Estetikte İşinin Ehli Bir Doktor

Daha çekici görünmek için yola çıkıp, mutsuz olanlar kervanına katılmamak için yüzünüzü emanet edeceğiniz uzmanı doğru seçin.

Kozmetik bir uygulama için randevu aldığınızda, klinikten dışarı çıkarken içeri girerken olduğunuzdan daha iyi görünmek istersiniz daha kötü değil. En azından yaptırdığınız işlemin son halini alması için gereken zaman geçtiğinde kendinizi daha iyi hissetmelisiniz. Zaten amaç da bu değil mi? Cildiniz daha pürüzsüz, daha parlak, kırışıklıklarınız daha az belirgin olmalı. Ama maalesef sonuçlar her zaman böyle olmayabiliyor. Özellikle de yapılan uygulama, konusunda yeterince deneyimli olmayan biri tarafından yapıldığında. İşinin ehli ellerde son derece güvenli olan botoks, dolgu enjeksiyonu ve lazer tedavileri, deneyimsiz kişiler tarafından uygulandığında ciddi risklerle karşılaşma olasılığınız da artıyor.

Unutmayın, bu tür kozmetik müdahaleler söz konusu olduğunda bunların konusunda deneyimli kişiler tarafından uygulanması son derece önemlidir. Kendinize sormanız gereken soru şu: Yüzünüze yapılacak bir enjeksiyonun ya da lazer tedavisinin bu uygulamayı 15-20 yıldır yapan bir uzmanın mı yoksa uygulama konusunda sadece kısa bir eğitim bir almış biri tarafından mı yapılmasını istersiniz?

Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşabilirsiniz?
Daha çekici görünmek için dudağınıza dolgu yaptırmaya karar verdiniz diyelim. Minik bir dokunuş yeterliyken, size hiç yakışmayan kocaman dudaklarla baş başa kaldınız. Maalesef bana mail atan ve kötü yapılmış bir uygulamayı nasıl geri döndüreceğini soran pek çok hasta var. Burada sorun tedavide değil, tedaviyi yapandan kaynaklanıyor. Tüylerinden kurtulmak için lazer epilasyon yaptırmaya gidip bacaklarında yanıklarla çıkan, sonra da bu yanıkların vücutlarında yarattığı izleri geçirmek için doktor doktor dolaşanlar biliyorum. Yüzlerindeki lekelerden kurtulmak için lazer yaptırıp, tedavi sonrasında ciltlerinde daha koyu lekeler oluşanların da sayısı hayli fazladır. Lazer tedavileri söz konusu olduğunda cilde verilen enerjinin doğru miktarda, makinenin doğru ayarda olması son derece önemlidir. Eğer uygulamayı yapan bu konuda iyi eğitimli değilse, ciltte ciddi yanıklar oluşabilir. Binlerce hasta üstünde denenmiş güvenli ve yüksek teknoloji bir sistem, onu doğru kullanmayı bilmeyen birinin eline düştüğünde önemli risklerle karşılaşma olasılığınız da önemli oranda artar.

Bir defasında bir hasta yüzündeki ince damarları yok etmek için lazer tedavisi yaptırmıştı. Evet, işlem sonrasında yüzündeki damarlar yok olmuştu ama bunların yerine kahverengi izler oluşmuş, bana bu izleri geçirmek için gelmişti. Lazer tedavileriyle ilgili sık karşılaştığım sorunlardan biri de yanlış mevsimde uygulanmaları. Bazı lazer sistemleri sadece kış aylarında uygulanabilir. Bu sistemleri yazın uygularsanız ciltte ciddi lekelenmelere neden olurlar.

