Dudaklarınızın Mükemmel Görünmesi

Dudaklarınızın mükemmel görünmesi, çok dolgun dudaklara sahip olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. İşin sırrı yüz şeklinize, ifadenize uygun dudaklar yaratabilmekten geçiyor.

Mükemmel dudaklara sahip olma arayışı insanlık tarihi kadar eski ve yıldızı yeni parlayan blogger kültürü kadar yenidir. Dudaklar, Antik Mısır kraliçeleri dudaklarını belirginleştirmek, daha dolgun göstermek için belli yöntemlere başvurduğundan beri güzelliğin en önemli kriterlerinden biri olmuştur. Dolgun ve seksi dudaklar söz konusu olduğunda hiç kuşkusuz akla ilk gelen isimler Scarlett Johansson ve Angelina Jolie’dir. Bazıları bu konuda doğuştan şanslı olsa da, diğerleri çekici dudaklar yaratmak için anti-aging dünyasındaki yeniliklerden yardım almayı tercih ediyor. Modern dünyada, özellikle de son on-on beş yıl içinde, yeni talepler yeni gelişmelere yol açtıkça, dudakları dolgunlaştırmaya yönelik uygulamalar da giderek daha popüler bir hale geldi. Dudak dolgunlaştırma dendiğinde akla gelen tek bir yöntem var, o da hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri. Kalıcılıkları altı ayla bir yıl içinde değişen bu dolgu maddeleri, geçmişte sadece yaşla beraber dudaklardaki incelme ve hacim kaybını geri kazandırmak için kullanılırdı. Bugünlerde ise durum farklı… Henüz 20’li yaşlarında bile olmayan genç kızlardan orta yaşlarındaki kadınlara kadar herkes daha dolgun dudaklar istiyor.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli şey; fazla dolgun ve yapay görünümlü dudaklardan kaçınmaktır. Dolgun dudakların bu derece popüler olmasında medyanın ve ‘selfie' kültürünün yükselişi olduğu yadsınamaz. Ancak dolgun dudaklar herkese yakışacak diye bir şey yok. Hastalarımda sık sık karşılaştığım bir durumdan bahsetmek istiyorum. Her ne kadar çekici bir etki yaratmanın en önemli kriterinin doğal bir görünümden geçtiğini belirtsem de, çoğu abartılı dudaklar istiyor. Ama bir işin ehli olmak, hastanın istediklerini birebir yerine getirmek değil, doğru ve doğal bir sonuç almaktır.

Dudaklar Yüze Uyum Sağlamalı
Yüzde bir denge olması son derece önemlidir, eğer yaptığınız işlemle bu dengeyi bozarsanız yüzün çekiciliğini de bozmuş olursunuz. Mesela dudakları çok kalınlaştırırsanız bu dengeyi bozmuş olursunuz. Öncelikle ister dolgu yapılmış ister yapılmamış olsun, üst dudağın alttan biraz daha büyük olması gerekir. Ancak üst dudak, alt dudaktan 2 milimetreden fazla önde olursa, bu defa da denge bozulur ve ördek dudak denilen hiç de estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkar.
Yukarıda da belirttiğim gibi dudaklara geçici olarak bir dolgunluk vermek, özellikle de yaşla beraber kaybolan hacmi geri kazandırarak yüzde daha genç bir görünüm yaratmak için hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerini kullanıyoruz. Ama dudaklara çok fazla dolgu maddesi enjekte etmek yüzün oranını ve doğal anatomisini bozar. Tek kelimeyle ifade etmek gerekirse suni bir görünüm oluşur. Bu yüzden de hastaları bu konuda devamlı uyarıyorum.
Tabii teknik de son derece önemli. Dudakların tam ortasındaki alana, yani üst dudağın ortasıyla alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye dudak kalbi diyoruz. İşte bu bölgeyi, dolgu enjeksiyonu ile belirginleştirerek kontur oluşturmak son derece popüler ve estetik bir yenilik. Bu teknik hem doğal hem de çekici bir etki yaratıyor. Hyalüronik asit enjeksiyonunun bir diğer artısı da hyalüronik asidin su tutma etkisi sayesinde dudaklara yoğun nem vermesidir.

