Kimyasal Peeling Sonrası Morarma

Ayşen soruyor
Merhabalar, 10 gün önce kimyasal peeling yaptım bazı bölgelerde morumsu lekeler var, sanki geçmeyecek gibi görünüyor. Acaba elimle soyduğumdan mı oldu? Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Ayşen Hanım. Bu tarz uygulamalardan sonra yüzde oluşan kabuklanmaları ya da soyulan deriyi kaldırmak, koparmak kesinlikle doğru değil. Cilt tamamen iyileştiğinde zaten o kabuğu, deriyi atacaktır. Hassasken ciltle oynamak lekelenmelere neden olabilir. Bu noktada yapabileceğiniz en doğru şey cildinizi güneşten korumak ve dokunmamaktır. Ben bu tarz işlemlerin bahar aylarında yapılmasını doğru bulmuyorum. Çünkü güneş ve kimyasal peeling kesinlikle bir arada olmaması gereken iki şeydir. Çünkü kimyasal peeling cildin hassaslaşmasına neden olur, güneşle temas ise cildi lekelenmeye müsait bir hale getirir.
Efe soruyor
Merhabalar. Yüzüm çok kötü durumda. Kocaman deri altı sivilceler, çukurlar var. Dışarı çıkmaktan utanıyorum. Yardım lütfen.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Efe Bey cildi nazikçe soyan PHFormula sisteminden fayda sağlayabilirsiniz. Ancak bu tür bakımlardan önce tavsiyem deri altı sivilcelerinizi bir dermatolog gözetiminde kontrol altına almanız. Aktif olan sivilceler kontrol altına alındıktan sonra PhFormula gibi sistemlerle cildiniz öle derilerden arındırılarak tekrar sivilce oluşması önlenebilir. Eğer cildinizde çukurluklar, sivilce izleri varsa bunlar da ScarletS ya da Icon lazer gibi teknolojilerle önemli ölçüde hafifletilebilir. Ancak dediğim gibi önce bir dermatoloğa gitmenizi öneriyorum.
Sultan soruyor
İyi günler ben bir güzellik merkezinde bacaklarıma lazer epilasyon yaptırdım. Sonrasında da ufak tefek lekeler kaldı. Oradaki kişi de kimyasal peeling yaparak geçeceğini söyledi. Ben de yaptırdım. Diz kapağımda bir kararma var ve yaptıralı 1 hafta oldu. Benim şu an ne yapmam lazım bu durum canımı çok sıkıyor.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sultan Hanım. Kararma geçici olabilir. Şu an hiçbir şey yaptırmayın. Diz bölgenizdeki derinin tamamen iyileşmesi için bir süre verin. Eğer bir-iki ay sonra bile renk farklılığı geçmediyse işlemi yaptırdığınız klinikte daha hafif bir peeling tedavisi yaptırabilirsiniz. Bu tarz reaksiyonlarda PHFormula gibi cildi nazikçe soyan ve herhangi bir tepkiye neden olmayan yeni nesil peeling sistemlerini tavsiye ediyorum.
Sakine soruyor
Merhaba hocam TCA peel yaptım kahverengi leke bıraktı. Ben de 3 aydır yapmıyorum. Krem tedavisi uyguluyorum bu lekeler gidici mi kalıcı mı? Bir de önereceğiniz tedavi ya da krem var mı teşekkürler?
Dr. Mustafa Karataş
Tüm hastalarımı ve okuyucularımı bu konuda uyarıyorum: TCA peel çok güçlü bir formüldür, ancak profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır (ki artık ciltte lekelenmeye neden olduğu için kliniklerde bile çok gerekli durumlarda ve itina ile uygulanmalıdır). Zaten siz de kendi kendinize yaptığınız uygulamanın olumsuz sonuçlarını yaşıyorsunuz. Size tavsiyem cildinizi güneşten etkin bir şekile korumaya başlamanız. Kışın bile güneş koruyucu kullanın. Aksi halde lekelerin rengi koyulaşır. Icon lazer sisteminden faydalanabilirsiniz. Bu teknoloji leke tedavisinde olumlu sonuçlar almamızı sağlıyor. Ama herhangi bir tedavi yaptırsanız bile düzenli olarak güneş koruyucu kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde lekeler geri döner.
Gülderen soruyor
Merhabalar hocam 6 yaşında kızımın yüzünde küçük siğiller vardı. Doktora götürdüm bana onlar yakılması gerektiğini bu işlemin de benim değil doktorların yapması gerektiğini söyledi. Beni bir başka doktora gönderdi ve kızımın yüzüne TCA ile yaktılar ilk rengi mavi sonradan siyaha dönüştü bugün tam 5 gün oldu doktor Fucidin krem verdi 3 hafta kullan geçer iz kalmaz dedi ama çok korkuyorum hocam iz kalır mı bana yardımcı olur musunuz? Ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim.
