Dudak Üstü Lekeleri Nasıl Geçer?

Aygül soruyor
Hocam merhaba benim size danışmak istediğim bir şey var Ben dudak üstü yanda oluşan siyah koyu renkli lekekerden kurtulmak istiyorum Bu lekeler bende moral bozukluğu yarattı bu lekekerden kurtulmak için ne yapmalıyım Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aygül Hanım. Öncelikle düzenli olarak güneş koruyucu kullanmanızı tavsiye ediyorum kış aylarında bile. Yaz aylarında ise daha yüksek SPF’li bir güneş koruyucuya geçin ve eczanelerde satılan markaları tercih edin. Dışarıya çıkmadan yarım saat önce uygulamanız da çok önemli. Tabii yüzünüze sürdüğünüz koruyucuyu birkaç saatte bir tazelemeyi unutmamalısınız. Bunun yanında Icon lazer ya da Emerge gibi bir lazer sisteminden yaralanabilirsiniz. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır. Ancak şunu da hatırlatmak isterim: Eğer cildinizi güneşten etkin bir şekilde korumaya özen göstermezseniz, tedavi yaptırsanız bile bu lekeler bir süre sonra geri dönerler.
Lütfiye soruyor
Merhabalar; Dudağımın üstünde güneş kaynaklı olmayan bir leke oluştu. Doktora gittim bir leke serumu ve güneş kremi verdi. 12 gün kullandım yanma ve kızarıklık yaptı. Lekemin rengi daha da koyulaştı. Bir başka cilt doktoru ise leke kremlerinin yazın kullanılmaması gerektiğini söyledi ve sadece akşamları uygulamalısınız dedi. Lekem bu yüzden koyulaşmış. Böyle bir durumla karşılaştınız mı? En önemlisi de geçmesi için ne yapmam gerekiyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhaba Lütfiye Hanım. Bir lekenin oluşmasında iki önemli etken vardır: Güneş ve hormonlar. Bazen de bir bölgede oluşan hassasiyet güneş ışınlarıyla birlikte inatçı bir lekeye dönüşür. Yani kahverengi lekelerde mutlaka güneşin cilt üstünde yarattığı etki de önemli bir rol oynar. Bu tür problemler yaşayan pek çok hastayla karşılaşıyorum. Bazı durumlarda bir leke kremi doğru uygulandığında bile ciltte iritasyona neden olarak lekenin daha da koyu bir renk almasına neden olabiliyor. Burada hastanın cilt yapısını iyi incelemek, en doğru tedaviyi ve bu tedaviyi destekleyecek en doğru ürünü belirlemek son derece önemlidir. Leke sorunlarının doğum kontrol hapı almaya başladıklarında ortaya çıktığını söyleyen birçok hastayla karşılaştım. Hormonlarda değişikliğe neden olan bu haplar, güneşle temasta son derece inatçı lekelerin oluşmasına neden olur. Anlattıklarınızdan alerjik bir cildiniz olduğunu anlıyorum. Böyle durumlarda ClearLift lazer sistemi en güvenli tedaviyi sunuyor. Ama lütfen cildinizi güneşten korumaya maksimum özen gösterin. Tabii önce alerjik ciltler için geliştirilmiş doğru bir güneş koruyucu seçmeniz gerekiyor. Yazları denize girerken geniş kenarlı bir şapka da takmayı ihmal etmeyin.
Betül soruyor
46 yaşındayım. Dudak üstümde çok korkunç görünen bir leke var. Aynı bıyık gibi! Ne yaptıysam geçiremedim. Dudak üstü lekeleri nasıl geçer? Şu lekeden kurtulmamı sağlayacak bir krem var mıdır acaba?
Dr. Mustafa Karataş
Leke tedavisinde kullanılan kremler lekenin hafiflemesini sağlayabilir. Ancak leke cildin daha derin tabakalarındaysa sadece Icon lazer, Revlite gibi lazer sistemleri daha etkili olacaktır. O bölgeyi güneşten korumaya özen gösterin, tüyleri sir ve ağdayla almanın da sorunu tetikleyeceğini aklınızdan çıkarmayın.
