Çatlak Tedavisi

Göğüs dekoltenizin, bacaklarınız ya da karnınızın çekiciliğine gölge düşüren bu izleri önemli ölçüde hafifletmek mümkün!  Karşınızda çatlak tedavisinde Icon lazer etkisi…

Göğüs dekoltenizin, bacaklarınız ya da karnınızın çekiciliğine gölge düşüren bu izleri önemli ölçüde hafifletmek mümkün!  Karşınızda çatlak tedavisinde Icon lazer etkisi…

Vücudunuzdaki çatlaklar yüzünden bikini, mayo giymekten, hatta şortla dolaşmaktan bile çekiniyor, kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? Bugüne kadar tedavisi en zor estetik sorunlardan biri olan çatlakları tamamen silmek mümkün olmasa da Icon lazer teknolojisi sayesinde, vücudunuzla barış yapmanızı sağlayacak kadar etkili sonuçlar almak artık mümkün. 

Çatlaklar Neden Oluşur? 

Ani kilo almak ve ergenlik dönemi, hamilelik gibi vücutta hormonal aktivitenin en yoğun olduğu zamanlar çatlak oluşumuna zemin hazırlar.  Ciltteki aşırı gerilme sonucu elastin ve kolajen lifleri zarar görür ve cildin alt katmanlarında yırtılmalar meydana gelir. Cilde elastikiyetini veren bu proteinlerin temel görevi cildin esnemesine ardından yeniden eski hâline dönmesini sağlamalarıdır. Bu liflerin zarar görmesi çatlak oluşumuna zemin hazırlar. Sahneye hormonal faktörlerin tetikleyici etkisi de eklenince ortaya müdahale etmesi en zor estetik problemlerden biri olan çatlaklar çıkar. Çatlak oluşumunda kontrol sahibi olmasanız da, riski azaltmak adına dikkat edebileceğiniz bazı şeyler var…

• Kilo kontrolüne dikkat: Fazla kilo almamaya özen gösterin. Obezite, çatlak oluşumuyla bağlantılı olan glukokortikoid hormonunun artmasına neden olur. Aynı hormon hamilelik ve ergenlik döneminde de yükselir. Yaşamın normal akışına müdahale edemezsiniz ama obez almak ya olmamak tamamen sizin kontrolünüzdedir. 
• Kasları aşırı geliştiren egzersizlere dikkat: Kasların aşırı gelişmesine neden olan ağırlık egzersizleri çatlak oluşumunu tetikler. Özellikle erkeklerde ve genelde kol ile göğüs kaslarının üstünde meydana gelen çatlakları önlemek için ağırlık çalışmasını abartmamakta, çok yüksek ağırlıklarla çalışmamakta fayda var. Kasların aşırı gelişmesi için kullanılan steroidlerin de çatlak oluşumunu tetiklediği unutulmamalı. 
• Doğum kontrol hapına dikkat: Bazen, doğum kontrol hapı kullanmak bile çatlak oluşumu için yeterlidir. Eğer çatlak probleminiz varsa ya da çatlaklarınızın doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra arttığını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşüp daha az hormon içeren bir doğum kontrol hapı reçete etmesini isteyebilirsiniz. 
• Sorunun arkasında hormonal bir bozukluk olabilir:  Hamilelik ve ergenlik döneminde, yani hormonların fazla aktif olduğu dönemlerde çatlak oluşumu normal olsa da bazen sorunun arkasında endokrin sistemdeki bozukluklar olabiliyor. 

Icon Lazer Etkisi

Günümüzde çatlak tedavisinde etkili çözümlerin başında Icon lazer geliyor. Çatlakların görünümünü hafifletmedeki etkisi FDA tarafından da onaylanmış olan Icon lazer, yenilikçi bir fraksiyonel lazer sistemidir. Patentli teknolojilerle cildin alt katmanlarına yüksek enerji iletilmesini sağlayan sistemin özelliği cilt altında ısı kanalları oluşturmasıdır. Bu ısı kanalları cildin onarıcı mekanizmalarının tetiklenmesini sağlar. Sütunlar halindeki ısı kanallarına mikro-termal tedavi bölgeleri denir. Cilt tarafından yara olarak algılanan ısı hasarı, onarım mekanizmalarını tetikleyerek yeni kolajen ve elastin sentezini başlatır. 

Böylece kendini iyileştirme sürecine giren ciltte, kolajen ve elastin üretimi optimum seviyeye taşınır. Bu yapıtaşlarındaki artış sayesinde çatlak genişliğinde daralma, derinliğinde azalma ve cilt yüzeyinde düzelme gözlenir. Icon lazer teknolojisinde mikro-termal tedavi alanlarının etrafında kalan zarar görmemiş cilt iyileşme sürecinin çok daha çabuk olmasına katkıda bulunur.  

Çatlakların Rengi de Önemli

Vücuttaki çatlak izlerinin ne renk olduğu hem tedavinin sonuçlarını hem de seans sayısını belirler. Ciltteki çatlaklar dermis tabakasında oluşan ince yırtıklar şeklindedir. Daha yeni oluştuklarında morumsu, kırmızı bir renktedirler. Cilt yüzeyine henüz çıkmışlardır ve tedaviye çok daha çabuk, çok daha kolay cevap verirler. Bu izlerin kırmızı rengi, oluşma safhasında çatlağın önüne çıkan kırmızı damarlardan kaynaklanır. Kırmızılık zaman içinde beyaza, bazen de sedef rengine dönüşür. Bunun anlamı çatlakların en az birkaç senelik olduğu, dolayısıyla da tedavinin daha zorlu olacağı ve daha fazla seansa ihtiyaç duyulacağıdır. 

Çatlaklar tedavisi hakkında merak ettiğiniz her şey…

“Hamilelikte ve ergenlikte çatlak oluşumunu önlemek mümkün mü?”  

Çatlaklar, özellikle ergenlik döneminde ve hamilelikte oluşur. Bu problemin ardında hormonal faktörler ve fazla kilolar bulunuyor. Özellikle bu iki faktörün bir araya gelmesi çatlak oluşumunda tetikleyici oluyor. Ergenlik döneminde kilo problemi olmayanlarda bile çatlaklar oluşabiliyor. Bunun başlıca nedeni boyun uzaması ve hızlı büyüme gibi nedenlerdir. Genelde göğüsler, üst kollar, sırt, karın, baldırlar, kalçalarda meydana gelen bu problemi önlemek maalesef mümkün değil. Kilo kontrolüne dikkat edilebilir ama bu yeterli değil. Sonuçta ergenlik dönemindeki büyümenin, hamilelikte karın bölgesindeki genişlemenin önüne geçmek mümkün olmadığı için çatlak probleminin önüne geçmek de mümkün değildir. Ama bu demek değil ki herkeste çatlak problemi oluşacak, bazı ciltler çatlaklara daha eğilimliyken diğerleri daha dirençlidir.  

“Çatlak problemi erkeklerde de görülür mü?”

Çatlak probleminin sadece kadınları etkilediği düşünülse de bu doğru değil. Pek çok erkekte ergenlik döneminde, hızlı büyüme ve hormonal faktörlere bağlı olarak, çatlak oluşabilir. Fazla kilolu erkeklerde de, derinin fazla gerilmesine ve vücuttaki artan glukokortikoid hormonuna bağlı olarak çatlak oluşabilir. 

“Uzun süre çatlak kremi kullanmama rağmen hiçbir faydasını göremedim. Bunun nedeni nedir?”

Maalesef çatlakları önlediği, var olan çatlakları geçirdiği iddia edilen yağlar, kremler olsa da bunlar işe yaramıyor. Bunun nedeni krem ve serumların cildin üst tabakalarına etki edebilmesi, alt katmanlara etki etmemesidir. Çatlaklar ise cildin derin tabakalarında oluşur ve cilde sürülen ürünler bu katmanlara ulaşamaz. 

“Icon lazer karnımda oluşan çatlakları tamamen yok eder mi?” 

Çatlak aslında ciltte oluşan yara izinden başka bir şey değildir ve tedavisi ancak bir dereceye kadar mümkündür. Görünümlerini azaltmak, belirginliklerini önemli ölçüde hafifletmek olanaklı olsa da,  çatlakları tamamen silecek bir teknolojiye maalesef sahip değiliz. Ancak eskisiyle kıyaslandığında bu anlamda önemli bir yol kat ettiğimizi söylemek mümkün. Icon lazer sayesinde çatlakların görünümünü %50’lere, %60’lara kadar hafifletebiliyoruz. Böylece cilt daha pürüzsüz bir görünüme kavuşuyor. Daha iyi sonuçlar almak için çatlaklar henüz kırmızıyken harekete geçmeniz öneriliyor. Çünkü beyazlamış, sedefli bir görünüm almış çatlakların tedavisi çok daha zorludur. 

“Tedavi sonrasında çatlakların görünümünde hangi oranda bir iyileşme bekleyebilirim?”

Icon lazer, çatlakların görünümünde %40 - %60 civarında iyileşme sağlar. Daha yeni oluşmuş, yani renkleri henüz kırmızı-mor tonlarında olan çatlaklarda daha çabuk ve daha etkili sonuçlar alınır. Bu tür çatlaklarda hastalar daha ilk seanstan başlayarak çatlaklarda bir incelme olduğunu gözlemliyorlar. Ancak işlemin nihai sonuç için tedavinin tamamlanmasının üstünden birkaç ay daha geçmesi gerekiyor. Bu da ciltteki yeni elastin ve kolajen üretiminin tamamlanması için gereken süredir. 

“Konforlu bir tedavi mi ve sonuç almak için kaç seans uygulanması gerekiyor?” 

