Botoks

botoks istanbul

Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi botokstur.  Onlarca yıldır, milyonlarca kadının faydalandığı botox uygulaması hakkında her şey…

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir. Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Nasıl etki eder, ne işe yarar botoks? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder. Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir. Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olacaktır.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur. Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer. Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Estetik dışında botoks hangi amaçlarla kullanılıyor?

Spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.

Botoks Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Kliniğimizi arayarak botoks fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hemen Doktorunuza Sorun

Doktorun Son Cevapladığı Sorular

OKUMAYA DEVAM EDİN

180 Sıkça Sorulan Sorular
Y***
Botoks yaptırmayı düşünüyorum. Pahalı mı alın ve kaz ayağı bölgesine?
Merhabalar. Maalesef botoks, dolgu gibi medikal estetik uygulamalar ucuz değildir. Çok daha hesaplı seçenekler sunan merkezler olsa da, bunlara kuşkuyla yaklaşmakta fayda var. Çünkü piyasada güvenli olmayan pek çok formül var. Bunlar ciddi yan etkilere neden olabiliyor. Bu yüzden her zaman FDA onaylı formülleri tercih edin. Bunların güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Eğer güvenli seçenekler bütçenize fazla yük bindiriyorsa ucuza kaçmak yerine hiç yaptırmayın daha iyi. Botoksun etkisinin 4-6 ay sürdüğünü hatırlatmakta fayda var. Yani etkinin devamlılığı için işlemi düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor.
S***
Mustafa Bey merhaba. Ben kaş aramı botoks yaptırmak istiyorum. Kaş arasına botoks yapılıyor sanırım, dolgu değil. Doğru mu biliyorum? Bir de doktorun kullandığı botoks markası Dysport. Bu marka hakkında bilginiz var mı? Güvenilir midir?
Merhabalar Seray Hanım. Doğru biliyorsunuz. Kaş arasında çizgileri hafifletme bu çizgilerin daha da derinleşmesini önlemede elimizdeki en etkili silah botokstur. Dysport FDA onayına sahip güvenilir bir botoks markasıdır.
F***
Hocam ben botoks yaptırdım hiç memnun kalmadım. Yüzüm şiş gibi, göz kapaklarım, kaşlarım aşağı düştü, iki kaşımın arasındaki kırışıklıklar duruyor, gözaltlarım kötü oldu. Yorgun bir surat oldu. Berbat! Ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar botoks enjeksiyonu bahsettiğiniz durumun tam tersini yapmalı, kaşlarınız yukarı kalkmalı, çizgileriniz hafiflemeli, yüzünüzde dinlenmiş bir görünüm yaratmalı. Bu tür işlemlerde yapanın işinin ehli bir doktor olması ve botoks konusunda deneyimli olması son derece önemlidir. Diğer yandan kullanılan formülün orijinal ve FDA onaylı olması da en az bunun kadar ehemmiyet taşır. Yaşadığnıız sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bilemiyorum ancak botoksun etkisinin daha çabuk geçmesi için radyo frekans tedavisi yaptırabilirsiniz. Radyo frekans teknolojilerinin botoksun daha hızlı metaboblize olmasını sağladığı yolunda bilimsel bulgular var.
Y***
Merhabalar Dayton botox ve youthfıll dudak dolgularını öneriyor musunuz ve dudak dolgusu ve botox için 1ml yeterli midir? Teşekkürler?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yağmur Hanım. Sadece Botox ve Dysport gibi FDA onaylı botoks formüllerini tercih edin. Aynı önerim hyalüronik asit bazlı dolgular için de geçerli. Kullanılacak formül miktarı hastanın ihtiyacına göre belirlenir.
E***
Merhaba botoxtan kaç ay sonra H100 tedavisi yaptırabilirim?
Merhabalar Emel Hanım. Bu tür mezoterapi tedavileri ile botoksun birlikte uygulanmasının hiçbir sakıncası yoktur.
F***
Merhabalar ben dün masseter botoksu yaptırdım. Diş sıkma problemim yoktu ben yüzüm biraz incelsin diye yaptım. Halbuki benim yüzüm zaten sarkan bir cilt daha da sarktı. Botoksun etkisini azaltan yüz masajı yogası yapsam sizce nasıl olur zararlı mı? Bu enjekte edilen şeyin kayması gibi bin durum oluşur mu? Hıfu, Thermage gibi işlemler yaptırabilir miyim? Daha mı kötü olur? Yukarı doğru kaldırsın diye yaptırmak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatma Hanım. Öncelikle botoksun kayması diye bir şey söz konusu olamaz. Botoks kas içine yapılan bir enjeksiyondur. Ve enjekte edilen formül homojen bir şekilde kasa yayılır. Zamanla da etkisi azalır. Bahsettiğiniz teknolojilerden yararlanmanızda herhangi bir sakınca yok, üstelik Thermage gibi radyo frekans sistemlerinin botoksun etkisini süresini kısalttığını söyleye biliriz. Ancak yüz yogası, yüz masajı gibi şeylerle botoksun etkisini azaltamayacağınızı söyleyebilirim.
N***
Distoni tedavisi için çene altı (20+20) ve yanaklara(30+30) botoks yapıldı beş gün önce. Şuan konuşamıyorum, yatan hasta maması ile besleniyorum. Öğretmenim. Mesleğimi kaybetmek üzereyim. Ne zaman geçer hocam:(
Merhabalar Nuray Hanım. Takdir edersiniz ki benim uzmanlığım botoksun estetik alanında. Size en doğru bilgiyi işlemi yapan doktorunuz verebilir.
Ş***
Hocam merhabalar. 4 gün önce alnıma ve kaz ayaklarıma botoks marka botulinum toksin uygulaması yaptırdım. Çok iyi bilinen bir doktor. Göz altım ve yanağın birleştiği noktada hafif bir şişkinlik var. İki tarafta da var ama sağ taraf daha fazla. Hissiyat olarak da orda bir dolgunluk hissediyorum. Şişkinlik dışardan dikkatli bakılınca fark ediliyor, fakat gülünce çok net anlaşılıyor. O bölgede katlanma oluyor çünkü. Bu acaba enjeksiyonun ödemi olabilir mi yoksa yanlış botoks uygulaması mı? Kendi doktoruma danıştım beklememi söyledi ama sizden de fikir almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Şahnaz Hanım. Botosun nihai sonucunu ancak işlemden bir hafta – on gün sonra görebilirsiniz. Doktorunuzun dediği gibi bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Eğer sorunlar hala devam ediyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.
A***
Hocam botoks 1 ay oldu yaptıralı. Göz kapaklarım düştü, gözlerim küçücük oldu ve şiş gözüküyor. Yorgun uykusuz ya da çok uyumuşum gibi kötü ve ağır geliyor. Gözlerimde yorgunluk var gibi. Doktor zamanla geçer dedi. Ben bu süre içinde göz kapağı ameliyatı olmayı düşünüyorum. Zaten daha önce de biraz göz kapağı düşüklüğü vardı, şimdi tam düşmüş, tam ameliyatlık durumda. Botoks etkisinden daha fazla düştüğü için yine de ameliyat yapabilir miyim? 6 ay bu şekilde berbat gözüküyor!
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Göz kapağınızın normal haline, yani botoks öncesi haline dönmesi gerekir ki estetik ameliyat sırasında gözkapaklarınıza nasıl, ne kadar müdahale edilmesi gerektiği görülebilsin. Aksi halde ameliyatın sonuçlarından da hoşnut kalmazsınız.
Ö***
Iİyi günler. 15 gün önce botoks yaptırdım. Üst göz kapağı derisinin sarktığını, gevşediğini gördüm. Bu durun normal mi, geçecek mi? Botoks enjeksiyonundan dolayı mı oldu? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Yaşadığınız sorun botoks enjeksiyonu yüzünden meydana gelmiştir. Bu tür durumlarda minik bir rötuşla problem hafifleyebilir. İkinci kontrolünüzde doktorunuza yaşadığınız sorunu anlatın. Eğer herhangi bir müdahale söz konusu değilse, botoksun etkisinin hafiflemesini ya da tamamen geçmesini beklemeniz gerekiyor.
N***
Merhabalar, 1 ay önce bir hekime botoks yaptırdım. Dudak üstü bölgesine rutin olarak yaptığını söyledi ve uyguladı. Herhangi bir çizgi problemim yoktu. Şimdi üst dudağım geniş duruyor sanki yayılmış gibi. Botoksun etkisi geçince dudaklarım eski halini alır mı? Yoksa oluşan şekil bozukluğu kalıcı olma riski var mıdır? Çok teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Neslihan Hanım. Dudak çevresine yapılan botoks barkod çizgileri için kullanılabilinir. Bu uygulama hem botoksun onaylı kullanım alanlarından biri değil hem de böyle istenmeyen bir görüntüye neden olma riski çok yüksek. Neyse ki botoks kalıcı bir uygulama değildir ve sizi rahatsız eden bu görüntü giderek hafifleyecektir, iki – üç ay sonnuda da botoksun etkisinin tamamen geçmesi ile yok olacaktır.
D***
Merhaba, 2 gün önce Marionette çizgilerime ve çeneme botoks yaptırdım. Sağ tarafımda sorun yok ama sol tarafımda güldüğümde boynumdan gelen bir kasılma hissi oluyor. Gülüşüm ve konuşmam eskisi gibi değil. Bu normal mi bu tür uygulamalarda? Geçer mi bu etki? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Didem Hanım. Doğru noktalara ve doğru dozda yapılan botoks enjeksiyonunda bu tür sorunları minimuma indirir. Botoks işleminden sonra hastayı iki hafta sonra muayene etmek isteriz ki gerekirse minik rötuşlar yapabilelim. Sizin durumunuzda işlemin henüz çok yeni olduğunu söyleyebilirim, tedavinin nihai sonucu bir hafta ile on gün arasında ortaya çıkar. Eğer bu süre sonunda da hala hoşnut olmadığınız etkiler söz konusu ise muayene sırasında bunları doktorunuza söyleyebilirsiniz, doktorunuz gerekirse bazı dokunuşlar yapabilir. Botoks kalıcı bir işlem olmadığı için hastayı mutsuz eden sorunlar da zamanla hafifleyecek, botoksun etkisi geçtiğinde de tamamen yok olacaktır.
F***
Merhaba doktor bey 1 ay önce botoks yaptırdım. Göz kapaklarımda düşme oldu ve maalesef kırışıklarım geri geldi neden acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fidan. Bu tür işlemlerin sonucu kullanılan formüle ve uygulamaya yapan kişiye göre değişiklikler gösterebilir. FDA onaylı orijinal botoks markası ile ve bu konuda deneyimli, işinin ehli bir doktor tarafından yapılan tedavilerde bu tür istenmeyen etkiler minimuma iner. Göz kapaklarınızdaki düşme işlemi yapan doktorunuz tarafından doğru noktaya yapılacak minik bir botoks dokunuşu ile hafifleyebilir.
G***
Merhaba, mimik çizgilerim için botox yaptırmak istiyorum. Alın, kaş ortası, dudak kenarı ve kaz ayaklarına ihtiyacım var gibi hissediyorum. Ayrıca yüzüme epilasyon amacı ile lazer epilasyon (alexandrite lazer) da yaptırıyorum. Bu durum botox için sakıncalı olur mu? Önerir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gül Hanım. Bir sakıncası olmaz. Ancak işlemlerin arasında bir haftalık bir ara olmasına dikkat etmekte fayda var.
H***
Merhaba. 65 yaşında botoks kaş kaldırma, dudak üstü ve çene çevresine yapılır mı?
Merhabalar Hediye Hanım. Botoks her yaşta yapılabilir, ancak dudak üstü ve çene botoksu botoksun onaylanmış kullanım alanları arasında değildir ve ben bu uygulamalara sıcak bakmıyorum ve yapmıyorum. Kaş kaldırma botoksu yapılabilir.
E***
Emsculpt hakkında fiyat bilgisi istiyorum. Aynı zaman spor yapmaya devam edebilir miyim? nasıl etkileri olur?
Merhabalar. Hangi bölge için fiyat bilgisi istediğinizi belirtirseniz yardımcı olabilirim. Spor yapmaya devam edebilirsiniz. Düzenli spor yapanlar da kas kütlelerini artırmak, sporla sonuç almanın zor olduğu bölgeleri daha çabuk forma sokmak için EmSculpt tedavisinden faydalanıyor.
E***
Merhaba. Diş sıkmaları için masseter botox yaptırdım ama yanaklarımı çok seviyorum. Güldüğümde gözaltı yanaklarımın altında kaldı. Çok kötü görünüyor. Ne yapmalıyım?
Merhabalar Ebru Hanım. Yapılacak tek şey beklemek, bir süre sonra botoksun etkisi hafifledikçe sizi rahatsız eden bu sorun da hafifleyecek sonra da tamamen geçecektir. Botoksun etkisinin daha çabuk geçmesini istiyorsanız radyo frekans tedavilerinden faydalanabilirsiniz. Bu tedavilerin botoksun daha hızlı metabolize olmasını sağladığı biliniyor.
P***
Merhabalar. Kaş arasında çizgi vardı, botoks yaptırdım ama hiç hoşnut olmadım. Çünkü kaş aramda o çizgiden hariç bir çizgi daha oldu. Kaş aram şiş gibi duruyor. Bu da çok belli oluyor.
Merhabalar Perihan Hanım. Her uygulamada olduğu gibi botoksta da işlemi yapanın becerisi, işinin ehli olması çok önemli. FDA onaylı Botox formülü kullanıldığında ve konusunda deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında sonuçlar son derece doğal ve başarılı olur.
N***
2 ay önce gözaltı ışık dolgusu yaptırmıştım teosyal resendty 2. Hafif şişlik olduğundan ufak dozda erittik dolgudan 1 ay sonra. Şimdi göz çevreme botoks yaptırmak istiyorum. Herhangi bir sakıncası olur mu? Maddeler etkileşime geçip bir reaksiyon doğurur mu? Botoks, dysport. Teşekkürler şimdiden
Merhabalar Nur Hanım. Işık dolgusu sonrasında botoks yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Kullanılan maddelerin etkileşime girmesi söz konusu değildir.
S***
Merhaba, ben alın ve göz çevresine botoks yaptırdım. Evet istenen sonuç oldu ama gözlerimi kısarken, gülerken gözümün iç kısmında çok çirkin kırışıklıklar oluyor. Burun bölgeme yaptırmadım o yüzden herhalde dedim. Ama benimle beraber arkadaşım da yaptırmıştı(buruna da) onun da göz bölgesinde kırışık oluyor ve sanki buruna doğru da bir şişme. Kendisi bundan rahatsız değil ama ben ve başka gözlemleyenin pek güzel durmadığını düşünüyoruz. Normal mi? Ben göz içindeki kırışıklık yüzünden gülmeye korkar oldum. Neden biz kadınlar pürüzsüz genç bir cilde sahip olacağız diye uğraşıp duruyoruz? Erkekler ne güzel kırışıklıklarıyla da çekiciler. Tv’ lerde bile azıcık kırışığı olan kadın görünce bu da kendine bakmamış diyenler oluyor. Tv’lerde o kadar filtre kullanılıyor ki sanki herkes bebek gibi ve olmak zorunda. Keşke hiç bulaşmasaydım. Anladım ki ben mimiklerimi sonuna kadar kullanarak çok daha mutluyum.
Merhabalar öncelikle bu tür işlemlere mesafeli duran ve yaş alma izleriyle son derece barışık pek çok kadın var. Diğer yandan bu tür işlemleri yaptıran ama çizgileri tamamen silinmeden, son derece doğal görünen kadınlar da var. Sorunuzun tam olarak ne olduğunu anlamadıysam da, botoksta doğallığın sırrı dozu kaçırmamaktır ve tam olarak hangi noktalara enjeksiyon yapılması gerektiğini bilmektir. Mesela bir bölgedeki çizgileri tamamen yok etmek istediğinizde daha önce fazla aktif olmayan bir kası devreye sokabilirsiniz, bu da sizin durumunuzda olduğu gibi beklenmeyen bir yerde mimik çizgileri belirmesine neden olabilir. Sözün özü işlemi yapanın estetik gözü ve deneyimi botoksun başarısını belirleyen en önemli faktördür.
P***
Merhabalar... Doktor bey bana ışık dolgusu ve onunla birlikte botoks yapıldı. Ama kaşlarım hiç kalkmıyor ve gözüm küçülmüş, kısılmış gibi. Yüzümün ifadesi değişti. İfadesiz bana benzemeyen bir yüz. Sormak istediğim ilk soru; alnımdaki botokstan kurtulmanın bir yolu yok mu? Kaşlarımı kaldırabilmek istiyorum. Ne gibi işlemlerle etkisini yok edebiliriz ya da hiç değilse azaltabiliriz? Bir de gözümün küçülmesi, basık görünmesi - sanki biraz ayrık gibi de geliyor - sizce bunun sebebi botoks mu ışık dolgusu mu? Eğer dolgu ise eritmek istiyorum. Ama ondan da korkuyorum. Çünkü ince ve damarlı bir cildin var. Ama ciddi bir şey olmayacaksa eritmek istiyorum. Yeter ki gözüm normale dönsün. Lütfen bir yol gösterin.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar... Doktor bey bana ışık dolgusu ve onunla birlikte botoks yapıldı. Ama kaşlarım hiç kalkmıyor ve gözüm küçülmüş, kısılmış gibi. Yüzümün ifadesi değişti. İfadesiz bana benzemeyen bir yüz. Sormak istediğim ilk soru; alnımdaki botokstan kurtulmanın bir yolu yok mu? Kaşlarımı kaldırabilmek istiyorum. Ne gibi işlemlerle etkisini yok edebiliriz ya da hiç değilse azaltabiliriz? Bir de gözümün küçülmesi, basık görünmesi - sanki biraz ayrık gibi de geliyor - sizce bunun sebebi botoks mu ışık dolgusu mu? Eğer dolgu ise eritmek istiyorum. Ama ondan da korkuyorum. Çünkü ince ve damarlı bir cildin var. Ama ciddi bir şey olmayacaksa eritmek istiyorum. Yeter ki gözüm normale dönsün. Lütfen bir yol gösterin.
