Leke Tedavisi

Leke problemini doğru bir cilt bakım rutini ile önleyebilir, leke tedavisinde etkinliği kanıtlanmış sistemlerle daha pürüzsüz ve aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

Günümüzde en çok şikâyet edilen cilt sorunlarından biri de lekelerdir. Nedeni ister güneş, ister yaşlılık, hamilelik, hormon tedavisi ya da doğum kontrol hapları olsun, cilt lekeleri oldukça yaygın ve rahatsız edici bir sorundur. Düşünülenin aksine leke problemi sadece beyaz tenlilerde görülmez. Koyu tenliler de risk altındadır. Ozon tabakasının giderek hasar görmesi hepimizin ultraviyole ışınlarına daha çok maruz kalması anlamına geliyor. Bu durum da güneş lekelerini en çok rastlanan estetik problemlerden haline getiriyor. Açıktan koyu kahverengiye kadar değişen tüm cilt tonlarında rastlanan ve ilerleyen yaşla birlikte daha sık karşılaşılan leke problemi, cildin güneşe en çok maruz kalan bölgelerinde meydana gelir. Leke tedavisinin en önemli adımı sorunun kaynağına inmektir. Cildin daha çok melanin cilde kahverengi rengini veren madde üretmesine, yani hiperpigmentasyon problemine neyin neden olduğunu bilmek, tedavinin başarısında son derece önemlidir.

Güneş lekesi (melazma) nedir?
Tıp dilinde melazma olarak adlandırılan güneş lekeleri genelde 20'li yaşlardan başlayarak ortaya çıkar ve kadınlarda daha fazla görülüyor. Lekelenmeler sıklıkla iki taraflı, yani yüzün iki yanında ve simetrik bir şekilde oluşur. Güneşlenme -özellikle de güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda korunmasız güneşlenme- sonrasında alın, yanak, burun ve dudak üstlerinde beliren kahverengi lekelerin başlıca nedenlerinden biri kadınlık hormonu östrojendir. Özellikle hamilelik, hormon tedavisi ya da doğum kontrol haplarının sorunu tetiklemesinin ardında yükselen östrojen hormonu seviyesi yatar. Lekelerin rengi genelde yaz aylarında koyulaşıp, kış aylarında daha açık, silik bir görünüm alsa da, tüm yıl boyunca aynı koyulukta da kalabilir.

Leke tedavisinin başarısını belirleyen faktörlerden biri de lekelerin derin mi yoksa yüzeysel mi olduklarıdır. Cildin üst katmanlarında oluşan, yani yüzeysel lekelerin tedavisi daha kolay, cildin alt katmanlarındaki lekelerin ise nispeten daha zordur. Genelde derin ve yüzeysel lekelenmeler bir arada bulunur. Bu arada esmer ve buğday tenlilerin, beyaz tenlilere kıyasla lekelenmeye eğiliminin daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var.

Neden oluyor?
Aslında güneş lekesi oluşan yerde cildin her yerindekiyle aynı sayıda renk hücresi bulunuyor. Tek fark bu bölgelerde renk hücrelerinin daha çok çalışması ve renk üretimi daha fazla olduğu için koyu renkli lekelerin meydana gelmesi. Melazmanın stresle ilişkili olabileceği yolunda bazı bulgular var. Stres esnasında salgılanan hormonların renk hücrelerini tetiklediği düşünülüyor. Ancak yukarıda da belirtildiği üzere leke oluşumunu tetikleyen başlıca faktörlerden biri hormonal etkenler. Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanmak, hormon tedavisi görmek lekelenmeye zemin hazırlıyor.

Leke en çok nerede oluşur?
Cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeler başta olmak üzere, yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun her bölgesinde görülebilir. Güneş ve kimyasallarla en fazla temas eden bölgeler olması nedeniyle eller, yüz, boyun ve dekolte leke probleminden en çok etkilenen yerlerdir.

Güneş lekesini önlemek için ne yapmak gerekir?
Güneş lekesi şikâyeti olanların düzenli olarak yaz, kış güneş koruyucu kullanmaları gerekir. Koruyucunun en az 30 faktörlü olması ve gün içinde 4 saatte bir tazelemeyi ihmal etmemeleri de çok önemli. Ayrıca güneş kremi sürseler bile çok fazla direkt güneşe maruz kalmamaları, gölgede durmaya özen göstermeleri, şapka, gözlük kullanmaları gerekir. Güneş koruma faktörü olan fondöten veya pudra kullanabilirler. Böylece hem lekeler kamufle edilmiş hem de tedavi desteklenmiş olur.

*Her mevsim koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalı.
*Güneş ya da solaryumla bronzlaşmaya çalışırken ciltte kontrolsüz olarak yanıklar oluşmamasına dikkat edilmeli.
*Güneşe çıkmadan önce ya da güneşlenirken ıslak mendiller, tüy sarartıcı krem, deodorant, parfüm ve bronzlaştırıcı ürün kullanmayın. Bu ürünler ciltte tedavisi güç lekelenmelere neden olurlar.
*Özellikle yüz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi cildin ince olduğu bölgelere uygulanan ağda, lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling gibi işlemlerin sonrasında cildinizi güneşten korumaya dikkat edin.
*Sivilce ve akne izlerine gelişi güzel uygulanan tedaviler lekelere davetiye çıkarır.
*Hamilelik döneminde güneşten korunmak son derece önemlidir. Hormonal değişimlerin güneşle etkileşimi lekelerin oluşumu için mükemmel bir zemin hazırlar.
* Cildin hassas bölgelerini yüz, dekolte ve eller- düzenli olarak nemlendirmek hem lekelenmeyi önler hem de o bölgelerin yaşlanma belirtilerine karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Güneş lekeleri nasıl tedavi edilir?

*Tedavi öncesi lekenin derinliğinin tespit edilmesi çok önemlidir. Lekenin oluşumu ne kadar yeniyse tedaviye o kadar iyi yanıt verir. Leke ne kadar eskiyse tedavi süresi de o ölçüde uzar.
*Lekenin meydana geliş nedeni mutlaka araştırılmalı ve leke problemini tetikleyen faktör ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde ya tedaviden yanıt almak zorlaşır ya da tedaviyle birlikte leke hafiflese de bir süre sonra yeniden belirir.
*Ciltte oluşan, yanık, kızarıklık, kaşıntı ya da pullanma gibi akut problemler varken leke tedavisi yapılmaz. Önce bu sorunlar tedavi edilmeli, cilt iyice yatışınca leke tedavisine başlanmalıdır.
*Leke tedavisi süresince en az SPF 30 faktörlü güneş koruyucu kullanmaya özen gösterilmesi son derece önemlidir.
* Leke tedavisinde lazer sistemleri, kimyasal peeling ve mezoterapi gibi farklı tedaviler tek başlarına veya bir arada kullanılabilir. Tedavi protokolü, leke kremleri ve ağızdan alınan antioksidan takviyelerle desteklenebilir.

Mezoterapi
Mezoterapi, deri altına ince iğnelerle C vitamini, glutation, transexamic asit, somon ekstresi gibi leke açıcı ve antioksidan etkili maddelerden oluşan bir formülün enjekte edilmesidir. Uygulamanın lazer ya da kimyasal peeling gibi tedavilerle desteklenmesi ile daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Kimyasal peeling
Kozmetik tedavilerde kullanılan çok farklı kimyasal peeling uygulamaları vardır. Cildin üst katmanını nazikçe soyan kimyasal peeling işlemi, pigment üreten hücrelerin pigment sentezini baskılar, kolajen sentezini artırarak hücre yenilenmesini tetikler. Seans aralığı kullanılan ürüne göre 7 ile 20 gün arasında; seans sayısı ise yine tedaviye ve cildin vereceği reaksiyona göre 2 ile 6 seans arasında değişir. Hasta, işlemden hemen sonra sosyal hayatına geri dönebilir. Düzenli uygulanan seanslar sadece lekelerin değil, ince çizgi ve kırışıklıkların, sivilce izlerinin görünümünün de hafiflemesini sağlar.

LAZERLE LEKE TEDAVİLERİ

Lazerle leke tedavisinde, ya renk pigmentlerine etki eden ya da cildi soyarak yenileyen lazerler kullanılıyor. Birinci grubun etki mekanizması cildin alt katmanlarındaki pigmentlere atış yaparak, bunlara zarar vermek üzere tasarlanmıştır. Çevre dokulara zarar vermedikleri için ciltte herhangi bir hasar yaratmaz, hastayı sosyal yaşamından kopartmadan etki ederler.

Icon Lazer
Icon lazer sisteminin leke tedavisinde ayrıcalıklı bir yere sahip olmasının ardında Skintel Melanin Reader denen bir teknoloji yatıyor. Icon lazere özel olan bu yenilik sayesinde hastanın melanin yoğunluğunu ölçmek mümkün oluyor. Böylece cilde uygulanması gereken enerji seviyesi, hangi noktalara ve derinliğe atış yapılması gerektiği tam olarak belirlenebiliyor. Bunun en önemli avantajı da leke tedavisinin yan etkilerinin tamamen ortadan kalkması. Yani Icon lazer, hem yeni lekelerin oluşmasına neden olmuyor hem de var olanları silmekte son derece etkili. Lekelerin durumuna göre 3-4 hafta aralıklarla uygulanacak 5-6 seans yeterli oluyor.

ClearLift 
Cilt altına foto akustik şoklar göndererek, uygulama yapılan bölgede kontrollü bir ısı hasarı yaratan ClearLift, önemli avantajlara sahip olan teknoloji. Öncelikle, dekolte gibi en hassas bölgelere bile uygulanabilecek kadar nazik ama bir o kadar da etkili bir sistem. İşlemin son derece konforlu olması da bir diğer önemli avantaj. Fazla melanin üreterek leke oluşumuna neden olan hücreleri yok ederek, lekelerle savaşan ClearLift tedavisinden sonuç almak için bir ay arayla uygulanan 5-6 seans öneriliyor.

Scarlet
Leke tedavisinde uygulanan sistemlerden biri de Scarlet’tir. Bu tedaviyi diğer lazer teknolojilerinden ayıran başlıca özellik, cilt altına verilen enerjinin mikro-iğnelerle iletilmesidir. Sistem radyo frekans dalgaları ile etki ederek cildin alt katmanlarına ısı enerjisi gönderir. Lekelerin derinliğine göre cilde yerleştirilen mikro-iğneler, tedaviden optimum etki almayı mümkün kılar. Genelde 3 hafta arayla uygulanan 3-4 seanslık bir tedavi protokolü uygulanır.

Baby Face Beauty
Baby Face Beauty, ciltte ısı kanalları açan lazer teknolojisi ile etkinliği kanıtlanmış anti-aging maddeleri bir arada kullanan yenilikçi bir sistemdir. İşlem sırasında önce lazer kullanılarak ciltte mikro-kanallar yaratılır, ardından da cilt yüzeyine ciltteki probleme yönelik serum uygulanır. Böylece leke tedavisinde etkinliği kanıtlanış C vitamini, resveratrol gibi maddeler cildin alt katmanlarına kadar ulaşmış olur. Bu etkinin üstüne, lazerin tetiklediği cildin kendini onarma mekanizmaları da devreye girerek tedaviden optimum sonuçlar alınmasını sağlar. Lekelerin durumuna göre, 1-2 hafta arayla 3-5 seanslık bir tedavi uygulanır.

BBL Hero
BBL Hero, farklı dalga boylarındaki ışık enerjisi hücrenin derinlerine ulaştıran yenilikçi bir leke tedavisidir. Gençlikle ilişkili genleri uyaran bu sistem cilt tonunun eşitleyerek, lekelerin renginin açılmasını sağlar. Seans sayısı hastanını durumuna bağlı olarak değişse de genelde 3-5 seans yeterli olur. BBL Forever Young, işlemden hemen sonra sosyal yaşamınıza geri dönebileceğiniz bir tedavi olsa da sonbahar ve kış aylarında uygulanması gerekir. Tedavinin ardından lekelerin renginde koyulaşma görülmesi normaldir, kısa sürede koyulaşan bölgeler açılarak alttan daha parlak ve daha lekesiz bir cilt ortaya çıkar. 

Revlite Lazer
Işık enerjisi ile etki eden Revlite lazer, pigmentasyon lekelerine neden olan kümeleşmiş melanin hücrelerini dağıtarak renklerinin açılmasını sağlıyor. Hem derin hem de yüzeysel tabakalardaki leke tedavisinde de kullanabilen sistem aynı zamanda anti-aging fayda da sağlıyor. Yüzeysel lekelerde sadece iki seansta bile fark yaratıyor, ancak daha derin katmanlardaki lekelerde 3-4 seans daha uygulanması gerekiyor. Sistemin bir avantajı da yüzeysel peeling yapılabilmesine olanak sağlaması. Böylece yeni oluşmuş lekelerde sadece peeling etkisinden faydalanarak daha berrak ve renk tonu eşitlenmiş bir cilt yaratmak mümkün oluyor.

