengi lekelerle baş başa bırakan en önemli etken güneştir. Tatile çıkmadan gerekli önlemleri almanızda fayda var.