Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte etkili bir müdahaledir.

Dudak dolgusu, yanak dolgusu ya da elmacık kemiklerini belirginleştirmek… Bu müdahalelerin hepsine aşinasınız değil mi? Ancak dolgu enjeksiyonu ile yüzünüzde fark yaratacak dokunuşlar bunlarla sınırlı değil. Bugün bilinmeyen, adı sanı duyulmamış bir uygulamadan bahsedeceğiz. Dr. Mustafa Karataş, şakaklardaki hacim kaybını geri kazandırmanın yüzde büyük fark yarattığını söylüyor. “Ama maalesef kimsenin şakak dolgusu yaptırmak için doktora gittiğini duymazsınız, çünkü pek çok kişinin böyle bir uygulamadan haberi bile yoktur.”

Bu yüzden de yüzünüzden yılları silecek bu dolgu uygulamasına ihtiyacınız olduğunu fark etmesi gereken doktorunuzdur. Karataş, ancak yüz anatomisini çok iyi bilen, yılların kemik ve yağ dokusunu nasıl etkilediğini farkında olan bir doktor şakak bölgesindeki değişime müdahale etmesi gerektiğini bilebilir. “Bunca senedir medikal estetik uygulamalar yapıyorum, bugüne kadar şakak dolgusu yaptırmak istiyorum’ diyerek bana başvuran tek bir hastayla bile karşılaşmadım. Tabii bu dolguyu yaptığım hastalar yüzlerindeki değişimi gördükten sonra durum değişiyor.”

Peki az bilinen bu uygulama yüzünüze neler katabilir? Dr. Mustafa Karataş, zamanla birlikte kemik ve yağ dokusundaki kaybın ilk etkilerinden birinin yanakların fazla ileride görünmesi olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu da yüze dengesiz bir görünüm verir. Normalde şakaklardan yanaklara doğru yumuşak bir geçiş vardır. Şakaklar içeri doğru çöktüğünde ise yanaklar doğal olmayan bir şekilde çıkık görünür. Şakak dolgusu ile şakaklardan yanaklara natürel bir geçiş oluşur ki bu da yüzde daha genç, daha dinamik bir görünüm yaratır.”

Gözlerdeki Değişim
Şakak dolgusunun önemli bir etkisi daha var, gözlerde yarattığı gençleşme. Dr. Mustafa Karataş “Şakaklarda oluşan boşalma göz çevresinin ve gözlerin yaşlı görünmesine neden olur,” diyor. “Bunun da birkaç nedeni var. Kaşların kenarlarında oluşan çöküklük yüzünden kaşlar ve gözlerin dış kısımları eskisi gibi desteklenemez olur. Böylece kaşlar aşağı doğru meyleder, gözlerin dış kenarları aşağı doğru sarkar, hatta üst gözkapaklarında katlar oluşur. Minik bir doz dolgu enjeksiyonu ile tüm bu sorunların hafiflemesini, hatta ortadan kalkmasını sağlar.”
Karataş, şakak dolgusunun beklenmedik bir etkisi daha olduğunu söylüyor: “İlerleyen yaşla beraber gözler içeri doğru çekilmiş gibi görünür. Bunun başlıca nedeni şakaklardaki hacim kaybı yüzünden göz kenarındaki kemiklerin daha belirgin bir görünüm almasıdır. Şakak dolgusu sayesinde bu etki de hafifler.”

Şakak dolgusu uygulamasında geçici mi yoksa kalıcı dolgu mu kullanılır?
Şakak dolgusunda geçici dolgu kullanılır. Dolgunun kalıcılığı ortalama beş ay kadardır. Bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir. Geçici dolguların aktif maddesi hyalüronik asittir. Hyalüronik asit doğal olarak vücutta bulunan bir maddedir. En önemli özelliği ise su moleküllerini kendisine bağlayarak enjekte edildiği yere hacim vermesidir.

Şakak dolgusu nasıl bir uygulamadır?
İşlem sadece birkaç dakika sürer ve konforlu işlemdir. Tedaviden 10-15 dakika önce enjeksiyon yapılacak bölgeye anestezik bir krem sürülür. İşlemin hemen ardından sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Şakak dolgusunun kalıcılığı ortalama 8-12 aydır. Etkinin devamlılığı isteniyorsa bu süre sonunda işlemin tekrarlanması gerekir

Şakak dolgusundan kimler faydalanabilir?
Yaşla birlikte şakak bölgesinde belirgin bir hacim kaybı yaşayan herkes şakak dolgusundan faydalanabilir. Göz kapaklarında ve göz kenarlarındaki sarkmada da sorunun kaynağında şakaklardaki çökme, çukurlaşma olma ihtimali yüksektir. Bu kişiler de tedavi için uygun adaylardır.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.