Doğumdan Sonra Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer?

Yaprak soruyor
Hocam benim yüzümde alın ve yanak bölgelerimde harita şeklinde lekeler var. Doğumdan sonra ve tatilden sonra iyice arttı. Lazerle geçer mi acaba? Açık tenliyim?
Dr. Mustafa Karataş
Bu parça parça lekelerin en önemli nedeni hormonal değişikliklerdir ki bu yüzden de en çok hamilelik döneminde meydana gelir ya da bu dönemde artarlar. Güneş de diğer bir tetikleyici faktördür. Leke tedavisinde kullandığımız lazer sistemleri mevcut Icon lazer, BBL Forever Young gibi. Sizin için hangi tedavinin en uygun olduğu konsültasyon sonrasında netleşir. Ancak leke tedavisinin başarısını belirleyen en önemli etken güneşten etkin bir şekilde korunup korunmadığınızdır. Koruyucu kullanmadan sadece 10 dakika güneş altında dolaşmak bile tedavinin faydalarını silerek lekelerin geri dönmesine neden olabilir.
Meliha soruyor
Şu an yedi aylık hamileyim. Bundan birkaç ay önce tatile gitmiştik. Hamileliğimin ilk aylarına denk gelmişti. O tatilden sonra yüzümde korkunç lekeler oluştu. Kış gelip de ten rengim açılınca alnımda, bıyık bölgemde ve yanaklarımdaki bu lekeler daha da kötü görünmeye başladı. Sanki yüzüm kirliymiş gibi görünüyor. Ne yapacağım? Tabii hamileyken herhangi bir tedavi yaptırmayı düşünmüyorum. Ama doğum sonrasında bana leke tedavisi olarak ne önerirsiniz? Bu lekelerden kurtulmak için ne yapmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Doğumdan sonra Icon gibi yeni nesil bir lazer sisteminden faydalanabilirsiniz. Ancak sonbahar, kış aylarını beklemeniz gerekiyor. Bu lekelerin hamilelik aylarında meydana gelmesinin nedeni, bu dönem hormonlarda meydana gelen artış ve güneş ışınları gibi leke oluşumunda önemli rol oynayan iki faktörün bir araya gelmesidir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var; arkasında hormonal etkenlerin yer aldığı lekeler tedavisi en zor lekelerdir. Bu inatçı sorunu kontrol altına almak için sadece lazer tedavisine güvenmeyin ve yüzünüzü güneşten korumaya büyük özen gösterin. Aksi halde lekeler geri döner. Doğum sonrasında doğum kontrol yöntemi olarak hap kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuza leke probleminizden bahsedin ve kendisinden daha düşük dozlarda hormon içeren bir doğum kontrol hapı reçete etmesini isteyin.
Özlem soruyor
Bundan beş ay önce doğum yaptım. Hamileliğimde alnımda, bıyık bölgemde lekeler oluştu. Doğum sonrası geçerler diye düşündüm ama maalesef giderek daha koyulaşıp, büyüyor gibiler. Doğumdan sonra yüzdeki lekeler nasıl geçer? Bana tavsiye edebileceğiniz bir tedavi var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Bu lekeler hamilelikteki hormonal faktörler yüzünden oluşur. Tedavi edilmesi en güç lekeler de hormonlara bağlı faktörler nedeniyle oluşanlardır. Icon lazer gibi leke tedavisi konusunda başarılı sonuçlar sağlayan yeni nesil bir teknolojiden fayda sağlayabilirsiniz. Bu tedaviler lekelerin belirginliklerinin azalmasında etkili olacaktır. Ancak tedavi sonrasında cildinizi güneşten korumaya özen göstermezseniz lekeler yeniden geri döner. Leke tedavisinin sonbahar, kış aylarında yapılması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.
Remziye soruyor
Hamilelik sırasında alnımda, sağ yanağımda ve bıyık bölgemde lekeler oluştu. Öyle küçük lekeler de değil, parça parça kahverengilikler var yüzümde. Sanki yüzüm kirliymiş gibi görünüyor. İşin kötüsü fondöten falan sürerek de kapatamıyorum. Çok mutsuzum. Doğumdan sonra yüzdeki lekeler nasıl geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Icon lazer leke tedavisinde başarılı sonuçlar sağlayan yeni nesil bir lazer sistemidir. Sonbahar ya da kış gibi bu tedaviye başlayabilirsiniz. Ancak leke tedavisinin başarısını esas belirleyen hastanın cildi güneşten koruyup korumadığıdır, aksi halde lekeler yine geri dönerler. Bu arada hamilelik sırasında oluşan lekeler gibi hormonal faktörlerle tetiklenen güneş lekelerinin tedavisinin hayli zorlu olduğunu a belirtmekte fayda var.
Esra soruyor
Merhaba açık tenli ve çilleri olan bir cilt yapım var. Hamilelik döneminde elmacık kemiklerimde ve bıyık bölgemde 3 tane lekem oluştu daha da koyulaşmasını önlemek için etkili bir güneş koruyucu markası öneriniz var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Eczanelerde satılan markaları tercih edin. Sokakta fazla zaman geçireğiniz günlerde güneş koruyucunuzu birkaç saatte bir tazelemeyi ihmal etmeyin. Güneş koruyucu kremlerin etkisi sadece üç-dört saatle sınırlıdır.
Ceren soruyor
Geçtiğimiz yıl doğum yaptım. Yüzümde parça parça lekeler oluştu. Özellikle alnımda ve yanaklarımda varlar. Gerçekten çok kötü görünüyor. Doğumdan sonra yüzdeki lekeler nasıl geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Hamilelikteki hormonlardaki artışa bağlı olarak meydana gelen bu parça parça görünümlü lekelerin tedavisi zorludur. Icon lazer, Revlite, BBL Forever Young, Baby Face gibi teknolojilerden yardım alabilirsiniz. Ama tedavinin başarısı önemli oranda size bağlıdır. Güneşli bir günde sadece 10 dakika koruyucu krem sürmeden sokakta dolaşmak bile lekelerin geri dönmesi için yeterlidir.
