En Etkili Leke Tedavisi Hangisi?

Galip soruyor
Hoca ben küçükken sürdüğüm bir ilaç sonucu yüzümde bir leke kaldı ama şimdi onu silmek istiyorum nasıl silebilirim lazer ile bu leke %kaç silinir lütfen hocam cevabınz benim için çok önemli polislik mülakatina girecem engel teşkil etmesin diye bu leke den kurtulmak istiyorum. En etkili tedavi hangisi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar öncelikle leke tedavisi öncesinde lekelerinizin iyileşme yüzdesini vermek hiç de gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Hastalar bu tedavilere farklı cevap verebildiği gibi bazı hastada lekelerin görünümünde bir hafifleme olurken bazılarında ise daha etkili sonuçlar alınabilir hastanın tedavi boyunca ve sonrasında cildini etkin bir şekilde güneşten koruyup korumadığı da son derece önemlidir. Tabii hangi tedavinin sizde daha iyi sonuç vereceği de ancak konsültasyon sonrasında netleşebilir.
Mirvari soruyor
Selam. Lazer epilasyondan sonra yüzümde leke oldu. Sonra peeling yaptılar ve lekeler daha da büyüdü. Ne yapayım? Etkili tedavi nedir? Lütfen cevap yazın.
Dr. Mustafa Karataş
Maalesef eski nesil lazer sistemlerinde böyle problemler görülebiliyor. Sonrasında peeling tedavisi yapmak da cildin hassasiyetini artırarak lekelerin daha da artmasına neden olmuş. Öncelikle yaz aylarında cildinizi güneşe karşı etkin bir şekilde korumaya optimum özen göstermelisiniz. Eczanelerde satılan markaları tercih edin ve birkaç saatte bir kremi tazeleyin. Aksi halde güneş lekeleriniz, UV ışınlarına bağlı olarak, daha da artar ve renkleri koyulaşır. Plajdayken güneş koruyucularla yetinmeyin ve geniş kenarları olan bir şapka kullanın. Sonbahar, kış aylarıyla birlikte de Icon lazer gibi leke probleminde etkili ve eski nesil lazerlerin aksine leke oluşumunu tetiklemeyen bir teknolojiden faydalanabilirsiniz. Ancak tedavi sonuçları başarılı bile olsa artık her zaman güneş koruyucu kullanmaya başlamanız gerekiyor, aksi halde lekeler geçse bile tekrar geri dönebilirler.
Cansu soruyor
Yüzümdeki sivilce izleri için doktorumun önerdiği krem ile yüzüm soyuldu soyulduktan sonra sivilce izi geçti fakat soyulduğu için kahverengileşen ve sivilce lekesinden daha kötü duran lekeler kaldı. Soyulduktan sonra oluşan o kahverengi yüzeysel lekeler nasıl geçer ve ne sonuç verir? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Cansu Hanım. Maalesef bu tür tedavilerin böyle yan etkileri olabiliyor. Özellikle de eğer tedavi yaz aylarında yapılmışsa. Icon lazer, BBL gibi leke tedavisinde başarıyla uyguladığımız bazı sistemler var. Ancak bu tedavilerden sonra güneşten korunmaya maksimum özen göstermelisiniz. Aksi halde lekeler geri döner.
Mustafa soruyor
Kolumda izler ve lekeler var uzaktan bakınca çok belli olmuyor uzman çavuş mülakatlarına gideceğim cilt soymanın faydası olur mu yüzde kaçı kullanmam gerekiyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Mustafa Bey bu tür cilt soyucu formüller piyasada satılsa da bunların evde kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu formüller ancak ve ancak profesyonel biri tarafından uygulanmalıdır. Aksi halde geçmeyen kahverengi lekeler gibi istenmeyen sonuçlar doğabilir. Üstelik yara izlerini hafifletmede bu tür cilt soyucu formüllerle etkili sonuçlar almak maalesef pek mümkün değil. Eskiden yara izlerinde bu tür tedaviler yapılıyordu, ayrıca bu tedavilerde de cilt soyucu lazerler kullanılıyordu. Ancak yeni nesil lazer sistemleri sayesinde artık yara izlerini adeta içeriden dışarıya doğru yeniden yapılandırarak önemli ölçüde hafiflemelerini sağlayabiliyoruz. Mesela en iyi sonuçları Icon lazer gibi ciltteki kolajen ve elastin üretimini artıran sistemlerle alıyoruz.