Yeliz soruyor
Merhaba. Cildimde çok hafif olan dudak üstü ve üst yanaklarımda güneş lekesi oluştu. Lekelerin oluşumu da hayli yeni. Evde uygulayabileceğimiz doğal bir yöntem bulunmuyor mu? Kimyasal yöntemler şart mı bu seviyede bile?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yeliz Hanım. Leke tedavisinde profesyonel bir cilt bakım sistemi olan ve cildi nazikçe soyan PhFormula dışında kimyasal yöntemler artık pek tavsiye edilmiyor. Bunlar bir süre lekelerin hafiflemesini sağlasa da, genelde lekeler geri dönüyor hem de daha da koyulaşmış olarak. Eğer lekeleriniz yeni oluştuysa eczanelerde satılan leke açıcı ürünlerden fayda sağlayabilirsiniz. Ancak önceliğiniz her zaman düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak olmalı. Yine eczanelerde satılan güneş koruyucu kremleri tercih edin. Ve dışarıda vakit geçirdiğinizde kremi birkaç saatte bir tazeleyin. Plajdayken sadece güneş kremi sürmekle yetinmeyin geniş kenarlı bir şapka da kullanın. Sadece güneş kremi kullanmak bile lekelerinizin önemli ölçüde hafiflemesini sağlayabilir.
Tuğba soruyor
Merhaba hocam. Benim hamilelikte oluşan dudak üstü lekem mevcut. Bu bir sene içinde rengi açılmıştı. Ben bir hata yapıp Eylül ayının başında bir eczacının yaptığı leke kremi uyguladım. Lekem yine koyulaştı. Sonra yine çare aramaya başladım, Azelderm krem sürdüm. İki gecedir onu kullanıyorum. Düzenli olarak güneş koruyucusu süren biriyim. Ne yapmalıyım? Çalışan bir bayanım. Moralim çok bozuk. Lütfen sorumu cevaplar mısınız?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Tuğba Hanım. Maalesef eczacınızın hazırladığı karışımdaki gibi bazı aktif maddeler bu lekelerin daha da koyulaşmasına neden olabiliyor. Güneş koruyucu kullanmaya devam edin. Eğer kullandığınız kremden da fayda sağlayamazsanız Icon lazer, BBL Forever Young, Revlite gibi teknolojilerden yararlanmayı düşünebilirsiniz. Bu yeni nesil sistemlerle leke tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmek mümkün oluyor. Ancak yanlış bir ürünün, güneş koruyucu kullanmadan yapılan kısa bir gezintinin bile bu lekelerin dönmesine neden olabileceğini unutmayın. Bilimsel araştırmalar lekelerin hafızası olduğunu gösteriyor. Yani en etkilisi bile olsa hiçbir tedaviye kesin çözüm olarak bakmayın.
Zeynep soruyor
Hocam ben aknetrent kullanıyorum. Sivilcelerim yok ama izleri kaldı. Üçüncü ayımı doldurdum. Ben izler için nasıl bir yöntem izlemeliyim? Benim bir de dudak üstü kararması var. Bıyık gibi. Ağda yaptırmıştım. Güneş lekesi mi ağda izi mi bilmiyorum? Onun için nasıl bir yol izlemeliyim? Bir de işlem için akne tedavisinin bitmesini mi beklemeliyim? Teşekkür ederim şimdiden.
Dr. Mustafa Karataş
Akne izlerinde de leke tedavisi uygulanır. Leke tedavisinde en etkili teknolojilerin başında Icon lazer, Revlite, BBL Forever Young gibi sistemler geliyor. Bıyık yani dudak üstü bölgenizdeki kahverengi güneş lekesinde de bu sistemler uygulanabilir. Ancak özellikle bıyık bölgesinde oluşan bu lekenin tedavisinin zorlu bir tedavi olduğunu belirtmeliyim. Eğer bıyık bölgenizi güneşten korumaya optimum özen göstermezseniz leke geri döner. Bu tedavilere başlamak için akne tedavinizin bitmesini beklemenizi tavsiye ediyorum.
