En Etkili Cilt Gençleştirme Yöntemi

Arzu soruyor
Merhabalar, 42 yaşındayım. Cildim donuk ve cansız görünüyor. Biraz elastikiyet kaybı da var. En etkili cilt gençleştirme tedavisi nedir? Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayrzu Hanım. En etkili tek bir sistemden bahsetmek mümkün değil. Ancak konsültasyon sonrasında, cildin yapısı ve ihtiyaçları, hastanın beklentileri göz önüne alınarak en çok hangi teknolojiden fayda sağlayacağı belirlenebilir. Bazı hastalarda kombinasyon tedaviler en başarılı sonuçları verir. Cilt kalitesini artıran ve cilde daha taze, daha parlak bir görünüm veren sistemlerden biri Scarlet’tir. Bu tedavide cilt altı mikro-iğnelerle radyofrekans dalgalarıyla uyarılır. Lekelerin görünümünü hafifle, cildi pürüzsüzleştirmek dışında, ciltteki kolajen üretimini artırıyor. Cilt yüzeyini nazikçe soyarak diğer iki sistemi bütünleyen Hydrafacial işlemi, cildin ihtiyaçlarına göre tasarlanabilen bir işlem. Bu tedavileri 10 gün arayla üçer seans uygulayarak optimum sonuçları almak mümkün olacaktır
Tuçe soruyor
35 yaşındayım ve yaşlanmayı yavaşlatacak, cildime daha genç bir görünüm verecek bir tedavi yaptırmak istiyorum. Etkili cilt gençleştirme yöntemi için hangi tedaviyi yaptırmalıyım?
Dr. Mustafa Karataş
Menü gerçekten çok geniş. Ciltteki elastin ve kolajen üretimini tetikleyen Icon, Thermage, Ulthera, ClearLift, ScarletS gibi lazer teknolojileri; lazeri cilde sürülen anti-aging formüllerle birleştiren Baby Face; PhFormula gibi cildi nazikçe soyarak yenilenmesini sağlayan cilt bakım sistemleri; cilde yüzeysel olarak enjekte edilen anti-aging maddelerden oluşan mezolift tedavisi… Peki, hangi tedavi ya da tedavileri yaptırmalısınız? Bu noktada göze alınması gereken birkaç faktör var: Cildinizin durumu, hangi işlemlerin size ve cildinizdeki sorunlara yönelik olduğu, bu tedavilere ayıracağınız bütçe ve zaman. Doktorunuz bir tedavi protokolü hazırlarken tüm bunları göz önüne alarak optimum fayda sağlayacağınız bir tedavi planı çıkarır.
Berrin soruyor
48 yaşındayım. Şimdiye kadar cildim için herhangi bir tedavi, bakım yaptırmadım. Bu yaşa kadar sadece krem kullandım. O da düzenli olarak değil. Artık yaşım iyice belli olmaya başladı. Şimdiden sonra bir tedavi yaptırsam faydasını görür müyüm? Ama bütçem çok fazla olmadığı için sadece tek bir tedaviye para ayırabilirim. O tedavi hangisi olmalı. En etkili cilt gençleştirme yöntemi hangisi?
Dr. Mustafa Karataş
Bu kişiden kişiye, o kişinin en çok ihtiyaç duyduğu anti-aging desteğe göre değişir. Yaşınızı ele veren en belirgin şey nedir? Önce onu belirlemek lazım. Elastikiyet kaybı mı? Göz çevresindeki yaşlanma belirtileri mi? Yoksa pigmentasyon lekeleri mi. Önce bunu tespit edip sonra da en optimum sonucu alacağınız tedavi seçilir. Yani sizi ve yüzünüzün ihtiyaçlarını görmeden sizin için en etkili tedavinin ne olacağını söylemek mümkün değil.
