Yaşınıza Yaş Eklemeyin

Daha çekici, daha genç görünmek için yaptırdığınız dolgu uygulamaları, botoks enjeksiyonları ile olduğunuzdan yaşlı görünmeyin… İşin sırrı aşırıya kaçmamakta saklı.

Kötü yapılan estetik ameliyatların sizi olduğunuzdan yaşlı gösterebileceğini unutmayın. Ancak çehrenize yıllar ekleyen sadece başarısız cerrahi müdahaleler değildir, benzer bir etki dolgu ve botoks enjeksiyonları yüzünden de ortaya çıkabilir. Maalesef özellikle medya tarafından empoze edilen bir güzellik kavramı var ve bu ideale ulaşma isteği, kadınlar üzerinde bir mükemmellik baskısı yaratıyor. Mükemmel görünme arzusu da özellikle dolgu enjeksiyonları ve botoks uygulamalarında aşırıya kaçmaya neden oluyor. Sonuçta kadınlar daha güzel, daha genç görünmek için dolgu, botoks yaptırıyorlar. Ama maalesef dozu kaçırdıklarında daha yaşlı görünebileceklerini unutuyorlar.

En sık karşılaştığım sorunlu anti-aging estetik uygulamalardan biri elmacık kemiklerine fazla dolgu yapılmasıdır. Elmacık kemiklerinin üstüne çok fazla dolgu maddesi enjekte edildiğinde yüz fazla büyük görünür. Bu da estetik olarak hoş değildir ve kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir.

Özellikle genç hastalarda yüze çok fazla hacim verilmesi yüz şeklini önemli ölçüde değiştiriyor. Gençlikte yüz oval bir forma sahiptir. Siz gidip yüzü çok doldurursanız, o güzel, çekici ovallik gider ve yüz köşeli bir şekil alır ki bu da yüze yaşlı bir görünüm verir. Yüzün, kalp şeklinden dikdörtgen ya da kareye dönüşmesi yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen bir durumdur. Bu şu anlama geliyor: Genç birine fazla dolgu yaptığınızda, onu normalde 40’lı 50’li yaşlarla birlikte karşılaşacağı bir estetik sorunla baş başa bırakmış oluyorsunuz. Ayrıca böyle abartılı bir uygulama genç bir hastanın olduğundan kilolu görünmesine de neden olur. Genç hastalarda dolgu maddeleri kullanırken gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor. Uygulamanın minik dokunuşlarla sınırlı kalması son derece önemli. Bu yaşlardaki hastalarda doğru yaklaşım sadece hastanın yüzünde hoşnut olmadığı bazı özelliklere müdahale etmek olmalıdır. Mesela çok ince dudaklara bir parça hacim vermek, yüzde asimetri problemi varsa onu düzeltmek gibi.

Mutlak Kural: Doğallık
Peki ya yüzde orta yaşlarla birlikte ortaya çıkan hacim kaybını yerine koyarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Zamanla yüzün hacim kaybetmeye başladığı unutulmamalı. Bu da yüze çökük, yorgun bir görünüm verir. Dolgu enjeksiyonları ile bu duruma müdahale edilebilir ama işin sırrının yine dozu abartmamak olduğu hatırlatmakta fayda var. 40 yaşında bir kadının donmuş bir alnı, aşırı kalkık kaşları, fazla hacimli yanak ve gözaltları olması doğal bir görüntü değildir. Bu değişimler, genelde yaşlanma sürecine müdahale etmek için aşırıya kaçan daha yaşlı kadınlarla ilişkilendirilir. Günümüzde en sık karşılaşılan estetik sorun abartılı uygulamalardır. Belli bir yaştan sonra çok dolgun dudaklar, çok belirgin yanaklar ve çok pürüzsüz bir cilde sahip olmak sizi daha genç değil aksine daha yaşlı gösterir.

Neyse ki dolgu uygulaması yaptırıp da sonuçtan memnun kalmayan hastalar işlemi geri döndürebilirler. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarının en önemli artısı hyaluronidaz denen bir çözelti ile hatalı bir uygulamanın düzeltilebilmesidir. Yarı kalıcı, kalıcı ya da FDA tarafından onaylanmamış dolguları kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bunları geri döndürmek mümkün değil, yani tüm yaşamınızı kötü yapılmış bir işlemle geçirmek zorunda kalıyorsunuz.

Botoksu Doğru Kullanma Rehberi
Botoks yüz kaslarını geçici olarak paralize ederek çizgi ve kırışıkların görünümünün hafiflemesini sağlar. Ama enjeksiyonun dozu kaçtığında ortaya yine estetik olmayan sonuçlar çıkar. Mesela alındaki bütün kasların paralize olması yüzün katı ve sert görünümünü arttırıp, kaşların düşmesine neden olarak doğallıktan uzak bir ifade yaratır. Pek çok kadında alınlarının orta bölümüne çok fazla botoks enjekte edildiğini gözlemliyorum. Bu da onlara donuk, yapay bir görünüm veriyor. Doz aşımı yüzünden kaşların yan tarafları çok fazla kalkıyor. Eğer zaten uzun bir yüzünüz varsa ve kaşlarınız çok fazla yukarı kalktıysa, bu sizin daha yaşlı, hatta bazen garip görünmenize sebep olur.

Eğer botoks yaptırdıysanız ve abartılı uygulama yüzünden sonuçlardan memnun kalmadıysanız, işlemin etkilerinin yavaş yavaş azalarak 5-6 ay içinde tamamen yok olacağını unutmayın. Bu durumda yapılacak şey uygulamanın kendi kendine geçmesini beklemektir. Botoks kalıcı bir işlem olmadığı için sonuçları da zaman içinde kaybolur. Bir daha botoks uygulaması yaptırmak istediğinizde doktorunuza bir önceki işlemin sonuçlarından memnun kalmadığınızı, bu defa minik dozlar ve doğal bir görünüm istediğinizi mutlaka belirtebilirsiniz.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…