Göz Çevresi Kırışıklıkları

Göz çevresindeki çizgilerle savaşan, yaşlanma belirtilerine karşı son derece hassas olan bu bölgede daha genç görünümlü bir cilt yaratan tedaviler neler?Göz çevresi kırışıklıkları için söz Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’ta…

Yüzümüzün en özen gerektiren bölümlerinden biri hiç kuşkusuz gözler. Gözler duygularınızı yansıtmakta kilit önem taşımakla kalmaz aynı zamanda yüzünüzde yaşınızı ele veren en çok ele veren unsurdur.  Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş “Neyse ki sadece ruhun değil yaşadığınız yılların da aynası olan gözlerdeki yaşlanma belirtilerini silmede etkili tedaviler mevcut” diyor ve göz çevresinin çevresel faktörlerden en çok etkilenen yer olduğunu ekliyor. “Bunun nedeni göz çevresindeki derinin son derece ince ve hassas bir yapıya sahip olmasıdır. Mesela güneş gözlüğü takmadan, göz çevrenize içinde SPF faktör bulunan bir nemlendirici sürmeden güneşe çıktığınızda, hem zararlı UV ışınları hem de güneş yüzünden gözünüzü kısarak hem hücresel hem de mekanik, yani mimiklere bağlı yaşlanmayı tetiklemiş olursunuz.” Dr. Mustafa Karataş göz çevrenizi çevresel faktörlerden korumaya optimum özen gösterseniz bile göz kırpmanın bile kendi başına bir kırışıklık ve çizgilenme kaynağı olduğunu da ekliyor. “Tabii bir de güldüğünüzde, endişelendiğinizde gözlerinizin kısılması gibi kaçınılmaz mimikleri de unutmamak lazım.”

Kısacası yılların geçmesi, yaşınızın ilerlemesi bile gerekmiyor gençlik yıllarında bile göz çevresi kırışıklarından muzdarip olabilirsiniz.  Karataş, “Göz kenarlarında oluşan, kazayağı dediğimiz ince çizgiler yüzünden tedavi seçeneklerini araştıran henüz 20’li yaşlarında pek çok hastayla karşılaşıyorum. Söz konusu göz çevresi olduğunda soruna ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi, böylece ileriki yılları daha genç bakışlarla karşılamak mümkün oluyor.”

Dilerseniz şimdi daha pürüzsüz, çizgisiz bir göz çevresi için neler yapılabileceğini, tedavi seçeneklerini öğrenelim.

Botoks’la Çizgi Kontrolü

Karataş göz çevresini gençleştiren, tazeleyen işlemlere geçmeden önce, bu hassas bölgeyi korumak adına bir medikal estetik kliniğini ziyaret etmeden yapılabilecekleri anlatıyor. “Her şeyden önce sigara içmeyeceksiniz. Sigara kadar cildi ve göz çevresini yaşlandıran herhangi bir şey daha yoktur.  Listeye gündüzleri içinde SPF faktör bulunan hafif bir nemlendirici,  geceleri ise etkili anti-aging içeriklerden oluşan bir serum ve kaliteli bir güneş gözlüğü de eklemeyi unutmayın.”

Profesyonel göz çevresi kırışıklık tedavilerinde ise etkili işlemlerden biri ise botoks enjeksiyonu.  Karataş “Onlarca yıldır uygulanan botoksun etki mekanizması mimiklere neden olan kasların aktivitesini hafifletmek üzerinden işliyor” diyor. Kazayağı çizgilerini yumuşatmada, göz kenarında ileriki yıllarda meydana gelecek çizgilerin önünü kesmede botokstan daha etkili bir tedavi yok.” 

Peki göz çevresi kırışıkları için botok enjeksiyonuna başlamak için doğru yaş hangisi? Dr. Mustafa Karataş eğer göz çizgileri belirmeye, derinleşmeye başladıysa tedaviye 20’li yaşların ilk yarısında bile başlanabileceğini söylüyor. “Hangi yaşta olursanız olun kazayağı çizgilerini hafifletmede, belirginliklerini azaltmada botoks tedavisinden faydalanabilirsiniz. Ama hasarı ilerlemeden önlemek en akılcı anti-aging stratejidir. Böylece göz çevresindeki kolajen ve elastin lifleri zarar görmeden müdahale etmiş olursunuz.”

Tabii ki her medikal estetik uygulamasında olduğu gibi kazayağı çizgilerine yapılacak botoks işleminde de başarının kriteri doğallıktan geçiyor. “Göz kenarlarına gereğinden fazla botoks enjekte edilirse, suni, doğal olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Bu yüzden de işlemin işinin ehli, konusunda deneyimli bir doktor tarafından yapılması çok önemli.”

