Kırışıklık Tedavileri

Kırışıklık Tedavisi İstanbul

Çizgi ve kırışıklıkların görünümünü hafifletmede en etkili sistemler, anti-aging uygulamalar. Kırışıklık tedavileriyle cildinizin bugününe olduğu kadar geleceğine de yatırım yapın.

Yıllar ilerledikçe kırışıklıklarımıza yenileri eklenir. Eğer mimik kırışıklıkları olarak adlandırdığımız çizgiler, siz gülmediğiniz, kaşlarınızı çatmadığınız zaman bile oradaysa, bunu bir değişimin başlangıcı olarak nitelendirebilirsiniz. Seneler boyunca istem dışı kasılan kaslar, artık kolajen dokusuna zarar vermiş ve mimik çizgileri yerleşik kırışıklıklara dönüşmüştür. Evet, kırışıklıklar hayatın bir gerçeği ama daha oluşmadan önlemek, var olanları hafifletmek ve yüze çok daha pürüzsüz bir görünüm kazandırmak mümkün. Her ne kadar derinleşmiş kırışıklıkları silmekte bile etkili uygulamalar ve teknolojiler olsa da, onları henüz oluşmadan önlemek en etkili anti-aging stratejilerden biridir bu da her yaşta ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyen tedavilerden destek almakla mümkündür.

Optimum Etki: Botoks
Botoks enjeksiyonları, yüz hareketlerine bağlı olarak meydana gelen kırışıklıkları silmek ve yenilerinin oluşmasını önlemekte en etkili tedavilerin başında gelir. Göz çevresi, kaş arası, alın bölgesindeki ince çizgi ve kırışıklıkları geçici olarak gideren ve etkileri ortalama olarak dört-altı ay süren tedavi, FDA onayına sahiptir. Cilde zarar vermeden sadece kırışıklıklardan sorumlu olan kasları paralize ederek etki eden botoks enjeksiyonları, doğru uygulandıklarında yüze son derece doğal ve genç bir görünüm vermekte en etkili uygulamalardan biridir. Yaklaşık 10 dakika süren işlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Enjeksiyonun etkileri işlemden birkaç gün sonra görülmeye başlasa da, nihai sonuç 7-10 gün arasında ortaya çıkar. Botoks, çizgilerin sorumlusu olan kasların kasılmasını geçici olarak durdurarak yeni kırışıklık oluşumunu da önler. Alın bölgesi çok mimikli olan kişilerde 20’li yaşların başından başlayarak uygulanan botoks enjeksiyonları ile çizgi ve kırışıklıkların oluşumunu tamamen önlemek mümkündür.

Dolgu Enjeksiyonu İle Pürüzsüz Bir Cilt
Günümüzün en popüler dolgu maddeleri hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu maddenin en önemli özelliği ciltte doğal olarak bulunması, bu nedenle de alerjik bir etki yaratma riski olmamasıdır. Hyalüronik asit, su moleküllerini kendisine çekerek çizgilerin, kırışıklıkların içini doldurur ve cilde pürüzsüz bir görünüm verir. Uygulama yapılan bölgeye bağlı olarak her altı ayda bir tekrarlanması gerekir. Sonuçlar işlemden hemen sonra görülebilir, uygulamanın herhangi bir yan etkisi olmadığı için de hastayı sosyal yaşamından uzaklaştırmaz. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları, göz ve dudak çevresindeki kırışıklık ve ince çizgiler, burun kenarlarından başlayarak ağzın iki yanına inen çizgiler, alın bölgesindeki kırışıklıkların içini doldurmakta etkilidir. Optimum sonuçlar için doktorunuz botoks enjeksiyonu ile desteklenen kombine bir tedavi protokolü önerebilir.