Leke Tedavisinde Fractora
Fractora, ileri teknoloji bir radyo frekans sistemidir. Cildi yüzeysel ve fraksiyonel olarak soyarak ve derin dermiste oluşturduğu ısı enerjisi ile etki eder. Çok geniş tedavi olanakları sunan Fractora, leke tedavisinde de başarılı sonuçlar sağlıyor. Güneş ışınlarına ve yaşlılığa bağlı lekelerin görünümünde belirgin bir hafifleme etkisi yaratan sistem, ciltte hafif bir kabuklanmaya neden olabildiği ve ciltte hassasiyet yaratabildiği için sonbahar-kış aylarında uygulanması gereken bir tedavi. Problemin derecesine göre değişse de tedavi protokolü 3-6 haftalık aralıklarla uygulanan 3-6 seanstan oluşur.

Hemen Doktorunuza Sorun

OKUMAYA DEVAM EDİN

90 Sıkça Sorulan Sorular
M***
Merhaba doktor bey yüzde açık sarımsı renkte doğum lekesi tamamen geçebilir mi? Hangi tedavi uygun?
LMerhabalar Melike Hanım. Leke tedavisi için kullandığımız etkili sistemler var. Icon lazer, Clearlift, BBlL Lazer bunlardan bazıları. Sizin leke sorununuzda hangi sistemin optimum fayda sağlayacağı konsültasyon sonrasında netleşir ve buna göre bir tedavi protokolü oluşturulur. Başarılı sistemlere sahip olsak da leke tedavisi zorlu bir tedavidir. Bunun en önemli nedeni lekelerin hafızası olmasıdır. Sizin güneşten korunma konusunda özenli davranmamanız lekenin yeniden oluşması anlamına gelir.
S***
İyi günler hocam benim el parmak boğumlarımda kararmalar var. Bunun için ne yapabilirim? Kremle tedavisi var mı? Varsa hangilerini kullanmalıyım?
Merhabalar Seda Hanım. Bir dermatoloğa başvurmanızda ve onun önereceği tedavi ya da kremi kullanmanızda fayda var.
H***
Hocam merhaba iki aylık kızım var. Revolution leke kremi ile dermapen yapabilir miyim? Veya ikisinden birini yapmamda sakınca var mı?
Merhabalar Hasret Hanım. Piyasada yüzlerce leke kremi var, takdir edersiniz ki bunların hepsinin içeriğini bilmek mümkün değil. Eğer kremin içinde retinol ve türevi maddeler varsa kullanmayın. Retinol ve türevi moleküllerin kan dolaşımına geçme olasılığı olduğu için hamilelere ve emziren annelere tavsiye edilmez.
A***
Scarlet mi bbl mi doktor bey? Melazma lekelerime yönelik gittiğim doktor scarlet + mezoterapi önerdi. Ama fiyatı beni çok aştı. BBL biraz daha uygun. Başka bir doktora gitsem fayda görebilir miyim? Sizce hangi yöntem daha iyi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Bahsettiğiniz teknolojilerin hepsi başarılıdır, önemli olan doğru hastada doğru teknolojiyi kullanmaktır. Leke tedavisinde etkili teknolojilerden biri de Icon lazerdir. Ancak bu tedavinin en önemli kısmının cildinizi güneşten etkin bir şekilde korumak olduğunu unutmayın. Hangi tedaviyi yaptırırsanız yaptırın eğer güneşten korunmaya optimum özen göstermiyorsanız lekeler geri dönecektir.
G***
Merhaba hocam. 30 yaşındayım cildimde hiç bir sorun yoktu. Sonradan ben şeklinde bir sürü kahverengi lekeler çıktı. Sebebi nedir? Vücudum, kollarım, boynum her yerimde.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gamze Hanım. Eğer son yıllarda fazla güneşe maruz kaldıysanız bu tür lekelenmeler meydana gelebilir. Sizi muayene etmeden net bir şey söyleyebilmem mümkün değil. En doğrusu bir dermatoloğa giderek sorunun neden kaynaklandığını öğrenmeniz olacaktır, böylece etkili bir tedavi protokolü oluşturulabilir.
G***
Merhabalar ben 3 yıl önce yüzümdeki beni dikişle aldırdım fakat izi hala duruyor. Bunun için nasıl bir tedavi gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. RedTouch, Icon lazer, Morpheus 8 gibi ciltteki kolajen ve elastin üretimini artıran, cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikleyen yeni nesil sistemlerden faydalanabilirsiniz. Bu teknolojiler skar tedavisinde başarılı sonuçlar sağlar.
A***
Hocam merhaba. Bacaklarımda çok fazla kaşımaya bağlı yara lekesi var. Bunun tedavisi mümkün mü?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aysel Hanım. Vücuttaki lekelerde de kullanılan BBL Hero veya Icon Lazer teknolojisinden faydalanabilirsiniz. Sistemle ilgili detaylı bilgiyi internet sitemizde bulabilirsiniz.
D***
Merhaba hocam. Benim bacaklarımda kahverengi lekeler var hangi doktora gittiysem boş. Ve lekeler daha çok çıkıyor strese bağlı diyorlar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilan Hanım. Eğer bacaklarınızdaki kahverengilikler için leke tedavisinden fayda sağlayacağınız tespit edilirse vücuttaki lekelerde başarıyla uyguladığımız BBL Hero teknolojisinden faydalanabilirsiniz. Ama tabii bu tedaviden fayda sağlayıp sağlamayacağınız ancak muayene sonrasında netleşebilir.
S***
Merhaba. 7 yaşındaki kızımın dudak üstünde bıyık gibi görünen leke oluştu ( güneşten sanıyorum ) Henüz çok küçük olmasından dolayı ne kullanacağımı bilemedim. Hem arkadaşları dalga geçer diye hem de kullanılacak kremler zarar verir diye çok çok endişeliyim. Lütfen yardımcı olur musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sevil Hanım. En doğrusu yüksek SPF faktörlü bir güneş koruyucu kullanmanız olacaktır. Eczanelerde satılan dermakozmetik markaları tercih edin ve güneşli günlerde birkaç saatte bir koruyucuyu tazeleyin. Yine güneşli günlerde geniş kenarlı bir şapka kullanması da etkili olacaktır. Bu önlemler lekenin daha da koyulaşmasını önler, zaman içinde de lekelenin renginin açılmasını sağlar.
Z***
Hocam merhaba ben 4 ay acnegen 2 ay da aknetrent kullandım. Tedavim 2 ay önce bitti yüzümde lekeler kaldı bayağı. Lazere başlamam şu an doğru olur mu? Yüz dışında bir sorum daha olacak lekeler için yosun peeling uygulaması iyi gelir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Beyza Hanım. Tedaviniz yeni bitmiş, güneşin güçlü olduğu yaz aylarında lazer tedavisine başlamanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Cildiniz zaten hassasken bu tür tedaviler daha da hassaslaşmasına, lekelerin daha da artmasına neden olur. Yosun peeling tedavisi de cildi agresif bir şekilde soyduğu için uzun vadede lekelerin daha da koyulaşmasına neden olabilir.
N***
Leke tedavisini hangi aylarda yaptırmamız gerekir
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nurgül Hanım. Leke tedavisi için en doğru zaman sonbahar, hatta kış aylarıdır. Bazı leke tedavileri yazın da yapılabiliyor, ancak tedavi esnasında cildi güneşten korumakta en ufak bir gevşeklik lekelerin daha da kötüleşmesine neden olabiliyor. Bunun için yaz aylarında leke tedavisinden kaçınmakta fayda var.
Ö***
Merhabalar hocam. Gebeliğin altıncı ayına girdim yüzümde lekeler oluşuyor. Önceden de biraz vardı. Bunun için hamilelikte ne kullanabilirim yüzüm için?
Merhabalar. Hamilelikte hormonlar çok aktif olduğu için lekeleri tetikler, bu dönemde oluşan lekelerin tedavisi de zordur. Şimdilik yapabileceğiniz en önemli şey bu lekelerin daha da koyulaşmasını önlemek için düzenli olarak güneş koruyucu bir krem kullanmaktır. Eczanelerde satılan markaları tercih edin ve özellikle açık havada vakit geçirdiğiniz günlerde güneş koruyucunuzu birkaç saatte bir tazeleyin.
S***
Hocam 10 gün önce kolumu camla kestim. Açık yarayı 10 günde kapattım sadece izler kaldı. Bu geçer mi yoksa kalıcı mı olur? Jilet izi gibi ne yapabilirim?
Merhabalar Sema Hanım. Ne kadar ve nasıl bir iz kalacağı tamamen cildinizin yapısına bağlıdır, bunu önceden kestirmek zor. Ancak eczanelerde satılan ve yara izlerinin daha iyi bir şekilde geçmesini, daha az iz kalmasını sağlayan özel kremler var. Bunlardan fayda sağlayabilirsiniz.
G***
Leke tedavisinde her seansta para veriliyor mu? Cevap verirseniz çok sevinirim.
Merhabalar Gülden Hanım. Belirlenin işlemin kaç seans uygulanması gerektiği tespit edildikten sonra dilerseniz her seans öncesinde veya sonrasında ödeme yapabilirsiniz.
E***
Doktor bey merhaba, ben 2 yıl önce liken planus pigmentousus hastalığı geçirdim ve karın, göğüs, sırt ve kasıklarımda oldukça yaygın kahverengi lekeler kaldı bunların tedavisi mümkün mü acaba.
Merhabalar Elif Hanım. Leke tedaviniz mutlaka bir dermatolog tarafından belirlenmeli, bir dermatolog tarafından yapılmalıdır.
N***
Bir ay önce göbek bölgeme deri sarkması nedeniyle plazma pen uygulaması yaptırdım. Yapan kişi oldukça düşük enerji ile çalıştığını söyledi ancak dediklerine harfiyen uymama rağmen o bölgede yaralar döküldükten sonra koyu bir görüntü oluştu, sanki o bölge tamamen yanmış gibi. O bölgenin güneş görmüyor olması nedeniyle leke kalma ihtimalinin olmadığını söylüyorlar, geçmezse de leke mezoterapisi ile sorunun çözüleceğini belirtiyorlar. Sizce böyle oluşan lekeler geçer mi ve mezoterapi doğru bir uygulama seçeneği mi? Teşekkür ederim.
Merhabalar Nazire Hanım. Evet o bölgenin güneş görmemesi bir avantaj ama bu leke kalmayacağı anlamına da geliyor. Ayrıca leke tedavilerinin zorlu tedaviler olduğunu belirtmekte fayda var. Son olarak; eğer burada iz kalırsa leke mezoterapisine gelinceye kadar leke tedavisinde çok daha etkili tedaviler var: Icon lazer, Revlite, BBL Hero teknolojileri gibi.
A***
Merhabalar Mustafa Bey. Ben 27 yaşındayım geçen gün kız arkadaşım sakalımı boyamak istedi. Üç defa açıcı kullandı ve yanaklarım feci şekilde yandı ama beklemem gerektiğini, dayanmam gerektiğini söyledi. Ben de kıramadım. Şu an yüzüm yanaklarım dudaklarımın etrafı feci şekilde yanık ve kahverengi. Eczaneden etkili bir krem aldım sizce bu yanık lekeleri kalıcı mıdır? Yoksa bir kaç günlük geçici bir zarar mı?
Öncelikle iyileşme süreci birkaç günden daha uzun sürebilir. İz kalıp kalmayacağı ise tamamen sizin cilt yapınıza ve yanığın derecesine bağlıdır. Bir dermatoloğa gözükmeniz ve reçete ettiği ilacı düzenli olarak kullanın.
S***
Sırtımda nokta nokta zannediyorum ki sivilce izleri var. Beyaz renkte. Tedavi edilir mi?
Merhabalar Serpil Hanım. Tedaviler kahverengi lekelerde olumlu sonuçlar veriyor ancak maalesef beyaz lekelerde yapılabilecek herhangi bir şey yok. Beyaz lekeler o bölgedeki melanin eksikliğine bağlı olarak meydana gelir. Bunların artmasını önlemek için cildinizi güneşten korumaya optimum özen gösterin.
A***
Merhaba Hocam. Alt dudağımda açık renkte leke var. Ben bundan rahatsız oluyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz hocam? Bu arada ben İzmir’de ikamet ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim hocam.
Merhabalar Ahmet Bey. Kahverengi lekelerde etkili sonuçlar veren sistemlere sahibiz, ancak bunlar beyaz lekelerde etkili olmuyor. Kahverengi lekeler cildin o bölümünde aşırı pigment üretimi sonucu oluşurlar, beyaz lekeler ise pigment kaybı yüzünden meydana gelir. Aşırı pigment üretimine bağlı melanin kümelenmesini lazer sistemleriyle, cilt altına iletilen enerji sayesinde dağıtmak mümkün olsa da pigment kaybı geri konamaz. Cildinizi güneşten korumaya özen göstererek sorunun artmasını önleyebilirsiniz.
E***