P***
Merhabalar hocam ben botoks yaptırmak istiyorum. Ne kadara yapıyorsunuz? Ayrıca yeriniz nerede?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Pakize Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. Kliniğimiz Nişantaşı’ndadır. İletişim bilgilerimiz internet sitemizde (www.drmustafakaratas.com) yer almaktadır.
S***
Merhaba. Ben bundan bir kaç sene önce yapmış olduğum botoxlarda hiçbir sorun yaşamadım. Fakat sonrasında midemde sorunlar oluştu, ülser başlangıcı vs. Bunun sonrasında botox yaptırdım. Yaptırdıktan 1 saat içinde mide bulantısı, mide krampları, kusma takip etti. Serum yaptılar ertesi gün, yemek borusu iltihabı oluşmuş. Botokstan olmadığını düşündüm. Sonraki botoxdan sonra yine aynı şekilde mide bulantısı, kusma kızarıklıklar oldu yine serum yedim. Sonra yine yaptırdım beşinci kez. Aynı reaksiyonlar daha çok arttı her defasında. En son kusma falan olmadı ama bütün vücudum da döküntü oldu, boğaz ağrısı başladı. Yutkunamıyordum acil doktoru aradım anaflaktik şoka girmek üzere olduğumu söyledi. Hemen hastaneye gidip müdahale edildi ve 1 yıldır botox yapamıyorum doktor yasak koydu. Bunun nasıl bir çözümü var? Acaba ne yapmalıyım? Yardımcı olur musunuz bana?
Merhabalar. Eğer bu tür yan etkiler yaşıyorsanız tabii ki işlemi yaptırmamalısınız. Kullanılan botoksun Botox marka olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Botox marka olmayan botoks formülleriyle ilgili ciddi yan etkiler görülebiliyor. Botoks yerine Icon lazer, Revlite, BBL, Baby Face, RedTouch gibi cilt kalitesini artıran, kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek çizgilerin görünümünü hafifleten teknolojilerden faydalanabilirsiniz. Yüzün üst kısmındaki çizgileri hafifletmede botoks altın standart olsa da, botoks yaptırmak mümkün olmadığında cildin gençliğini korumaya yönelik sistemlerden yararlanabilirsiniz.
C***
Hocam botox sonrası çift görme ve göz kapağı düşmesi oldu. Ne yapmam gerekir geçmesi için.
Merhabalar Candan Hanım. Botoksun etkisi hafifledikçe yaşadığınız sorunlar da önce hafifleyecek sonra tamamen geçecektir. Maalesef zaman dışında botoksun etkisini geçirecek bir uygulama yok.
D***
Merhaba. Yaklaşık 20 gün önce masseter botoks yaptırdım. Ancak gülme fonksiyonumda ciddi anlamda bozulma oldu. Sıcak su uygulaması yapın dendi, denedim. İşe yarar mı etkisini azaltmakta? Diğer yandan dünden itibaren ağzımı açtığımda masseter kasımda ciddi kasılma ve biraz acı duyuyorum. Doktora muayene olmamı gerektirecek bir durum var mı?
Merhabalar Deniz Hanım. Endişe edecek bir durum olduğunu zannetmiyorum. Botoksun etkisi hafifledikçe yaşadığınız sorunlar da hafifleyecek, sonra da tamamen geçecektir. Sıcak su uygulamasını bilemiyorum, ancak radyo frekans uygulamasının botoksun etkisinin daha çabuk geçirdiğini gösteren çalışmalar var.
M***
Benim hiç kazayağım yoktu göz kenarı alt kısmı yanağıma yakın çizgilerim vardı. Botoks yapıldı ve onlar geçmediği gibi aşırı yukarı kasılma olup kas üzerim ve üst göz kenarı kasıldı. Far sürülen yer kazayağı gibi çizgi çizgi oldu. İki yıl kasılma devam etti ve iz kaldı. Emekli ameliyat hemşiresiyim . Botoks bende 3 yıl geçmiyor normalde ilaç kullanmam bu neden ile olabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Mehtap Hanım. Botoks işleminin bu konuda başarılı, deneyimli biri tarafından yapılması çok önemli. İşinin ehli bir uzman tarafından yapılan işlem son derece doğal görünür ve sizin bahsettiğiniz sorunlar meydana gelmez. Diğer yandan botoks formülünün vücutta bu kadar uzun süre kalması da mümkün değil. Herhangi bir ilacın botoksun etkisini uzatmak gibi bir yan etkisi yoktur. Aklıma ilk gelen kullanılan maddenin orijinal Botox markası olmayabileceği.
E***
Doktor bey merhaba. 1 ay önce yüzüne hyatox yapıldı. Gülme çizgilerim tamamen kayboldu. Ağzımı açmakta zorluk çekiyorum. Güldüğümde çok kötü bir görüntü oluşuyor. Ne yapabilirim Eritmek mümkün mü? Bir de alnına yapılan yerler hala elimle alnımı yokladığımda elime geliyor. Biraz masaj yapıp dağıtayım dedim. Başım ağrımaya başladı ve geçmedi. Enseme doğru inen bir ağrı var. Oldukça endişeliyim. Hyatox etkisi tamamen geçer mi? Ne zaman eski halime dönerim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Hyatox kliniğimizde kullanılmayan bir formüldür. Bu dolgu maddesinde hyalüronik asit ve botoks bulunur. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini eritmek mümkündür, ancak sizde kullanılan bu dolgu maddesinde botoks da bulunduğu için botoksun zamanla geçmesini beklemekten başka bir çareniz yok. Zaten sizin bahsettiğiniz sorun, yani ağzınızı açamamak, güldüğünüzde kötü bir görünüm oluşması dolgu yüzünden değil dolgunun içindeki botoks yüzündendir. Bu tür istenmeyen yan etkiler yaşamamak için her zaman FDA onaylı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini sık sık vurguluyorum. Endişelerinizi doktorunuza iletmenizi öneriyorum, biraz önce de belirttiğim gibi size uygulanan bu formülü daha önce hiç kullanmadığım için yan etkileri konusunda da herhangi bir bilgim yok.
G***
Merhaba Dr. Bey. Perşembe günü gözaltı botoksu yaptırdım. Ertesi gün gözaltımda hafif kızarma oldu. Bugün 3. gün uyandım ve gözaltı torbalarım oluşmuş şişmiş. Bu normal mi? Daha önceden de aynı kişiye yaptırıyorum hiç olmamıştı bu şekilde şişlik.
Merhabalar Gökçe Hanım. Gözaltlarına yapılan botoks uygulamalarında böyle sorunlar olabiliyor. Mesela botoksu minicik bir doz fazla kaçırmak bile, o bölgedeki kasın fazla gevşemesine ve torba gibi görünmesine neden olabiliyor. Doktorunuzun bu işlemi daha önce de size yapmış olması ve herhangi bir sorun yaşamamışsınız. Bu olumlu bir bilgi. Sorunun hafifleyerek bir – iki hafta içinde tamamen geçeceğini düşünüyorum. Sonuçta botoks yapıldığı ilk andan itibaren etkisi giderek azalmaya başlayan bir formüle sahip. Kısa bir süre bile sorunun geçmesi için yeterli olacaktır.
C***
1 ay önce diş sıkmamdan dolayı çeneme botoks yaptırdım ve yanağımdaki çukur gamze gitti. Şişkinlikten dolayı gamze gider mi ve gamzem geri gelir mi?
Merhabalar Cansu Hanım. Gamzenizin kaybolma nedeni botoksun kaslardaki etkisiyle ilişkilidir. Botoksun etkisi geçtikçe gamzeniz de yeniden belirecektir. Ama büyük ihtimalle tekrar botoks yaptırdığınızda benzer bir etkiyle karşılaşacaksınız.
M***
Merhabalar hocam bende dudak dolgusu ve göz kapağımı yaptırmak istiyorum. Bir de botoks fiyat alabilir miyim lütfen?
Merhabalar Meryem Hanım. Göz kapağınızı yaptırmak istediğinizi belirtmişsiniz, eğer cerrahi bir müdahale ile göz kapağındaki fazlalığı aldırmak istiyorsanız, bir estetik cerraha danışmalısınız. Göz kapağındaki düşmeye botoks ile de müdahale etmek mümkün, ancak tedavinin kalıcılığı 5-6 ay kadardır ve etkinin devamlılığı için bu süre sonunda tekrar yaptırmanız gereli.
Ö***
Merhaba, çok erken bir yaşta (19) çok derin kaş arası kırışıklığım oluştu. O zamanlarda botoks ve dolgu yapıldı. Açıldı açılmasın ama alnım hiçbir zaman dümdüz olmadı. Şu an 33 yaşımdayım. Alnımda kırışıklık kırık gibi değil dalgalı bir görüntü var. Doktorum kalın derilerde gölgelenme görebildiğimiz bir problem dedi. 1 ay önce tekrar botoks yaptırdım üstelik doktorum geçmez demesine rağmen. Bu dalgalanmanın bir çözümü yok mudur? çok rahatsız ediyor beni.
Merhabalar Öznur Hanım. Net bir cevap verebilmek için sizi muayene etmeme gerekiyor. Ancak doğru noktalara yapılacak botoks enjeksiyonu ile bahsettiğiniz dalgalanmanın önemli ölçüde hafiflemesi gerekir. Ayrıca botoks uygulamasında alnın dümdüz olması suni bir görünüm yaratacağı için bir miktar mimik bırakılması doğru bir yaklaşımdır. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi sizi muayene etmeden, uygulamadan sizi daha hoşnut edecek bir sonuç almanızın mümkün olup olmadığını anlamam olanaksız.
B***
Hocam botoksumu 8 ay önce yaptırdım, ancak alnımın ortasında biri sağda biri solda eşit çizgide iki tane şişlik oldu, boynuz gibi ve asla gitmiyor. Cildiye doku zedelenmesi dedi. Krem masaj önerdi, bir işe yaramadı 2 aydır. Sizce geçer mi, kalıcı mı? Ne yapmam lazım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burcu Hanım. Botoksun etkisi ortalama olarak beş ay kadardır. Yani alnınıza enjekte edilen botoksun etkisi çoktan geçmiş olmalı. Sorunun uygulamayı yapanın enjeksiyonu hatalı uygulamasından kaynaklandığını. Bu tür problemler genelde zamanla hafifler, hatta tamamen geçebilir. Tabii bunun bir garantisi yok. Bence dermatoloğun önerdiği gibi masaj yapmaya devam edin.
M***
Merhabalar. Bir önce alın ve göz çevreme botoks yaptırdım. Bir gözkapağım hafif düştü. Ve şu anda göz kuruluğu oluştu. Ayrıca yanaklarımda botoks yapılan yerlerde yanma hissediyorum. Bu etkiler geçici mi ve bu süreç ne zaman başlar yoksa daha da artar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Gözkapağı düşüklüğü botosun etkisi azaldıkça geçecektir. Ancak yanaklarınıza yapılan botoksu anlayamadım. Çünkü botoks alın bölgesi ve göz kenarları için tasarlanmış bir tedavidir, yanak bölgesine uygulanmaz.
E***
Hocam 25 yasındayım Masseter botoksu sonrası yanağımın tekinde oluşan alt yüzdeki gevşeme botoksun etkisi geçince düzelir mi? Ayrıca yüzümün gevşek olan tarafı daha ince diğer taraf daha kalın oldu düzelir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Öncelikle şu konuya açıklık getirelim; alt yüzdeki gevşeme sonrası cildinizin de inceldiğini belirtmişsiniz, botoks enjeksiyonu cildin incelmesine neden olmaz. Ancak o bölgede bulunan kaslardaki gevşeme cildin de gevşemesine dolasıyla da inceldiği yolunda bir algıya neden olabilir. Botoksun etkisi geçince şu an gözlemlediğiniz tüm sorunlar da ortadan kalkacaktır.
S***
Yüzümüm bazı bölgelerindeki çizgileri için botoks yaptırmak istiyorum. Botoks uygulaması hakkında bilgi alabilir miyim? Teşekkürler..
Dr. Mustafa Karataş
Botox uygulaması muayenehane şartlarında yapılır. Oldukça kısa süren botoks işlemi, göz çevresi çizgilerinde, alın ve kaş arası kırışıklarda, boyun çizgilerinde, kaş kaldırmak için, terlemeyi önlemek için koltuk altında kullanılabilir. Çok ince iğnelerle yapılan uygulama 10-15 dakika sürer. İşlem öncesinde cildin lokal anestezik içeren bir krem (Emla krem) ile uyuşturulması ile işlem esnasında fazla bir ağrıya neden olmaz ve işlem sonrasında soğuk uygulanması ağrıyı daha da azaltır. Uygulama sonrası hemen normal hayatına dönülür. Botok’sun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen görülür, etki süresi 4-6 ay civarındadır.
E***
Kaş arası çizgisi için botoks yaptırmak istiyorum. Fiyat alabilir miyim ?
Dr. Mustafa Karataş
Botoks fiyatları, botoksun uygulanacağı alan ve ünitesine göre değişmektedir. Kaş arası botoks uygulaması fiyatı ile kaş arası ve göz çevresi botoks uygulamam fiyatı farklı olacaktır. Kırışıklık tedavisinde botoks fiyatları her hasta için uygulama yapılacak alan ve kullanılan üniteye göre hesaplanır.
İ***
Gözaltı ve göz çevresi botoks uygulama fiyatı nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İnci Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
M***
Botoks uygulama fiyatları nedir? Mesela ben göz kenarlarıma, yani kazayağı denen çizgilere botok yaptırmak istiyorum, fiyatı ne olur? Botoks fiyatı neye göre belirleniyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Botoks uygulama fiyatı işlem yapılacak bölgeye göre belirlenir. Mesela alındaki çizgiler tek bir bölge olarak ele alınır, Eğer göz kenarlarınıza yani kazayağı çizgilerinize de botoks yaptıracaksanız bu ikinci bir bölge olarak fiyatlandırılır.
Z***
Alnıma botoks yaptırmam lazım. Botoks uygulama fiyatları nedir? Sizden fiyat bilgisi rica edebilir miyim? Bir de nasıl bir işlem olduğunu merak ediyorum. Çok canım acır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. İşlem sadece birkaç dakika sürer. Formül belli noktalara enjekte edilerek mimik kaslarının kasılması hafifletilir. Nispeten konforlu bir işlemdir, az da olsa bir acı duyulur. Ancak bu acı oldukça hafiftir ve enjeksiyonun hemen ardından geçer. Hastalarımdan sinek ısırığına benzediğine dair geri dönüşler alıyorum. İşlem esnasında iğnenin girdiği yerlerin bir miktar kanaması normaldir. İşlem sonrasında ise uygulama yapılan bölgede hafif morluklar oluşabilir. Bu morluklar hafifleyerek birkaç gün içinde tamamen geçecektir. İşlemin nihai etkisi tedaviden bir hafta- on gün sonra ortaya çıkar.
G***
Merhabalar, Botoks yaptırmak istiyorum ama yan etkilerden korkuyorum. Bana işlem hakkında bilgi verebilir misiniz? Nedir ve nasıl yapılır merak ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gökçe Hanım, Son yıllarda oldukça yaygınlaşan Botox olarak bilinen Botulinum toksin, bir bakteriden elde edilen ve uzun yıllardan beri güvenle kullanılan bir ilaç olarak tanımlanabilir. Botulinum toksinin tıpta kullanımı ilk kez kas spazmlarının tedavisi ile başlamış daha sonra estetik uygulamaları bulunmuş. Var olan veya gelişmekte olan hareketli mimik kırışıklıklarını engellemek, azaltmak veya ortadan kaldırmak Botox uygulamalarında temel hedef. Bu amaçla özellikle alın çizgileri, iki kas arasındaki çizgiler ve kaz ayağı denilen göz çevresindeki kırışıklıklar ana tedavi bölgelerini oluşturur. Botox'un diğer bir hedefi de yüz şeklinde yukarıya doğru olumlu bir değişiklik yaratmak; örneğin kaşların, yanak bölgesinin kaldırılması, boyun bölgesinin daha gergin olmasının sağlanması gibi. Botox'un uygulama şekliyse, çok ince iğnelerle kas içine yapılan enjeksiyon şeklinde oluyor. Kişi sosyal hayatına devam edebiliyor. Botox derin kırışıklıkların tamamen oluşmasını engellemiyor ancak gelişim süreçlerini belirgin olarak yavaşlatıyor ve yüzün çok daha uzun süre genç ve dinamik gözükmesini sağlıyor. Doğru uygulamalarla ve yapılan bilinçli kombinasyonlarla kişinin genç görünümünü uzun yıllar koruyabileceğini belitmeliğim. Ancak bunun için öncelikle detaylı bir değerlendirme şart. Seçilen doktorla yılda üç veya dört kez görüşerek, düzenli uygulamaları aksatmadan yaptırmak. Tabii bu sırada da, doktorun rehberliğine güvenmek ve gereksiz, abartılı uygulamalardan kaçınmak da çok önemli. Aksi halde, kişinin olduğundan bile yaşlı görünmesi olası.
S***
Selam. Botoks yaptırmak istiyorum. Piyasadaki en iyi botoks markası nedir? Dudak üstü çizgiler için faydalı olur mu? Daha önce edindiğim bilgiye göre dudak üstü çizgilerine botox uygulanmadığı söylenmişti. Doğru mudur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Semra Hanım. Botox Allergan firması tarafından geliştirilmiş bir formüldür. Sonradan çıkan formüllere de botox dense de her zaman FDA onayı olan, onlarca senedir milyonlarca hasta üzerinde güvenle uygulanmış olan markayı, yani Allergan markasını tercih etmenizi öneriyorum. Özellikle çok ucuz botoks uygulaması yapan güzellik merkezlerine karşı dikkatli olun. Bunlar genelde ülkeye kaçak olarak sokulan güvenli olup olmadığı şaibeli ürünlerdir ve ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Dudak üstü çizgilerde botoks uygulaması son derece dikkatle yaklaşılması gereken bir uygulamadır. Bu konuda deneyimli bir doktor tercih etmeniz büyük önem taşıyor. Tavsiyem bu çizgilerde öncelikli olarak ciltteki kolajen ve elastin üretimini artıran lazer uygulamalarını denemeniz.
