BBL: Forever Young

Daha pürüzsüz, daha genç bir cilde kavuşurken yaşlanma sürecine genetik anlamda da müdahale etmenin mümkün olduğunu söylesek… Yeni nesil bir ışık teknolojisi olan BBL Forever Young ile gençliğinizin kontrolü kaderin değil sizin elinizde! Söz Dr. Mustafa Karataş’ta.

“Yeni nesil bir ışık terapisi olan BBL ciltte tam anlamıyla photoshop etkisi yaratıyor. BBL’in daha gergin, daha pürüzsüz ve daha parlak bir cilt için teknolojinin vardığı en son noktalardan biri olduğunu söyleyebilirim. İşin en ilginç tarafı ise bu değişimin sadece yüzeyde değil genetik anlamda da gerçekleşmesi.” Yaşlanmanın genetik bir kader olduğunu ve bu süreci durdurmanın mümkün olmadığını düşünüyorsunuz değil mi? Dr. Mustafa Karataş ve Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise bunun aksinin doğru olduğunu müjdeliyor. Zaten yazımızın odak noktasındaki teknolojinin ismi de BBL Forever Young, yani sonsuz gençlik…

Dr. Mustafa Karataş, “Güneş, hava kirliliği, sigara gibi çevresel faktörleri tablodan çıkarsanız bile genetik olarak yaşlanmaya programlanmışız. Geniş bantlı ışık terapisinin (Broadband light therapy/BBL) cilt üstündeki etkilerini inceleyen klinik bir çalışma bu genetik kodlanmayı değiştirmenin mümkün olduğunu gösteriyor” diyor. “Araştırmaya göre BBL, cilt yaşlanmasıyla ilişkili olan genleri etkileyerek onlarca yıl önce olduğu gibi davranmalarını sağlıyor. Yani genler yaş almış cilt hücrelerine genç cilt hücreleri gibi davranmalarını dikte ediyor. Bu son derece önemli bir bulgu! Genetik yaşlanma kendisini tek değil birçok farklı şekilde gösterir. Cildin elastikiyetinin azalması, ince çizgiler, lekeler ve cilt renginde bozulmalar… Siz sürece genetik anlamda müdahale etmeyi başardığınızda ciltteki tüm sorunlara müdahale etmiş oluyorsunuz.”

Dr. Mustafa Karataş bu yeni nesil teknolojinin etki mekanizmasını şöyle anlatıyor: “BBL tarafından iletilen ışık enerjisi cildin üst tabakalarını nazikçe ısıtıyor. Bu ısı cildin derin tabakalarına nüfuz ederek kolajen üretimini tetikliyor.” Ciltteki yeni ve daha kaliteli kolajen lifleri ise doğal bir gençleşme ile sonuçlanan bir süreci tetikliyor. Cildiniz daha pürüzsüz ve sıkı bir görünüm alırken çizgiler, kırışıklıklar ve lekeler önemli ölçüde hafifliyor. Karataş “BBL, cildin yaşını geri çevirmişsiniz bir etki yaratıyor. Yaşla beraber belirgin bir hal alan kılcal damarlar bile yok oluyor” diyor.

Genetik yaşlanmaya müdahale eden bu teknolojinin artılarından biri de botoks randevularınızın arasının açılması! “Klinik çalışmalar düzenli olarak BBL tedavisi yaptıran hastaların botoks enjeksiyonlarının daha uzun süre dayandığı yolunda bulgulara sahip. Yani normalde 4-5 ayda bir botoks yaptırıyorsanız, bir süre sonra 6 ayda bir botoksa ihtiyaç duymaya başlıyorsunuz.”

BBL teknolojsi ile ilgili merak ettikleriniz, aklınıza gelen tüm sorular ve cevapları aşağıda…

BBL tedavisi için uygun adaylar kimler? Bu teknolojiden hangi sorunlarda faydalanılabilir?
“Gençliğini korumak isteyen herkes bu tedaviden faydalanabilir. Bunu bir egzersiz gibi düşünün, 40’lı 50’li yaşlarınızı genç bir ciltle karşılamanızı sağlayacak bir egzersiz. Yani cildinizde herhangi bir sorun yoksa bile 30’lu yaşlarınıza girerken düzenli olarak BBL teknolojisinden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Tabii cildindeki pigmentasyon, çil ve güneş lekelerinden şikâyetçi olan 20’li yaşlardan başlayarak fayda sağlayacağınız bir işlem bu. Ciltteki tüm yaşlanma belirtilerine aynı anda etki etmesi son derece önemli bir avantaj. Yani ciltteki elastikiyet kaybından renk düzensizliklerine, ince çizgilerden kırışıklara ve kılcal damarlara kadar her problemde etkili bir teknoloji bu. Daha da önemlisi tedavinin genetik anlamda da yaşlanma sürecini geri çevirmesi.”

BBL boyna ve vücuda da uygulanıyor mu?
“Evet, boyun, dekolte, omuzlar ve eller gibi yaşlanma izlerinin göründüğü yerlerde başarılı sonuçlar alıyoruz. Aslında vücutta yaşlanmanın etkilerinin gözlendiği her yerde uygulanabilir. Karın bölgenizde yaşlanmaya ve güneş hasarına bağlı elastikiyet kaybı ve renk düzensizlikleri var diyelim, BBL tedavisi ile daha genç, daha sıkı bir karına kavuşabilirsiniz.”

