Jawline Dolgusu

Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

Son zamanlarda çok popüler olan bir dolgu uygulaması ile yüzünüzden yılları silmek, yüzün alt bölgesinde neredeyse estetik cerrahi ile yakalanabilecek bir germe etkisi yaratmak mümkün.
Alt yüz, bizim önemini çok uzun süredir fark ettiğimiz bir bölgeydi. Ancak dolgu enjeksiyonu ile bu bölgedeki sarkmayı bertaraf edecek formüllere sahip değildik. Yani, kullandığımız ürünlerin çekme ve kaldırma kapasitesi yeterli değildi.
Bu bölgede daha etkili sonuçlar almamızı sağlamak adına için yeni araştırmalar yapıldı ve yeni ürünler bulundu. Bugün artık yüzün alt bölgesini yeniden şekillendirmekte kullanabileceğimiz hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerine sahibiz. Bu formüllerin çene hattına uygulanmasıyla geliştirilen tekniğe ‘jawline’ dolgusu diyoruz.

Yüzün Çatısı
Çene kemiğini ile yüzün alt bölgesini şekillendiren bir çatı olarak düşünün. Burada sadece çene ucundan bahsetmiyoruz, çene kemiği dediğimizde bir kulaktan başlayarak diğer kulağa kadar uzanan hattı düşünmeniz gerekiyor.
Bu hattaki kemik yoğunluğu yaşla beraber azaldığında yüzün alt kısmını şekillendiren çatı da hacim olarak küçülmüş oluyor. Bu bölgedeki dokuları eskisi gibi destekleyemiyor. Çene kemiği küçülüp yüzdeki yumuşak dokuyu eskisi gibi destekleyemediğinde de gıdının ve boynun üst bölümünün sarkmasına neden olur.

Sorunu Doğru Tespit Etmek
Pek çok hasta gıdılarındaki elastikiyet kaybı, boyunlarının üst kısmında meydana gelen sarkma şikâyetiyle bana gelir. Bunların hemen tamamında sorun yılların etkisiyle çene hatlarında meydana gelen kayıptır. Alt yüz doğru tedavi edildiğinde hastanın çenesindeki, boynundaki sarkmanın toparlandığını görüyoruz. Jawline dediğimiz çene hattı dolgusu yüze çok dana net, keskin bir görünüm veriyor.
Kalıcılığı kullanılan dolguya göre 1-1.5 sene arasında değişen jawline dolgusu, Türkiye’de de kısa zamanda tanındı ve en çok talep gören uygulamalar arasına girdi. Bunun en önemli nedeni de Türk insanı olarak çene hattı estetiğine ihtiyacımızın olması.

Daha Çekici Bir Görünüm
Bu uygulama için doğru adaylar sadece yaşa bağlı olarak çene kemiklerinde kayıp yaşayan, dolayısıyla da gıdılarında, boyunlarında elastikiyet kaybı meydana gelmiş hastalar değil. Bazı kişilerde yapısal olarak çene hattı net ve olması gerektiği kadar keskin değildir. Bunlar da jawline dolgusundan fayda sağlayacak hasta grubundadır ve bu dolgu ile çok daha çekici bir görünüme kavuşabilirler.
Çene hattı uygulamaları sadece kadınlar değil erkeklerin de önemsediği bir bölge. Bu tekniği erkekte kullandığımızda, bazı yerlere daha fazla bazı yerlere daha az uygulayarak daha maskülen bir ifade yakalayabiliyoruz. Aynı ürünü kadında uyguladığınızda ise daha feminen bir sonuç alabiliyoruz. Yani aynı materyal erkeğe daha maskülen, kadına ise daha feminen bir görünüm kazandırıyor.
İyi bir konturun ve feminenliğin kadının yüzündeki göstergesi; içeri doğru yanaklar ve dışarı doğru elmacık kemikleridir. Bir yüzü altın orana yaklaştırmak için ölçülebilir şekilde müdahale edebildiğimiz tek bölge çene. Eğer yüz altın orana yakın değilse gereken açıyı belirleyip çeneye işlem yapabiliyoruz ve bu da bizi mükemmel orana yakınlaştırıyor.

Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Genç Bakışların İzinde

  Genç Bakışların İzinde Medikal Estetik Uzmanı Dr. Mustafa Karataş Paris Işıltısı tedavisinin göz çevrenizde yaratacağı etkiyi anlatıyor.  

 • Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın

  Dönüşmeden Değişim İçin Yavaşlayın Yavaşlayın, kendinizi zamanın akışına bırakın ve riskleri minimuma indirin... "Yavaş yaşam" kavramı, gençleşme tekniklerimizi de etkiliyor. Doğal sonuçlarla biz...

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Kök Hücre ile Cilt Yenileme

  Kök Hücre ile Cilt Yenileme Birkaç yıl önce özellikle Sertab Erener’in yüzündeki ışıltıyla herkesin konuştuğu kök hücre tedavisi, popülerliğini kaybetmiş gibi gözükse de yeniden zirveye oynamaya ada...

 • Güneşle Flört

  Güneşle Flört Isının yükseldiği bugünlerde güneşten yararlanma yolları ve cilt bakımında yaza adapte etmek için yapmanız gerekenler.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.