Merhaba Doktor bey ben 30 yaşında mastositoz hastasıyım. Bacaklarımda 15 yıldır kahverengi lekeler mevcut. Benek şeklinde görünüyor. Bu lekelerin bir tedavisi var mı? Teşekkürler şimdiden.
Vücuttaki kahverengi lekelerde BBL Hero sistemini kullanıyoruz. Ancak sizin durumunuzda bu tür tedavilerin mutlaka doktorunuzun gözetiminde ya da onun yönlendirmesiyle yapılması gerekir.
S***
Merhaba hocam. Benim küçüklükten beri göz kapağımdan yanak bölgeme uzanan kahverengi bir doğum lekesi var. Birçok yere gittim, göz çevresi hassas olduğu için bir müdahalede bulunmadılar. Ne yapabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sümeyra Hanım. Gerçekten de göz çevresi hassas bir bölgedir ve bu bölgede yapılacak tedavilerin sonrasında öncesinden daha kötü bir görünüm meydana getirme riski söz konusudur.
B***
Hocam yüzüme sarımsak sürdüm 45 dakika beklettim yıkadım ama yüzüm yandı. Yuvarlak şeklinde yanıklar oluştu. Ne yapmam lazım, önerdiğiniz bir krem var mı?
Merhabalar Burak Bey. Yanıkların iyileşmesini hızlandıran, ciltte daha az yara izi kalmasını sağlayan bazı kremler var. Bir dermatologa danışarak, önerilen kremi kullanabilirsiniz.
E***
Merhaba ben leke tedavisi sürecini ve ücretini ayrıca yeriniz nerede öğrenmek istedim. Benim yüzümde, yanak bölgesinde var nasıl bir tedaviniz var?
Merhabalar Emine Hanım. Leke sorunu için uyguladığımız pek çok sistem var. Mesela yüzeysel lekelerde PhFormula gibi cildi nazikçe soyan bir cilt bakım sistemi yeterli olurken, daha derin tabakalara inmiş lekelerde Icon lazer, Revlite, ClearLift, Baby Face, BBL gibi teknolojileri kullanıyoruz. Hangi tedavinin sizde optimum fayda sağlayacağı ise ancak muayene sonrasında netleşebilir (muayene ücretsizdir). Bu kadar çok farklı tedavi seçeneği varken ve sizde hangisinin en etkili olacağını bilmeden fiyat vermek mümkün değil. Kliniğimiz Nişantaşı’ndadır. İnternet sitemizde iletişim bilgileri detaylı bir şekilde yer almaktadır.
D***
Merhabalar. Yeni doğmuş çocuğumun yüzünde hemanjiom lekesi var. Bu lekenin tedavisi var mı? Varsa ne zaman tedaviye başlayabiliriz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilan Hanım. Hemanjiom lekelerinde lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak tedavi protokolü, tedaviye ne zaman başlanması gerektiği bir kalp ve damar cerrahı tarafından belirlenmeli, tedavi de yine bir kalp ve damar cerrahı tarafından uygulanmalıdır. Damarsal bir problem olan bu sorun medikal estetik uzmanlarının alanına girmez.
H***
Merhaba hocam benim bacağımda kaşıntıdan sonra yara oldu, lekesi kaldı. Nasıl geçer acaba? Bir de dizimde kararma var.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hatice Hanım. Bu tür lekeleri önce bir dermatoloğun görmesi daha doğru olacaktır. Tedavi protokolün ve iz için lazer tedavisinin bir seçenek olup olmadığı kendisi tarafından belirlenmeli. Dizinizdeki kararma için ince granüllü bir peeling kullanabilirsiniz. Haftada bir–iki defa peeling yapmanız yeterli olacaktır. Meyve asidi içeren vücut kremlerini düzenli kullandığınızda da kararmanın hafifleyeceğini düşünüyorum. Ancak bu kremleri yaz aylarında kullanmayın, aksi halde cildin güneşe karşı hassasiyetini artırarak ters etki yapabilir ve kararmanın daha da koyulaşmasına neden olabilirler.
S***
Merhaba Hocam. Avuç içi büyüklüğünde kahverengi doğum lekem var. Tedavisi mümkün müdür?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Selma Hanım. Yeni nesil lazer sistemleri bazı doğum lekelerinin hafiflemesinde fayda sağlayabilir. Ancak doğum lekeleri söz konusu olduğunda tedavi bir dermatolog tarafından belirlenmeli ve uygulanmalıdır. Bir dermatoloğa danışmanız daha doğru olacaktır.
A***
Merhabalar doktor bey, bacaklarıma controtupeks sürdükten sonra kahverengi lekeler oluştu. Bunun tedavisi mümkün müdür?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Bahsettiğiniz krem yara izlerinin daha çabuk iyileşmesinde ve daha az skar oluşmasında etkilidir. Büyük ihtimalle kremi kullanmanıza neden olan izler yüzünden oluşmuş lekeler bunlar. Öncelikle yaz aylarında bacaklarınızı güneşten korumaya özen gösterin. Güneş ışınları hem lekelerin daha da koyulaşmasına neden olur hem de leke tedavisini zorlaştırır. Deniz kenarındayken güneş koruyucu bir krem kullanın ve birkaç saatte bir kremi tazeleyin. Sonbahar kış aylarıyla birlikte leke tedavisinde etkili bir teknoloji olan Icon lazerden faydalanabilirsiniz.
G***
Merhabalar hocam, benim pigmentasyona bağlı lekelerim var. Guatr ameliyatı oldum hormonlara bağlı olarak oluşuyormuş. Levotiron kullanıyorum. Doktorumla ilaç seviyesini ayarlamaya çalışıyoruz, yüksek faktör güneş koruyucu da kullanıyorum ama hala biraz daha var ve gidenler de geri geliyor. Çok üzülüyorum. Hormonları dengeleyebilirsem tamamen geçer mi? Sizin bir öneriniz var mıdır? Teşekkürler iyi ki varsınız…
Dr. Mustafa Karataş
Gerçekten de leke probleminin ardından hormonal etkenler olduğunda hem tedavisi daha zordur hem de lekelerin geri gelme olasılığı daha fazladır. Çünkü lekeye neden olan sorun çözülmemiş olur. İlaç seviyesinin ayarlanmasından sonra leke tedavisine başlamak tedaviden daha başarılı bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Bazı kişilerde hormonal problem çözüldükten sonra lekeler kendi kendiliğine de geçebilir. Eğer sorun devam ediyorsa leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız Icon lazer, BBL Hero, Baby Face gibi sistemlerden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Hangi sistemin sizde optimum fayda sağlayacağı ancak muayeneden sonra tespit edilebilir.
S***
Alnımda şu çiçeği izi var ve Fractora yaptırmamı söylediler fakat güneşe çıkmamam gerektiği söyleniyor. Nasıl yapacağım? Hiç güneşe çıkmamam mı gerekiyor?
Merhabalar Sümeyya Hanım. Evet, Fractora uygulamasından sonra cildinizi güneşten korumanız son derece önemli. Aksi halde cildinizde lekelenmeler meydana gelebilir. Sokağa çıkmadan yarım saat önce yüzünüze yüksek SPF’li güneş koruyucu krem sürüp birkaç saatte bir tazelemeniz gerekiyor. Aslında bu uygulama için doğru bir zaman değil. Çünkü bahar geliyor ve güneşli günler giderek fazlalaşacak. Bu yüzden de Fractora tedavisinin sonbahar ve kış aylarında yapılması gerekir. Böylece ilkbahar ve yaz geldiğinde cildinizdeki uygulamaya bağlı hassasiyet tamamen gitmiş, cildiniz tamamen iyileşmiş olacaktır.
Ö***
Merhaba. Benim burnumun ucunda kırmızı bir leke çıktı 2-3 sene oldu daha doğrusu kırmızı bene benziyor bunun her hangi bir tedavisi var mı lazer ile?
Dr. Mustafa Karataş
Bir dermatoloğa görünmenizde fayda var. Bu tür lekelerin tedavisinin bir dermatolog tarafından yapılmasını öneriyorum. Dermatolog lekeye lazer uygulanıp uygulanmayacağına karar verebilir ve uygun gördüğü tedaviyi uygulayabilir.
D***
Cildimdeki kahverengi lekelere bir türlü çare bulamıyorum. Hem de yazılarınızda önerdiğiniz gibi SPF 30 faktörlü güneş koruyucumu sürmeden sokağa çıkmamama rağmen.
Merhabalar Defne Hanım. Bu sene hiç güneşlenmedim, diyerek kış aylarında kapıma çalan hastalarıma bir bakıyorum, ciltleri kahverengi lekelerle dolmuş. Maalesef pek çok kişi sadece sabah evden çıkarken koruyucu sürüyor ve tüm gün boyunca güneşten korunduğunu düşünüyor. Özellikle hormonal nedenlere bağlı lekelerde, bir sabah yürüyüşü bile bütün tedaviyi boşa çıkarabilir. Güneşten korunmayı, sadece tatilde veya deniz kenarında yapılması gereken bir şey gibi algılamamalısınız. Bunu gündelik hayatın bir parçası haline getirmek gerekiyor ve sokaktaysanız her 2-3 saatte bir koruyucunuzu tazelemeniz gerekiyor. Ofiste camdan içeri giren güneşin bile cildi etkilediğini unutmayın. Leke tedavisinde cilt tipine ve lekenin durumuna göre Clearlift ya da Scarlet lazer sistemlerini kullanıyorum. Clearlift, uygulama yapılan bölgeye göre 10-20 dakika kadar sürer ve acısız bir işlemdir. Genelde 5-8 seans arasında yeterli oluyor. Bu işlem PhFormula gibi cildin üst katmanını nazikçe soyan peeling tedavileriyle desteklenebilir. Scarlet ise mikro-iğnelerle cilt altı dokusunu radyofrekans dalgalarıyla uyararak etki eder ve üç hafta aralıklarla üç seans uygulanır. Aklınızda olsun işinin ehli olmayan kişiler tarafından uygulanan agresif lazer işlemleri ya da cildin üst katmanını soyan agresif peeling yöntemleri bir süreliğine işe yaramış gibi görünse de durumu daha da kötüleştirir. Lekeler daha koyu ve tedavisi daha da güç bir yapıda yeniden oluşurlar.
P***
Leke tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum.
Merhabalar Pınar Hanım. Cilt tipinize ve lekelerinizin yüzeyde mi, yoksa daha alt katmanlarda mı olduğuna baktıktan sonra etkin bir tedavi modeli oluşturulabilir. Leke tedavisinde kullandığımız farklı sistemler var Clearlift, ScarletS, Icon lazer gibi. Bu teknolojiler hakkında detaylı bilgiyi internet sitemizde bulabilirsiniz. Lekelerin cildin alt tabakalarına inmediği durumlarda ise cildi nazikçe soyarak etki eden HydraFacial ya da PHFormula gibi yeni nesil peeling sistemlerini kullanıyoruz. Bazen uygun lazertedavisi ile yüzeysel peeling sistemlerden birini kombine olarak kullanmak optimum sonucu almamızı sağlıyor. Leke tedavisinde en önemli faktörün güneş koruma olduğunu belirtmek istiyorum. Güneş korumaya maksimum özen göstermezseniz tedavinin olumlu etkileri boşa gider ve lekeler geri döner.
A***
HHocam merhaba omuz, karın, göğüs, boyun bölgemde sivilce, leke, küçük et benleri gibi lekeler mevcut ve çok rahatsızlık veriyor… Kalıcı ya da üst düzey tedavi mümkün mü acaba saygılar.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aslıhan Hanım leke problemine yönelik bazı sistemlerden fayda sağlayabilirsiniz. Ancak küçük et benleri için bir dermatoloğa başvurmanız gerekiyor. Önce bir dermatolog kontrolünde et benleri aldırırsanız bu benlerin alınması ile meydana gelebilecek leke oluşumuna da aynı anda etki etmek mümkün olacaktır.
Ç***
Cildim çok hassas ve lekeli biraz da işlem gördü. Bir doktor beni mahvetti resmen depresyondayım. Yani ciddi yanık lekelerim var ve cildim inceldi. Kök hücre beni kurtarır mı? Bir de fiyat lütfen.
Merhabalar Çiğdem Hanım. Maalesef özellikle eski nesil lazer sistemleri ile bilinçsizce yapılan tedaviler böyle istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Kök hücre tedavisinden optimum fayda sağlayıp sağlamayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Muayene ücretsizdir. Eğer probleminizi hafifletmekte bazı lazer tedavilerinin daha başarılı olacağı sonucuna varılırsa bunlar için sonbahar, kış aylarını beklemeniz gerekir. Öncelikle bu yaz cildinizi güneşten korumaya özen gösterin. Eczanelerde satılan güneş koruyuculardan kullanın. Yüksek SPL olanları tercih edin ve özellikle açık havada zaman geçirdiğiniz günlerde koruyucunuzu birkaç saatte bir tazeleyin.
A***