İşlem esnasında uygulama yapılan bölgede yanma hissi duyulması beklenen, normal bir durumdur. Ancak bu his tolere edilemeyecek bir boyutta değildir. Tedavi sonrasında uygulama yapılan bölgede hassasiyet, kızarıklık ve hafif ödem olabilir. Ve bunlar bir-iki gün devam edebilir. İşlemden birkaç gün sonra ise ciltte hafif kabuklanmalar meydana gelmesi normaldir. Bu kabukların tamamen geçmesi genelde bir hafta on gün kadar bir süre alır.  Seanslar 3-4 hafta aralıklarla yapılır. Seans sayısı çatlakların durumuna göre belirlenir.  En az 5 seans uygulanır. Konsültasyon sonrasında çatlağın durumuna göre birkaç ek seans daha uygulanabilir. 

“Çatlak tedavisinden sonra dikkat etmem gereken herhangi bir şey var mı?”

 Icon lazer yaz ayları için uygun bir tedavi değildir. İşlem sonrasında hafifte olsa bir kabuklanmanın oluşması cildin güneşe hassasiyetini artırabilir, bu yüzden de tedavi kış aylarında yapılır.  Aksi halde güneşe bağlı olarak çatlak tedavisi sonrasında ciltte lekelenmeler meydana gelebilir. Uzun vadede alınan sonucu korumak ve yeni çatlak oluşumunu önlemek adına tedavi sonrasında fazla kilo almamaya dikkat etmek gerekiyor. Eğer yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız da çatlak tedavinizi hamilelik sonrasına ertelemekte fayda var. 