Bozulan Simetri, Abartılı Dudaklar
Yanlış botoks uygulaması yüzünden bir kaşı yukarıda diğer kaşı ise aşağı düşmüş hastalarla karşılaşıyorum. Mümkün olduğunca simetrik bir görünüm yaratabilmek adına tekrar uygulama yapmak zorunda kalıyoruz. Dolgu maddeleriyle ilgili en çok karşılaştığımız problemlerden biri ise abartılı dudaklar, ya da yüzün bir yanına fazla diğer yanına daha az yapılmış oldukları için yüzdeki simetrinin bozulması geliyor. Böyle durumlarda hataları silen bir enjeksiyon var yüzdeki dolgu maddesini eriterek etki ediyor onu uygulamak gerekiyor. Bazı durumlarda ise yüzün bir tarafına biraz daha dolgu enjeksiyonu yaparak simetriyi yakalamaya çalışıyoruz.

Botoks ve dolgu maddeleri enjeksiyonları ile riskler sadece abartılı bir görünümle sınırlı kalmıyor. Yani işin içinde iğneler olduğunda, yüzünüze yakışmayan dolgunluktaki dudaklar, asimetrik bir yüz, fazla yukarı kalkmış kaşlardan daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Mesela dolgu maddesinin cilt yüzeyine çok yakın bir yere enjekte edilmesi yüzde minik yumruların oluşmasına neden olabilir. Yine sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de deneyimsiz biri tarafından yapılan enjeksiyon uygulamaları yüzünden haftalarca geçmeyen morluklardır.

Ucuzluk Alarmı
Kozmetik uygulamalarda dikkat etmeniz gereken bir unsur daha var: Fiyat. Bir klinik ya da güzellik merkezindeki uygulamaların fiyatlarının diğer yerlere göre çok daha ucuz olması orayı tercih etmemeniz adına önemli bir gösterge. Botoks ve dolguların çok ucuz fiyatlara yapılması, kullanılan malzemenin endüstride kullanılan belli başlı markalardan biri olmadığı şüphesini uyandırır. Bunlar ciddi yan etkileri olabilen, güvenirlilikleri üstüne bilimsel hiçbir araştırma yapılmamış kaçak ürünlerdir.

Konusunda deneyimli bir uzman seçmek kadar, uygulanan malzemenin niteliği de son derece önemli. Zaten işinin ehli bir uzman seçtiğinizde, kullandığı ürünün markalı ve güvenli olduğundan da emin olabilirsiniz. Hastalarıma her zaman söylediğim bir şeyi yinelemek istiyorum: Yüzünüze neyin enjekte edildiğini mutlaka sorun ve ürünün ambalajını görün.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri

  Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri ciltteki nem kaybıdır. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır. Çözüm: Yoğun nem veren tedavilerle cildinizi yaza hazırla...

 • Erkekler Ne İster?

  Erkekler Ne İster? Erkekler de aynı kadınlar gibi daha çekici görünmek istiyorlar… Basit dokunuşlarla daha erkeksi hatlar, daha maskülen bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Kırmızı Halı Bakımları

  Kırmızı Halı Bakımları Bugünkü yazımızın ilham kaynağı ünlü aktrislerin en güzel halleri ile parladıkları özel geceler… Birincilik her zaman olduğu gibi cilt kalitesini artıran, yüze doğal bir ...

 • Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri…

  Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri… Hiç de doğal görünmeyen, ‘ben botoks yaptırdım’ diye bağıran uygulamaları masaya yatırıyoruz… Dr. Mustafa Karataş, çağımızın en başarılı antiaging tedavilerinden biri ola...

 • Yaşınıza Yaş Eklemeyin

  Yaşınıza Yaş Eklemeyin Daha çekici, daha genç görünmek için yaptırdığınız dolgu uygulamaları, botoks enjeksiyonları ile olduğunuzdan yaşlı görünmeyin… İşin sırrı aşırıya kaçmamakta saklı.

 • Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı

  Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı Yaşınızı esas ele veren yüz şeklinizdir. İleri teknoloji sistemlerle yüze daha genç, daha biçimli bir form vermek mümkün. Aynı uygulamalardan, daha çekici bir yüz şekline...

 • İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz

  İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz Yüze daha çekici, daha zarif bir form vermenin sırrı yeni nesil bir teknolojiden geçiyor. Yanakların hafif içeri doğru olması yüze daha kadınsı ve çekici bir görüntü ver...