Ameliyatsız Liposuction

zeltiqTek seansta ameliyatsız ve Liposuction kadar etkili diye bilinen Zeltiq’in Liposuction’dan farkı; Zeltiq'in tıpkı Liposuction gibi işlediğini, ama incelmeyle kilo kaybının aynı şey olmadığını net olarak belirtmekte yarar var.

Zeltiq yani CoolSculpting’ten yola çıkarak; 3 ila 5 yaş arası çok buzlu dondurma yiyen çocukların yanaklarında çökme saptanmıştır. Aynı şey jokeylerin meslek yaşamlarını bıraktığında iç bacak ve dış bacaklarından kilo almadığı saptanmıştır. Sürekli soğuğa maruz kalan ve tayttan geçen soğuk rüzgar etkisiyle bacaklarındaki yağ hücrelerinin öldüğü saptanmıştır. Harvard Üniversitesi’nde bir grup soğukla bir yağ hücresini nasıl öldürebiliriz diye Zeltiq CoolSculpting denilen dondurma yöntemini ortaya çıkarmıştır. Uygulanan bölgede %20 ila %40 oranında yağ kaybı sağlar, o bölgeyi inceltir ve o bölgede çevre hiçbir dokuya zarar vermez.

Zeltiq nasıl uygulanıyor?

Zeltiq sistemi, çok farklı bir mekanizmayla çalışıyor. Tedavi cerrahisiz olarak yağ hücrelerinin dondurularak o bölgeden atılmasını sağlıyor. Bölgesel fazlalığınızın olduğu yer belirlendikten sonra ciltte donma hasarı olmasını engelleyen özel jel petler yerleştiriliyor. Bir vakum sistemi ile sorunlu bölgedeki cilt ve cilt altı dokusu dondurma işleminin yapıldığı bölgelere göre değişen büyüklükteki kapalı sistemi içme almıyor, 45 ile 60 dakika arasında değişen bir zamanda yağ doku hücrelerinin sıfır dereceye kadar dondurulması sağlanıyor. Donma etkisi yağ hücrelerinde programlanmış hücre ölümünü başlatıyor.

Sonrasında neler oluyor?

İşlem sonrası jel pedlerle korunan ciltte hafif bir kızarma dışında iz kalmıyor. 14'üncü gün hastalar uygulanan bölgedeki küçülmeyi gözlemeye 1 başlıyor. Etki ikinci-üçüncü ayda daha net görülüyor. Yapılan çalışmalarda uygulanan bölgedeki yağ hücrelerinin yüzde 25 ile 40 arasında programlanmış hücre ölümüne girdiği ve azaldığı, bunun da bedene yansımasının o bölgenin küçülmesi ve incelmesi olduğu net olarak saptanmış. Yöntem, şu an Amerika ve Avrupa'da hızla yaygınlaşıyor.

Sistem kimlere uygulanabilir?

Özellikle 40 yaş üstü kadınların en büyük sıkıntılarından birisi bir türlü kurtulamadıkları kol kalınlığı, basen fazlalığı ya da bel çevresindeki yağlanmadır. Burada yapılan katı diyetlerle ilk deforme olan bölge elbette yüz ve göğüslerdir fakat inat eden ve can sıkan yağlarda azalma olmaz çünkü vücut deformasyonu ile yaş maalesef ki doğru orantılıdır. Yaş ilerledikçe sıkıntılı bölgeler daha da artar ve cilt kalitesi de düşer. Bu kaçınılmazdır. Burada ideal çözüm o bölgedeki yağ dokuyu azaltırken yüzde çökme olmaması, genç görünümün konulmasıdır.  Zeltiq, sorunlu bölgedeki yağ hücrelerinin dondurulup vücuttan atılmasını diyetsiz bir şekilde sağlar.

Hemen Doktorunuza Sorun