Bölgesel Zayıflamada Bacak İnceltme

Hepimiz ince, sıkı ve biçimli bacaklar isteriz. Özellikle de bacakların göz önünde olacağı yaz mevsimi yaklaşırken. Peki gardırobunuzdaki kısa eteklerden, şortlardan vazgeçmek yerine mükemmel bacaklar yaratmada etkili teknolojileri keşfetmeye ne dersiniz?  Söz Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’ta…

Dr. Mustafa Karataş, bacak bölgesinin vücudun forma sokması zor, sorunlu bölgelerinden biri olduğunu söylüyor. “İç ve dış bacaklar yağlanmanın oldukça sık görüldüğü yerlerdir. Kimi kadınlar fazla yağları bacaklarında toplamaya genetik olarak eğilimlidir, kimisinde ise bu durum yaşa, dengesiz beslenmeye ve egzersiz yapmamaya bağlı olarak ortaya çıkar ve günden güne kötüleşir.”

Eğer sorun tanıdık geliyorsa okumaya devam! Dr. Mustafa Karataş “Bacak gibi vücudun yağlanmaya eğilimli yerlerinde yağ dokusunda çok fazla insülin reseptörü bulunur,” diyor.  “Bir bölgede ne kadar çok insülin reseptörü varsa sorunda o oranda büyür. Bu yağlar bazen dış bacaklarda birikerek ikinci bir kalça görünümü yaratır ve dar kıyafetler giydiğinizde parçalara bölünmüş gibi görünürsünüz. Bazı durumlarda ise yağlar iç bacaklarda toplanarak bacakların birbirine sürtünmesine neden olur ve tahriş, kızarıklık, hareketlerde kısıtlanma, rahatsızlık gibi sorunlara yol açar.”

“Kilo Verdim Ama Bacaklarım Hâlâ Kalın!”

Bacaklarınızı hiç sevmiyor ve hayalinizdeki bacaklara sahip olmanın yolunun sıkı diyetlerden, yoğun bir egzersiz programından geçtiğini düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Bakın Dr. Mustafa Karataş ne diyor: “Kilo verseniz bile maalesef vücuda kilo vermesi gereken yeri dikte etmek mümkün değildir. Mesela, yüzünüz çöker, vücudunuzun üst bölgesi size hastalıklı bir görünüm verecek kadar zayıflar ama bacaklarınız, kalçalarınız hâlâ yağlıdır. İşin kötüsü yine kilo alsanız bile yüzünüzde meydana gelen ve sizi olduğunuzdan yaşlı gösteren çöküklük düzelmeyebilir.” Bazen de zaten verecek fazla kilonuz yoktur ama vücudunuz bacaklarınızda ya da belli bölgelerde toplanan yağ yüzünden orantısız görünür. Siz bölgesel fazlalıkları eritmek için çabaladıkça siz daha da zayıflarsınız ama vücut orantılarınız değişmez.

Peki ne yapmalı? Dr. Mustafa Karataş biçimli bacaklara kavuşmak için son derece etkili teknolojiler olduğunu söylüyor. “Eskiden bölgesel fazlalıkları yok etmede gerçekten fark yaratan tek çözüm liposuction ameliyatıydı. İyileşme süreci uzun süren bu cerrahi müdahalenin bacaklarda dalgalı bir görünüm yaratmak gibi istenmeyen sonuçları da olabiliyordu.  Bugün artık başarılı sonuçlar almayı mümkün kılan CoolSculpting, EmSculptNeo ve Emtone gibi  teknolojiler sayesinde bacakları yeniden şekillendirebiliyor, çok daha çekici bir görünüm yaratabiliyoruz. Bahsi geçen bu sistemlerin hepsi de FDA onaylıdır. Yani güvenli ve etkili oldukları kanıtlanmış, onaylanmıştır.”

Karataş bu teknolojilerden optimum sonuçlar almak için doğru tedavinin doğru hastaya uygulanması gerektiğinin altını çiziyor. “Eğer bacaklarındaki sorun fazla yağ değil de kas kütlesindeki gevşeme olan bir hastaya yağları hedef alan bir tedavi uygularsanız fayda sağlayamazsınız. O hastanın ihtiyacı kas kütlesini sıkılaştırmaktır.”

CoolSculpting Etkisi

Dr. Mustafa Karataş bacaklardaki fazla yağ dokusunu gidermede kullanılan sistemlerin başında CoolSculpting’in geldiğini söylüyor. “Genetik yapınız aksi yönde çaba harcasa da, CoolSculpting biçimli bacaklar elde etmenize yardımcı olacak, etkili bir teknolojidir. Yağ hücrelerini dondurucu soğuğa maruz bırakarak, çevre dokulara zarar vermeden sadece yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlayan sistem iç bacaklar, dış bacaklar, arka bacak-popo altı bölgede ise “banana roll”, basenler ve dizlerdeki inatçı yağlarda etkilidir.”

