Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling İstanbul

Kimyasal peeling tedavisi ile daha canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilt yaratmak mümkün. Hem de sadece dakikalar içinde

Yaşla birlikte cildin en üst tabakası olan epidermisteki hücre yenilenmesi giderek azaldığı için, cilt yüzeyinde ölü deri hücreleri birikmeye başlar. Bu da cildin donuk, mat ve cansız bir görünüm almasına neden olurken, kahverengi lekeler, ince çizgi ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Ciltteki ince kırışıklıkları ve renk farkını yok etmek için en etkili yöntemlerden biri kimyasal peeling tedavileridir. Cildin üst katmanını nazikçe soyan peeling tedavileri kolajen üretiminin artmasını ve cildin çok daha pürüzsüz, parlak ve genç görünmesini sağlar. İnce çizgiler azalır, derin kırışıklıklar ve pigment lekelerinin görünümü hafifler. Donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak, cilde olduğundan yaşlı bir görünüm veren ton farklılıklarını düzeltmek, ince çizgileri hafifleterek cilde kadifemsi bir doku vermek için uygulanan işlem, cildin üst katmanını kontrollü ve yüzeysel bir şekilde soyma prensibine dayalıdır.
Tedavi sırasında yüze, cildin üst katmanında birikmiş olan ölü derilerin soyulmasını sağlayan bir solüsyon uygulanır. Böylece cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını kaybetmiş tabakası kontrollü bir şekilde yok edilmiş olur. Ciltte bir yeniden yapılanma sürecini tetikleyen kimyasal peeling işlemi, aynı zamanda cildin daha fazla kolajen üretmeye başlamasını sağlar.
Kimyasal peeling tedavisinde en çok AHA olarak bilinen Alfa Hidroksi Asitler (glikolik, laktik ve meyve asitleri) tercih edilmektedir. Meyve, şeker kamışı ve süt gibi besinlerden elde edilen bu doğal asitlerle yapılan peeling tedavisinin en önemli özelliği birkaç saat içinde tamamen geçen- hafif bir kızarıklık dışında herhangi bir yan etkileri olmaması, bu nedenle de hastayı sosyal hayatından uzaklaştırmamalarıdır. TCA (trikloroasetik asit) ile orta derinlikte, fenol (karbolik asit) ile daha derin peeling yapılır, bu tedavi metotları daha farklıdır ve işlem sonrasında uzun bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulur.

Kimyasal Peeling ilgili Aklınıza Gelen Sorular ve Cevapları

 

Peeling işleminden kimler faydalanabilir?

Kimyasal peeling tedavisinden daha canlı, daha parlak ve daha pürüzsüz bir cilt isteyen herkes faydalanabilir.
Bu tedavi…

  •  Gözaltı ve dudak çevresindeki ince çizgilerde
  •  Yüzdeki güneş ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların hafiflemesinde
  •  Sivilce problemini kontrol altına almakta
  •  Akne izlerinin ve genişlemiş gözeneklerin hafiflemesinde
  •  Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol hapları ya da gebeliğe bağlı kahverengi lekelerde
  •  Dekolte ve el gibi hassas bölgelerde daha taze ve genç bir görünüm yaratmakta
  •  Ciltteki donuk ve cansız görünümü gidermekte etkilidir.

İşlemin etki mekanizması nedir?
Cildin en üst tabakasında yüzeysel bir soyulma ile cildin kendini yenileme mekanizmaları tetiklenmiş olur. Cilt gençleştirmede esas deride kontrollü bir travma yaratmaktır. Kimyasal peeling işleminde bu etki cildin soyulması ile yaratılır. Böylece cilt kendini iyileştirme mekanizmalarını devreye sokarak daha fazla kolajen ve elastin üretmeye başlar. Ayrıca cilt yüzeyinin ölü derilerden arındırılması ile alttan daha sağlıklı, daha parlak bir cilt çıkar. Kimyasal peeling bu iki etki mekanizmasının bir araya gelmesi ile cilt kalitesinde gözle görülür bir iyileşme yaratır.