Meryem soruyor
Merhaba… Soruları ve cevapları okudum. Genellikle eski usul lazerlerden kaynaklı sorular vardı… Yeni nesil lazerler de yakında eski usul olup yan etkilerinden kaynaklı sorunlar yaşayacak mıyız?
Dr. Mustafa Karataş
Özellikle leke tedavisi söz konusu olduğunda karşımızda en zorlu tedavilerden biri olduğunu belirtmekte fayda var. Bu konuda karşılaştığımız birincil zorluk lekelerin hafızası olmasından kaynaklanıyor. İster eski ister yeni nesil sistemler kullanılsın, eğer özen göstermez, cildinizi güneşten korumazsınız bu lekelerin geri dönme riski çok büyüktür. Eski nesil lazer sistemleri ile ilgili temel sorun lekeleri tetiklemeleriydi. Yani lekeleriniz için bir işlem yaptırıyordunuz ve tedavi sonrasında lekeleriniz artıyor, renkleri daha da koyulaşıyordu. Yeni nesil sistemlerden bazıları bu konuda ciddi ilerlemeler kaydetti. Bugünün lazer sistemleriyle ilgili yan etkiler ciddi oranda azaltılmıştır. Yani ileride bugünün sistemlerinin yarattığı ‘sorunlarla’ ilgili konuşacağımızı düşünmüyorum. Ama biraz önce de belirttiğim gibi lekelere karşı bugünün en gelişmiş sistemlerini kullansak da tedavi hâlâ çok zorlu. İleride geliştirilecek olan teknolojilerde belki de hücresel anlamda lekelerin hafızasına etki edecek ve bu hücresel hafızayı tamamen silmek mümkün olacak.
Sohiba soruyor
Merhaba Doktor Bey. Yaşım 33. 5-6 senedir yüzümdeki lekelerden rahatsızım. Akıllı lazer alırsam herhangi bir hava durumunda lekeler tekrar olmayacak mı? Ben Özbekistanlıyım. Oranın havasıyla uygun olur mu? Teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Icon lazer, Revlite, BBL Beauty gibi yeni nesil leke tedavisinde kullandığımız yeni nesil lazer sistemlerinden fayda sağlayabilirsiniz. Ancak cildinizi güneşten korumaya her zaman dikkat etmeniz gerekiyor, aksi halde lekeler geri dönebilir. Çünkü lekelerin hafızası vardır. Bu her iklim, her ülke ve her hasta için geçerli. Bu arada bunlar klinikte uygulanması gereken sistemlerdir. Siz ev tipi bir cihazdan mı söz ediyorsunuz? Bunu tam anlayamadım.