Merhaba doktor bey. Yaşım 38 ve uzun süredir cildimde oluşan leke ve özellikle gözeneklerimden dolayı çok mutsuzum. Şu an emzirdiğim bir bebeğim var. Pürüzsüz bir cilde sahip olmam mümkün müdür?
Merhabalar Aslıhan Hanım. Lekelerin ve gözeneklerin hafiflemesinde etkili bazı sistemler var (Icon lazen, BabyFace, Frantora gibi). Ancak ilkbahar-yaz ayları leke tedavisine başlamak için doğru bir zaman değil. Bu dönemi cildinizi etkin bir şekilde güneşten koruyarak geçirin. Böylece lekelerin daha da koyulaşmasını önlemiş olursunuz. Sonbahar aylarıyla birlikte de leke tedavisine başlayabilirsiniz. Yine aynı dönemde gözeneklerinizin görünümünü hafifletecek bir tedavi protokolü de oluşturulabilir.
D***
Yüzümde lekeler var fotoğraf çekildiğimde güzel çıkmıyor. Çok rahatsız oluyorum.
Merhabalar Duygu Hanım. Leke tedavisinde kullandığımız cilt bakım sistemleri, tedaviler mevcut. Mesela cildin derin tabakalarına inmemiş olan, daha yüzeysel lekelerde cildi nazikçe soyan PhFormula tedavisi uygulanabilir. Daha derin tabakalara inmiş lekelerde ise leke tedavisinde etkili bazı teknolojilerden yardım alıyoruz. Ama tedavinin en önemli unsuru cildinizi güneşten korumak., düzenli olarak yüksek SPF’li bir güneş koruyucu kullanmaktır.
E***
Merhabalar yılbaşı için 1 hafta süre için İstanbul’da bulunacağım, bu sürede güneş ve akne lekeleri bir de bir noktada kılcal damar renklenmesi mevcut. Cildime uygulama ne yapılabilir? Muayene ve tedavi ücretleriniz açısından mailime bilgilendirme yaparsanız programlamam açısından yararlı olacak. İkinci kez istanbul’da bulunuşum 2 -2,5 ay sonra olacaktır idame tedavi gerektirir ise... Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Icon lazer bu problemlerde etkili bir teknolojidir. Tabii sizin için en doğru tedavinin hangisi olacağı ancak muayene sonrasında netleşebilir. Maalesef sistemin üç hafta aralıklarla uygulanması gerekir ve tedavi protokolü 4-6 seanstan oluşur. Sizin için daha uygun bir seçenek Fractora olabilir. İleri teknoloji bir radyo frekans sistemi olan Fractora cildi yüzeysel ve fraksiyonel olarak soyan bir teknolojidir. Leke tedavisinde başarılı olan bu teknoloji sonrasında bir hafta-on gün kadar ciltte kızarıklık ve kabuklanma olması normaldir. Tedavi protokolü 6 haftalık aralıklarla uygulanabilir ve genelde 3-6 seans yeterli olur. Ancak bu da yılbaşı gecesine yakın bir zamanda yaptırmak isteyeceğiniz bir işlem olmayabilir. Çünkü o gece cildinizde kızarıklık ve kabuklanma olmasını istemezsiniz.
A***
Hocam benim burnumun yanında asitli bir ilaçtan dolayı yara oluştu. Yara kapandı ama beyaz bir leke kaldı. Lekenin çevresinde ise koyu bir leke oldu. Tüm kremleri kullandım sonuç alamadım. Çok belirgin değil ama rahatsız oluyorum. Yardım edin lütfen.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşe Hanım. Lazer tedavilerinden fayda sağlayabilirsiniz. Ama sorunu görmeden net bir şey söylemem mümkün değil.
A***
Selamla yüzümde güneş, sivilce, akne lekeleri çok var. Leke açıcı tedavisi gördüm ama geçmedi hiç. Lazer tedavisine güvenemiyorum, bıyık için yaptırmıştım leke yaptı. Nasıl bir tedavi önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayfer Hanım. Eski nesil lazer sistemlerinin böyle bir yan etkisi vardı. Icon lazer gibi yeni teknoloji sistemler çok daha güvenli tedavi olanağı sağlıyor. Tabii leke tedavisinin sonuçlarını en çok etkileyen faktör sizin etkin bir şekilde güneşten korunup korunmadığınızdır. Aksi halde lekeler geri gelir. Yüzeysel lekelerde PhFormula gibi peeling sistemleri yeterli oluyor. Ama derin tabakalara nüfuz etmiş lekelerde ancak lazer sistemleri ile fayda sağlanabilir.
C***
Merhaba, bu baharda mayıs gibi ....... sivilce toniğini kullanmaya başlamıştım . Alın derimi biraz incelttiğini fark ettim daha sonra haziran gibi orada hafif bir kahverengi leke belirdi toniği bıraktım. Yüzümün başka yerinde olmadı. Bu lekeyi nasıl geçirebileceğimi bilmek istiyorum ancak bir işlem yaptırıp sonrasında ya daha kötü gelirse diye de korkuyorum. Her zaman daha kötü geri gelme ihtimali var mıdır? Bilgi verirseniz çok sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar bu tür ürünlerin genelde sonbahar-kış aylarında kullanılması daha doğrudur. Neden? Çünkü böyle formüller cildi güneş ışınlarına karşı hassas bir hale getirdikleri için cildin lekelenmeye olan eğilimi artar. Icon lazer ya da Forma gibi lazer sistemleri uygulanabilir. Eski nesil sistemlere göre lekeleri çok daha güvenli bir leke tedavisi yapmamıza olanak sağlayan teknolojiler bunlar tabii siz de etkin bir şekilde güneşten korunmaya özen gösterirseniz. Leke tedavisinin zorlu bir tedavi olduğunu belirtmek istiyorum. En iyi tedaviyi, en etkili sistemi yaptırın, gidip 10 dakika güneşte yürüyün leke geri döner hem de büyük ihtimalle daha koyu bir renkle. Yani yapılan işlem kadar sonrasında güneşten nasıl korunduğunuz da o kadar önem taşıyor. Ancak bu tür işlemlerden sonra bir süreliğine lekenin renginin koyulaşması, üstünde ince bir kabuk oluşması normaldir. Bir hafta-on gün kadar leke daha koyu görünür. Sonrasında rengi açılmaya başlar.
İ***
Hocam Merhabalar. Bir buçuk yıl önce doğum yaptım doğumdan hemen sonra her yerimde kızarıklar çıktı. Su toplamış gibi çok da kaşıntı yapıyordu. Gitmediğim doktor kalmadı. Testler yapıldı. Kurdeşen çıkardığımı söylediler. Ben de çok kaşıdığım için bacak ve kollarımda kahverengi lekeler oluştu. Ne kullandıysam geçmedi. Bu bahsettiğiniz yöntemler benim içinde uygun olur mu? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İkbal Hanım. Icon lazer leke tedavisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Tabii uygulama yapılabilmesi için sorunun –kızarıklıkların ve kaşıntının geçmiş olması gerekiyor. Eğer problem hala devam ediyorsa işlem yapamayız.
D***
Merhaba. Yüzümde özellikle alın bölgesinde güneş lekelerim var. Daha önce karbon lazer, altın iğne, mezoterapi, son olarak da Babyface lazer yaptırmış biri olarak hala kurtulamadım. Bu inatçı lekeler için BBL mi, Icon lazer mi yada lumecca mı yaptırmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Demet Hanım. Cildinizi ve lekelerin durumunu görmeden hangi sistemin sizde daha etkili olacağını söylemek doğru olmaz. Ama Icon lazer tedavisinden başarılı sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Bazı durumlarda leke sorununun arkasında hormonal bir faktör olabilir. Eğer durum böyleyse tedaviden etkili ve kalıcı bir sorun almak için önce bu sorunu çözmek daha doğru olacaktır
E***
Kaş ortasında kalıcı leke oluştu nasıl götürebilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Emir Bey. Leke tedavisinde kullandığımız pek çok lazer sistemi mevcut. Bunların başında Icon lazer, BBL Lazer, Icon, Fractora, Baby Face Beauty var. Daha yüzeysel lekelerde yenilikçi bir peeling tedavisi olan PhFormula uygulaması da yeterli olabiliyor. Ancak leke tedavisinin en önemli kısmı etkin bir şekilde güneşten korunmanızdır. Yapılan tedavi iyi bir sonuç verse de güneşli bir günde yüzünüze koruyucu krem sürmeden sokağa çıkmak bile lekelerin geri dönmesine neden olu
Ç***
Burun ve çene kısmımda seboreik dermatitim var. Yüzümde lekeler var. Dermatitimde reaksiyon oluşmaması için lekeleri giderecek hangi yönteminizi önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Burun ve çene kısmımda seboreik dermatitim var. Yüzümde lekeler var. Dermatitimde reaksiyon oluşmaması için lekeleri giderecek hangi yönteminizi önerirsiniz?
Z***
Leke oluşmaya başladı. Küçük çizgiler oluştu.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zekiye Hanım. Leke tedavisinin yaz aylarında yapılması doğru değildir. Aksi halde lekeler artar ve renkleri koyulaşır. Sonbaharla birlikte leke tedavisinde etkili lazer sistemlerinden birine başlayabilirsiniz. Hangi sistemin size daha uygun olduğu lekelerinizin durumuna göre belirlenir. Eğer lekeler yüzeyselse PhFormula gibi cildi nazikçe soyan peeling sistemi de başarılı sonuçlar almak için yeterli olabilir. Gerek lazer sistemleri gerekse PhFormula çizgilerin hafiflemesinde de etkili sistemlerdir. Ancak çizgiler alın, kaş arası ve göz çevresi gibi bölgelerdeyse botoks enjeksiyonlarına başlamayı da düşünebilirsiniz.
C***
Merhaba hocam. Ben Peutz Jeghers hastası bir vatandaşım. Dudak üstümdeki koyu kahverengi-siyah lekeler nasıl geçer? Bu hastalık için tedavi görüyorum ama insan içine çıkamayacak duruma geldim insanların bakışlarına dayanamıyorum artık en azından rengini açtırmak istiyorum bu lekelerin.
Dr. Mustafa Karataş
Bu hastalıkla ilişkili olan siyah pigmentasyon lekelerinde, leke tedavisinde uygulanan lazer sistemleri kullanılabilir. Ancak tedavinizi bir dermatoloğun yapması çok daha doğru olacaktır
Ç***
Merhaba hocam ben bıyık bölgesinde leke olduğu için kimyasal peeling yaptırıyorum ilk günün sabahı uyandığında gözaltlarım şişti. İkinci gün hala şişlik gitmedi. Bu geçici bir durum mu, yoksa endişelenmeli miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Çiğdem Hanım. Gözaltlarındaki deri daha hassas ve ince olduğu için şişme görülebilir. Bunu önlemek için gözaltlarına uygulanan peeling daha düşük dozda tutulabilirdi. Leke problemi için peeling yaptırdığınızı söylüyorsunuz, ancak yaz aylarında böyle bir uygulama yapılmasının kesinlikle doğru olmadığını belirtmek isterim. Cilt güneş ışınlarına karşı daha hassas bir hale geldiği için lekeler daha da artar ve renkleri koyulaşır. Genelde hiçbir güzellik merkezi ya da klinik bu uygulamayı yaz aylarında yapmaz. Tedaviye şimdilik son verip sonbaharda başlamanızı öneriyorum.
K***
Merhaba ben leke tedavisi ve fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kader Hanım. Tek bir leke tedavisinden bahsetmek mümkün değil. Çünkü leke tedavisinde kullanılan pek çok lazer sistemi mevcuttur. Lekelerinizin durumuna göre hangi sistemin sizde daha iyi sonuç vereceği ancak konsültasyon sonrasında netleşecektir. Bazı hastalarda lekeler henüz yüzeysel olduğu için PhFormula gibi cildi nazikçe soyan bir peeling sistemi başarılı sonuçlar almak için yeterli olabilir. Yani, hangi tedavi protokolünün uygulanacağı ancak muayene sonra belirlenebilir. Ancak leke tedavisine başlamak için sonbahar aylarını beklemeniz gerekiyor. Daha öncesinde de bu yazı güneşten etkin bir şekilde korunarak geçirin ki tedaviye başlayıncaya kadar lekelerinizin rengi daha da koyulaşmasın.
M***
Merhaba. Benlerimi estetik cerrahi operasyonla aldırdım. Yüzümde çukurlar ve cilt renginden farklı mora yakın renkler oluştu. 1.5 yıl oldu. Icon lazerle ne kadar düzeltilebilir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Murat Bey. Icon lazer ciltteki kolajen üretimini tetikleyerek akne ve izlerinin ve skarların içeriden dışarıya doğru yapılanmasını sağlayan etkili bir sistemdir. Tabii ki izlerin tamamen yok olmasından ziyade hafiflemesini beklemek çok daha gerçekçi bir yaklaşımdır ama hastanın durumuna göre bu izlerin neredeyse tamamen iyileştiği de gözlenebilir. Icon lazer leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız bir sistemdir. Kısacası, Icon lazer şikayetçi olduğunuz tüm sorunlarda etkili olabilen bir teknoloji.
