Kylie Jenner Dudak Dolgusu Öncesi ve Sonrası

Bir dudak insanı bu kadar değiştirir mi? Kylie Jenner'a sorarsanız "Evet, benim bütün hayatımı değiştirdi" diyor. Biz de dolgun dudaklara kavuşmanın yollarını araştırıyoruz.

Hiç şüphesiz her boyutta dudak her kişiye uyumlu olmayabilir ama uzman ellerde, doğal dolgu maddeleri kullanarak yüzünüze uygun bir dudağa kavuşmanız mümkün. Mükemmel dudaklara sahip olma arayışı medeniyet tarihi kadar eski ve yıldızı yeni parlayan blogger güncesi kadar da yeni. Mısır'ın antik kraliçeleri dudak kalemi sürdüğünden beri, çekici dudaklara sahip olma olgusu her zaman onaylanan ve aranan bir özellik oldu. Scarlett Johansson'dan Angelina Jolie'ye kadar bugünün dünyasındaki yıldızların kalın, etli dudak trendi bir zorunluluk halini aldı. Bu dudaklara doğuştan sahip olmayan yıldızlar da sahip olmak için birtakım işlemlerden geçiyorlar.

Modern dünyada özellikle son 10 yıl içinde, yeni gelişmeler yeni talepler doğurdukça, dudak büyütme uygulamalarındaki popülerlik de aynı oranda artış gösteriyor. Geçmişte, enjeksiyonla dudakları daha dolgun hale getirmek, böylece genç görünümlü dudaklara sahip olmak; olgun kadınlara özgü bir uygulamaydı. Bu günlerde ise durum farklı. Kardashian klanının küçük kızlarından Kylie'nin bir dudak farkıyla geçirdiği evrim aslında buna verilebilecek en güzel örneklerden.

Dudağı kademeli olarak doldurmak...
"Fazla dolgun, yapay görünümlü bir dudak, uzmanların özellikle kaçındıkları bir durum. Ancak dudaklarını dolgunlaştırmak isteyen genç kadınların sayısı artıyor. Bunun en önemli nedenleri arasında medyanın etkisi, ünlüler ya da 'selfi' kültürünün yükselişi yer alıyor" diyen Dr. Mustafa Karataş, bu görünümün doğal ve çekici olmadığını da belirtiyor: "Aşırı dolgun dudaklar herkese yakışacak diye bir şey yok. İşlem sonrasında doğal bir görünüm elde etmenin asıl önemli nokta olduğunu söylesem de abartılı dudaklara kavuşmak isteyen pek çok hasta var. İleri yaştaki kadınlar dudaklarına gençken sahip olduğu hacmi geri kazandırmak ve dudak çizgilerini doldu ima k için dolgunlaştırma yaptırırken; genç hastalar bunu. kendilerini daha çekici gösterdiğine inandıkları için yaptırıyorlar." Kylie Jenner örneğinden yola çıkarak, böyle bir görünüme kavuşmanın yollarını sorduğumuz Dr. Karataş şöyle açıklıyor: "Bir dudağın bir anda o şekle gelmesi mümkün değil. Fakat yapılan işlemin çok büyük artıları var; çünkü gülme açısı çok güzel, dişleri çok iyi görünüyor. Biz de dudağı istediğimiz kadar, kademeli olarak doldurabiliriz. Üç-dört ay arayla tam doz olmayan uygulamalar ile bu şekilde bir dolgunluğa ulaşabiliyoruz. Ama dediğim gibi, her yüz böyle bir dolgunluğu kaldırmayabilir. Önemli olan size uygun ölçüler içinde kalmanız."

Dudaklar yüze uyum sağlamalı
Dr. Mustafa Karataş, doğal görünen dudakların en iyisi olduğunu ve dudağa çok fazla hacim eklendiğinde yüzün dengesinin bozulduğunu söylüyor. "Dudaklar yandan bakıldığında önden göründüğünden daha ince durabilir. Dudak ister dolgulu ister dolgusuz olsun, üst dudaktan biraz daha büyük olması gerekir.