Kimyasal peeling nasıl bir işlemdir?

Peeling tedavisi son derece konforlu ve kısa süren bir işlemdir. Cilt temizlendikten sonra yüze uygun görülen peeling solüsyonu sürülür. Solüsyon bir süre yüzde bekletildikten sonra, yüze solüsyonu nötralize eden bir formül sürülür. Tedavi, cilde önce yatıştırıcı bir krem, ardından da bir güneş koruyucu uygulanması ile son bulur.

Kaç seans yapılması gerekir?
Tedavi protokolü cilt tipi ve ciltteki problemlere göre değişmekle birlikte ortalama 4 seans önerilir. Seanslar 7-10 gün aralıklarla yapılır. Kullanılan peeling solüsyonunun gücü hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir.

İşlem sonrasında sosyal hayatıma geri dönebilir miyim?
Evet. Tedaviden hemen sonra normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. İşlem sonrası tedavinizi mutlaka doktorunuzun önerdiği bir güneş koruyucuyla desteklemelisiniz. Cilt hassaslaşacağı için bu dönemde güneşe karşı etkin bir korunma rutini geliştirmeniz son derece önemlidir.

Leke tedavisinde kimyasal peeling ile istediğim sonucu elde edebilir miyim?
Leke tedavisi karmaşık bir tedavidir, ancak ilk seçenek her zaman kimyasal peeling olmalıdır. Özellikle yüzeysel lekelerde kimyasal peeling tedavisi gayet başarılı sonuçlar verir. Leke probleminin devam ettiği durumlarda peeling tedavisi lazer teknolojisi ile desteklenebilir.

