Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

Son zamanlarda bilinirliği giderek daha fazla artan çene (jawline) dolgu tam olarak nedir? Sadece bu bölge için tasarlanmış özel dolgular sizin için ne yapabilir? Dr. Mustafa Karataş, medikal estetik dünyasında alt yüzün genel görünümde ne kadar etkili olduğu her zaman bilinse de bu bölgede fark yaratacak formüller olmadığı için etkili bir müdahale yapılamadığını anlatıyor. “Kullandığımız dolgu maddelerinin çekme ve kaldırma kapasitesi yeterli değildi. Ama bugün artık yüzün alt kısmını ve çene hattını yeniden şekillendirmede etkili dolgulu maddelerine sahibiz, bu tekniğe jawline dolgu diyoruz.”
Jawline dolgu sadece lift etkisi için tercih edilmiyor. Bu etkili dokunuş sayesinde alt yüzü yeniden biçimlendirmek, daha çekici bir görünüm yaratmak da mümkün. En popüler çeneler mi? Bella-Gigi Hadid kardeşlerin biçimli, güçlü çeneleri en çok istenenler arasında. Tüm zamanların en çekici hatlarına sahip olan ünlü yıldız Angelina Jolie’nin belirgin çenesini de unutmayalım...

Yüzdeki Çatı 
Çene kemiği dendiğinde akla sadece çene gelmesin, çene kemiği bir kulaktan başlayarak diğer kulağa kadar uzanan hatta denir. Bu kemiği yüzün alt bölgesini şekillendiren bir çatı olarak düşünün.
Bu hattaki kemik yoğunluğu yaşla beraber azaldığında yüzün alt kısmını şekillendiren çatı da hacim olarak küçülmüş oluyor. Bu bölgedeki dokuları eskisi gibi destekleyemiyor. Çene kemiği küçülüp yüzdeki yumuşak dokuyu eskisi gibi destekleyemediğinde de gıdının ve boynun üst bölümünün sarkmasına neden olur.

Doğru  Sorunu Tespit Etmek
Pek çok hasta gıdılarındaki elastikiyet kaybı, boyunlarının üst kısmında meydana gelen sarkma şikâyetiyle bana gelir. Bunların hemen tamamında sorun yılların etkisiyle çene hatlarında meydana gelen kayıptır.
Alt yüz doğru tedavi edildiğinde hastanın çenesindeki, boynundaki sarkmanın toparlandığını görüyoruz. Jawline dediğimiz çene hattı dolgusu yüze çok dana net, keskin bir görünüm veriyor ve kalıcılığı kullanılan dolguya göre bir bir buçuk sene arasında değişiyor.

Daha Çekici Görünüm
Bu uygulama için doğru adaylar sadece yaşa bağlı olarak çene kemiklerinde kayıp yaşayan, dolayısıyla da gıdılarında, boyunlarında elastikiyet kaybı meydana gelmiş hastalar değil. Bazı kişilerde yapısal olarak çene hattı net ve olması gerektiği kadar keskin değildir. Bu kişiler de bu dolgudan faydalanabilirler.
Dr. Mustafa Karataş, “Türk kadınları en çok Bella-Gigi Hadid kardeşlerin çenesini beğeniyor ve onlar gibi olmak istiyor” diyor. “Zaten Hadid kardeşlerin çenesinde de jawline dolgusu var.

Oranda Mükemmellik
Geride duran bir çene, profilin bütün dengesini bozar ve bu son derece yaygın bir problemdir. Peki mükemmel çenenin matematiksel bir karşılığı olduğunu biliyor muydunuz? Karataş kusursuz bir çene hattını şöyle anlatıyor: “Mükemmel hatlarıyla tanınan aktrislerin çenelerine baktığınızda 120 derece ile 130 derece arasında bir açıya sahip olduklarını görürsünüz. Bu açı 120 derecenin altına düştüğünde sert ve köşeli bir çene, 130 derecenin üstüne çıktığında ise fazla oval bir görünüm ortaya çıkıyor.”
Jawline dolgu erkekler arasında da revaçta. “Bu tekniği erkekte kullandığımızda, bazı yerlere daha fazla bazı yerlere daha az uygulayarak daha maskülen bir ifade yakalayabiliyoruz. Aynı ürünü kadında uyguladığınızda ise daha feminen bir sonuç alabiliyoruz. Yani aynı materyal erkeğe daha maskülen, kadına ise daha feminen bir görünüm kazandırıyor.”