Hemen Doktorunuza Sorun

83 Sıkça Sorulan Sorular
E***
Merhaba. 61 kilodan 65 kiloya çıktığımdan beri yan karnımda kırmızı çatlaklar ortaya çıktı. Üstelik bacaklarımda da... Bunun önüne geçmek mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Kilo almamaya dikkat etmeye çalışın. Bu bir önlem, ama diğer yandan kilo almasanız bile de çatlaklar oluşabilir. Çünkü çatlak oluşumunda rol oynayan tek faktör kilolar değildir. Çatlakların en çok ergenlikte ve hamilelikte oluşmalarının nedeni hormonal faktörlerdir. Hormonların fazla aktif olduğu dönemlerde çatlak oluşumuna olan eğilim de artar.
İ***
Merhaba, çatlak tedavisi emzirirken yapılabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İnci Hanım. Icon lazer çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız bir teknolojidir ve tedavinin emzirirken uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Icon lazerin çatlak tedavisinde etkili ve güvenli bir sistem olduğu FDA tarafından da onaylanmıştır.
A***
Merhaba. Benim çatlaklarım 20 senelik. Beyaz ve sedefimsi renkteler. Kendim de beyaz tenliyim ama yine de belli oluyorlar. Biodermegenesi yöntemi ile çatlakların bronzlaşıp ten ile aynı renge ulaştığı ve belirginliklerinin yok olduğunu okudum bu doğru mu? Başarı şansı ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Kliniğimizde çatlak tedavisinde daha başarılı sonuçlar aldığımız Icon lazer sistemi uygulanmaktadır. Çatlak tedavisinde FDA onayına sahip olan sistem çatlakların görünümünde iyileşme, o bölgedeki ciltte daha homojen bir görünüm yaratır. Sonuçta çatlaklar çok daha belirsiz bir görünüm alırlar.
İ***
Biodermogenesi yöntemini uzun süredir araştırıyorum, birçok yabancı makale de okudum. Bu kadar etkili ve etkisi kanıtlanmış bir yöntemse neden bu kadar az biliniyor ve uygulanıyor? Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde çok sınırlı sayıda yerde Biodermogenesi uygulanıyor ve sonuç fotoğrafı paylaşan hiç yok. Memnuniyetini dile getiren kimse de görmedim. Eğer sonuç alıyorsanız bunların fotoğraflarını paylaşmanız mümkün mü? Minimum 4 bölgeye yaptırmayı düşünüyorum ve paramı boşa harcamaya hiç niyetim yok. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İpek Hanım. Kliniğimizde artık çatlak tedavisinde daha etkili sonuçlar aldığımız Icon lazer tedavisi uygulanmaktadır. Ülkemiz yasaları gereği internet sitesinde önce ve sonra fotoğrafları paylaşılamamaktadır. Ancak gerçekçi beklentilere sahip olmanız ve nasıl sonuçlar alabileceğinizi önceden öğrenmeniz adına çatlak tedavisinde, çatlakların yok olmasından silmek ziyade çatlakların görümünün hafiflemesini beklenir.
A***
Merhaba Kızım 14 yaşında. Bacakları, karın, kalça ani kilo alımı sonrası inanılmaz çatladı. Bacaklar çok fena neredeyse bileğe kadar. Çok kafaya takıyor. Şuan kırmızı ama Icon lazer yaş için uygun mu? Sürmediğim krem kalmadı ne yapabiliriz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Arzu Hanım. Maalesef kremler, serumlarla çatlakları önlemek ve tedavi etmek mümkün değil. Çatlaklar derinin alt tabakalarında oluşurlar, kremler ise yüzeysel olarak etki ederler ve çatlakların oluştuğu tabakaya kadar inemezler. Hormonların fazla aktif olduğu ergenlik dönemi çatlakların en çok meydana geldiği zamanlardan biridir. Çünkü çatlak oluşumunun ardındaki temel nedenlerden biri hormonlardır. Tabii ani kilo alımı da bu süreci tetikler. Icon lazerle çatlak tedavisi için birkaç sene daha beklemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü tedavi ergenlik dönemi tamamlanmadan yapılırsa sonrasında yeni çatlaklar oluşabilir.
G***
Bütün Biodermogenesi cihazları aynı mıdır? Epilasyon cihazları gibi kalitelisi kalitesizi var mıdır? Her yerde Biodermogenesi fiyatları farklılık gösteriyor çünkü.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gül Hanım. Benim bildiğim kadarıyla Biodermegenesi cihazlarını taklit bir sistem bulunmuyor. Fiyat farklılıkları kliniğin fiyat politikalarından kaynaklanıyor olmalı.
H***
Çatlak tedavisinde en etkili yöntem sizce hangisi ilk kez bir uygulama yaptırmak istiyorum. Sizce hangi cihazınız bu konuda iyi.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hatice Hanım. Çatlak tedavisinde kulladığımız sistem Icon lazerdir. Çatlakların görünümünü hafifletmede, tedavi edilen bölgede daha pürüzsüz bir cilt yaratmada %50’lere varan bir başarı sağlar.
N***
Merhabalar efendim 13 yaşında kızımın 1 hafta öncesinde kalçasında çatlağa benzer ara ara mor inen şekiller gördüm. Kendisi çok korktu ben bunun sebebini öğrenebilir miyim? Malum bu aralar hastaneye de gidemiyoruz eğer endişe edilecek bir durum değilse bize krem vs. önermeniz mümkün mü önlem amaçlı? Cevap verirseniz bizi çok mutlu edersiniz çünkü kızım bunu kafasına taktı ve “anne bir şey olmaz değil mi?” diyerek ağlayıp duruyor. Saygılarımla efendim iyi geceler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nazlı Hanım. Tarif ettiğiniz şey bir çatlağa benziyor. Kızınızın yaşı da çatlak oluşumuna müsait bir yaş. Endişe edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Maalesef çatlak oluşumunu önleyecek herhangi bir krem, bir serum yok. Piyasada bu tür ürünler olsa da maalesef etkili değiller. Çatlak oluşumunda hormonal nedenler ön plandadır. Bu yüzden de özellikle ergenlik döneminde oluşurlar. Yani yapılacak fazla bir şey yok. Ancak özellikle bu dönemde kilo alınması çatlakların daha da fazla olmasına neden olabilir. Kısacası yapılacak tek şey fazla kilo almamaya dikkat etmek olabilir.
E***
Merhabalar, Benim çatlaklar 11 yıllık. Çözüm yok diye bu yıl komple dövme yaptırmaya karar verdim ama yine de son kez araştırıyorum. Bana bu iki yöntemin fiyatları konusunda da bilgi verirseniz sevinirim.
Merhabalar Elif Hanım. Gerçekten de çatlaklar ne kadar eskiyse tedavileri de o kadar zorlaşır. Bu yüzden eski çatlaklarda uygulanan tedavilerde seans sayısını artırmak durumunda kalıyoruz. Ancak çatlak ne kadar eski olursa olsun görünümlerinin önemli ölçüde hafiflemesi, çatlak olan bölgede daha pürüzsüz bir cilt yaratmak mümkün. Çatlak tedavilerinde uyguladığımız iki farklı sistem vardır. Biri Biodermogenesi diğeri ise Icon lazer. Bunlar çatlakların görümünü hafifletmekte % 80’lere kadar başarı sağlayabilen teknolojilerdir. Tabii alınan sonuç kişiden kişiye değişir. Ama eskiden etkili bir tedavisi olmayan çatlak probleminde bugün gerçekten fark yaratabilecek teknolojilere sahibiz. Biodermogenesi, yaklaşık 30 dakika süren bir işlem. Uygulama sırasında manyetik alan terapisi ile hücrelere kendini yenileyebilmeleri için gerekli besinler veriliyor. Ardından da hücreler toksinlerden arındırılıyor. Seanslar ilerledikçe çatlakların rengi açılmaya, daha az belirgin hale gelmeye başlıyorlar. Normalde 20 seanslık bir tedavi bu ancak eski çatlaklarda 30 seansa kadar çıkmak gerekiyor. Seans sıklığı ise haftada iki defa olarak belirlenmiştir. Icon lazer tedavisi ise cilt yüzeyine zarar vermeden cilt altında ısı kanalları yaratarak, cildin kendini onarma mekanizmalarını tetikleyerek etki eder. Cildin daha fazla kolajen ve elastin üretmesini sağlayan bu onarım süreci çatlakların görümünün hafiflemesini sağlar. Tedavi protokolü 3 hafta arayla 5 seanstır. Çatlağın durumuna göre ekstra 1-2 seans daha uygulanabilir. Icon lazer tedavisinin cildin güneşe karşı hassasiyetini artıracağı için yaz aylarında uygulanmadığını belirtmekte fayda var. Hangi sistemin sizin için daha uygun olduğuna konsültasyon sırasında karar verilir. Konsültasyon ücretsizdir.
S***
Benim de ergenlikten kalma çatlaklarım var maalesef ve artık çok rahatsız oluyorum. Bel, bacak, dizler ve dizlerimin arkası ve basende mevcut. Araştırmaya başlayınca sizin web sitenize ulaştım. Ücreti merak ediyorum, çok mu pahalı?
Merhaba Seher Hanım çatlak tedavisinde etkili iki sitem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Cildi yeniden yapılandıran sistem, cildi yenileyerek, kan dolaşımını ve oksijen seviyesini artırarak çatlakların görünümünün hafiflemesini sağlar. Icon lazer ise cildin alt katmanlarına yüksek enerji ileterek cildin daha fazla kolajen ve elastin üretmesini sağlar. Bu onarım süreci skar ve çatlakların görünümünün hafiflemesini sağlar. Hangi sistemden fayda sağlayacağınıza ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında karar verilebilir, fiyat bilgilendirmesi de ancak bu aşamada yapılabilir.
B***
Merhaba. Bacak içimde bel bölgemde, bir de az miktarda kol arkamda çatlak bulunuyor. Makalenizi okudum, denemeyi düşünüyorum. Ortalama fiyat nedir benim için?
Merhabalar. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız 0212 2410364'den yardımcı olacaklardır.
E***
Çatlak tedavisinin seans ücreti nedir acaba?
Merhabalar Ebru Hanım. Çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Biodermogenesi çatlakların durumuna göre 20 ya da 30 seans, Icon lazer ise 4-5 seans uygulanıyor. Bu teknolojiler hakkında fiyat bilgisi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz. Size yardımcı olacaklardır.
A***
Cilt çatlaklarım yeni oluştu pembe mor renkteler basenimde ve dizimin arkasında. Hızlı büyümeden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Seans başına ne kadar ücret ödeyeceğim? Fiyatı nedir bu tedavinin?
Merhabalar Ayşe Hanım. Çatlaklarınızın yeni oluşmuş olması hem tedaviye daha iyi yanıt verecekleri hem de uygulanması gereken seans sayısının daha az olması anlamına geliyor. Maalesef burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
G***
Biodermogenesi çatlak tedavisi hakkında fiyat alabilir miyim?
Merhabalar Gülşah Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
N***
Merhaba, benim vücudumun belirli bölgelerinde hamileliğe bağlı çatlaklar oluştu ve beni rahatsız ediyorlar. Ben Adana’da yaşıyorum. Bana fiyat verme şansınız var mı? Çatlaklarım tahmini olarak 10 yıllık diyebilirim.
