Yüz Dolgusu Hangi Bölgelere Yapılır?

Yüz dolguları, kırışıklıkları yumuşatmak, ciltteki elastikiyet ve hacim kaybını azaltmak, istenmeyen şekil bozuklularını düzeltmek, cilde kaybettiği nemi vermek için uygulanabilir.

Hyalüronik asit dolgu enjeksiyon maddelerinin sundukları hızlı iyileşme ve çabuk etki avantajları sayesinde günümüzün en çok rağbet gören yaşlanma karşıtı tedavidir. Hyalüronik asit dolgular (vücudunuzdaki) suyu çekerek çizgi ve kırışıklıklarınızı dolgunlaştırır ve cildi daha genç göstermek için kullanılır. Hyalüronik Asit (kısaca HA) bir glukozaminoglukandır (GAG). Doğal olarak ciltte ve diğer dokularda bulunur. Tüm yaşayan organizmalarda bulunur ve vücut dokularının hücreleri arasındaki boşluklarının (ekstrasellüler boşluk) önemli bir bileşenidir. Cilt dokusunda, kolajen ve elastin lifleri arasındaki boşlukları doldurur.

Nasıl etki ederler?
Hyalüronik asit dolgusu, vücudumuzda doğal olarak var olan hyalüronik aside çok benzeyen jel formundadır. "Hyalüronik asit dolgular hacim kazandırılmasında idealdir. "Hidrofilik özelliği ile suyu çekerek çizgi ve kırışıklıkları giderirler, kollejeni gibi olan alerjik reaksiyonları tetikleyen piyasaya ilk sürülen dolgulardaki gibi bir reaksiyon görülmesi çok zordur. Dolgu maddesini uygulamasından önce acı hissetmenize engellenmesi için bölgeye topikal bir uyuşturucu krem uygular ve 20-30 dakika kadar bekletir.

Ne amaçla hyalüronik asit enjeksiyonu uygulanır?
Yüz dolguları, kırışıklıkları yumuşatmak, ciltteki elastikiyet ve hacim kaybını azaltmak, istenmeyen şekil bozuklularını düzeltmek, cilde kaybettiği nemi vermek için uygulanabilir.

Dolguların süresi ne kadardır?
Geçici dolguların süresi eskiden 3-4 ay sürerdi ancak çalışmalarla, artık bir yıllık kalıcılığı FDA onaylı olan dolgular bulunmaktadır. Hatta hareketsiz bölgelerde bu etki daha da uzun sürmektedir.

Yüz dolguları hangi bölgelere yapılır?
Çöküntü, doku kaybı olan yüz ve vücuttaki her bölgeye yapılabilir. Kişi bir bütün olarak değerlendirilir ve öneriler ona göre yapılmalıdır. Dudak, şakak, yanak, çene düzeltmek, burun şekillendirme, yüz şekillendirme, asimetriyi düzeltme, kaş arası derinliğini doldurmak amacıyla dolgu uygulanabilir. Dolgu maddelerini ayrıca cilt altına uygulanan daha az yoğun formları tüm cilt altına verilerek daha diri, parlak bir görünüm oluşturulur.
Kazayağı; Göz çevresinin etrafındaki cilt çok incedir. Zamanla kas hareketine bağlı olarak oluşan ince çizgiler göz kenarında başlayıp yayılarak, kazayağı şeklinde genişler. Göz çevrenizdeki ince çizgilere botoks veya hyalüronik asit dolguları enjekte edilerek bu çizgilerin görünümleri en aza indirilmesi sağlanır.
Düşük Kaşlar; Çok fazla yapılan kaş hareketi kaşların düşmesine ve yüzün daha yorgun görünmesine sağlar. Kaş kemiği boyunca enjekte edilen botoks, kaşın eski konumuna gelmesine yardımcı olurken, kaşların üst kısmına dolgu enjekte edildiğinde kaşlarınız yukarı kalkar ve daha genç bir görünüm elde edersiniz.
Gözaltı Torbası Ve Çöküklüğü; Gözaltı torbası, burun köprüsünün altından, alt göz kapağının hizasından başlayarak yanaklara doğru genişler. Siyah halkalar ve gözaltı boşlukları dolgularla geçici olarak kamufle ederken, gözaltı torbalarının da daha az göze batmasını sağlayacaktır.
Yanaklar, Şakaklar Ve Alt Çene; Yaşı ilerledikçe yağ dokusu bu bölgelerde azalmaya sonucunda incelme ve sarkma başlar. Hyaluronik asit dolgularla kolajen yapılandırıcılar bu bölgelerde dolgusu yapmak kaybolan görüntüyü geri kazanır.
Ağız Çevresinde Oluklar; Burun altın kısmından başlayarak dudak çevresine doğru genişleyen çizgi veya oluklar yağ dokusunun yön değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar ve hyaluronik asit dolgu ile doldurulabilir.
Düzgün Bir Burun; Burnunuza enjekte edilecek dolgu burun üzerinde bulunan girinti ve çıkıntıları dakikalar içerisinde düzeltir. Dolgu çıkıntının altına ve üstüne enjekte edilirse burun düzleşir ve göze daha küçük görünür.
Dudaklarınızı Eşitler; Çoğumuzun üst dudağı daha incedir ve dudakların her tarafına uygulama yapılması gerekir, üst dudağa 2/3 oranında uygulama yapılmalıdır.