EN ETKİLİ KIRIŞIKLIK TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Cildinizi yaşlanma etkilerinden korumanın en etkili yollarından biri de ileri teknoloji sistemlerdir. Cildin derin tabakalarına kadar etki eden bu sistemler, kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek cilt kalitesini artırır, ince çizgi ve kırışıklıkları adeta içeriden dışarıya doğru onaran bir sürecin başlamasını sağlarlar. Göz çevresi, dudak çevresi gibi belli bölgeler ya da tüm yüzdeki çizgilerde etkili olan yeni nesil lazer tedavilerinin en önemli özelliği, yan etkilerinin minimum olması, yani sizi sosyal yaşamınızdan uzaklaştırmamalarıdır.

Scarlet S
Scarlet S, üstünde mikro-iğneler bulunan aparatı ile cilt altına radyo frekans dalgaları göndererek etki eden bir anti-aging sistemdir. Cilt yüzeyine hiçbir hasar vermeden, kolajen ve elastin üretimini artırarak ciltte bir yeniden yapılanma sürecini tetikler. Uygulama yapılan bölgedeki çizgi ve kırışıklıkların durumuna göre, mikro-iğnelerin cilde nüfuz etme derinlikleri, cilt altına verilen enerjinin yoğunluğu ve hızı ayarlanarak optimum sonuçları mümkün kılar. İşlemin olumlu etkileri ilk seanstan başlayarak gözlense de, iki ay içinde yeni kolajen ve elastin liflerinin yapımı ile birlikte çizgi ve kırışıklıkların görünümü hafiflemeye başlar. Tedavi 3 hafta aralıklarla 3-4 seans uygulanır ve işlemden hemen sonra sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

LAZERLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

 BBL Forever Young
Yeni nesil bir ışık teknolojisi olan BBL Forever Young daha pürüzsüz, gergin ve parlak bir cilt için geliştirilen yeni nesil teknolojiler içinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. FDA onaylı bir sistem olan BBL'i diğer teknolojilerden ayıran en önemli özellik yaşlanma sürecine genetik anlamda müdahale etmesi. Tüm çevresel faktörleri elimine etmek mümkün olsa bile genetik olarak yaşlanmaya programlanmışız. Bu ne demek? Yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biri olan güneşten etkin bir şekilde korunsanız, hava kirliliği olmayan bir ortamda yaşasanız ve sigara gibi yaşlanmayı hızlandıran yanlış seçimlerden uzak dursanız bile yaşlanma sürecini durdurmak mümkün değil. İşte geniş bantlı bir ışık terapisi (Broadband Light Therapy) olan BBL Forever Young tam olarak bu noktada devreye giriyor ve genetik kodlanmayı geriye çeviriyor. BBL teknolojisinin cilt üstündeki etkilerini inceleyen klinik bir çalışma, sistemin cilt yaşlanmasıyla ilişkili olan genleri baskılayarak, genç bir ciltle ilişkili olan genleri aktive ettiğini gösteriyor. Bu da cilt yaşlanmasını her anlamda geriye çevirerek cildin elastikiyetinin artıran, ince çizgilerin, lekelerin hafiflemesini sağlayarak daha eşit ve pürüzsüz bir cilt yaratan bir etki sağlıyor. Gençliğini korumak, cildin doğal yaşlanma sürecini geri çevirmek, ileriki yıllarda meydana gelecek yaşlanma belirtilerini isteyen herkes BBL teknolojisinden faydalanabilir. Sistemin en önemli özelliği boyun, dekolte gibi yaşlanma belirtilerinin gözlendiği her yere uygulanabilmesi. Soğutucu aplikatörü sayesinde konforlu bir tedavi sunan BBL Forever Young tedavisinde seans sayısı hastanın ihtiyaçlarına göre belirlense de genelde 3-5 seans yeterli oluyor. İşlem 2-3 hafta aralıklarla tekrarlanıyor. Ancak bu tedavi cildi güneşe karşı daha hassas bir hale getireceğinden güneşten kaçınılmalı, kış aylarında bile olsa güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Emerge Lazer
Emerge fraksiyonel lazer sistemi, ciltte mikro-ısı kanalları açarak cildin iyileşme mekanizmalarını tetikler. Bu da cildin daha fazla kolajen ve elastin üretmesine neden olarak, çizgi ve kırışıklıkların görünümünün hafiflemesini sağlar. Sistem, cilt yüzeyinde hasar yaratmadığı için iyileşme süreci de çabuktur. İşlem sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve hafif bir ödem görülmesi normaldir. Bu etkiler iki gün içinde tamamen kaybolur. Cildin ihtiyacına göre 7-10 gün arayla 3-6 seans uygulanır.