Hemen Doktorunuza Sorun

23 Sıkça Sorulan Sorular
S***
Doktor bey kimyasal peeling yaptırdım. Önce ciddi yanık oldu. 30 gün oldu sonra kara güneş lekeleri ve mor lekeler var yüzümde. Güzellik merkezinde uygulamıştı ama galiba tecrübesizdi. Çok korudum ama şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?
Merhabalar Sadullah Bey. Mutlaka bir dermatoloğa başvurun ve onun oluşturduğu tedavi protokolünü uygulayın.
R***
Merhaba, ben yakın zamanda bir güzellik salonunda yosun peelingi yaptırdım. 4 gün yüzümde kaldı. Sık sık güneş koruyucu sürdüm ve güneşe çıkmadım. Yıkamadan sonra kızarıklık ve parlaklık vardı, fakat üstünden 2 hafta geçti yanağımda siyah gölge gibi bir leke kaldı. Ne yapabilirim, teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Rabia Hanım. Böyle güçlü formüllerle yapılan peeling tedavilerinin böyle yan etkileri olabiliyor. Hiç güneşe çıkmasanız bile peeling işlemi cildinizde yanığa benzer bir durum oluşturabilir. Cildinizi güneşten korumaya devam edin. Eczanelerde satılan ve yanık tedavisinde kullanılan merhemlerin de faydasını görebilirsiniz.
A***
Merhabalar TCA ile kimyasal soyma işlemi yaptım hocam. Yaptığım bölge beyazladı bu durum geçer mi? Ne yapmalıyım, yandı mı bilmiyorum? Bembeyaz oldu. Şimdiden sağ olun. Lütfen yardımcı olun bana.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aynur Hanım. Maalesef pek çok kişi internet üzerinden satın aldıkları TCA formülleriyle evde kendileri peeling yapıyor ve son derece olumsuz yan etkilerle karşılaşıyorlar. Öncelikle bu tür formüller mutlaka bir uzman gözetiminde uygulanmalı. Uygulama yapılırken cilt yapısına en uygun formül belirlenir ve tedaviye kesinlikle güçlü formüllerle başlanmaz. Şunu da belirtmekte fayda var, TCA artık çok tercih edilmeyen bir içerik. Çünkü kliniklerde uygulansa bile pek çok yan etkisi olduğu anlaşıldı, özellikle ciltte lekelenmeye olan eğilim artırdığı biliniyor. Sizin durumunuzda ise şu an yapabileceğiniz en doğru şey cildinizi güneşten korumaya optimum özen göstermek olacaktır. Eczanelerde satılan dermokozmetik güneş koruyuculardan satın alın ve kış aylarında bile güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmayın. Beyazlığın geçip geçmeyeceği tamamen cilt yapınıza, cilde verdiğiniz zararın derecesine bağlıdır.
İ***
Hocam merhabalar ben koluma 4 seanstır TCA uygulaması yapıyorum. 5 dakika süre bekletiyorum. Güzel soyulmalarım oluyor güneşten çok iyi koruyorum bölgeyi ve bakımını aksatmıyorum. Ama beyazlık var bu durum geçici midir? Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İlayda Hanım. Bu tür uygulamaları kendinizin yapması kesinlikle doğru değil. Cildinizdeki beyazlığı bir alarm sinyali olarak görün ve uygulamayı bırakın. Aksi halde cildinize kalıcı bir zarar verebilirsiniz.
S***
İyi günler hocam. Alnımda küçük bir sivilce çıktı. Onu patlatmam sonucunda dağılma oldu. Laktik asit ve salisilik asit içeren bir çözelti sürdüm. Çok morardı. Morarması geçer acaba? Bulunduğum yerde cildiye olmadığı için aile hekimine gittim. Tetradox ve aknefloks verdi onları kullanmaya devam edeyim mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sema Hanım. Açık bir yaraya meyve asitli bir formül kullanarak, zaten hassas bir bölgeyi iyice hassas bir hale getirmişsiniz. Doktorunuzun verdiği kremleri kullanmaya devam edin. Cildinizdeki problemin tamamen geçip geçmeyeceği biraz da cildinizin yapısına kalmış bir durumdur.
D***
