Nazolabial Dolgu

Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına uzanan hatta nazolabial deniyor. Dr. Mustafa Karataş,  yaşla birlikte beliren ve zamanla derinleşen nazolabial çizgilerde etkili sonuçların kombine  tedavilerle alındığını belirtiyor. 

Yaşlandıkça, burnumuzun köşelerinden ağzımızın kenarlarına doğru inen can sıkıcı çizgiler oluşur. Zaman içinde bu çizgilerin derinleşmesi ile birlikte burada katlanmalar oluşarak bizi olduğumuzdan çok daha yaşlı gösteren bir görünüm ortaya çıkar. Dr. Mustafa Karataş nazolabial hattaki ilk yaşlanma belirtisinin ince, belli belirsiz gülme çizgileri olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Nazolabial çizgilere yapılacak ilk müdahale minik bir doz dolgu enjeksiyonu olabilir. Erken yaşlarda bile belirebilen ve siz güldükçe ciltteki elastin ve kolajen liflerinin zarar görmesi yüzünden oluşan bu ince çizgileri hafifletmek sadece birkaç dakika süren basit bir dolgu enjeksiyonu ile mümkündür.” Ama  ileride oluşacak nazolabial hattın erken habercisini gizlemekte doğru dolgu maddesini, doğru teknikle uygulamak son derece önemli.

Karataş, gülme çizgilerinde doldurma etkisi fazla olmayan ve cilde yüzeysel olarak uygulanan formüllerin kullanılması gerektiğinin altını çiziyor ve “Bunlar yüzeysel çizgilerdir bu yüzden de bu tür çizgileri doldurmak için tasarlanmış dolgu maddelerinin kullanılması gerekir,” diyor. “Aksi hâlde bu çizgilerin olduğu yerde cilt yüzeyinden de belli olan bir hat oluşur.”

Sorun Derinleştiğinde

20’lerinizde ve 30’lu yaşların ilk yarısında burun kenarlarından dudakların iki yanına uzanan ince bir çizgi halinde olan bu hat zamanla derinleşmeye ve daha belirgin bir hâl almaya başlıyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş bu hattı daha fazla dolgu yaparak yine kontrol altında tutmanın mümkün olduğunu söylüyor. “Ancak bir noktadan sonra yüzdeki bu değişime sadece, sadece nazolabial hattın içini doldurarak müdahale etmeye kalkarsak yüzde hiç de doğal ve estetik olmayan bir görünüm yaratırız.”

Bunun nedeni yaşın ilerlemesiyle sürece katkıda bulunan farklı faktörlerin bir araya gelmesi.  “Bu faktörlerden sadece birine müdahale ederek istenilen etkiyi yaratmak mümkün olmaz. Peki nedir bu faktörler? Yanaklardaki yağ dokusu azalmaya, cilt elastikiyetini kaybetmeye ve yer çekiminin de etkisiyle yanak bölgesi nazolabial hattın üzerine doğru kıvrılmaya başlar.”

Destek Güçler

Karataş, artık daha komplike bir hal almış bu sorunu çözmek için önce üst yanak ve gerekiyorsa elmacık kemiklerine bir miktar dolgu yapılması gerektiğini söylüyor. “Üst yanak ve elmacık kemiklerine yapılacak hyalüronik asit bazlı bir dolgu maddesi, nazolabial hat üzerine doğru yığılmaya başlayan cilt ve yağ dokusunu yukarı çekerek bu hattın belirginliğinin azalmasını sağlar. Aynı seansta nazolabial hattın içi de bir miktar doldurulduğunda hem yüzde lif etkisi yaratmış oluyoruz hem de yüzün alt bölgesinde çok daha pürüzsüz bir etki yaratıyoruz.”

Dr. Mustafa Karataş,  dolgu işlemi Thermage ya da Ulthera gibi cilt sıkılaştırıcı bir tedaviyle desteklendiğinde sonuçların çok daha başarılı olduğunu belirtiyor. “Çünkü yüzdeki bu değişime katkıda bulunan faktörlerden biri de cildin eskisi kadar elastik olmamasıdır.”

Nazolabial hattın daha belirgin olduğu bu dönemde kullanılan dolgunun da değişmesi gerekiyor. “Bu hat daha oluşmadan, çizgi görünümündeyken yüzeysel olarak enjekte edilen ve fazla hacim vermeyen formüller tercih edilirken, artık daha derine enjekte edilen ve daha fazla hacim veren dolgulara ihtiyaç duyulur.”

En Sık Yapılan Yanlış

Dr. Mustafa Karataş, nazolabial çizgilerinin belirginleşmesi şikâyetiyle bir uzmana başvuran kişilerde en sık yapılan yanlışın sadece bu hatta müdahale etmek olduğunu söylüyor. “ Eğer sadece bu hattı doldurur ve bu bölgede oluşan boşluğu ya da kanalı sadece buraya dolgu enjekte ederek açmaya, sorunu bu şekilde çözmeye çalışırsanız çok fazla miktarda dolgu kullanmanız gerekir. Bu da yüzün alt kısmının fazla dolgun olmasına, yüzdeki gençlikle özdeşleştirilen V şeklinin, yüzün zarafetinin kaybolmasına yol açar.”