Hatice soruyor
Değerli hocam 30 yaşındaki bir kadının yüzünde meydana gelen ciddi anlamdaki sarkmalar ve kırışıklıklar dolgu-botoks yaptırmadan geçip sıkı ve diri bir hal alır mı? Bunun için neler yapmalıyız? Son zamanlarda moda olan kolajen desteği ne kadar fayda sağlar teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Hatice Hanım. Sizin bahsettiğiniz oranda yaşlanma belirtilerinin görülmesi için 30 çok erken bir yaştır. Öncelikle bunu belirtmek istedim. Şimdi gelelim sorunuzun cevabına. Eğer sarkma ve kırışıklıklar bu derece fazlaysa ancak kombine tedavilerle bir fark yaratmak mümkün olur. Yani botoks, dolgu ve bunların yanında mezolifting, Thermage, BBL Forever Young, Forma, Icon lazer ya da Revlite gibi cilt kalitesini artıran, cildi sıkılaştıran sistemlerin birlikte kullanılması gerekir. Maalesef kolajen takviyesiyle gözle görünür sonuçlar elde edemezsiniz.
Kenan soruyor
Ben 46 yaşındayım. Cildimde az da olsa bazı sorunlar var. Cildimi gençleştirmek istiyorum. Araştırmalarımda Focus diye bir yöntemden bahsedildiğini duydum. Bu sistem benim işime yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Kenan Bey. Focus diye de bilinen Ultheraphy sistemi cildi sıkılaştırmak, elastikiyetini artırmak için başvurulan bir yöntemdir. Cildin kalitesini de artırmak gibi bir etkisi vardır. Ulthera ses dalgaları ile çalışır ve cildin derin katmanlarına enerji göndererek cildi uyarır. Bu da cildin daha fazla kolajen ve elastin üretmesine neden olur. Söz konusu etki, cildin elastikiyetinin artmasına, cilt kalitesinin iyileşmesine ve ince kırışıklıkların hafiflemesine neden olur. Ancak optimum sonuçları görmek için yaklaşık 3 ay geçmesi gerekir. Bu da cildin yeni kolajen ve elastin lifleri üretmesi için gereken süredir.
Ebru soruyor
Ben 40 yaşında bir bayanım. Düzenli dolgu ve botoks yaptırdığım halde yüzümde kırışıklıklar var ve bu beni çok rahatsız ediyor. Yine de yaşıma göre iyi bir cildim olduğunu söyleyebilirim. Kırışıklık tedavisi için ultrason focus istiyorum. Bu uygulama sonrası yüzde şişlik oluyor mu ? Ameliyat ortamında mı yapılıyor ve kaç gün sonra ise dönebilirim?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ebru Hanım. Ultrason Focus, diğer adıyla Ulthera kliniğimde uyguladığım anti-aging sistemlerden biridir. Odaklı ultrason teknolojisi ile etki eden bu sistem cilt altına odaklanmış ses dalgaları göndererek kolajen üretimini uyaran ısı hasarları oluşturulur. Bu işlem sırasında cilt yüzeyi etkilenmez. Cilt altına ulaşan enerji sayesinde dokuda yeni kolajen ve elastin üretimi tetiklenir. Yani cildi içten dışa doğru onaran bir süreç başlamış olur ve ince çizgiler, kırışıklıklar hafiflerken ciltte her anlamda bir gençleşme gözlenir. Tedavi yaklaşık 30-45 dakika sürer ve uygulamanın hemen ardından gündelik aktivitelerinize dönebilirsiniz. Sonuçlar yaklaşık 2-3 ay sonra gözle görünür bir hal alır ve iyileşme 6 aya kadar devam eder. Tek bir seans yeterlidir. İşlem öncesinde cilde anestezik krem uygulanır. Bu tedavinin daha rahat geçmesini sağlar. Hastalarımdan işlem sırasında bazı hassas bölgelerde yanma hissi duydukları, ama unun dayanılmayacak yoğunlukta olmadığına dair geri dönüşler alıyorum. İşlem sonrasında yüzde şişlik olup olmadığını sormuşsunuz. Tedavi sonrası yüzde şişlik olmaz. Yüze canlı, taze bir görünüm veren hafif bir kızarıklık oluşur, bu da bir-iki saat içinde tamamen kaybolur.
Hemen Doktorunuza Sorun