Kübra soruyor
Merhaba doktor bey 2 yıl kadar önce kil maskesi yapmıştım her gün kullanıp güneş kremi sürmeden yazın dışarı çıktım. Şimdi dudak üstünde lekem var gitmiyor beni çok rahatsız ediyor ne yapabilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kübra Hanım. Öncelikle o bölgeye koruyucu güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayın. Özellikle güneşli günlerde kremi birkaç saatte bir tazeleyin. Ama eczanelerde satılan dermokozmetik ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Ve mutlaka alerjik maddeler içermeyen bir ürün seçin. Sadece bu bile lekenin hafilfemesini sağlayabilir. Daha etkili bir tedavi arıyorsanız Icon lazer gibi leke tedavisinde uzmanlaşmış bir teknolojiden yararlanabilirsiniz. Ancak bu tedavi sonrasında da cildinizi güneşten korumaya maksimum özen göstermelisiniz, aksi halde leke geri döner.
Ayşegül soruyor
Dudak üstü lekem var. Bıyık gibi görünüyor ve beni çok rahatsız ediyor. Dudak üstü lekeleri nasıl geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Dudak üstünde oluşan lekeler genelde hormonal nedenlerle ilgilidir. Özellikle hamilelik döneminde meydana gelmelerinin nedeni de budur. Bazen doğum kontrol hapı da tetikleyici olabilir. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız doktorunuza bu sorundan bahsedebilir, daha düşük miktarda hormon içeren bir hap reçete etmesini isteyebilirsiniz. Bu lekelerin tedavisinin sonbahar, kış aylarında yapılması gerekir. Icon lazer, Revlite, BBL Forever Young gibi teknolojilerden faydalanabilirsiniz. Ancak o bölgeyi yaz kış güneşten korumaya optimum özen göstermezseniz lekeler geri döner.
Dilek soruyor
Merhaba benim dudak üstümde lazerden dolayı bir yanık oluştu çok kötü bir görüntüsü var ve ne yaptıysam geçmedi yaz geldiği zaman daha çok koyulaşıyor. Bir çözümü var mı? Artık bu lekeden kurtulmak istiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Dilek Hanım. Bu tür lekelerin güneş yüzünden daha da koyulaşmaları normaldir. Eczanelerde satılan dermokozmetik bir güneş koruyu satın alın. Koruyucunun içinde parfüm, alerjen kimyasallar bulunmaması önemli. Sokağa çıkacağınız zamanlar evden çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucunuzu uygulayın, Salgın yüzünden maske kullansanız bile koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin ve koruyucuyu birkaç saatte bir tazeleyin. Aynı şey arabayla yolculuk ederken de geçerli. Plaja gittiğinizde ise güneş koruyucuyla yetinmeyin ve geniş kenarlı bir şapka kullanın. Bu önlemlerle o bölgenin daha da koyulaşmasının önüne geçebilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarıyla birlikte Icon lazer ya da BBL laser gibi leke tedavisinde kullanılan yeni nesil bir sistemden fayda sağlayabilirsiniz. Bu sistemlerle ilgili detaylı bilgi internet sitemizde yer almaktadır.
Mine soruyor
Hamileliğimde dudak üstümde bıyık gibi leke oluştu. Korkunç görünüyor. Doğum yapalı iki sene oldu ama leke, geçmek şöyle dursun, daha da koyulaştı. Dudak üstü lekeleri nasıl geçer?
Dr. Mustafa Karataş
Hamilelikte oluşan bu tür lekeler (genelde bıyık hattında, yanak ve alında meydana gelirler) hormonlardaki artışla ilgilidir ve diğer lekelere kıyasla tedavisi daha zordur. Düzenli olarak güneş koruyucu kullanmanız çok önemli. Etkili bir leke tedavisi yaz aylarında yapılamaz. Sonbahar kış aylarında Icon lazer gibi özellikle leke tedavisinde uzmanlaşmış bir teknolojiden faydalanabilirsiniz.
