Dudak Dolgusu Hissizlik Yapar mı?

Azra soruyor
Merhabalar, Dudaklara yapılan dolgu sonrası hissizlik riski olur mu çünkü dışarıdan birşey enjekte ediliyor. Cevabınıza göre dudak dolgusu yaptırmaya karar vereceğim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Dudak dolgusunda en popüler dolgu seçeneği olan hyalüronik asit dolgulardır. Hyalüronik asit dolgusu, doğal olarak vücudumuzda var olan hyalüronik aside çok benzer ama jel formuli kullanılır. Dolgu maddesini uygulamadan önce acıyı hissetmenize engel olmak için bölgeye bir uyuşturucu etki gösteren kremler sürülerek 15-20 dakika sonra yapılmaktadır. Dolgu maddeleri kendi içlerinde de lokal anestezi etkisine sahip maddeler içeriyorlar bu yüzden dudakta uyuşukluk ve hissizlik kaybı yapabiliyor. Dudaktaki uyuşukluk ve hissizlik maksimum bir-iki saat sürüyor. Bunun dışında dudak dolgusu yaptıran kişilerin dudaklarında hissizlik gibi bir sorun yaşanmıyor.
Eylem soruyor
Merhabalar, Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra, dudakta hissizlik yapar mı? Hissetmediğim bir dudak olsun istemiyorum.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Dudak dolgusu işlemi sırasında acı duyulmaması için dudaklara lokal anestezi krem ile uyuşturulur. Dolgu maddesinin içeriğinde lidokain bir anestezi maddesi içerdiğinden çoğu zaman dudaklarda uyuşukluk ve hissizlik 1-2 saat devam etmesi normaldir.
İclal soruyor
Merhabalar, Bir hafta önce dudak dolgusu yaptırdım ama dudaklarım hissizlik yaşıyorum bu normal mi?
Dr. Mustafa Karataş
Uygulama sonrasında dudaklarda şişkinlik, ağrı veya bir iki gün dudaklarında minik bir hissizlik olabilir. Ancak bunlar normaldir ve doğal bir etkidir. 2-3 gün içerisinde herhangi bir hissizlik kalmaz. Dudaklarda bir hafta süren hissizlik sık görülen bir komplikasyon değildir. Tedaviden bir hafta sonrasında hala bu şekilde bir etki hissediliyor ise işlemi yapan doktora başvurmanız gerekmektedir.
Eliz soruyor
Merhabalar. Bugün dudaklarıma dolgu yaptırdım. Çok fazla ödem ve hissizlik var dudaklarımda. Dudak dolgusu hissizlik yapar mı, bu hissizliğin kalıcı olma ihtimali var mı?
Dr. Mustafa Karataş
Bu hissizlik dudaklardaki enjeksiyona bağlı travmaya ve ödeme bağlıdır. Kısa sürede geçecektir. Merak etmeyin, hissizliğin kalıcı olması gibi bir risk yok.
Hemen Doktorunuza Sorun

Dudak Dolgusu Sonrası Öpüşme?
Semra soruyor
Merhabalar, Dudak dolgusu yaptırmağı planlıyorum ama acır diye endişem var. Birde öpüşmemek gerekiyormuş dudak dolgusu sonrası.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Kullanılan lokal anestezik kremler ve teknolojisi geliştirilmiş, yine içine anestezik katılmış hyalüronik asit dolgular ve doğru... Daha Fazla