Anti-Aging Dünyasının Yıldızı Botoks

Yıllara karşı en etkili savunma aracınız botoks, aynı zamanda endüstrinin en güvenli anti-aging uygulamalarından biri. Peki, botoksu bu kadar özel kılan nedir ve gelecekte hangi yeni kullanım alanlarıyla karşımıza çıkacak?

FDA, Botoks enjeksiyonlarının anti-aging dünyasında güvenle kullanabileceğinin onayını bundan tam 15 yıl önce, 2002 yılında verdi. Ancak, alın bölgesindeki kırışıklıklar, kazayakları ve kaş aralarındaki çizgilerde etkili bir kırışıklık tedavisi olarak onay alan botoksun geçmişi çok daha öncelere dayanıyor.
CNN, botoksun anti-aging dünyasına girişini şu haberle duyurmuştu: “Botulinum adlı bir toksinden yapılan botoks enjeksiyonu, kırışıklığa neden olan mimik kaslarını paralize ederek ya da güçsüzleştirerek etki ediyor. 1989 yılında göz kası bozukluklarını, 2000 yılında ise boyun ve omuzların kasılmasına neden olan nörolojik bir hastalığı tedavi etmek için onay alan botoks şimdi de kırışıklık tedavisinde kullanılacak.”

Güvenlik rekoru
FDA onayı almadan çok önce Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde aralarında Türkiye’de var- kırışıklık tedavisinde kullanılmaya başlanan botoks, güvenlik ve etkinliği milyonlarca hasta ve pek çok araştırmayla kanıtlanmış bir tedavi. Botoks tedavisinin hiçbir yan etkiye neden olmadan kırışıklıkları yok etmede etkili bir tedavi olduğu 400’den fazla bilimsel çalışma ve yayınla ispatlanmıştır. Her ne kadar botoksun bir toksinden üretilmiş olması pek çok spekülasyona neden olsa da, enjeksiyonların toksik hiçbir etkisi yoktur. İstatistiklere göre Amerika’da 2016 yılında en çok uygulanan anti-aging tedavi botoks enjeksiyonlarıydı -ülke genelinde yaklaşık 5 milyon kişiden bahsediyoruz.

Anında etki
Botoks tedavisinin başarısı, konusunda deneyimli bir uzman ya da doktor tarafından uygulanmasında yatıyor. Doğru noktalara, doğru dozda enjeksiyon yaparak çizgileri, kırışıklıkları hafifletmek ve son derece doğal bir görünüm elde etmek mümkün. Tedavinin en önemli avantajlarından biri de botoks yaptırdığınızı kimsenin anlamaması ve sonuçlarının geçici olması. Ancak biraz önce de belirtildiği üzere doğal bir görünümün sırrı enjeksiyonu yapan doktorun işinin ehli olmasında. Böylece hem ifadeniz donmadan şaşkınlık, kızgınlık gibi duygularınızı ifade edebiliyor hem de yüzünüze yaşlı bir görünüm veren çizgilerden kurtulabiliyorsunuz.

Çok hızlı bir işlem
Çok yoğun bir tempoda çalışanlar bile botoks enjeksiyonu yaptırmaya zaman bulabilir. İşlem sadece 5-10 dakika kadar sürer ve hiçbir yan etkisi olmadığı için hemen sonra işinize, sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Sonuçlar işlemden yaklaşık 48 saat sonra ortaya çıkmaya başlar, enjeksiyonun tam etkisinin görülmesi için bir hafta kadar geçmesi gerekir. Botoksun kalıcılığı 4 ay kadar devam eder, sonuçların devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.

Sorunun kaynağına etki eder
Botoks çizgi ve kırışıklıkların esas nedenini, yani esnediğinizde gözlerinizi kıstığınızda ya da kaşlarınızı çattığınızda istem dışı bir şekilde kasılan kasları hedef alır. Seneler boyunca tekrar eden bu kasılmalar ciltte çizgi ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Kasları paralize ettiğinizde ya da kasılmalarını hafiflettiğinizde çizgi ve kırışıklıkların görünümü de hafifler.