Merhabalar Nihan Hanım. Çatlak tedavisinde kullandığımız iki sistem var. Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Maalesef burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Ama kliniğimizi ararsanız sizi bilgilendireceklerdir.
E***
Kalça bölgesindeki çatlaklar için Bidodermogenesi yaptırmak istiyorum ortalama bir fiyat söyler misiniz?
Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size seans ücreti bilgisi vereceklerdir. Uygulanacak seans sayısı ise ancak muayene sonrasında netleşebilir, ama tedavi protokolü genelde minimum 20, maksimum 30 seans şeklinde olur.
S***
Biodermogenesi seans fiyatı ne kadar?
Merhabalar Sanem Hanım. Maalesef burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız yardımcı olacaklardır.
G***
Çatlak tedavi yöntemi ücreti nedir?
Merhabalar Gül Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız bu konuda yardımcı olacaklardır.
Ö***
Çatlak tedavi ücreti nedir?
Merhabalar Özlem Hanım çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sistemlerin başında Icon lazer geliyor. Icon lazer cildin alt katmanlarına yüksek enerji iletilmesini sağlayan bir sistemdir. Cilt yüzeyine zarar vermeden etki eden bu teknoloji cilt altında ısı kanalları yaratarak cildin kendini onarma mekanizmalarını devreye sokar. Üç hafta arayla 4-6 seans uygulanır. Konsültasyon sonrasında çatlağın durumuna göre birkaç ek seans daha uygulanabilir. Icon lazer sonbahar ve kış aylarında uygulanan bir tedavidir. Sistemle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Ancak burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
S***
İl dışında oturuyorum. Önerdiğiniz çatlak tedavisi için haftada üç kez gelmem olanaksız. Ancak fraksiyonel lazer mevcut. Cilde geri dönüşü olmayan, kalıcı bir zarar verir mi acaba?
Merhabalar Seher Hanım. Ciltteki elastin ve kolajen üretimini artıran tüm sistemler çatlakların görünümünü hafifletmede etkili olabilir. Ancak tabii fraksiyonel lazerin özellikleri, tam olarak hangi sistem olduğu da önem taşıyor. Bu arada haftada üç gün gelinmesi gereken çatlak tedavisi Biodermogenesi’dir. Çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar elde ettiğimiz Icon lazer sistemi 3-4 hafta arayla uygulanır. Tedavi protokolü çatlakların durumuna göre 4-5 seanstan oluşur.
E***
Merhaba bölgesel incelme uygulanan bölge ve etrafında çatlaklar oluşuyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Emine Hanım. Bölgesel incelme tedavileri çatlak oluşumuna neden olmaz. Çatlak probleminin ardında hormonal faktörler ergenlik, hamilelik gibi hormonların fazla aktif olduğu dönemler ve yine özellikle bu dönemlerde alınan fazla kilolar vardır. Bölgesel incelme tedavilerinin çatlak oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerle ilişkisi olmadığından böyle bir probleme yol açmaları mümkün değildir.
Y***
Roaccutane tedavisi bitimi sonrası çatlak tedavisine başlayabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yağmur Hanım. Akne tedavisinde kullanılan ve ağızdan alınan bir ilaç olan Roaccutane tedavisinin ardından çatlak tedavisi yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur.
A***
Hocam çatlak tedavisi yaz aylarında da yapılabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığım Icon lazer teknolojisi yaz aylarında uygulanmayan bir tedavidir. Ciltte kızarıklık, sonrasında da kabuklanma yapan bir işlemdir. Bu da cildin güneşe karşı hassasiyetini artıracağı için tedavi yaz aylarında yapılmaz. Çatlak tedavisine başlamayı düşünüyorsanız ve bu sistemi tercih edecekseniz sonbahar aylarını beklemeniz gerekiyor.
B***
Çatlak tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Büşra Hanım. Çatlak tedavileri hakkında detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ve kaç seans uygulanması gerektiği ancak muayene sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir.
N***
Merhaba, çatlak tedavisinin fiyatı ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nezire Hanım. Çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sistemlerin başında Icon lazer geliyor. Arcak burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniği ararsanız size yardımcı olacaklardır.
B***
Merhabalar sırtımda 13 yaşındayken çok derin 3 çatlak oluştu. Tamamen geçme ihtimali var mı? Bir de sırtımda sivilce lekeleri var tamamen kaybolma ihtimali var mı lazerden sonra?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Bu tür tedavilerde sorunun tamamen geçmesi, yok olmasından bahsetmek doğru değildir. Ancak doğru hastaya doğru tedavi yapıldığında sorunun belirgin bir şekilde hafiflemesi sağlanabilir. Sırtınızdaki çatlaklar ve sivilce lekeleri için Icon lazer tedavisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Genelde üç-dört hafta arayla yapılan 4-6 seans sorunların hafiflemesi için yeterli oluyor. Hastaya göre seans sayısını artırmak gerekebiliyor. Bu sistem çatlakların görünümünü hafifletmede %50’lere, %60’lara varan bir başarı sağlıyor. Ancak işlemden sonra cildin güneş ışınlarının
H***
Hocam merhaba benim14 senelik karnımda bacak arkası göğsümde ciddi çatlaklarım var ve çok rahatsızım bu durumdan benim için ne önerirsiniz? Bir de fiyat ne kadar tutar hocam? Teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu tedaviler çatlakların görünümünün %50-%60’lara varan oranlarda hafiflemesini sağlıyor. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
Z***
Merhaba, ben İngiltere’de kalıyorum. 26 yaşındayım. Kilo alıp vermekten kaynaklanan yırtıklarım oluştu. Çoğunlukla karın bölgesinde. Şu an kilo vermiş olmama rağmen maalesef yırtıklar hayli belirgin. Hatta daha fazla belirgin diyebilirim. Araştırmalarıma göre en iyi tedavi Biodermogenesi, merak ettiğim; ne kadar bir süre gerekiyor bunun için ve lütfen bir fiyat alabilir miyim? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zerin Hanım. Gerçekten de çatlaklar kilo verildiğinde daha da belirgin bir hal alırlar. Biodermogenesi çatlak tedavisinde başarılı bir sistemdir. Seans sayısı çatlakların durumuna göre 20 ile 30 arasında değişir. Haftada üç seans uygulanır. Yani tedavinin tamamlanması 2.5 ayla 4 ay arasında değişir. Maalesef burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
B***
Merhabalar. İlk gebeliğim ve son ayımda çatlaklar oluştu doğurmak üzereyim son 4 gün kaldı... Yaşım 28, bu tedaviye ne zaman başlamak gerekir. Hemen başlarsak kaç seans sürer? Ve fiyat hakkında bilgi alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Betül Hanım. Çatlak tedavisine doğumdan hemen sonra başlayabilirsiniz. Icon lazer çatlak tedavisinde kullandığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız bir sistemdir. Cildin alt katmanlarına yüksek enerji iletilmesini sağlayan sistem, cilt altında ısı kanalları oluşturarak etki eder. Cilt altında yaratılan bu ısı kanalları vücut tarafından bir travma olarak algılanır ve cildin kendini iyileştirme mekanizmaları devreye girer. Cildin daha fazla kolajen ve elastin üretmesi sayesinde çatlakların görünümü hafiflemeye başlar. Tedavi protokolü üç hafta arayla uygulanan 5 seanstan oluşur. Çatlaklarınızın yeni oluşmuş olması tedaviden daha etkin bir sonuç almanızı sağlayacaktır.
G***
Çatlak tedavisi ile ilgili fiyat teklifi alabilir miyim?
Merhabalar Gözde Hanım. Uygulamalarla ilgili fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.
S***
Hocam merhaba, 13 yaşındaki kızımın kalça ve bacaklarında çok yoğun bir şekilde çatlak oluştu. Lazer tedavisi için yaş sınırı var mi? 18 yasından önce zararlı mı? Çok teşekkür ederim.
Merhabalar Sultan Hanım Lazer tedavisinin 18 yaşında önce uygulamasında herhangi bir sorun yok. Ancak 13 yaşında çatlak tedavisi yapılması doğru olmaz. Neden? Çünkü çatlak oluşumunda önemli bir rol oynayan hormonal dalgalanmalar henüz devam etmektedir ve bu yüzden de çatlak oluşumu henüz tamamlanmamış olabilir. Biz var olan çatlakları tedavi etsek de yenilerinin meydana gelme olasılığı var. Bu da tedaviden tatmin edici bir sonuç almayı zorlaştırır. Bu nedenle çatlak tedavisi için kızınızın 18 yaşına gelmesini beklemek daha doğru olacaktır.
G***
Basen ve diz kapağımın arkasında derin beyaz çatlaklar var. Nasıl tedavi edilebileceğini ve ücretini öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gül Hanım. Çatlak tedavisinde kullandığımız Icon lazer. Çatlakların görünümünü belirgin bir şekilde hafiflettiği klinik olarak kanıtlanmıştır. Bu teknoloji ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, ancak kliniğimizi ararsanız size bu konuda yardımcı olacaklardır.
E***
Hocam çatlak tedavisinde garanti veriyor musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Enes Bey. Çatlak tedavilerinin çatlakların görünümünde hafifleme, sorunlu bölgede cildin daha pürüzsüz bir hâl alması gibi etkileri vardır. Etkiler hastadan hastaya göre değişiklik gösterse de, tedaviyi tamamlayan hastalar gözle görülür bir iyileşme gözlerler. Ancak çatlakların tamamen geçmesi değil hafiflemesi amaçlanmalı. Çünkü bu sorunun tamamen silen bir sistem yoktur.
İ***
Çatlağın şu an kesin tedavisi yok ama yeni sistemler geliştirilirse ortadan kalkma imkânı var mı sizce?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İrem Hanım. Bundan 15 yıl öncesinde çatlak tedavisinden söz etmek mümkün bile değildi. Çatlakları geçirdiği, hafiflettiği söylenen bazı tedaviler vardı ama bunlardan olumlu bir sonuç alınamıyordu. İlk olarak Biodermogenesi denen bir teknoloji ile başarılı gelişmeler kaydettik. Çatlakların görünümünde %50- %70’lere ulaşan bir hafifleme sağlayan bu teknoloji bugün de çatlak tedavisindeki altın standartlardan biri olmaya devam ediyor. Icon lazer de çatlak tedavisi için kliniğimizde kullandığımız bir diğer teknoloji. Gelecek ne getirir bilmiyorum ama bugün artık hastaları memnun edecek derecede başarılı sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim.
S***
