Çekici Dudakların İzinde

Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

Dilerseniz önce çekici dudakları kısaca tanımlayalım. Doğal görünümlü, nemli ve gençlikle özdeşleştirilen bir dolgunluğa sahip dudaklar çehreye hoş bir ifade verir. Ancak bu basit tanımın ardında son derece komplike bir vizyon olduğunu belirtmekte fayda var.

Dudaklar söz konusu olduğunda yapılan en büyük hata genel bir protokol uygulamaktır. Hâlbuki esas olan aynı bir sanatçı gibi yüzdeki tüm unsurları göz önüne alarak, kişiye özel dokunuşlar yapmaktır.  

Tabii dudakların anatomisini anlamak da son derece önemli. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri enjekte ederken dudakların nasıl hareket ettiğini bilmek zorundasınız. Ağzınızı kıpırdatmadan durduğunuzda iyi yapılmış gibi görünen bir dolgu enjeksiyonu, konuşurken son derece suni ve yapay görünebilir. Aynı şekilde dolgu yapıldıktan sonra dudaklarınız önden çekici görünürken, profilden baktığınızda çekiciliğin tam aksi bir etki yaratabilir.

Sözün özü: Başarılı bir uygulama için göz önüne alınması gereken pek çok unsur var. 

 “Angelina Jolie Dudakları İstiyorum”

Dudak dolgusu yaptırırken hastalarımın en büyük endişelerinden biri abartılı, doğal olmayan bir görünümdür. Ama yine de elinde ünlülerin fotoğraflarıyla gelerek “işte dudaklarımın böyle olmasını istiyorum” diyen pek çok hastayla karşılaşıyorum.

Maalesef Hollywood ünlüleri de yanlış uygulamalardan nasibini alıyor. Mesela Meg Ryan’ın abartılı dudaklarını düşünün. Aktristin dudaklarındaki sorunun arkasında iki faktör var. Bunlardan ilki kocaman dudakların Meg Ryan’ın minyon yüzüne kesinlikle yakışmaması, diğeri ise dudaklarının yapı olarak o kadar çok dolgu maddesini kaldıramaması. İnce dudaklara çok fazla dolgu maddesi enjekte ettiğinizde, dudaklar dışa doğru kıvrılarak ördek dudak dediğimiz hiç de doğal olmayan bir görünüm yaratır.

Kısacası herkes her istediği dudak şekline sahip olamaz, olmamalı da zaten!

Her hastaya ayrı bir tedavi protokolü uygulanması gerekse de belli başlı dudak şekillerinden bahsetmek mümkün. Mesela en çok istenen dudak şeklini ele alalım: Angelina Jolie dudakları.

Bu hacimli, hatları belirgin dudak şekline ‘gül dudak’ diyoruz. Ama eğer yüzünüz ve dudak şekliniz bu formu yaratmak için uygun değilse, sonuç tam bir facia olacaktır. Biraz önce bahsettiğimiz kötü dudak dolgusu örneklerinden biri olan Meg Ryan ya da moda tasarımcısı Donatella Versace’yi düşünün. Büyük ihtimalle dudak dolgusu yaptırırken onların da istekleri Angelina Jolie gibi dolgun ve seksi dudaklara sahip olmaktı! 

Denge Unsuru

Dudaklarla yüz anatomisi arasında bir denge yaratmanın son derece önemli olduğunu belirtmiştik. Mesela burun altınızdan çenenizin bittiği yere kadar olan mesafe darsa hacimli dudaklar yüzünüze yakışmayacaktır.  Burunla ağız arasındaki mesafeyi tek başına da göz önüne almak gerekir. Bu mesafe kısaysa fazla hacimli dudaklar için doğru aday olmadığınızı söyleyebilirim.

Belli başlı dudak şekillerinden bahsetmeye devam ediyoruz. Taylor Swift’in dudaklarını ele alalım. Üst dudakların V şekline sahip olduğu,  dudak kalbi dediğimiz üst dudak ortası ve alt dudağın tam ortasının hafifçe dışa kıvrık olduğu bu forma ‘kelebek dudak’ diyoruz. En nadir rastlanan dudak formlarından biri olan kelebek dudaklarla ilgili en önemli sorun yaşla birlikte dudak şeklinin bozulmasıdır.  Yaş ilerledikçe dudak dolgunluğu orta hattan daha çok yanlara doğru kayar. Burada amaç minik dokunuşlarla dudaklara gençlikteki şekillerini vermek ve yana doğru meyleden formu yeniden biçimlendirmektir.

Üst dudağın ön planda olduğu dudak şekline ise ‘melek kanadı’ diyoruz. Bu dudak formuna sahip ünlülerin başında Liv Tyler geliyor. Yüze seksi bir görünüm veren melek kanadı dudaklara sahip olmak isteyen ince dudaklı hastalarda dikkat edilmesi gereken birkaç unsur var. Bunların başında yine burunları ile dudakları arasındaki mesafenin yeterli olması geliyor. Ve uygulamayı abartmamak da çok önemli. Eğer üst dudaklara çok fazla dolgu enjekte edilirse ortaya doğal olmayan, hatta komik bir görünüm çıkar 

Az Çoktur

Yani dolgunluk kadar dudak şeklinin de önemli olduğu, hacimli dudakların herkese yakışmayacağı kesinlikle unutulmamalı. Dudak dolgusu sanatına vakıf olan bir uzman hangi noktalara ve hangi miktarda dolgu yapması gerektiğini iyi bilir. Amaç yeni bir dudak yaratmak değil doğal güzelliğinizi vurgulamak olmalı.

Tabii yüzün yapısı, elmacık kemiklerinizin belirgin olup olmadığı, hatta ve hatta dişlerin uzunluğu mutlaka göz önüne alınmalı. Mesela gülümsediğinizde dişleriniz ne kadar görünüyor? Eğer zaten az görünüyorlarsa dudağınıza fazla hacim verildiğinde daha da görüneceklerini unutmayın. 

Dilerseniz dudak dolgusu yaptırmadan önce hatırlamanız gerekenleri kısaca maddeleyelim…

 • Dudaklara çok fazla hacim verildiğinde yüzün dengesinin bozulur.
 • Bazı kişilerde en iyi sonuç, dudaklara hacim vererek değil dudak konturu belirginleştirilerek alınır. Kontur hattına dolgu enjeksiyonu yaparak daha net, daha belirgin bir görünüm elde edilir.
 • Dudaklar yandan bakıldığında önden göründüğünden daha ince durabilir. Üst dudak alt dudaktan iki milimetreden fazla önde olmamalı. Bundan fazlası dudakların ördek gibi görünmesine neden olur.
 • Dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağımızın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi diyoruz. Bu bölgeye yapılacak minicik bir dokunuş dudaklarınıza daha genç bir görünüm verecektir. Tabii abartmamak koşuluyla.
 • Asla kalıcı dudak dolgularını tercih etmeyin. Bu dolguların hem komplikasyon riski vardır hem de uygulamanın geri dönüşü yoktur. Hiç beğenmediğiniz dudaklarla hayat boyu yaşamak istemezsiniz!
 • Bir işlem yaptırırken asıl amaç daha çekici görünmektir, daha kötü değil! Mottonuz her zaman ‘az çoktur’ olmalı. 
Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.