F soruyor
Merhabalar; PRP tedavisi sonrasında cildimde lekeler oluştu peeling yaptırsam geçer mi. Lazer tedavilerinin leke konusunda iyi sonuçlar verdiği okudum sizin öneriniz ne olur?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Fatoş Hanım; Leke tedavisinde, cildin yapısına, lekenin yüzeysel olup olmadığına göz önüne alınarak farklı tedavi protokolleri oluşturabilir. Farklı sistemlerin bir arada kullanıldığı kombinasyon tedaviler de uygulanabilir. Özellikle yüzeysel lekelerde tek başına peeling işlemi bile yeterli olabiliyor. Cildi nazikçe soyan PhFormula yeni nesil bir peeling tedavisidir ve üç hafta aralıkla 3-5 seans uygulanır. Leke tedavisinde başarıyla uygulanan lazer sistemleri vardır. İleri teknoloji bir fraksiyonel lazer olan Icon lazer, bu teknolojinin öncüleri tarafından yaratılmış ve daha önce hiç kullanılmamış yenilikçi sistemlerle birleştirilmiştir. Bunlardan biri de lazer tedavilerinin olası yan etkilerini tamamen ortadan kaldırmak için geliştirilmiş olan Skintel Melanin Reader teknolojisidir. Hastanın melanin yoğunluğunu kesin bir şekilde ölçmeyi mümkün kılan bu sistem sayesinde cilde uygulanması gereken enerji seviyesi belirlenebiliyor. Peki, bu bize nasıl bir avantaj sağlıyor? Leke tedavisi yaptırıp da daha koyu renkte ve daha fazla lekeyle baş başa kalmıyorsunuz. Leke tedavisi hassas bir konudur, cilt altındaki melanin kümelerini yok etmeye yönelik bir işlem uygularsınız ama bu bir yan eki olarak melanin üretimini tetikleyebilirsiniz. Icon lazer bu anlamda mükemmelleştirilmiş bir tedavi sunuyor. Lekelerinizin durumuna göre 3-4 hafta aralıklarla uygulanacak 5-6 seans yeterli olabilir. Ancak kesin bir tedavi protokolü oluşturabilmek için mutlaka bir konsültasyon yapılması gerekir.
Arzu soruyor
Merhabalar; Son zamanlarda yüzümde oluşan lekelerden aşırı rahatsız oluyorum. Bu yaz iyice çoğaldılar. Aylardır bunları nasıl geçiririm diye araştırma yapıyorum. Duyduğuma göre en etkili tedavi lazer tedavisiymiş. Ama internette okuduğum yorumlarda lazer tedavisi yaptıran bazı kişilerin yüzlerinde yaralar oluştuğunu okudum. Kafam karıştı. Bu konuda biraz bilgi alabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Arzu Hanım. Lazer tedavileri her zaman uzman ellerde uygulanmalıdır. Tabii doğru lazerin doğru hastaya uygulanması, kullanılan lazerin yeni nesil bir teknolojiye sahip olması da son derece önemlidir. Bu yüzden bir kliniğe gitmeden önce dersinizi iyi çalışın ve seçtiğiniz kliniğin bu kriterlere uyup uymadığını araştırın. Her uygulama gibi lazer tedavileri de doğru şekilde, doğru kişiler tarafından yapılmazsa istenmeyen bazı sonuçlar doğabilir. Ancak altını çizdiğim hususlara dikkat ederseniz herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınıza inanıyorum. İleri teknoloji lazer sistemleri leke görünümünü hafifletmek konusunda hayli başarılı bir performansa sahipler. Ama önce şunu bilmeniz gerekiyor. Leke tedavisi sabır ve kararlılık ister. Tedavi başarılı olsa bile 15 dakika korunmasız bir şekilde güneşte dolaşmak bile lekelerin geri dönmesine neden olabilir. Leke tedavisinde cilt tipine ve lekenin durumuna göre farklı sistemler kullanıyoruz. Icon lazer bunlardan biri. Lazer tedavilerinin olası yan etkilerini tamamen ortadan kaldırmak için geliştirilmiş olan Skintel Melanin Reader özeliği sayesinde hastanın melanin yoğunluğunun kesin bir şekilde ölçülmesini mümkün kılıyor. Bu da cilde uygulanması gereken enerji seviyesinin belirlenmesini sağlıyor. Lekenin durumuna göre değişse de genelde 3 hafta ara ile uygulan 3-4 seans yeterli oluyor. Clearlift de leke tedavisinde olumlu sonuçlarda aldığım sistemlerden biridir. Genelde 3 hafta arayla uygulanan 5-8 yeterli oluyor. Bu tedaviler PhFormula cildi nazikçe soyan gibi cilt bakım sistemleriyle de desteklenebilir.
Selin soruyor
Merhabalar; Dudak üstümdeki ağda lekesinin geçmesi için uzun süredir krem kullanıyorum, kışın azalıyor ancak yazın yine çoğalıyor. Bu sorundan tamamen kurtulmama yardımcı olacak bir tedavi var mi? En Etkili leke tedavileri neler?
