Burun Üstündeki Çizgi Nasıl Gider?

Ali soruyor
Merhaba iki sene evvel burun estetik ameliyatı oldum. Burun ucunu kaldırma tikim oluştu son iki aydır burun üzerinde ve burnumun sol kanat üzerinde damar renginde olmayan ama benzeyen ince çizgi oluştu. Doktoruma internet üzerinden ulaşamadığım için sormak istedim. Sizin görüşünüzce zamanla geçer mi, masaj uygulamak mı gerekir veyahut dolgu mu önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ali Bey. Bahsettiğiniz çizgilerin oluşma nedeni büyük ihtimalle tikinizdir. Bu bölgede tekrarlanan hareketler yüzünden ciltteki kolajen ve elastin lifleri hasar gömüş ve çizgiler oluşmuştur. Zaten çizgilerin esas oluşma nedeni mimiklerdir. Sorunun geçirdiğiniz burun ameliyatıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Minik bir doz botoks enjeksiyonu ile istemsiz bir şekilde yaptığınız hareket önlenebilir, böylece burnunuzda meydana gelen çizgilerin görünümü de önemli ölçüde hafifler. Tabii bunları çizgileri görmeden, bir tahminde bulunarak söylüyorum. Çizgilerin oluşumu ile ilgili en doğru tespit ancak muayene sonrasında mümkündür. Eğer biraz önce de belirttiğim gibi eğer çizgiler mimiklere bağlı olarak oluştuysa en doğru müdahale botoks enjeksiyonudur. Botoks enjeksiyonunun etkisi ortalama beş-altı ay kadardır. Etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
Ali soruyor
Burnumun üst kısmında derin bir çizgi var. Özellikle gülerken çok kötü görünüyor. Burun üstündeki çizgi nasıl gider? Botoks yaptırsam işe yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Burnunuzun üst kısmına, çizgiye neden olan mimik kasına küçük bir doz botoks enjeksiyonu yapıldığında çizginin görünümü önemli ölçüde hafifleyecektir. Ancak botoksun etkisinin ortalama beş ay kadar devam ettiğini hatırlatmakta fayda var. Bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.
Melisa soruyor
Burun çizgilerinden şikayetçiyim. Botoks yaptırmadan bu durum başka yollarla geçmez mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melisa Hanım. Özellikle güldüğünüzde belirginleşen burnun iki yanında beliren burun çizgilerinde neredeyse tek ve en etkili tedavi botokstur. Çok minik bir doz botoks uygulamasıyla bu çizgileri önemli ölçüde hafifletmek mümkün. Başka bir tedavi bu sorunda etkili olamaz çünkü problemin kaynağı bu çizgilere neden olan kasların aşırı aktif olmasıdır.
Hemen Doktorunuza Sorun

Botoks Mimikleri Yok Eder mi?
Esra soruyor
Botoks yaptırmayı planlıyorum ama yüzümdeki mimikleri yok eder mi? Bazı gördüğüm kişilerin yüzlerine maske takmış gibi görünüyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, istenen sonuç enjeksiyon yapılan bölgeye ve verilen botoks miktarına bağlıdır. Botoksun miktarı, uygulama yöntemi ve uygulamayı ... Daha Fazla