CoolSculpting

CoolSculpting® diyet ve egzersize dirençli bölgesel fazlalıkları kalıcı olarak yok eden, yağ parçalayıcı etkisiyle silueti biçimlendiren bir teknolojidir.  

İnatçı yağlardan ameliyatsız bir şekilde kurtulmanızı sağlayan Zeltiq CoolSculpting™ tedavisi bölgesel fazlalıkların olduğu tüm bölgelerde başarıyla uygulanabilir. Göbek, bel, karın, sırt, kalça, diz ve bacakları biçimlendirmekte etkili ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir işlem olan CoolSculpting teknolojisi tek bir seansta yağ dokusunun %20 ile %40 oranında azalmasını sağlar. Sistemin etki mekanizması tedavi edilen bölgedeki yağ hücrelerinin soğuğa maruz bırakılmaları prensibi üstüne kuruludur. Düşük ısılara maruz kaldığında hücresel bütünlükleri bozulan yağ hücreleri parçalanarak metabolize olarak sonra vücuttan atılırlar.

CoolSculpting ile bölgesel incelme nedir? 

CoolSculpting göbek, bel, karın, sırt, kol ve bacak gibi bölgesel fazlalıklara etki eden, tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun %20 ile %40 kadarını yok eden bir sistemdir. 

Her yaştaki erkek ve kadınlara uygulanabilen, özellikle yoğun tempolu iş ve özel yaşamlarından ödün vermek istemeyen kişilerin tercih ettiği anestezi ya da cerrahi bir işlem gerektirmeyen, ağrısız, acısız, zahmetsiz tek seanslık bir işlemdir. Cerrahi bir müdahale söz konusu olmadığı gibi iyileşme süreci de yoktur. Sonrasında hasta hemen gündelik yaşamına geri dönebilir. 

Liposuction ameliyatı ile kıyaslandığında işlemin avantajları nelerdir?

FDA onaylı CoolSculpting tedavisi tüm dünyada tercih edilen ve milyonlarca hasta üzerinde uygulanmış, etkisi kanıtlanmış bir tedavidir.  Aynı liposution ameliyatında olduğu gibi yağ hücrelerinin kalıcı olarak yok olmasını sağlayan bir tedavidir, ancak lipoction ameliyatına kıyasla pek çok avantajı vardır.

• Cerrahi müdahale ve anestezi gerektirmez.

• İyileşme süreci yoktur, sonrasında hasta hemen sosyal hayatına geri dönebilir. 

• Sadece kas üstü yağ dokusuna etki ederek çevre dokuları etkilemez, bu yüzden de liposuction ameliyatı sonrasındaki gibi morluk, ödem oluşmaz. 

• Liposuction ameliyatı sonrasında vücutta dalgalanmalar, çukurluklar oluşabilir. Bu risk Zeltiq CoolSculpting tedavisinde söz konusu değildir. 

CoolSculpting uygulaması nasıl yapılır?

Zeltiq CoolSculpting™ tedavisi, vücudun pek çok bölgesinde oluşan, kas üstü yağ dokusunu eriterek vücudu biçimlendiren bir işlemdir. Tedavi 30-60 dakika kadar sürer ve genelde tek bir seans yeterlidir. Yağ hücrelerinin soğuk lipoliz teknolojisi ile parçalandığı işlem,  ağrısız ve acısızdır.  İşlemin uygulanacağı bölge ya da bölgeler doktorunuz tarafından belirlendikten sonra bu bölgeler cildinizin korunması için ıslak mendil benzeri koruyucu özel bir malzeme ile kaplanır. Cihazın uygulama başlığı belirlenen bölgelere yerleştirilir. Hafif bir vakum ile cihaz otomatik olarak ilgili bölgeyi uygulama başlığının haznesi içine çeker ve böylece yarım saat sürecek işlem başlar.  Tedavi sırasında cihaz yağ tabakasının bulunduğu alanı kontrollü bir şekilde soğutur ve cryolipolysis teknolojisi ile soğutulan yağ hücrelerinde birkaç hafta içinde yapısal değişiklikler başlar.

Tedavinin sonuçları ne zaman görülür? 

Değişime uğrayan yağ hücreleri işlemden iki hafta sonra lenf sistemi yoluyla vücuttan atılmaya başlar. Tedavinin nihai sonucu ise altı-yedi hafta sonra ortaya çıkar. Bölgesel yağ birikiminin olduğu alandaki yağ hücrelerinin bir kısmı tamamen ortadan kalktığı için tedavinin etkisi kalıcıdır.