Icon Lazer
Özel teknolojiler sayesinde cilt altına daha yüksek enerji iletilmesini sağlayan Icon lazer, bu özelliği ile kolajen üretimini optimum seviyeye taşır. Çizgi ve kırışıklıkların görünümünde kısa sürede etkili sonuçlar alınmasını sağlayan tedavi, 2 hafta arayla yapılan 3-4 seanstan oluşur. İşlem, sistemin cilt üstündeki ısıyı sabitleyen teknolojisi sayesinde konforlu geçer. Tedavi sonrasında ciltte hafif bir kızarıklık ve kabuklanma görülmesi normaldir. Ancak bunlar sizi sosyal yaşamınızdan koparacak boyutta değildir ve 1-2 gün içinde tamamen geçerler.

ClearLift
Göz çevresi, boyun gibi ince bir deriye sahip olan bölgelerde bile güvenle uygulanan Clearlift teknolojisi, cildin 3 milimetre altına ısı enerjisi göndererek etki eder. Sistem, cilt yüzeyine herhangi bir zarar vermeden alt tabakalarda bir yeniden yapılanma sürecini tetikler. Cildin kolajen ve elastin üretimini artırarak ince çizgiler ve kırışıklıkların içeriden dışarıya doğru dolmasını, çizgilerin görünümlerinin hafiflemesini sağlar. Etkili sonuçlar için ayda bir defadan 5-6 seans öneriliyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