Dr. Mustafa Karataş, CoolSculpting tedavisinde uygulama yapılacak bölgeye göre tasarlanmış aplikatörler kullanıldığını söylüyor. “İç, dış bacaklar, popo altı bölgede ise “banana roll”, bacakların önü ve arkasında problem genelde bir çıkıntıdan ziyade düz bir alana yayılmış yağ tabakasıdır ve CoolSmooth aplikatörü uygulanır. Bacakların dış kısmında, yani basenlerde çıkıntı şeklinde bölgesel yağlanma da olabilir. Bunlara da yine farklı CoolSculpting aplikatörleri ile müdahale ediyoruz. Gerekiyorsa diz kenarlarındaki fazlalıklara da uygulama yaparak düzgün, biçimli bacaklar yaratmak mümkün oluyor.”

CoolSculpting hakkında kısa notlar…

 • CoolSculpting bir zayıflama yöntemi değil, bacaklardaki diyete ve egzersize dirençli fazlalıkları yok etmede etkili bir bölgesel incelme tedavisidir.
 • Tek bir seansta uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin %20 - % 40 kadarını yok eder,
 • Kimi hastada tek bir seans yeterli olurken bazı hastalarda ikinci, hatta üçüncü seansa ihtiyaç duyulabilir.
 • Tedavinin sonuçları parçalanan yağ hücrelerinin doğal yollardan vücuttan atılmasıyla, 6-8 hafta sonra ortaya çıkar.

EmSculpt Neo ile 4 D Bacak Şekillendirme

CoolSculpting sistemine kıyasla daha yeni bir teknoloji olan EmSculpt Neo ise medikal estetik dünyası için bir ilk. Karataş, “EmSculpt kas dokusuna müdahale etmemizi sağlayan ilk ve tek sistem” diyor.  “Bacakların çekiciliğini kaybetmesindeki diğer bir etken de kasların gevşemesi, formdan düşmesi ve kas yoğunluğunun azalmasıdır.  Düzenli olarak spor yapanlarda bile bacaklarda gevşeme ve sarkma görülebiliyor. EmSculpt Neo bu zorlu bölgede de ön plana çıkan, başarılı sonuçlar sağlayan bir tedavi. EmSculpt Neo’yu özel kılan bir diğer etken ise bacaklara 4 boyutlu müdahale etmemize olanak sağlaması. İç, dış, ön ve arka bacaklara etki eden tedavi, baldırları sıkılaştırmak, şekillendirmek ve inceltmekte de son derece başarılı.”

Dr. Mustafa Karataş sistemin egzersizle bile mümkün olamayacak kadar etkili bir şekilde kasları çalıştırdığını söylüyor. “EmSCulpt Neo, HIFEM+ sayesinde (yüksek yoğunluklu elektromanyetik enerji)sadece 30 dakikada kasların 20.000 defa yoğun bir şekilde kasılmasını sağlıyor. Böyle bir etkiyi en ağır egzersiz programıyla bile elde etmek mümkün değil.”

Teknolojinin yüksek yoğunluklu elektromanyetik enerjiyi diğer özelliği de radyo frekans enerjisi ile eş zamanlı olarak kullanması. “Bacak kaslarını bu derece çalıştırdığınızda zaten işlem yapılan bölgedeki yağ yakımını da tetiklemiş oluyorsunuz. Bu etkiye radyo frekans enerjisi de eklendiğinde yağ yakımı da optimum seviyeye ulaşıyor.”

Karataş’ında belirttiği gibi; “Bacakların daha sıkı ve daha formda görünmesi kadınların vücutlarıyla daha barışık olmasını, etek, elbise, şort gibi bacakları ön plana çıkaran kıyafetler içinde kendilerini daha çekici hissetmelerini sağlıyor.”  

EmSculpt Neo hakkında kısa notlar…

 • EmSculpt Neo odaklı elektromanyetik enerji ve radyo frekans enerjisi ile kas kütlesini ortalama %25 artırırken, yağ dokusunu %30’lara varan bir oranda azaltıyor.
 • Tedavi protokolü haftada bir uygulanan dört seanstan oluşur.
 • İlk seanstan sonra bile bacak kaslarında sıkılaşma gözlense de işlemin nihai etkisi 2-3 ay sonra ortaya çıkar.

Emtone ile Anti-Selülit Bir Dokunuş

Hemen tüm kadınların ortak sorunu olan selülit de bacakların güzelliğine gölge düşüren estetik bir sorundur. Dr. Mustafa Karataş yukarıda bahsettiği tedavilerin portakal kabuğu görünümünü hafifletmekte faydası olsa da gerekli olduğunda Emtone sisteminden de faydalanmayı öneriyor. “Sorun bacaklardaki fazla yağlarsa, CoolSculpting tedavisi ile cilt yüzeyine baskı yaparak portakal kabuğu görünümü yaratan yağ dokusu azaldığında problem de hafifleyecektir. Bu, EmSculpt Neo ile kas kütlesini artırıp yağ dokusuna azalttığınızda da geçerli. Ama tedaviyi Emtone sistemi ile desteklediğinizde sonuçlar çok daha başarılı olacaktır.” 

