Kusursuz Bir Profil İçin

Çekici ve kusursuz bir yüze sahip olmak dendiğinde, yüzün ön cephesine fazla odaklanıldığından profil geri planda kalıyor. Yüzün tamamıyla uyumlu bir profil, estetik ve genç bir görünüm yaratır. İyi bir profil üç eşit bölümden oluşur: Üst yüz kısmı, tümüyle yuvarlak ya da düz olmayan bir alın; yüzün orta bölümü, hafif çukurluğu olan düz bir burun ve alt yüz, dolgun dudak çıkıntısı, zayıf ve belirgin bir boyun ve yumuşak çene hattı. Denge, çekici bir profilin anahtarıdır.

Yüzün alt ve üst kısımları arasındaki oran, güzel ve uyumlu bir görüntü yaratır. Orantılı yüz hatları çekici profil açısından son derece önemlidir. “Alın, yüzün orta kısmı ve çene arasında bir denge olmalıdır. “Hatlar dengesizse ve bir özellik diğerlerine göre baskınsa, bu profilin kötü görünmesine neden olur. Zayıf bir çene ya da arkaya eğimli bir alın, burnun çok baskın görünmesine ve bir dengesizlik oluşmasına sebep olur. Çok baskın duran hatları genişletmek ya da azaltmak yüzdeki dengeyi sağlamaya yardımcı olacaktır.”

Yıllar profilinizi de değiştirir
"Yaşın ilerlemesi ile yüzümüz yaşlanıyor. Yüze cepheden bakıldığında görünen değişiklikler, profilde de değişimlere neden oluyor. Yanaklardaki belirginliğin azalması, alnın düzleşmesi, gözaltlarında çukurlaşma ve torbalanma, kaşların sarkması, ağız kenarında oluşan çizgiler, çene ve boyundaki sarkmalar, burun ucunun düşmesi ve şakaklardaki çökmeler, burun kemerinin daha da belirginleşmesinden kemik kaybı yüzünden oluşan doku değişimlerine kadar bütün her şey profilinizi de etkileyecektir.

Ufak dokunuşlar büyük fark yaratır
“Ufak bir çene profilin bütün dengesini bozabilir ve bu son derece yaygın bir problemdir. Ayrıca en dengeli, orantılı yüzler bile yaşlanma sürecine yenik düşerek yaşla beraber kemik yoğunluğunun, yüzdeki hacmin azalması ile çene geriye doğru gidebilir. Bu da çekici bir profilin en büyük düşmanıdır, bu estetik sorunun çeneye yapılacak dolgu enjeksiyonu ile çözülebilinir. Estetik müdahaleye başvuran hastalar, çenelerine yapılacak ufak bir dokunuşun görüntülerinde büyük bir fark yaratabileceğini farkında değildir.”

Yüzün çatısı
Dilerseniz, yaşla beraber küçülen çene kemiğinin yüzde yarattığı etkiye daha detaylı bir şekilde bakalım. Yanaklar ve çene yüksek kemik yoğunlukları ile yüzün çatısı görevini görürler. “Biraz önce de belirttiğim gibi yaşla beraber vücuttaki tüm kemikler gibi bunlar da erimeye, yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. Çene küçüldükçe yüzdeki yumuşak dokuyu eskisi gibi destekleyemez olur. Bu da alt çenenin altındaki bölgenin, yani gıdının ve boynun üst bölümünün sarkmasına neden olur. Çeneye yapılacak dolgu yaşla beraber yüzün bozulan dengesini ve yumuşak doku kaybını yeniden yaratmak için mükemmel bir çözümdür. Yüze bir bütün olarak bakılması gerekir ve burun, dudaklar ile çenenin bir uyum içinde olması gerektiğinibilmeliğiz. “Hastalar genelde bir sorun olduğunu fark etseler bile, sorunun tam olarak ne olduğunu anlayamazlar. Doğuştan çenesi geride olan hastalarda da bu dolgu uygulaması kullanıyorum. Sonuçlar son derece çarpıcı oluyor. Ama daha yaşlılarda sadece çene bölgesine yapılacak hyaluronik asit bazlı dolgu maddesi yeterli olmuyor. Bunun yanında sarkan gıdıya, hacmini kaybetmiş yanaklara da müdahale etmek gerekiyor.”

Çene kemiği
Çenenin 95 derece açı verecek şekilde, hafifçe dışarıda olması gerekiyor. Yaş ilerledikçe boyun ve çene arasındaki açı, ayrılan kaslar ve yağlanan doku nedeniyle belirginliğini kaybeder. Yağ dokusunu biçimlendirmek iyileşme sağlayabilir. Diğer durumlarda ise kasların sıkılaştırılması gerektiğini, eğer deri gevşek ve sarkıksa germe işlemine ihtiyaç duyulabilinir. “Çene alt dudağın ortasıyla aynı hizada olmalıdır. Geriye çekik çenelerde ise genelde çene hizasında ve altında dolgun görünüme neden olan yağ fazlası bulunur. Eğer fazla yağ nedeniyle çift çeneli bir görünüm oluşuyorsa yağı CoolMini CoolSculptura ile dondurarak profilin görünümü iyileştirilebilir.

Profilin diğer sırrı: Yanaklar
Yaşla birlikte, yanaklar da yerçekimine karşı koyamayarak sarkar ve dolgunluklarının kaybederler. Bu, kişinin yorgun ve halsiz görünmesine neden olurken, yanakların her iki tarafında çizgilerin oluşmasına yol açar. Bu çizgiler yüzde gölgeler oluşmasına neden olur ve normalde de koyu olan göz çevresi daha da karanlık bir görünüm alır. Yanaklardaki hacim kaybı ne kadar dinlenmiş olursak olalım, ne kadar uyursak uyuyalım yine de yorgun ve bitkin görünmemize neden olur. Dolgun yanaklar yüzde genç ve kadınsı bir görünüm yaratırlar. Yanaklardaki çöküklükler profil üstünde de son derece olumsuz bir etkiye sahiptir. Yanak çıkıntısında yapılacak hafif bir iyileştirme bile profilinizi önemli ölçüde değiştirebilir. Enjeksiyonlar çenenin yanı sıra yanaklarda da son derece güzel sonuçlar yaratabiliyor.

Dudakların önemi
Maalesef 30’lu yaşlardan sonra dudaklarımız incelmeye başlar. Zamanla dudakların hacmi azalır, konturu kaybolur ve dudak açısı aşağıya doğru düşmeye başlayarak kişiye üzgün bir görünüm verir. Genetik faktörler dudakların incelmesinde büyük bir rol oynarken, sigara tüketimi, stres ve güneşin zararlı etkileri de dudakların incelmesini hızlandırır. Genç bir profilde alt dudak çene kadar dışarıda olmalıdır. Dolgular dudakları hafifçe belirginleştirerek dolgunluk verir. Dudakların dolgun olduğu durumlarda burun da daha küçük duracaktır. Benim estetik anlayışıma göre mükemmel dudaklar, belirlenmiş dudak çizgisi ve kalkık dudak köşeleri ile dolgun ve yumuşak olan dudaklardır. Burundan aşağı, üst dudağa doğru inen iki dikey çizgi belirgin ve görünür olmalıdır. Alt dudak konturu biraz hacimli ve her iki taraftan da simetrik olmalıdır.” Dudaklara hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleriyle yapılacak enjeksiyonlar ile profil ile uyumlu, mükemmel dudakları elde etmek mümkündür. Hyaluronik asit dolgu maddeleri nem düzeyini artırır, dudak yüzeyini pürüzsüz hale getirir, yüze hoş ve genç bir görünüm kazandırır.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.