13 yıldır bacaklarımda aşırı çatlaklar var. Renk kahverengi ve çok derin. Yeriniz nerede ben hastanede çalışıyorum yapmadığım kalmadı.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sema Hanım. Çatlak tedavisi zorlu bir tedavidir. Çatlaklarda etkili olan iki sistem var. Biodermogenesi ve Icon lazer. İkisi de çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız teknolojilerdir. Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var. Çatlakların tamamen geçmesinden ziyade hafiflemesi, belirginliklerinin azalması hedeflenir. Kliniğimiz Nişantaşı’nda. İnternet sitemizde detaylı adres yer almaktadır.
G***
Merhabalar Mustafa bey diz arkası iç bacak göğüs ve kalçamda çatlaklar mevcut. Ergenlik döneminde oluşmuştur yaşım 32 seans ücretleri nasıl acaba bilgi verebilir misiniz? İyi günler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülşen Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
E***
Hocam benim bacaklarımın arkasında, diz kapaklarımda çatlaklar var. Etek giyemiyorum. Öğrenciyim, nasıl tedavi olurum?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra Hanım. Çatlak tedavisinde kullandığımız ve çatlakların görünümünü belirgin ölçüde hafifleten iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
S***
Hocam benim bacaklarımda çatlaklarım var kimyasal peeling dediğimiz tedaviyle giderilebilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sena Hanım. Maalesef kimyasal peeling çatlakların görünümünü hafifletmek konusunda etkili bir yöntem değil. Neden? Çünkü kimyasal peeling tedavisi cilt yüzeyini soyarak, cildin daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlayan bir işlemdir yani yüzeysel bir tedavidir. Çatlaklar ise cildin alt tabakalarında oluşur. Çatlakları hafifletmekte etkili iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
D***
Merhaba, çatlak tedavisi hakkında bilgi alabilir miyim? 16 yıl önce sezaryenle doğum yaptım. İki yıldır pilates yapıyorum sıkılaşmama rağmen çatlaklarım ve hafif bir bıngıllık var... Tedaviniz benim için çözüm olur mu? Ücreti ne kadar? Teşekkür ederim...
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Eğer karın bölgenizdeki çatlaklara eşlik eden bir sıkılık kaybı da varsa, Icon lazer teknolojisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Bu sistem hem çatlak tedavisinde kullanılıyor hem de uygulama yapılan bölgedeki cildin sıkılaşmasını sağlıyor. Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.
L***
Merhaba ben 20 yaşındayım vücudumun her yerinde çatlaklar var 3 senedir ilaç kullanıyorum. Kilo aldım ve zayıflayamıyorum ne yapmam gerek?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Leyla Hanım. Çatlak tedavilerinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Biodermogenesi ve Icon lazer çatlakların görünümünü hafifleten, belirginliklerini önemli ölçüde azaltan tedavilerdir. Kilo verme konusunda ise, eğer yağlanmanın toplandığı bazı yerler varsa, oralara Zeltiq Coolsculpting gibi bölgesel zayıflama yöntemleri uygulanabilir. Bu tedaviler birer zayıflama yöntemi olmasa da, en azından yağlanmanın fazla olduğu yerlerde gösterdiği etki hastada zayıflama konusunda motivasyon yaratabiliyor.
E***
İyi günler doktor bey benim yaşım 32, 3 yıl önce doğum yaptım ve karın bölgemde çatlaklar oluştu çok derin değil bunun için kaç seans görmem gerekir. Elif
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Biodermogenesi sistemi 20-30 seans olarak uygulanıyor. Icon lazer ise 5-6 seans.
S***
Merhabalar benim basenlerimde ve bel yanlarımda çatlaklar var büyük ve pembe ile mor arası renkteler. Benim bacaklarım çok ağrıyor acaba çatlaktan mı kesin tedavisi var mı çatlağın.
Dr. Mustafa Karataş
Çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sistemler var - Biodermogenesi ve Icon lazer gibi. Bu teknolojilerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Ancak çatlaklar söz konusu olduğunda kesin tedaviden söz etmek mümkün değil, ancak çatlakların görünümü önemli bir ölçüde hafifletilebilir ve daha az belirgin, daha az dikkat çekici bir hale gelebilirler.
T***
Merhaba striort çatlak tedavisi hakkında ne düşünüyorsunuz olumlu sonuç alınabilir mi acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Bu, benim çatlak tedavisinde kullandığım bir sistem değil bu yüzden etkinliği konusunda herhangi bir yorum yapamayacağım.
E***
Kalçamda, bacak arkamda ve baldırlarımda çatlaklar var Biodermogenesi tedavisini kaç seans kullanmalıyım? Fiyatı ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, çatlakların durumuna göre 20-30 seans arasında değişir. Detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz
D***
Merhaba ben fraksiyonel lazer tedavisi uygulatıyorum ama çatlaklarım 3 senelik ve yırtıkların içi boş sizce bu franksiyonel lazer işe yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Damla Hanım. Öncelikle cilde fraksiyonel olarak ısı enerjisi veren pek çok lazer sistemi var, çatlak tedaviniz için bunlardan hangisinin uygulandığını belirtmemişsiniz. Ancak size şunu söyleyebilirim: Cildin alt katmanlarındaki kolajen ve elastin üretimini artıran tüm sistemler çatlakların görünümünde bir nebze de olsa iyileşme sağlayabilir. Kliniğimizde çatlak tedavisi için kullandığım Biodermogenesi ve Icon lazerin, çatlak tedavisindeki etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Bu arada Icon lazerin yeni nesil bir fraksiyonel lazer teknolojisi olduğunu da belirtmek istiyorum… Sonuçta yaptırdığınız tedavinin faydasını görebilirsiniz ama çatlakları hafiflettiği kanıtlanmış bir sistemi tercih etmek daha doğru bir stratejidir.
Z***
Merhaba Mustafa Bey. Basen bölgemde 15 senelik çatlaklar mevcut. Ergenlik döneminde oluşan bu çatlaklar hala beyaz renkteler. Açıkçası Biodermogenesi tedavisini yaptırmayı istemiştim ama İstanbul’da oturmuyorum. Ankara’da Icon tedavisine başladım . İlk seansımı yeni oldum. Sizce Icon’dan lazerle yaş ve cilt etkeni düşünülerek olumlu sonuç alınabilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Icon lazer benim de çatlak tedavisinde uyguladığım ve olumlu sonuçlar aldığım bir sistemdir. Özel teknolojiler sayesinde cilt altına daha yüksek enerji iletilmesini sağlayan Icon teknolojisi, cildin kendini iyileştirme mekanizmaları tetikleyerek etki eder. Daha fazla kolajen ve elastin üretimi ile cilt yeniden yapılanır ve çatlakların görünümü hafiflemeye başlar. Ama tek bir seansta sonuçları göremezsiniz, hatta tüm seanslar bittikten ve tedavi tamamlandıktan sonra bile ciltteki bu yenide yapılanma devam eder. Gerçekçi beklentilere sahip olursanız çatlak tedavisinde amaç çatlakların tamamen yok olması değil belirginliklerinin azalması, uygulama yapılan bölgede cildin daha pürüzsüz görünmesidir- tedavinin sonuçlarından memnun kalacağınızı düşünüyorum.
D***
Merhaba. Çatlaklar İçin bahsettiğiniz tedavinin fiyatını öğrenebilir miyim?
Merhabalar Damla Hanım. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz. Kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
***
Merhaba, kızım 12 yaşında. 1 yıl önce nefrotik sendrom tanısı ile kortizon tedavisine başladı. Yaklaşık 4 ay yüksek düzeyde kortizon kullanmak zorunda kaldı. Kortizonun yan etkisi olarak da vücudunun bel bölgesinden aşağısında mor renkli derin çatlaklar oluştu. Bacaklarının iç kısmının çok kaşındığını söyledi, ben de kontrol etmek için baktığımda gözlerime inanamadım, bir gecede oluşan çatlaklar, daha sonra aşağılara kadar indi. Bu yaşta neler yapabiliriz bilmiyorum, çatlak kremi kullanıyoruz ama hiçbir faydası yok. Kızım çok üzülüyor. Bizi bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
Merhabalar. Maalesef kremlerin çatlakları önlemede de çatlak tedavisinde de herhangi bir etkisi yoktur. Çatlakların cildin derin tabakalarında olduğu için yüzeysel olarak uygulanan krem ya da serumlar hiçbir şey işe yaramaz. Normalde çatlak tedavisi yapmak için ergenlik döneminin sona ermesi beklenir ya da beklenmeli. Çünkü bu dönemde yeni çatlaklar meydana gelebilir, tedaviye başlamak için bu sürecin tamamlanması daha doğru olacaktır. Aksi halde tedavi var olan çatlakları hafifletse de sonrasında aynı bölgede yeni çatlaklar çıkabilir ve tedavinin anlamı olmaz.
G***
Çatlak tedavisinde deneme seansı mümkün müdür? Aynı anda lazer epilasyon da yapmak sakıncalı mıdır?
Merhabalar Gülçin Hanım. Çatlak tedavileri, tedavi tamamlandıktan sonra bile cildin yapılanması devam ettiği için olumlu sonuçlarını zaman içinde görebileceğiniz tedavilerdir. Deneme seansı yapılmaz, zaten tek bir seans size tedavi süresince ve sonrasında alacağınız sonuçla ilgili bir fikir de vermez. Çatlak tedavisi ve lazer epilasyonun aynı zamanda yapılması doğru olmaz. Sonuçta etki derinlikleri farklı olsa da deri altına bir enerji veriliyor, olumsuz bir sonuçla karşılanması düşük bir ihtimal de olsa riske girmeye gerek yok.
T***
Diz arkasında üst bacağımda ve göğsümde çatlaklar var, şu anda diyet yapıyorum 15kg civarı fazlam var şimdi başlasam ileride zayıflamaya bağlı çatlaklar tekrar oluşur mu? Ve bu işlem acılı bir işlem mi?
Merhabalar Tuana Hanım. Zayıflama sürecinizin çatlaklar üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Ama eğer bana hamilelik öncesinde çatlak tedavisi yaptırmayı düşündüğünüzü söyleseydiniz, tedaviyi doğum sonrasına bırakmanızı söylerdim. Neden? Çünkü kilo almak çatlakların oluşumunu tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Ama sizin durumunuzda –yani zayıflarken ve 15 kilo daha vermek gibi bir hedefiniz varken- bu tedaviyi yaptırmanızda hiçbir sakınca yoktur. Yalnız şunu da belirtmek gerekir çatlakların oluşumu sadece kiloyla ilgili değildir. Kadınlık hormonlarındaki artış da bu sorunu tetikleyebilir. Yani tedavi sonrası bu tür bir değişim çatlak oluşumuna neden olabilir. Ancak bu genelde ergenlik dönemi ve hamilelikte oluşan bir değişimdir zaten çatlaklar da en çok bu zamanlarda ortaya çıkar. Tabii yine kilo alırsanız da bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Çatlak tedavisinde kullandığımız Icon lazer sistemi acılı bir işlem değildir.