İşlem sonrasında diyet yapmak gerekir mi?

Hayır,  CoolSculting işlemi sonrasında diyet yapmanız gerekmez. Tedavinin olumlu etkilerinin devamlılığı için dikkat etmeniz gereken tek şey kilo kontrolü, yani fazla kilo almamaya özen göstermektir. 

CoolSculpting®™ tedavisi için doğru bir aday mısınız?

CoolSculpting® kilolu kişilere önerilmez. Tedavinin amacı silueti bozan bölgesel fazlalıkları yok ederek, daha biçimli bir siluet yaratmaktır. Yani bu bir zayıflama değil vücut biçimlendirme yöntemidir. Bu yüzden de tedavi için en uygun adaylar, ideal kilosuna yakın olan, ancak basen, karın ya da kalçasındaki bölgesel fazlalıklarından şikâyetçi olan hastalardır. Vücudunuzun belirli bölgelerinde bir türlü eritemediğiniz bölgesel  yağlanmalar varsa, bu yağlarınızdan artık kurtulmak istiyor ameliyat olmak, ama bunu sosyal yaşamınızdan uzaklaşmadan yapmak istiyorsanız CoolSculpting® tedavisi için uygun bir adaysınız. 

Hemen Doktorunuza Sorun

OKUMAYA DEVAM EDİN

19 Sıkça Sorulan Sorular
S***
Benim kalça bölgemde yağlanma var, alt bedenim üst bedenimden 2 beden büyük nerdeyse. 20 yaşında birinin bu yöntemi uygulamamda bir sakınca var mı acaba?
Dr. Mustafa Karataş
FDA onayına sahip Zeltiq 18 yaşını bitirmiş ve uygulamaya ihtiyacı olan kadın-erkek herkes yararlanabilir. Bölgesel yağlar için soğuk şekillendirme yöntemiyle çalışan ilk sistem olan Zeltiq, her bir bölgeye tek seans uygulanıyor. Kalça, alt karın, bacak ve göbek bölgeleri uygulaması en çok tercih edilen ve sonuç alınan bölgelerdir. İkinci aydan itibaren gözle görülür sonuçlar veren uygulamayla incelme sağlanabiliyor.
R***
165 boy 80 kilo bir kadınım CoolSculpting uygulaması yaptırabilir miyim? Kilom uygulama için fazla mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar eğer vücudunuzda sizi rahatsız eden bölgesel fazlalıklar varsa ve bu fazlalıklar normalde kilo verdiğinizde bile geçmiyorsa bu tedaviden faydalanabilirsiniz. Bu tedavi zayıflamanızı değil ama siluetinizin daha biçimli görünmesini sağlayacaktır. Ancak tabii ki tavsiyem 7-8 kilo kadar verdikten sonra CoolSculpting sisteminden faydalanmanız.
E***
Merhaba! Liposuction operasyonu oldum 4 ay önce ama memnun değilim. Halen fazla yağlar var. Karın, bel ve basen bölgemde CoolSculping ile daha başarılı olunur mu?
Merhabalar. CoolSculpting tedavisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Tabii kaç seans ve bölgeye uygulanması gerektiği ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
A***
Bazı CoolSculpting yaptıran hastaların seans sonrasında uyuşma geçtikten bir süre sonra acı verdiğini duydum. Doğruluk payı nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aleyna Hanım. CoolSculpting tedavisi iyileşme süreci gerektirmeyen, konforlu bir işlem olsa da bazı hastaların bir süre ağrı hissettikleri doğrudur. Ancak bu nadir görülen bir durumdur ve genellikle de kişiyi sosyal yaşamından uzaklaştırmayacak bir düzeydedir.
E***
Merhabalar, Zeltiq CoolSculpting ile kalcalarimdanki yaglardan kurtulmak isterim. Fiyat bilgisi verebilir misiniz? Ön muayene oluyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ece Hanım. Bu tür işlemlerden önce mutlaka ön muayene yapılıyor. Hastayı herhangi bir tedavi yaptırmadan önce görmem çok önemli. Böylece o tedaviden optimum fayda sağlayıp sağlamayacağı anlaşılmış olur. Gerekirse başka tedavi seçenekleri araştırılır. Muayene ücretsizdir. Bu konsültasyon sırasında tedavi prokolü belirlenir, hasta bilgilendirilir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Y***