Dudaklardaki Yaşlanma Etkilerine Karşı
Yaşlanma etkilerinin belirgin bir şekilde görüldüğü yerlerden biri de dudaklardır. Zamanla, kolajen ve elastin lifleri azalan dudakların nem seviyesi de düşer. Hatta dudakların rengi bile yaşla birlikte giderek soluklaşır. Yapısı gereği zaten hassas bir cilde sahip olan dudaklar zamanın da etkisiyle giderek kurur, pullanır ve hacim kaybeder. Zamanla düzleşip, uzamaya başlayan dudakların kalp şeklindeki formu da kaybolduğunda yaşı en az yüzdeki kırışıklıklar kadar ele veren bir unsur olarak ön plana çıkar. Bu etkiyi üst dudağınızın incelerek alt dudağınızın üzerine inmesi ile de gözlemleyebilirsiniz.
Bazı kadınlar ise dudak kenarlarının aşağı doğru kıvrıldığından şikayet ederler. Sadece dudak köşelerine enjekte edilecek olan hyalüronik asit ile dudaklar eski formuna kavuşacaktır. Önemli olan dudaklardaki yaşlanma etkilerine karşı hangi teknikle müdahale etmeniz gerektiğini bilmektir.

Çizgi Kontrolü
Dudaklardaki yaşlanma belirtilerinden biri de dudak çevresinde beliren ince çizgilerdir. Nedeni ister güneş hasarı, sigara, ister yaşın ilerlemesi olsun, ince çizgiler dudakların şeklini kaybetmesine ve büzüşmesine neden olur. Bu çizgilerin derinliğine göre doktorunuz size değişik öneriler sunacaktır. Ben çözüm için cildin yapısını iyileştiren lazer sistemleri tercih ediyorum. Kolajen üretimini teşvik eden her teknoloji dudak çevresinin de daha pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır. Derin çizgilerde ise, derinin üst tabakasını soyan sistemler tercih edilebilir, ancak bunlar işlem sonrasında dört ile altı gün kadar süren bir iyileşme sürecini gerektiren teknolojilerdir.
Fakat en başarılı sonucun kombine tedavilerle alınabileceğini belirtmek istiyorum. Hem derin çizgilerin içlerini dolgu maddeleri ile doldurarak hem de cilt kalitesini artıran lazer tedavileri en etkili kombinasyondur. 

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Daha Çekici Dudakların İzinde

  Daha Çekici Dudakların İzinde Araştırmalar incelmiş dudakların kadınların yaşını en az kırışıklıklar kadar ele verdiğini ortaya koyuyor. Yüzünüzü daha güzel göstermek için yapılacaklar listenize genç ...

 • Daha Genç Dudaklar

  Daha Genç Dudaklar Hyalüronik asit bazlı dudak dolguları sadece daha çekici görünmek isteyenlerin değil genç görünümünü korumak isteyenlerin de imdadına yetişiyor.

 • Genç ve Dolgun Dudakların İzinde

  Genç ve Dolgun Dudakların İzinde Dudaklarınızın doğal şekli ne olursa olsun biraz daha dolgun görünmeleri yüzünüze daha genç, daha çekici bir görünüm kazandırır.

 • Çekici, Mükemmel Dudak Arayışı

  Çekici, Mükemmel Dudak Arayışı Dudaklarınızın mükemmel görünmesi için yapmanız gereken şeyler var mı? Evet ve hayır mı? Bunun için nereden ve neyle başladığınıza göre değişir.

 • Kylie Jenner Dudak Dolgusu Öncesi ve Sonrası

  Kylie Jenner Dudak Dolgusu Öncesi ve Sonrası Bir dudak insanı bu kadar değiştirir mi? Kylie Jenner'a sorarsanız "Evet, benim bütün hayatımı değiştirdi" diyor. Biz de dolgun dudaklara kavuşmanın yollar...

 • Hacimli Dudaklara Sahip Olmak Hayal Değil

  Hacimli Dudaklara Sahip Olmak Hayal Değil Çoğu kadının hayali olan dolgun dudaklara kavuşmak imkansız değil. Doğal dolgu maddeleri kullanarak yüzünüze uygun bir form yaratmak mümkün.

 • Gülümsemede Fark Yaratan Unsur Dudaklar

  Gülümsemede Fark Yaratan Unsur Dudaklar İyi tanımlanmış, dolgun dudaklar, dürüstlüğü, sadakati ve samimiyeti ifade etmesi dolayısıyla cinsiyet ayırt etmeden daha genç ve dinamik bir görüntünün simgesi haline ge...

 • Yüzün Tüm Bölgeleri İçin Dolgu Tedavisi

  Yüzün Tüm Bölgeleri İçin Dolgu Tedavisi Görünüşünüzü sevin, milyonlarca kişinin nasıl göz kamaştırdığını keşfedin.

 • Ünlülerin Seksi Dudakları

  Ünlülerin Seksi Dudakları Bu yıl dudaklarda seksilik kadar sağlıklı görünüm de ön planda olacak. Ünlülerin, özellikle Hollywood yıldızlarının dudakları daha çok talep edilecek. Medikal Estetik Uzm...