Çekici Etki

Her ne kadar ilk gençlik yıllarınızdaki jean pantolonunuzu giyebilmek çekici bir fikir gibi görünse de belli bir yaştan sonra zayıflığın yaşınıza yaş ekleyebileceğini unutmayın. 

40’lı yaşların sonu ve 50’li yaşlarla birlikte nazolabial bölgedeki katlanma iyice belirgin bir hal alıyor. Özellikle de zayıflık takıntınız varsa… Karataş, “Bu soruna özellikle zayıf hastalarda çok sık rastlıyoruz,” diyor.  “Yaşla birlikte yüzdeki hacim kaybı ileri düzeydedir, kilosu konusunda bir parça saplantılı olan kişilerde bu kayıp daha da fazladır. Nazolabial hat iyice derinleşir, zamanla içi boşalan yanak bölgesindeki fazla deri bu hattın üzerine doğru katlanır.”

Dr. Mustafa Karataş “Sorun bu derece ileri düzeyde olduğunda nazolabial hatta, yanaklara ve gerekiyorsa elmacık kemiklerine yapılacak dolgu enjeksiyonunun, organik iplerle yapılacak lifting tedavisi ile desteklenmesi gerekir” diyor.  “Organik iplerle asmada, cilt altındaki stratejik noktalara yerleştirilen iplerin gerilmesiyle nazolabial hattaki katlanma açılıyor, cilt yukarı doğru çekiliyor. İşlemin lift etkisini hemen görebiliyorsunuz. Organik iplerle yapılan askının etkisi yaklaşık bir sene kadar devam ediyor.”

Nazolabial dolgu ile ilgili merak ettiklerinizi Dr. Mustafa Karataş cevaplıyor…

Nazolabial dolgu nasıl bir işlemdir? Tedavinin sonuçları ne zaman görülür?

“İşlem sadece birkaç dakika içinde tamamlanır. Tedavi sırasında nazolabial hatta hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonu yapılır. İşlemden 15-20 dakika önce uygulanan anestezik etkili krem sayesinde acı eşiği düşük hastalar tarafından bile kolayca tolere edilebilir. İşlemin sonuçları anında görülür.”

İşlemden hemen sonra sosyal hayata geri dönülebilir mi?

“Evet, tedavinin hemen ardından işinize, sosyal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Dolgu yapılan bölgede hafif bir ödem, enjeksiyona bağlı morluklar görülmesi normaldir. Bunlar normal hayatınıza dönmenize engel teşkil edecek bir seviyede değildir ve birkaç gün içinde tamamen geçerler.”

Yapılan dolgunun kalıcılığı ne kadardır?

“Hyalüronik asit bazlı dolguların kalıcılığı beş-altı ay kadardır. Etkinin devamlılığı için bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir.”

Bu işlemin hangi tedavilerle desteklenmesi gerekir?

“Nazolabial bölgede sadece gülme çizgisi varsa sadece yüzeysel yapılan dolgular yeterli olur. Hattın iyice belirgin olduğu durumlarda en iyi sonuçlar kombine tedavilerle alınır. İşlemin yanakların ve elmacık kemiklerinin de doldurulması, Ulthera ya da Thermage gibi cilt sıkılaştırıcı tek seanslık tedaviler veya organik iplerle yapılan lift ile desteklenmesi gerekebilir.” 

Nazolabial hattı doldurmak için kalıcı dolgu kullanılabilir mi?

“Kalıcı dolguları kimseye tavsiye etmiyorum. Bu dolgularla ilgili ciddi komplikasyonlar söz konusu. Bu dolguların yer değiştirmesi, cilt yüzeyinde yumrular oluşması gibi risklerle çok sık karşılaşıyoruz.”

Nazolabial dolgudan erkekler de faydalanabilir mi?

“Evet, faydalanabilir. Özellikle zayıf erkeklerde sık karşılaşılan bir problemdir ve dolgu enjeksiyonu, gerekiyorsa kombine tedavi/ tedavilerle çözülebilir.” 