H***
Lazerle leke tedavisi yaptırmayı düşünüyorum, ama lekemin olduğu yerde sakal var. Tedavi yaptırdıktan sonra bir daha kıl çıkmaması gibi bir sorun olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Leke tedavisi için cilde uygulanan dalga boyu epilasyon için uygulanandan farklıdır, bu yüzden herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum tabii işlemin bu tedaviler konusunda deneyimli biri tarafından yapılması her zaman büyük önem taşıyor.
D***
Yüzünde melazma lekeleri var daha önce peeling yaptım yüzüm soyulunca lekeler geçti fakat bir hafta içinde daha koyu bir şekilde nüksetti. 27 yaşındayım. Sizce HydraFacial yaptırsam yararlı olur mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, leke tedavisinde cildi yüksek konsantrasyonlarda aktif madde içeren peeling işlemi ile soymak eskiden uygulanan ancak sonrasında olumsuz etkileri yüzünden gün geçtikçe uzaklaşılan bir leke tedavisi yöntemidir. Yani cildi agresif bir şekilde soyan tedavilerin lekelerin geri dönmelerine, hatta yenilerinin oluşmasına neden olduğu görülmüştür. Bu yüzden size tavsiyem Icon lazer gibi güvenli leke tedavisi yapmamızı sağlayan sistemden faydalanmanız. Bu teknoloji PhFormula gibi cildi yüzeysel olarak soyan nazik bir peeling sistemi ile desteklenebilir. Ama tüm bu tedavileri yaptırmak için sonbaharı bekleyin. Leke tedavisi yaz aylarında yapılmaz. Yazın da cildinizi güneşten korumaya özen gösterin.
T***
Hocam, bacaklarımda batık lekeleri var. Batık problemi geçti fakat lekeler korkunç durumda. Doktor iğneli epilasyon yaptır dedi. Ama çok pahalı. Evde lazer epilasyon aleti var ama uğraşacak vaktim yok. Bana krem ya da kür tarzı bir şey önerseniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Lekelerinizin artmaması, koyulaşmaması için bacaklarınızı güneşten korumaya, güneşe çıkarken güneş koruyucu sürmeye özen gösterin. Lazer tedavileri ya da bazı profesyonel cilt bakım sistemleri dışında lekelerin renginin hafiflemesini sağlayacak bir kür yoktur.
E***
Ben 28 yaşında bir erkeğim ve yüzümde kahverengi noktalar şeklinde lekeler ve kızarıklıklar var. Beyaz tenli olduğum için çok göze batıyor ve yaşlı gösteriyor. Ücretsiz muayene uygulamanız devam ediyor mu? Eğer ediyorsa randevusuz gelebilir miyim? Seans ücreti hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Hangi tedavilerin leke sorununuzda etkili olacağını belirlemek için yapılan konsültasyon ücretsizdir. Ancak randevu almak zorundasınız, kliniğimizi ararsanız size yardımcı olacaklardır. Seans ücretini sormuşsunuz, hangi işlemin uygulanacağı netleşmeden böyle bir bilgi vermek mümkün değil. Sonuçta kliniğimizde leke tedavisinde kullandığımı pek çok lazer ve cilt bakım sistemi mevcut.
C***
Annemin yüzünde bulunan güneş lekelerinin çözümü hakkında bilgi almak istiyorum. Telefonum açık olmayacaktır o yüzden e-mail ile cevap gönderilmesini isterim.
Dr. Mustafa Karataş
İnternet sitemizde leke tedavileri hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. Bu tedaviler arasında Icon lazer, Revlite, gibi lazer sistemleri, PhFormula gibi cilt bakım sistemleri ve lazerle cilde sürülen formüllerin bir arada kullanıldığı Baby Face gibi pek çok seçenek var. Annenizin hangi tedaviden optimum fayda sağlayacağı ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir. Ancak yaz aylarında leke tedavisi yapılmadığını unutmayın, sonbahara kadar beklemeniz gerekiyor. Anneniz yaz aylarında cildini güneşten korumaya özen göstersin, güneş koruyucusunu birkaç saatte bir tazelesin, çok güneşli günlerde ve plajdayken şapka kullansın. Böylece sonbahara kadar lekeler daha da artmamış, koyulaşmamış olur.
Ö***
Merhabalar ben 3 hafta önce cildimdeki ufak çil ve benleri pilexir lazer ile aldırdım fakat kırmızı izler kaldı zamanla geçecek diyorlar ama neden geçmiyor medicasol bepanthol krem de kullandım ama izler duruyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Özlem Hanım. Pek çok lazer sistemi ile ilgili en önemli risklerden biri nedir biliyor musunuz? Leke oluşumuna ve var olan lekelerin renklerinin koyulaşmasına neden olabilmeleridir. Yani, leke tedavisi yaptırırsınız, yan etki olarak lekeleriniz daha da koyulaşır. Tabii ki bu her hastada olmaz ama böyle bir risk vardır. Bazı yeni nesil lazer teknolojileri sayesinde artık daha güvenli leke tedavileri yapmak mümkün. Her şeyden önce size yapılan tedavinin zamanlamasının son derece yanlış olduğunu söyleyebilirim. Bahar ayları güneşin etkisinin kendini göstermeye başladığı zamanlardır, daha da kötüsü kısa süre sonra yaz gelecek. Güneş lekelenmeyi tetikleyen en önemli faktördür. Özellikle de yapılan tedavi yüzünden iyice hassaslaşan cildin güneşe maruz kalması tedavinin olumlu sonuçlarını yok eder, daha da kötü lekelere neden olabilir. Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey cildinizi güneşten korumaya maksimum özen göstermeniz. Güneş koruyucunuzu günde birkaç defa tazeleyin ve güneşli gönlerde ekstra önlem olarak şapka kullanmaya çalışın. Eğer sonbaharda kırmızı izler geçmediyse ya da bunlar lekelere dönüştüyse yeniden bir tedavi yaptırmayı düşünebilirsiniz.
B***
Merhaba. Yaşım 32. Yüzümde ne kullansam sivilce yapıyor ve ben bunları sıkıyorum. Hemen kahverengi lekeye dönüşüyorlar. Lazer leke tedavisi olmak istiyorum. Yalnız benim cildimin güneşe mi kremlere mi alerjisi var test edebilir miyiz? Çünkü en basiti güneş görmeyen göbek bölgemde iğneli epilasyon yaptırdım 1 seans. Normalde 1 haftada geçen iğne izi bende 1 ayı geçti hala duruyor. Cildimde izler çok geç gidiyor, başkasında 1 haftada giden izler bende senelerce kalıyor. Ne yapmamız gerekiyor hocam yardım edin. Öğrenciyim fiyat alıp hemen tedaviye başlamak istiyorum.
Merhabalar Büşra Hanım. Böyle bir test yok, zaten böyle bir teste de gerek yok. Anlattıklarınız ve cildiniz bize ihtiyaç duyduğumuz doneleri zaten veriyor. Demek ki hassas, lekelenmeye yatkın bir cilt tipiniz var. Öncelikle kullandığınız kremleri özenle seçmeniz ve eczanelerde satılan dermokozmetik ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Bir dermatoloğa başvurarak cildinizde sivilcelenmeye neden olmayacak ürünler tavsiye etmesini isteyebilirsiniz. Böyle ciltlerde güneş korumada son derece önemlidir. Yüzünüzdeki sivilceyi sıktınız diyelim, burada oluşan travma bir de güneşe maruz kalırsa oluşan lekeler hem daha koyu renkte olur hem de tedavisi daha zor olur. Seçtiğiniz güneş kremi de yine cildinizin yapısına uygun bir ürün olmalı. Tabii yüzünüzle fazla oynamamanız, sivilcelerinizi kendi haline bırakmanız gerekiyor. Aksi halde lekelenmeyi önleyemezsiniz. Tedavi olup var olan lekeleri geçirseniz bile siz sivilcelerinizi sıktıkça yenilerinin oluşması kaçınılmazdır. Icon lazer sistemi lekelerde başarıyla uyguladığımız bir teknolojidir. Sizin de fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Bu teknolojiyi PHFormula gibi yeni nesil bir peeling sistemi ile desteklemek alınan sonucun başarısını artıracaktır.
C***
Cildimde minik güneş lekeleri var. Minik delikler var. Sıfır bir cilt yaratmak için birçok kremi kullandım ama istediğim sonuca ulaşamıyorum.
Merhabalar Ceyda Hanım. Bu tür sorunları kremlerle çözmek maalesef mümkün değil, ancak ileri teknoloji sistemlerle etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.
D***
Merhabalar Hocam. Benim bıyık bölgemde hamilelikten önce minik, düğme kadar leke vardı. Hamilelik esnasında tiroid değerlerim yükseldi. Tedavi gördüm, fakat doğumdan sonra lekeler bıyık bölgeme yayıldı ve geçmedi. Aynı zamanda polikistik overliyim. Doğumumun üstünden 2 yıl geçti ve ben TCA uygulaması yaptım. İlk seansta lekem %70 yok oldu. Benim şimdi sormak istediğim bu lekelerin pigmentini nasıl en aza indirip yeniden koyulaşmamasına kesin olarak çözüm bulabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Damla Hanım. Maalesef lekelerin yeniden oluşmasını kesin olarak önlemek diye bir şeyden bahsetmek gerçekçi olmaz. Tabii ki bu konuda alabileceğiniz önlemler var. Mesela düzenli olarak yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanmalısınız. Bulutlu havalarda bile güneş koruyucunuzu birkaç saatte bir tazelemeniz de çok önemli. Pek çok kişi koruyucuyu sadece sabah uyguluyor ve tüm gün boyunca güneşin zararlı ışınlarından korunduklarını zannediyorlar. Hâlbuki üç saat sonunda koruyucunun etkisi tamamen geçer. Güneşli günlerde ve plajda ise sadece koruyucu sürmekle yetinmeyip bir de kenarlı bir şapka kullanmanızı öneriyorum. Tüm bunlara dikkat etseniz bile hormonlarınızdaki bir dengesizlik bile lekelerin oluşumunu tetiklemek için yeterli olabilir. Şunu da belirtmekte fayda var: TCA peeling tedavisinin pigment üretimini artırmak gibi bir etkisi de olabilir. Lekenin görünümü ilk başlarda açılıp sonra daha koyu bir şekilde geri dönebilir. Eğer böyle bir etki gözlemlerseniz, TCA peeling yerine leke tedavisi için daha güvenli bir çözüm sunan ileri teknoloji bir lazer sisteminden faydalanmanızı tavsiye ediyorum. Mesela Icon lazerde lekelere uygulanması gereken enerjinin belirlenmesini sağlayan bir sistem var. Ciltteki melanin dağılımını ölçerek, hedefe yönelik bir tedavi olanağı sağlar. Ancak şunu da unutmayın: En güvenli ve en etkili tedavide bile ‘lekeleriniz gitti bir daha da geri gelmeyecek’ demek mümkün değildir.
B***
Merhabalar Mustafa bey, yüzümde sivilce izlerinden şikayetçiyim gitmediğim doktor gitmediğim güzellik merkezi kalmadı. Özel hastaneler, devlet hastaneler, tv de çıkan güzellik uzmanları… Her yere gittim. Ama sonuç bulamadım artık kafayı yiyeceğim umutlarım hep boşa çıkıyor. Ne paralar harcadım, neler neler yaptım ama olmadı. Çare bulamadım. Kullandıklarım hep ya tüylenme yaptı ya da gözeneklerimi açtı yani hep bir yan etki oldu. Bu yüzden istediğim sonucu elde edemedim… Lazerle ilgili de ben çok korkuyorum açıkçası çünkü internette çok olumsuz kötü şeyler yazmışlar bununla ilgili. Lazer yaptıranlar yüzü kızarıp soyulup evden çıkamayanlar, yüzünün altındaki dokuyu eritiyormuş. Yani yüzü inceltiyormuş bunlardan bahsettiler. Bu yüzden korkuyorum. Lütfen yardım edin artık son umudum sizsiniz. Bana ne gibi işlem uygulanır ve kesin sonuç alır mıyım benim için çok önemli? Benim cildim yağlıya dönük karma bir cildim var.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar sivilce izleri derken, eskiden var olan sivilcelerin ciltte yarattığı çukurluklardan bahsediyorsunuz sanırım. Öncelikle bu tür izleri hafifletmek için en etkili ve en güvenli yöntem lazer sistemleridir. Pek çok şey denediğinizi yazmışsınız ama işe yaramadıklarını söylüyorsunuz. Öncelikle eski nesil lazer sistemleri cildi derin bir şekilde soyarak etki ediyorlardı ve ciltte lekelenmeden geç iyileşmeye kadar pek çok yan etkileri vardı. Artık cilt üzerinde daha yumuşak ama etkili lazer sistemleri kullanılıyor. Tabii eski sistemleri hala kullanan güzellik merkezleri var, daha da kötüsü bu sistemler gerekli uzmanlığa sahip olmayan kişiler tarafından kullanılabiliyorlar. Sözün özü; doğru doktor ve doğru teknoloji bir araya geldiğinde korkulacak hiçbir şey yok. Akne izlerini hafifletmek için Icon lazer ve ScarletS gibi teknolojileri başarıyla uyguluyorum. Bu tedavilerin etkinliği kanıtlanmış olsa da kesin sonuçtan bahsetmek doğru olmaz. Bazı hastalarda izler tamamen geçebiliyor, bazılarında ise çok hafifliyor ve belirsiz bir görünüm alıyor. Sizin için hangi tedavinin daha uygun olacağı ancak muayene sonrasında belirlenecektir. Bazı hastalarda en iyi sonuçları kombine tedavilerle alıyoruz.