Hocam merhaba. Az önce yüzüme kırmızı peelig yapıp 6 dakika beklettim. Normalde cildim çok fazla tepki vermezdi bugün yaptığımda bayağı kızardım ve yıkadıktan sonra hafif yanma yaptı. Nemlendirici ve güneş kremimi sürdüm. Acaba büyük sorun yaratır mı cildimde? Ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Duygu Hanım. Bu tür bir işlemi güneş ışınlarının güçlü olduğu yaz aylarında yapmanız kesinlikle doğru değil. Cildinizin peelinge bağlı olarak hassaslaşması lekelenmeye olan eğilimini artıracaktır. Düzenli olarak güneş kremi kullanın ve kremi birkaç saatte bir tazeleyin.
N***
İyi günler. Bacağımın arkasındaki çatlaklar için işlem yaptırdım. 2 seansta leke kaldı, onun için de yosun peeling yaptılar (soyulma işlemi) ama ayakta durduğum zaman işlem olan yer morarıyor. Yani 2 haftaya yakın olacak bunun için özel bir hastaneye gittim. Krem ve güneş koruyucu verdi, bu işlemler hasar veren işlemler olduğu için normal dedi. Deri kendini toparlıyor işlem gören yerin cilt bariyerini kalınlaştırmamız gerekiyor dedi. Doğru mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nurşen Hanım. Evet doğru. Cildi güçlendirmek, kendi kendini yapılandırmasını beklemek, bu süreçte de cildi desteklemek dışında yapabileceğiniz başka bir şey yok. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Icon lazer gibi çatlaklarda etkili, çatlakların görünümünü belirgin şekilde hafiflettiği FDA tarafından da onaylanmış tedaviler cilt yüzeyinde leke, skar gibi olumsuz yan etkilere neden olmaz. Ciltte lekelenmeye neden olacak, cilt yüzeyine hasar veren bir işlemin arından yosun peeling gibi yine benzer bir etkisi olan bir tedavi uygulanması yanlış. Zaten siz de bu yanlış uygulamaların sonucunu yaşıyorsunuz.
H***
Merhabalar ben 2 seanslık yüzeysel kimyasal peeling yaptırdım sivilceler ve lekeleri için. Adana’da yaşıyorum 3 seans 10 mayısta uygulanacak sizde sıkıntı olur mu hava şartları? Yaptırabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hatice Hanım. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Cildinizi güneşten korumaya optimum özen gösterseniz bile öyle ya da böyle güneş ışınlarına maruz kalacaksınız. Özelikle de Adana gibi yazın çok sıcak ve güneşli olan bir iklimde tedaviye devam etmeniz cildinizin daha çok lekelenmesini, var olan lekelerinizin daha da koyulaşması riskini göze almanız anlamına geliyor. Yaz aylarında cildi nazikçe soyan yeni nesil bir peeling sistemi olan PhFormula dışında peeling tedavisi önermiyorum.
N***
Yaptırdığım bir işlem nedeniyle cildim soyuluyordu, fakat yanak derimi soydum. Biraz kızarık bir zararı olur mu!
Merhabalar Nur Hanım. Bir şey olacağını düşünmüyorum ama cildinizi soymak iyi bir fikir değil. Bu zaten hassas olan derinin daha da hassaslaşmasına, leke kalma riskinin artmasına neden olur.
T***
Merhabalar ben Johnson Clean Clear’ın günlük peelingini kullanıyordum. 10 dakika falan beklettim, suratımda iz bıraktı. Yüzüm kızardı. Şu an suratım yanıyor. Sanki ateşim varmış gibi!!! Lütfen lütfen lütfen yardım edin??
Merhabalar Işıl Hanım, önemli bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Hassas cildi olanlar bu tür maskeleri yaparken önerilen zamanı geçmemeye özen göstermeliler. Pamuğu soğuk suya batırarak cildinize kompres yapmak yanma hissinin hafiflemesini sağlayacaktır. Cilt tahriş olduğunda yüzün kızarması, yanması son derece normaldir. Birkaç gün boyunca cildinize herhangi bir krem ya da serum sürmeyin, kremler cildin hassasiyetini artırabilir.
İ***
Merhabalar hocam. Ben yüzüme 1 yıldan fazla bir süredir TCA 15 uyguluyordum, çok da faydasını gördüm. Ancak ben esmerim ve sürdüğüm yerler lekesiz bembeyaz bir şekilde kaldı. Beş ton fark var nerdeyse. Bu geçici midir? Yoksa kalıcı bir hipopigmentasyon mu oluştu? Cevaplarsanız çok sevinirim lütfen.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İrem Hanım. Bu tür uygulamaların evde yapılmasını kesinlikle önermiyorum, bunlar kliniklerde uygulanması gereken güçlü formüllerdir. Yüzünüzün bazı bölgelerindeki renk açılması bu kısımlardaki melanin hücrelerinin azalmasından kaynaklanıyor olabilir, eğer durum böyleyse bu renk açıklığının kalıcı olma ihtimali var. TCA peeling yapmayı bırakmanızı tavsiye ediyorum, aksi halde sorun daha da artabilir.