5 yorum
Aşkım
Nazolabial dolguda muayene ücretli mi? Ücreti ne kadar? Tesekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aşkım Hanım. Sadece işlem yapıldığında ücret alınır. Eğer bu dolgunun beklentileriniz karşılayıp karşılamayacağını, yüzünüzün ihtiyacına göre herhangi başka bir işlem ya da tedaviden daha etkili bir sonuç alıp alamayacağınızı danışmak istiyorsanız, bundan ücret alınmaz.
Evrim
Merhaba, ben burun hattına hyalüronik dolgu yaptırdım. Yalnız 2 ay sonraki görüntü birinci ayda olduğu gibi olumlu değildi. Doktorum ek yapılması gerektiğini söyledi. Ve uygulamaların bir kaç kez yapıldığında kalıcı hale geldiğini söyledi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Nazoabial dolgunun kalıcılığını sağlamak için yada uzatmak için ne kadar sıklıkla ve kaç defa yaptırmak gerekir? kalıcılık gerçekten mümkünmü???
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Eda Hanım. İşlem ilk yapıldığında hyalüronik asit enjekte edilen bölgede ödem oluşur. Bu ödem tamamen geçtiği için siz dolgunun azaldığını, ilk yapıldığı zaman daha iyi göründüğünü düşünüyorsunuz. Abartılı görünümler oluşmaması için biz doktorlar genelde ilk seferde fazla miktarda dolgu kullanmayı istemeyiz. Zaten işlemden on-on beş gün sonra hastayı görmek istememizin nedeni bir miktar daha enjeksiyon yapılması gerekip gerekmediğini anlamak içindir. Gerekirse ufak bir dokunuş yapılır. Sizde de durumun böyle olduğunu düşünüyorum. Ancak eğer doktorunuz hyalüronik asit bazlı bir dolgu yaptıysa bu dolgunun kalıcı olması diye bir şey söz konusu olamaz. Dolgunun etkisinin devamlı olmasını ancak kullanılan dolguya göre 6-15 ayda bir işlemi tekrarlayarak sağlayabilirsiniz.
Zeynep
Burnumun iki kenarından ağız kenarlarıma doğru inen yerlerde derin bir hat oluştu. Adeta yanaklarım burada bir kat oluşturuyor gibi. Yüzümü kulak arkama doğru çektiğimde bu katlar yok oluyor ve buradaki çizgi açılıyor. Yüz germe ameliyatı olmak istemiyorum. Nazolabial dolgu yapıyor musunuz? Dolgunun kalıcılığı ne kadar?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar bu hattı hafifletmek mümkün. Ama bu bölgeye gereğinden fazla dolgu yapılırsa yüzün alt bölümünde ağırlık yapar. Yani yüzün alt kısmında fazla şiş bir görünüm meydana gelir. Bunun için hem uygulanacak dolguyu minimumda tutmak hem de elmacık kemiklerine ve belki de yanakların üst kısmını da bir miktar doldurarak dengeli bir yüz yaratmak gerekir. Dolgunun kalıcılığı 8-12 ay kadardır.
Gönül
Burun kenarlarımdan ağzımın iki yanına derin bir hat iniyor. Sanıyorum buna nazolabial çizgiler deniyor. Hatta o kadar ki yanaklarım bu hattın üstüne sarkarak orada bir katlanma meydaha getirmeye başladı. Nazolabial dolgu yaptırsam kalıcılığı ne kadar devam eder? Bu dolgu sorunumu tamamen çözer mi?
Dr. Mustafa Karataş
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kararında dolgu maddesi kullanmak ve hyalüronik asit bazlı dolguyu sadece bu bölgeye yapmamak. Aksi halde yüzün alt kısmı toplu görünür. Ve yüzün alt kısmındaki bu doluluk yüze yaşlı bir ifade verir. Püf noktası elmacık kemiklerini de doldurarak yüzde bir lift etkisi yaratmak ve böylece nazolabial bölgedeki katın açılmasını sağlamaktır. Sizin sorununuzda en başarılı sonuçları dolgu maddesi enjeksiyonunu Thermage ya da Ulthera cildi sıkılaştıran bir sistemle kombine ettiğimizde alıyoruz. Bir diğer seçenek de dolgu maddesini organik iplerle yapılan lifting işlemi ile kombine etmek.
Su
Merhabalar, henüz 16 yaşındayım. Burnumun yanında ağzıma uzanan çizgiler belirginleşmeye başlıyor. Biraz araştırdım nasolabial çizgi deniyormuş sanırsam. Bunu gidermek için botoks dışında neler uygulanabilir? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Öncelikle herhangi bir işlem yaptırmak için çok gençsiniz. Ayrıca bu bölgede oluşan hattı hafifletmek için botoks değil dolgu yapılabilir. Ancak bu bölgeye yapılan dolgunun dozu da çok önemli. Biraz fazla dolgu maddesi enjekte edildiğinde yüzün alt kısmının hacimli görünmesine neden olur. 16 yaşında birinin herhangi bir müdahaleye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum, eğer dolgu enjeksiyonu yaptıracaksanız da birkaç sene daha beklemeniz gerekiyor.
Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Elmacık Kemiği Dolgusu

  Elmacık Kemiği Dolgusu Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleriyle elmacık kemiklerini vurgulamak, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Artık yaşa göre giyinme kavramı tarihe karıştı. Moda dünyasındaki bu değişim botoks ve dolgu maddeleri gibi anti-aging endüstrisindeki ilerlemelerle desteklendiğinde orta...

 • Dudaklarınızın Mükemmel Görünmesi

  Dudaklarınızın Mükemmel Görünmesi Dudaklarınızın mükemmel görünmesi, çok dolgun dudaklara sahip olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. İşin sırrı yüz şeklinize, ifadenize uygun dudaklar yaratabilmekten geçi...