1 yorum
Bahar
Merhabalar, Yüzümdeki bazı bölgelere dolgu yaptırmak istiyorum. 35 yaşındayım ve daha genç görünmek istiyorum. Elmacık kemiklerim hiç belirgin değil, gözaltlarım hafif çöktü, ağız çevremde derin çizgiler var ve yüzüm aşağı doğru sarkmış gibi. Sanırım dolgularla bu durumu gidermek mümkün. Dolgu tam olarak nedir ve yüzün nerelerine yapılır?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Bahar Hanım, Yaşlanmayla birlikte ciltteki doğal kolajen ve elastin yapılar da azalmaya başlar ve buna bağlı olarak cilt, yerçekiminin de etkisiyle aşağı doru sarkmaya başlar. Cilt daha kuru, daha ince ve yıpranmaya daha açık hale gelir. Bunun en önemli nedeni yaşlanmayla birlikte vücudumuzda hyalüronik asidin azalmasıdır. Hyalüronik asit bazlı dolgular kırışıklıkları doldurmanın en güvenli yoludur. Bu maddenin özelliği su moleküllerini kendine çekmesidir, böylece uygulama yapılan bölgeye nem ve hacim verir, kırışıklıkların içini doldurur, cildin daha parlak ve taze görünmesini sağlar. Dolgu işlemi, kullanılacak ürüne ve kaç bölgeye enjeksiyon yapılacağına göre değişmekle birlikte ortalama 20 dakikayı geçmeyen bir tedavidir. Dolgu enjeksiyonları iki kaş arasındaki çizgilere, burun kenarlarından ağız kenarlarına uzanan kırışıklıklara, dudak kenarlarındaki çizgilere uygulanabilir. Dudakları dolgunlaştırmak, elmacık kemiklerini ve çene hattını belirginleştirmek, yüzdeki asimetriyi düzeltmek, yara izlerini hafifletmekte de elimizdeki en etkili tedavi yöntemi dolgu enjeksiyonlarıdır. Dolgu maddelerinin kalıcılığı 8-12 aydır. İşlem sonrası uygulama bölgesinde hafif morluk ya da şişlikler görülebilir. Ancak makyajla rahatlıkla kamufle edilebilirler. İşlemden hemen sonra sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.
Hemen Doktorunuza Sorun

 • HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası

  HarmonyCa: Bir Dolgudan Fazlası Yeni nesil bir dolgu maddesi olan HarmonyCa, yüze hacim vermekle kalmıyor ciltteki kolajen sentezini artırarak uzun süreli anti-aging fayda da sağlıyor.

 • Elmacık Kemiği Dolgusu

  Elmacık Kemiği Dolgusu Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleriyle elmacık kemiklerini vurgulamak, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak mümkün.

 • Yanak Dolgusu

  Yanak Dolgusu Yaşla beraber düzleşen yanaklar, yüze çökük ve yorgun bir ifade verir. Neyse ki dolgu maddeleriyle yanakları yeniden biçimlendirmek, yüzde daha genç bir görünüm yaratmak ...

 • Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu

  Etkili Bir Dokunuş: Şakak Dolgusu Yaşla beraber yüzün üst kısmında meydana gelen değişikliklerden biri de şakaklardaki hacim kaybıdır. Şakakları doldurmak yüze daha genç, daha dinamik bir görünüm vermekte...

 • Nazolabial Dolgu

  Nazolabial Dolgu Burnun iki yanından başlayarak dudak kenarlarına uzanan hatta nazolabial deniyor. Dr. Mustafa Karataş,  yaşla birlikte beliren ve zamanla derinleşen nazolabial çizgilerde...

 • Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar

  Çene Dolgusu ile Çekici Hatlar Çene hattına yapılan dolgu ile hem yüzde lift etkisi yaratmak hem de çok daha çekici görünmek mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Musta...

 • Jawline Dolgusu

  Jawline Dolgusu Çene hattına yapılan dolgu ile yüzde lift etkisi yaratmak mümkün. Bu tekniğin detaylarını ve sizin için neler yapabileceğini Dr. Mustafa Karataş anlatıyor.

 • Çekici Dudakların İzinde

  Çekici Dudakların İzinde Daha hoş görünmek için dudak dolgusu yaptırmak mı istiyorsunuz?  Sonradan pişman olmamak için bilmeniz gerekenler…

 • Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği

  Kusursuz Yüz Güzelliği İçin Profil Estetiği Çekici görünmenin sırrı profilinizi yaratan tüm unsurların uyum içinde olmasında saklı. İşte kusursuz bir profil için doğru dengeyi yaratmanın yolları.

 • Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  Botoks ve Dolgu ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Artık yaşa göre giyinme kavramı tarihe karıştı. Moda dünyasındaki bu değişim botoks ve dolgu maddeleri gibi anti-aging endüstrisindeki ilerlemelerle desteklendiğinde orta...