Eldeki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Yıldız soruyor
Merhabalar benim ellerimde küçük kahverengi lekeler oluştu ve bunu tedavi ettirmek istiyorum. Oluşum nedeni hormon tedavisi uygulanmıştı. Bunlardan ne şekilde kurtulabilirim ve tedavisi ne kadar tutar ortalama?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yıldız Hanım. El üstündeki kahverengi lekelerde Revlite, Icon lazer, BBL Forever Young gibi teknolojilerle olumlu sonuçlar alıyoruz. Ancak leke tedavisinin başarısını belirleyen en önemli faktörlerden biri düzenli olarak yüksek koruma faktörlü bir güneş koruyucu kullanmaktır. Aksi halde lekeler geri döner. Hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ancak muayene sonrasında netleşebilir. Bu yüzden de fiyat konusunda sağlıklı bir bilgi vermek mümkün değil. Muayene ücretsizdir.
Funda soruyor
Elimde yaşa bağlı lekeler var. Eldeki kahverengi lekeler nasıl geçer? Ellerime düzenli olarak güneş koruyucu kullanıyorum ama pek faydasını göremedim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Eldeki kahverengi lekelerde kullandığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız lazer sistemleri var. Icon lazer, BBL Forever Young gibi. Hangi sistemden optimum sonuç alacağınız konsültasyon sonrasında netleşecektir. Ancak güneş koruyucu kullanmaya devam etmeniz gerekiyor. Eczanelerde satılan koruyucu kremleri tercih edin ve özellikle güneşli günlerde kreminizi birkaç saatte bir tazeleyin. Eğer ellerinizi güneşten korumaya maksimum özen göstermezseniz lekeler geri dönecektir.
Mehtap soruyor
53 yaşındayım. Elimdeki lekelerden şikayetçiyim? Eldeki kahverengi lekeler nasıl geçer? El lekeleri için nasıl bir krem kullanmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Ellerinize düzenli olarak güneş koruyucu krem uygulayın. Eczanelerde satılan formülleri tercih edin. Icon lazer, BBL Lazer gibi teknolojilerle el üstündeki lekelerin görünümünü hafifletmek, hatta silmek mümkün. Ama eğer güneş koruyucu kullanmaya devam etmezseniz lekeler geri dönebilir.
Safiye soruyor
48 yaşındayım. Ellerimin üstünde lekeler var. Eldeki kahverengi lekeler nasıl geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar BBL tedavisinden faydalanabilirsiniz. BBL geniş bantlı ışık enerjisi ile cildin alt tabakalarındaki melanin kümelerini parçalayarak etki eder. Ancak tedavi sonrasında ve her zaman- ellerinizi güneşten korumaya ve düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. BBL Hero sistemiyle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Dilek soruyor
Elimde güneşe bağlı lekeler var. Eldeki kahverengi lekeler nasıl geçer? Evde uygulanabilecek bir tedavi var mıdır?
Dr. Mustafa Karataş
Düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanın. Güneşli günlerde kremi birkaç saatte bir tazeleyin. Güneş kremlerinin etkisi birkaç saatle sınırlıdır. Kış aylarında ise Icon lazer tedavisinden faydalanabilirsiniz. Ancak tedaviden sonra da ellerinize düzenli olarak güneş koruyucu krem sürmezseniz lekeler geri dönebilir.
Dilan soruyor
Ben elimin üstüne 25’lik kimyasal peeling kullandım. Kahverengi lekeler kaldı. Ne yapmalıyım? Geçer mi? Şu an Madesacol krem kullanıyorum. Benim asıl sorum 15’lik alıp bu kahverengi lekelerden kurtulabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilan Hanım. Kesinlikle böyle bir şey yapmayın, aksi halde sorunu daha da kötüleştirirsiniz. Eğer diz kapağınızdaki kahverengi lekeler geçmezse Icon lazer gibi leke tedavisinde başarıyı sonuçlar veren bir teknolojiden faydalanabilirsiniz.
Aliye soruyor
48 yaşındayım. Ellerimde yaşlık lekeleri var tedavisi var mıdır acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aliye Hanım. El üstündeki lekelerde Icon lazer, Revlite, BBL Hero gibi yeni nesil sistemlerden olumlu sonuçlar alıyoruz. Bu tedavi Paris Işıltısı gibi yine yeni nesil bir mezoterapi işlemiyle desteklendiğinde ellerde genç bir görünüm yaratılıyor ve alınan sonuç çok daha başarılı oluyor. Ancak leke tedavisinin en önemli kısmının cildi güneşten korumak olduğunu unutmayın, ellerinize düzenli olarak güneş koruyucu krem sürmezseniz lekeler geri döner. Ayrıca tedavinize sonbahar – kış ayları gibi, zararlı güneş ışınlarının güçsüz olduğu dönemde başlamanızı tavsiye ediyorum.
Cansel soruyor
Merhaba ben 36 yaşındayım Ellerimde kollarıma kadar kahverengi lekeler var herhangi bir ilaç kullanmadım ve güneşe de maruz kalmadım sebebi ne olabilir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Cansel Hanım. Güneşli bir günde kısa kollu bir gömlekle ya da tişörtle açık havada zaman geçirmek bile lekelerin oluşması için yeterlidir. Özellikle yaz aylarında düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanmaya özen gösterin.
Hemen Doktorunuza Sorun