N***
İki kaşımın arasında derin bir çizgim var. Bu çizgi nasıl yok olur. Bana tavsiye edebileceğiniz bir krem ya da serum var mı?
Dr. Mustafa Karataş
İki kaşın arasındaki derin çizgilerde botok enjeksiyonu altın standarttır. Bu enjeksiyon mimik kaslarının geçici olarak gevşemesini sağlayarak, kasın kasılmasını hafifletecektir. Böylece kırışıklık belirgin bir şekilde hafifleyecektir. Hafifleyecektir diyorum çünkü derin kırışıklıklarda soruna sadece botoks enjeksiyonu ile müdahale etmek yetmez, bir de hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu ile çizginin içini doldurmak gerekir. İki işlem de tek bir seansta yapılabilir. 30-40 dakika öncesinde işlem yapılacak bölgeye anestezik krem uygulandığı için tedavi hayli konforlu geçer.
T***
Yüzümde yapısal olarak asimetri var. Bir kaşım diğerine göre daha yukarıda. Botoksla bu sorun çözülebileceğini duydum. Botoks nedir? Botoks nasıl yapılır? Bir de henüz 22 yaşındayım. Bu botoks için çok genç bir yaş değil mi?
Dr. Mustafa Karataş
Evet, doğru. Botoks ile daha aşağıda olan kaşınızı yukarı kaldırmak ya da tam tersine daha yukarıda duran kaşınızı aşağı indirmek mümkün. Ancak konusunda deneyimli bir uzmana başvurmanız çok önemli. Botoks yapanların ciddi bir anatomi bilgisine sahip olması gerekir. Bu yüzden de işlemi bir doktorun yapması taraftarıyım. Şunu da belirtmek isterim, 20’li yaşlarının başlarında olan ve düzenli olarak botoks yaptıran pek çok hastam var. Botoks enjeksiyonlarına daha genç yaşlarda başlandığında işlem yapılan bölgede kırışıklık oluşmasını da önlenmiş oluyor. Mesela kaş arasına erken yaşlardan başlayarak düzenli olarak botoks yaptıranlar, otuzlu yaşlarına geldiklerinde bu bölgede ayrıca dolgu maddesine ihtiyaç duymuyorlar. Çünkü botoks sayesinde kaş arasındaki kırışıklıkları daha meydana gelmeden önlemiş oluyoruz.
S***
Kazayakları botoksu fiyatını öğrenebilir miyim?
Merhabalar Sevil Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
E***
Botox ve hyalüronik asit bilgi istiyorum lütfen.
Merhabalar Esra Hanım. Botox ve hyalüronik asit bazlı dolgularla ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Botox ve hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı ortalama beş ay kadardır. Etkinin devamlılığı isteniyorsa bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
C***
Hocam botoks işlemi sonrası gözaltımda torba çanak gibi belirdi. Botoksun etkisi geçince bu görüntü düzelir mi? Gözüm çukurda. Güzelleşeyim derken daha kötü bir görünümüm oldu.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Botoksun etkisi geçtiğinde gözaltınızdaki problem de geçecektir. Gözçevresi, botoksun son derece dikkatli uygulanması gereken bir bölgedir ve bu teknik konusunda bilgi sahibi olmayan, bu işlem konusunda deneyimli olmayan kimseler tarafından kesinlikle uygulanmaması gerekir.
C***
Hocam merhaba. Ben botoks yaptırmıştım kaz ayakları için. İkinci defa kontrol amaçlı gittiğimde tekrar uygulandı. Ben doğal bir görünüm istemiştim. Ama ikincide iğneyi yaptığında inanılmaz kötü oldum. Gözlerimin önünde bir şey uçuştu ve öleceğimi düşündüm neredeyse. Kalbim çok hızlı çarptı sonra çok korktum. Damara mı denk geldi acaba? Ya da tekrar yaptırsam böyle bir şey olur mu çok korkuyorum? Ama yaptırmakta istiyorum…
Merhabalar. Botoks öncesi anestezik krem uygulandığı için işlem konforlu geçer. Hastaların formül enjekte edilirken bir yanma hissi duyması normaldir. Sizin durumunuzda enjeksiyon bir sinire denk gelmiş olabilir. Tabii hiç kimse bir sonraki enjeksiyonunuzda böyle bir sorun yaşamayacağınızın garantisini veremez. Eğer işlemin daha konforlu geçmesini istiyorsanız, işlemden 10-15 dakika önce enjeksiyon yapılacak yerlere anestezik krem sürülmesini isteyebilirsiniz.
M***
Merhaba. Thermage’dan sonra botox yaptırmanın sakıncası var mı?
Merhabalar Melis Hanım. Hayır, Thermage tedavisi sonrasında botoks yaptırmanın herhangi bir sakıncası yoktur.
U***
Hocam benim sağ gözümde kayma mevcut. Ve gülümserken yüzümün sağ tarafı diğerine göre daha aşağıda. Bunun sebebi gözümdeki kayma olabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Uğur Bey. Yüzünüzde gülümserken meydana gelen asimetrinin gözünüzdeki kayma ile ilişkili olduğunu düşünmüyorum. Bu tür sorunlarda bazen doğru noktalara yapılacak botoks enjeksiyonu ile sorun hafifleyebilir. Ancak işlemin sizde etkili olup olmayacağı ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir.
U***
Selam Hocam botokstan sonra sağ göz kapağım düştü, hem de alnımı sıkıyor bir şeyler sanki. Botoksun etkisinin süratli gitmesi için ne yapmam lazım. Yukarıda yazdıklarınızın hepsini okudum. Ben hızlı gitsin istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ulviye Hanım. Forma ve Vshape gibi radyo frekans tedavileri botoksun etkisinin daha hızlı geçmesini sağlar. Bu uygulamalardan faydalanabilirsiniz.
T***
Merhaba Mustafa Bey. 3 hafta önce masseter botoks yaptırdım bir dermatoloğa. Sol yanağım daha geniş sağ yanağıma göre. O yüzden sağ yanağıma tek noktadan yaptı. Fakat şu an yüzüm gün geçtikçe kasılıyor. Sağ yanağım iyice çöktü ve yemek yerken yanak kasım şişiyor çok kötü bir görüntü oluştu. Gülerken de çekiliyor yanağım asimetrik bir şekilde. Doktor bey çok kötüyüm dışarı çıkmak istemiyorum. Masseter botoksun kalıcı etki ettiği yazıyor birkaç yerde. Üst bölge botoksu geçiyormuş ama alt taraf kalıcıymış vs okudum. Eski haline dönmeyecek mi yüzüm bir daha. Yani yemek yerken o şişlik ve gülerken asimetrik görüntü olacak mı sürekli? Cevabınızı bekliyorum sabırsızlıkla. Bir de etkisini geçirmek için neler yapabilirim. Var mı böyle bir şey? Bir ilaç, egzersiz, yöntem vs. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tuğba Hanım. Botoksun etkisinin geçmemesi diye bir şey söz konusu değil. İster yüzün üst kısmına ister alt kısmına yapılsın botoks belli bir süre sonra tamamen yok olur. Enjeksiyonun kalıcılığı ortalama 5 ay kadardır. Maalesef uygulama tekniğine, uygulama yapılan noktaya ve enjekte edilen doza bağlı olarak böyle sonuçlar görülebiliyor. Ama endişe etmeyin yüzünüzde size rahatsız eden bu görünüm tamamen geçecektir. Tedavi edilen bölgeye radyo frekans teknolojisinin uygulanması ile botoksun etkisinin kısaldığını gösteren çalışmalar var.
B***
Doktor bey merhaba… Yüzüme masseter botox yaptırdım 12 gün oldu. Üçüncü günden itibaren dudağımın sağ tarafında gariplik hissettim. Kıvrımı aşağı doğru düşüyor. Bursa’da plastik cerraha yaptırdım işlemi. Bir hafta sonra gittim, botoks yayılmış olabilir geçer, dedi. Sağ yanağım daha aşağıda ve gülmeye çalıştığımda çok kötü asimetrik bir görüntü oluşuyor. Ağzım yamuldu resmen. Psikolojim berbat durumda. Yüzüm eski haline dönecek mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Berrin Hanım. Yapılan botoks enjeksiyonunun tam olarak oturması için gereken süre 10-15 gün kadardır. Yani şu an yapılmış olan işlemin nihai halini görüyorsunuz demektir. Ancak biz hastaları bu süre sonunda tekrar görmek isteriz ki minik rötuşlar gerekiyorsa ikinci muayenede bunları yapalım diye. Mesela kaşın birinde bir düşüklük mü var? Doğru noktaya yapılacak bir enjeksiyonla o düşüklük giderilebilir. Tabii durumunuzu görmediğim için sizin böyle bir dokunuştan fayda sağlayıp sağlamayacağınızı bilemiyorum. Doktorunuzdan bunun mümkün olup olmadığını öğrenin. Gerekiyorsa konusunda deneyimli başka bir doktordan ikinci bir görüş alın. Ancak hiçbir şey yaptırmasanız bile botoksun etkisinin 5 ay sonra tamamen geçeceğini ve yüzünüzün eski halini alacağını unutmayın.
C***
Botox ve dolgu ne kadar şu an? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ama kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
H***
Merhaba, botoks yaptırdıktan bir hafta sonra rötuş için gittim kaş arama rötuş yapıldı, bir hafta daha geçti fakat hâlâ açılmadı. Yeniden rötuş yapılabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hilal Hanım. Öncelikle kaş aranızın neden açılmadığını iyi tespit etmek gerekir. Bazen kaş arasındaki çizgiler yerleşik olduğu ve derinleştikleri için sadece botoks enjeksiyonu yapmak yetmez. En etkiyi tedavi yöntemi botoks artı dolgu maddesi enjeksiyonudur. Böylece yerleşik çizgilerin içi doldurulmuş olur. Bazı durumlarda kasın bir miktar daha gevşemesi için küçük bir doz daha botoks enjeksiyonuna ihtiyaç duyulur. Normalde hasta rötuş için geldiğinde yani ikinci randevuda daha fazla botoksa ihtiyaç duyulup duyulmadığı belirlenir ve gerekiyorsa bir miktar daha yapılarak işlem tamamlanır. Bu arada işlem yapılalı henüz bir hafta daha olmuş. İkinci yapılan botoksun tam etkisinin görülmesi için birkaç gün daha geçmesi gerekiyor. Eğer gerekiyorsa daha fazla botoks enjeksiyonu yapılmasında hiçbir sakınca yok.
Ç***
Merhaba, ışık dolgusu ve botox uygulamasını aynanda uygulayabiliyoruz hyalüronik asit dolguda aynı gün yapılabilir mi? Yapılamıyor ise öncelik hangisi için olmalı ve ne kadar süre sonra diğer uygulama tercih edilmeli?
Merhabalar Çağla Hanım. Evet yapılabilir. Ama eğer dolgu botoksun enjekte edildiği bölgeye -yani alın bölgesi, iki kaş arasındaki çizgiler gibi- yapılacaksa ayrı zamanlarda yapılması daha doğru olacaktır. Önce botoks yapılır. Böylece botoksun orada var olan çizgileri ne kadar yumuşattığına bakılır. Botoks tedavisinden 15 gün kadar sonra da eğer gerekiyorsa dolgu yapılır. Ama diyelim ki göz kenarlarına ve alın bölgesine botoks yapılacak, yüze, dudaklara dolgu yapılacaksa. Yani iki farklı bölge söz konusuysa tüm işlemler aynı gün yapılabilir.
F***
Merhabalar. Ben kaş arası göz çevresi botox düşünüyorum. Ayrıca décolleté bölgemdeki iki kırışıklık için de tedavi düşünüyorum. İngiltere’de yaşıyorum. Fiyat listesi verirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.
Merhabalar Fezile Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
S***
Ağız ve göz kenarlarım sorunlu. Maddi olarak rahat değilim. Kaç ayda tekrarlanır? Fiyat ortalaması nedir? Saygılar.
Göz kenarlarınızda çizgilenme, kırışıklık sorunu varsa botoks enjeksiyonu ile problem belirgin ölçüde hafifleyecektir. Botoks enjeksiyonunun kalıcılığı ortalama altı ay kadardır. Etkinin devamlılığı isteniyorsa bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. Ağız kenarınızda burun kenarlarından aşağı doğru inen bir hat mı var, yoksa sorun ağız kenarındaki çizgiler mi? Bu iki farklı sorun, farklı tedaviler gerektirir. Problemin hangisi olduğunu bildirirseniz nasıl bir müdahale yapılması gerektiği konusunda bilgi verebilirim. Burada fiyat veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size botoks fiyatı hakkında yardımcı olacaklardır.
Y***
Merhabalar ben botoks ve yüze uygulanan dolgularla ilgili bilgi almak istiyorum
Merhabalar Yasemin Hanım. Botoks etkisi ortalama altı ay kadar süren bir tedavidir. Dolgu enjeksiyonunda ise kesinlikle hyalüronik asit bazlı olan dolguların tercih edilmesini öneriyorum. Kalıcı dolgular istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Hyalüronik asit bazlı dolguların da kalıcılığı 7-8 ay kadardır. Bu tedavilerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
M***
Merhaba ben 7 ay önce kaz ayakları için botox yaptırdım başka bir doktorda. Botox’tan iki hafta sonra sağ gözümün altında torbalanma oluştu ve hala geçmedi. Ne yapabilirim, bunun bir tedavisi var mı? Yoksa zamanla geçmesi mi gerekiyor? Ve yanlış bir uygulama olduğu için mi bu oldu? Teşekkür ederim.
Merhabalar Merve Hanım. Gözaltı son derece hassas bir bölgedir, iğnenin bir damara vs. gelmesi bu bölgede uzun süren torbalanmalara neden olabilir. Şimdiye kadar botoksun etkisi geçmiş olmalı. Botoksun kalıcılığı 4-6 ay kadardır. Yani sorun enjekte edilen formülle değil enjeksiyonun o bölgede yarattığı travmayla ilgili olmalı. Doktorunuza he yapılabileceğini danıştınız mı? Bazen gözaltına uygulanabilen radyofrekans sistemleri problemin hafiflemesine yardımcı olabilir.
D***
Merhaba. Ben yaklaşık 1 hafta önce masaeter botox yaptırdım güvenilir Nişantaşı’nda iyi bir doktora. Yalnız gün geçtikçe yüzüm gerildi ve gülemiyorum güldüğüm zaman yüzüm eğriliyor asimetrik bir hale geliyor. Gören sana ne oldu diyor? Geçer mi? Neden olmuş olabilir? Doktorum bir cevap bulamadı bu soruma. Belki siz yardımcı olabilirsiniz.
Merhabalar Duygu Hanım sizi muayene etmeden herhangi bir şey söylemek çok zor. “Geçer mi?” diye sormuşsunuz. Botoksun etkisi zamanla hafifleyip bir süre sonra da tamamen yok olduğu için sizi rahatsız eden bu durumun kalıcı olmadığını söyleyebilirim.
D***
Mustafa Bey merhaba. Kaş arası çizgim için dolgu istiyorum. Kaş arası çizgi dolgusu fiyatımızı rica edeceğim. Ortalama minimum ve maksimum yüzde kalıcılığının da ne kadar olduğu hakkında bilgi rica edeceğim. Daha önce Botox yaptırdım lakin 3 ay sonra eski haline döndü ve ülkemizdeki fiyatların yüksek olmasından dolayı kısa dönemli çözümler yerine biraz daha uzun soluklu bir işlem tercih ediyorum. Bilgi alabilirsem sevinirim.
Merhabalar Dilek Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. Hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 6-7 ay kadardır. Ancak kaş arasındaki çizgiler söz konusu olduğunda en etkili sonuçlar kombinasyon tedavilerle alınır tabii kaş aranızdaki çizgi derinse. Bu durumda önce botoks yapmak gerekir. İşlemden sonra iki hafta kadar beklenir ve ardından çizgi hala belirginse dolgu yapılır. Ancak pek çok hastada sadece botoks yapmak yeterli oluyor. Yani, dolgu da öyle uzun vadeli bir çözüm değil. Üstelik kaş arasındaki mimik çizgisine sadece dolgu yapılarak müdahale etmek istediğiniz sonucu vermeyecektir. Yani önce botoks yapılması gerekir, sonraki adım dolgudur. Uzun vadeli sonuçlar için sakın kalıcı dolgu tercih etmeyin. Bu dolgular hastayı son derece mutsuz eden komplikasyonlara neden olabiliyor.
İ***
Merhabalar, Önümüzdeki ay düğünüm var göz çevremdeki kırışıklık beni rahatsız ediyor. Botoks yaptırmayı düşünüyorum.Kaç gün önceden yaptırmam gerekiyor.
Dr. Mustafa Karataş
Botoks ile yorgun yüz, düşük kaşlar ve iki kaş arasındaki kırışıklardan hızlı ve kolay şekilde kurtulmak mümkün. Daha dinamik ve genç görünmek de olası.Yapım yeri ve dozlan kişiye göre belirlenen bu işlemin etkisinin tam oturması için 7-10 gün geçmesi gerekiyor. Bu nedenle, on gün önce yapılan bir uygulama, gelin adayının düğünde tam istediği etkiye sahip olmasını sağlayacaktır.
T***
Botoks ve dolgu hakkında fiyat ve randevu almak istiyordum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tuğba Hanım. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
E***
Merhaba. Göz çevresi mimik çizgileri için botox yaptırmak istiyorum. Fiyat verebilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ancak kliniğimizi ararsanız size bu konuda yardımcı olacaklardır.
L***
Merhaba, fiyat bilgisi; botoks ve dolgu icin size yönleniyorum. Göz etrafı artı çene şekillendirme. Yaklaşık nasıl bir fiyat bekler beni? Saygılarımla.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Lara Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olmaya çalışacaklardır.
E***
Çeneye botoks yapılıyormuş yüzün şeklini değiştirmek için doğrumu?
Masseter kasının içine enjekte edilen botoks, bu iri ve sert kası son derece etkili bir şekilde gevşetip yumuşatarak küçülmesini sağlıyor ve yüzün çene bölgesinin görünüşünü değiştiriyor.
