Genç ve Dolgun Dudakların İzinde

Dudaklarınızın doğal şekli ne olursa olsun biraz daha dolgun görünmeleri yüzünüze daha genç, daha çekici bir görünüm kazandırır. Dudaklar, özellikle 30’lu-40’lı yaşlarla birlikte, yaşlanma sürecinden etkilenmeye başlarlar. Canınızı sıkan bu işaretler daha henüz ortaya çıkmadan, önlem almaya başlayabilirsiniz. Cerrahi olmayan müdahaleler sayesinde artık dolgun ve seksi dudaklara kavuşmak, dudakları yılların etkilerinden korumak mümkün. Bu konuda merak ettiğiniz her şeyin cevabını öğrenmek için okumaya devam edin… 

“Dudak çevresindeki çizgiler neden kadınlarda daha sık görülür?” Kadınların dudak çevrelerinde erkeklerinkinden çok daha fazla çizgi oluşmasının arkasında biyolojik bir farklılık yatıyor. Erkeklerin dudak çevresinde çok daha fazla sayıda ter bezi olması, bu bölgenin nem tutma kapasitesinin daha fazla olması anlamına geliyor. Böylece cilt yaşlanma etkilerine karşı çok daha dirençli bir yapıya sahip oluyor.  

“Dudak enjeksiyonu acı verici bir işlem mi?”  Düzenli olarak dolgu maddesi enjeksiyonu yaptıranlar bu işin içine bir miktar acı karıştığını da bilirler. Hastaların çoğu dudak çevresinin en hassas bölgelerden biri olduğunu ve bu alanlara enjeksiyon yapılmasının acı verdiğini hatta enjeksiyon sonrasındaki ilk birkaç gün boyunca dudakların şiş kaldığını belirtiyorlar. Bunun nedeni dudak çevresindeki derinin ince, hassas olması ve bu bölgede çok miktarda sinir olması. Ancak işlemin konforlu geçmesini sağlamak mümkün. Tedaviden 15-20 dakika önce dudaklara anestezik bir krem sürülmesi acı eşiği düşük olanlar için bile işlemi nispeten çok daha konforlu bir hale getiriyor. 

“Dudaklarımın şeklinin değiştiğini, aşağı doğru kıvrıldığını fark ettim. Ne yapmalıyım?”  Bazı kadınlar dudak kenarlarının aşağı doğru kıvrıldığından şikâyet ederler, özellikle de yaşlanmayla ortaya çıkan üst dudak sarkmasından. Dudakların yön değiştirmeye başlaması dudak çevresinde dikey çizgilerin oluşmasına da zemin hazırlar. Sadece dudak köşelerine enjekte edilecek bir miktar hyalüronik asitle dudaklarınız yukarı doğru doldurulur ve eski şekillerine yeniden kavuşurlar. Dudak hattına minik bir doz botoks enjekte ederek yeni çizgilerin oluşması önlenebilir. Ancak bu işlemin son derece hassas olduğu ve sadece bu konuda deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerektiği unutulmamalı.  

“Dudaklarım neden bu kadar ince?” Ya dudaklarınızın doğal yapısı budur ya da yaşla beraber hacim kaybetmiş ve incelmiş olabilir. Yaş ilerledikçe vücudun kolajen üretimi azalmaya başlar, ayrıca üretilen az miktardaki kolajen de gençlik yıllarındakine kıyasla daha kalitesizdir. Kolajen ve elastin dudakların yapısal bütünlüğünü korur. Kolajen kaybının yanı sıra dudaklarda doğal olarak bulunan hyalüronik asit de azalmaya başlar. Yani dudakların su tutma özelliği azalmaya, dudaklar nemini yitirmeye başlar. Bu da dudakların hacmini ve dolgunluğunu yitirmesi anlamına geliyor. Üst dudağınızın incelerek alt dudağınızın üzerine indiğini de gözlemleyebilirsiniz. İster dudaklarınız yapısı gereği ince olsun ister yaşlanmanın etkileriyle incelsin, her iki durumda da hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri ile daha hacimli, daha genç görünümlü ve nemli dudaklar yaratmak mümkün. 

