Karın Bölgesi Soğuk Lipoliz Uygulaması

Dünyada yapılan milyonlarca uygulama ile kendini kanıtlamış olan CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi ile artık hayalinizdeki dümdüz karna kavuşmak mümkün. Detaylar için okumaya devam edin.

Siz de birçok kadınla aynı dertten mi muzdaripsiniz? Pantolonunuzun düğmesini iliklediğinizde taşan o sevimsiz fazlalıklar, karın bölgesindeki yağlanma yüzünden istediğiniz kıyafetleri gönül rahatlığıyla giyememek, bikini mevsiminde bikini giymekten bucak bucak kaçmak… CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisiyle tanışmanın ve vücudunuzla barış yapmanın vakti geldi!

Bazen doğum sonrasında ya da yaş almaya bağlı olarak karın bölgesinde meydana gelen elastikiyet kaybı fazla yağ dokusuyla karıştırılabilir. Sorunun kaynağının gevşemiş deri mi yoksa yağlanma mı olduğunu anlamanın basit bir yolu var. Karnınızdaki fazlalığı iki parmağınızla sıkıştırın. Parmağınızın arasında birkaç santimlik kalınca bir katman varsa sorun bölgesel yağlanmadır. Eğer problem elastikiyet kaybıysa sadece içi boşalmış, çekince uzayan deriyi hissedeceksiniz. 

Eskiden karın bölgesindeki yağlanmadan kurtulmanın tek yolu liposuction ameliyatıydı, ancak son yıllarda giderek daha da popüler hale gelen neştersiz bir çözüm daha var: CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi. Yani, sadece öğle tatiline sığdırabileceğiniz, konforlu bir tedaviyle diyet ve egzersize dirençli karın yağlarınızdan kurtulabilir, düz bir karna sahip olabilir, üstelik işlemin hemen ardından işinize dönebilirsiniz.

Sistemin etki mekanizması yağ hücrelerinin soğuğa maruz bırakılması prensibi üstüne kurulu. Düşük ısılara maruz kaldığında hücresel bütünlükleri bozulan yağ hücreleri parçalanarak metabolize olur, sonra da vücuttan atılırlar.

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi hakkında kafanızı kurcalayanlar, merak ettikleriniz…

Soğuk lipoliz ile karın eritme nasıl bir işlemdir? 

CoolSculpting soğuk lipoliz invazif olmayan bir yağ azaltma tedavisidir.  Kriyolipoliz teknolojisi kullanarak, yani yağ hücrelerini dondurucu bir soğuğa maruz bırakarak istenmeyen yağ dokusunu kalıcı olarak yok eder. CoolSculpting, göbek, karın ve özellikle doğum sonrasında oluşan alt karın gibi fazlalıklara etki ederek, tek bir seans sonrasında uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun %20 ile %40 kadarını yok eder.

Hangi bölgelere uygulanabilir?

CoolSculpting soğuk lipoliz, gıdı bölgesindeki, çene hattının altındaki, karın, kalça, sırt, bel, üst kollar ve sutyen hattındaki fazla yağ dokusunu yok etmedeki etkisi FDA tarafından onaylanmış bir tedavidir.  Ancak soğuk lipoliz tedavisinin bir zayıflama yöntemi değil, bölgesel fazlalıkları yok eden, daha biçimli bir vücuda kavuşmanızı sağlayan bir işlem olduğu unutulmamalı.   

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi ile liposuction ameliyatı kıyaslandığında işlemin avantajları nelerdir?

FDA onaylı CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi tüm dünyada tercih edilen ve milyonlarca hasta üzerinde uygulanmış, etkisi kanıtlanmış bir tedavidir.  Her yaştaki erkek ve kadına uygulanabilen, özellikle yoğun tempolu yaşam tarzlarından ödün vermek istemeyen kişilerin tercih ettiği ağrısız, acısız, zahmetsiz bir işlemdir. Aynı liposuction ameliyatında olduğu gibi yağ hücrelerinin kalıcı olarak yok olmasını sağlar ancak liposuction ameliyatına kıyasla pek çok avantajı vardır.