5 yorum
Nurhan
Merhabalar. Çene ve dudak dolgusu yaptırmak istiyorum? Çene dolgusu nasıl yapılır, geçtikden sonra deformasyon oluyor mu, sürekli mi yaptırmak gerekiyor?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Nurhan Hanım. Çenenin geri planda durması yüz siluetini olumsuz etkileyen bir faktördür. Eskiden bu sorunu gidermek için yapıyabilecek tek şey çeneye ameliyatla çene protezi yerleştirildi. Hyalüronk asit bazlı dolgu maddeleri sayesinde artık elimizde ameliyat gerektirmeyen bir çözüm daha var. Dolgu maddesi enjeksiyonu ile bu sorunu birkaç dakika içinde haletmek artık mümkün. Ayrıca uygulama yapılırken yaratılmak istenen görünümü tamamen kontrol etmek de mümkün oluyor. Bir parça enjeksiyon yaptıktan sonra hastayla birlikte çenenin nasıl göründüğünü inceleyerek gerekiyorsa bir parça daha enjeksiyon yapılabiliyor. Profilde gerçekten büyük bir fark yaratan bir yöntem bu. Dolgu madesinin kalıcılığı 6-12 ay arasında değişiyor. Enjekte edilen dolgu maddesi tamamen yok olduğunda bile burada bir deformasyona neden olmaz. Bu, dolgu maddesinin kalıcılığına göre tekrarlanması gereken bir işlemdir.
Pınar
15 yaşındayım. Bu kadar genç yaşta yüze herhangi bir işlem yapılmasını doğru bulmadığınızı sık sık yazıyorsunuz. Ama ben yine de size danışmak istedim. Çenem çok geride, bu durum gerçekten çok canımı sıkıyor. Çene dolgusu yaptırmak istiyorum, ben de işe yarar mı? Bana geri dönerseniz çok sevinirim. Bir de bu dolgu ne kadar dayanır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Çene geriliği yüzdeki dengeyi bozan bir sorun olduğu için bu soruna yönelik yapılacak herhangi bir tedaviye kozmetik bir işlem olarak bakmak doğru değil. Dolayısıyla da daha genç yaşlarda bile bu soruna müdahale etmek mümkün. Genelde çeneye yapılacak bir miktar dolgu enjeksiyonu sorunu hafifletmek, daha dengeli bir yüz yaratmak için yeterli olsa da, bazen sorunu tamamen çözmek için ortodontik tedavi de gerekebiliyor.
Can
Merhabalar çene ucum çok geride ameliyat olmayı düşünüyorum ama ameliyatıma 6 ay var bu süre içerisinde dolgu yaptırmayı düşündüm. Sizce mantıklı mı ve dolgunun ortalama fiyatları nelerdir benim sadece çene ucuma dolgu olacak?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar. Hyalüronik asit bazlı bir dolgunun etkisi 5-6 ay kadardır. Yani siz ameliyat oluncaya kadar dolgu da eriyeceği için, çene ameliyatınızda önce dolgu yaptırmanızda herhangi bir sakınca olacağını düşünmüyorum. Ancak sonuçta dolgu yaptırmak da maliyetli bir işlemdir, özellikle çeneniz çok gerideyse daha net, belirgin ve önde bir çene hattı yaratmak için çok fazla dolgu kullanmak gerekebilir. Tabii sizi görmeden net bir fiyat vermek mümkün değil. Muayene ücretsizdir.
Seren
Doktor bey merhaba birkaç ay önce çene ucuma dolgu yaptırdım yüzümü çok oynatırsam, başımı kaldırıp eğmek vs. yüzünden dolgum yerinden oynar mı ve kalıcılığı azalır mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Seren Hanım. Yapılan dolgunun hyalüronik asit bazlı bir dolgu olduğunu varsayarak sorunuzu yanıtlıyorum… Bu dolguların yer değiştirmesi diye bir şey söz konusu değildir çünkü dolgunun etki mekanizması su moleküllerini kendini bağlaması ve bu şekilde işlem yapılan bölgeye hacim vermesidir. Yüzünüzü oynatmak, başınızı öne eğmek gibi gündelik hayatta yaptığınız hareketler dolgunun kalıcılığını etkilemez.
Aslı
Hocam burnum da kemer var aynı zamanda sağ çenemde asimetrik bir sorun var fotoğraf çekerken resmen eğrilik görünüyor burnumu ve yüzümü ameliyat olmadan sadece dolgu ile düzgün bir hale getirmek mümkün mü ve kaç defa tekrar edilirse kalıcı hale gelir bu dolgu? İşlemi bilgi almak istiyorum teşekkürler.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Aslı Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonunun şikayetçi olduğunuz sorunları çözüp çözemeyeceğini anlamak için önce konsültasyon yapmam gerekiyor. Ancak burun kemerini daha yumuşak, daha az belirgin bir hale getirmede dolgu enjeksiyonunun faydasını görebileceğinizi düşünüyorum. Çenenizdeki asimetride de dolgudan yararlanabilme ihtimali var. Ancak bazı hastalarda çene bölümündeki asimetrinin kaynağı çenenin bir yanındaki kasların diğer yana göre daha gelişmiş olmasıdır. Yüzde simetrik bir görünüm yaratmak için daha güçlü olan çene kaslarına bir miktar botoks enjeksiyonu yapılabilir. Tabii sorunun kaynağı, bu tedavilerin etkiyi olup olmayacağı yine muayene sonrasında netleşebilir. Ancak ne dolgu ne de botoks kalıcı tedaviler değildir. Bu işlemlerin beş-altı ayda bir tekrarlanması gerekir.
Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.