D***
Merhaba hocam size bir sorum olacaktı benim yüzümde sivilcelerden kalma izler var. İlaç kullanmaktan da çekiniyorum buna yönelik bir tedavi yönteminiz var mı? Bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar sivilce izlerinde uyguladığımız farklı teknolojiler var. Icon lazer, ScarletS, Emerge gibi… Bazı durumlarda –eğer lekeler yüzeyselse, yani cildin üst katmanlarındaysa- PHFormula gibi cildi nazikçe soyan peeling sistemleri bile lekelerin görünümünü belirgin ölçüde hafifletmek için yeterlidir. Hangi sistemin sizin için daha uygun olduğu ücretsiz olan konsültasyon sonrasında netleşecektir. Size önerim lekelerin daha da koyulaşmaması için düzenli olarak güneş koruyucu kullanmanız.
V***
Mailimden ulaşın lütfen. Ben siyah lekeleri ve beyaz lekeleri tamamen yok edip bir daha gelmemesini istiyorum siz tedavi ediyor musunuz? Ücret nedir? Öneriniz nedir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Leke tedavisinde başarılı sonuçlar alıyoruz. “Ancak gitsinler bir daha gelmesinler” diyorsunuz ki maalesef hiçbir aklı başında doktor size böyle vaatte bulunamaz. Leke tedavileri zor tedavilerdir ve en başarılı tedaviyi yaptırsanız bile siz güneşten etkin bir şekilde korunmazsanız lekeler geri döner. Sizin için hangi tedavinin ya da tedavi kombinasyonunun uygun olduğu ancak muayene sonrasında netleşebilir muayene ücretsizdir.
G***
Merhaba doktor bey ben 3 hafta önce bir klinikte alnımdaki bir leke için mezolifting uygulaması yaptırdım lekenin bulunduğu yerdeki cildim soyuldu ve daha geniş, oldukça koyu bir morarma oluştu. Kremler kullansam da geçmedi acaba yanlış bir uygulama mı oldu ne zaman kurtulabilirim bu lekeden? Tekrar bir işlem mi yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gözde Hanım. Mezolifting leke tedavisinde destekleyici bir uygulama olarak yapılabilir. Böyle bir sorunla bana başvuran bir hastada yapacağım ilk tedavi mezolifting olmaz. Leke tedavisinde öncelik Icon lazer gibi sistemlerdir. Mezolifting işlemi de bu hedefe odaklı tedaviyi desteklemek için yapılabilir tabii mezolifting formülünün içine lekeleri hafifletmeye yönelik renk açıcı ajanlar konulmalı. Bu arada mezolifting işleminin ciltte soyulma gibi bir etkisi olması beklenmedik bir durum. Çünkü işlem sırasında formül cilt altına enjekte edilir. Sadece enjeksiyon yapılan yerlerde minik iğne izlerinin yarattığı geçici bir kızarıklık oluşur. Sizin bahsettiğiniz durum bazı lazer sistemlerinin etki mekanizmasını andırıyor. Öncelikle uygulamayı yaptırdığınız yere yapılan işlemin tam olarak ne olduğunu, mezolifting ise formülün içine bu tür bir yan etkiye yol açabilecek bir madde konup konmadığını sorun. Yaptırdığınız işlem her ne ise lekenin durumunu kötüleştirdiği ortada. Şimdilik yapmanız gereken ilk ve en önemli şey cildinizi güneşten korumak. Bulutlu günlerde bile SPF faktörlü bir krem kullanın. Yeni bir tedavi yaptırmadan en az iki-üç ay bekleyin.
N***
Merhaba hocam 13 yıl önce bacağımdan ameliyat oldum ve bacağımda iz kaldı. Bunun tamamen yok edilemeyeceğini biliyorum ama Palomar lazer ile görüntüsünün azalması mümkün mü? Bu yöntemle tedavi edilebilir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nurdane Hanım. Emerge, yani Palomar lazer bizim de kliniğimizde kullandığımız bir teknolojidir. Cilt altında ısı kanalları açarak cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikleyen sistem genelde 3-6 seans olarak uygulanır. Skar tedavisinde Icon lazer, Palomar, Baby Face ya da ScarletS gibi sistemlerini uyguluyoruz. Bu sistemlerin hangisinin sizin için en uygun olduğu muayene sonrasında netleşse de, Palomar teknolojisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Ancak her koşulda bacağınızdaki ameliyat izini güneşten korumaya özen göstermenizi, yaz aylarında güneş koruyucu sürmenizi tavsiye ediyorum.
Z***
Merhabalar yaklaşık iki yıl önce bir trafik kazası geçirdim. Yüzümde parçalanmalar oldu. Sol gözümün kemiğinde kırık var ve gözüm biraz içe çökmüş durumda ve estetik ameliyat oldum, ama hala yüzümde izler var. Bu kemiği tekrardan kırıp eski haline getirmek ve bu izleri yok etmek mümkün müdür acaba? Şimdiden teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeki Bey. Kemiği kırarak yüzü yeniden şekillendirmek estetik bir cerrahın bir işidir. Lütfen dersinizi iyi çalışarak, bu tür yüz rekonstrüksiyonu ameliyatlarında uzmanlaşmış bir estetik cerrah seçin. Yara izlerine gelince bunlar tamamen geçmeyebilir ancak önemli ölçüde hafiflemelerini sağlayacak teknolojilere sahibiz tabii konsültasyon yapmadan net bir şey söylemek doğru olmaz. Yara izlerini hafifletmede Icon lazer, ScarletS gibi sistemlerden olumlu sonuçlar alıyoruz. Hangisinin sizin için en uygun teknoloji olduğu ancak muayene sonrasında netleşebilir. Tabii önceliği cerrahi müdahaleye vermeniz daha doğru olur, iyileşme sürecinin ardından yara izlerine yönelik bir tedaviye başlanabilir.
A***
Merhaba sağ yanağımda leke var. Geçen hafta bir tedavi uyguladılar ve bir etki görmedim. Açılır dediler ama açılma görmedim. Bu leke için bir öneriniz var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle lekeniz için uygulanan tedavinin ne olduğunu belirtmemişsiniz. Kliniğimizde leke tedavisinde uyguladığımız farklı teknolojiler var. Bunların hangisinin size daha uygun olduğu lekenin yüzeysel mi yoksa cildin daha alt tabakalarında olup olmadığına göre belirleniyor. Yüzeysel lekelerde PhFormula ve HydraFacial gibi cilt bakım sistemlerini kullanmak yeterli olabilir. Daha derin tabakalardaki lekelerde ise Icon lazer, Baby Face ya da ScarletS gibi farklı teknolojiler uygulanabiliyor. Leke tedavisinde belirgin bir sonuç almak için bir süre geçmesi gerekir ancak yukarıda da belirttiğim gibi hangi işlemi yaptırdığınızı bilmediğim için herhangi bir yorum yapmak doğru olmaz. Tabii burada önemli olan sadece uygulanan tedavi değil, bu tedavinin lekenizin durumuna uygun olup olmadığıdır da.
K***
Merhabalar Mustafa Bey, benim size şöyle bir sorum olacaktı; yanak bölgemde bulunan ve yaklaşık 10 küsür senedir aldırmakran iz kalır korkusuyla sakındığım bir yağ kisti var. yaklaşık 2-3 hafta içerisinde plastik cerrah tarafından aldırmayı planlıyorum ancak sonrasında kalacak dikiş izinin beni minimumda rahatsız etmesi için icon lazer önerildi. Sonrası için daha net yönlendirilebilmek amaçlı cerrahi operasyon öncesinde kistik oluşumu görmeniz ve fikir vermeniz mümkün olur mu acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kübra Hanım. Ameliyat sonrasında oluşan skar izlerinde etkili olan sistemler arasında Icon lazer ve ScarletS gibi teknolojiler var. Bunların hangisinden optimum fayda sağlayacağınız ameliyat sonrasında netleşebilir. Ancak öncelikle bu tedavilerin yapılması için ameliyattan sonra bir süre geçmesi gerektiğini unutmayın. Tabii oluşacak skar izinin hem müdahaleyi yapacak doktorun becerisi ve özenine hem de cildinizin yapısına bağlı olduğunu unutmayın. Ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak adına bazı kremler uygulanabilir bunun bilgisini cerrahınızdan alabilirsiniz. Yine ameliyat sonrasında kesi izini güneşten korumaya maksimum özen göstermelisiniz. Sonrasında da size uygun bir lazer sistemi ile skar izini hafifletmeye yönelik bir tedaviye başlanabilir. Dilerseniz randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz. Ancak henüz ortada bir skar yokken hangi tedaviden fayda sağlayacağınız konusunda herhangi bir yorum yapmak sağlıklı olmayacaktır.
D***
Merhaba geçen sene ocak ayında özel bir klinikte Doç. Dr. fraksiyonel lazer yaptı ancak yanaklarımda olan ufak tefek lekeler için yapılmıştı ki olmayan yerlerde de lekelenme oldu. Sosyal hayatım tamamen bitti dışarı çıkamıyorum. Bana sonbahar gibi size kimyasal peeling yaparız toparlarız diyorlar ama benim güvenim kalmadığı için ne yapacağımı bilemiyorum. Bu oluşan lekeler zamanla geçer mi? İkincisi TCA peeling yapalım diyorlar. Yaptırayım mı? Daha kötü olma ihtimali var mıdır? Ya da nasıl bir tedavi yapılabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle cildinizi güneşten korumaya optimum özen gösterin. Bulutlu havalarda bile güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmayın ve birkaç saatte bir güneş koruyucunuzu tazeleyin. Bu var olan lekelerin koyulaşmasını ve yeni lekelerin oluşmasını önler. Maalesef sizin de bizzat deneyimlediğiniz gibi lekeleri yok etmeye yönelik yapılan tedaviler lekelerin daha da artmasına neden olabilir. Bu yüzden leke tedavisi en zorlu tedavilerden biri olarak kabul edilir. TCA peel, cilt yenilemede, cildi canlandırmada başarılı bir tedavidir, ancak lekeleri tetikleme riski fazladır. Şahsen benim tercih etmeyeceğim bir seçenektir. Bir süre lekelerin rengi açılmış gibi görünür ama cildin daha çok melanin üretmeye başlayarak tepki vermesi sıkça görülür. Yeni nesil lazer sistemleri leke tedavisinde daha güvenli teknolojilerdir. Mesela Icon lazerin, cildin melanin yoğunluğunu ölçerek cilt altına verilen enerjinin yoğunluğunu ayarlamak gibi bir özelliği vardır.
A***
Merhabalar yüzümde akne skarlarım var ve tedavisi için dolgu düşünüyorum. Yaşım 21 sizce mantıklı mı ve ücretlenmesi ne olur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Arzu Hanım. Skar tedavisinde ScarletS ya da Icon lazer gibi sistemlerin öncelikli uygulanması daha kalıcı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu sistemler cilt altına ısı enerjisi göndererek kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek ciltte bir yeniden yapılanma süreci başlatırlar. Böylece skar izleri içeriden dışarıya doğru dolmaya başlar. Bu da izlerin hafiflemesi, belirginliklerinin azalması anlamına geliyor. Bu tedavinin en önemli artısı da dolgu enjeksiyonlarının aksine alınan sonucun kalıcı olmasıdır. Ciltteki yeniden yapılanma süreci bittiğinde ki bu da yaklaşık üç ay kadar sürer- eğer gerekirse skar izlerinin içine bir miktar dolgu maddesi enjekte edilebilir. Ancak burada da dolgu maddesi seçimi ve uygulama tekniği önem kazanır. Çünkü çok ufak bir alanın içini doldurduğunuzda bu defa da dışarı doğru bir çıkıntı oluşabilir. Ayrıca dolgunun homojen bir formüle sahip olması da önemli. Yaşınız bu tedaviler için doğru bir yaş. Çünkü genç yaşlarda ciltteki yapılanma süreci daha etkin ve daha hızlı olur. Fiyat bilgisi ücretsiz olan muayene sonrasında verilecektir.
