Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

Son zamanlarda bilinirliği giderek daha fazla artan çene (jawline) dolgu tam olarak nedir? Sadece bu bölge için tasarlanmış özel dolgular sizin için ne yapabilir? Dr. Mustafa Karataş, medikal estetik dünyasında alt yüzün genel görünümde ne kadar etkili olduğu her zaman bilinse de bu bölgede fark yaratacak formüller olmadığı için etkili bir müdahale yapılamadığını anlatıyor. “Kullandığımız dolgu maddelerinin çekme ve kaldırma kapasitesi yeterli değildi. Ama bugün artık yüzün alt kısmını ve çene hattını yeniden şekillendirmede etkili dolgulu maddelerine sahibiz, bu tekniğe jawline dolgu diyoruz.”
Jawline dolgu sadece lift etkisi için tercih edilmiyor. Bu etkili dokunuş sayesinde alt yüzü yeniden biçimlendirmek, daha çekici bir görünüm yaratmak da mümkün. En popüler çeneler mi? Bella-Gigi Hadid kardeşlerin biçimli, güçlü çeneleri en çok istenenler arasında. Tüm zamanların en çekici hatlarına sahip olan ünlü yıldız Angelina Jolie’nin belirgin çenesini de unutmayalım...

Yüzdeki Çatı 
Çene kemiği dendiğinde akla sadece çene gelmesin, çene kemiği bir kulaktan başlayarak diğer kulağa kadar uzanan hatta denir. Bu kemiği yüzün alt bölgesini şekillendiren bir çatı olarak düşünün.
Bu hattaki kemik yoğunluğu yaşla beraber azaldığında yüzün alt kısmını şekillendiren çatı da hacim olarak küçülmüş oluyor. Bu bölgedeki dokuları eskisi gibi destekleyemiyor. Çene kemiği küçülüp yüzdeki yumuşak dokuyu eskisi gibi destekleyemediğinde de gıdının ve boynun üst bölümünün sarkmasına neden olur.

Doğru  Sorunu Tespit Etmek
Pek çok hasta gıdılarındaki elastikiyet kaybı, boyunlarının üst kısmında meydana gelen sarkma şikâyetiyle bana gelir. Bunların hemen tamamında sorun yılların etkisiyle çene hatlarında meydana gelen kayıptır.
Alt yüz doğru tedavi edildiğinde hastanın çenesindeki, boynundaki sarkmanın toparlandığını görüyoruz. Jawline dediğimiz çene hattı dolgusu yüze çok dana net, keskin bir görünüm veriyor ve kalıcılığı kullanılan dolguya göre bir bir buçuk sene arasında değişiyor.

Daha Çekici Görünüm
Bu uygulama için doğru adaylar sadece yaşa bağlı olarak çene kemiklerinde kayıp yaşayan, dolayısıyla da gıdılarında, boyunlarında elastikiyet kaybı meydana gelmiş hastalar değil. Bazı kişilerde yapısal olarak çene hattı net ve olması gerektiği kadar keskin değildir. Bu kişiler de bu dolgudan faydalanabilirler.
Dr. Mustafa Karataş, “Türk kadınları en çok Bella-Gigi Hadid kardeşlerin çenesini beğeniyor ve onlar gibi olmak istiyor” diyor. “Zaten Hadid kardeşlerin çenesinde de jawline dolgusu var.

Oranda Mükemmellik
Geride duran bir çene, profilin bütün dengesini bozar ve bu son derece yaygın bir problemdir. Peki mükemmel çenenin matematiksel bir karşılığı olduğunu biliyor muydunuz? Karataş kusursuz bir çene hattını şöyle anlatıyor: “Mükemmel hatlarıyla tanınan aktrislerin çenelerine baktığınızda 120 derece ile 130 derece arasında bir açıya sahip olduklarını görürsünüz. Bu açı 120 derecenin altına düştüğünde sert ve köşeli bir çene, 130 derecenin üstüne çıktığında ise fazla oval bir görünüm ortaya çıkıyor.”
Jawline dolgu erkekler arasında da revaçta. “Bu tekniği erkekte kullandığımızda, bazı yerlere daha fazla bazı yerlere daha az uygulayarak daha maskülen bir ifade yakalayabiliyoruz. Aynı ürünü kadında uyguladığınızda ise daha feminen bir sonuç alabiliyoruz. Yani aynı materyal erkeğe daha maskülen, kadına ise daha feminen bir görünüm kazandırıyor.”

Hemen Doktorunuza Sorun

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri

  Yaza Hazırlık: Derin Nem Terapileri Yaz aylarında en sık karşılaşılan problemlerden biri ciltteki nem kaybıdır. Bu da yaşlanma sürecini hızlandırır. Çözüm: Yoğun nem veren tedavilerle cildinizi yaza hazırla...

 • Erkekler Ne İster?

  Erkekler Ne İster? Erkekler de aynı kadınlar gibi daha çekici görünmek istiyorlar… Basit dokunuşlarla daha erkeksi hatlar, daha maskülen bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Kırmızı Halı Bakımları

  Kırmızı Halı Bakımları Bugünkü yazımızın ilham kaynağı ünlü aktrislerin en güzel halleri ile parladıkları özel geceler… Birincilik her zaman olduğu gibi cilt kalitesini artıran, yüze doğal bir ...

 • Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri…

  Şu ‘Kötü Botoks’ Dedikleri… Hiç de doğal görünmeyen, ‘ben botoks yaptırdım’ diye bağıran uygulamaları masaya yatırıyoruz… Dr. Mustafa Karataş, çağımızın en başarılı antiaging tedavilerinden biri ola...