C***
Merhaba botoks fiyatları nedir?
Merhabalar Ceyda Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
N***
Ben yüz bakımı/onarımı için bilgi almak istiyorum. Uplifting, mezo lifting ya da önerebileceğiniz başka metotlar da olabilir. 37 yaşındayım, alnımdaki mimik kırışıklıklarının iyileştirilmesi almacım. Yurtdışında yaşadığım için şimdiden bilgi alıp, geleceğim zamana randevu almak istiyorum. Bana bu tedavilerin fiyatlarını ve yapılma sıklıklarını ve ne kadar devam etmem gerektiğini gönderirseniz çok sevinirim.
Merhabalar alın bölgesindeki kırışıklıkların hafiflemesinde en etkili işlem botoks enjeksiyonudur. Botoksun etkisi 6-7 ay kadardır. Bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. Eğer kırışıklıklar yerleşmişse botoks sonrasında hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu ile bunları doldurmak gerekebilir. Bu işlemler alın bölgenizde ciddi bir fark yaratacaktır. Tabii bu işlemler ciltteki kolajen ve elastin üretimini artıran bir lazer sistemi ile desteklenirse cilt kalitesi iyileştirilmiş, cilt çok daha taze bir görünüme kavuşmuş olur. Ancak hangi lazer sisteminden optimum fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
E***
Merhabalar ben 1 ay önce ilk defa botoks yaptırdım.Kaz ayağı alın bölgem ve burun kenarlarıma iğne enjekte edildi.Doktorum onur Çukurluoğlu fakat 15 gün sonra göz altlarımda çökme fark ettim doktora sordum oda bana kenarlardaki karışıklıklar gidince sen onları farkettin dedi ama böyle birşey yok ben yüzümü çok iyi tanıyorum Kesinlikle göz altlarındaki yağlar aşağı ı indi ve göz altlarımda çukur bir halka oluştu zaten 10 gün göz altlarım sızım sızım sızladı ben botoksun etkisi gibi düşündüm ama şimdi anlıyorumki buymuş sebebi burnuna yapılan enjekteyi göz pınarlarıma yakın yerlere yaptıl acaba bundan olabilir mi bu göçme ? Çok teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Sorunun tam olarak ne olduğunu bilemiyorum. Ben hastalarımda böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bir tahmin yürütmem gerekirse; göz kenarlarına gerekenden bir miktar daha fazla botoks enjeksiyonu yapılmış olabilir. Buradaki kaslar gevşediğinde ise gözaltındaki yağ dokusunu yerlerinde tutamadıkları için bütün bu bölge aşağı doğru meyletmiş olabilir. Durum böyleyse bile botoksun etkisi azalmaya başladıkça bu sorun da hafifleyecek, sonra da tamamen eski haline dönecektir
I***
Merhaba Hocam, bugün üçüncü botoksumu yaptırdım ilk ikisinde tüm yüze uygulanmıştı. Burun üstüne de, dudak burun arasına da. Ama bu başka bir doktor ve yüzün alt kısmına botoks yapılmaz dedi ve yapmadı. Acaba bu işlem mi doğru diğeri mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sevgi Hanım. İki işlemde de bir yanlışlık yok. Aslında botoks yüzün sadece üst bölümü için geliştirilmiştir. Ancak sonraları botoksun farklı kullanım alanları da keşfedilmeye başlamıştır. Mesela gülünce burun kenarlarında oluşan çizgilerde de artık botoks kullanılıyor. Ama tüm bu yenilikçi kullanım alanları kesinlikle söz konusu işlemde deneyimi olan kişiler tarafından uygulanmalı. Bazı doktorlar farklı alanlarda da botoks kullanırken bazıları ise botoks enjeksiyonunu sadece yüzün üst kısmıyla sınırlamayı tercih ederler.
M***
Merhaba botox ve dolgu fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum
Dr. Mustafa Karataş
Botoks ve dolgu fiyatları yüzünüzün hangi bölümlerine işlem yapılacağınıza ve ne kadar enjeksiyon maddesi kullanıldığına göre değişiklik gösterir. Ücretsiz olan muayene sonrasında yüzünüzün durumu ve ihtiyaçları belirlendikten sonra daha net bir cevap vermek mümkün olacaktır.
A***
Ben botoks yaptırdım.23 yaşındayım ve hiç memnun kalmadım kaşımı kaldırmak için yapmıştım arkadaşlarım gülerken yüzümün bir garip olduğunu söylüyorlar. Özgüvenim mahvoldu, çok mutsuzum. Çok pişmanım. Botoks uygulama etkinliğini azaltmak süresini kısaltmak için sıcak su ya da cilt yenileme gibi yöntemler okuyorum. Doğru mu? Tavsiye ettiğiniz bir yol var mı? Genç olduğum için daha çabuk geçme olasılığı var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. İşinin ehli bir uzman tarafından yapılan botoks uygulamasının en belirgin özelliği kimse tarafından anlaşılmaması ve doğal görünmesidir. Bir noktaya gerektiğinden biraz fazla bir doz enjekte ettiğinizde böyle sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak moralinizi bu denli bozacak bir durum değil bu. Sonuçta botoks etkisi geçici bir tedavidir. Bir süre sonra kaşlarınız daha doğal görünmeye başlayacaktır. Bu süreci hızlandırmak için yapabileceğiniz herhangi bir şey yok. Ancak hem yaşınız hem de ilk defa botoks yaptırıyor olmanız etkisinin daha çabuk geçmesine yardımcı olan faktörlerdir. Çünkü düzenli botoks yapıtranlar bir süre sonra daha az enjeksiyonla daha uzun süren bir etki deneyimlemeye başlarlar.
F***
Selam hocam. 5 aydır boynumda kasılmalar oluşuyor. Nörolojiye gittim botox uygulanacağını söylediler. Her hangi bir sorun olur mu? Panik atak var bende ayrıca. Nasıl uygulanıyor? Şimdiden teşekkürler hocam.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Filiz Hanım. Boynunuzdaki istem dışı bir şekilde kasılan kaslarınızı botoks enjeksiyonu ile gevşetilmesi rahatlamanızı sağlayacaktır. İşlemin etkisi 5-6 ay kadar devam eder. Etkinin devamlılığı için botoks enjeksiyonunun 5-6 ayda bir tekrarlamanız gerekir. Botoks formülü kasa enjeksiyon ile verilir. Formül enjekte edilirken bir yanma hissi oluşur ki bu da saniyeler içinde geçer. Rahat olun basit bir işlemdir. Ama doktorunuzdan işlem öncesinde uygulama yapılacak bölgeye anestezik bir krem sürmesini isteyebilirsiniz. Böylece işlem daha da rahat geçecektir.
H***
MiraDry yönteminiz hakkında bilgi almak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hanife Hanım. Kliniğimizde Mira Dry tedavisi yapmıyoruz. Koltuk altı terleme sorununa karşı botoks enjeksiyonu işlemi uyguluyoruz.
S***
Merhabalar ben şeker hastasıyım boğazımda nodüllerim de var acaba botoks bana zararı olabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Selma Hanım, şeker hastalarına botoks enjeksiyonu yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sonuçta botoks enjekte edildiği kasın içinde kalır, zamanla da vücut tarafından metabolize olarak vücuttan atılır. Nodülleriniz olduğunu belirtmişsiniz, aynı şekilde botoksun herhangi bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum, ama yine de böyle durumlarda tedavinizi yürüten doktorunuza da danışmanızı öneriyorum.
U***
Hocam 30 yasındayım. Yıllardır mimiklerimi kontrol edemiyorum istem dışı hareket ettiğinden alnımda çizgiler oluştu ve bazen alın bölgem yoruluyor hissiyatı oluşturuyor. Bunu alın botoks uygulamasıyla çözme durumumuz var mı? Fiyatı hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Uğur Bey. Botoksun ilk geliştirme amacı zaten bu tür şikâyetlerdir. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılabileceğinin anlaşılması sonradan olmuştur. Alın bölgenizdeki aktif kaslar botoks enjeksiyonu ile gevşetilebilir, bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak etkinin devamlılığını istiyorsanız bu işlemi 5-6 ayda bir tekrarlamanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.
N***
20 gün önce alın, göz ve kaş bölgeme botoks yaptırdım, yapıldıktan 5 gün sonra sağ göz kapağım düştü ve iki gözüm arasında görme açısından dengesizlik oluştu, ayrıca sağ gözümde kuruluk, yanma hissediyorum, yapan doktor iki haftaya geçer dedi ve bir damla verdi, ama geçmedi. Çok endişeliyim, düzelmez diye korkuyorum, bu belirtiler normal mi, ne kadar zamanda düzelir? Düzelmeme olasılığı var mı, kalıcı göz hasarı olabilir mi, okuduğum kadarı ile bu bir doktor hatası, öyle midir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nilüfer Hanım. Botoks enjeksiyonu sonrası böyle sorunlar görülebilir. İstenmeyen bir durum olsa da, maalesef zaman zaman gözkapağında düşme gibi yan etkilere rastlanabiliyor. Böyle durumlarda bazen belli bir noktaya yapılan minik bir dozla sorun giderilebiliyor. Eğer bu mümkün değilse zaman içinde problemin düzelmesi beklenir ki bu da birkaç hafta sürebilir. Botoks enjeksiyonunun kalıcı bir göz hasarına neden olması mümkün değildir. Bu konuda endişeniz olmasın
C***
Selam. Benim yüzümde sol taraf sağ taraftan şişkin. Yüzümün bir tarafı yukarı kayıyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Görmeden bir şey söylemek zor ama yüzdeki asimetri problemini dolgu maddesi ve/veya botoks enjeksiyonu ile hafifletmek mümkün. Tabii bunların etkisinin 5-6 ay sürdüğünü ve etkinin devamlılığını istiyorsanız, düzenli olarak yaptırmanız gerektiğini belirtmekte fayda var.
H***
Merhaba. 23 yaşındayım. Sağ kaşım sol kaşıma göre daha düşük ve bu sebeple sağ gözüm de sol gözüme göre daha küçük gözüküyor. Ayrıca çene kemiğimdeki sağa doğru yamukluk yüzünden dışarıdan bakıldığında da yüzüm asimetrik duruyor. Botoxla bunların giderilmesi ya da en azından azaltılması ihtimali var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hazal Hanım. Sağ kaşınızı botoks enjeksiyonu iler yukarı kaldırmak mümkün. Tabii kaşınız yukarı kalkınca gözünüz de daha büyük görünecektir. Bu müdahale ile sorun ya belirgin bir şekilde hafifleyecek ya da tamamen düzelecektir. Ancak botoksun etkisi geçici olduğu için bu işlemin 5-6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Çenenizdeki asimetriye gelince bunun botoksla düzelmesi mümkün değil, çünkü bunun kaslardan ziyade kemik yapısından meydana geldiğini düşünüyorum. Çene bölgesinde de hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yapılarak daha simetrik bir görünüm yaratılabilir.
D***
Yüzüme botoks yaptırdıktan 20 gün sonra yüzümü kazayla çarptım ve kanadı. Herhangi bir sorun teşkil eder mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merak etmeyin yüzünüzü çarpmış olmanız yapılan işlemi olumsuz etkilemez, herhangi bir sorun yaratmaz.
H***
Merhaba. 23 yaşındayım. Sağ kaşım sol kaşıma göre daha düşük ve bu sebeple sağ gözüm de sol gözüme göre daha küçük gözüküyor. Ayrıca çene kemiğimdeki sağa doğru yamukluk yüzünden dışarıdan bakıldığında da yüzüm asimetrik duruyor. Botoxla bunların giderilmesi ya da en azından azaltılması ihtimali var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Sağ kaşınızı botoks enjeksiyonu iler yukarı kaldırmak mümkün. Tabii kaşınız yukarı kalkınca gözünüz de daha büyük görünecektir. Bu müdahale ile sorun ya belirgin bir şekilde hafifleyecek ya da tamamen düzelecektir. Ancak botoksun etkisi geçici olduğu için bu işlemin 5-6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Çenenizdeki asimetriye gelince bunun botoksla düzelmesi mümkün değil, çünkü bunun kaslardan ziyade kemik yapısından meydana geldiğini düşünüyorum. Çene bölgesinde de hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yapılarak daha simetrik bir görünüm yaratılabilir.
N***
Merhaba hocam ,35 yaşındayım kaşlarımın arasın tren yoluna benzer kırışıklık meydana geldi. Bu çizgilerimi bu işlemle tamamen yok edebilir miyiz? Kaşlarımı istemsiz çatıyorum bu işlemden sonra tekrar çizgiler oluşur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Kaş arasındaki çizgilerde altın standart botoks enjeksiyonlarıdır. Çünkü bu çizgiler bu bölgedeki kasların çok aktif olmasından kaynaklanır. Botoksla geçici bir süre için kasları gevşettiğinizde çizgiler de yumuşar. Tabii çizgiler çok derinleşmiş ve yerleşmişse botoks yaptıktan sonra içlerini bir miktar dolgu maddesi enjeksiyonu ile doldurmak da gerekebilir. Ancak bu işlemlerin etkisinin kalıcı olmasını istiyorsanız altı ayda bir tekrarlamanız gerekir.
A***
Merhaba ben bir ay önce botox yaptırdım ama gül hastalığım varmış cildimde yeni öğrendim sivilce ilacı verdi doktorum. Kullansam bir sakıncası olur mu acaba? Cildi kurutan bir ilaç. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Botoks mimik kaslarına enjekte edilir ki kasların aktivitesi azalsın. Kaslar daha az kasılınca çizgiler, kırışıklıklar da geçici olarak hafifler, hatta yok olur. Botoks kasa enjekte edildiği için yüzünüze sürdüğünüz herhangi bir ilaç ya da kremden etkilenmez.
Z***
Hocam merhaba, benim 17 yaşında bir oğlum var. Ellerinde damlama şeklinde terleme var, ayakları da terliyor. Radyo frekans yöntemi muayene ve tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar avuç içleri ve ayaklardaki aşırı terlemede lazer sistemleri değil botoks enjeksiyonu kullanılır. Bu enjeksiyonların etkisi 5-6 ay sürdüğü için, bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
S***
Botoks ve dolgu işlemleri yaptırmak istiyorum. Adresinizi ve fiyat listenizi rica etsem…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Suzan Hanım. Adresimiz internet sitemizde yer almaktadır. Kliniğimizi ararsanız size fiyat bilgisi konusunda yardımcı olacaklardır.
M***
Merhabalar. El ve ayak terlemesi için botoks fiyatlarını ve uygulama sürecini öğrenebilir miyim? SGK ile ilgili bir ilişkisi var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Metin Bey. Kliniğimizde terlemeye karşı botoks tedavisi yapılmıyor, botoks işlemini kırışıklıklar ve ince çizgilerin görünümünü hafifletmek için uyguluyoruz. Tedavinin SGK kapsamına girip girmediği konusunda bir fikrim yok.
Ş***
Merhabalar alın çizgileri ve sivilce izleri mevcut alın bölgesinde. Bunlar için kalıcı bir tedaviniz var mıdır? Kalıcı bir çözüm ücreti nedir bilgilendirirseniz sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Alın bölgesindeki çizgilerde en etkili tedavi botoks enjeksiyonlarıdır. Bu bölgedeki mimik kaslarının aktivitesini azaltarak kırışıkların belirginliğini azaltır, hatta yok ederler. Ancak bu geçici bir tedavidir ve etkinin devamlılığı için 5-6 ayda işlemin tekrarlanması gerekir. Sivilce izlerinde ScarletS ya da Icon lazer tedavisi uygulanabilir. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Her iki sistemde cildin derin tabakalarındaki kolajen üretimini tetikleyerek, sivilce izlerinin belirginliğinin önemli ölçüde azalmasını sağlarlar. Bu işlemin etkisi ise kalıcıdır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ama kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
E***
Merhaba ben badem göz ameliyatı fiyat soracaktım muayene fiyatı soracaktım teşekkürler.
Merhabalar Esra Hanım. Bunun için bir estetik cerraha başvurmanız, ona danışmanız gerekiyor. Kliniğimizde sadece anti-aging tedaviler, dolgu ve botoks gibi işlemler yapılmaktadır. Ancak gözlerde badem şekli yaratan bazı enjeksiyon teknikleri var. Bir miktar botoks ve doğru noktalara yapılacak minik dozlarda dolgu enjeksiyonu ile gözlerde daha dinamik ve çekici bir görünüm yaratmak mümkün olabiliyor tabii hastanın göz yapısı buna uygunsa.
B***
Geçtiğimiz günlerde hamile olduğumu öğrendim. Meğer farkında olmadan hamileyken botoks ve dolgu enjeksiyonu yaptırmışım. Çok korkuyorum. Bu işlemler bebeğime herhangi bir zarar vermiş midir?
Annelerin hamilelik sırasında botoks ve dolgu enjeksiyonları yaptırmasını tavsiye etmesem de, cilde enjekte edilen bu maddelerin emilerek bebeğe zarar verecek boyutta dolaşıma karışacaklarına ihtimal vermiyorum.
H***
Merhaba iyi akşamlar. Ben burun botoksu yaptırmak istiyorum. Burnumun seklinden çok da rahatsız değilim ama gülünce burun kanatlarımın genişlemesi ve burun ucumun düşmesi beni çok rahatsız ediyor. Uygulamadan sonra şişlik ya da herhangi bir yan etki olur mu ve işlemin etkisi ne kadar sürer? Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar Hilal Hanım. Yüzünüzde sizi rahatsız eden bu durum, doğru noktalara yapılacak minik dozlarda botoks enjeksiyonu ile hafifletilebilir. Botoks enjeksiyonunun etkisi 5-6 ay kadardır. Bu sürenin sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
G***
Alt baldırım çok kalın. Botox yaptırmak istiyorum ön görüşme nasıl olur? Ortalama fiyat nedir?
Merhabalar Gülay Hanım, botoks yapmak alt baldırınızın daha ince görünmesini sağlamaz. Yani botoks enjeksiyonu sizin sorununuza uygun bir tedavi değildir.