G***
Merhabalar 59 yaşındayım. Cildimde ergenlik izleri çukurları oldukça yoğun. Şimdiye kadar estetik ameliyatlar dışında bir hayli tedaviler uygulandı ve maddi zararlara uğradım. Londra da yaşıyorum. Bana önereceğiniz tedavi yönteminizi rica ediyorum. Teşekkürler…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Güler Hanım. Akne izlerinde başarıyla uyguladığımız sistemlerden arasında ScarletS ve Icon lazer var. İki sistem de cilt altına ısı enerjisi göndererek etki eder ScarletS altın mikro iğnelerle cilt altına ısı iletir. Bu teknolojiler kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek cilt altında bir yeniden yapılanma süreci başlatırlar. Akne izlerinin adeta içeriden dışarıya doğru dolmasını sağlayan bu süreç sonunda çukurlukların görünümü hafifler. Ancak hangi tedaviden optimum sonucu alacağınız ancak muayene sonrasında belirlenebilir.
R***
3 ay önce kolumdaki derin sivilce lekeleri için kimyasal peeling kullandım. Soyuldu ve sivilceler temizlendi. Sivilceler sonrasında kahverengi lekeler kaldı. Bunlar geçer mi? Geçerse de ne zaman geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Rojin Hanım. Lekeler zamanla biraz hafifleyebilir, hatta kendiliğinden tamamen geçebilir. Tedavinizin üstünden henüz 3 ay geçmiş. Bir-iki aya kadar daha bir süre tanıyın. Bu lekelerin kalıcı olup olmadıkları ancak bu süre sonunda görülebilir. Bu arada lekelenmelerin olduğu yerleri güneşten korumaya özen gösterin. Çünkü belki de kendi kendine geçebilecek izler bile güneş görünce kalıcı lekelere dönüşebilir. Kış mevsimine girdiğimiz için en azından bu konuda fazla bir çaba göstermeniz gerekmiyor. Bir süre sonra da lekelerde hafifleme belirtisi yoksa o zaman leke tedavisi uygulanması gerekebilir. Icon lazer, Emerge ya da ScarletS gibi sistemlerden fayda göreceğinizi düşünüyorum. Ancak hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ancak muayene sonrasında netleşecektir –muayene ücretsizdir.
T***
Hocam benim burun kenarlarında kızarıklar var ne önerirsiniz buna uygun tedaviniz var mıdır? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tahir Bey. Bu kızarıklıkların cilt yüzeyine yakın olan kılcal damarlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Icon lazer gibi sistemlerle bu kılcal damarları tedavi etmek mümkündür. Tabii sorununuzun tam olarak ne olduğu ve hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ancak muayene sonrasında netleşecektir muayene ücretsizdir.
D***
Kimyasal peeling kullandım vücudumdaki doğum lekelerim için. Sonradan benek benek renk aldı nasıl tedavi edebilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilber Hanım öncelikle eğer lekeler güneş gören yerlerdeyse düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaya başlamanızı öneririm. Özellikle yaz aylarında lekeleri güneşe maruz bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Maalesef leke tedavisinde uygulanan sistemlerin lekelerin rengini daha da koyulaştırmak hatta yeni lekelerin oluşmasına neden olmak gibi bir yan etkileri olabiliyor. Sizin durumunuzda da peeling tedavisi cildin hassaslaşmasına ve daha çok melanin üretmesine neden olmuş. Kliniğimizde leke tedavisinde kullandığımız yeni nesil bir sistem olan Icon lazerin cildin melanin yoğunluğunu ölçmek ve cilt altına verilen enerjiyi buna göre ayarlayabilmek gibi önemli bir artısı var. Böylece leke tedavisini daha güvenli bir hale getiriyor. Tabii sizin için en uygun tedavinini hangisi olacağı ancak ücretsiz olan konsültasyon sonrasında netleşebilir.
B***
Merhaba, 12 yaşındayken dudak çevresinde başlayıp kulağımın arkasında giden bir leke oluştu. Zaman içerisinde koyulaştı. Danıştığım doktorlar pigment fazlalığım olduğunu belirttiler. Uyguladığınız lazerler fazla pigmentleri öldürebiliyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Biricik Hanım. Lazerle leke tedavisinde amaç, fazla çalışarak aşırı pigment üreten melanin hücrelerini parçalamaktır. Bütün sistemlerin etki mekanizmaları bu şekildedir. Ancak işlem sırasında yeni lekelerin oluşumunu tetiklemek gibi yan etkileri olabilir. Özellikle de tedavi sonrasında cildi güneşten koruyucu önlemler alınmazsa. Kliniğimizde leke tedavisinde kullandığımız farklı lazer sistemleri, cilt bakım sistemleri var. Mesela Baby Face Beauty, lazer teknolojisi ile tedavi sırasında cilt yüzeyine sürülen leke açıcı ajanların bir araya geldiği bir tedavidir. Icon lazer ise cildin melanin yoğunluğunu ölçerek güvenli bir tedavi olanağı sağlar. Sizin hangi tedaviden optimum fayda sağlayacağınız konsültasyon sonrasında netleşecektir. Ancak leke tedavisinin sabır istediğini unutmayın ve etkin bir güneşten korunma rutini tedavinin en önemli kısmıdır.
M***
Merhaba. Dudağımın üstünde lazer epilasyon sonrası kahverengi leke oluştu. Güneş gördüğü an daha da kararıyor. Kışın rengi açılıyor. Kalıcı bir çözüm arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Maalesef lazerle leke tedavisinin böyle olumsuz etkileri olabiliyor. Özellikle de eski nesil lazer sistemlerinde sıkça karşılaştığımız bir sorundu bu. Lekeleri yok etmek için uygulama yaparken, ciltte hassasiyet yaratarak yeni lekelerin oluşmasına zemin yaratılabiliyordu. Yeni nesil lazer sistemlerinde bu etki minimuma indirildi. Özellikle Icon lazer bu konuda yenilikçi bir teknolojiye sahip. Ciltteki melanin dağılımını ölçerek, hedefe yönelik bir tedavi olanağı sağlıyor. Ancak leke tedavisinde kalıcı çözüm olmadığını da belirtmekte fayda var. Neden çünkü lekelerin hafızası vardır. Doğru tedaviyle harika bir sonuç aldınız diyelim, güneşli bir günde güneş koruyucu krem sürmeden sokakta 10 dakika yürüyün leke geri döner.
Ö***
Merhabalar. Bıyık bölgemde güneş lekelerim var. Nasıl geçebileceği konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Kadınlarda bıyık bölgesinde meydana gelen lekeler, genelde hormonal kaynaklıdır. Östrojen hormonu ve güneş bir araya geldiğinde bu bölgede inatçı lekelerin oluşmasına neden olur. Öncelikle düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaya özen gösterin ve eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, doktorunuzla görüşün. Lekeye eğilimli kadınlarda daha düşük dozlar içeren haplara geçilebiliyor. Öncelikle leke tedavisinin zor bir tedavi olduğunu belirtmek isterim. Çok başarılı sonuçlar elde edilse bile güneş koruyucusuz sokakta kısa bir yürüyüş yapmak bile lekelerin geri gelmesine neden olur. Yani tedavi sürecince ve tedavi sonrasında her zaman lekeleri tetiklememeye özen göstermeniz gerekiyor. Etkili bir leke tedavisi için en doğru yaklaşım lazer teknolojilerinden destek almaktır. Lekelerde başarıyla uyguladığım sistemlerden biri Icon Lazerdir. ClearLift ve ScarletS’de olumlu sonuçlar aldığım teknolojiler arasındadır. Hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınıza karar verebilmek için mutlaka konsültasyon yapılması gerekir.
M***
Merhabalar, Yüzümdeki güneş lekelerinden kurtulmak istiyorum, IconLaser nasıl etki eder? Teşekküerler.
Cildin hem alt, hem üst tabakasında kontrollü bir ısı hasarı yaratan Icon lazer sistemi; cilt yüzeyindeki leke ve ton eşitsizliklerini tedavi ediyor. Alt deride kolajen üretimini tetikleyerek cildi gençleştiren yöntem, lekelerin yanı sıra ince çizgileri azaltarak kırışıklıkları hafifletiyor.
E***
Omuzlarımda güneş lekelerim var ve özel doktor thulium lazer uygulayacağım dedi ve 2.500 liraya yapacağını söyledi, %60 geçer dedi. Bu konu hakkında sizin tavsiyeniz nedir?
Merhabalar Emine Hanım. Başka bir doktorun verdiği fiyat konusunda herhangi bir yorum yapmam doğru olmaz. Ancak leke tedavisinde bir oran vermeyi doğru bulmadığımı söyleyebilirim. Güneş lekeleriniz için kliniğimde uyguladığım Icon lazer tedavisini önere bilirim.
C***
Yüzümde güneşten olduğunu düşündüğüm lekeler oluştu. Tedavisi hakkında görüşmek isterim.
Merhabalar Canan Hanım. Ücretsiz olan muayene sonrasında hangi tedavilerden fayda sağlayacağınız belirlenecektir. Icon lazer, Scarlet gibi lazer sistemlerinden başarılı sonuçlar alıyoruz. Yüzeysel lekelerde HydraFacial ya da PhFormula gibi cildi nazikçe soyan peeling sistemleri yeterli olabilir. Bazı hastalarda en başarılı sonuçları kombine tedavilerden alıyoruz. Bu arada düzenli olarak güneş koruyucu kullanmanın bu tedavinin en önemli kısmı olduğunu unutmayın.
B***
Bıyık bölgemde son 2 yıldan beri yaşadığım koyu renk değişimi mevcut, bu konuda tedavi olmak istiyorum.
Merhabalar Bahar Hanım. Kadınlarda bıyık bölgesinde oluşan renk değişimi genelde hormonlarla ilişkilidir. Mesela kadınlık hormonlarının en yüksek olduğu mensturasyon dönemi öncesi güneşe maruz kalmak ya da doğum kontrol hapı kullanırken güneşlenmek bu tür leke sorunlarını tetikleyebilir. Sorununun kaynağını tespit etmek ve bu konuda önlemler almak tedavi sonrasında lekenin tekrar ortaya çıkmasını önlemek adına son derece önemlidir. Lekenin cildin at katmanlarında mı yoksa yüzeysel mi olduğu uygulanacak tedaviyi de belirler. Icon lazer, ClearLift ya da Scarlet-S gibi leke tedavisinde kullandığımız pek çok etkili sistem var. Sizin için hangisinin en uygun olduğuna ücretsiz olan muayene sonrasında karar verilebilir.
M***
Küçük noktalar halinde lekeler var yüzümde. Esmer tenliyim. Tedavi olmak istiyorum. Nasıl bir tedavi yöntemi tavsiye edersiniz ve bu tür ciltler için kaç seans yeterli olur? Kesin sonuç alınır mı ? Ve fiyat konusunda bilgilendirir misiniz?
Merhabalar Mustafa Bey. Leke tedavisinde kullandığımız farklı sistemler var: Icon lazer, ClearLift ve Scarlet-S gibi. Bu sistemlerin hangisinden fayda sağlayacağınız ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir muayene ücretsizdir. Çünkü lekelerin cildin derin tabakalarında mı, yoksa yüzeysel mi olduğu gibi faktörler tedavinin rotasını belirler. Bazı lekelerde HydraFacail ya da PHFormula gibi yüzeysel peeling yapan cilt bakım sistemleri ile sonuç almak mümkündür. Ancak leke tedavisinin en önemli kısmı cildinizi güneşten korumanızdır. Başarılı bir sistem ile lekeleri hafiflettik hatta sildik diyelim. Güneşli bir günde koruyucu kullanmadan dışarıya çıkmak bile hepsinin geri gelmesine neden olabilir.
S***
