Tek Seansta Ameliyatsız Jinekomasti

CoolSculpting teknolojisi ile erkeklerde özgüveni olumsuz etkileyen meme büyüme problemini tek seansta çözmek mümkün.

Son on yılda estetik müdahalelere başvuran erkeklerin sayısında ciddi bir artış var. Dr. Mustafa Karataş, dik bir ivmeyle yükselen bu artışın neştersiz anti-aging işlemlerdeki gelişmelerle yakından ilişkili olduğunu söylüyor. “Erkek hastalarım önceliği herhangi bir işlem yaptırdıklarının anlaşılmaması. Bu konuda son derece hassaslar. Botoks yaptırıp ya da cilt sıkılaştırıcı lazer sistemi senasına girip hemen işlerine, güçlerine dönmek istiyorlar. Tabii iyileşme süreci gerektiren ve görünümünüzde radikal farklar yaratan estetik ameliyatlarda durum böyle olmuyor.”
Peki, erkeklerin en takıntılı olduğu estetik sorunlar neler? “Yüzlerindeki çizgiler için botoks yaptıran, cilt bakımlarından faydalanan erkek hastalarım var ama takıntılı oldukları esas konu vücutları. Özellikle de tıp literatüründe jinekomasti olarak bilinen erkekte meme büyüme problemi konusunda. Vücuttaki erkeksi görünümü bozan bu etsetik problem yüzünden denize girmek istemeyen, plajda bile üstünü çıkarmayan erkekler var.”

Jinekomasti Nedir?
Dr. Mustafa Karataş, sorunun arkasındaki esas etkenin hormonal olduğunu söylüyor. Erkeklik hormonu testosteron ve kadınlık hormonu östrojen arasındaki dengesizlik meme büyümesine neden olabiliyor. Tabii hormonal değişimler ve genetik yatkınlık da rol oynuyor. Mesela ergenlik dönemine giren erkek çocuklarda sık rastlanan bir durumdur bu. Çoğunda vücuttaki hormonal değişim tamamlandığında sorun da kaybolur. Bu yüzden de ergenlik dönemi tamamlanmadan herhangi bir müdahale yapılmasını doğru bulmuyorum. Jinekomasti fazla kilolu erkeklerde de görülür. Vücuttaki fazla yağın hormonal dengeyi bozduğu düşünülürse bu çok normal.”
Eskiden erkeklerdeki meme büyümesi probleminde tek çözüm liposuction, yani cerrahi müdahale ile bu bölgedeki fazla yağın alınması idi. Bugün ise sorunu ameliyatsız bir şekilde çözmek mümkün. Karataş, “CoolSculpting sayesinde erkeklerde ciddi özgüven eksikliğine neden olan göğüslerdeki yağ fazlalığını tek seanslık bir tedavi ile yok etmek mümkün” diyor.

CoolScupting Etkisi
CoolSculpting 2009 yılından beri uygulanan bir bölgesel incelme teknolojisi. Hiçbir yan etkisi olmayan bu teknoloji zaman içinde daha da geliştirildi ve artık vücuttaki hemen her bölgeye uygulama yapılmasına imkân sağlayan aparatlar bulunuyor.
Karataş, yağ hücrelerini dondurucu soğuğa maruz bırakan CoolSculpting sistemindeki bu yeniliklerin işlemi jinekomasti için de mükemmel bir tedavi haline getirdiğini söylüyor. “Daha önceden işlemi ancak yağlı bölgenin belirgin bir şekilde çıkıntı yaptığı durumlarda kullanabiliyorduk, çünkü sistemin aparatı ancak belli formlardaki yağ fazlalığını vakumlayabilecek şekilde tasarlanmıştı. Yani önceden tedavi her jinekomasti vakasında kullanılamıyordu. Bugün artık bu sorunu yaşayan hemen herkes CoolSculpting tedavisinden faydalanabilir.”

İşlem hakkında merak ettiklerinizi, aklınıza gelen soruları

“Konforlu bir işlem mi? Tedavi ne kadar sürüyor?”
“İşlem yaklaşık bir saat sürer ve konforlu bir tedavidir. Ancak tedavinin ilk 10 dakikasında işlem yapılan bölgede soğuğa bağlı olarak bir sızı görülmesi normaldir, ancak bu kısa sürede geçer.”

İşlemden sonra iyileşme sürecine gerek var mı?
“CoolSculpting sonrasında iyileşme sürecine gerek olmayan bir tedavidir. İşlemin hemen ardından gündelik yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Bazı hastalar tedavi edilen bölgede birkaç gün hassasiyet olması normaldir.”