G***
Merhaba hocam ben 6 ay önce bacağıma %30’luk TCA uygulamıştım. Fakat soyulmalar bittikten sonra bir bölgede sırf kahverengi leke kaldı. Çok göze batıyor. Psikolojim mahvoldu. Elle koparmadım, yanlış bir şey de yapmadım ve denize falan da girmedim. Sırf TCA yaptığım için bir kere bile güneşlenmedim. Sebebi nedir ve bu geçer mi hocam?
Merhabalar Gülnur Hanım. TCA peel eski nesil bir tedavidir. Eskiden daha popüler bir tedaviyken giderek daha az klinik tarafından tercih edilir olmuştur. Bunun nedeni ise ciltte hassasiyet yaratması ve bu tür etkilere neden olmasıdır. Üstelik bu profesyonel bir tedavidir ve bir uzman tarafından uygulanması gerekir. Böyle bir tedaviyi evde kendi başınıza yaptığınızda, zaten riskli olan bir işlemi çok daha riskli bir hale getiriyorsunuz demektir. Bu arada ciltte bu tür kahverengi lekeler oluşması için mutlaka güneşe çıkmanız ya da işlem sonrasında oluşan kabuğu koparmanız falan da gerekmiyor. Cilt bu soyma işlemine bir tepki vererek melanin üretimini artırabilir. Oluşan kahverengi leke zaman içinde hafifleyebilir, eğer hafiflemezse ileride Icon lazer gibi leke tedavisinde güvenli bir lazer sisteminden fayda sağlayabilirsiniz. Ancak önümüzdeki zamanlarda da güneş korumasına mutlaka özen gösterin.
T***
Merhaba hocam kimyasal peeling yaptırmıştım. Boynumda kahverengi çizgi kaldı nasıl geçer?
Merhabalar Tuba Hanım. Öncelikle bahar aylarına girdiğimiz için cildinizi güneşten korumaya optimum özen göstermelisiniz. Eğer düzenli olarak SPF faktörlü bir güneş koruyucu kullanmaz, özellikle açık havada vakit geçirdiğiniz zamanlarda güneş koruyucunuzu birkaç saatte bir tazelemezseniz lekeler daha da koyulaşacak ve tedavisi daha da zor bir hâl alacaktır. Leke tedavisi yaptırmak istiyorsanız sonbaharı beklemeniz gerekiyor. Bu tedavilerde cilt daha da hassaslaşacağı için ilkbahar ve yaz aylarında bu işlemleri yapmak kesinlikle doğru değil. Boyundaki lekelerde başarıyla uyguladığımız sistemlerin başında BBL Forever Young geliyor. Bu arada boyun bölgesindeki deri ince ve hassas bir yapıya sahip olduğu için yüze uygulanan teknolojilerin pek çoğunun boyun ve dekolte bölgesine uygulanamayacağını da belirtmekte fayda var.
B***
Merhaba. TCA uygulattım 1 ay geçmesine rağmen kahverengi lekeler var. Nemlendiriciler sürüyorum. Önerebileceğiniz, yapabileceğim ne vardır? Lekeler kalır mı?
TCA peel artık çok tercih edilmeyen bir peeling sistemi. Bunun nedeni, sizin de deneyimlediğiniz gibi, ciltte lekelenmeye neden olabilmesi. Öncelikle cildinizi güneşten korumaya maksimum özen gösterin. Kapalı havalarda bile güneş koruyucu sürün. Koruyucunuzu birkaç saatte bir tazeleyin. Güneş koruyucu satın alırken eczanelerde satılan dermo-kozmetik markaları tercih edin. Leke tedavisine yönelik bir krem kullanmaya başlayın, Yine eczanelerde satılan markaları tercih edin. Eğer bu önlemlere rağmen lekeleriniz geçmiyorsa, Icon lazer gibi leke tedavisinde etkili olan bir lazer sisteminden faydalanabilirsiniz. Ancak Icon lazer tedavisinin sadece sonbahar ve kış aylarında uygulanabildiğini belirtmek istiyorum. Yani böyle bir tedavi yaptıracaksınız sonbahar aylarını beklemeniz gerekiyor.
M***