L***
Yanak kenarındaki çizgiye botoks uygulanır mı?
Merhabalar Lütfiye Hanım. Yanak kenarındaki çizgiye botoks uygulaması yapılmaz. Bu çizginin oluşmasına neden olan kasları botoksla gevşetirseniz ne gülebilir, ne de rahatça konuşabilirsiniz. Bu çizgileri hafifletmek için hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları kullanılabilir. Ancak bu bölgeye çok fazla dolgu enjekte edilirse
M***
Merhaba hocam. 31 yaşındayım. Alnımdaki çizgilerden kurtulmak istiyorum. Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Merhabalar Mahmut Bey. Alındaki mimik çizgilerinde altın standart botoks enjeksiyonlarıdır. Botoks bu bölgedeki kasların aktivasyonunu azaltarak kırışıklıların önemli ölçüde hafiflemesini sağlar. Ancak etkinin devamlılığını istiyorsanız 5-6 ay sonra işlemin tekrarlanması gerekir.
H***
Merhaba iyi akşamlar. Ben burun botoksu yaptırmak istiyorum. Burnumun seklinden çok da rahatsız değilim ama gülünce burun kanatlarımın genişlemesi ve burun ucumun düşmesi beni çok rahatsız ediyor. Uygulamadan sonra şişlik ya da herhangi bir yan etki olur mu ve işlemin etkisi ne kadar sürer? Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar Hilal Hanım. Yüzünüzde sizi rahatsız eden bu durum, doğru noktalara yapılacak minik dozlarda botoks enjeksiyonu ile hafifletilebilir. Botoks enjeksiyonunun etkisi 5-6 ay kadardır. Bu sürenin sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
E***
Merhaba dişlerimi sıktığım için botox yapıldı çeneme. Fakat uygulamayı yapan doktor sağ kaşımın havada olduğunu söyledi. Az bir şey aşağıya indireceğim dedi ve bir noktaya az bir botox yaptı. Kaşım aşağıya düştü, göz kapağım da düştü sonra. Tekrar gittim, çünkü suratım yamuk gibi duruyordu kaşımdan dolayı. Bu sefer kaşıma ip astı, fakat o da düzelmedi hala aynı ifade var. İp yapıldıktan sonra 4 gün geçti. Şimdi tekrar gideceğim. İnsan içine çıkamıyorum. Düzeltilebilir mi acaba bu kaşımın düşüklüğü?
Bazen enjeksiyonun yanlış bir noktaya yapılması, iğnenin bir sinire denk gelmesi ya da kasa gereğinden fazla botoks enjekte edilmesi böyle yan etkilere neden olabilir. Doğru yerlere yapılacak botoks enjeksiyonu ile kaşın aşağı düşmesine neden olan kas yukarı kaldırılabilir. Bu işlemin sizin durumunuzda etkili olup olmayacağını doktorunuza danışabilirsiniz. Herhangi bir müdahale yapılmasa bile iki - üç ay sonra, botoksun etkisi azalmaya başladıkça kaşınız da yukarı doğru kalkmaya başlayacaktır.
C***
Hocam merhaba. Çene bölgeme ve kaş altıma botoks uygulaması yaptırdım.10 gün sonunda göz kapağımda ve yüzümde aşırı bir şişme oldu. Göz kapağım düştü, kaldıramıyorum. Yüzümün sol tarafını asla oynatamıyorum. Bunun için ne yapabilirim? Doktorumdan destek göremiyorum. Bu botoks etkisini çabuk geçmesi bu şişliğin inmesi için ne yapılabilir? Gözüm beni çok zorluyor.
Bahsettiğiniz yan etkiler çok aşırı. FDA onaylı olmayan kaçak formüllerin kullanılması yüzde şişliğe neden olabilir. Botoksta yanlış noktalara yapılan enjeksiyon ya da formülün gereğinden fazla enjekte edilmesi nedeniyle gözkapağında düşme de görülebilir. Ancak gözünüzün tamamen kapanmış olması, yüzünüzün bir tarafını oynatamamanız ve üstüne üstlük bir de şişlik olması akla uygulanan formülün niteliği ve işlemi yapan doktor hakkında şüphe uyandırıyor. Böyle bir durumda doktorunuzdan destek görmemeniz de çok düşündürücü. Bence şu an yapılacak tek şey yüzünüze ne enjekte edildiyse onun etkisinin geçmeye başlamasını beklemek bu da en az birkaç hafta sürecektir.
B***
Doktor bey benim sorunum alın kırışıklıkları ve kaş arası kırışıklıklarım bunlardan çok rahatsızım botoks çok pahalı benim için ve etkisi çok kısa. Bu dolgu botokstan daha etkili ve uzun süreli bir şey mi? Bir de çok pahalı mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler, saygılar.
Merhabalar Bahar Hanım. Mimiklerin çok fazla olduğu bölgelere yapılan dolgu uygulamalarının ömrünün normalden daha kısa olduğunu belirtmekte fayda var. Alın ve kaş arasındaki kırışıklıklarda altın standart botoks enjeksiyonudur. Alın ve kaş arasındaki çizgilere dolgu maddesi enjeksiyonunu ancak şu koşulda yapıyoruz: Çizgiler o kadar yerleşmiş oluyor ki botoks bunları hafifletmekte yeterli olmuyor. Bunlarda da botoks ve dolguyu kombine tedavi olarak bir arada yapıyoruz. Aksi halde enjekte edilen dolgu kısa sürede erir, bu yüzden botoksla bu bölgedeki kasların aktivasyonunu mutlaka hafifletmek gerekir. Birçok hastada ise sadece botoks enjeksiyonu yeterli oluyor. Sonuçta hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri de ucuz anti-aging araçlar değildir, eğer herhangi bir şey yaptıracaksanız doğru işlem yapılmazsa uzun vadede size daha maliyetli olacağını söyleyebilirim. Bir de botoksun alın bölgesinde ileride oluşacak çizgilerin de önüne geçtiği unutulmamalı.
D***
Merhabalar, botoks konuda pek bir bilgim yok aslında, daha fazla bilgi için yardımcı olabilirmisiniz?
Botoks uygulaması klinik ortamında yapılan bir işlemdir. Cilde uygulanan lokal anestezik kremden sonra ince iğnelerle enjeksiyon yapılır. İşlem süresi birkaç dakikadır. Sonrasında etki başlangıcı yaklaşık 24 saat, belirginleşmeye başlaması yaklaşık 72 saattir. Eğer gerekiyorsa 10 gün sonunda bir kontrol yapılarak küçük rötuşlar uygulanabilir. Doğal olmayan sonuçlardan da kaçınmak için botoks uygulamaları konunun uzmanları tarafından kişiye özel olarak planlanmalıdır.
E***
Merhabalar. Alın, kazayağı, kaş arası botox yaptırdım. Ayrıca birer doz yanak çizgimin üst noktasına, bir doz da çeneme yaptı. 5-6 gün sonra gülerken alt dudağımın sola doğru çektiğini gördüm.10 gün oldu yaptıralı... Şimdiden teşekkürler
Merhabalar Emine Hanım. Bu tarz işlemlerden sonra tüm hastalarıma yapılan uygulamanın oturması için 10-15 gün vermeleri gerektiğini söylüyorum. Zaten bu sürenin sonunda hastayı yeniden görmek isteriz ki, gerekiyorsa minik dokunuşlar yapalım. Botoksun altı yüz uygularında bu tarz yan etkiler görülebilir. Tabi ki doktorunuza tekrar baş vurun.
G***
Merhaba. Ben göz çevrem için dolgu yaptırmayı düşünüyorum. Kaşlarımın kalkık bir görünüme gelmesini ve gözaltımdaki yorgun ifadenin gitmesini istiyorum. Aynı zamanda gülünce gözüken kazayağı kırışıklıklarım mevcut. Gözaltı, kaş altı ve kaz ayakları için yani tüm göz çevresi için kalıcı ve geçici dolgu fiyatlarını mail olarak iletmenizi rica ederim ve kalıcılık süreleri hakkında bilgilendirmenizi rica ederim. İyi günler.
Merhabalar Gülşen Hanım öncelikle kliniğimizde kalıcı dolgu kullanılmamaktadır. Bu dolguların ciddi yan etkileri vardır. Kaşlarınızın biraz daha kalkık görünmesini istediğinizi yazmışsınız bu etki dolgu maddesinden ziyade minik bir doz botoks enjeksiyonu ile elde edilebilir. Bazen kaş altına bir miktar dolgu ve botoksu bir arada kullanabiliyoruz. Kaz ayaklarında da altın standart botoks enjeksiyonudur. Bu bölgeye nadiren dolgu enjeksiyonu yapılır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı ortalama 8-9 aydır. İstediğiniz tüm işlemlerin fiyatını size mail atmamız mümkün değil. Bunun en önemli nedeni, yüzünüze tam olarak ne kadar dolgu maddesi kullanılacağını konsültasyon yapmadan söylemenin mümkün olmamasıdır.
T***
Merhabalar botox yaptırmak istiyorum yeriniz nerde?
Merhabalar Türkan Hanım. Kliniğimiz Valikonağı Caddesi No:73/6 Nişantaşı’ndadır.
A***
Merhabalar, botoks yüzde en sık uygulan yerleri nereleri? Yüze bir zararı olur mu acaba?
Yüzde en sık uygulanan bölgeler kaşların arası, alın ve kaz ayakları yanı göz kenarlarıdır. Bu bölgelerde uygulanacak doz kas gücüne ve aktivitesine göre değişir. Uygulayan doktor tarafından kişiye özel olarak planlanmalıdır. Bu bölgeler dışında dudak kenarlarına, burun üzerindeki çizgilere, boyundaki çizgilere uygulanabilir. Botoks estetik amaçlı kullanım dozlarında zararsızdır.
İ***
Selam doktor bey ben 59 yaşındayım. Dudak üstü çizgilerim için dolgu ile gitmez bir ürünü önererek şart dediler. Siz ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim. Çok naziksiniz bizleri buradan yanıtlıyorsunuz ve önemsiyorsunuz. Bu güven verici.
Merhabalar İnci Hanım. Öncelikle bio-expander da bir dolgu maddesidir. Hyalüronik asit (dolgu maddelerinin içindeki aktif madde) farklı markalarda ve bu markaların yüzün farklı bölgeleri için tasarlanmış yan ürünlerinde değişik moleküler yapılarla karşımıza çıkabilir dudak üstü için inceltilmiş ve seyreltilmiş hyalüronik asit dolgu markaları var. Ama bana sizin şikayetinizle gelen hastalarda uyguladığım tedavi yöntemleri hakkında kısa bir bilgi verebilirim. Bu bölgedeki derinin kalitesini artıran lazer sistemleri çizgilerin görünümünün hafiflemesini sağlayacaktır Emerge lazer, ClearLift, Icon lazer gibi. Lazer sistemleri dudak çevresine yapılacak hyalüronik asit tedavisiyle kombine edilebilir. Bir miktar botoks enjeksiyonu da çizgilerin görünümünü hafifletmekte etkili bir yöntemdir ama bu işlem konusunda çok temkinli olmanızı ve bu konuda deneyimli bir doktora başvurmanızı öneriyorum. Sizin hangi tedavilerden optimum bir şekilde faydalanacağınız ancak muayene sonrasında netleşebilir.
T***
Botoksun etki süresi ne kadardır? Botoks etkisini kaybettikten sonra yüzüm daha mı kötü olur?"
Botoks etki süresi genellikle 4-6 ay arasında değişir. Uygulamayı takıp eden 3. aydan itibaren güçlü kaslarda hareket yeniden oluşmaya başlar. 4. ay civarında belirginleşir, 6. ayın sonunda etki genellikle sona erer. Etki süresim göz önünde bulundurarak botoks uygulamaları ortalama 4-6 ayda bir tekrar edilmelidir. Tekrar eden uygulamalarda daha düşük dozlarla aynı etki sağlanabilir. "Botoks etkisini kaybettikten sonra yüzüm daha mı kötü olur?" sıkça sorulan sorulardan biridir. Böyle bir durum söz konusu değildir. Botoks geçici süre dinamik kırışıklıkların oluşumunu durdurur. Etki sonlandıktan sonra cilt eski haline döner.
E***
Yaşım 28 yüzümde kırışıklar oluşmaya başladı. Botoks uygulaması kırışıklarımı tedavi eder yoksa hacim ve yüzdeki çökmelerimi tedavi eder? Benim için erken mi, yaptıra bilir miyim?
Botoks yüzün aktif bölgelerindeki kırışıklıkları düzeltmek veya kırışıklık oluşmasını engellemek amacıyla uygulanan bir yöntem. Son yıllarda cildi korumaya almak, kırışıklıklar oluşmadan önce önlem almak amacıyla çok daha erken yaşlarda da uygulanıyor. Botoksun dolgu etkisi yoktur, yanı hacim kazandırmaz, yüzdeki çökmelerin tedavisinde kullanılmaz.
B***
Merhabalar Botoks ve dolguyu kırışıklarım için yaptırmak istiyorum. Yüzümde donuk bir ifade olur diye çok korkuyorum.
Botoks kırışıklıklar yerleşmişse dolgu uygulamasıyla desteklenmektedir. Maske yüz ve donuk yüz olur mu, soruları çok geliyor bize, ancak işin uzmanı, işi bilen uzmanlar yaptığında bu söz konusu olmaz.
N***
Merhabalar Hocam Göz çevresi kırışıklarım var. Bu durum beni çok rahatsız ediyor botoks yaptırmak istiyorum. Nasıl uygulanır ve ne kadar süreli tedaviler oluyor, ne kadar kalır ve kalıcı bir zara veriri mi, bilgi alabilir miyim. Saygılar
Botoks uygulama çok ince iğnelerle yapılıyor. Uygulamadan önce lokal anastezi adı verilen kremlerle bir ön hazırlık yapıyoruz. Botokstan 3 ve 7 gün sonra etkisini göstermeye başlıyor. Tam etkisini ise 10 gün içinde göstermektedir. Botoksun etkisi 6-8 ay sürer, kalıcı hasar vermez geçici bir etkisi vardır. Botokstan sonra kızarıklıklar olabilir 15 dakika buz uygulamasıyla bu kızarıklıklar geçer. Kişi normal hayatına devam edebilir.
M***
Merhaba, Botoks uygulamasını bıraktıktan sonra ciltte herhangi bir bozulma oluyor mu? Kast ettiğim şey; mesela göz çevremde 2 adet hafif bir kırışıklık var gülmeyle çıkan ben bunun derinleşmesini engellemek için botoks yaptırdım varsayalım. 4 yıl sonra botoksu bıraktığımda o iki kırışıklık aynı şekilde mi beliriyor yoksa botoks kullanmasaydım 4 yıl sonra alacak şeklinde mi beliriyor. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Merhabalar Meral Hanım. Dört sene düzenli olarak botoks yaptırdınız diyelim. Şimdi var olan o iki kırışıklık yeniden belirecektir hem de bu süre boyunca o çizgilere neden olan mimiklerinizi fazla kullanmadığınız için derinleşmeden, daha belirgin bir hal almadan. Yani o dört sene boyunca botoks yaptırdığınız bölgelerdeki yaşlanma sürecini önemli ölçüde yavaşlatmış, hatta askıya almış oluyorsunuz.
T***
Merhaba.2 ay önce anneme 3 bölgeye botox uygulaması yapıldı. Alnında kaşının üstünde dikey çizgi kaldı. Sanki yarılmış, dikiş atılmış ve izi kalmış gibi. Botox yatay çizgilerde etkili, dikey çizgilerde etkisiz mi, bilgi verebilir misiniz?
Merhabalar. Botoks alın bölgesindeki tüm çizgiler ve kırışıklıklarda etkilidir. Annenizin üstünde daha öncesinde var olmayan bir iz meydana geldiyse, enjeksiyonun yapıldığı yerlerle ilgili bir sorun olmalı. Botoks etkisi kanıtlanmış bir uygulamadır, ancak mutlaka işinin ehli, botoks konusunda deneyimli uzmanlar tarafından uygulanması son derece önemlidir. Botoksun etkisi hafiflemeye başladıkça annenizin alnında oluşan bu iz de geçecektir.
O***
28 yaşındayım. Gözaltlarım mor ve kaz ayaklarım başladı. Botoks yaptırsam nasıl olur? Erken midir? Bir defa yaptırırsam hep yaptırmam gerekir mi?
Göz çevresi yaşlanma belirtilerinden ilk etkilenen yerlerden biridir ve 20’li yaşlarla birlikte çizgiler görülmeye başlayabilir. Botoks için uygun bir yaşta olduğunuzu söyleyebilirim. Bu işlem sadece varolan kırışıklıkları silmekte değil aynı zamanda ileride oluşacak olanları önlemekte de etkilidir. Eğer botoksun etkisinin devamlığını istiyorsanız işlemi 5-8 ayda bir tekrarlamanız gerekir. Ancak bu bir defa yaptırdığınızda devamlı yaptırmanız gerektiği olarak algılanmamalı. Dilerseniz tek bir kez deneyip sonra bir daha yaptırmayabilirsiniz, bunun herhangi olumsuz bir etkisi yoktur hatta aksine faydası vardır. Sonuçta altı ay boyunca gözlerinizi kısmaya bağlı kolajen liflerinin kırılma, çizgi oluşma sürecini askıya almış olursunuz.
Y***
Selam Mustafa hoca benim yüz kısmı ince olduğu için yüzümün dolgun göstermesi için botox yapılabilir mi. Daha dolgun bir yüze kavuşmak için ne yapmalıyım?
Merhabalar. Botoks yüze hacim vermek için kullanılmaz. Botoksun etki mekanizması, özellikle yüzün üst bölgesinde bulunan kasların aktivitesini geçici bir süreliğine azaltarak, mimik çizgilerini, kırışıklıklarını hafifletmek üzerine kuruludur. Yüze hacim, dolgunluk vermek için hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılır. Bunlar çöküklüğün olduğu bölgelere ya da daha belirgin olması istenen yerlere enjekte edilerek etki ederler. Kalıcılıkları 8-10 ay arasındadır.
