24 Soruda Soğuk Lipoliz Uygulamasını Keşfedin

Soğuk lipoliz, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve aktif yaşam tarzları olan kişiler için, fazla yağ dokusundan kurtulmanın etkili ve güvenli bir yoludur. Soğuk Lipoliz CoolSculpting bir kilo verme yöntemi değildir. Soğuk Lipoliz CoolSculpting, ideal kilolarında ya da ideal kilolarına yakın olan ve FDA tarafından onaylanmış 9 tedavi bölgesinden biri ya da birkaçındaki bölgesel fazlalıklarından kurtulmak isteyen kişiler için uygun bir tedavidir.

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi hakkında kafanızı kurcalayanlar, 24 soruyla merak ettiklerinizi cevapladık…

 1. Soğuk lipoliz tedavisi nedir? Nasıl etki eder?

Soğuk lipoliz tedavisi bir bölgesel incelme ve vücut biçimlendirme tedavisidir. Diyete ve egzersize dirençli inatçı bölgesel fazlalıklarda etkili olan sistem, cilt, kas gibi çevre dokulara zarar vermeden sadece yağ hücrelerini hedef alır. Tedavinin etki mekanizması yağ hücrelerinin dondurucu soğuğa maruz bırakmak üzerine kuruludur. Yağ hücrelerinin soğuğa karşı duyarlı olduğunun keşfedilmesi üzerine geliştirilen CoolSculpting soğuk lipoliz teknolojisi sırasında işlem yapılan bölgedeki yağ dokusu -8, hatta -11 derece gibi dondurucu bir soğuğa maruz bırakılır. Bu dondurucu soğuk yağ hücresinin bütünlüğünü bozarak, parçalanmasına ve ölümüne neden olur.  

 1. Her soğuk lipoliz teknolojisi aynı mıdır?

Hayır her soğuk lipoliz tedavi aynı değildir. Bu teknolojiyi ilk geliştiren CoolSculpting teknolojisi bugüne kadar milyonlarca hasta üzerinde başarıyla uygulanmış, etkinliği hem klinik olarak hem de bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir teknolojidir. Teknik ismi kriyolipolizdir (yani yağları dondurarak yok etmenin daha bilimsel adı).

 1. CoolSculpting ve soğuk lipoliz aynı şey mi?

Soğuk lipoliz, bir yöntem, bir tedavi şeklidir. Bölgesel fazlalıkları dondurucu soğuğun etkisiyle kalıcı olarak yok eden tedaviye soğuk lipoliz deniyor. Soğuğun yağ hücrelerini parçaladığı keşfinden sonra CoolSculpting teknolojisi geliştirilmiştir. Sonradan farklı soğuk lipoliz cihazları çıkmış olsa da güvenli olduğu ve yağ dokusunu kalıcı olarak yok ettiği birçok bilimsel çalışmayla kanıtlanmış tek sistem CoolSculpting’tir.

Uygulamanın çalışma prensibi ve ayrıntılı anlatımı için Soğuk Lipoliz sayfamızı ziyaret ediniz.

 1. En güvenli soğuk lipoliz teknolojisi hangisidir?

CoolSculpting soğuk lipoliz teknolojisinin güvenli ve etkili bir tedavi olduğu FDA tarafından onaylanmıştır.

 1. Bu işlemin liposuction ameliyatından farkı nedir?

Liposuction cerrahi bir işlemdir ve ameliyat sonrasında uzun süren bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulur. Haftalarca ciddi şişlik ve morluklar gözlenir. Bu, özellikle yoğun iş temposu içinde olanlar için önemli bir sorun teşkil eder. Her ameliyatta olduğu gibi riskler söz konusudur. Operasyon sonrasında liposuction yapılan bölgede dalgalı, engebeli bir görünüm ortaya çıkması bunlardan biridir.

 1. CoolSculpting soğuk lipoliz işleminin sonuçları ne zaman görülür?

İşlemden birkaç hafta sonra tedavi edilen bölgedeki yağ dokusunda küçülme gözlenmeye başlar, ancak optimum sonuçlar için en az altı-sekiz hafta kadar bir süre geçmesi gerekir.

 1. Tek bir seansta uygulama yapılan bölgede ne kadar incelme görülür?

Tek bir seans CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisinin işlem yapılan bölgedeki yağ dokusunun ortalama %20-%40 kadarını yok ettiği kanıtlanmıştır. Bu da kişiyi rahatsız eden bölgesel fazlalığın yaklaşık üçte bir oranında küçülmesi anlamına geliyor.

 1. CoolSculpting soğuk lipoliz yöntemiyle parçalanan yağlar vücuttan nasıl atılır?

CoolSculpting tedavisiyle parçalanan yağ hücreleri bir süre sonra vücudun doğal metabolik süreciyle vücuttan atılır. CoolSculpting® kriyolipoliz ile etki eder, bu yağ dondurma işlemi için kullanılan teknik bir terimdir. Yağ hücreleri donduğunda ölür ve ardından metabolize olarak doğal yollardan vücuttan atılır. Endişelenmeyin: Bu zaman içinde meydana gelen bir süreçtir ve gündelik yaşamınız devam ederken kendiliğinden, siz hiçbir şey fark etmeden gerçekleşir.