Hocam merhaba. Ben bacağıma düzenli olarak TCA yapıyordum. Fakat daha sonradan fazla bekleterek cildim hassaslaşmışken bir uygulama yaptım ve cildim aşırı yandı çok sancılı bir süreç oldu ve çok kalın bir kabuk attı cildim. Daha sonradan ton farkı kaldı ve aşırı inceldi. 9 ay önce yaptım bu uygulamayı. İlk zamanlardan daha iyi olsa da hala ince görünüyor cildim, hatta içe doğru çöküklük var resmen ve hassas dokununca da anlayabiliyorum. Bu durum kalıcı mıdır? Hep böyle mi devam eder? Normalde ince değil cildim çünkü. Ne kadar beklemem gerekir geçmesi için ya da bir kremi falan var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Merve Hanım. Öncelikle böyle uygulamaları kendi kendinize yapmanız kesinlikle doğru değil. Zaten siz de bunun yarattığı sonuçlardan şikayetçisiniz. TCA peeling ciddi bir uygulamadır. Cildinizde yarattığı yanıklar sonucunda incelme, renk farkı ve çöküklük problemi yaşıyorsunuz. Yavaş da olsa bu problemler biraz daha hafifleyecektir. Ama tamamen geçmesini beklemek gerçekçi olmayabilir. Yanık ilk oluştuğunda bir dermatoloğa gitseydiniz ve yanık tedavisi yapılsaydı, şu anki durum daha iyi olurdu. Şimdi bile iyileşme sürecini hızlandırmak ve ileride daha az iz kalması için bir uzmana başvurmanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Silverdin adında bir krem var. Bu krem yara ve yanık tedavisinde kullanılıyor. Bir süre düzenli kullanarak fayda sağlayabilirsiniz. Ancak tabii bir dermatoloğa gitmeniz ve onun önerdiği tedaviyi uygulamanız daha doğru olacaktır.
N***
Merhaba, ben 3 gün önce kimyasal peeling yaptırdım yüzümde sivilce ve güneş lekeleri vardı ama şu an yüzüm çok daha kötü durumda. Peeling den sonra daha koyu lekeler çıktı ve yüzüm kıpkırmızı oldu yanık gibi duruyor, geçer mi ya da ne zamana kadar geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nazlı Hanım. Demek ki cildinize güçlü bir formül uygulanmış. Henüz üç gün olduğundan böyle etkiler görmeniz normaldir. Uygulanan formülün içeriğine ve konsantrasyonuna göre değişse de 10-15 gün içinde hafifleyerek geçeceğini düşünüyorum. Bu bilgiyi size en doğru ve en iyi şekilde verecek olan tabii ki uygulamayı yapan uzman ya da kliniktir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var böyle güçlü peelingler lekeleri tetiklediği ve yeni lekelerin oluşma riskini artırdığı için artık çok tercih edilmiyorlar. Genelde şöyle oluyor: Bir süreliğine lekeler geçmiş gibi görünüyor, belli bir zaman sonra da geri geliyorlar -hem de çoğunlukla daha koyu oluyor. Tabii bu herkeste böyle olacak anlamına gelmiyor ancak maalesef genelde durum bu şekilde oluyor. Bu süreç içinde cildinizi güneşten korumaya maksimum özen göstermelisiniz. Bulutlu günlerde sokağa çıkarken bile mutlaka koruyucu kullanın.
Z***
Hocam çooook uzun yıllardır geçmek bilmeyen lekelerim var. Hamilelik, güneş, sivilce hepsi mevcut ne yazık ki… Şimdi ben bir sene önce 15’lik TCA uyguladım kendime ve ilk üç dört gün hiç lekesiz duru bir cildim oldu. Fakat sonra aynı lekeler geri geldi. Şimdi TCA yapmaya vaktim yok bunun yerine ne önerebilirsiniz?
Merhabalar. TCA gibi cildi derin bir şekilde soyan peeling sistemlerinin maalesef böyle bir etkisi var. Hatta bu tür peelingler sadece lekelerin geri gelmesine değil, renklerinin koyulaşmasına ve sayılarının artmasına da neden oluyorlar. Bu yüzden de TCA peel leke tedavisinde tercih etmediğimiz bir yöntemdir. Icon lazer, BBL, Revlite, ClearLift gibi leke tedavisinde olumlu sonuçlar aldığımız lazer sistemleri mevcut. Bu teknolojilerle ilgi detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ise ancak muayene sonrasında belirlenebilir. Tabii şu da unutulmamalı, leke tedavisinden sonra cildinizi güneşten korumaya maksimum özen göstermezseniz lekeler geri döner.
E***