S***
Merhabalar, Kazayağı ve alın bölgesi botoks uygulamasına yönelik ücretinizi öğrenmek istiyorum.
Merhabalar Serna Hanım. Öncelikle bazı hastalarda çok fazla alın mimiği olduğu için, yani bu bölgedeki kaslar güçlü olduğu için daha fazla noktaya daha fazla botoks enjekte etmek gerekir. Yani ücretlendirme hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Ancak ortalama bir fiyat almak için kliniğimizi arayabilirsiniz, size yardımcı olacaklardır.
Y***
Merhabalar, Birkaç konuda fiyat bilgisi almayı rica ediyorum, umarım bu iletişim ile sizlere ulaşabilirim. Kol altı terleme botoksu; gözaltı ışık dolgusu; göz çevresi botoksu… Bu işlemler için fiyat bilgilerinizi almaktan memnun olacağım. Teşekkürler.
Merhabalar Yelda Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
M***
Hocam göz çevremde alın bölgesinde kırışıklıklar var ve işlem yaptırmak istiyorum. Botoks için bilgi ve randevu almak için iletişim telefonu alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Murat Bey. Kliniğimize (0212) 241 03 64 numaradan ulaşabilirsiniz.
M***
Merhaba Mustafa Bey, burun ucumda gülerken bir düşüklük oluyor sanki, elimle burnumun ucunu çok hafif çok olumlu görünüyor. Botoks oluyormuş sanırım, bana çok pahalıya patlar mı? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, botokstan fayda sağlayıp sağlayamayacağınız ancak muayene ile mümkün olabilir. Muayene ücretsizdir ve sonrasında fiyat bilgisi de verilecektir.
F***
Merhabalar kaş kaldırma bir de elmacık kemiğinin dolgusunun fiyatlarını öğrenmek istiyorum ve iyileşme süreci ne kadar bir zaman, yan etkileri var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Figen Hanım. Kaş kaldırma ya botoks işlemi ile yapılabilir doğru yerlere yapılacak enjeksiyonlarla kaş yukarı doğru kalkar ya da organik iplerle kaşlar yukarı doğru asılır. Bu işlemler ve yanaklara yapılacak dolgu enjeksiyonları sonrasında sosyal hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz. Bunlar hiçbir yan etkisi olmayan, iyileşme süreci gerektirmeyen işlemlerdir.
O***
Hocam yüzüm, alnım, şakaklarım gözlerimin altı oldukça kırışık cildim çok gevşek bu durum beni rahatsız ediyor 50 yaşındayım ama daha yaşlı duruyorum. Ne yapılabilir? Ne yapabiliriz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Alın bölgesine botoks enjeksiyonu yapılabilir. Bu etkisini anında görebileceğiniz bir işlemdir. Ancak çizgiler çok derinse dolgu enjeksiyonu da yapılması gerekebilir. Göz çevresinde de minik dozlarda botoksun olumlu bir etkisi oluyor, ancak cildin sıkılığını artırmak için Emerge lazer gibi bir sistemden yararlanmak gerekebilir. Işık dolgusu da göz çevresin
B***
Dudaklarımın üst kısmına botoks yaptırdım. Ancak sağ tarafımın alt dudakta diğer tarafa göre sarkma oluştu bu fark konuşurken daha belirgin... Geçer mi, ne olabilir bu asimetrik durum? Teşekkür ederim…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Berna Hanım. Dudak çevresine yapılan botoks enjeksiyonları hassas uygulamalardır. Gerçekten bu konuda çok deneyimli kişiler tarafından yapılmaları gerekir. Minik bir doz fazla enjeksiyon yaptığınızda sizin durumunuzda olduğu gibi sarkmalar olabilir. Hatta öyle hastalarla karşılaşıyorum ki dudak çevrelerine çok fazla botoks enjekte edildiği için dudaklarını büzemiyorlar ve içtikleri şeyler ağızlarının kenarından akıyor… Anlattığınız sarkma ve asimetri, birkaç hafta içinde, yani botoksun etkisi azalmaya başladığında hafifleyecek, bir süre sonra da tamamen geçecektir.
K***
Babam 2 sene evvel sağ tarafına felç geçirdi. Şu an omuzu çok iyi ama elinde ve ayağında biraz sıkıntı var. Kol değneği ile yürüyebiliyor acaba eline ve ayağına botoks faydalı olur mu? Olursa bize yardımcı olabilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kadir Bey. Özellikle yüz felcinde botoks sıklıkla kullanılan bir tedavidir. Ancak bu tıbbi bir işlemdir ve mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor ben sadece kozmetik amaçlı botoks yapıyorum. Babanızın durumunda botokstan bir fayda sağlayıp sağlayamayacağının bilgisi bir nörolog tarafından verilmelidir.
Ö***
Merhaba, 41 yaşındayım ve alnımda bir çizgi bayağı belirginleşti. Yaptırmak gerektiğini düşünüyorum. Bilgi alabilir miyim? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Botoks tedavisi için uygun bir adaysınız. Kasların geçici olarak gevşemesini sağlayan botoks enjeksiyonu hem var olan çizgilerin yumuşamasını sağlar hem de bunların derinleşmesini ve yenilerinin oluşmasını önler. Botoksun etkisi 4-6 ay kadardır. Etkinin devam etmesini istiyorsanız bu süre sonunda işlemi tekrar yaptırmanız gerekir.
A***
Merhaba migren için botox önerdi doktorum aynı zamanda estetik açıdan da yaptırmayı düşünüyorum, mümkünse ücretler konusunda ön bilgi alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Migren ataklarını hafifletmek ve alın bölgesindeki kırışıklıklara etki etmek için ne kadar botoks enjekte edilmesi gerektiği ancak muayene sonrasında netleşebilir muayene ücretsizdir. Bu konuda herhangi bir fiyat bilgisi vermenin sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Ancak yine de dilerseniz kliniğimizi arayıp bu konuda danışabilirsiniz.
F***
Ağız kenarlarımda, göz çevrem alın ve burun kenarlarım da kırışıklar var. Yüzümü elmacık kemiklerimi yanaklarımı dolgun istiyorum. Fiyatı ne kadar olur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatma Hanım. Kırışıklıkların görünümünü hafifletmek için çizgilere neden olan fazla aktif kasları gevşeten botoks uygulamasından fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Yüze hacim vermek için hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini kullanıyoruz. Yüzünüzü ve neye, ne kadar ihtiyacı olduğunu görmeden fiyat bilgisi vermek mümkün değil. Bu muayene sonrasında netleşecektir muayene ücretsizdir.
K***
Merhaba… Aşırı derecede sırt ve ense terlemem var. Uygun tedavi yöntemi sizde var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kamil Bey, ter bezlerinin yer aldığı avuç içi, koltuk altları ve ayak tabanlarında botoks uygulaması yapılmaktadır. Ancak sırt ve enseye böyle bir uygulama yapılmamaktadır.
E***
Yasım 47 alın bölgesinde çizgileri ve göz kenarlarında oluşan kaz ayaklarını yok etmek istiyorum. Konu hakkında sizlerle görüşmek için randevu talebim olacaktı…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Erhan Bey. Botoks enjeksiyonu alın ve göz kenarındaki çizgilerde en etkili tedavidir. Destekleyici tedavi olarak göz kenarlarındaki cildi yeniden yapılandırmak adına Emerge lazer de uygulanabilir. Randevu için lütfen internet sitemizde yer alan telefonu arayın, danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.
H***
Göz çevresi ve alın kırışıklığı giderme hakkında bilgi almak istiyorum. En yakın zamanda dönüş yapmanızı rica ederim. Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hüseyin Bey. Göz çevresi ve alın kırışıklığını gidermede altın standart botoks enjeksiyonlarıdır. İşlemin etkisi 4-6 ay kadar devam eder, sonrasında etkinin devamlılığını istiyorsanız işlemi tekrar yaptırmanız gerekir. Göz çevresini Emerge lazer tedavisi ile destekleyerek sonuçların optimum seviyede olması sağlanabilir sistem bu bölgedeki hassas ve ince deriyi kolajen üretimini tetikleyerek yeniden yapılandırır.
M***
Merhaba, kaş arası ve alın için botoks fiyatını öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Merve Hanım. Maalesef fiyat bilgisi veremiyoruz. Ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında hem fiyat bilgisi verilecek hem de hangi tedavilerden optimum fayda sağlayacağınız netleşecektir
H***
İyi akşamlar alın, kaş ortası ve kazayağı botoks fiyatı ne kadar riski var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hüseyin Bey. Botoks 1980’li yıllardan beri kullanılan ve güvenirliği milyonlarca kişi üstünde uygulanarak defalarca kanıtlanmış, FDA onaylı bir tedavidir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Alın, kaş ortası ve göz kenarlarındaki kazayağı denen çizgilerde altın standarttır. Fiyat bilgisi ücretsiz olan konsültasyon sonrasında verilecektir.
A***
Merhabalar Hocam. Hastalık nedeniyle yapılan botoks uygulamalarının etkisi geçtiğinde kaslarda istenilen bir zayıflama oluşur mu? Çünkü hastalık nedeniyle kas istenilenin aksine ters yönde çok güçlü olduğu sürekli yapılan botoks uygulamaların sonucu kas artık gevşemeye alışır mı ya da zayıflar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayhan Bey, tedavi olarak uygulanan botoks enjeksiyonlarında amaç çok fazla kasıldığı için tıbbi olarak sorun yaratan kası gevşetmektir. Size estetik amaçlı yaptığım uygulamalardan örnek vermek gerekirse, seneler boyu düzenli olarak botoks yaptıran hastalarda işlemin etkileri daha uzun sürmeye başlıyor. Önceleri 6 ayda bir botoks yaptırıyorsa bu süre 7-8 aylara çıkıyor. Bunun nedeni de kasın güçsüzleşmesinden ziyade kasın kasılmayı unutmaya başlamasıdır.
Z***
Merhaba, 23 yaşındayım sizden şu konuda bilgi almak istedim. Güldüğümde beni rahatsız eden ve fazlasıyla görünen diş etlerim ile ilgili dudak çevresine botoks uygulaması mı yapılmalı yoksa dudak dolgusu mu çok kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Tabii ki konsültasyon yapmadan net bir şey söylemek mümkün değil, ancak bahsettiğiniz her iki müdahalenin de sizin için neler yapabileceğine kısaca bir bakalım. Son yıllarda botoksun yenilikçi kullanım alanları yaygınlaşmaya başladı. Bunlardan biri de diş etlerinin daha az görünmesi için üst dudağa minik bir doz botoks yapmak. Böylece dudak kası bir parça gevşeyerek diş etlerinin daha az görünmesi sağlanabiliyor. Ama bu son derece nadir yapılan bir uygulamadır. Diyelim ki üst dudağınıza enjekte edilen botoksun dozu biraz kaçtı ki bu öyle uzak bir ihtimal değil dudak hattınız yayılır, genişler, hatta dudaklarınızı büzemediğiniz için su içmekte bile zorlanır hale gelirsiniz. Yani işlem, hem estetik hem de fonksiyonel olarak hiç de hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Üst dudağa yapılacak dolgu enjeksiyonu gülerken diş etlerinin görünmesini bir nebze azaltılabilir. Burada göz önüne alınması gereken en önemli şey, sizde estetik görünmeyecek bir dudak yaratmamaya özen göstermektir. Eğer işlemi yapacak doktor diş etlerini kamufle etmeye odaklanır ve size yakışmayacak derecede hacimli dudaklar yaratırsa, bu defa da başka bir estetik sorunla baş başa kalmış olursunuz.
R***
Göz kenarım kırışıklıkları için botoks yaptırmanın sonuçları nasıl olur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Rukiye Hanım. Botoks göz kenarlarındaki, kazayağı denilen ince kırışıklarda son derece etkili bir tedavidir. Bu bölgedeki kasları geçici olarak gevşeterek, bu kasların istem dışı kasılmaları ile ortaya çıkan ince çizgileri yumuşatır. Etkisi 4-6 ay kadar devam eder, bu süre sonunda işlemi tekrarlamanız gerekir. Botoksun bir diğer olumlu etkisi de hem bu bölgede ileride oluşacak çizgilerle savaşması hem de var olanların derinleşmesini önlemesidir. Bazı hastalarda tedaviyi göz çevresindeki hassas derinin yeniden yapılanmasını sağlayan Emerge lazer sistemi ile desteklemek daha optimum sonuçlar almamıza olanak sağlıyor.
İ***
Cevap alabileceğim umuduyla sormak isterim; Alın bölgesine 2. kez botox yaptırdım. İlk uygulamadan çok memnundum, aynı plastik cerrah 2. uygulamayı da yaptı. 3 hafta sonra göz kapağım düştü, ne olabileceğini anlamadım ve nöroloji/ göz bir sürü tetkik yaptırdım. Sonra botox olma ihtimalini düşünerek, uygulama yapan doktoruma durumu aktardım. İopidin damla kullanın dedi. Şu an kullanmaya başladım , ama bu ilaç göz tansiyonu için ve çok yan etkisi var. Göz kapağım biraz açıldı ama göz içi normalden daha büyük. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Yönlendirir misiniz lütfen?
Merhabalar İlknur Hanım. Nadir de olsa, botoks uygulaması sırasında enjeksiyonun sinire denk gelmesi gözkapağı düşüklüğüne yol açabiliyor. Hastalarımı her zaman deneyimli bir doktor seçmeleri konusunda uyarıyorum, böylece bu tür olumsuz sonuçlarla karşılaşma riski minimuma düşüyor. Doktorunuzun önerdiği tedaviyi uygulayın. Bu tür istenmeyen etkiler bir süre sonra hafifler, botoksun etkisi geçtikçe de tamamen yok olur.
S***
Merhaba Doktor bey, Çene şeklimden rahatsızım, okuduğum kadarıyla çene şekillendirmek için botoks kullanılıyormuş? Bilgi verir misiniz.
Tabii. Çiğnemeye yardımcı olan masseter kaslara uyguladığımız botoks, yüz ovalini daha keskin bir hâle getiriyor. Bu kas küçülüyor ve gerginleşiyor. Böylece yüzün alt yarısı daha dar görünüyor. Ayrıca çeneye de dolgu uygulamalarıyla birlikte, V şekli sağlanmış oluyor.
Z***
Merhaba 1986 doğumluyum iki kaşımın ortasında derin bir çizgi var gidermek istiyorum. Botoks hakkında biraz bilgi öğrenebilir miyim? Bolu'dan sevgiler
Botoks sinirlere gelen hareket uyarılarının kaslara iletilmesini önleyerek işlev gören bir toksin. Yıllardır kullanılıyor, özellikle kadınların uzun zamandır tercih ettikleri yöntemlerin başında geliyor. Gençleşmek, yorgun ifadelerden kurtulmak, güzelleşmek ve bazı sağlık sorunlarında kullanılıyor. En iyi cevap veren bölge göz çevresi ve kaş arasındaki kırışıklıklar. Düşük kaşları kaldırmak için de başvuruluyor. Etkisi, uygulanan doza, tekniğe ve metabolizmaya göre değişiyor. Botoksun etkisi sona erdiğinde uygulama öncesi duruma geri dönülebiliyor. Uygulama alanında küçük şişlik ve morartılar oluşabiliyor. Ancak birkaç gün içinde kayboluyor. Nadiren göz kapağı ya da kaşlarda düşme gibi istenmeyen sonuçlar görülebiliyor. Bu durum da toksinin etkisi geçince ortadan kayboluyor. İşlem 10 dakika sürüyor. 4-6 ay arası kullanılabiliyor. İşin uzmanına yaptırmalısınız. Sağlıksız koşullarda uzman olmayan kişilere yaptırılan uygulamalar şekil bozukluklarına ve asimetriye yol açabiliyor. 
A***
Merhabalar, Yaşımın genç olmasına rağmen, iki kaş arasında ve alında bölgesinde çizgilerim var. Nedeni bir türlü anlamadım, bu konuda yardımınızı rica ediyorum.
Alındaki kırışıklıklar mimik hareketlerine bağlı olup zamanla derinleşebilir. Özellikle mimik kırışıklıkları yaşla ilgili değil, mimikler sırasında cildin hareketiyle oluşmaktadır. Alın kırışıklıkları için botulinum toksin uygulanabilir. Botulinum toksin bu bölgedeki kasların gevşetilmesinde ve dolayısıyla çizgilerin açılmasında oldukça etkilidir. Bazen çok genç birinin çok fazla kırışıklığı olduğunu görebiliriz. Bunun nedeni, mimiklerini çok kullanmasıdır. Bu bölge ayrıca güneş ışınlarına da en fazla maruz kalan bölge olduğu için kırışıklıklar çok daha çabuk ortaya çıkar.
M***
Merhaba hocam ben 39 yasında erkeğim alnımda ciddi kırışıklıklar var ve bu beni çok rahatsız ediyor. Bu kırışıkları ebediyen gidermem mümkün müdür?
Maalesef Muhammed Bey, alın bölgesindeki çizgileri botoks ile hafifletmek, hatta bir süreliğine silmek mümkün. Ama botoks da dâhil olmak üzere hiçbir tedavinin etkisi ebediyen sürmez. Bir süre sonra işlemi tekrarlamanız gerekir. Botoks enjeksiyonlarının kalıcılığı 4-6 ay kadardır, bu süre sonunda tekrar botoks yaptırmanız gerekir.
N***
Merhabalar ben göz çevremdeki kırışıklıklardan çok mutsuzum. Bunun için fiyat alabilir miyim?
Merhabalar Yasemin Hanım. Etkisi 4-6 ay kadar süren botoks enjeksiyonu ile göz çevresindeki kırışıkları hafifletmek mümkün. Tedavinizi Emerge lazer gibi göz çevresindeki derinin kalitesini artıran, yaşlanma etkilerine karşı direncini artıran bir sistem ile desteklemeyi düşünebilirsiniz. Botoks uygulamasını kolajen üretimini artıran tedavilerle desteklemek başarılı bir anti-aging stratejidir. Muayene sonrasında fiyat bilgisi de verilecektir muayene ücretsizdir.