Üst dudak, alt dudaktan iki milimetreden fazla önde olmamalı. Çok fazla hacim eklendiğinde yüzün dengesi bozulur. Bundan fazlası dudakların ördek gibi görünmesine neden olur. Hastalar sıklıkla yüz hatlarını dudaklarına uydurabilmek için her tarafına hacim eklemeye çalışır." Dr. Karataş. dudakları geçici olarak dolgunlaştırmak ve onlara daha genç bir görünüm kazandırmanın en kolay yolunun hyaluronik asit bazlı ve dudak çevresindeki suyu tutarak onları içten şişiren dolgular olduğunu belirtiyor. Dönem dönem modası değişen dudak modelleri olsa da dudaklarda çok fazla dolgunun, dikkati dağıtarak ideal oranlan ve doğal anatomiyi bozduğunu belirten Karataş, hastalarını da dolgu ve enjeksiyonların nasıl en doğru şekilde kullanılacağı konusunda sürekli uyardığını söylüyor: "Dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağımızın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi diyoruz. İşte bu bölgeyi hacim veren dolgu enjeksiyonu ile belirginleştirip kontur oluşturmak son derece popüler ve estetik bir yenilik. Ancak dudağın içine hacim vermek için, içeriğinde mutlaka vitamin de barındıran hyaluranik asit kullanmak gerekiyor. Böylelikle ortaya doğru irileşen, nemli dudaklar elde edebiliyoruz." Son olarak işin uzamanı Dr. Karataş, Jenner gibi çoğu kadının hayali olan dolgun dudaklara kavuşmanın imkansız olmadığının altını çiziyor. Fakat öncelikle yüzünüze uygun bir formun seçilmesi konusunda uyarıyor.

 

Dr. Mustafa Karataş, bu değişimin bir anda olamayacağının altını çiziyor. 2013 itibarıyla belli aralıklarla doldurulmaya başlayan Kylie Jenner'ın dudaklarının bugünkü görünümüne kavuşması 2015'i bulmuş. İşin sırrı, üç-dört ay aralıklarla tam doz olmayan uygulamalardan geçiyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri

  Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri ciltteki nem kaybıdır. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır. Çözüm: Yoğun nem veren tedavilerle cildinizi yaza hazırla...

 • Erkekler Ne İster?

  Erkekler Ne İster? Erkekler de aynı kadınlar gibi daha çekici görünmek istiyorlar… Basit dokunuşlarla daha erkeksi hatlar, daha maskülen bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Kırmızı Halı Bakımları

  Kırmızı Halı Bakımları Bugünkü yazımızın ilham kaynağı ünlü aktrislerin en güzel halleri ile parladıkları özel geceler… Birincilik her zaman olduğu gibi cilt kalitesini artıran, yüze doğal bir ...

 • Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri…

  Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri… Hiç de doğal görünmeyen, ‘ben botoks yaptırdım’ diye bağıran uygulamaları masaya yatırıyoruz… Dr. Mustafa Karataş, çağımızın en başarılı antiaging tedavilerinden biri ola...

 • Yaşınıza Yaş Eklemeyin

  Yaşınıza Yaş Eklemeyin Daha çekici, daha genç görünmek için yaptırdığınız dolgu uygulamaları, botoks enjeksiyonları ile olduğunuzdan yaşlı görünmeyin… İşin sırrı aşırıya kaçmamakta saklı.

 • Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı

  Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı Yaşınızı esas ele veren yüz şeklinizdir. İleri teknoloji sistemlerle yüze daha genç, daha biçimli bir form vermek mümkün. Aynı uygulamalardan, daha çekici bir yüz şekline...

 • İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz

  İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz Yüze daha çekici, daha zarif bir form vermenin sırrı yeni nesil bir teknolojiden geçiyor. Yanakların hafif içeri doğru olması yüze daha kadınsı ve çekici bir görüntü ver...