H***
Merhaba hocam. Çatlaklarım 7 yıllık, derin ve beyazlar 20 ile 30 seans diyorsunuz. Seans ücreti öğrenebilir miyim?
Merhabalar Halide Hanım. Biz 7 sene önce oluşmuş olan çatlakları nispeten yeni çatlaklar olarak ele alıyoruz. Çünkü çatlakların oluşmasının üstünden en az on sene kadar geçtikten sonra daha eski çatlaklar olarak görüyoruz. Bu süreç çatlakların derinin giderek daha alt katmanlarına inmeleriyle devam eder ki artık tedavilere de daha zorlaşmıştır. Tabii cilt yapısı da önemli bir faktör. Ama sizin durumunuzda eğer tedaviniz Biodermogenesi sistemi ile yapılırsa 20-25 seansın yeterli olacağını düşünüyorum. Diğer bir seçenek ise Icon lazerdir. Bu sistemde genelde 5-6 seans uygulanır. Hangi tedavinin sizin için daha uygun olduğuna muayene sonrasında karar verilecektir. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
B***
Merhabalar göğüs bölgesindeki çatlaklar için fiyat bilgisi rica ediyorum. Henüz beyaz renktedirler.
Çatlak tedavisinde kullandığımız iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer tedavileriyle büyük ölçüde hafifletmek ve sizi hiç rahatsız etmeyecek hale getirmek mümkün. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi sitemizde yer almaktadır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz ancak kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır.
D***
Merhaba. 22 yaşındayım. Bacağımın iç kısımlarında yan karın bölgemde ve kalçamda çatlaklarım var. Yaklaşık 3-4 yıldır varlar ani kilo değişiminden dolayı. Bunların en kolay ve çabuk nasıl tedavi edilebilir mi merak ediyorum. Aynı zamanda ücret öğrenmek istiyorum ve yan etkisi olur mu? Nasıl ve kim nerde ne şekilde tedavi ediyor biraz pimpirikliyim. İnanılmaz araştırma yaptım herkesle konuşuyorum net karar vermeden sizinle de konuşup teklif almak istiyorum.
Merhabalar çatlak tedavisinde başarıyla uyguladığımız sistemlerden biri Biodermogenesi diğeri ise Icon lazerdir. Her iki sistem ve etki mekanizmaları hakkında detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Bu sistemlerin herhangi bir yan etkisi yoktur ve tedavilerden hemen sonra sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Çatlaklarınızın henüz 3-4 sene önce oluşmuş olması bu tedavilerden daha çabuk ve etkili sonuçlar almanız açısından olumlu bir faktör. Ücret bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz, size yardımcı olacaklardır.
Ç***
Ergenliğe girerken göğsümde birçok çatlak meydana geldi kıyafet giyerken canımı sıkıyor beyaz renkliler ve yaklaşık 5 senedir varlar tedavisi mümkün müdür? Görünümü azaltmak mümkün müdür?
Merhabalar Çağla Hanım. Çatlak tedavisi yaptırmak için doğru bir zaman, çünkü hem çatlaklarınız oluşalı sadece 5 sene olmuş hem de renkleri henüz morumsa bir tona dönüşmemiş. Bu dönemde tedavi yaptırarak daha olumlu sonuçlar alırsınız. Zaman geçtikçe ve çatlakların rengi koyulaştıkça tedavi zorlaşır, seans sayısını artırmak gerekir. Çatlaklarda uyguladığımız etkisi kanıtlanmış iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
İ***
Ergenlik ve kilo alıp vermekten kaynaklanan cilt çatlaklarım var. Biodermogenesi tedavi yönteminiz hakkında bilgi ve fiyat almak istiyorum.
İnternet sitemizde Biodermogenesi sistemi hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse çatlaklar konusunda etkisi kanıtlanmış bir teknolojidir bu. Çatlakların görünümünü %80 oranında iyileştirme özelliğine sahiptir. Sistem cildi yeniden yapılandırarak, uygulama yapılan bölgedeki kan dolaşımını ve oksijen seviyesini artırır. Tedaviden sonra ciltteki kolajen ve elastin üretimi artarak cilt kendini onarmaya başlar. İşlem yaklaşık 30 dakika sürer ve konforlu bir tedavidir. Çatlakların durumuna göre 20 ya da 30 seans olarak uygulanır. Haftada iki seans yapılır. Dört mevsim uygulanan bir tedavi olması önemli bir avantajdır ve tedavi ilerledikçe çatlakların renginin açıldığını, o bölgenin daha pürüzsüz bir cilt dokusuna kavuştuğunu gözlemlersiniz.
P***
Merhabalar doktor bey. Benim bacağımda ve göğsümde küçük bir bölgede 15 yıllık çatlağım var. Rengi beyaz. Çok rahatsız ediyor beni. Bunun için ne yapabiliriz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Pınar Hanım. Çatlak tedavisinde etkili iki sistem var. Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerin etki mekanizmaları ile detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Genelde 15 yıl önce olmuşmuş çatlaklar derinin daha alt katmanlarına doğru iner ve renkleri beyazımsı olur. Ancak sizin çatlaklarınızın renginin beyaz ya da sedefimsi bir renkte olmasına rağmen küçük bir bölgede olmasını lehinize bir etken. Bu tedavilerde çatlakların tamamen yok olmasından ziyade belirginliklerinin azalması, o bölgedeki cildin daha pürüzsüz bir dokuya kavuşması hedeflenir. Bahsettiğim iki sistem de %70’lere varan başarılı sonuçlara sahiptir.
Y***
Benim göğsümde çatlaklarım var 15 sene önce oldu acaba kaç seansta geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yıldız Hanım. İnternet sitemizden çatlak tedavileri ve kaç seans uygulanması gerektiği detaylı olarak yer alıyor. Kısaca bilgi vermek gerekirse, 10 seneden daha eski çatlaklarda tedavi süresi biraz daha uzun oluyor. Biodermogenesi işleminde haftada iki defadan olmak üzere 30 seans, Icon lazerde ise 3 hafta aralıkla 5-6 seans öneriyoruz.
D***
Ben size çatlaklar için Biodergomenesi uyguluyor musunuz onu soracaktım. Bir de anladığım kadarıyla bir bölgenin tedavisi bittiğinde diğerine başlanabiliyormuş. Örneğin tek bacak bittikten sonra diğer bacağa mı yoksa bacaklar
Dr. Mustafa Karataş
Evet, Biodermogenesi çatlak tedavisinde kullandığım ve olumlu sonuçlar aldığım bir sistemdir. Farklı bölgelere tek bir seansta uygulama yapılabilir. Tabii seans süresi ikiye katlanır. Bu süre çok uzadığından genelde bir bölgeyi tamamlayıp sonra başka bir bölgeye geçiyoruz. Ama karar tamamen hastaya kalmış, yani eğer vakit ayırabiliyorsa neden iki bölge birden tedavi edilmesin? Ama bacak bölgesi derken bunu da tüm bacak gibi düşünmeyin. Mesela üst bacağın dış kısımları her iki bacağın da- bir bölge olarak ele alınır. Burada fiyat bilgisi veremiyoruz, kliniğimizi ararsanız yardımcı olacaklardır.
S***
Benim ergenlik döneminde oluşan çatlaklarım var 14 ya da 15 yaşında iken. Şu 32 yaşındayım ve emin olun kullanmadığım ürün kullanmadı. Şu aralar dermaroller alıp bir de onu deneyecektim. Özellikle göğüs bölgemdekiler hayatımı kötü etkiledi. Ücret ve seans sayısını öğrenmek istiyorum. Ne yazık ki şu an Osmaniye ilinde ikamet ediyoruz, tedavi olacak olursam ki %50- %60 düzelmeye bile razıyım, kaç gün sürer?
Dr. Mustafa Karataş
Maalesef çatlaklar üzerinde etkili krem, yağ yoktur. Cilt yüzeyine sürülen hiçbir şey çatlaklar üzerinde etkili değildir. Çatlaklar üzerinde etkisi kanıtlanmış iki sistem var Biodermogenesi ve Icon lazer. Eğer İstanbul dışında yaşıyorsanız, Biodermogenesi sizin için doğru tedavi olmayabilir. Çünkü haftada iki defadan 30 seans uygulanan bir tedavidir bu. Icon lazer ise üç hafta arayla 5 seans uygulanır Icon lazer, hem seans sayısı hem de seansların arasında birkaç hafta olması ile sizin için daha uygun bir alternatif. Her iki sistem de cildin dokusunu iyileştirmek, çatlakların görünümünü hafifletmekte etkisi kanıtlanmış sistemlerdir. Sonuçlardan memnun kalacağınızı düşünüyorum. Icon lazer için fiyat bilgisini kliniğimizi arayarak alabilirsiniz.
Y***
Merhaba öncelikle… Bir sıkıntımdan bahsetmek istiyorum size. Çatlaklara uyguladığınız yöntemi inceledim. Benim sıkıntım biraz farklı yüz bölgesinde alında oluştu çatlaklar, alın bölgemde nasıl oldu diyeceksiniz o kadar çok anlattım ki doktorlara artık anlatasım yok açıkçası, sadece çare arıyorum bu yöntem etkili olur mu? Ne kadar zamanda iyileşme gösterir kaç seans gerekli bir de maliyetini öğrenmek istiyorum. Çünkü İzmir de oturuyorum... Eğer olumlu yanıt gönderirseniz fotoğraflarımı göndereceğim size burada bir çözüm bulamadım zira… Şimdiden teşekkür ediyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Bu şimdiye kadar hiç karşılaşmadığım bir durum. Biodermogenesi sadece çatlaklar için dolasıyla da sadece vücut için tasarlanmış bir sistemdir. Bu yüzden daha önce hiç uygulanmamış bir şeyi sizin üzerinizde denemek doğru olmaz. Ancak çatlak tedavisinde de kullandığımız ve yüzdeki çizgilerden lekelere, elastikiyet kaybına kadar pek çok sorun için kullanılan Icon lazer tedavisinden fayda sağlayabilirsiniz. Bu teknoloji yüzde de uygulandığı için daha güvenli bir seçenek olacaktır.
A***
Benin çatlaklarım 1 yıl bile olmadı ama hızla devam ediyor çok ince ince bazıları belli bile yakından bakmayınca kaç seansta tedavi olabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Çatlaklarınızın henüz yeni oluşmuş olması önemli bir avantaj. Böylece yapılan tedaviden daha çabuk ve daha etkili bir sonuç almanız mümkün olacaktır. Çatlak tedavisinde kullandığımız iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Biodermogenesi sisteminde, yeni çatlaklarda haftada iki defadan olmak üzere 20 seans uygulanıyor. Icon lazer tedavisinde ise 3 hafta arayla 4 seansın yeterli olacağını düşünüyorum.
A***
Merhabalar Mustafa bey, internetten çatlak tedavisi için araştırma yaparken rastladım size. Son 4 yıldır vücudumda oluşan çatlaklar yüzünden hayata küstüm, lütfen bana yardımcı olun. Size direk nasıl ulaşabilirim? Bir an önce bu kötü görünüşten kurtulmak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Çatlak tedavisinde kullandığımız iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Çatlaklarınızın henüz 4 sene oluşması olumlu bir şey, çünkü 10 seneyi geçmiş çatlakların tedavisi nispeten daha zordur. Bu sistemler çatlakların görünümünü hafifletmekte %80’lere varan başarı oranına sahiptir. Kliniğimizi arayarak muayene için randevu alabilirsiniz. Böylece hangi sistemden optimum bir şekilde faydalanacağınız belirlenir muayene ücretsizdir.