İdil soruyor
Merhaba benim dudak üstümde lekelenme var ve bu beni oldukça rahatsız ediyor. Bir de yüzüm çok terliyor özellikle dudak üstüm, bu yüzden de olduğunu düşünüyorum. Yaz mevsimindeyiz ben bu lekelenmeden bu yaz mevsiminde kurtulmak istiyorum. Herhangi etkili kullanacağım bir krem adı verebilirseniz bu sorunuma çok çare olacaksınız ve sevineceğim yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İdil Hanım. Keşke güneş lekelerinden kurtulmak böyle kolay olsaydı. Medikal estetik alanında en zorlu tedavi leke tedavileridir. Bu yaz öncelikle dudak üstünüzü ve tüm yüzünüzü güneşten korumaya optimum özen gösterin. Böylece dudak üstünüzdeki lekenin daha da koyulaşmasını, cildin daha alt tabakalarına inmesini önleyebilirsiniz. Güneş koruyucu kreminizi eczanelerde satılan dermakozmetik markalardan yana yapın, yine eczanelerde satılan leke kremlerinden satın alabilirsiniz. Ancak bunların yazın da kullanılabilir olması çok önemli. Eğer leke kreminden istediğiniz etkiyi alamazsanız sonbahar kış ayları gibi Icon lazer gibi leke tedavisi konusunda etkili olan bir lazer sisteminden faydalanmanızı tavsiye ediyorum.
Melek soruyor
Merhabalar dudak üstümde ağdadan dolayı boylu boyunca bir leke oluştu. Henüz daha yeni üç gün oldu nasıl bir tedavi önerirsiniz?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Melek Hanım. Şu an yapılabilecek en doğru ve önemli şey o bölgeyi güneşten korumak olacaktır. Eczanelerde satılan yüksek SPF faktörlü bir güneş koruyu satın alın ve dışarıda vakit geçirdiğiniz günlerde koruyucuyu birkaç saatte bir tazeleyin. Kış aylarıyla birlikte lazer ya da cildi yüzeysel olarak nazikçe soyan PhFormula cilt bakım sisteminden faydalanabilirsiniz.
Ebru soruyor
Merhaba. Dudak üstündeki koyu lekeyi sadece bölgesel olarak Icon lazer uygulaması yapılıyor mu ve kalıcı bir çözüm sunar mı? Teşekkürler
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Evet Icon lazer sadece bıyık bölgesindeki leke problemine, bölgesel olarak uygulanabilir. Ancak leke tedavisinde kalıcı bir çözümden bahsetmenin doğru olmadığını hatırlatmak isterim. Çünkü tedavi sonrasında o bölgeyi güneşten korumaya ciddi özen göstermezseniz leke geri dönebilir. Yani leke tedavisinin başarısı kullanılan sistem kadar hastanın kendisine de bağlıdır.
Melek soruyor
Merhabalar hocam. Benim dudak üstümde kararmalar oldu. Bu lekeler üç dört ay önce meydana geldi. Güneşte çalışıyordum güneş kremi sürdüm üstüne maske taktım iki gün sonra leke oluşmaya başladı. Daha sonra yavaş yavaş doğal yöntemlerle biraz geçti ama şu an maske takıyorum diye yine çıkmaya başladı. Güneş kremi süremiyorum terliyor diye. Ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Güneş koruyucunun içinde bulunan bazı katkı maddeleri, parfüm vs. gibi terle bir araya geldiğinde lekelere neden olmuş olabilir. Eczanelerde satılan dermakozmetik markaların güneş kremlerini tercih edin ve seçiminizi hassas ciltler için geliştirilmiş formüllerden yana yapın.
Seçil soruyor
Hocam merhaba, herkes gibi ben de bıyık ve alın bölgesindeki melazmadan muzdaribim. Terleme çok olunca güneş koruyucu sürmek eziyete dönüşüyor. Yüz terlemesinin önüne geçilebilir mi, bir de benim lekelerim de yayılmış ve yıllanmış lekeler en etkili sistem nedir acaba şimdiden teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Seçil Hanım. Maalesef yüz terlemesinin önüne geçmek mümkün değil. Icon lazer, BBL Hero, Revlite leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız sistemlerdir. Ancak eğer tedavi sırasında ve sonrasında yüzünüzü etkin bir şekilde güneşten korumazsanız lekeler geri döner.
Hemen Doktorunuza Sorun