Daha Çekici Dudakların İzinde

Araştırmalar incelmiş dudakların kadınların yaşını en az kırışıklıklar kadar ele verdiğini ortaya koyuyor. Yüzünüzü daha güzel göstermek için yapılacaklar listenize genç görünümlü, dolgun dudaklara sahip olmayı da ekleyin.

Cildin gençliğini korumada hayati rol oynayan kolajen ve elastin lifleri dudaklar söz konusu olduğunda da başrol oyunculardan biridir. Kolajen sadece dolgunluk ve dudak çizgisi için değil kırışıklıkların engellenmesi için de gereklidir. Dr. Mustafa Karataş “Dudakların yaşla beraber incelmesi ve çevresinde beliren kırışıklıklar kolajen ve elastin eksikliğinden kaynaklanır” diyor ve ekliyor: “Doğal yapısını ve şeklini kaybeden dudaklar büzüşür ve kırışıklıklar başlar.”
Üstelik dikey çizgiler sadece yüze yaşlı bir görünüm vermekle kalmaz rujunuzun akmasına da sebep olur. Karataş, bu çizgilerin sigara içenlerde çok daha erken oluştuğunu söylüyor. “Burada iki mekanizma birden çalışıyor: Hem sigaranın yaşlandırıcı etkisi hem de sigara içerken dudakların büzülmesi.”
Çizgileri uzakta tutmanın en önemli yollarından biri sigaradan uzak durmak. Peki, daha genç dudaklara sahip olmak adına başka neler yapılabilir? “Dudakları ve dudak çevresindeki dokuyu dudak balmları, hyalüronik asit, şeker gibi içeriklere sahip olan yaşlanma karşıtı nemlendiricilerle nemlendirmek etkili bir önlemdir. Nem, dudakları yaşlanma etkilerine karşı koruyucu bir bariyer vazifesi görür. Dudak çevresinde biriken ölü deri hücrelerinin de kırışıklık oluşumuna katkıda bulunduğu unutulmamalı. Haftada bir defa bu bölgeye nazik bir peeling yapmak çok faydalı olacaktır.”
Karataş, var olan kırışıklıkları hafifletmek için retinol veya AHA içeren kremler tavsiye ediyor. “Çizgilerin derinliğine göre doktorunuz size değişik öneriler sunacaktır. Klinikte yapılacak profesyonel tedaviler de alınacak sonucun başarısını artıracaktır. Dudak çevresindeki ince çizgiler için lazer sistemleri ve botoks enjeksiyonu uygulanabilir. Ancak dudak çevresine yapılacak botoks konusunda deneyimi olan bir uzmana gitmeniz son derece önemli, aksi halde hiç de estetik olmayan sonuçlar doğabilir.”
Lazer sistemleriyle dudak çevresindeki elastin ve kolajen üretiminin artması, botoks enjeksiyonu ile de dudak çevresindeki kasların gevşemesi sağlanarak mimiklere bağlı çizgilerin hafiflemesini, cildin daha kaliteli, daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlar.
Karataş, eskiden dudak çevresine uygulanan güçlü kimyasal peeling ajanlarının yan etkileri yüzünden artık popüler olmadığını da ekliyor: “Kimyasal peeling tedavisinin dudak çevresinde renk değişimine neden olması gibi bir risk söz konusu. Tabii bu hassas bölgeye uygulanacak lazer sistemleri de son derece dikkatli seçilmeli, aksi halde aynı sorun lazer tedavisi sonrasında da görülebilir.”
Bir hatırlatma: Çok derin çizgilerde yukarıda bahsedilen tedavilerle önemli ölçüde hafifleme gözlense de, son dokunuş olarak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları kullanılabilir. Tabii bu konuda deneyimli bir uzman seçilmesi son derece önemli.

Üç Düşman
Dudaklardaki yaşlanma belirtilerini şöyle sıralamak mümkün: Zamanla kolajen ve elastin liflerinin üretiminin azalması ve kalitelerinin düşmesi dudakların incelmesine, hacim kaybına neden olur. Bu süreç dudakların kuruması, nemini kaybetmesi ile birlikte yürür. Hatta dudaklara renk veren pigmentler bile azalır, adeta dudakların rengi solar.
Tabii ki tek sorun geçen yıllar ve doğal yaşlanma süreci değil. Dr. Mustafa Karataş dudaklardaki yaşlanmayı tetikleyen, bu süreci hızlandıran ve dudak çizgilerinin belirginliğini azaltan üç faktör olduğunu söylüyor. “Güneşe fazla maruz kalmak ve sigara. Bu faktörlerin ikisi de önlenebilir. Mesela dudaklara her gün koruma faktörlü ürünler sürmek -aynı zamanda nemlendirme özelliği olanları tercih edin- ve tabii ki sağlıksız sigara alışkanlığından vazgeçmek. Yine, yaşlanmayı geciktirici ürünler de dudak bölgesinde kullandığında olumlu etkiler yapacaktır. Bazı araştırmalar dolaşım hızlandırıcı bütün ürünlerin bu bölgede yaşlanma izlerini yavaşlatmak konusunda yardımcı olduğunu gösteriyor.”