G***
Yaşım 40 ve gözaltımda oluşmaya başlayan kazayağı mimik görüntüsünden rahatsız oluyorum. Bir de iki kaşımın arasında oluşan kızgın bir ifade veren çizgilerimden nefret ediyorum:)) Sanırım botoks yaptırmam gerek. Bunun maliyeti bana ne olur, aşağı yukarı bir rakam rica ediyorum. Ayrıca Bilecik'ten de selamlar yolluyorum.
Merhabalar Gamze Hanım. Botoks tedavisi alın bölgesindeki kırışıklıklarda altın standarttır. Uygulama yapılan bölgedeki kasın geçici bir süreliğine gevşemesini sağlayarak çizgi ve kırışıklıkların görünümünü önemli ölçüde hafifletir hatta eğer alın bölgenizdeki çizgiler henüz yerleşmemişse botoks enjeksiyonu ile beş-altı ay kadar alnınız pürüzsüz bir görünecektir. Burada fiyat bilgisi vermemiz mümkün değil, ancak muayene sonrasında ücret bilgisi verilebilir –muayene ücretsizdir.
S***
Merhaba, 15 gün önce botoks yaptırdım ve 1 haftadır göz kapağı düşüklüğü sorunu yasıyorum sağ tarafımda. İopidine kullanıyorum ama geçmedi. Sabahları neredeyse gözüm kapalı uyanıyorum, gün içinde o kadar kötü olmuyor. Ama yine de düşüklük devam ediyor. Ne olacak? Bu durum ne zaman geçer? Lütfen yardım…
Merhabalar Sevda Hanım. Botoks enjeksiyonu basit, güvenilir ancak bir o kadar da deneyim ve teknik isteyen bir işlemdir. Enjeksiyonu yapılması gereken yerden bir milim aşağı yapın ya da gereğinden çok az daha fazla botoks enjekte edin, sizin deneyimlediğiniz türde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Bazı durumlarda gözü aşağı çeken kasın aksi yönünde etki eden bir kasa enjeksiyon yaparak sorun hafifletilebilir. Doktorunuza danışmanızı öneririm. Bu arada hiçbir şey yapmasınız bile botoksun etkisi kısa süre sonra hafiflemeye başlayacağı için gözünüz eski halini alacaktır.
N***
İyi günler hocam. Ben 21 yaşındayım. Yüzümün alt kısmı, yani çenem köşeli ve çıkıntılı. Bu benim yüz şeklimi bozuyor. Rahatsız oluyorum. Kilolu değilim ama yüzüm çok geniş ve kilolu duruyor. Masseter kası ameliyatı diye bir şey varmış, iyi olduğunu duydum. Yapıyor musunuz hocam? Nasıl bir işlem bu?
Merhabalar Nur Hanım. Masseter kası ameliyatı cerrahi bir müdahaledir, bu yüzden de bir estetik cerraha başvurmanız gerekiyor. Ancak bu sorunu neşter içermeyen yöntemlerle de çözmenin mümkün olduğunu belirtmek istiyorum. Botoks enjeksiyonu ile çene bölgesindeki kasları gevşeterek yüzde daha yumuşak, feminen bir görünüm yaratmak mümkün. Gerekirse dolgu maddelerinden de yardım alarak çene bölgenizde yüzünüze daha çok yakışan, yüzünüzle daha uyumlu bir görünüm yaratılabilir. Ancak sonuçların devamlığını istiyorsanız bu işlem/işlemlerin 6-7 ay sonra tekrarlanmaları gerektiğini belirtmek istiyorum.
C***
Merhabalar 35 yaşında bir bayanım göz ve dudak çevremdeki ince çizgilerden şikayetçiyim. Daha önce hiçbir operasyon yaptırmadım, bana ne tavsiye edersiniz?
Daha önce herhangi bir uygulama ! yaptırmadığınız için cerrahi uygulamalar size şimdilik uygun değildir. Öncelikle cilt bakımını denemelisiniz. Alın, göz etrafı ve kaş arası bölgeniz için botoks uygulaması moralinizi düzeltebilir. Botoks uygulaması ile istediğiniz sonucu alamazsanız o zaman uzmanınızla cerrahi alternatifleri değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.
N***
Merhabalar, Mimik çizgilerini gidermek için botoks yaptırmam şart mı? Kırışıklıkları kremlerle açamaz mıyım? Botoksu birkaç kez uygulattıktan sonra vazgeçersem cildim eskisinden daha kötü bir hale gelir mi?
Kaş arası ve mimik çizgilerini kremler gideremez. Botoks en iyi alternatiftir. Altı ay kadar etkisini gösteren işlemin sonucunu görmek için işlemin ardından yaklaşık olarak 3-7 gün geçmesini beklemek gerekir. Sizin yaşınız uygun olduğu için mimik çizgilerinizi yok etmek amacıyla botoks yaptırabilirsiniz. Uygulamayı bırakınca cildinizin durumu daha kötüye gitmez, sadece eski haline döner.
Ş***
20 yaşında üniversite öğrencisiyim. Sıcak havalarda inanılmaz derecede terliyorum. Şimdiden beni kabuslar sarmaya başladı. Çünkü terledikçe koltuk altlarım sırılsıklam oluyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ameliyat olmayı düşünüyordum ama doktorlar ameliyat olmamı önermiyor. Yoksa refleks terlemesi olarak geri dönermiş. Botoks yaptırmam sorunuma çare olur mu?
Koltuk altı bölgesindeki aşırı terleme şikayetine 'hiperhidrosis' deniliyor. Koltuk altında bulunan ter bezlerinin geçici bir süre çalışmasını azaltmak amacıyla koltuk altı botoks uygulaması yapılabiliyor. Botoks uygulamasında komplikasyon oranları neredeyse sıfırdır. Ameliyat ise artık rutin olarak çok fazla önerilmiyor. Çünkü ilgili ameliyat hem çok kompleks hem de önemli komplikasyonları ortaya çıkarabiliyor. 6 aylık periyodarda botoks yaptırmanız sorununuza çözüm olacaktır. Botoks uygulamasında komplikasyon oranları neredeyse sıfırdır. Ameliyat ise artık rutin olarak çok fazla önerilmiyor.
A***
Merhaba, Yüzümde beni rahatsız eden bir kırışıklığım yoktu ancak son 1 yıldır iki kaşımın arasında beliren mimik çizgisi beni mutsuz etmeye başladı. Botoks yaptırmayı düşünüyorum ancak arkadaşlarım botoks yapılan bir bölgeye daha sonra çıkan yeni uygulamalardan bazılarının yapılamayacağını söylüyor. Bu doğru mu?
Botoks bir toksin olup sadece yapılan bölgedeki kasları belli bir süre durduruyor. Böylece kas çalışmadığı için çizgileriniz oluşmuyor. 4-6 ay sonra kas tekrar çalışmaya başlıyor ve eski halini alıyor. Geçici bir işlem olması dolayısı ile ileride o bölge için istediğinizi yaptırabilirsiniz. Botoksu düzenli kullanırsanız zaten o bölgelerde işlem yaptırmaya ihtiyacınız olmayacaktır
B***
Doktor Bey Merhaba, Yanak bölgemde hafif sarkma ve kırışıklarım var, bir de kaşımın azıcık kalkmasını istiyorum. Botoks fiyatını öğrenebilir miyim? Bir de lift etkisi yapan uygulama hangisi, fiyatı nedir?
Merhabalar Belgin Hanım. Yanak bölgenizdeki elastikiyet kaybına karşı Ulthera ya da Thermage gibi cilt sıkılaştırıcı etkisi olan tek seanslık sistemlerden faydalanabilirsiniz. Bu tedaviler kaşların da hafif bir miktar yukarı doğru kalkmasını sağlar. Ancak kaşlarınızdaki düşüklük yaşla ilgili değilse, o zaman minik bir doz botoks enjeksiyonu sorunu çözecektir
M***
Merhabalar. Kas rahatsızlıklarında botoks yapıldığında 4-6 ay gevşeme sağlanıyor deniliyor. Peki, botoksun etkisi geçtiğinde bu kas tamamen eski haline dönüyor mu yoksa botoksun etkisi geçse bile bu kas belirli bir gevşeme kapasitesine kavuşuyor mu hocam? Aslında sormak istediğim tam olarak şu hocam uzun yıllar botoks yapılan kas güçsüzleşebiliyor mu? Artık botoksa ihtiyaç kalınmayacak bir hal alabiliyor mu?
Merhabalar Mehmet Bey. Düzenli olarak botoks yapıldığında kas eskisi kadar kasılmamaya başlayabiliyor. Ancak bu etkiyi tek bir seans yaptırıp gözlemleyemezsiniz. Dediğim gibi düzenli olarak ve uzun süre botoks yaptırmanız gerekiyor. Hastalarımdan gözlemlediğim şu: Önceleri 4-5 ayda bir botoksa ihtiyaç duysalar da sonraları botoks enjeksiyonlarının arası uzamaya başlıyor. Ama kası tamamen devre dışı bırakmak mümkün olmuyor, yine enjeksiyon yaptırmanız gerekiyor ama daha az sıklıkta.
D***
Merhaba Doktor Bey, size sorum şu şekilde; ben babamı kanserden kaybettim ve doğal olarak genimde bu hücrelerden var. Eğer botox yaptırırsam genlerimi bozup ya da uyarıp hastalığa sebep olur mu? Umarım anlatabilmişimdir, yani risk faktörüm var. Teşekkür ederim
Merhabalar Dilek Hanım. Öncelikle babanızda kanser hastalığı olması sizin genlerinizde de kanser hastalığı olduğu anlamına gelmez. Pek çok kanser, sigara, kötü beslenme, fazla kilolar gibi yanlış yaşam seçimleri yüzünden ortaya çıkar. Ancak meme kanseri gibi bazı kanserlerde genetik eğilimin önemli olduğu doğrudur. Şimdi sorunuzun cevabına gelelim: Botoksun genlere etki etme, kanseri tetikleme gibi bir etkisi yoktur. Botoks, FDA onayı almış, bugüne kadar milyonlarca hastaya uygulanmış, son derece güvenli bir tedavidir.
H***
İyi günler 33 yasındayım göz çevreme botoks yaptırmak düşünüyorum. Botoks yapıldıktan sonra diğer bölgelerde kırışıklık artar mı?
Bir bölgedeki kaslar çalışmıyor diye diğer tarafta başka bir kas fazladan çalışmaz ve ek kırışıklık oluşmaz. Bu düşünce sadece varsayımlardan ortaya çıkarak oluşturulmuştur.
M***
Botoks yaptırmak istiyorum yüzümde istemediğim çizgilerim var ama biraz tedirginim. Botoksla hep birbirine benzeyen yüz ifadeleri oluşuyor sanki. Böyle bir görüntüm olsun istemiyorum.
Böyle bir durum söz konusu değildir. İyi yapılan bir botoks uygulamasında sonuç harikadır. Verilen dozu kişiye göre çok iyi ayarlamak önemlidir. İyi uygulamada kişiye botoks yapıldığı bile anlaşılmaz. Kısaca, bu fikir uygulatan kişiyle ve verilen dozajla çok alakalıdır.
H***
Ben 33 yaşındayım göz çevremde 2-3 mimik çizgisi yeni yeni görülmeye başladı. Anlımdada hafif çizgiler var, acaba botox bu çizgiler için fayası olurmu? Birde nasıl bir uygulama olacak acılımı? Tesekkurler
Özellikle yüzdeki mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan, alın bölgesi, kaş arası, göz kenar çizgilerin çizgilerinin giderilmesinde kullanılır. Uygulanacağı bölge, 20 ila 30 dakika lokal anestezi kremiyle bekletilerek uyuşturulur . Uygulanacak alan temizlendikten sonra ince uçlu iğne kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Uygulama ise 5 dakikalık bir sürede biter. 
N***
Merhabalar, 39 yaşındayım kazayağı dediğimiz kırışıklıkları için botox düşünüyorum. Botoks etkisi ne kadar sürer ve geçinde nasıl görünürüm merak ediyorum.
Kişiden kişiye ve ilaçtan ilaca farklılık göstermekle birlikte, genellikle 4-6 ay etkilidir. Etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye beş, altı kez botox, yapıldığında etkisi daha uzun süre devam eder.
Z***
Merhabalar Hocam, Göz çevreme ve anlıma botoks yaptırmak istiyorum. 46 yaşındayım etkisi ne zaman görmeye başlarım, yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.
Kişiden kişiye ve ilaca bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte, genel olarak etkisi birkaç günde başlayarak yedinci günde çoğu tamamlanır. 7-10 gün içinde tam sonuç elde edilmiş olur. 
H***
Merhaba 46 yaşındayım ve maalesef sigara kullanıyorum. Dudak üstümde kırışıklıklar mevcut. Bunun için yapılabilecekler hakkında fiyat almak istiyorum. Ayrıca bu güne kadar 3 kez botoks uygulaması yaptırdım göz çevresi ve alın için. Botoks için de fiyat verebilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hülya Hanım. Dudak çevresindeki ince çizgilerde en başarılı sonuçları kombine tedavilerden alıyoruz. Emerge fraksiyonel lazer gibi hassas bölgelerde güvenle kullanılan bir sistem ile dudak çevresini içten dışa doğru yeniden yapılandırmak mümkün. 7-10 gün aralıklarla 3-6 seans uygulanan bu sistem cilt altında mikro-ısı hasarı yaratarak cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını devreye sokar. Bu tedaviyi minik dozlarda botoks enjeksiyonu ile desteklemek dudak çevresindeki kasların gevşemesini ve çizgilerin yumuşamasını sağlayacaktır ama bu hassas bir bölgedir ve mutlaka deneyimli bir doktor tarafından uygulanmalıdır, gereğinden bir parça daha enjeksiyon yapılırsa su içerken ağzınızı büzmekte zorlanır, suyu dökersiniz. Eğer çizgiler çok derinse hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile içlerini doldurmak gerekebilir. Duruma göre bu tedaviler tek başlarına ya da kombine olarak uygulanabilir. Ücret bilgisi ücretsiz olan konsültasyon sonrasında verilecektir.
C***
2 yıl önce İzmir'de alnıma botulinum toksini enjeksiyonu yaptırmıştım. Alnımda ciddi bir kızarıklık oluştu. Bir süre sonra geçti ama yine böyle bir şey olursa diye çekiniyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Botoks ya da botulinum toksin, bir bakteriden elde edilen ve yıllardır güvenle kullanılan bir tedavidir. FDA onaylı olan botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Sizin bahsettiğiniz yan etkinin arkasında botoks diye pazarlanan sahte bir ürün olduğunu düşünüyorum. Bunlar markasız ve ülkeye yasal olmayan yollardan sokulan ürünlerdir. Güvenilir bir doktor seçmeye özen gösterdiğiniz sürece böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.
M***
Gözlerimin altında çizgiler var. Deride de sanki pörsüme varmış gibi, özellikle gülümsediğimde ortaya çıkıyor. Botoks yaptırsam düzelir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Botoks ve Emerge lazer ile oluşturalacak bir kombine tedavi protokolünden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Emerge hassas göz çevresine uygulanabilen bir sistemdir ve bu bölgedeki cildin sıkılığını, kalitesini artırır. Cilt altında ısı kanalları açarak etki eden Emerge lazer cilt yüzeyine zarar vermese de, işlem sonrasında göz çevrenizde kızarıklık ve ödem görülebilir. Bunlar da birkaç gün içinde geçer. Genelde bir hafta arayla 3-6 seans uygulanır. Bu tedaviyi botoks enjeksiyonu ile kombine ettiğinizde ise optimum sonuçlar alabilirsiniz.
N***
Henüz 22 yaşında olmama rağmen hep yorgun ve depresif görünüyorum, Sorun kaşlarımın çok düşük olması. Yapı olarak böyleyim, annemin de kaş yapısı benim gibi. Botoksun bu sorunu çözeceğini duydum. Doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Bu problemi çözmek için kaş ucuna yapılacak minik bir doz botoks enjeksiyonu yeterli. Kaş ucunuzun açısı değişerek bir milim dahi yukarı doğru kalktığında yüzünüzdeki yorgun, üzgün ifade gidecektir. Bu dokunuşun bir diğer artısı da gözleriniz daha açık, daha büyük görünecektir. Ancak kaşın orta kısmının biraz fazla yukarı kalkmasının bile bakışlara şaşkın, suni bir ifade vereceğini unutmayın. Yani, işinin ehli, bu uygulamayı defalarca yapmış bir uzman seçmeye özen gösterin.
G***
Merhaba, 42 yaşındayım. Seneler önce bir defa botoks yaptırmıştım. Hiç memnun kalmadım. Bütün çizgilerim, kırışıklıklarım gitmişti ama çok kötü görünüyordum. Nasıl anlatayım bilemedim ama ben bana benzemiyordum sanki. Bakışlarım değişti, alnım genişledi. O kadar mutsuz oldum ki bir daha yaptırmadım. Ama şimdi de kırışıklıklarım giderek derinleşiyor. Tam anlamıyla iki arada bir derede kaldım. Bana ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gözde hanım, Botoks, yüz kaslarını geçici olarak paralize ederek, kasın hareketini kısıtlayarak çizgileri azaltır. Ama bunu aşırı yaptığınızda sorunlar çıkmaya başlar. Alındaki bütün kasların paralize olması yüzün katı ve sert görünümünü arttırıp kaşların düşmesine sebep olarak ifadenizin değişmesine neden olur hem de hiç estetik olmayan bir şekilde. Mesela alına biraz fazla botoks yapın kaşlar düşer ya da düşen kaşları kaldırmak isterken kaşları fazla kaldırabilirsiniz. Diyeceğim şudur ki: Botokstan korkmayın yanlış ellere düşmekten korkun. Eğer konusunda deneyimli, işinin ehli bir uzmana başvurursanız sonuçlardan memnun kalacağınıza eminim: Yani, yine siz gibi görüneceksiniz ama daha dinamik, daha az çizgisiz bir siz.
D***
Hocam, Gözaltlarımda çok belirgin bir elastikiyet kaybı var. Senelerdir hep en iyi kremleri kullanıyorum ama yine de bir fark göremiyorum. Gözaltlarımın eski gerginliğini kazanması için ne yapabilirim. Bu problem yüzünden sanırım, güldüğümde gözaltlarım da çok kırışıyor. Bir arkadaşım botoks yaptırırsan gerginleşir cilt dedi. Bu doğru mu? Botoksla istediğim gibi sıkılaşırlar mı? Bu arada yaşım 36.