OKUMAYA DEVAM EDİN

5 Sıkça Sorulan Sorular
T***
Merhaba. Yaşım 27 olmasına rağmen alnımda ve göz kenarlarımda derin kırışıklarım var. Ayrıca yüzümdeki, özellikle de alın kenarlarımdaki derin sivilce izlerinden şikayetçiyim. Ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Göz çevresi hassas bir bölge olduğu için güneşin zararlı ışınlarından en fazla etkilenen yerlerden biridir. Bu da genç yaşlarda bile göz çevresinde ince çizgiler hatta sizin durumunuzda olduğu gibi derin kırışıklıklar görülmesine neden olabilir. Göz çevresindeki kırışıklıklarda etkili tedavilerin başında botoks enjeksiyonları gelir. Botoks geçici olarak mimik kaslarının kasılmasını önleyerek uygulama yapılan bölgede düzgün bir görünüm yaratmayı mümkün kılar. Bu enjeksiyonları düzenli olarak yaptırmak ileride oluşacak kırışıkları önelmekte de etkilidir. Botoks tedavisinden 30-40 dakika önce göz çevrenize anestezik bir krem uygulanır, işlem 5-10 dakika kadar sürer ve hemen sonrasında sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. İşlemin etkisi 6-8 ay sürer. Sivilce ve akne izlerinde ise Scarlet sistemini öneriyorum. Bu sistem, cilt altı dokusunu radyofrekans dalgalarıyla uyararak etki ediyor. Cilt altında başlayan iyileşme süreci sırasında cilt daha fazla kolajen ve elastin üretmeye başlıyor. Böylece akne izlerinin görünümü hafifliyor, adeta içleri dolmaya başlıyor. Üç hafta aralıklarla üç seans yeterli olabiliyor. Gerekirse seans sayısını artırarak optimum sonuçlar alabiliyoruz. Tabii bu işlemin etkilerini ancak cilt yeni kolajen üretmeye başladığında yani yaklaşık 2 ay sonra görmeye başlayabilirsiniz.
E***
Dermapen yaptırıyorum. Ama gözaltlarımdaki kırışıklıkların sanki çoğaldı burnuma doğru olan yerde. Geçici mi bu durum?
Merhabalar. Kliniğimde dermapen uygulaması yapmadığım için bunun beklenen bir etki olup olmadığını bilemiyorum. Uygulamayı yapan uzmana sormanız daha doğru olacaktır.
N***
35 yaşındayım çok kuru bir cildim var. Bugüne dek herhangi bir dermo-kozmetik ürün kullanmadım. Buna bağlı olarak göz çevrem, alnım ve dudak üstümde beni rahatsız eden ciddi kırışıklıklarım var. Dün bir uzman kök hücre tedavisi önerdi bu gün farklı bir uzman cilt gençleştirme aşısı ve botoks birlikte yaptırmalısınız dedi ve Sensilis ürünleri tavsiye etti. Sizin öneriniz nedir ve tavsiye edilen ürünler ihtiyacımı karşılar mı? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nurcan Hanım. Anlattıklarınıza bağlı olarak öncelikle şunu söyleyebilirim; sizin durumunuzdaki hastalarda en iyi sonuçları kombinasyon tedavilerle alıyoruz. Cilde yoğun nem veren Volite uygulamasından memnun kalacağınızı düşünüyorum. Bu, cilde yüzeysel olarak enjekte edilen bir hyalüronik asit tedavisidir, ancak formülde kullanılan hyalüronik asit yüze hacim vermek yerine yoğun nem vermek üzere tasarlanmıştır. Kök hücre de cilt kalitesini artırmakta, ince çizgileri hafifletmekte etkili bir tedavidir. Ancak etkisi 8-9 ay kadar süren Volite uygulaması nem açısından daha başarılı bir sonuç verebilir. Ancak çizgiler söz konusu olduğunda ister kök hücre tedavi yaptırın ister Volite her iki işlemin de botoksla kombine edilmesi gerekir. Gençlik aşısı kök hücre tedavisine verilen diğer isimdir. Nemlendirici krem ya da serum kullanabilirsiniz. Doktorunuzun bahsettiği marka konusunda herhangi bir bilgim yok. Ancak ne krem kullanırsanız kullanın bunların ancak cilt yüzeyini nemlendirebileceğini bu etkinin cildin derin katmanlarına ulaşamayacağını belirtmekte fayda var.
S***
Dudak üstü barkod çizgileri olarak tabir edilen çizgileri gidermek için en etkili yöntem hangisidir? ( dolgu ile istediğim sonucu alamadım).
Merhabalar Serap Hanım. Çizgilerin görünümünü hafifletmek içi lazer sistemlerinden fayda sağlayabilirsiniz. Forma lazer, Icon lazer ya da BBL Forever Young gibi lazer sistemleri ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek çizgilerin hafiflemesini sağlar.
A***
Dekolte bölgemde v şeklinde gibi şu an aşırı belirsiz olan iki dikey çizgi fark ettim. Bir anda oldu çatlak olduğundan şüpheleniyorum ama beyaz belirgin değil. Yoksa çizgi mi nedir? Lütfen bir çaresi olsun :( Yaşım 25.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Görmeden dekoltenizdeki çizginin çatlak mı yoksa, kırışıklık mı olduğunu söylemem mümkün değil. Ama her koşulda bu bölgeyi güneşten korumanızı tavsiye ediyorum. Dekoltenizi açıkta bırakın bir kıyafet giydiğinizde bu bölgeye mutlaka güneş koruyucu uygulayın. Plajdayken de güneş korumaya büyük özen gösterin. Böylece bu bölgedeki kolajen ve elastin liflerini koruma altına almış olursunuz. Bu hem çatlak sorunu hem de kırışıklıklar da işinize yarayacak bir önlemdir. Tabii bu bölgeye yapılabilecek tedaviler var ama sorunun çatlak mı yoksa çizgi mi olduğunu bilemediğim için uygulanabilecek tedaviler hakkında bilgi veremiyorum.