  • Cerrahi müdahale ve anestezi gerektirmez.
  • İyileşme süreci yoktur, sonrasında hasta hemen sosyal hayatına geri dönebilir. 
  • Sadece kas üstü yağ dokusuna etki ederek çevre dokuları etkilemez, bu yüzden de liposuction ameliyatı sonrasındaki gibi uzun süreli morluk ve ödem oluşmaz. 
  • Liposuction ameliyatı sonrasında vücutta dalgalanmalar, çukurluklar oluşabilir. Bu risk CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisinde söz konusu değildir. 

CoolSculpting soğuk lipoliz işlemi nasıl yapılır?

İşlemin uygulanacağı bölge ya da bölgeler doktorunuz tarafından belirlendikten sonra bu yerlere cildinizi soğuğun etkisinden korumak için özel pedler yerleştirilir. Cihazın uygulama başlığı belirlenen bölgelere yerleştirildikten sonra işlem başlar. Yağ dokusu hafif bir vakumla cihazın başlığının içine çekilir ve tedavinin soğutma kısmına geçilir. Yağ dokusunun -8, hatta -10 dereceye, yani dondurucu bir soğuğa maruz bırakıldığı işlem uygulama yapılacak bölgeye göre 30 -60 dakika kadar sürer.  

Tedavinin sonuçları ne zaman görülür? 

İşlem yağ hücrelerinde yapısal bir değişikliğe neden olur. Bu değişiklik ise yağ hücrelerinin parçalanarak ölmesiyle sonuçlanır. Tedavinin olumlu sonuçları parçalanan yağ hücrelerinin lenf sistemi tarafından vücuttan atılmaya başlamasıyla görülür. Bu da işlemden iki –üç hafta sonra başlayan bir süreçtir. Hasta işlem yapılan bölgedeki fazlalığın hacim olarak küçülmeye başladığını gözlemler. Ancak CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisinin nihai sonucu için bir süre daha geçmesi gerekir. Optimum sonuçlar ise işlemden iki ay sonra ortaya çıkar. 

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisiyle elde edilen olumlu sonuçlar kalıcı mı? İşlem sonrasında diyet yapmak gerekiyor mu?

Tedavi sonrasında yağ hücrelerinin bir kısmı tamamen yok olduğu için işlemin olumlu etkisi kalıcıdır. Alınan sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterse de klinik araştırmalar uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin % 20- % 40 kadarının parçalanarak yok olduğunu gösteriyor. CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisinden sonra diyet yapmanız gerekmez, ancak kilo almamaya özen göstermeniz önerilir. Vücut birkaç kiloyu tolere edebilse de, daha fazla kilo aldığınızda işlem yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin sayısı artmasa da genişleyerek daha fazla yağ tutmaya başlarlar. Böylece tedavinin olumlu etkilerinin kaybolması gibi bir risk ortaya çıkar. Yani CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi sonrası dikkat etmeniz gereken tek şey kilo kontrolüdür. 

CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi için uygun bir aday mısınız?

CoolSculpting soğuk lipoliz bir zayıflama değil, bölgesel incelme tedavisidir. Bu yüzden de kilo problemi olanlar bu işlem için uygun bir aday değildir. Tedavinin amacı silueti bozan bölgesel fazlalıkları yok ederek, daha biçimli ve çekici hatlar yaratmaktır. İdeal kilosunda ya da ideal kilosunun en fazla 6-7 kilo kadar üzerinde olup da karın, basen, kalça ya da üst kollarındaki bölgesel fazlalıklardan şikâyetçi olanlar CoolSculpting soğuk lipoliz teknolojisinden faydalanabilir. Eğer vücudunuzun belirli bölgelerinde bir türlü kurtulamadığınız bölgesel fazlalıklar varsa, diyet ve egzersize rağmen istediğiniz sonucu alamıyor ve bu fazlalıklardan bir türlü kurtulamıyorsanız CoolSculpting soğuk lipoliz tedavisi için uygun bir adaysınız.

Hemen Doktorunuza Sorun