18 yaşındayım 120 kiloyum bana bir yardımcı olun.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yağız Bey. Bölgesel fazlalıkları yok etmek üzere tasarlanmış, medikal estetikte kullanılan başarılı sistemler mevcut. Bunların başında da CoolSculpting geliyor. Ama bu uygulamalar sadece ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olan ama bir türlü kurtulamadıkları inatçı bölgelerden şikayetçi olanlarda etkilidir. Mesela fazla kilonuz yok ama karın bölgeniz sizi rahatsız ediyor ya da ne yapsanız basen bölgesindeki fazlalıklardan kurtulamıyorsunuz vs vs. Yani bu sistemler kilolu kişiler için uygun değildir. Bir diyetisyenle beraber bir zayıflama programına girdikten sonra eğer bir türlü kurtulamadığınız bölgesel fazlalıklar varsa bu teknolojilerden yardım alabilirsiniz.
H***
İyi günler. Benim göbeğimde ve yanlarda (simit) fazlalık var. Zeltiq CoolSculpting tedavisini fiyatını öğrenmek istemiştim. Teşekkürler.
Merhabalar Hamza Bey. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size bu konuda yardımcı olacaklardır.
Ö***
Erkekler için karın bölgesi ve yan yağlar için CoolSculpting ücretini öğrenmek istiyorum. Teşekkürler…
Merhabalar Ömer Bey CoolScuplting yönteminin fiyatlandırılması erkekler ve kadınlar için aynıdır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Dilerseniz kliniğimizi arayın, size bu konuda yardımcı olacaklardır.
N***
Coolsculpting fiyat listenizi rica ediyorum.
Merhabalar Zeynep Hanım. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
E***
Merhabalar. Bacaklarımda varis ve 4 yıl önce bacağımda yaşadığım damar tıkanıklığı sorunum var. Basen bölgeme yaptıracağım Zeltiq CoolSculpting uygulaması sıkıntı yaratır mı? Özellikle damar tıkanıklığı konusunda?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Damar tıkanıklığı problemi yaşayan hastalarda bu tür tedavilerin yapılması sakınca yoktur.
F***
Mustafa Bey merhabalar. CoolSculpting tedavisi ile göğüslerde birikmiş olan yağ da azaltılabilir mi? Uygulama alanlarında görmedim. Jinekomasti derecesinde olduğumu düşünmüyorum fakat göğüslerim yağlı, bu tedavi mümkün değilse başka bir yolu var mıdır? İyi çalışmalar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Bazı erkek hastalarımızda göğüs bölgesindeki yağ dokusunu azaltmaya yönelik tedaviler yapıyoruz. CoolSculpting ile kalıcı ve başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Ancak bu tedaviden fayda sağlayıp sağlamayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
F***
Lipödemli hastalar bu tedaviden faydalanabilir mi göbek ve bacaklarımdaki yağlardan kutulabilir miyim? Liposaksindan korkuyorum. 107 kiloyum uzun süreli diyet egzersiz hiç fayda etmiyor. Acaba CoolSculpting ile bu yağlardan kalıcı olarak kurtulur muyum?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Filiz Hanım. Öncelikle bu Zeltiq CoolSculpting gibi bölgesel incelme tedavilerinin bir zayıflama tedavisi olmadığının altını çizmek istiyorum. Bu teknolojiler ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olan hastalardaki bölgesel fazlalıklarda etkilidir. Yani, söz konusu sistemler bir kilo verme değil siluet biçimlendirme tedavileridir. Bazı kilolu hastalarda tedaviyi rejimle birlikte desteklediklerinde motivasyon amaçlı uygulamalar yapılabiliyor. Yani hasta hem diyet yapıyor hem de yağların özellikle fazla toplandığı yerlere de bu tedaviler uygulanıyor. Ancak dediğim gibi bu tedaviler ideal kilosuna yakın olan hastalar için daha uygundur. Ayrıca bu sistemler lipödem olan bölgelere uygulanmaktır. Diyetle 10-15 kilo verdikten sonra yağların fazla toplandığı ve lipodöem olduğu bölgeleriniz varsa onlara uygulanabilir. Bu da daha çok kilo vermek için motivasyonunuzu artırabilir.
Z***
Karın bölgesi CoolSculping tek seans fiyat ne kadardır diye soracaktım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burak Bey. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ama kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Y***
Merhabalar. Ben öncelikle göğüs ve vereceğiniz fiyata göre de karın bölgeme CoolSculptıng yaptırmak istiyorum. Ortalama bir fiyat verebilir misiniz?