Dr. Mustafa Karataş
Botoks gözaltındaki cildin elastikiyetini artırmak konusunda hiçbir işe yaramaz. Elastikiyet kaybını hedef almak için Emerge lazer gibi gözaltlarındaki ince deriye bile uygulanabilen bir sistemden faydalanmanız gerekir. Bu tedavi cildin daha fazla kolajen ve elastin üreterek sıkılaşmasını sağlayacaktır. Gözaltındaki ince çizgilerin görünümü de hafifleyecektir. Ancak tedaviyi gözaltına bir miktar botoks enjeksiyonu ile desteklemenizi öneriyorum. Bu bölgeye mikro-enjeksiyon yöntemiyle minik dozlarda botoks yapılırsa gülümsediğinizde beliren çizgiler silinecektir.
A***
Merhabalar Mustafa bey, Botoks yaptırmak istiyorum. Ama korkuyorum. Botulinum toksini ne kadar güvenli?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Karşımızda 1980’li yıllarda tedavi amaçlı geliştirilmiş bir işlem var. Yüz felci ve şaşılık gibi problemlerde kullanılan bu tedavi, kırışıklıklar üzerinde de etkili olduğunun anlaşılması ile kozmetik endüstrisinde kullanılmaya başlamıştır. Güvenirliği FDA tarafından da onaylanmış olan botoks, bugüne kadar tüm dünyada milyonlarca hasta üstünde uygulanmış ve herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Tek dikkat etmeniz gereken kaçak olarak üretilmiş, FDA onayına sahip olmayan sahte ürünlerden kaçınmaktır.
S***
Merhabalar Mustafa bey, Göz çevreme botoks yaptırmayı düşünüyorum. Düzenli olarak yaptırmazsam olumsuz bir etki görür müyüm? Çevremden bir defa başladın mı bir daha bırakmamalısın diye bir şey duydum.
Dr. Mustafa Karataş
Botoksu bir süre yaptırıp sonra bıraksanız bile herhangi bir olumsuzluk yaşamazsınız. En azından, çizgilerin derinleşmesine neden olan faktörleri bir süreliğine de olsa devre dışı bırakmış olursunuz. Kâr kârdır. Unutmayın hiç yaptırmasanız çizgileriniz daha belirgin olacaktı.
E***
Merhabalar. Henüz 21 yaşındayım cildimle ilgili herhangi bir sorunum yok. Ama çene hattım çok sert, erkek gibi köşeli görünüyor. Dolgu yaptırsam bu sorunu çözer mi? Gerçekten çok mutsuzum, aynaya bakmak bile istemiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Botoks enjeksiyonu ile yüze erkeksi bir görünüm veren kasların gevşemesini sağlamak ve yumuşatmak mümkün. Böylece daha yumuşak, daha kadınsı bir çehre yaratabiliyoruz. Bazen yanak bölgesine bir parça dolgu yapmak yüze oval bir form vermemize yardımcı oluyor. Ancak hangi tedavinin sizde daha başarılı sonuçlar yaratacağını anlamak ancak muayene sonrasında belli olacaktır.
G***
İlk gençlik yıllarımda çok fazla güneşlenmiştim hem de hiç güneş koruyucu kullanmadan! Sanıyorum bu yüzden göz kenarlarımda kırışıklıklar var. Özellikle güldüğümde çok belirgin oluyorlar. Yaşım henüz 26 olduğu için botoks yaptırmam için çok erken, bana tavsiye edebileceğiniz bir krem ya da bir tedavi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Siz de pek çok kişide gözlemlediğim bir yanlışa düşüyorsunuz: Sorunu ilk oluştuğunda kontrol almak, hatta daha oluşmadan önlemek gerekir. Çünkü sorun ilerledikten sonra tedavi de zorlaşır. Alnı kasları çok güçlü, alınları çok mimikli diye botoks enjeksiyonu yaptıran 20’li yaşlarının başında pek çok hastam var. Bu doğru bir anti-aging strateji. Aksi halde otuzlu yaşlarınıza girerken kırışıklıklar derinleşecek, bunları silmesi zorlaşacaktır. Göz kenarındaki kırışıklıklarda altın standart botoks enjeksiyonlarıdır ve bu tedaviye bir an önce başlamanızı ve 6-8 ayda bir tekrarlamanızı tavsiye ediyorum.
E***
Merhaba doktor bey, 5 ay önce doğum yaptım, doğum öncesinde botoks yaptırmıştım. Yine botoks yaptırmak istiyorum. Emzirme döneminde botoks uygulaması yapılır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Botoks enjeksiyonu kan dolaşımına veya süte geçen bir madde olmadığı için emzirme döneminde zararlı bir etkisi görülmüyor. Botoks işleminin emzirme döneminde yapılmasında bir sakınca olmasa da, doğum yaptıktan sonra 4 ay beklemelerini ve botoks işleminin yapıldıktan sonra 24 saat boyunca bebeklerini emzirmemelerini öneriyorum.
E***
Merhaba hocam, Ben 27 yaşındayım bir bayım yüzümde kırışıklıklar oluştu beni rahatsız etmeye başladı. Botoks tedavisi ne zaman başlamak gerekir?
Dr. Mustafa Karataş
Eğer cildinizde çizgilenmeler, kırışıklıklar gözle görünür hal aldıysa, başlamayı düşünme zamanınız gelmiş demektir.
P***
Sayın Karataş. Eşimin göz cevresinde kırışıkları var ve biz bu kırışıkları tedavi ettirmek istiyoruz. Botoks ile istediğimiz kırışıksız görüntüye ulaşabilirmiyiz. saygılar.
Dr. Mustafa Karataş
Botoks uygulamaları doğru ve yeterli şekilde yapıldığında size istediğiniz görünümü verebilir. Botoksun içindeki nörotoksinler göz çevresindeki kaslara etki ederek bu çizgilerin 4-6 ay boyunca kaybolmasını sağlayabiliyor.
O***
Merhaba, benim yaklaşık 4 seneden beri dış gıcırdatma sorunum var, özellikle uyurken meydana geliyor. Bunun için ağızlık ve çene yapıma özel dişlikler taktım ama bir işe yaramadı. Diş doktorum bunun masseter kasına yapılan botox ile düzeleceğini, en azından hafifleyip ağrılarımın azalacağını söyledi. Ayrıca yüzüm hatlarımın yumuşayacağını belirtti. Bu işlemi yapıyorsanız bilgi almak istiyordum.
Dr. Mustafa Karataş
Diş sağlığını olumsuz etkileyen bu durum botoksla tedavi edilebilir. Botoks ile kas veya kas gruplarının aktivitesi azaltılır. Sizin durumunuzda ilaç, masseter kasın tamamında değil de zerk edildiği yerdeki kas liflerinin gevşemesini sağlar. Bu etki dört-altı ay kadar sürer. Genel olarak hastadan hastaya değişmekle beraber işlem altı aylık periyotlarla yapılır. Aşırı çalışan çiğneme kasları yüzün alt kısmına köşeli, sert bir görünüm verebilir. Botoks uygulaması yüzün daha yumuşak, oval bir form, daha estetik görünmesini sağlar
T***
Merhabalar Mustafa Bey, Ben Bodrum da yaşıyorum. göz çevresi ve dudak kenarlarımda çizgiler mevcut. Haftaya İstanbul’a geleceğim. Geldiğim gün bu sorun için size uğramak istiyorum. Tek seansta kırışıklarım için ne yapabiliriz?
Dr. Mustafa Karataş
Botox ile göz kenarındaki çizgileri düzeltebilir, hatta oluşmalarını da önleyebilirsiniz. Botoks tedavisi, çizgilenmeye neden olan kasların içine iğneyle belli dozlarda ilaç uygulanarak kasların kasılmasının geçici olarak durdurulmasıdır. İşlem 10-15 dakika sürer. Kaslardaki gevşeme 4-6 ay kadar devam eder ve etkinin devamı için işlemin düzenli bir şekilde tekrar edilmesi gerekir.
S***
Mustafa Bey Merhabalar. Benim geceleri diş sıkma ile ilgili sorunum var. Boynumda ve kulak bölgemde ağrı oluşmaya başladı. Araştırdım, botoksun diş sıkma sorununa çare olduğuna dair internette yazılar okudum. Size danışmak istedim.
Dr. Mustafa Karataş
Botoksun, diş sıkmaya bağlı olarak yaşanan baş, boyun, çene ya da kulak ağrısı gibi algılanan kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olduğunu söyleyebilirim. İşlemin etkisi 4-6 ay kadar devam eder ve bu sürenin sonunda kaslardaki kasılmanın %80'i geri döner. Bu %20'lik güç kaybı tedavilerde elde etmek istediğimiz sonuçtur. Diş sıkma sorunu ve buna bağlı yaşanan kas ağrıları erken tespit edildiğinde, tedavi etmesi hem daha kolaydır hem de diş ve çene sağlığı açısından geri dönüşü mümkün olmayacak hasarlar önlenebilir.
G***
Hocam, 34 yaşındayım mimik çizgilerini gidermek için botoks yaptırmam şart mı? Kırışıklıkları kremlerle açamaz mıyım? Botoksu birkaç kez uygulattıktan sonra vazgeçersem cildim eskisinden daha kötü bir hale gelir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Kaş arası ve mimik çizgilerini kremler gideremez. Bu çizgilerde botoks altın standarttır. Altı ay kadar etkisini gösteren işlemin nihai sonucu bir yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkar. Uygulamayı bırakınca cildinizin durumu daha kötüye gitmez, sadece eski haline döner. Botoks, kırışıklıkları açmakta en etkili işlemdir, hiçbir yan etkisi yoktur. Sonuçların devamlılığı için 6 ayda bir tekrarlanması gerekir.
F***
Merhabalar 43 yaşındayım göz çevrem için krem kullansam da göz kenarlarımda oluşan çizgiler giderek derinleşiyor. Bu sıkıntımdan nasıl kurtulabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Göz çevresi kırışıklıkları özellikle 40 yaş üstü kadınların başlıca şikayetleri arasındadır. Bu kırışıklardan kurtulmanın en etkili yöntemi botokstur. Genç bakışlara kavuşmada botoksun başarısı kanıtlanmıştır. Kırışıklık ve çizgi oluşumuna neden olan kasları gevşeterek etki eden botox tedavisinin geçici bir çözüm olduğunu ve işlemin ortalama 6 ayda bir tekrarlanması gerektiğini unutmayın.
Z***
Merhabalar, Botoks işlemini bir defa yaptırırsam düzenli olarak yaptırmaya devam etmem gerektiğini, aksi halde uygulama yapılan bölgenin daha hızlı yaşlanacağını duydum. Bu doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Bu soruyu hastalarımdan da sık sık duyuyorum. Hayır, tek bir defa botoks enjeksiyonu yaptırmanın böyle bir etkisi yoktur. Sonuçta 4-5 ay bile olsa mimik kaslarının gevşemesi ile çizgilerin derinleşmesini, cildin daha da yaşlanmasını önlemek adına bir şey yapmış olursunuz.
Y***
Henüz 30 yaşında bile değilim ama göz çevrem çok kırıştı. Botoks yaptırsam işe yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Göz çevresi yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerden biridir. Botoks enjeksiyonları ile bu bölgedeki çizgileri yumuşatmak mümkün. Botoks, geçici olarak mimik kaslarının kasılmasını önleyerek uygulama yapılan bölgede düzgün bir görünüm yaratır. Bu enjeksiyonları düzenli olarak yaptırmak ileride oluşacak kırışıkların da önüne geçer. Botoks tedavisi, göz çevresine başarıyla uygulanan Emerge ya da ClearLift sistemleri ile desteklenebilir.
B***
Merhabalar! Bir arkadaşım botoks yaptırdı ve yüz ifadesi değişti. Alnı çok kırışıktı. Kırışıklıkları gitti ama farklı görünüyor. Onu görünce botoks yaptırmaya çekinir oldum.
Dr. Mustafa Karataş
Hastalarıma en çok anlatmaya çalıştığım şey doğallığın önemidir. Genelde hemen hepsi çizgi ve kırışıklıklardan tamamen arınmış bir cilt istiyorlar. Ama maalesef yüze çok fazla botoks enjekte ederek hiç kırışıksız bir yüz yaratmaya çalışmak doğallığı yok eder. Eğer doktorunuz bir-iki minik çizgiye takmak yerine doğal bir görünümün daha önemli olduğunun bilincindeyse arkadaşınızın başına gelen sorunla karşılamazsınız.
N***
Senelerce sigara içtiğim için dudak çevremde ince çizgiler oluştu. Sigarayı bıraktım ama en pahalı kremleri de kullansam bu çizgilerden kurtulamıyorum. Ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Dudak çevresindeki ince çizgileri hafifletmek için botoks enjeksiyonu uygulanabilir. Ancak enjeksiyonun çok minik dozlarda birçok farklı noktaya uygulanması gerekir. Yani dudak çevresi alın bölgesine yapılan uygulamadan farklı bir teknik gerektirir. Biz buna mikro-enjeksiyon yöntemi diyoruz. Bu uygulama konusunda deneyimli bir uzman seçmeniz çok önemli.
T***
Merhabalar Hocam, 44 yaşındayım. Ağzımın kenarları aşağıya sarktı, bu da bana çok mutsuz bir görünüm veriyor. Sorunu çözecek kalıcı bir tedavi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Gerçekten de dudak kenarlarının aşağı doğru meyletmesi kişiye yorgun, mutsuz bir ifade verir. Ağız kenarlarındaki kaslara yapılacak minik birer doz botoks enjeksiyonu ile bunu yok etmek mümkündür. Ama bunun kalıcı bir tedavi olmadığı 5-6 ayda bir işlemi tekrarlamanız gerektiğini belirtmek istiyorum.
C***
52 yaşındayım. Cildim iyi durumda ama hem kaşlarım hem de gözkapaklarım aşağı doğru düştü. Özellikle fotoğraflarda fark ediyorum. Ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Yaşla beraber aşağı doğru düşen kaşları yukarı kaldırmada altın standart botoks enjeksiyonudur sonuçlar çok başarılı olur. Benzer bir etki için gözkapaklarınıza da botoks uygulanabilir. Çok düşmüş gözkapaklarında estetik ameliyat kadar başarılı bir sonuç vermeyebilir, ama problem ileri boyutta değilse minik bir doz botoks enjeksiyonu ile gözkapağını yukarı doğru kaldırmak mümkün olacaktır. Bu da kişiye daha enerjik bir görünüm verir.
G***
Yaşım ilerledikçe boynum hindi boynu gibi görünmeye başladı. Konuşurken özellikle belirginleşen iki dikey çizgi var. Bunları yok etmek mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Boyun bölgesinde Nefertiti Lift denen bir botoks enjeksiyonu tekniği var. Bu yöntem çene ve boynun birleştiği yerde yaşla birlikte ortaya çıkan dikey kasların görünümünü hafifletmekte kullanılır. Özellikle zayıf kişilerde daha belirgin olan bu problemde botoks ile başarılı sonuçlar almak mümkün oluyor.
B***
Merhabalar Hocam, Geniş bir alnım var. Çizgilerim için bir defa botoks yaptırdım ve alnım daha da geniş göründü. Bu yüzden bir daha yaptırmadım. Botoks dışında sorunumu çözecek bir tedavi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Gerçekten de özellikle geniş bir alına sahip olan hastalarda, kasın gevşemesi nedeniyle alın daha da genişlemiş gibi görünür. Böyle durumlarda alın kasını fazla gevşetmeyecek mikro dozlar uygulanması gerekir. Bir parça mimik bırakılır ki alın daha da geniş görünmesin. Yani doğru uygulanırsa sonuçlardan memnun kalacağınıza eminim.
M***
Doktor bey, Botoks sadece çizgileri geçici bir süre için yumuşatıyor, ama anti-aging bir faydası yok değil mi?
Dr. Mustafa Karataş
Tüm aksine, doğru uygulandığında botoks harika bir anti-aging tedavidir. Kırışıklıkları anında yumuşatmak konusunda en etkili yöntem olduğu herkes tarafından bilinir. Ama çoğu kişi tedavinin cildin geleceğine de bir yatırım olduğunu farkında değil. Eğer düzenli olarak botoks yaptırırsanız ileride oluşacak çizgileri de önlemiş olursunuz.
G***
22 yaşında olmama rağmen alnımda çizgiler belirmeye başladı. Çevremdekiler botoks yaptırmak için yaşımın çok genç olduğunu söylüyor. Siz ne dersiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Anti-aging tedavilere başlamak için çok ileri yaşları beklememek gerekir. Eğer çizgiler belirmeye başladıysa önlem almak doğru olacaktır. Botoks enjeksiyonlarından düzenli olarak faydalanarak cildinize devamlı destek vermiş oluyorsunuz. Bu tür tedavilere başlamak için ileri yaşları beklerseniz cildinizdeki kolajen ve elastin lifleri zarar görmüş, yaşlanma belirtileri başlamış olur.
A***
Hocam yüzümdeki kırışıklılar beni çok rahatsız ediyor. Yüzüm bazı yerlerinde derin bazı yerlerinde silik çizgi şeklinde kırışıklarım var. İstanbul’a geldiğimde size uğramak istiyorum hemen çözüm olacak bir tedavi istiyorum. Botoks yapmak en doğrusu sanırım.
Dr. Mustafa Karataş
Botoksun kırışıklık giderici olduğunu düşünülüyor, ama aslında yaptığı şey kası gevşetmek. Söz konusu olan derinleşmemiş veya henüz yerleşmemiş ince çizgiler ve kırışıklıklarsa, sadece kasları gevşeterek bunları hafifletmek, hatta geçici bir süre için silmek mümkün. Ama eğer derin ve yerleşmiş kırışıklıklar varsa, botokstan sonra dolgu maddesi enjeksiyonu da yapmak gerekiyor. Yani kombine bir tedavi protokolü uygulamak gerekiyor.