 1. Soğuk lipoliz tedavisi konforlu bir işlem midir?

İşlemin başlarında dondurucu soğuğa maruz bırakılan bölgede soğuğa bağlı olarak sızı, ağrı, batma, karıncalanma gibi şeyler hissedilir. Ancak bu bölgenin aşırı soğuk yüzünden uyuşması ile bu rahatsızlık verebilecek hisler de hafifler ve bir süre sonra da tamamen geçer. İşlemin konforlu olduğunun en iyi kanıtı pek çok hastanın işlem sırasında televizyon seyretmesi, dergi karıştırması ya da akıllı telefonuyla vakit geçirmesidir.

 1. Soğuk lipoliz tedavisinin kaç seans uygulanması gerekiyor?

Bazı hastalarda tek bir seans istenen sonucu almaya yeterli olurken, bazıları ise etkili bir sonuç için iki seansa ihtiyaç duyar. Kimi hastalarda ise –ki bunlar tedavi edilen bölgedeki yağ dokusu daha fazla olan kişilerdir-  üç seans gerekir. Yani seans sayısı kişiden kişiye değişmektedir ve hastanın ihtiyacına göre 1-3 seans uygulanır.

 1. İşlemin sonuçları kalıcı mı?

Kilo kontrolüne dikkat edildiği müddetçe işlemin sonuçları kalıcıdır. 

 1. CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisinden sonra kilo alınırsa ne olur?

Tedavi sonrasında birkaç kilo almak bir sorun yaratmayabilir, ancak bu miktar arttıkça işlemin olumlu etkileri yok olabilir. İşlem yapılan bölgedeki yağ hücreleri sayıca artamasa bile alınan kiloları depolayabilmek için yağ tutma kapasitelerini artırma, yani hacim olarak genişleme yoluna giderler. Böylece tedavinin olumlu etkisi yok olur. Yani işlem sonrasında kilo kontrolüne dikkat edilmesi, fazla kilo almamaya özen göstermek son derece önemlidir.

 1. Tedavinin sağlık açısından olumsuz yan etkileri var mı?

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisinin sağlık açısından herhangi olumsuz bir yan etkisi yoktur. CoolSculpting FDA tarafından da onaylanmış güvenli ve etkili bir işlemdir.

 1. İşlem sonrasında neler beklenmeli?

Tedavinin hemen sonrasında tedavi edilen bölgede kızarıklık ve sertlik görülmesi normaldir. Yine tedaviden hemen sonra işlem yapılan yerin kenar hattının geçici olarak beyazlaşması ya da hafifçe morarması, karıncalanma ve batma hissi de beklenen etkilerdir. İşle sonrasındaki günlerde bir – iki hafta devam edebilen kızarıklık, morarma ve şişlik görülmesi normaldir. Tedavi edilen yerde hassasiyet, karıncalanma ve uyuşma da işlemden sonra birkaç hafta devam edebilir.

 1. İşlemden sonra iyileşme süreci ne kadar sürüyor, hastanın gündelik yaşamına dönmesi için ne kadar zaman gerekiyor?

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi sonrası hasta hemen gündelik yaşamına dönebilir, işlem sonrasında iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz. 

 1. Tedavinin hemen sonrasında dikkat edilmesi gereken bir şey var mı?

Hastanın egzersiz rutinine bir süre ara vermesi ve bir süre ağır egzersizlerden kaçınması gerekir. Uzun vadede ise kilo kontrolüne dikkat etmesi tavsiye edilir, işlemin olumlu etkilerini korumak için fazla kilo almaması önerilir.

 1. Fazla kilolular soğuk lipoliz ile kilo verebilir mi?

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi bir kilo verme yöntemi değildir. Teknoloji vücut biçimlendirme, diyete ve egzersize dirençli bölgesel fazlalıkları azaltmak, daha çekici bir siluet yaratmak üzere geliştirilmiştir. Kilolu hastalarda önce ideal kilolarına inmeleri ya da ideal kilolarına yaklaşmaları istenir. Hasta ideal kilosuna indikten sonra da onu rahatsız eden bölgesel fazlalıklardan şikayetçiyse o zaman CoolSculpting tedavisinden faydalanabilir. 

 1. CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulmada etkili midir?

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi karın bölgesindeki fazla yağ dokusundan kurtulmada etkili bir tedavidir. Zaten uygulama bölgeleri arasında karın bölgesi de vardır. Ancak karın bölgesindeki fazlalıklara karın kaslarındaki gevşeme de eşlik ediyorsa, etkili sonuçlar ancak kombine tedavilerle alınabilir.  