İşlemin hemen ardından cildimde nasıl bir değişiklik bekleyebilirim? Dikkat etmem gereken herhangi bir şey var mı?
“Tedavinin hemen ardından ciltteki lekeler ve çiller bir süreliğine daha koyu görünebiliyor. Kısa bir süre sonra da cilt yüzeysel olarak soyularak altından daha parlak, canlı ve renk tonu eşit bir cilt çıkıyor. Süreç bir hafta ile üç hafta arasında sürebiliyor. Tabii bu dönem boyunca cilt güneş ışınlarına karşı hassas bir hal aldığından düzenli olarak güneş koruyucu kullanılması minimum SPF 30 faktör son derece önemli.”

Konforlu bir işlem mi?
“BBL teknolojisinin soğutucu aplikatörü sayesinde yüksek enerji seviyelerine çıkmak mümkün oluyor. Böylece hem işlem son derece konforlu geçiyor hem de optimum etki sağlanıyor.”

İşlem ne kadar sürüyor?
“İşlem müdahale edilecek bölgeye göre değişse de tüm yüz tedavisi ortalama 30 dakikada tamamlanıyor. Bu süre boyunca cilde kısa süreli atımlarla yüksek yoğunlukta ışık enerjisi veriliyor. İşlem ciltteki güneş hasarına, çillere, lekelere ve renk düzensizliklerine etki ederken çizgilerin, kırışıklıkların hafiflemesini ve cildin daha sıkı, daha elastik bir görünüm almasını sağlıyor.”

Optimum sonuçlar için kaç seans gerekiyor?
“Hastadan hastaya göre değişse de optimum sonuçlar için minimum 3 maksimum 5 seans öneriyorum. Seanslar ayda bir olacak şekilde uygulanıyor.”

Sonuçların devamlılığı için BBL tedavisinin ne sıklıkta yapılması gerekiyor?
“FDA onaylı bir sistem olan BBL, cildin gençliğini korumakta son derece etkili bir teknolojidir. Yaşlanma sürecine genetik düzeyde müdahale eden işlemin sonuçlarının devamlılığı için senede 1 kür yapılması öneriliyor. Böylece tedavinin optimum etkisi korunmuş oluyor. Yani diyelim ki 4 seans yani bir kür BBL yaptırdınız. Zaten seans aralığı bir ay olduğundan kürün tamamlanması 4 ay sürüyor. 8 ay mola verdikten sonra isterseniz bir kür daha yaptırıyorsunuz.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Exion Fraksiyonel RF

  Exion Fraksiyonel RF Karşınızda, yapay zekâ ile desteklenen etki mekanizması ile anti-aging endüstrisinin yeni nesil cihazlardan biri…

 • Exion Body Farkı

  Exion Body Farkı Vücudunuzu en çekici haline kavuşturmak için ileri teknoloji bir tedaviden yararlanmaya ne dersiniz? Exion Body ile genç ve sıkı bir cilde, biçimli vücut hatlarına kavuşm...

 • Gıdı İçin EMFACE Submentum

  Gıdı İçin EMFACE Submentum Gıdınızdan kurtulmak ve daha genç görünümlü yüz hatlarına kavuşmak istiyorsanız EMFACE Submentum sizin için biçilmiş kaftan.

 • Exion Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Exion Nedir? Nasıl Kullanılır? Exion, anti-aging endüstrisinde çığır açan yeniliklere imza atıyor ve farklı aplikatörlerle maksimum fayda sağlayan bir yaklaşım sergiliyor.

 • Sofwave mi Ultherapy mi?

  Sofwave mi Ultherapy mi? Her ikisi de ultrason teknolojisini kullanıyor, her ikisi de cildi sıkılaştırmak, yüz hatlarında lift etkisi yaratmakta etkili. Peki aralarındaki fark ne, hangisi sizin i...

 • EmFace Teknolojisini Denedim

  EmFace Teknolojisini Denedim Yeni nesil bir anti-aging cihaz olan Emface teknoloji nedir, sizin için ne yapabilir? İşte tedaviyi deneyen birinin deneyimleri…

 • Ultherapy Boyun ve Dekolte Kırışıklıklarında da Etkili

  Ultherapy Boyun ve Dekolte Kırışıklıklarında da Etkili Yüz germe ameliyatlarının alternatifi olarak kabul edilen Ultherapy ile daha genç bir boyna ve dekolteye kavuşmak da mümkün. Hem de tek seansta!

 • EmFace Teknolojisi İle Zamanı Geri Çevirin

  EmFace Teknolojisi İle Zamanı Geri Çevirin Anti-aging endüstrisinde yerini alan EmFace yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek etkisini sadece ciltle sınırlamıyor, yüzdeki kas dokusunu da hedef alıyor.

 • Yeni Süper Güç: Morpheus8

  Yeni Süper Güç: Morpheus8 Morpheus8, mikro-iğne ve radyo frekans enerjisini bir arada kullanarak cilt altına kadar inen ve cilt altı dokusunu da şekillendiren yenilikçi bir tedavi. Yüz ve vücut ge...

 • Sofwave ile Daha Genç Bir Cilt

  Sofwave ile Daha Genç Bir Cilt    Daha sıkı, daha elastik bir cilt yaratan, çizgilerin, kırışıklıkların görünümünü hafifleten Sofwave, ultrason teknolojisinin vardığı son noktalardan biri olarak karşımıza...