Keziban soruyor
Merhabalar, doğumdan sonra elmacık kemiklerimin üstünde lekeler oluştu neredeyse her markayı denedim başarılı bir sonuç alamadım. Avrupa’da yaşıyorum yaz mevsiminin dışında başka bir seçeneğim yok. Bana nasıl bir tedavi önerebilirsiniz. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kezban Hanım. PhFormula hem yaz hem de kış aylarında uygulanabilen yeni nesil bir peeling tedavisidir. Bu cilt bakım sistemi cildi nazikçe soyarak cilde daha taze bir görünüm verir, yüzeysel lekelerin görünümünün hafiflemesini sağlar. Ancak sizin bahsettiğiniz, hamilelik sırasında oluşmuş lekelerin çok daha inatçı olduğunu, üstelik cildin daha derin tabakalarında meydana geldiğini hatırlatmakta fayda var. Yani PhFormula tedavisinden fayda sağlayabilirsiniz, ama lekeleriniz için Icon lazer gibi yeni nesil bir lazer sisteminden yararlanmanız daha doğru bir seçim olacaktır. Ancak bunlar sadece sonbahar ve kış aylarında uygulanabilir.
Yasemin soruyor
Merhabalar, doğumdan sonra yüzümde lekeler oluştu. Tedavi mümkün mü? Ücret ne kadardır. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yasemin Hanım. Yüzünüzdeki lekeleri Icon lazer sistemi ile hafifletmek mümkün. Ancak tedavi için sonbahar kış aylarını beklemeniz gerekiyor. Bu esnada lekelerin daha da koyu bir renk almaması için yüzünüzü güneşten korumaya, güneşe çıkacağınız zamanlarda ise düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanmaya özen gösterin.
Pervin soruyor
Hamileliğimde yüzüm leke doldu. Doğumdan sonra geçer demelerine rağmen hiçbir azalma olmadı. Doğumdan sonra yüzdeki lekeler nasıl geçer? Bana yardımcı olabilecek bir leke kremi öneriniz var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Hamilelikte oluşan lekeler genelde cildin derin katmanlarında meydana gelir, bu yüzden de yüzeysel peeling tedavileri ve leke kremlerinin pek bir faydasını göremezsiniz. Icon lazer, Revlite, Baby Face gibi yeni nesil lazer sistemlerinden faydalanmanızı tavsiye ediyorum. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Cildinizde hangi teknolojinin optimum fayda sağlayacağı muayene sonrasında netleşebilir. Ancak leke tedavisinin önemli bir bölümü de cildinizi güneşten etkin bir şekilde koruyup korumadığınızdır. Bu unsura dikkat etmezseniz lekeler geri döner.
Gülsüm soruyor
Hocam 16 aylık bebeğim var, emziriyorum. Cildimde doğum sonrası lekeleri var. Star protokolü yaptırmayı düşünüyorum güzellik salonu ile konuştum. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra yaptırabilirsiniz dediler. Ama size sormak istiyorum en doğrusunu siz bilirsiniz.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Gülsün Hanım. Leke tedavisi zorlu bir tedavidir. Hem sonuç almak hem de alınan sonuçları korumak özen ve dikkat ister. Maalesef bazı tedavilerin leke problemini tetiklemek gibi bir yan etkisi de var. Bu ne demek? Leke için bir işlem yaptırıyorsunuz, kısa süreli bir düzelme olsa da lekeler bir süre sonra yeniden beliriyor. Hem de daha koyu daha çok bir şekilde. Eski nesil leke tedavilerinde bu yan etkiye sık rastlanıyor. Bu yüzden de size en önemli tavsiyem yeni nesil teknolojilerden yararlanmanız. Mesela Icon lazer özel bir sistem sayesinde bu yan etkiyi minimuma indiriyor. Yine BBL Hero, Revlite da leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız yeni nesil teknolojiler. Bu sistemlerin hepsi de emzirme döneminde güvenle uygulanabilir. Leke tedavisinin zorlu bir tedavi olduğunu belirtmiştim. Bunun nedeni tedavinin en önemli kısmının tedavi tamamlandıktan sonra başlaması. Eğer cildinizi etkin bir şekilde güneşten korumazsanız lekelerin geri dönme ihtimali var.
Zeynep soruyor
Merhaba Hocam yüzümde hamilelikte oluşan ve doğum sonrasında giderek artan lekeler var. Demapen, mezoterapi işlemleri yaptırdım fakat sonuç alamadım. Leke kremleri de kullandım. Yaz kış güneş kremi mutlaka sürerim. Nasıl bir tedavi uygulanabilir?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Zeynep Hanım. Maalesef hamilelik döneminde oluşan, hormonal etkenler yüzünden tetiklenmiş lekeler tedavisi en zorlu olanlardır. Icon lazer, Revlite, BBL Hero, Morpheus 8 leke tedavisinde başarılı sonuçları aldığımız sistemlerdir, bu teknolojilerden faydalanabilirsiniz. Ancak lekelerin hafızası olduğunu unutmayın, güneşli bir günde 10 dakika bile koruyucu sürmeden dışarıda vakit geçirmek lekelerin geri dönmesine neden olabilir. Güneş kreminizi birkaç saatte bir tazelemeyi de ihmal etmeyin. Güneş koruyucuların etkisi sadece birkaç saatle sınırlıdır. Kreminizi geniş kenarlı bir şapkayla desteklemek de iyi bir fikir.
Hemen Doktorunuza Sorun