Kolumun üst kısmında çocukluktan kalma güneş lekesi var artık rahatsız etmeye başladı, nasıl bir tedavi yöntemi izleyebiliriz ve fiyatını öğrenebilir miyim?
Merhabalar Seren Hanım. Hangi teknolojilerden fayda sağlayacağınız ancak muayene sonucunda belli olabilir, fiyat bilgisi de ücretsiz olan muayene sonrasında verilecektir. Leke tedavisinde etkili sonuçlar aldığımız sistemlerden biri Icon lazerdir. Bu yenilikçi sistem hastanın melanin yoğunluğunu ölçmeyi mümkün kılarak güvenli bir tedavi olanağı sunar. Leke tedavisinde kullandığım diğer sistemler ise Clearlift ve cilt altına mikro-iğnelerle radyofrekans dalgaları gönderen Scarlet’tir. Bu sistemler cildi nazikçe soyan PHFormula tedavisi ile kombine edilebilir. Ancak leke tedavisinin en önemli kısmının düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak olduğu unutulmamalı.
A***
Bir göğüs dikleştirme operasyonu geçireceğim. Fakat operasyondan sonra kalacak izler beni düşündürüyor. İnternetten bu izleri silebileceğinize dair yorumlar okudum, Lütfen geri dönüş yapar mısınız?
Merhaba Ayşe Hanım. Öncelikle ameliyattan sonra bir süre beklemeniz gerekir, böylece ameliyat yeri tamamen iyileşmiş olacaktır. Sonrasında göğüs ameliyatınız sonucunda meydana gelen skarların tedavisine başlanabilir. Yara izi tedavisinde etkili olan sistemlerin başında Icon lazer veya Scarlet teknolojisi geliyor. Scarlet sistemi, altın mikro iğneler bulunan bir el aparatı ile cilt altına ısı enerjisi iletir. Cilt yüzeyine hiçbir hasar vermeden, kolajen ve elastin üretimini artasını sağlar ki bu da yara izinin hafiflemesine neden olacak bir etkidir. Tedavinin sonuçlarını yaklaşık 2 ay sonra görmeye başlayabilirsiniz, optimum sonuçlar ise tedaviden 5-6 ay sonra ortaya çıkar. Üç hafta aralıkla 3-4 seansın yeterli olacağını düşünüyorum. Icon lazer sistemi ise cildin hem alt hem de üst tabakasında kontrollü ısı hasarı yaratarak etki eder. Yara izinin bulunduğu bölgede cildin kendini onarım, yenileme sürecinin tetikleyen tedavi de 3 hafta aralıklarla 3 ya da 4 seans uygulanır. Ancak bu tedavilerle ameliyat izlerinin tamamen silinemeyeceğini, ancak önemli ölçüde hafifleyeceğini bilmeniz, gerçekçi beklentilere sahip olmanız son derece önemli.
O***
Ergenlik döneminde sivilceleri sıktım, iz kaldı. Hangi tedaviyi tavsiye edersiniz?
Merhabalar Orhan Bey. Gözenek tedavisi için Icon lazer ya da Scarlet-S sistemini kulanıyoruz. Hangi lazer tedavisinin sizin için daha uygun olduğuna cildinizi analiz ettikten sonra karar verebilirim. Icon lazer sistemi ciltte herhangi bir tahriş ya da hasara neden olmadan alt katmanlarda kontrollü ısı hasarı yaratır. Bu kontrollü travma cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikleyerek gözeneklerin adeta içeriden dışarı doğru dolmalarını sağlayan bir yeniden yapılanma süreci başlatır. Scarlet sistemi ise üstünde altın mikro iğneler bulunan bir el aparatı ile cilt altına radyo frekans enerjisi iletir. Böylece cilt yüzeyine hiçbir hasar vermeden, kolajen ve elastin üretimini artırır
S***
Merhaba yüzümde olan çiller küçüklükten gelme, gelme eğer lazer yaptırsam kesin çözüm olur mu gerçekten? Güneşten korunursam ne kadar dayanır güneşten korunursak?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Seda Hanım. Öncelikle leke tedavisinde ‘kesin çözüm’ ‘kesin tedavi’ gibi cümleler kullanmak mümkün değil. Ancak bazı sistemlerle son derece başarılı sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. Evet, güneş koruma çok önemli ama maalesef insanlar her gün düzenli olarak güneş koruyucu kullanılması gerektiğini unutuyor, bazen sabah güneş koruyucu sürüp gün içinde tazelenmeyi ihmal ediyorlar. Öyle ki plajda güneş koruyucu bile yeterli gelmeyebilir, bir de geniş kenarlı bir şapka kullanmanız gerekir. Leke probleminin hormonlarla da alakalı olduğunu, yükselen hormon düzeyinin lekeleri tetiklediğini belirtmek istiyorum. Gelelim leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız tedavilere. Lazer tedavisinde başarıyla uyguladığım sistemlerden biri Icon Lazerdir. 3 hafta arayla 3-4 seans uygulanır. ClearLift de leke tedavisinde olumlu sonuçlar aldığım bir diğer sistemdir. Genelde 3 hafta arayla 5-8 seans uygulanır. Bu tedaviler PhFormula ya da HydraFacial gibi cildi nazikçe soyan gibi cilt bakım sistemleriyle de desteklenebilir.
F***
Merhaba Doktor Bey benim yüzümde çil ve akne lekeleri var nasıl gidebilir? Lütfen yardımcı olun. Hangi ürünü kullanmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Leke tedavisinde de kullandığımız Scarlet-S, özellikle akne izlerinde son derece başarılı sonuçlar veren bir sistemdir. Çillerin de güneş yüzünden oluşan bir leke olduğunu unutmayın. Küçük yaşlarda ortaya çıkan çiller, daha ufak ve yuvarlak bir şekildeyken yaşla beraber büyüyerek kahverengi lekelere dönüşürler. Şikayetçi olduğunuz her iki sorun için de Scarlet-S tedavisinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Scarlet, ince iğnelerle cildin altını radyofrekans dalgalarıyla uyararak bir iyileşme süreci başlatır. İşlem yapılan bölgede cildin kolajen üretimini tetikleyerek akne izlerinin, çukurların görünümünü hafiflettiği gözleniyor. Genelde 3 hafta ya da bir ay aralıklarla uygulanan üç seans yeterli oluyor. Sonrasında hemen sosyal hayatınıza geri dönebiliyorsunuz.
S***
Ben 36 yaşındayım cildimde kırışıklık pek yok ama cildimde oluşan pütür pütür bir durum söz konusu bir de bıyık bölgemde güneş lekesi var. Bu sorunlar için işlemleriniz ve fiyatlarıyla ilgili bilgi alabilir miyim? Teşekkürler,
Dr. Mustafa Karataş
HydraFacial ya da PHFormula gibi cildin üst tabakasına nazikçe soyan cilt bakım sistemlerinden fayda sağlayacağınızı düşünüyorum. Bu sistemler cildin daha pürüzsüz, daha kadifemsi bir dokuya kavuşmasına yardımcı olur. Her iki tedavi de leke probleminin hafiflemesini sağlayacaktır. Ancak leke cildin daha derin tabakasındaysa Icon lazer (3 hafta ara ile 3-4 seans uygulanır) ya da Clearlift sistemiyle (Genelde 3 hafta arayla 5-8 seans) uygulanır. önce cildin dokusunu HydraFacial ya da PhFormula sistemleri düzeltip, bu arada lekenizde ne tür bir iyileşme kaydedeceğimize bakıp, sonrasında daha derin yüzeye etki eden bir lazer sistemi ile tedaviyi destekleyebiliriz. Tabii ki tedavi protokolü net olarak ancak ücretsiz olan konsültasyon sonra oluşturabilir
H***
En az 14 senedir var olan cilt lekelerim için kimyasal peeling yaptırmıştım, cildim çok inceldi ve hassaslaştı. Baby Face lekelere kesin çözüm müdür? Bir de fiyatını öğrenebilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Baby Face Beauty cilt gençleştirme ve leke tedavisinde kullanılan yenilikçi bir sistemdir. Lazer teknolojisi ve etkili içerikleri bir araya getiren bu sistem, aktif maddelerin cilt altına iletilmesini sağlar. Ancak leke tedavisinde kesin bir çözümden söz etmek mümkün değildir. Çünkü başarılı sonuçlar elde etseniz bile güneşten korunmazsanız lekeler geri döner. Ücretsiz olan muayene sırasında leke tedavisinde kullandığımız sistemlerden Baby Face Beauty, Icon lazer, Scarlet, ClearLift gibi- hangisinden optimum sonuç alacağınız belirlenerek bir tedavi protokolü oluşturulacaktır.
M***
Merhabalar. Sonbahar gelirken uygun leke tedavilerini öğrenmek istiyorum. Bunu tespit etmek için gereken muayene ücretli mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatma Hanım. Leke tedavisinde lekenin cildin hangi katmanında olduğuna bağlı olarak, Icon lazer, ClearLift, Scarlet ya da BabyFace gibi sistemler kullanıyoruz. Bazen, tedaviyi HydraFacial, PhFormula gibi cilt yüzeyini nazikçe soyan sistemlerle destekliyoruz. Lekeler henüz yeni oluştuysa ve cilt yüzeyindeyse sadece HydraFacial ya da PhFormula gibi tedaviler yeterli olabiliyor. Hangi tedavilerden fayda sağlayacağınıza muayene sırasında karar verilir, muayene ücretsizdir.
N***
Merhaba, 26 yaşındayım. Benim ergenlik dönemimden kalan koltukaltımda ağdadan kaynaklı kahverengi lekelenme var. Normal tonundan 3-4 kat koyu koltukaltlarım. Lazer tedavisi rengini açar diye 3 yıldır lazer tedavisi görüyorum, ağda ya da herhangi bir şey de kullanmıyorum artık. Önceki haline göre az da olsa açıldı ancak tam anlamıyla geçmedi hala ton farkı var. Expigment, tritone fort gibi ilaçlar da kullandım tam sonuç alamadım. Lazer cihazıyla tonunu açalım dediler güvenemedim. Yardımcı olursanız sevinirim ne önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nazik Hanım. Öncelikle koltukaltlarınıza hangi lazer sisteminin uygulandığı konusunda bir bilgi vermemişsiniz. Üç senedir uygulanıyor olmasına rağmen belirgin bir sonuç elde edilememesi soruna optimum şekilde etki eden bir sistem olmadığını düşündürtüyor. Kliniğimde leke tedavisinde kullandığım ve başarılı sonuçlar aldığım teknolojiler Icon Lazer, ClearLift ve Scarlet’tir. Bazı durumlarda bunları HydraFacial ya PHFormula gibi cilt yüzeyini nazikçe soyan tedavilerle de destekliyoruz. Leke tedavisinde lekenin cildin hangi katmanında olduğunun belirlenmesi sonra da tedavide en uygun sistemin kullanılması çok önemlidir. Böylece başarılı sonuçlar almak mümkün olur. Güneş korumaya özen gösterip göstermediğinizi belirtmemişsiniz. Bunun leke tedavisinin olmazsa olmazı olduğunu belirtmek istiyorum, aksi halde en etkili tedaviden bile sonuç alamazsınız.
D***
Hocam merhaba dudak üstümde ağda işleminden sonra oluşan bir leke var. Güneşte daha da karardı. İki yıldır uzman hekim tarafından verilen çeşitli krem tedavilerini uyguladım ama herhangi bir ilerleme yok. Kesin ve etkili bir çözüme ulaşmak istiyorum. Fakat burada da bahsedilen lazer sistemlerinin bir takım yan etkileri olduğu ve daha da kötü bir hale gelebildiğini belirten yazılar okumuştum. Açıkçası tereddütteyim, bir öneriniz, tavsiyeniz var mı? Hangi işlemin daha az yan etkisi vardır?
Dr. Mustafa Karataş
İleri teknoloji lazer sistemleri leke tedavisinde son derece başarılı sonuçlar almamızı sağlıyor. Sizin de bizzat deneyimlediğiniz gibi leke tedavisi zor bir tedavidir ve birçok durumda kremler sorunu çözmede etkili olamıyor özellikle de lekeler cildin alt katmanlarına ulaştıysa. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor: Lekelerin kesin bir tedavisi yoktur. Neden? Çünkü siz en etkili tedaviyi yaptırsanız, çok iyi sonuçlar alsanız da güneşli bir günde yüzünüze koruyucu sürmeden 10 dakika dolaştığınızda lekeler geri gelebilir. Çünkü melanin üreten hücrelerin hafızası vardır. Yani bir defa leke probleminiz olduysa her zaman dikkatli olmalısınız. Bize leke tedavisi konusunda güvenli uygulama olanağı sağlayan sistemlerden biri Icon lazerdir. Icon lazer, Skintel Melanin Reader teknolojisidir. Hastanın melanin yoğunluğunu kesin bir şekilde ölçmeyi mümkün kılar ve cilde uygulanması gereken enerji seviyesi belirlenebiliyor. Bu yüzden de diğer lazer sistemlerine kıyasla daha güvenli bir leke tedavisi sunar.