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Güldane Hanım. Doktorunuzun bir dermatolog olduğunu varsayıyorum, çünkü bu tür işlemler bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Ancak beni düşündüren cildi derin bir şekilde soyan bir tedavinin yaz aylarında, güneşin en yoğun olduğu zamanda yapılmış olması. Çünkü zaten hassas olan deri güneşe maruz kaldığında daha da hassas bir hale gelebilir ki bu da hem iyileşmeyi geciktirebilir hem de lekelerin oluşmasına neden olabilir. Doktorunuza kızınızın güneş koruyucu kullanıp kullanamayacağını danışın, kendisinde bir marka tavsiye etmesini isteyin. Hatta güneş koruyucu sürseniz bile gündüzleri geniş kenarlı bir şapka kullanmasına özen gösterin.
Meryem soruyor
İyi günler ben TCA 40 kullandım yüzümde buğday tenliyim hatta esmer sayılırım 1 dakikadan az beklettim sonrasında su ile yıkadım ancak çok koyu kahverengi bir leke oluştu daha öncesinde 15’lik kullanmıştım onunki bu kadar koyu değildi oradan biliyorum. Ve bugün ikinci günüm leke morarmaya başladı gerdirince acıyor. Tam olarak ne olmuş olabilir? Yüzümü yaktım mı? Leke kalacak mı ve nasıl bakmalıyım, ne yapmalıyım? Yardım eder misiniz???
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar İrem Hanım. Bu tür formüller sadece ve sadece bir uzman gözetiminde uygulanmalı. Özellikle de sizin kullandığınız yüksek konsantrasyonda olanlar. Tabii ki muayene etmeden tam olarak ne olduğu konusunda size bilgi verebilmem mümkün değil. Ancak bunun yanık olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka bir dermatoloğa görünmenizi öneriyorum. Böylece iyileşmeyi hızlandıracak bir tedavi uygulanabilir, leke kalma riski azaltılabilir.
Gülşen soruyor
Merhaba. Dün %30’luk TCA’yı diz kapağımdan aşağısına yaptım. Batıktan kalan 2 yıllık derin izler mevcuttu ve çok sıktı. Dün yaptım 3 dakika bekledim sonra karbonatlı su ile nötralize ettim. Bol suyla yıkadım 1-2 saat sonra hametan sürdüm. Tek sorun bacağımın arka tarafında el kadar büyüklükte morluk var ve dokununca hafif acıyor diğer bölgelerde yok. Sizce neden olmuş olabilir bu?
Dr. Mustafa Karataş
TCA peel gibi ciddi tedavilerin klinik ortamında yapılması gerekir. Evde kendi başınıza yaptığınızda bu tür istenmeyen yan etkilerle karşılaşma riski de artıyor. Yaşadığınız sorunun birçok nedeni olabilir. Bacağınızın arka kısmına farkında olmadan daha fazla ürün sürmüş olabilirsiniz. Ya da bacağınızı suyla yıkarken o bölgeyi iyi yıkamamış olabilirsiniz. Moraran bölgeye fazla dokunmayın. Eczaneden satın aldığınız bir yanık kremini uygulayabilirsiniz. Eğer sorun geçmezse ya da kötüleşirse mutlaka bir dermatoloğa görünün.
Hemen Doktorunuza Sorun

Kimyasal Peeling Lekeleri Geçirir mi?
Yeliz soruyor
En iyi sonuç veren kimyasal peeling hangisi ve de kırışıklık ve leke için ayrı peeling mi yapılıyor? Lekeleri geçirir mi?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Yeliz Hanım. Kliniğimizde yeni nesil bir peeling sistemi olan PhFormula tedavisini uyguluyoruz. PhFormula, ciltteki kırışıklıklar... Daha Fazla
Yüzdeki Deriyi Soyma
Müge soruyor
Kimyasal peelingle yüzde soyulmalar oluyor ve gelen yeni deri eskisine gore daha ince oluyor bu zararlı değil mi? Sonuçta cilt incelmiş olmuyor mu?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Müge Hanım. Aksine peeling tedavisi cildin kalitesinin de, kalınlığının da artmasını sağlayan bir işlemdir. Sadece işlem sonrasın... Daha Fazla
Kimyasal Peeling Ne Zaman Yapılmalı?
Sevinç soruyor
Kimyasal peeling hangi mevsime uygundur. Yüzümde hafif lekeler var, peeling tedavisi bunları yok etmeye de yarar mı?
Dr. Mustafa Karataş
Merhabalar Sevinç Hanım. Kimyasal peeling cildin üst katmanlarının nazikçe soyma işlemidir. Cildin ihtiyacına göre daha agresif peeling teda... Daha Fazla