Hacim Kaybı
Dudaklarınız genetik olarak ince bir yapıya sahip olabilir, ama dudaklarınız ister ince ister dolgun olsun zamanla ve geçen yıllarla birlikte dolgunluğunu kaybedeceğini ya da daha da inceleceğini söylemek mümkün. Karataş “Daha önce de belirttiğim gibi yaşımız ilerledikçe vücudumuzdaki kolajen üretimi azalmaya başlar, üretilen kolajen de daha kalitesizdir” diyor. “Kolajen ve elastin dudakların yapısal bütünlüğünü korur. Kolajen kaybının yanı sıra dudaklarda doğal olarak bulunan hyalüronik asit de azalır ve dudaklar eskisi kadar çok su tutma özelliğini yitirir ki bu da dudakların dolgunluğunu kaybetmesine sebep olur. Zaman içinde üst dudağınızın incelerek alt dudağınızın üzerine indiğini de gözlemleyebilirsiniz. Dudaklarınızı güneşten koruyarak uzun süre dudaklarınızın doğal hacmini korumak mümkün. Sonuçta güneş ciltteki kolajen üretimini azaltan faktörlerin başında yer alır ve dudakların dolgunluğunu azaltır. Dudaklarınızı SPF’li rujlar veya parlatıcılarla güneşten korumak son derece etkili bir anti-aging yaklaşımdır.”
Bazı kadınlar dudak kenarlarının aşağı doğru kıvrıldığından şikâyet ederler, özellikle de yaşlanmayla ortaya çıkan üst dudak sarkmasından. Karataş, dudakların yön değiştirmeye başladığı an itibarıyla üstlerine doğru uzanan ince çizgilerin de oluşmaya başladığını söylüyor. “Bu durumda sadece dudak köşelerine enjekte edilecek olan hyalüronik asitle dudaklar yukarı doğru yönlendirilerek doldurulur. Ayrıca doktorunuz dudak hattınıza botoks enjekte ederek yeni çizgilerin oluşmasına engel olma yolunu da seçebilir.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Yaşınıza Yaş Eklemeyin

  Yaşınıza Yaş Eklemeyin Daha çekici, daha genç görünmek için yaptırdığınız dolgu uygulamaları, botoks enjeksiyonları ile olduğunuzdan yaşlı görünmeyin… İşin sırrı aşırıya kaçmamakta saklı.

 • Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı

  Yanaklar İçeri Elmacıklar Dışarı Yaşınızı esas ele veren yüz şeklinizdir. İleri teknoloji sistemlerle yüze daha genç, daha biçimli bir form vermek mümkün. Aynı uygulamalardan, daha çekici bir yüz şekline...

 • İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz

  İleri Teknoloji İle Zarif Bir Yüz Yüze daha çekici, daha zarif bir form vermenin sırrı yeni nesil bir teknolojiden geçiyor. Yanakların hafif içeri doğru olması yüze daha kadınsı ve çekici bir görüntü ver...

 • Yaz Güzellik Rehberi

  Yaz Güzellik Rehberi Cildinizin gençliğini korumak, yüzünüzden yılların izlerini silmek için yaz aylarında yaptırabileceğiniz anti-aging uygulamalar var.

 • Gençlik Enjeksiyonları

  Gençlik Enjeksiyonları Sadece tek bir seansta ve bir saatten daha az bir sürede yüzünüzdeki çizgileri, kırışıklıkları silmek mümkün.

 • Genç ve Dolgun Dudakların İzinde

  Genç ve Dolgun Dudakların İzinde Dudaklarınızın doğal şekli ne olursa olsun biraz daha dolgun görünmeleri yüzünüze daha genç, daha çekici bir görünüm kazandırır.

 • Lekelere Karşı Etkin Savunma

  Lekelere Karşı Etkin Savunma Güzelliğinize gölge düşüren kahverengi lekeler hakkında bilmeniz gereken her şey…Öncelikle leke tedavileri sabır ve kararlılık isteyen tedavilerdir. Leke probleminde kesi...

 • Badem Gözlerin İzinde

  Badem Gözlerin İzinde Çekiciliğin sırrının gözlerinizin şeklinde gizli olduğunu biliyor muydunuz? Neyse ki genetik kodunuzda yazılı olanla yetinmek zorunda değilsiniz. Dr. Mustafa Karataş, cer...

 • Daha Genç Görünmenin Sırları

  Daha Genç Görünmenin Sırları Herkesin yaş alma hızı, genetiğine, seçimlerine (kötü ya da iyi beslenip beslenmediği, sigara içip içmediği, korunmasız olarak güneşe maruz kalıp kalmadığına) ve çevresel...

 • Farklı Estetik Problemlerde Çözüm Dolgu Enjeksiyonları

  Farklı Estetik Problemlerde Çözüm Dolgu Enjeksiyonları Yaşlanma belirtilerini geri almanın en etkili yollarından biri olan dolgu enjeksiyonları ve farklı uygulama alanları hakkında her şey…