FDA onaylı bir selülit tedavisi olan Emtone, şok dalgası enerjisini ve monopolar radyo frekansını birlikte kullanıyor. “Teknolojinin özelliği genişlemiş yağ odacıkları, hasarlı kolajen lifleri, cilt elastikiyetinin kaybı, zayıf kan dolaşımı ve metabolik atıkların birikmesi gibi selülit oluşumuna katkıda bulunan tüm faktörlere aynı anda etki ederek optimum sonuçlar sağlaması.”

Dr. Mustafa Karataş “Eğer bacaklarınızın güzelliğine gölge düşüren sadece selülit problemiyse Emtone sistemi sizin için yeterli olacaktır,” diyor. Ama şortlarınız içinde daha çekici hissetmek için kapsamlı bir tedavi planına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız CoolSculpting ya da EmSculpt Neo tedavisinden oluşan bir protokole Emtone’u da eklemekte fayda var.” 

Emtone hakkında kısa notlar…

 • Emtone selülit görünümünü hafifletmede şok dalgası enerjisini ve monopolar radyo frekansını bir arada kullanan dünyadaki ilk ve tek sistem.
 • Tedavi protokolü haftada bir veya iki kez planlanan 4-6 seanstan oluşuyor.
 • İlk seanstan sonra bile selülit görünümünde gözle görülür bir iyileşme olsa da nihai sonuç için iki – üç ay geçmesi gerekiyor.
Hemen Doktorunuza Sorun

 • Exion Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Exion Nedir? Nasıl Kullanılır? Exion, anti-aging endüstrisinde çığır açan yeniliklere imza atıyor ve farklı aplikatörlerle maksimum fayda sağlayan bir yaklaşım sergiliyor.

 • 25 Soruda Emsculpt Neo Hakkında Her Şey

  25 Soruda Emsculpt Neo Hakkında Her Şey EmSculpt Neo vücut şekillendirme teknolojilerine yeni bir yaklaşım getirerek çıtayı yükseltiyor. Karşınızda kas kütlesini artırırken yağ yakımını tetikleyen EmSculpt Neo...

 • EmSculpt Neo mu? Yoksa CoolSculpting mi?

  EmSculpt Neo mu? Yoksa CoolSculpting mi? Vücut biçimlendirmede devrimsel nitelikte sonuçlar yaratan iki teknolojiyi karşılaştırıyoruz. EmSculpt Neo mu yoksa CoolSculpting mi? Hangi sistem sizin için daha uygun? ...

 • CoolToFit

  CoolToFit Zayıflamak için aylarca sabretmenize gerek yok; yeni yöntemler sayesinde tek seansta iki beden birden küçülmek mümkün

 • Tek Seansta Ameliyatsız Jinekomasti

  Tek Seansta Ameliyatsız Jinekomasti CoolSculpting teknolojisi ile erkeklerde özgüveni olumsuz etkileyen meme büyüme problemini tek seansta çözmek mümkün.

 • İncelmeye Yardımcı Yöntem

  İncelmeye Yardımcı Yöntem Dünyanın en çok tercih edilen bölgesel incelme teknolojisi CoolSculpting hakkında her şey… Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • CoolSculpting Dondurun Gitsin

  CoolSculpting Dondurun Gitsin Vücut şekillendirme sistemlerinde CoolSculpting teknolojisi ile sadece tek bir seansta bölgesel fazlalıklardan kurtulmak mümkün.

 • Yeni Trend: CoolDual

  Yeni Trend: CoolDual Bölgesel fazlalıkları dondurarak yok eden CoolSculpting yeni yılı yeni bir trendle karşıladı. Dr. Mustafa Karataş teknolojinin neden bu kadar popüler olduğunu ve tedavini...

 • Daha Belirgin Kaslar, Daha Çekici Bir Siluet

  Daha Belirgin Kaslar, Daha Çekici Bir Siluet Vücut biçimlendirici tedaviler yeni bir teknoloji sayesinde bambaşka bir boyuta taşındı. EmSculpt, kas dokusuna etki ederek daha sıkı, daha çekici bir siluet yaratıyor he...

 • Dondurarak Zayıflama CoolSculpting

  Dondurarak Zayıflama CoolSculpting Bir türlü kurtulamadığınız bölgesel fazlalıkları hedef alan CoolSculpting, bölgesel yağlanma konusunda etkinliği kanıtlanmış bir teknolojidir. Tek seansla yağları dondura...