Elmacık Kemiği Dolgusu

Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleriyle elmacık kemiklerini vurgulamak, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak mümkün.

Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş’a genç bir yüzün en önemli kriterinin ne olduğunu sorduğumuzda cevabı: “V Şeklinde bir yüz şekli” oldu. “Yüz şeklinde meydana gelen değişim öylesine yavaştır ki, bunu olurken yakalamak mümkün değil. Farkı ancak ve ancak eskiden çekilmiş fotoğraflarınızla yeni fotoğraflarınızı karşılaştırdığınızda görebilirsiniz. Yıllarla birlikte yüz V şeklini, yani ovalliğini kaybeder. Belirgin elmacık kemikleri, hacimli yanaklar ve aşağı indikçe incelen yüzünüz gitmiş yerine daha uzun, daha köşeli bir yüz gelmiştir. Neden? Çünkü gerek kemik kaybına gerekse yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak yüzü yukarıda tutan, çatı görevi gören dokular değişime uğramıştır. Bu noktada elmacık kemiklerinden bahsetmek gerekiyor.”

Dr. Mustafa Karataş, yüze V şeklini veren en önemli unsurun elmacık kemikleri olduğunu söylüyor. “Yaşla beraber yüzde gördüğümüz en önemli değişimlerden biri elmacık kemiklerinin silikleşmesi, daha düz bir görünüm almasıdır. Bu da yüze V şeklini veren en önemli unsurun kaybı anlamına gelir.” 

Çözüm Dolgu Enjeksiyonu

Neyse ki gençlikle özdeşleştirilen V şeklini yeniden yaratmak mümkün. Karataş, “Bu konuda elimizdeki  etkili uygılamardan biri dolgu enjeksiyonlarıdır” diyor. “Dolgu enjeksiyonu ile elmacık kemiklerini belirginleştirip, yüze eski formunu verebiliyoruz. Böylece sadece dakikalar içinde çok daha genç, dinamik bir görünüme kavuşabiliyorsunuz.” En güvenli dolgu seçeneği ise hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri. “Bu dolguların özelliği moleküler ağırlıklarının yaklaşık bin katı su molekülünü kendilerine bağlamaları.”   

Dozunda Müdahale Çok Önemli!

Dr. Mustafa Karataş doğal bir görünüm için dozunda müdahalenin çok önemli olduğunu belirtiyor. “Eğer elmacık kemiklerine gereğinden daha fazla dolgu maddesi enjekte ederseniz. Yüz genç değil, büyük ve geniş görünür.

Elmacık kemiği dolgusu ile ilgili sık yapılan bir hata daha var; ciltteki elastikiyet kaybını elmacık kemiklerini fazla doldurarak yok etmeye çalışmak. Yüzün çatısını yeniden oluştururken baz alınması gereken tek şey dengeli bir yüz şekli yaratmak olmalı. Zaten bunu yeniden yaratarak cildin de bir miktar toparlanması sağlanır. Ulthera ve Thermage gibi sistemlerle cilt daha sıkı, elastik bir hâl alabilir, ancak bu etkiyi sadece elmacık kemiklerine hacim vererek yaratmaya çalışmak yine geniş, hiç de zarif görünmeyen bir yüz şekli anlamına gelir.”

Elmacık kemiği dolgusu hakkında merak ettiklerinizi, kafanızı kurcalayan soruları Dr. Mustafa Karataş cevaplıyor…

Bu uygulamadan kimler faydalanabilir?

“Yıllarla birlikte yüz şekli değişen, elmacık kemikleri daha düz, daha silik bir görünüm alan herkes bu işlemden faydalanabilir. Bazı kişilerde elmacık kemikleri yapısal olarak normalden daha düz, daha az belirgindir. Bunlar da elmacık kemiği dolgusuyla daha çekici, daha dengeli bir yüz şekline kavuşabilir.”

Elmacık kemiği dolgusu yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir?

“Her uygulamada olduğu gibi elmacık kemiği dolgusunda da doğallık çok önemli. Bu da doğru dozda, doğru noktalar yapılacak dolgu enjeksiyonu anlamına geliyor. Yani işinin ehli, konusunda deneyimli bir uzman bulmanız çok önemli.” 

Uygulamanın kalıcılığı ne kadardır?

“Hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı 5-6 ay kadardır. Etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.”

Elmacık kemiklerinde kalıcı dolgu da kullanılabilir mi?

“Kalıcı dolguları kesinlikle tavsiye etmiyorum! Bu dolgular zaman içinde yer değiştirerek yüzde ciddi deformasyonlara yol açabiliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda soruna sadece cerrahi olarak müdahale edilebiliyor. Bu da yüzde yara izleri, kesiler anlamına geliyor.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Nazolabial Dolgu

  Nazolabial Dolgu Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına uzanan hatta nazolabial deniyor. Dr. Mustafa Karataş,  yaşla birlikte beliren ve zamanla derinleşen nazolabial çizgilerde...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Artık yaşa göre giyinme kavramı tarihe karıştı. Moda dünyasındaki bu değişim botoks ve dolgu maddeleri gibi anti-aging endüstrisindeki ilerlemelerle desteklendiğinde orta...

 • Dudaklarınızın Mükemmel Görünmesi

  Dudaklarınızın Mükemmel Görünmesi Dudaklarınızın mükemmel görünmesi, çok dolgun dudaklara sahip olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. İşin sırrı yüz şeklinize, ifadenize uygun dudaklar yaratabilmekten geçi...