Dudak Dolgusu Alerji Yapar mı?

Şule soruyor
Merhabalar, Dudak dolgusu yaptırdım dudaklarımda şişlik oluştu, arkadaşım alerji yapıyor dedi. O yüzden şiştiğini söyledi korktum, dudak dolgusu alerji yapar mı? Dolguyu iyi bir klinikte yaptırdım ve bilenen bir marka kullanıldı.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Hyalüronik asit, doğal olarak vücutta bulunan bir madde olduğundan alerjik reaksiyona neden olmaz. FDA onaylı hyalüronik asit dolgu uygulamalarının kısa veya uzun vadede hiçbir zararı yoktur. Uygulamadan sonra çok hafif şişlik ve ödem oluşması normaldir ve 48 saat içerisinde kendiliğinden geçecektir.
Hayriye soruyor
Merhaba, Dudak dolgusun yaptırmak istiyorum kalıcı, alerji riski varmı?
Dr. Mustafa Karataş
Vücudun kabul edemeyeceği türden olan malzemeler dudaklarınızda alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden, kalıcı dolgu yaptırıp böyle bir risk almak yerine geçici ama sağlıklı güvenilir FDA onaylı , vücudunuzun kabul edeceği hyaluronik asit marka dolgu yaptırmayı ı tercih etmelisiniz. Hyaluronik asit insan vücudun doğal olarak bulunduğunu için alerjiye neden olmaz.
Nilüfer soruyor
Dün dudak dolgusu yaptırdım. Dudaklarım inanılmaz şişti. Üstelik sadece dudaklarım değil yüzüm de şişti. Dudak dolgusu alerji yapar mı? Dolguya alerjik reaksiyon gösterdiğimi düşünüyorum.
Dr. Mustafa Karataş
FDA onaylı olmayan dolgular alerjik reaksiyona neden olabilir. FDA onaylı olan hyalüronik asit bazlı dolgularda bu tür yan etkilere rastlanması çok düşük bir olasılıktır. Doktorunuza danışarak alerji ilacı tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.
Sitara soruyor
Merhaba hocam. Ben 9 ay önce çok az miktarda üst dudağa dolgu yaptırdım. İstemedim 5 ay sonra erittim. Büyük ağrılarım yok, ancak burun ve dudak arası sancılar oluyor. Bazen de kaşındı. Çok korkuyorum cevaplarsanız sevinirim
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sitara Hanım. Dudak dolgusunun tamamen vücuttan atılmış olması gerekiyor. Yani enjekte edilen dolguya ya da dolguyu eritmek için kullanılan maddeye herhangi bir alerjik reaksiyon söz konusu olsaydı bile sorunun çoktan geçmesi gerekirdi. Bahsettiğiniz yan etkiler FDA onaylı hyalüronik bazlı dolgu maddelerinde rastlanan yan etkiler değildir. Öncelikle doktorunuzdan kullanılan dolgunun markasını öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Dolgu eritildiğine göre yapılacak herhangi bir müdahale de olmayabilir, zamanla bu yan etkiler tamamen geçebilir.
Sevgi soruyor
İki gün önce dudağıma dolgu yaptırdım. Şu an dudaklarım arı sokmuş gibi. Korkunç görünüyorum. Acaba alerji mi yaptı. Dudak dolgusu alerji yapar mı? Doktorum şişliğin ineceğini söylüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?
Dr. Mustafa Karataş
Dudak dolgusu ciddi ödeme ve şişliğe neden olabilir. Çünkü dudak bölgesi son derece hassastır ve enjeksiyona bağlı bu tür etkiler görülmesi normaldir. Doktorunuzun da belirttiği gibi şişlik kısa sürede inecektir.
Hemen Doktorunuza Sorun

Dudak Dolgusu Sonrası Öpüşme?
Semra soruyor
Merhabalar, Dudak dolgusu yaptırmağı planlıyorum ama acır diye endişem var. Birde öpüşmemek gerekiyormuş dudak dolgusu sonrası.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar, Kullanılan lokal anestezik kremler ve teknolojisi geliştirilmiş, yine içine anestezik katılmış hyalüronik asit dolgular ve doğru... Daha Fazla