“Dudakları yaşlanma belirtilerinden korumak için yapılabilecek bir şeyler var mı?” Güneş ciltteki kolajen üretimini azaltan faktörlerin başında yer alır ve dudakların dolgunluğunu azattır. Dudaklarınızı güneş koruma faktörlü ruj veya parlatıcılarla güneşten koruyarak yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz. 

“İyi bir dudak enjeksiyonu yaptırmak için doğru doktoru nasıl seçerim?”  Konu enjeksiyon olunca bu işi gerçekten uzmanına yaptırdığınızdan emin olmanız gerekir. Dudaklarınıza bir şeyler enjekte ettirmeden önce emin olmanız gerekenler: 

• Estetik doktorunuz ya da dermatoloğunuzun bu işi yapmak için bir sertifikası olması gerekir. Bu sertifikaya sahip olduğundan emin olun.  

• Daha önce yapmış olduğu enjeksiyonların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görün.

• Kullanacağı malzemenin FDA onaylı olması ve meşru bir distribütörden alınmış olması çok önemli.  

• Ucuz çözümleri daima lisanssız kişiler sunar, dikkatli olun. 

• Dudaklarınıza silikon ya da herhangi bir kalıcı madde enjekte edilmesine sakın izin vermeyin. 

“Hiç de doğal görünmeyen ördek dudaklardan kaçınmak için dolgu yaptırırken nelere dikkat edilmeli?” Dudaklarını şişirten kadınların en büyük endişesi dolgunun fazla yapılması, komik bir görünüm oluşmasıdır. Dudaklara iki bölgeden enjeksiyon yapılabilir; pembeliğin bitip tenle birleştiği yerdeki beyaz dudak hattından ya da dudağın ıslak dokusuyla kuru dokusunun birleştiği kırmızı hattan. Doktorunuzun enjeksiyonu yapacağı bölge ise sonucu belirleyen en önemli faktördür. Beyaz hat üzerine çok fazla dolgu yapılırsa üst dudağınız öne çıkar ve kötü bir görünüm oluşur. Eğer dudaklarınıza çok fazla dolgu yapıldığından endişe ediyorsanız, neyse ki aylarca böyle yaşamak zorunda değilsiniz. Hyaluronidaz enjekte edilerek dudaklardaki hyalüronik asidi eritmek mümkün. Ayrıca hiçbir şey yaptırmasanız bile sonuçların kalıcı olmadığını unutmayın, altı ila dokuz ay içerisinde her şey eski haline dönecektir. Unutmayın dudaklar hyalüronik asidi diğer bölgelere kıyasla çok daha hızlı tüketir çünkü dudaklarınız yüzünüzdeki en hareketli bölgedir. 

AMAN DİKKAT: SİLİKONDAN UZAK DURUN 

• Silikon ve kalıcı olan tüm dolgu maddelerinden kaçının: Silikonun dudaklarda kullanımı FDA tarafından onaylanmamıştır ve ne olursa olsun dudaklarınıza enjekte edilmemelidir. Pek çok kadına silikonun kalıcı olması çekici geliyor ama unutmayın bu işlemin sonucu bir felakete dönüşebilir.

• En kötü ne olabilir? Dudaklarda kalıcı dolgu kullanmak anlamsız çıkıntılara, eşitsizliklere ve topaklanmalara neden olabilir. Hatta zaman içerisinde enfeksiyona ya da kalıcı komplikasyonlara neden olabilirler. Ve silikon dolgudan kurtulmanın tek yolu cerrahi müdahale ile çıkarılmasıdır ki bu da kesi izleri ve şekil bozuklukları anlamına gelir. 

• Silikon, dudaklarınızla birlikte yaşlanmaz: Silikon kalıcı bir malzeme olduğu için yaşlandığınızda nasıl görüneceği tahmin edilemez. Kalıcı dolguların en büyük riski yaşınız ilerledikçe onların da sizinle birlikte yaşlanmamasıdır.  

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.