 1. CoolSculpting soğuk lipoliz teknolojisi vücudun hangi bölgelerine uygulanır?

CoolSculpting egzersize ve diyete dirençli, silueti bozan tüm bölgesel fazlalıklara uygulanabilir. Belin yan kısımlarındaki fazlalıklar, gıdı, çene altı, kollar, karın, dizler, göbek, kalça, basen, sırt, sutyen altındaki katlar ve basenlerdeki bölgesel fazlalıklar uygulanır.

 1. Soğuk lipoliz yüzde de kullanılabilir mi?

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi gıdı bölgesini yok etmek için de kullanılabilir. CoolSculpting tedavisinin gıdı bölgesi için etkili ve güvenli bir işlem olduğu FDA tarafından da onaylanmıştır. Gıdı bölgesinde de yağlar dondurucu bir soğuğa maruz bırakılır, değişen tek şey bu bölgede kullanılan CoolSculpting aplikatörünün farklı olması, sadece gıdı bölgesi için tasarlanmış olmasıdır.

 1. Erkekler de CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisinden faydalanabilir mi?

CoolSculpting, hem kadınlara hem de erkeklerin faydalanabileceği bir bölgesel incelme tedavisidir. Tedavi protokokolü erkekler için de aynıdır. Sadece erkekler ve kadınlar vücudun farklı bölgelerinde yağ depoladıkları için erkekler uygulanan tedavi ağırlıkla gıdıya, meme, alt karın, bel bölgesine yoğunlaşırken kadınlarda, karın, bel, kalçalar, kollar, dizler, sırt, sutyen hattı gibi daha geniş bir tedavi bölgesine talep vardır.

Cihazların çalışma prensibi ve uygulamalar hakkında daha fazlasını Coolsculpting sayfamızda keşfedin.

 1. Bu işlem için bir yaş sınırlaması var mı?

Bölgesel fazlalıklardan şikayetçi olan, 18 yaşın üstündeki tüm hastalar bu tedaviden faydalanabilir.

 1. Soğuk lipoliz tedavisi bölgesel fazlalıkları olan herkese uygulanabilir mi?

Kriyoglobulinemi (bir kan proteini hastalığı), soğuk aglütinin hastalığı (nadir bir otoimmün hastalık) veya paroksismal soğuk hemoglobinürisi (nadir bir otoimmün hastalık) olanlara CoolSculpting tedavisi uygulanamaz.

 1. Soğuk Lipoliz işlemi ne kadar sürüyor?

Her soğuk lipoliz uygulaması farklıdır ve hem tedavi edilen bölgeye hem de kaç bölgede işlem yapılacağına göre değişiklik gösterir. Yapılacak bölgeye ve kullanılacak başlığa göre 35 – 60 dakika sürer. Eğer birkaç farklı bölgenin tek bir seansta tedavi edilmesini istiyorsanız, işlem daha uzun sürecektir.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Karın Bölgesi Soğuk Lipoliz Uygulaması

  Karın Bölgesi Soğuk Lipoliz Uygulaması Dünyada yapılan milyonlarca uygulama ile kendini kanıtlamış olan CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi ile artık hayalinizdeki dümdüz karna kavuşmak mümkün. Detaylar için ...

 • Kol Soğuk Lipoliz Uygulaması

  Kol Soğuk Lipoliz Uygulaması Kolsuz giysileriniz içinde çekici hissetmeamanı! Bir soğuk lipoliz tedavisi olan CoolSculpting ile daha ince ve çekici kollara kavuşabilirsiniz. Üstelik iyileşme süreci y...

 • Tek Seansta Ameliyatsız Jinekomasti

  Tek Seansta Ameliyatsız Jinekomasti CoolSculpting teknolojisi ile erkeklerde özgüveni olumsuz etkileyen meme büyüme problemini tek seansta çözmek mümkün.

 • İncelmeye Yardımcı Yöntem

  İncelmeye Yardımcı Yöntem Dünyanın en çok tercih edilen bölgesel incelme teknolojisi CoolSculpting hakkında her şey… Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • CoolSculpting Dondurun Gitsin

  CoolSculpting Dondurun Gitsin Vücut şekillendirme sistemlerinde CoolSculpting teknolojisi ile sadece tek bir seansta bölgesel fazlalıklardan kurtulmak mümkün.

 • Coolsculpting Soğuk Lipoliz

  Coolsculpting Soğuk Lipoliz Şişman değilsin ama koca göbekli ve biraz da kalçalısın. Vücudundan şikayetçiysen, Coolsculpting soğuk lipoliz yağlarını dondurmaya ne dersin?

 • Coolsculpting İle Göbek Yağlarından Kurtulun

  Coolsculpting İle Göbek Yağlarından Kurtulun Ne kadar aç kalsanız da göbeğinizden kurtlanmıyorsanız, basenlerinizi artık saklamaktan yorulduysanız. Coolsculpting soğuk lipoliz sayesinde neştersiz, acı çekmeden göbek...