Paris Işıltısı Etkisi

Göz çevresindeki kırışıklık ve çizgileri hafifletme, gözü çevreleyen kırılgan deriye daha pürüzsüz, canlı bir görünüm vermede etkili tedavilerden biri de Paris Işıltısı. Dr. Mustafa Karataş bu işlemin hem kazayağı çizgilerine hem de gözaltına uygulanabildiğini söylüyor. “Göz çevresindeki cildi tazelemede, gençleştirmede etkili bir tedavi arıyorsanız Paris Işıltısı doğru seçenek.”

Karataş uyarıyor; “Söz konusu göz çevresi olduğunda son derece dikkatli olmak gerekiyor. Yani yüz gençleştirmede kullanılan pek çok tedavi göz çevresine uygulanamaz. Paris Işıltısı göz çevresindeki çizgilere hücresel boyutta müdahale etmemizi sağlayan birkaç seçenekten biri.” Bir mezoterapi tedavisi olan işlemin sırrı yeni nesil, ileri bir teknolojiyle üretilen bir formüle sahip olması.”

Hem yüze hem de göz çevresine uygulanabilen formül cildin nem seviyesini artıran hyalüronik asit, hücresel yaşlanmayı geri çeviren A, B, C ve E vitaminleri, elastin ve kolajen üretimini tetikleyen 24 farklı aminoasit ve antioksidanlardan oluşuyor. Karataş, formülün içinde bulunan 55 aktif maddenin göz çevresindeki ince çizgileri hafiflettiğini, daha sıkı, elastik ve genç görümlü bir göz çevresi yarattığını söylüyor. Optimum sonuçlar için bir hafta arayla 3-4 seans uygulanıyor. Yaşlanma belirtileri daha ileri düzeyde olan hastalarda ise ayda bir defadan olmak üzere 2 seans daha öneriliyor. 

Tabii en başarılı sonuçların kombine tedavilerle alındığını da unutmamakta fayda var. Dr. Mustafa Karataş’ın da altını çizdiği gibi “Cildi gençleştirirken mimikleri de hafiflettiğinizde, yani botoks tedavisini Paris Işıltısı ya da göz çevresine uygulanabilen ClearLift gibi bir lazer sistemi ile kombine ettiğinizde sonuçlar son derece etkili oluyor.”

Lazer Dokunuşu

Karataş, yüze uygulanabilen pek çok lazer sistemi olduğunu ama bunlardan göz çevresine de uygun olan teknolojilerin sayısının kısıtlı olduğunu söylüyor. “Bu teknolojilerden biri de Clearlift. Cilt yüzeyinde bir hasar yaratmadan etki eden bu teknoloji, göz çevresindeki hassas deri için de biçilmiş kaftan.”

Clearlift hedef alınan bölgelere foto akustik şoklar vererek etki ediyor. Sahip olduğu mekanik Q anahtar sayesinde cilt altında kontrollü dermal bir hasar oluştururak cildin kendini iyileştirme mekanizmalarını tetikleyen sistem, dört mevsim faydalanabileceğiniz bir göz çevresi tedavisi. Peki Clearlift tedavisinden neler bekleyebilirsiniz? “Göz çevresindeki kırışıklıklar, çizgiler hafifliyor, cilt daha pürüzsüz ve elastik bir görünüme kavuşuyor. Cilt altında yaratılan dermal hasar sayesinde elastin ve kolajen üretimini arttığı için göz çevresi çok daha genç ve taze bir görünüme kavuşuyor.”

ClearLift tedavisi 10 günde bir uygulanan 3-5 seanstan oluşuyor. Tedavinin tamamlanmasının ardından yeni kolajen ve elastin üretimi için belli bir süre gerektiği de unutulmamalı. İşlemin etkisi birkaç haftada gözlenmeye başlasa da optimum sonuçlar iki – üç ay sonra, yani yeni kolajen ve elastin üretimi tamamlandığında ortaya çıkıyor.

1 yorum
İclal
Göz çevremde siyah halkalar var, lazer tedavisi yapmak istiyorum…
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Göz çevresinde başarıyla uyguladığımız tedavilerin başında Emerge lazer geliyor. Emerge lazer göz çevresindeki hassas deride bile kullanılabilen lazer sistemidir. Cilt altında ısı kanalları açarak etki eder cilt yüzeyine zarar vermez. Ancak işlem sonrasında göz çevrenizde kızarıklık ve ödem görülebilir. Ancak bu tedavinin özellikle cilt kalitesini artırmak, çizgileri hafifletmekte etkili olduğu unutulmamalı. Cildin kalitesi arttığında morluklar daha iyi kamufle olsa da, tedaviyi Işık Dolgusu ile desteklemek – belki de sadece bu dolguyu yaptırmak daha iyi sonuçlar yaratabilir. Işık Dolgusu özellikle gözaltındaki morlukları hafifletmekte başarılı sonuçlar veriyor.
Hemen Doktorunuza Sorun