Merhabalar Yahya Bey. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
N***
Merhaba. 1987 doğumluyum. Özellikle basen, iç bacak ve kol bölgemde sıkıntılarım var. Zeltiq ile ilgili bilgi almak istiyorum. Teşekkür ederim.
Merhabalar Nilay Hanım. Zeltiq CoolSculpting yağ hücrelerini dondurarak kalıcı olarak yok eden, etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir teknolojidir. İşlemin etkisi birkaç hafta sonra ortaya çıkmaya başlar ve nihai sonuç için 2-3 ay geçmesi gerekir. Teknolojinin yeni geliştirilmiş aplikatörleri sayesinde artık hem kol gibi bölgelere daha rahat müdahale ediyoruz hem de eskiden bir saat olan tedavi süresi yarı yarıya kısaldı.
S***
Karın bölgesi için ortalama fiyat nedir acaba ve İzmir’de kliniğiniz var mı?
Merhabalar İzmir’de kliniğimiz yok ancak Zeltiq sistemini İzmir’de uygulayan klinikler olduğuna eminim. Fiyat bilgisi için lütfen kliniğimizi arayın fiyat seans başı olarak belirlenir. Pek çok hastada tek seans yeterli olsa da, yağ dokusu fazla olanlarda ikinci, bazen de üçüncü seansa gerek duyulabiliyor.
Y***
Merhaba, CoolSculpting ile komple bacak inceltme fiyatınızı öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yasemin Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. Ancak komple bacak şeklinde bir fiyat verilemez. İşlem bölge bölge yapılır ve fiyat kaç bölgeye işlem yapılacağına göre belirlenir. Mesela basen, iç bacak, dış bacak vs. gibi…
Ö***
Coolsculpting "Soğuk Lipoliz" fiyat ne kadar .
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. CoolSculpting sistemi ile fiyat bilgisi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz. CoolSculpting tek seanslık bir işlemdir. Tek bir seansta yağ dokusunun ortalama %25 kadarını yok eder. Ancak işlem yapılan bölgedeki yağ dokusu çok fazla olan hastalarda ikinci, hatta üçüncü seansa ihtiyaç duyulabileceğini belirtmekte fayda var.
G***
Birkaç sene önce bir güzellik merkezinde karnıma yağ yakan bir tedavi yaptırmıştım. Karın bölgemi sıcak pedlerle sarıp, birkaç beden inceleceğimi söylediler. Tedaviden hemen sonra karnım biraz gitmiş gibi gelmişti ama hemen sonra yine eski halini aldı. Neredeyse 8 seans gittim ama hiçbir işe yaramadı. CoolSculpting diye bir sistem varmış. Gerçekten işe yarıyor mu? Tekrar hayal kırıklığına uğramak istemiyorum. İşlemi yaptırırsam sonrasında dikkat etmem gereken bir şey var mı?
Maalesef güzellik merkezlerinde yağ dokusunu yok ettiğini iddia eden ama pek işe yaramayan birçok sistem var. Bunların pek çoğu uygulama yapılan bölgedeki ödemin atılmasını sağlıyor, aynı saunaya girdiğinizde olduğu gibi. Birkaç saat boyunca karnınız, baseniniz nereye uygulama yapıldıysa daha ince görünüyor. Sonrasında bir bardak su içmeniz bile vücudunuzun eski halini alması için yeterli oluyor. Neyse ki bugün artık yağ dokusunu hedef alan, yağ hücrelerini parçalayan teknolojilere sahibiz. Bunlardan biri de FDA onaylı Zeltiq CoolSculpting teknolojisidir. Sistem yağ dokusunu dondurarak etki ediyor. Tedavi sırasında cilt yüzeyi etkilenmezken yağ hücreleri eksi derecelere indiriliyor ki bu da yağ hücrelerinin parçalanmasına neden oluyor. Teknolojinin etkilerini görebilmeniz için parçalanan yağ hücrelerinin vücut tarafından metabolize edilerek vücuttan atılmaları gerekiyor. Bu süreç birkaç hafta içinde başlıyor ve nihai sonucuna 6-7 hafta sonunda ulaşıyor. Pek çok hasta için tek bir seans yeterli oluyor. Eğer yağ dokusu çok fazlaysa 6 hafta arayla iki seans daha yapılabiliyor. Tedavi sırasında, sadece tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin % 20-30’u kalıcı olarak yok oluyor. Tabii sonrasında kilonuzu korumaya özen göstermeniz gerekiyor. Eğer kilo kontrolüne dikkat ederseniz işlem yapılan bölgedeki incelme kalıcı olacaktır.