Daha Çekici Dudakların İzinde

Araştırmalar incelmiş dudakların kadınların yaşını en az kırışıklıklar kadar ele verdiğini ortaya koyuyor. Yüzünüzü daha güzel göstermek için yapılacaklar listenize genç görünümlü, dolgun dudaklara sahip olmayı da ekleyin.

Cildin gençliğini korumada hayati rol oynayan kolajen ve elastin lifleri dudaklar söz konusu olduğunda da başrol oyunculardan biridir. Kolajen sadece dolgunluk ve dudak çizgisi için değil kırışıklıkların engellenmesi için de gereklidir. Dr. Mustafa Karataş “Dudakların yaşla beraber incelmesi ve çevresinde beliren kırışıklıklar kolajen ve elastin eksikliğinden kaynaklanır” diyor ve ekliyor: “Doğal yapısını ve şeklini kaybeden dudaklar büzüşür ve kırışıklıklar başlar.”
Üstelik dikey çizgiler sadece yüze yaşlı bir görünüm vermekle kalmaz rujunuzun akmasına da sebep olur. Karataş, bu çizgilerin sigara içenlerde çok daha erken oluştuğunu söylüyor. “Burada iki mekanizma birden çalışıyor: Hem sigaranın yaşlandırıcı etkisi hem de sigara içerken dudakların büzülmesi.”
Çizgileri uzakta tutmanın en önemli yollarından biri sigaradan uzak durmak. Peki, daha genç dudaklara sahip olmak adına başka neler yapılabilir? “Dudakları ve dudak çevresindeki dokuyu dudak balmları, hyalüronik asit, şeker gibi içeriklere sahip olan yaşlanma karşıtı nemlendiricilerle nemlendirmek etkili bir önlemdir. Nem, dudakları yaşlanma etkilerine karşı koruyucu bir bariyer vazifesi görür. Dudak çevresinde biriken ölü deri hücrelerinin de kırışıklık oluşumuna katkıda bulunduğu unutulmamalı. Haftada bir defa bu bölgeye nazik bir peeling yapmak çok faydalı olacaktır.”
Karataş, var olan kırışıklıkları hafifletmek için retinol veya AHA içeren kremler tavsiye ediyor. “Çizgilerin derinliğine göre doktorunuz size değişik öneriler sunacaktır. Klinikte yapılacak profesyonel tedaviler de alınacak sonucun başarısını artıracaktır. Dudak çevresindeki ince çizgiler için lazer sistemleri ve botoks enjeksiyonu uygulanabilir. Ancak dudak çevresine yapılacak botoks konusunda deneyimi olan bir uzmana gitmeniz son derece önemli, aksi halde hiç de estetik olmayan sonuçlar doğabilir.”
Lazer sistemleriyle dudak çevresindeki elastin ve kolajen üretiminin artması, botoks enjeksiyonu ile de dudak çevresindeki kasların gevşemesi sağlanarak mimiklere bağlı çizgilerin hafiflemesini, cildin daha kaliteli, daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlar.
Karataş, eskiden dudak çevresine uygulanan güçlü kimyasal peeling ajanlarının yan etkileri yüzünden artık popüler olmadığını da ekliyor: “Kimyasal peeling tedavisinin dudak çevresinde renk değişimine neden olması gibi bir risk söz konusu. Tabii bu hassas bölgeye uygulanacak lazer sistemleri de son derece dikkatli seçilmeli, aksi halde aynı sorun lazer tedavisi sonrasında da görülebilir.”
Bir hatırlatma: Çok derin çizgilerde yukarıda bahsedilen tedavilerle önemli ölçüde hafifleme gözlense de, son dokunuş olarak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları kullanılabilir. Tabii bu konuda deneyimli bir uzman seçilmesi son derece önemli.