Dr. Mustafa Karataş
Merhaba Selin Hanım. Öncelikle kullandığınız kremin leke açıcı mı yoksa güneş koruyucu mu olduğunu belirtmemişsiniz. Lekenin yazın artması, etkin bir güneş koruma rutini geliştirmediğiniz anlamına geliyor. Güneş koruyucunuzun hem yüksek SPF faktörlü olması hem de alerjik reaksiyona neden olmayacak bir formül olması gerekiyor. Dışarı çıkmadan yarım saat önce uygulamanız da son derece önemli. Çünkü bu kremler etkisini ancak yarım saat sonra gösterir. En uygun tedaviyi belirlemek için önce bir konsültasyon yapmam gerekiyor ama bu bölgede en çok ClearLift lazeri tercih ettiğimi söyleyebilirim. Çünkü zaten hassas bir bölge olduğu için bazı leke açıcı tedaviler sorunu daha da kötüleştirebilir. Ama tedaviden son derece başarılı sonuçlar alsak bile bu güneş kremi sürmeden dışarı çıkabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu tür lekeler genelde hormonlarla alakalıdır ve adeta bir hafızaları vardır.
Defne soruyor
Size bir şey danışmak istiyordum; en etkili leke tedavisi hangisi? Yüzümdeki lekeler için seneler içinde farklı lazer tedavileri, peeling tedavisi yaptırdım, leke açıcı kremler kullandım. Düzenli olarak güneş kremi uyguladım. Ama hiçbir şey işe yaramıyor. Tedavilerden sonra biraz açılıyor, sonra yine aynı koyulukta geri dönüyorlar. Bu arada yaşım 36.
Dr. Mustafa Karataş
Maalesef leke tedavisi en zorlu tedavidir. Hormonal faktörlerde leke oluşumunda önemli bir rol oynar. Mesela doğum kontrol ilacı kullananların cildi leke oluşumuna daha müsaittir. Hamilelikte oluşan lekelerin ardında da yine hormonal faktörler yatar. Eğer doğum kontrol ilacı kullanıyorsanız doktorunuza danışarak daha az hormon içeren bir ilaca geçip geçmeyeceğinizi danışabilirsiniz. Sigara içmek de leke oluşumunu tetikleyen bir diğer faktördür. Sadece sigarayı bırakarak lekeleri geçen vakalar biliyorum. Hangi lazer tedavilerini denediğiniz konusunda bir bilgi vermemişsiniz. Ancak yeni nesil bir lazer sistemi olan Icon lazer leke tedavisinden gayet başarılı sonuçlar alıyoruz. Tabii tedavi sırasında ve sonrasında düzenli olarak en az 30 SPF faktörlü güneş kullanmaya devam etmeniz gerekiyor. Plajdayken ve çok güneşli günlerde dışarıa fazla zaman geçirecekseniz sadece güneş kremi ile yetinmeyin geniş kenarlı bir şapka da takın.
Rukiye soruyor
Merhabalar hocam benim yıllardır geçmeyen lekelerim var. Leke giderici kremler kullanmama rağmen. Acaba etkili leke tedavisi hangisi ve kesin çözüm bulabilir miyim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Rukiye Hanım. Leke tedavisinde başarılı sonuçlar aldığımız yeni nesil teknolojiler var. Ancak leke tedavisinde kesin bir çözümden bahsetmek mümkün değil. En etkili tedaviyi bile yaptırsanız bazen güneşli bir günde 10 dakika koruyucu sürmeden dışarıda dolaşmak bile lekelerin geri dönmesine neden olabilir. Bunun nedeni lekelerin hafızası olmasıdır. Icon lazer, Revlite, BBL Forever Young ve Scarlet X gibi yeni nesil teknolojilerle leke tedavisinde başarı sonuçlar alıyoruz. Ancak tedavi kadar cildinizi etkin bir şekilde güneşten korumak da son derece önemlidir.
Hemen Doktorunuza Sorun