CoolSculpting Dondurun Gitsin

Vücut şekillendirme sistemlerinde varılan en son nokta olan CoolSculpting teknolojisi ile sadece tek bir seansta bölgesel fazlalıklardan kurtulmak mümkün.

Dr. Mustafa Karataş yüzlerindeki çökme nedeniyle yorgun ve yaşlı göründüklerinden dert yanan hastalarda en sık karşılaştığı problemin çok zayıf olmaları olduğunu belirtiyor. “Herkesin sağlıklı olmak, iyi görünmek için olması gereken belli bir kilo vardır. Bu kişiden kişiye göre değişir ve siz bu kilonun altına düştüğünüzde yüzünüzdeki yağ dokusu erir. Bu da özellikle orta yaşlardan sonra yüze son derece yorgun, yaşlı bir görünüm verir. Eğer gençliğinizi korumak istiyorsanız yüz hatlarını destekleyen yağ dokunuza gözünüz gibi bakmalısınız.” Karataş, bu zayıflama sevdasının en önemli nedeninin ise bölgesel fazlalıklar olduğunu söylüyor. “Kilo fazlalıkları olmadığı halde diz içlerindeki ya da karın bölgelerindeki inatçı yağları eritmek için diyet yapıyorlar. Bölgesel fazlalıklar kalıyor ama yüzleri çöküyor.”

CoolSculpting sıkı rejimlere, hatta egzersiz programlarına dirençli bölgesel fazlalıkları hedef alan bir teknoloji. FDA onaylı sistem, silueti biçimlendirmek ve belli bölgelerde biriken yağ dokusunu yok etmekte etkili bir çözüm sunuyor.
Dr. Mustafa Karataş, “Bu teknoloji bölgesel fazlalıkları yok etmede önemli bir avantaj sağlıyor” diyor. “Böylece, eskiden sadece ameliyatla müdahale edilebilen bir soruna invazif olmayan yöntemlerle müdahale edebiliyoruz. ”

CoolSculpting Teknolojisi
CoolSculpting cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden yağ dokusuna dondurarak etki eden bir sistem. Hedeflenen yağ dokusunu eksi 11 derecelere kadar düşürerek ve yağ hücrelerinin kristalize olmalarını sağlıyor. Dokunun 35 dakika boyunca kontrollü bir şekilde soğutulması ile parçalanan yağ hücreleri bir süre sonra metabolize olarak vücuttan atılıyor.
Sistem, diz içi, bacak içleri, kalça, basen ve karın gibi siluetin estetik görünümünü bozan tüm lokal fazlalıklarda uygulanabiliyor. En önemlisi de iyileşme süreci gerektirmediği için hastayı sosyal yaşamından uzaklaştırmıyor. Karataş işlemin, öncesinde anestezik krem uygulamaya gerek olmayan, konforlu bir tedavi olduğunu söylüyor. “Herhangi bir yan etkisi yok, iyileşme süreci yok. İşlem çevre dokulara, yani kas ve damarlara hiçbir zarar vermediği, sadece ve sadece yağ dokusunu hedef aldığı için ağrı, morarma, aylarca süren ödem gibi sorunlar söz konusu değil. Tedavi sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif bir ödem, kızarıklık olması normal. Ama bunlarda en fazla iki-üç gün içinde yok oluyor.”

Bölgesel Fazlalıklarda Kalıcı Çözüm
Yapılan klinik çalışmalar CoolSculpting teknolojisinin sadece tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunu % 20 - % 40’a kadar azalttığını gösteriyor. Seans sayısı lokal fazlalıkların hacmine göre değişse de pek çok hastada tek bir seans yeterli oluyor.
Peki, kimler bu tedaviden faydalanabiliyor? Dr. Mustafa Karataş normal kilosunda olan ama daha biçimli bir vücuda sahip olmak isteyen herkesin bu tedaviden faydalanabileceğini söylüyor. “Tabii hastanın gerçekçi beklentilere sahip olması son derece önemli. Bu tedaviyi kilolu hastalara tavsiye etmiyorum. Önce ideal kilolarına inmeleri ya da en azından ideal kilolarına yaklaşmaları gerekiyor. Birçok hasta tek bir seansta istediği sonuca ulaşabiliyor ama diyelim ki karın bölgesinde ciddi bir yağ fazlalığınız var. Yağ dokusunun %20-%40 kadarı yok olsa bile yeterli olmayacaktır. Böyle hastalarda iki, bazen üç seans gerekebilir.”

Tedavinin Sonuçlarını Görmek İçin
CoolSculpting tedavisinin sonuçları yağ hücrelerinin lenf sistemi tarafından atılmaya başlaması ile ortaya çıkıyor. Bu süreç uygulamadan kısa süre başlasa da nihai sonuç için altı haftalık bir süre geçmesi gerekiyor.
Klinik çalışmalar uygulama yapılan bölgede tek seansta incelme gözlendiği yolunda. Ancak Karataş, incelme oranının hastadan hastaya değişiklik gösterebileceği konusunda uyarıyor. “CoolSculpting tedavisi hasta memnuniyeti açısından sınıfı yıldızlı notlarla geçen bir teknoloji. Ancak klinik çalışmalarla elde edilen rakamların bir ortalama olduğu unutulmamalı. Esas önemli olan sizi rahatsız eden bir yağ çıkıntısının düzleşmesi, silueti bozan bir problemin artık göze çarpmaması olmalı ki CoolSculpting bu konuda son derece başarılı bir teknoloji.”

Hemen Doktorunuza Sorun