Hocam benim cildin çok yağlı bide esmerim yüzümde çok leke var. Kimyasal peeling yapsam hangi derinlikte yapsam doğru olur ve kaç seans yapsam?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Erhan Bey. Güçlü kimyasal peeling tedavileri artık pek tercih edilmiyor. Bunun nedeni de leke problemini tetiklemek gibi bir yan etkileri olması –bu durum herkeste görülmese de lekeleri geçsin diye peeling yaptırıp daha koyu lekelerle baş başa kalanların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bu yüzden kliniğimizde bu tür tedavileri uygulamıyoruz. Eğer böyle bir işlem yaptırmak istiyorsanız bu tedaviyi yapacak uzmana danışmanız daha doğru olacaktır.
Ö***
Doktor Bey TCA %40 kullandım. 10 gün oldu, cildim hala kırmızı. Geçmesi için belli bir zamanı mı var? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Bu tür işlemleri evde kendi başınıza uygulamak hiç doğru değil. TCA peeling son derece güçlü bir formüldür ve cildin üst katmanını soyarak etki eder. Bu işlem mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır, cildin tepkisine göre formülün ciltte ne kadar kalacağı uzman tarafından belirlenmelidir ki TCA peeling ciltteki leke oluşumunu tetiklediği, cildin güneşe karşı hassasiyetini aşırı derecede artırdığı ve uzun bir iyileşme süreci gerektirdiği için giderek daha az tercih edilen bir peeling sistemidir. Sorunuzun cevabına gelecek olursak, zaman içinde kızarıklık geçecektir ama tam bir süre vermek mümkün değil. İyileşme süresini, cildinizin yapısı, formülü cildinizde ne kadar tuttuğunuz gibi faktörler belirler. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey cildinizi güneşten korumaktır aksi halde cildinizde lekeler oluşabilir.
A***
Merhabalar, Kimyasal peeling seans ücretini öğrenmek istiyordum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aslı Hanım. Kliniğimizde PHFormula gibi cildi tahriş etmeden, nazikçe soyan ve hücre yenilenmesini tetikleyen yeni nesil peeling sistemleri uygulanmaktadır. Tedavi protokolü genelde 15 gün arayla yapılan 6 seanstan oluşur. Kliniğimizi arayarak fiyat bilgisi alabilirsiniz.
B***
Hocam merhaba kimyasal peeling yüzeysel olan peeling soruyorum yüzdeki ölü deriyi atmak için faydalı mıdır? Meyve asitli olan peeling fiyat aralığı ne kadardır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Burcu Hanım. Kliniğimizde HydraFacial ya da PHFormula gibi cildi nazikçe soyan peeling sistemleri uygulanmaktadır. Bu sistemlerin en önemli artılarından biri formüllerin hastanın ihtiyaçlarına, cilt yapısına göre tasarlanabilmesidir. Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.
A***
Hocam ben bundan 2 yıl önce aknetrend ilacını kullandım 6 ay boyunca. Sivilcelerim o tedaviden sonra 1 yıl boyunca çıkmadı. Şimdi tekrar var. Peeling yapmayı düşünüyorum Sivilcelerim gider mi ve tekrar çıkar mı peeling tedavisinden sonra?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, sivilcelerin aktif olduğu bir dönemde peeling tedavisi yaptırmanızı tavsiye etmiyorum. Önerim önce bir dermatolog gözetiminde sivilcelerinize yönelik bir tedavi uygulamanız. Cildiniz yatıştıktan sonra düzenli olarak peeling tedavisi yaptırmanın faydası olacağını düşünüyorum.
S***
Kimyasal peeling ile cildim kalıcı olarak beyazlar mı?
Merhabalar Sibel Hanım. Kimyasal peeling tedavisinin cilde daha beyaz, daha duru bir görünüm verdiği doğrudur. Bunun nedeni cilt yüzeyinde birikmiş ölü deriyi soyarak, cildin kendini yenileme mekanizmalarını tetiklemesidir. Yani tedavi cildin kendi doğal, sağlıklı rengini ortaya çıkarır. Ama her anti-aging tedavi gibi etkisi sadece bir süre devam eder. Eğer peeling tedavisini senede bir kür olacak şekilde düzenli olarak yaptırırsanız bu etki devam edecektir.