G***
İyi günler. Dizimin arkasında çok sayıda çatlak var. Biodermogenesi yaptırmayı düşünüyorum. Görünümü azalır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gözde Hanım. Biodermogenesi tedavisinin etkinliği hem hasta memnuniyeti hem de ciltten alınan doku örneği üstünde yapılan analizler ile kanıtlanmıştır. Ancak hastanın gerçekçi beklentilere sahip olması son derece önemlidir. En başarılı çatlak tedavisinde bile çatlakların tamamen silinmesi değil hafiflemesi hedeflenir –kısacası tedavi çatlaklarınızın görünümünü belirgin ölçüde azaltacaktır.
G***
9 senelik çatlak sıkıntım var. Göbekte ve derin bir şekilde bacaklarımda yaşım 27, 2 çocuk annesiyim. Yardımcı olur musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülistan Hanım. Çatlak tedavisinde kullandığımız iki teknoloji var: Biodermogenesi ve Icon lazer. İkisi de çatlakların görünümünü hafifletmekte, renklerinin açılmasını sağlamakta etkili sistemler. Tabii çatlakları tamamen yok etmek mümkün değil, ama çok belirsiz, dikkat çekmeyen bir hale gelmelerini sağlamak mümkün. Bu teknolojiler hakkında detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Z***
Hamilelikten sonra oluşan karnımdaki çatlakların tedavisi mümkün mü? Ücreti ne kadar olur
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zübeyde Hanım. Biodermogenesi ve Icon lazer çatlak tedavisinde etkili sistemlerdir. Çatlaklar ne kadar yeniyse tedavinin o kadar başarılı olacağını ve daha az seansla daha olumlu sonuçlar alınacağını belirtmekte fayda var. Kısacası oluşumlarının üstünden 10 seneden daha fazla bir süre geçen, rengi koyulaşan çatlakların tedavisi daha zor oluyor. Ancak her iki durumda da çatlakların görünümünde, renklerinde önemli bir ilerleme kaydetmek mümkün oluyor. Ancak bu sistemler, çatlakların görünümünün yaklaşık % 80 oranında hafiflemesini sağlasa da, tamamen silmelerinin söz konusu olmadığını unutmayın. Ücret bilgisi muayene sonrasında verilecektir. Dilerseniz kliniğimizi arayarak da fiyat bilgisi alabilirsiniz.
M***
Bu çatlaklara çözümse neden dünyaca ünlü yıldızlar veya mankenler yaptırmıyor. Ben çok bir işe yaradığını düşünmüyorum ve 2017 de bu durumda olduğumuza da inanamıyorum insanlar yapay zeka oluşturacak ama hala çatlaklara çözüm yok.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melissa Hanım. Öncelikle dünyaca ünlü yıldız ve mankenlerin bu tedavileri yaptırmadığını nereden biliyorsunuz? Hemen hepsinin en az kendileri kadar ünlü anti-aging tedaviler yapan doktorları vardır. Bu yıldızların çıkıp çatlak tedavisi yaptırdım diye demeçler vermesini mi bekliyorsunuz? Siz çok işe yaramadığını düşünüyor olabilirsiniz ancak seneler boyunca çatlak tedavilerini hastaları üzerinde uygulamış bir doktor olarak ben farklı düşünüyorum, çünkü etkilerini hastalarım üzerinde gözlemlemek bir ayrıcalığa sahibim. Yazılarımda da altını çizdiğim gibi bundan 15-20 sene önce çatlak tedavisinde etkili olan herhangi bir teknoloji yoktu. Artık var. Ancak yine yazılarımda da altını çizdiğim gibi çatlakları tamamen silmek diye bir şey söz konusu değil, ama önemli ölçüde hafifletmek, belirginliklerini azaltmak, renklerini açmak bu yeni teknolojiler sayesinde mümkün. 2017 yılı itibariyle nihayet hastalarımı memnun edecek, denize girerken kendilerini kötü hissetmemelerini sağlayacak teknolojilere sahip olduğumuz için mutluyum.
F***
15 yıl önce doğumda çok kilo aldım karnında çatlak ve sarkma var bu yöntem Benim için de faydalı olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Filiz Hanım. Biodermogenesi ve Icon lazer gibi sistemlerle çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Tedavi sonunda çatlaklar daha belirsiz bir hal alıyorlar. Tedavi, karın bölgenizdeki sarkma için tek seanslık Thermage Body uygulaması ile desteklenebilir. Ancak eğer karnınızdaki sarkma ve elastikiyet kaybı çok fazlaysa Thermage bir miktar iyileşme sağlasa da daha etkili sonuçlar ancak karın germe ameliyatı ile elde edilebilir.
E***
Hocam merhaba ben hem çatlak tedavisi yaptırmak istiyorum hem de lazerle epilasyon yaptırmak istiyorum ikisini ayni anda yaptırabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Esra Hanım. Böyle tedavilerde seanslar arasında bir hafta olmasını öneriyorum. Ancak çatlak tedavinizi Biodermogenesi sistemi ile yaptığımızı düşünün. Haftada iki defa uygulanan bir tedavi bu. İster istemez lazer epilasyonla çakışacaktır. Bu yüzden önce epilasyon tedavinizi tamamlayıp ardından çatlak tedavisine geçmeniz ya da tam tersi- daha doğru olacaktır.
G***
Merhaba 20 yaşındayım. Doğum yapacağım fakat bacak içlerimden kalçama kadar uzanan mor çatlaklar oluştu hamilelik sonlarına doğru. Bunlar geçer mi? Kaç seans sürer? Ve emzirirken yaptırabilir miyim
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gözde Hanım. Çatlak tedavisinde en etkili sistemler Biodermogenesi ve Icon lazerdir. Bu teknolojiler çatlakların görünümünde belirgin bir iyileşme, o bölgede daha pürüzsüz bir cilt yaratmada önemli bir fayda sağlıyor. Klinik araştırmalar bu tedavilerle çatlakların görümünde %80’lere varan bir iyileşme elde edildiğini gösteriyor. Unutmayın amaç tamamen yok olmalarından ziyade çatlakların renklerinin ve dokularının hafiflemesi, belirsizleşmesidir. Bu daha gerçekçi bir beklentidir. Bu tedavilerin emzirirken yapılmalarında herhangi bir sakınca yoktur.
Y***
Sayın hocam ben 3 yıl önce cushing rahatsızlığı geçirdim. Hormonal olarak vücudumda mır striya olarak başlayan çatlaklar oluştu daha sonra beyazladı ama ciddi bacak, bel, karın, göğüs kısımlarında derin çatlaklar var. Tedavisi mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yıldız Hanım. Öncelikle tedavinizin tamamlanmış olması gerekiyor. Aksi halde biz ne kadar çatlakların hafiflemesine yönelik bir tedavi uygularsak uygulayalım çatlaklar yeniden ortaya çıkar. Çünkü var olan çatlakların oluşma nedeni de zaten bu hormonal dengesizliktir. Çatlak tedavisinde Bioedermogenesi ve Icon lazer gibi sistemleri kullanıyoruz. Bunlar çatlakların görünümlerini önemli oranda hafifleten, başarı oranları %80’leri bulan tedavilerdir. Yani çatlakların rengi açılır, belirginlikleri azalır, cilt yüzeyi daha pürüzsüz bir dokuya kavuşur.
E***
32 yaşındayım, 165 boyundayım ve 53 kiloyum. Kilolu olmamama rağmen özellikle kalça, üst bacak ve alt bacağımın arka kısmında yoğun şekilde çatlaklarım var. Ergenlik döneminde oluşmaya başlamıştı ancak son yıllarda da arttığını fark ettim. Bu durum beni gerçekten rahatsız ediyor. Yediklerime ne kadar dikkat etsem ve spor yapsam da gözle görülür bir değişiklik olacağını çok sanmıyorum. Operasyon gerektirdiğini düşünüyorum ancak açıkçası operasyonun da harcayacağım zamana ve paraya değip değmeyeceğinden emin değilim. Yönlendirebilirseniz sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ezgi Hanım. Öncelikle çatlak ameliyatı dendiğinde aklınıza ne geliyor bilmiyorum ama çatlakları yok etmek için estetik ameliyat ancak bir şekilde olabilir, o da sorunlu derinin tamamen çıkarılması. Öncelikle bu çok az insana uygulanabilecek bir işlemdir, çünkü o bölgedeki deriniz gerçekten çok sarkmış olmalı ki, kesilip çıkarılabilsin. Pek tercih edilen bir ameliyat da değildir. Şahsen ben henüz böyle bir ameliyat yaptıran birini ne duydum ne de gördüm. Çünkü o deri bir şekilde alırsa ne olur? Çatlaklar gider yerine korkunç kesiler, ameliyat izleri kalır. Size çatlakların görünümünde %80’lere varan bir iyileşme sağlayan Biodermogenesi ya da Icon lazer gibi sistemleri öneriyorum. İnternet sitemizde bu sistemlerle ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.
A***
İyi günler hocam çatlak tedavisi için sizinle görüşmek istiyorum bununla ilgili bir yazınızı okudum. Esmer tenliyim, ne kadar oranda geçer ve tedavi ücretini sormak istiyorum. Bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Ten renginizin esmer olması çatlakların görünümünün daha belirgin olması anlamına geliyor, ama bu tedavinin başarı oranını etkilemez. Çatlak tedavisinde başarıyla uygulanan sistemler Biodermogenesi ve Icon lazerdir. Hangi tedaviden fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşecektir, fiyat bilgisi de yine bu muayene sonrasında verilir. Muayene ücretsizdir.
E***
Çatlak tedavisi fiyatı nedir ve kesin sonuç sağlar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Elif Hanım. Çatlak tedavisinde kullandığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. FDA onaylı bu sistemler üzerine yapılan klinik araştırmalar, çatlakların % 80’e kadar hafiflediğini gösteriyor. Yani çatlakların rengi açılıyor, belirginlikleri azalıyor, o bölgedeki cilt daha pürüzsüz bir görünüm alıyor. Hemen hiçbir tedavide kesin sonuçlardan söz etmek doğru değildir. Zaten özellikle çatlaklar söz konusu olduğunda çatlakları tamamen silmek diye bir şey yoktur. Ama hastalarımda gözlemlediğim sonuçlara bakarsak bundan 15 sene önce çatlak tedavisinde hayal bile edemeyeceğimiz kadar başarılı olduklarını söyleyebilirim. Burada fiyat bilgisi vermek mümkün değil. Ücretsiz olan konsültasyon sonrasında hem hangi tedavinin sizin için daha uygun olduğu netleşecektir hem de fiyat bilgisi verilecektir.
A***
Merhaba, çatlak Tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. Benim problemim bir bana özgü geliyor. Kalçamda, bacaklarımda, yani oluşabilecek her yerde çatlaklarım var. 28 yaşındayım ve hiç mor, kırmızı renkte çatlağım olmadı. Bir bakıyorum sedef renkli çatlak meydana gelmiş, tuhaf ama sanki bir anda ortaya çıkıyorlar. Ciddi olarak bunun kaynağını öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, öncelikle sedef rengi çatlakların kırmızı ve mor renkte olanlara kıyasla tedaviye daha iyi yanıt verdiğini, daha az seansla daha etkili sonuçlar almamıza olanak sağlayan bir faktör olduğunu belirtmek istiyorum. Çünkü bu, çatlakların nispeten daha yeni oluşmuş olduklarını ve cildin derin tabakalarına inmediklerine delalet eder.