Farklı kullanım alanları
1989 yılında tıbbi tedaviler için geliştirilen botoks, bir süre sonra alın bölgesi ve göz kenarlarındaki çizgi ve kırışıklardaki etkisi ile anti-aging dünyasının en çok tercih edilen uygulamaları arasına girdi. Zaman içinde enjeksiyonların etkili olduğu farklı alanlar da keşfedildi. Bugün artık dudak çevresindeki ince çizgilerin, boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte, terleme problemini azaltmakta da en etkili tedavilerden biri botoks enjeksiyonlarıdır.

Botoks enjeksiyonlarının geleceği
Çalışmalar botoks tedavisinin farklı kullanım alanları üzerinde yoğunlaşıyor. Mesela sebum üretimini baskılayarak yağlı ciltlerin tedavisinde botoks enjeksiyonlarının etkili olduğunu gösteren çalışmalar var. Yine yakın gelecekte depresyon tedavisinde botoksun kullanıldığını duyarsanız şaşırmayın bu alandaki araştırmalar son aşamasında ve görünen o ki botoks depresyonda da etkili!

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Masseter Botoks

  Masseter Botoks Çene botoksu olarak da bilinen masseter kası botoksu, yüzün alt kısmında çok daha yumuşak, feminen bir görünüm yaratmakla kalmıyor diş sağlığı için koruyucu bir uygulama ...

 • Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Artık yaşa göre giyinme kavramı tarihe karıştı. Moda dünyasındaki bu değişim botoks ve dolgu maddeleri gibi anti-aging endüstrisindeki ilerlemelerle desteklendiğinde orta...

 • Erkekler Ne İster?

  Erkekler Ne İster? Erkekler de aynı kadınlar gibi daha çekici görünmek istiyorlar… Basit dokunuşlarla daha erkeksi hatlar, daha maskülen bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri…

  Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri… Hiç de doğal görünmeyen, ‘ben botoks yaptırdım’ diye bağıran uygulamaları masaya yatırıyoruz… Dr. Mustafa Karataş, çağımızın en başarılı antiaging tedavilerinden biri ola...

 • Yaşınıza Yaş Eklemeyin

  Yaşınıza Yaş Eklemeyin Daha çekici, daha genç görünmek için yaptırdığınız dolgu uygulamaları, botoks enjeksiyonları ile olduğunuzdan yaşlı görünmeyin… İşin sırrı aşırıya kaçmamakta saklı.

 • Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı

  Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı Yaşınızı esas ele veren yüz şeklinizdir. İleri teknoloji sistemlerle yüze daha genç, daha biçimli bir form vermek mümkün. Aynı uygulamalardan, daha çekici bir yüz şekline...

 • İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz

  İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz Yüze daha çekici, daha zarif bir form vermenin sırrı yeni nesil bir teknolojiden geçiyor. Yanakların hafif içeri doğru olması yüze daha kadınsı ve çekici bir görüntü ver...

 • Yaz Güzellik Rehberi

  Yaz Güzellik Rehberi Cildinizin gençliğini korumak, yüzünüzden yılların izlerini silmek için yaz aylarında yaptırabileceğiniz anti-aging uygulamalar var.

 • Gençlik Enjeksiyonları

  Gençlik Enjeksiyonları Sadece tek bir seansta ve bir saatten daha az bir sürede yüzünüzdeki çizgileri, kırışıklıkları silmek mümkün.

 • Badem Göz Estetiği

  Badem Göz Estetiği Çekiciliğin sırrının gözlerinizin şeklinde gizli olduğunu biliyor muydunuz? Neyse ki genetik kodunuzda yazılı olanla yetinmek zorunda değilsiniz. Dr. Mustafa Karataş, cer...