Üç Düşman
Dudaklardaki yaşlanma belirtilerini şöyle sıralamak mümkün: Zamanla kolajen ve elastin liflerinin üretiminin azalması ve kalitelerinin düşmesi dudakların incelmesine, hacim kaybına neden olur. Bu süreç dudakların kuruması, nemini kaybetmesi ile birlikte yürür. Hatta dudaklara renk veren pigmentler bile azalır, adeta dudakların rengi solar.
Tabii ki tek sorun geçen yıllar ve doğal yaşlanma süreci değil. Dr. Mustafa Karataş dudaklardaki yaşlanmayı tetikleyen, bu süreci hızlandıran ve dudak çizgilerinin belirginliğini azaltan üç faktör olduğunu söylüyor. “Güneşe fazla maruz kalmak ve sigara. Bu faktörlerin ikisi de önlenebilir. Mesela dudaklara her gün koruma faktörlü ürünler sürmek -aynı zamanda nemlendirme özelliği olanları tercih edin- ve tabii ki sağlıksız sigara alışkanlığından vazgeçmek. Yine, yaşlanmayı geciktirici ürünler de dudak bölgesinde kullandığında olumlu etkiler yapacaktır. Bazı araştırmalar dolaşım hızlandırıcı bütün ürünlerin bu bölgede yaşlanma izlerini yavaşlatmak konusunda yardımcı olduğunu gösteriyor.”

Hacim Kaybı
Dudaklarınız genetik olarak ince bir yapıya sahip olabilir, ama dudaklarınız ister ince ister dolgun olsun zamanla ve geçen yıllarla birlikte dolgunluğunu kaybedeceğini ya da daha da inceleceğini söylemek mümkün. Karataş “Daha önce de belirttiğim gibi yaşımız ilerledikçe vücudumuzdaki kolajen üretimi azalmaya başlar, üretilen kolajen de daha kalitesizdir” diyor. “Kolajen ve elastin dudakların yapısal bütünlüğünü korur. Kolajen kaybının yanı sıra dudaklarda doğal olarak bulunan hyalüronik asit de azalır ve dudaklar eskisi kadar çok su tutma özelliğini yitirir ki bu da dudakların dolgunluğunu kaybetmesine sebep olur. Zaman içinde üst dudağınızın incelerek alt dudağınızın üzerine indiğini de gözlemleyebilirsiniz. Dudaklarınızı güneşten koruyarak uzun süre dudaklarınızın doğal hacmini korumak mümkün. Sonuçta güneş ciltteki kolajen üretimini azaltan faktörlerin başında yer alır ve dudakların dolgunluğunu azaltır. Dudaklarınızı SPF’li rujlar veya parlatıcılarla güneşten korumak son derece etkili bir anti-aging yaklaşımdır.”
Bazı kadınlar dudak kenarlarının aşağı doğru kıvrıldığından şikâyet ederler, özellikle de yaşlanmayla ortaya çıkan üst dudak sarkmasından. Karataş, dudakların yön değiştirmeye başladığı an itibarıyla üstlerine doğru uzanan ince çizgilerin de oluşmaya başladığını söylüyor. “Bu durumda sadece dudak köşelerine enjekte edilecek olan hyalüronik asitle dudaklar yukarı doğru yönlendirilerek doldurulur. Ayrıca doktorunuz dudak hattınıza botoks enjekte ederek yeni çizgilerin oluşmasına engel olma yolunu da seçebilir.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Paris Işıltısı NCTF 135HA

  Paris Işıltısı NCTF 135HA Dr. Mustafa Karataş, anti-aging dünyasının yeni yıldızını anlatıyor… Karşınızda Filorga laboratuvarları tarafından geliştirilen NCTF 135HA ya da namıdiğer Paris Işıltısı.

 • Jawline Dolgusu ile Alt Yüz Germe

  Jawline Dolgusu ile Alt Yüz Germe Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri

  Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri ciltteki nem kaybıdır. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır. Çözüm: Yoğun nem veren tedavilerle cildinizi yaza hazırla...

 • Erkekler Ne İster?

  Erkekler Ne İster? Erkekler de aynı kadınlar gibi daha çekici görünmek istiyorlar… Basit dokunuşlarla daha erkeksi hatlar, daha maskülen bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Kırmızı Halı Bakımları

  Kırmızı Halı Bakımları Bugünkü yazımızın ilham kaynağı ünlü aktrislerin en güzel halleri ile parladıkları özel geceler… Birincilik her zaman olduğu gibi cilt kalitesini artıran, yüze doğal bir ...

 • Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri…

  Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri… Hiç de doğal görünmeyen, ‘ben botoks yaptırdım’ diye bağıran uygulamaları masaya yatırıyoruz… Dr. Mustafa Karataş, çağımızın en başarılı antiaging tedavilerinden biri ola...