Masseter Botoksu Ne Zaman Etki Eder?

İrem soruyor
Merhaba. Ben ilk defa masseter botoks yaptırdım diş hekimime etkisi ne zaman eder. Ve bana hem doktorum hem internette gördüğüm kadarıyla ikinci ve üçüncü seansların kalıcılığı daha uzun sürüyor dendi. Yani ilkinin etkisi 4 ayda kayboluyorsa üçüncü kez yapıldığında 8 ay gidiyor gibi. Bu doğru mu? Siz 6 ayda tamamen yok olur demişsiniz. Yaptırdıkça kalıcılık ve estetikliğin artması söz konusu değil mi acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İrem Hanım. Masseter kasına yapılan botoks enjeksiyonu 5 dakika kadar süren, ağrısız ve konforlu bir uygulamadır. İşlemin ardından ortalama 1 hafta içinde kasın küçüldüğünü gözlemleyebilir ve çene hattında 2 hafta gibi bir sürede gerçekleşen değişimi fark ederler. Söylediklerinizde doğruluk payı var. Gerçekten de düzenli olarak botoks yaptıran hastalarda bir zaman sonra botoksun kalıcılığı bir miktar uzuyor. Neden? Çünkü devamlı aktivasyonu azaltılan kas bir süre sonra kasılmayı unutmaya başlıyor. Böyle hastalarda botoks randevularının aralığı uzamaya başlıyor, daha az botoks enjekte ederek daha uzun bir etki sağlanabiliyor. Ancak bu durum sizin dediğiniz kadar dramatik bir şekilde olmuyor. Yani botoksun etkisi dört ay sürerken, üçüncü kez yapıldığında süre sekiz aya uzuyor diye bir şey yok. Birkaç sene düzenli olarak botoks yaptıran bir hasta ilk zamanlar dört-beş ayda bir gelirken, bu sürenin altı aya çıktığını görebiliyoruz. Ancak bu yavaş gerçekleşen bir süreçtir. Yani randevu aralıklarının açılması için ciddi bir zaman geçmesi gerekiyor.
Sedef soruyor
Hocam merhaba masseter botoks için en iyi marka dolgu hangisidir acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sedef Hanım. Masseter botoksu, dolgu ile değil botoks ile yapılır. İşlem için sadece Botox markasını tercih edin.
Zeynep soruyor
Merhaba hocam, Massater botoksu yaptıralı tam 3.5 ay oldu yüzüme hibrit dolgu yaptırmak istiyorum acaba tutar mı, yoksa beklemeli miyim? Şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Dolgu uygulamasıyla botoks uygulamasının birbiriyle olumsuz herhangi etkileşimi yoktur. Dolgu enjeksiyonu yaptıran pek çok hasta aynı gün botoks enjeksiyonu de yaptırır ve bu durumun dolgunun ömrünü kısalması ya da dolgunun tutmaması gibi sorun yaratması söz konusu değildir.
Ayşe soruyor
Ben 4 hafta önce massater botoksu yaptırdım. Dişimi sıktığımda çeneme dokununca hala hafif sıktığımı hissediyorum yemekleri çiğnemem için sıkmam gerektiğini normal olduğunu söylediler. Dozu az mıdır yoksa? Kasın bir kısmının hala kullanılması gerekli midir?
Dr. Mustafa Karataş
Tabii ki gereklidir! Aksi halde yiyecekleri nasıl çiğneyeceksiniz? Çene kası tamamen devre dışı bırakılırsa, yani bu kas grubuna gereğinden çok daha fazla botoks enjekte edilirse yemek yemede, hatta konuşmada bile ciddi sorunlar yaşarsınız.
Ela soruyor
Merhaba hocam. Ben bir hafta önce çene botoksu yaptırdım. Çene yapım biraz fazla bozuk olduğu için 2. uygulamanın daha erken yapılabileceği söylendi. 2. uygulama en erken ne kadar süre sonra yapılmalıdır? Örneğin ilk uygulamadan bir ay sonra tekrar botoks yaptırmak daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ela Hanım. Normalde botoks işleminden iki hafta sonra hastayı görmek isteriz, böylece minik dokunuşlar yapılması gerekiyorsa bu ikinci randevuda yapılır. Botoksun etkisinin 4-6 ay değil, daha kısa sürmesinden mi bahsediyorsunuz? İlk uygulamadan bir ay sonra tekrar botoks yaptırdığınızda ilk uygulamanın etkisi henüz geçmediği için daha az botoksla daha belirgin bir sonuç alınabilir.
Büşra soruyor
Hocam merhaba. 1 ay içinde rötuşlu olacak şekilde 2 kez masseter botox yaptırdım. İleri derece bruksizm vardı. İlk işlemde bir etki hissedemedim. 2 hafta sonra rötuş yapıldı. Ancak ikinci botokstan sonra gülüşüm kısıtlandı. Elmacık kemikleri iri olan biriyim ve bu görüntü hoşuma gidiyordu. Ancak botokstan sonra gülüş kısıtlandığı için elmacık kemiklerim çıkmıyor gülerken ve bu beni çok rahatsız etti. Botoks etkisi geçicinde gülüşümün geri geleceğini biliyorum ancak sağda solda elmacık görüntüsünün eskiye dönmeyeceği ve sarkma meydana geleceğini okudum ve bu beni çok ürpertiyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Büşra Hanım. Merak etmeyin botoksun etkisi geçtiğinde yüzünüz yine eski haline dönecektir.
Hemen Doktorunuza Sorun

Botoks Mimikleri Yok Eder mi?
Esra soruyor
Botoks yaptırmayı planlıyorum ama yüzümdeki mimikleri yok eder mi? Bazı gördüğüm kişilerin yüzlerine maske takmış gibi görünüyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, istenen sonuç enjeksiyon yapılan bölgeye ve verilen botoks miktarına bağlıdır. Botoksun miktarı, uygulama yöntemi ve uygulamayı ... Daha Fazla