M***
Merhaba. Ben 17 yaşındayım göbeğimin alt kısımlarında çatlaklar oluştu yemek yediğim zaman mor oluyor, yemediğim zaman beyaz. Bunlar için krem gibi çözüm yolu yok mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melis Hanım. Maalesef çatlaklar derinin alt tabakalarında oluştuğu için, ne çatlakların oluşumunu önlemede ne de bir kez oluştuktan sonra tedavi etmede kremler hiçbir işe yaramıyor. Bioedermogenesi ve Icon lazer gibi cildin yeniden yapılanmasını sağlayan sistemler çatlakların görünümünü hafifletmekte en etkin tedavilerdir.
M***
Merhaba çatlaklar için biodermogenesi tedavisi düşünüyorum fakat bir kaç sorum var. Biodermogenesi tedavisinden sonra çatlaklar yeniden oluşur mu ve bir seans fiyatı olarak tüm çatlak bölgelerini mi bahsediyorsunuz. İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melda Hanım. Tedavi edilen çatlaklar yeniden oluşmazlar. Ancak kilo alımı ya da hormonal nedenlere bağlı olarak aynı bölgede yeni çatlaklar oluşabilir. Bu konuda klinik bir çalışma olmasa da Biodermogenesi tedavisi ile o bölgede derinin direncini artırdığımız için yeni oluşacak çatlaklara karşı da cilt daha dirençli bir hale gelebilir. Seans ücreti uygulama yapılan bölge sayısına göre belirlenir. Mesela karın ve basenlerde çatlak varsa bu iki bölge olarak ele alınır.
Z***
Merhaba,19 yaşındayım. Küçüklükten beri sporla ilgili olduğum halde ve hiç kiloyla alakalı problemim olmadığı halde popo ve basen bölgemde çok fazla ve derin çatlaklar var. Yıllardır yağ kullanıyorum ama hiçbir işe yaramıyor. Psikolojik olarak nefret ediyorum, hayat enerjim yok. Beyaz, kırmızı, hatta morumsu karışık bir sürü çatlağım var. Geçmesini çok istiyorum. Maddi açıdan iyi durumda değilim. Hayal kırıklığına uğramaktan da korkuyorum. Fiyat verebiliyor musunuz acaba?
Merhabalar Zeynep Hanım. Maalesef çatlak problemi hiç kilo problemi yaşamamış kişilerde de görülebiliyor. Çatlak oluşumu kilolarla tetiklense de hormonlarla da alakalı bir sorundur. Bu yüzden de birçok kişinin çatlak problemi ergenlik dönemine girerken meydana gelir kilo problemleri olmasa bile. Çatlaklar cildin çok derin katmanlarında meydana geldikleri için yüzeysel olarak sürülen yağ ve kremlerin ne önlemede, ne de tedavi etmede etkisi yoktur. Çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sağlayan iki teknoloji var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Biodermogenesi. Bu sistemler çatlakların görünümünün %80’e kadar hafiflemesini sağlayabiliyor. Sizin hangi sistemden fayda sağlayacağınız ve ücretsiz olan muayene sonrasında netleşecektir görüşmede fiyat bilgisi de verilecektir.
M***
Merhabalar, 26 haftalık hamileyim. Göğüs ve yan karın bölgemde çatlaklar oluşmaya başladı. Kilo artışı gebelik haftasına göre normal gidiyor 5 kilo civarında. Düzenli olarak yağ ve krem kullanıyorum ama yine de çatlaklar oluşuyor. Tedavi için en uygun zaman ne zamandır?
Merhabalar Melis Hanım. Maalesef cilde sürülen yağ ve kremlerin ne çatlak oluşumunu önlemede ne de var olan çatlakları hafifletmekte pek bir etkisi yoktur. Ama çatlaklarda etkili olmasa da cildi kremler, yağlarla desteklemek her zaman önerdiğimiz bir şeydir. Sonuçta cildin koruyucu bariyerini desteklemiş olur, nem seviyesini artırırsınız. Kremlerin çatlaklarda etkili olmamasını nedeni çatlakların cildin derin tabakalarında oluşmasıdır. Size önerim çatlak tedavisine doğumdan bir süre sonra başlamanız. Böylece çatlaklar yerleşmemiş olacağı için tedaviden alacağınız sonuç da daha başarılı olur.
G***
19 yaşındayım. Yaklaşık 5-6sene önce göğsümde çatlaklar oluştu ve istediğim dekolteleri ve mayoları giyemiyorum. Tedavi olsam bile tedavi sonrası yeniden tekrarlar diyorlar doğru mu?
Merhabalar Nur Hanım. Çatlakların görünümünün hafiflemesini sağlayan, başarı oranları %80’lere ulaşan sistemlere sahibiz. Çatlaklar bir defa silikleştiğinde yeniden belirginleşmezler. Ancak tabii ki tedavi sonrasında çok fazla kilo alınır ya da hamilelik yaşanırsa yeni çatlaklar oluşabilir. Diyelim ki yukarıdaki nedenlere bağlı olarak yeni çatlaklar oluştu, şunu unutmayın ki eğer tedavi yaptırmasaydınız daha fazla çatlağınız olacaktı. Çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığım iki sistem var: Biodermogenesi ve Icon lazer. Bu sistemlerden hangisinin sizin için daha uygun olduğuna ücretsiz olan muayene sonrasında karar verilecektir
Y***
Merhabalar Mustafa Bey 56 kiloyla hamile kaldım, 75 kilo ile doğum yaptım. Şu anda 60 kiloyum. Normalde vücudumda çatlak yoktu. Karın bölgemde, özellikle karnımın yanlarında çatlaklar oluştu. 2 ay oldu doğum yapalı çatlaklarım hala kırmızı. Hangi tedaviden fayda sağlayabilirim?
Merhabalar Yeşim Hanım. Çatlak tedavisinde kullanılan en etkili sistemler Biodermogenesi ve Icon lazerdir. Cildi yenileyen, uygulama yapılan bölgedeki dolaşımı ve oksijen seviyesini artıran Biodermogenesi, çatlakların görünümünde % 80’e varan bir iyileşme sağlayabiliyor. Koyu renk çatlaklarda haftada iki defadan 30 seans, daha açık renkli çatlaklarda ise 20 seans uygulanıyor. Yenilikçi bir fraksiyonel lazer sistemi olan Icon lazer de çatlak tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız bir tedavidir. Cildin alt katmanlarına yüksek enerji iletilmesini sağlayan sistem, cildin kendini onarma mekanizmalarını tetikleyerek çatlakların görünümünün hafiflemesini sağlar. Genelde üç hafta arayla uygulanan 5 seansla optimum sonuçlar almak mümkün oluyor
A***
Merhaba, Benim bacaklarımda, kalçamda, göbeğimde, belimde, göğüslerimde hatta koltuk altlarımın arka kısımda çatlaklarım var. 34 yaşındayım. Hem gençliğimde hem de hamileliğim sonrasında oluştu bu çatlaklar. Kilo problemim neredeyse hiç olmadı. En fazla 65 kilo olmuşumdur. Bu sorun yüzünden hayatım boyunca ne etek giyebildim ne mayo. Şimdi sormak istediğim şey şu: Bu zamana kadar çözümsüz olarak görünen bu sorun artık bir insanı tatmin edebilecek kadar tedavi edilebiliyor mu? En azından dikkat çekmeyecek derecede düzeliyor mu? Çünkü bu konuda çok yatırım yapmama rağmen hiç ilerleme kaydedemedim. Ben hiçbir çatlak tedavisinde eski ve yeni halini net bir şekilde göremedim. Bu konuda referans görüntüleriniz var mı? Beni ayrıntılı bir şekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayfer Hanım. Maalesef kilo problemi olmayan kadınlarda da çatlak problemi görülebiliyor. Derinin esneme kabiliyetini zorlayan kilolar dışında çatlak oluşumunu tetikleyen bir diğer önemli faktör de kadınlık hormonlarıdır. Ergenlik dönemi, hamilelik gibi vücutta hormonal aktivitenin en yoğun olduğu zamanlar çatlak oluşumunun en çok görüldüğü dönemlerdir. Bazen, doğum kontrol hapı kullanmak bile vücutta çatlakların oluşmasına neden olabilir. Eskiden müdahale etmekte en zorlandığımız estetik problem çatlaklardı. Ancak bugün olumlu sonuçlar alabildiğimiz tedaviler mevcut. Biodermogenesi ve Icon lazer sistemleri ile çatlakların belirginliğinin azaldığını, renklerinin açıldığını ve çevrelerindeki sağlıklı ciltle bütünleşen bir görünüme kavuştuğunu gözlemliyoruz. Bu da çok daha az dikkat çekici olmaları anlamına geliyor ki, sizin sorunuza cevap verecek olursak: Kendinizi vücudunuzla daha barışık hissediyorsunuz. Kliniğimizde yukarıda bahsettiğim tedavilerle ilgili yayınlar, broşürler bulunuyor. Bunlarda önce ve sonra fotoğrafları da yer almaktadır.
E***
Merhaba Mustafa Bey. Benim çatlaklarım doğumdan önce de vardı. Fakat hamile kalınca daha da fazlalaştı. Bir doktor bana çatlak tedavisi maalesef bir sonuç vermiyor demişti. Bu durum beni psikolojik olarak çok etkiliyor. Yaptırıp hayal kırıklığına uğramaktan korkuyorum. Bana yardımcı olur musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Gerçekten de bundan 10-15 sene önce çatlakların görümünü hafifletmekte, gözle görünür sonuçlar almakta etkili bir tedavi yoktu. Neyse ki artık bu estetik soruna karşı gerçekten işe yarayan sistemlere sahibiz. Bugün çatlakların rengini hafifleten, derinliklerinin azalmasını sağlayan etkili teknolojiler var. Başarı oranları % 80’lere kadar çıkıyor. Bunlardan biri cilde oksijen akışını artıran, besleyen ve cildi yeniden yapılandıran Biodermogenesi, diğeri ise cilt altında ısı kanalları yaratarak cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını harekete geçiren Icon lazerdir. Hastalarımda başarıyla uyguladığım bu iki tedaviden eskiden hayal bile edilemeyecek sonuçlar alabiliyoruz. Ama gerçekçi beklentilere sahip olmanız çok önemli. Çatlakların görünümü önemli ölçüde hafifleyecek, ama tamamen yok olmayacaktır. Bu tedavilerin başarı oranı %80 civarındadır.
S***
Merhaba, ben 11 kilo verdim ve şimdi göğsümde çatlaklar oluştu, hem de göğüslerim çok yumuşadı sıkılaşması gerekiyor. Siz hangi tedaviyi önerirsiniz? Ben İranlıyım ama İzmir'de yaşıyorum. İstanbul'a gelebilirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sama Hanım. Çatlak tedavisinde başarı oranları %80’lere kadar çıkan –yani çatlakların görünümünü önemli ölçüde düzelten, rengini açan- iki başarılı sistem var Biodermogenesi ve Icon lazer. Biodermogenesi çatlakların bulunduğu derinin oksijenlenmesi, beslenmesini sağlayarak etki eder. Böylece çatlaklar içten dışa doğru onarılmaya başlar. Icon lazer ise cilt altında ısı kanalları oluşturarak etki eder cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikler. Bu da çatlakların görünümünün hafiflemesine neden olan bir süreçtir. Ücretsiz olan muayene sırasında göğüslerinizdeki çatlaklar için hangi tedaviden daha başarılı bir sonuç alacağınız belirlenecektir. Ancak cerrahi olmayan yöntemlerin göğüslerinizdeki kilo kaybı yüzünden oluşmuş yumuşaklığı yok etmede fayda sağlamayacağını bilmelisiniz.