CoolSculpting nasıl etki ediyor? Tek seans yeterli mi?”
“CoolSculpting tedavi edilen bölgedeki yağ hücrelerini -8 derecelere varan bir soğuğa maruz bırakarak etki eder. Bu dondurucu soğuk yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olur, parçalanan yağ hücreleri belli bir süre sonra metabolize olarak vücuttan atılır. Pek çok hastada tek seans yeterli olsa da, aşırı meme bölgesinde yağ dokusu fazla olan hastalarda ikinci bir seans gerekebilir.”

İşlemin sonuçları ne zaman görülür? Tedavinin etkileri kalıcı mıdır?
“Tedavinin nihai etkileri altı hafta sonra, parçalanan yağ hücreleri tamamen vücuttan atıldıktan sonra görülür. İşlemin etkileri kalıcıdır. Tabii aşırı kilo almamaya dikkat edilmesi gerekir.”

CoolSculpting göğüs kaslarındaki sarkmayı da toparlar mı?
“CoolSculpting sadece yağ hücrelerini hedef alan bir tedavidir, kas dokusuna etki etmez.”

Meme büyümesi sorunu yaşayan tüm erkekler tedaviden faydalanabilir mi?
“Evet, faydalanabilir. Ancak sorunun kaynağında aşırı kilolar yatıyorsa, hastaya önce kilo vermesi önerilir. Bazı hastalarda ise meme dokusundaki büyüme yüzünden meme uçlarında da genişleme görülür. Bu hastalarda memedeki yağ dokusu CoolSculpting ile yok edilse bile meme ucu küçülmeyecektir. Zaten bu hastalarda meme içinin boşalması nedeniyle deride de sarkma görülür. Estetik olarak sorun yaratacak bu durumda tek çözüm memedeki fazla derinin alınması ve meme ucunun kesilerek küçültülmesidir ki bu da ancak estetik ameliyatla yapılabilir.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • 24 Soruda Soğuk Lipoliz Uygulamasını Keşfedin

  24 Soruda Soğuk Lipoliz Uygulamasını Keşfedin CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi hakkında kafanızı kurcalayanlar, 24 soruyla merak ettiklerinizi cevapladık…

 • EmSculpt Neo mu? Yoksa CoolSculpting mi?

  EmSculpt Neo mu? Yoksa CoolSculpting mi? Vücut biçimlendirmede devrimsel nitelikte sonuçlar yaratan iki teknolojiyi karşılaştırıyoruz. EmSculpt Neo mu yoksa CoolSculpting mi? Hangi sistem sizin için daha uygun? ...

 • CoolToFit

  CoolToFit Zayıflamak için aylarca sabretmenize gerek yok; yeni yöntemler sayesinde tek seansta iki beden birden küçülmek mümkün

 • İncelmeye Yardımcı Yöntem

  İncelmeye Yardımcı Yöntem Dünyanın en çok tercih edilen bölgesel incelme teknolojisi CoolSculpting hakkında her şey… Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • CoolSculpting Dondurun Gitsin

  CoolSculpting Dondurun Gitsin Vücut şekillendirme sistemlerinde CoolSculpting teknolojisi ile sadece tek bir seansta bölgesel fazlalıklardan kurtulmak mümkün.

 • Dümdüz Bir Karın İçin

  Dümdüz Bir Karın İçin Düşünülenin aksine düz ve sıkı bir karın bölgesine sahip olmak için zayıflamak, hatta onlarca mekik çekmek bile yetmez. Yaz yaklaşırken kadın vücudunun en dikkat çekici b...

 • Yeni Trend: CoolDual

  Yeni Trend: CoolDual Bölgesel fazlalıkları dondurarak yok eden CoolSculpting yeni yılı yeni bir trendle karşıladı. Dr. Mustafa Karataş teknolojinin neden bu kadar popüler olduğunu ve tedavini...

 • Dondurarak Zayıflama CoolSculpting

  Dondurarak Zayıflama CoolSculpting Bir türlü kurtulamadığınız bölgesel fazlalıkları hedef alan CoolSculpting, bölgesel yağlanma konusunda etkinliği kanıtlanmış bir teknolojidir. Tek seansla yağları dondura...

 • Ünlü Aktris CoolSculpting’i Anlatıyor

  Ünlü Aktris CoolSculpting’i Anlatıyor CoolSculpting’in yeni ortağı Sex and the City’nin Charlotte’u Kristin Davis. Bakın ünlü aktris CoolSculpting işlemi için neler diyor…

 • İncelmede Son Nokta: Yeni CoolSculpting

  İncelmede Son Nokta: Yeni CoolSculpting Bölgesel fazlalıkları soğuğun etkisiyle yok eden CoolSculpting, teknolojik yenilikler sayesinde daha çabuk ve etkili sonuçlar almayı mümkün kılıyor.